SPRAWDZIAN UMIEJĘTNOŚCI Z CHEMII DLA KLASY I GIMNAZJUM
Zakres materiału: Sprawdzian obejmuje wiadomości i umiejętności z zakresu dwóch działów: „Substancje chemiczne i ich przemiany” „Atom i cząsteczka” wg programu autorstwa T. Kulawik i M. Litwin „Program nauczania chemii w gimnazjum” (Wydawnictwo „Nowa Era”) Typ sprawdzianu: Sprawdzian wielopoziomowy zawierający zadania otwarte i zamknięte z uwzględnieniem poziomu wykraczającego.
Sprawdzian zawiera 15 zadań (5 zadań zamkniętych i 10 zadań otwartych). Zadanie *15 jest zadaniem dodatkowym na ocenę celującą. Uczniowie rozwiązują zadania w czasie 45 minut.
Sprawdzian opracowała: Beata Sokołowska – Publiczne Gimnazjum w Szepietowie
KARTOTEKA SPRAWDZIANU Numer zadania 1.
Badana umiejętność Znajomość metod rozdzielania mieszanin na składniki.
Poziom wymagań P
Liczba punktów 2
2.
Identyfikowanie substancji na podstawie ich właściwości.
P
3
3.
Rozumienie pojęć: zjawisko fizyczne i reakcja chemiczna.
PP
3
4.
Obliczanie zawartości składników powietrza w pomieszczeniach o podanych wymiarach. Znajomość skutków efektu cieplarnianego i kwaśnych deszczy. Rozumienie pozytywnych i negatywnych skutków wytwarzania i stosowania izotopów promieniotwórczych. Wskazywanie substratów i produktów reakcji chemicznej.
PP
2
PP
1
P
1
P
1
Odczytywanie ilości atomów (cząsteczek) zapisywanych z użyciem symboliki chemicznej. Obliczanie liczby atomów wchodzących w skład kilku cząsteczek związku chemicznego. Znajomość budowy atomu i cech cząstek elementarnych.
P
1
P
1
P
7
Rozumienie zależności między budową atomu, a jego położeniem w układzie okresowym. Ustalanie wzorów sumarycznych i strukturalnych związków chemicznych na podstawie nazwy. Uzupełnianie współczynników stechiometrycznych w równaniach reakcji i określanie typu reakcji. Zapisywanie równań reakcji chemicznych na podstawie zapisu słownego i odczytywanie równań z zastosowaniem słownictwa chemicznego. Identyfikowanie substancji chemicznych na podstawie informacji cząstkowych.
P + PP
3+2
P
2
P
2+2
PP
4+2
5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. *15.
W Razem: 39 punktów ( 25 P + 14 PP )
Punktacja: 0 – 12 pkt. 13 – 19 pkt.
niedostateczny dopuszczający
20 – 28 pkt. dostateczny 29 – 34 pkt. dobry 35 – 39 pkt. bardzo dobry limit punktów na bdb + zadanie *15 – celujący
SPRAWDZIAN UMIEJĘTNOŚCI Z CHEMII DLA KLASY I GIMNAZJUM GRUPA 1 Imię i nazwisko
Klasa
Liczba punktów
Ocena
Przystępujesz do badania umiejętności z chemii z zakresu dwóch działów: „Substancje chemiczne i ich przemiany” i „Atom i cząsteczka”. Sprawdzian zawiera 15 zadań, na rozwiązanie których masz 45 minut. W zadaniach 5 – 9 zaznacz tylko jedną prawidłową odpowiedź. Zadanie *15 jest zadaniem dodatkowym na ocenę celującą. Czytaj bardzo uważnie wszystkie polecenia. Nie używaj korektora. Powodzenia! 1. Opisz, w jaki sposób rozdzielisz mieszaninę piasku z solą.
2. Jakie gazy można zidentyfikować podanymi metodami? a) po wprowadzeniu tego gazu do wody wapiennej zaobserwujemy jej zmętnienie ________________ b) żarzące się łuczywko zapala się w tym gazie jasnym płomieniem - ________________ c) po włożeniu palącego się łuczywka do tego gazu usłyszymy charakterystyczny dźwięk - __________ 3. Postaw znak X przy procesach, które są reakcjami chemicznymi:
spalanie papieru rozpuszczanie cukru w wodzie mielenie orzechów spalanie magnezu w tlenie skraplanie pary wodnej powstawanie wody w wyniku łączenia się wodoru z tlenem 4. Na diagramie kołowym przedstawiono skład procentowy powietrza. Ile m3 tlenu znajduje się w klasie o wymiarach 6m x 4m x 2,5m?
