portret
portret ▪ Damjana Karlo, podpredsednica konference stranke SD O Damjani Karlo
28. oktober 2009 nika
Damjana Karlo, nasmejana in energična, nekoč aktivna športnica, ki še vedno uživa v gibanju in dinamiki, z veliko volje do novih izzivov in z vedno višjimi cilji, je v politiko vstopila med študijem sociologije na Fakulteti za družbene vede. Leta 2001 je postala mednarodna sekretarka Mladega foruma takratne ZLSD, dve leti kasneje pa je bila kot kandidatka Mladega foruma izvoljena za podpredsednico Evropske socialistične mladine (ECOSY). Na lokalnih volitvah leta 2006 je uspešno kandidirala in je zdaj svetnica v Mestni občini Maribor. Od marca letos je tudi podpredsednica konference Socialnih demokratov, kar je trenutno njen največji politični izziv. Pravi, da je socialna demokracija njen način življenja, ker je prepričana, da je mogoče s socialnodemokratskimi vrednotami, z jasno začrtanimi cilji in dobrimi medosebnimi odnosi družbo, državo in svet voditi še bolje.
S pozitivno energijo, voljo in jasnimi cilji do zvezd O čem je sanjala majhna Damjana? Ko bom velika, bom… … Vreni Schneider. Ko sem še trenirala smučanje pri Smučarskem klubu Branik v Mariboru, sem imela priložnost Vreni srečati tudi v živo: simpatična, pred tekmo zelo resna in skoncentrirana, po tekmi pa
v mladosti prepričala o pomembnosti socialne pravičnosti, enakih možnostih in dela za skupnost. Brez tega prepričanja mene v politiki ne bi bilo.
Kako so vas kot mlado žensko v slovenski politiki sprejeli moški? Na začetku svoje politične poti sem imela stik predvsem z mladimi, ki so me sprejeli dobro in me niso ovirali. V nekajletnem delovanju v širšem političnem prostoru pa sem spoznala, da je diskriminacija še vedno prisotna. Velikokrat imam občutek, da se moram dokazovati dvojno: prvič, ker sem mlada, in drugič, ker sem ženska. Povsem nepotrebno in zastarelo; upam, da tudi kmalu preživeto.
Katere ženske lastnosti so vam pri delu v pomoč? In katerih moških lastnosti bi si morda želeli? Z odbojkarsko ekipo na turnirju v Podčetrtku
nasmejana in sproščena. Zmagovalka, ki je vedno vedela, kaj hoče.
Zakaj ste se odločili prav za politiko? V začetku to ni bila odločitev, ampak splet okoliščin, ko sem pred dobrim desetletjem precej neobremenjeno začenjala svojo pot v mladinski politiki. Takrat sem spoznala ljudi, ki so še danes moji prijatelji in prijateljice ter politični sopotniki in sopotnice. Seveda pa nadaljevanje mojega političnega udejstvovanja ni bilo naključno, saj sem se lahko že zgodaj
18
Nagovor kongresa Mladega foruma SD
V svojem pristopu do dela bi izpostavila predvsem prijaznost, poštenost in razsodnost, pa tudi zaupanje v prihodnost in zadovoljstvo s preteklostjo. Te vrline so v mojem delovnem okolju nujne, moja dolžnost pa je, da jih zmeraj izpopolnjujem. Iz izkušenj bi dodala, da so ključ do skupnega uspeha predvsem dobri odnosi med sodelavkami in sodelavci.
Ena pomembnih tem politike upravljanja enakopravnosti spolov je usklajevanje zasebnega in poklicnega življenja. Kako vam to uspeva? Trudim se, a priznam, da še nisem našla prave formule. Svoje delo imam zelo rada, zato je moj dan pogosto prekratek. Z veseljem pa izkoristim vsak trenutek prostega časa.
Imate občutek, da so v Sloveniji ženskam na poti na vrh podjetij in političnih inštitucij odprte vse možnosti? Mislim, da niso. Že statistika o ženskah na vodilnih položajih v podjetjih ali v politiki pove vse. Eno so torej strategije, akcijski načrti, zakonodaja s področja enakosti spolov, drugo pa praksa. Sama sem si vedno rada postavljala realne, a visoke cilje. In vedno znova si mejo svojih možnosti postavim višje. Poznam veliko pametnih in sposobnih žensk, ki so tudi čudovite osebnosti. Mnoge bi si zaslužile boljše priložnosti. In Slovenija bi si zaslužila boljše priložnosti − z njimi in zanje.