RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 4 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN Tahun
: 4 Ibnu Khaldun
Bidang
: Bidang 2 (Membentuk dan membuat binaan)
Aktiviti
: Arca Asemblaj
Tema
: Objek buatan manusia
Tajuk
: Pasu Bunga
Masa
: 12.00 tengahari – 1.00 tengahari (1 jam)
Tarikh
: 1 Oktober 2018
Bilangan Murid
:
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid pernah melihat rupa sebenar pasu bunga.
Jenis-Jenis Media
: Alat Bahan
: Gunting : Gam, botol, lidi, plastesin, kertas a4 dan bahan
terpakai. Bahan Bantu Mengajar
: contoh asemblaj, pembesar suara,
EMK
: Keusahawanan, kreativiti dan inovasi.
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk,ruang, jalinan, kepelbagaian dan imbangan yang terdapat pada alam semula jadi atau objek buatan manusia dalam penghasilan arca teknik asemblaj. 2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penggunaan media dan teknik dalam aktiviti menghasilkan arca teknik asemblaj. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan arca teknik asemblaj.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
3.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
visual yang ada pada arca teknik asemblaj.
3.1.1 Unsur seni 3.1.1.1 Bentuk - konkrit 3.1.1.2 Ruang - nyata 3.1.1.3 Jalinan - sentuh dan tampak 3.1.2 Prinsip Rekaan 3.1.2.1 Kepelbagaian - bahan dan warna dan saiz 3.1.2.2 Imbangan - simetri atau tidak simetri
3.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan arca teknik
asemblaj.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media 3.2.1.1 Alat – gunting atau alatan lain yang sesuai. 3.2.1.2 Bahan -gam, bahan kutipan atau bahan lain yang sesuai. 3.2.2 Mengetahui penggunaan bahan serta proses dan teknik dalam penghasilan karya 3.2.2.1 Teknik - asemblaj
3.3 Ekspresi Kreatif
Murid
dapat
mengaplikasikan
kefahaman bahasa
pengetahuan
dan
seni visual, media, serta proses dan
teknik
dalam
penghasilan
karya
yang kreatif. 3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif. 3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya. 3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan arca teknik asemblaj.
3.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual serta
menghubung kait seni dengan disiplin ilmu yang lain, kehidupan, sejarah seni dan budaya. 3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan 3.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya. 3.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
Objektif pembelajaran ini, murid dapat : 1. Mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dengan kreatif. 2. Menghasilkan arca asemblaj dengan menekankan bahasa seni visual seperti jalinan, bentuk, ruang, imbangan dan kepelbagaian. 3. Menghasilkan arca asemblaj dengan kemas dengan mengolah idea melalui pelbagai sumber. 4. Membuat apresiasi mudah terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN LANGKAH/
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PDPC
MASA
STRATEGI / BBM / NILAI / CATATAN
SET INDUKSI
PERSEPSI ESTETIK (10 minit )
1. Guru menunjukkan contoh
gambar
arca asemblaj. 2. Guru
meminta
murid
untuk
menyatakan bahasa
seni
visual yang ada pada
arca
asemblaj tersebut. 3. Guru menerangkan terdapat pelbagai jenis Contohnya :
APLIKASI SENI
arca.
EKSPRESI KREATIF
APRESIASI SENI PENUTUP