5. Skutkiem efektu cieplarnianego jest: a) b) c) d)
zwiększona zawartość pyłów w powietrzu, stopniowy wzrost średniej temperatury powietrza, niszczenie roślinności, obecność w atmosferze Ziemi zwiększonej ilości ozonu.
6. Pozytywnym skutkiem wytwarzania i stosowania izotopów promieniotwórczych jest: a) b) c) d)
produkcja energii elektrycznej, produkcja bomb atomowych, choroba popromienna, zmiany genetyczne.
7. Przebieg pewnej reakcji jest następujący: magnez + dwutlenek węgla magnezu + węgiel. Produktami tej reakcji są: a) b) c) d)
magnez i tlenek magnezu, dwutlenek węgla i węgiel, magnez i dwutlenek węgla, tlenek magnezu i węgiel.
8. Zapis 4Cl2 oznacza: a) cztery atomy chloru, b) cztery dwuatomowe cząsteczki chloru,
tlenek
c) dwie czteroatomowe cząsteczki chloru, d) osiem cząsteczek chloru. 9. Która odpowiedź poprawnie podaje liczbę i rodzaj atomów wchodzących w skład trzech cząsteczek wody – 3H2O? a) sześć atomów wodoru i jeden atom tlenu, b) dwa atomy wodoru i jeden atom tlenu, c) sześć atomów wodoru i trzy atomy tlenu, d) dwa atomy wodoru i trzy atomy tlenu. 10. Atom to najmniejsza część pierwiastka zachowująca jego właściwości chemiczne. Wiemy, że atom składa się z jeszcze mniejszych cząstek. Uzupełnij poniższe zdania dotyczące budowy atomów. Atom zbudowany jest z ............................................... oraz krążących wokół niego ........................................ W skład jądra atomowego wchodzą ................................. i .................................
Ładunek
...................................
jest
ujemny,
ładunek ....................................... jest dodatni, natomiast......................................... jest elektrycznie obojętny (ładunek zerowy). 11. Korzystając z układu okresowego uzupełnij tabelkę: Nazwa pierwiastka
Liczba atomowa
Symbol
Liczba protonów
Liczba elektronów
Liczba masowa
Liczba neutronów
glin
12. Napisz wzór sumaryczny i strukturalny tlenku fosforu (V).
13. Dobierz współczynniki w równaniach. Określ typ reakcji.
HgO Al
+
Cl2
Hg
+
O2
................................
AlCl3
.................................
14. Napisz i uzgodnij równania reakcji chemicznych.
Nr okresu
Liczba powłok elektronowych
Nr grupy
Liczba elektronów walencyjnych
a) glin + tlen
tlenek glinu
b) tlenek srebra (I)
srebro + tlen
Odczytaj równanie, które zapisałeś (-aś) w podpunkcie a): ....................................................................................................................................................... ................... ....................................................................................................................................................... ................... *15. Odgadnij nazwy substancji, jeżeli wiadomo, że: gdy działamy substancją 2 na 1 w podwyższonej temperaturze, to powstaje tlenek metalu i wydziela się substancja 3, substancja 2 łączy się z substancją 4 w reakcji spalania, której produktem jest biały proszek, z połączenia substancji 3 i 4 powstaje substancja 1, człowiek nie mógłby żyć bez substancji 1 i 4, substancja 1 to związek chemiczny, a 2, 3 i 4 to pierwiastki chemiczne. 1- .............................. - ..............................
2 - ..............................
3 - ..............................
4
SPRAWDZIAN UMIEJĘTNOŚCI Z CHEMII DLA KLASY I GIMNAZJUM GRUPA 2 Imię i nazwisko
Klasa
Liczba punktów
Ocena
Przystępujesz do badania umiejętności z chemii z zakresu dwóch działów: „Substancje chemiczne i ich przemiany” i „Atom i cząsteczka”. Sprawdzian zawiera 15 zadań, na rozwiązanie których masz 45 minut. W zadaniach 5 – 9 zaznacz tylko jedną prawidłową odpowiedź. Zadanie *15 jest zadaniem dodatkowym na ocenę celującą. Czytaj bardzo uważnie wszystkie polecenia. Nie używaj korektora. Powodzenia!
1. Opisz, w jaki sposób rozdzielisz mieszaninę cukru z piaskiem.
2. Jakie gazy można zidentyfikować podanymi metodami? a) po włożeniu palącego się łuczywka do tego gazu usłyszymy charakterystyczny dźwięk - __________ b) żarzące się łuczywko zapala się w tym gazie jasnym płomieniem - ________________ c) po wprowadzeniu tego gazu do wody wapiennej zaobserwujemy jej zmętnienie ________________ 3. Postaw znak X przy procesach, które są zjawiskami fizycznymi: spalanie świecy rozpuszczanie soli w wodzie cięcie papieru spalanie magnezu w tlenie topnienie lodu rdzewienie metalu 4. Na diagramie kołowym przedstawiono skład procentowy powietrza. Ile m3 azotu znajduje się w klasie o wymiarach 2,5m x 3m x 4m?
5. Skutkiem kwaśnych deszczów jest: a) b) c) d)
zatrzymanie energii cieplnej przez ozon, zakwaszanie gleby i wód naturalnych, stopniowy wzrost średniej temperatury powietrza, wzrost ilości dwutlenku węgla w powietrzu.
6. Negatywnym skutkiem wytwarzania i stosowania izotopów promieniotwórczych jest: a) b) c) d)
badanie budowy materii, leczenie nowotworów, choroba popromienna, określanie wieku próbek geologicznych.
7. Przebieg pewnej reakcji jest następujący: magnez + dwutlenek węgla magnezu + węgiel. Substratami tej reakcji są: a) b) c) d)
tlenek
magnez i tlenek magnezu, dwutlenek węgla i węgiel, magnez i dwutlenek węgla, tlenek magnezu i węgiel.
8. Zapis 2P4 oznacza: a) b) c) d)
dwa atomy fosforu, cztery dwuatomowe cząsteczki fosforu, dwie czteroatomowe cząsteczki fosforu, osiem cząsteczek fosforu.
9. Która odpowiedź poprawnie podaje liczbę i rodzaj atomów wchodzących w skład trzech cząsteczek dwutlenku węgla – 3CO2 ? a) jeden atom węgla i sześć atomów tlenu, b) trzy atomy węgla i sześć atomów tlenu, c) jeden atom węgla i dwa atomy tlenu, d) trzy atomy węgla i trzy atomy tlenu. 10. Atom to najmniejsza część pierwiastka zachowująca jego właściwości chemiczne. Wiemy, że atom składa się z jeszcze mniejszych cząstek. Uzupełnij poniższe zdania dotyczące budowy atomów. Atom zbudowany jest z maleńkiego ......................................., otoczonego poruszającymi się
........................................
wchodzą ................................... i
W
skład
jądra
atomowego
............................................ Proton posiada elementarny
ładunek ..........................................., elektron neutron ................................................................
-
.....................................,
a
11. Korzystając z układu okresowego uzupełnij tabelkę: Nazwa pierwiastka
Symbol
Liczba atomowa
Liczba protonów
Liczba elektronów
Liczba masowa
Liczba neutronów
Nr okresu
Liczba powłok elektronowych
Nr grupy
Liczba elektronów walencyjnych
fosfor
12. Napisz wzór sumaryczny i strukturalny tlenku azotu (III).
13. Dobierz współczynniki w równaniach. Określ typ reakcji.
N2O5 Cu
+
N2
O2
+
O2
................................
CuO
.................................
14. Napisz i uzgodnij równania reakcji chemicznych. a) tlenek sodu sód + tlen
b) żelazo + tlen
tlenek żelaza (III)
Odczytaj równanie, które zapisałeś (-aś) w podpunkcie b): ....................................................................................................................................................... ................... ....................................................................................................................................................... ................... *15. Odgadnij nazwy substancji, jeżeli wiadomo, że: gdy działamy substancją 2 na 1 w podwyższonej temperaturze, to powstaje tlenek metalu i wydziela się substancja 3, substancja 2 łączy się z substancją 4 w reakcji spalania, której produktem jest biały proszek,
z połączenia substancji 3 i 4 powstaje substancja 1, człowiek nie mógłby żyć bez substancji 1 i 4, substancja 1 to związek chemiczny, a 2, 3 i 4 to pierwiastki chemiczne.
1- .............................. - ..............................
2 - ..............................
3 - ..............................
4