Adelina.docx

  • Uploaded by: Edoo Saiti
  • 0
  • 0
  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Adelina.docx as PDF for free.

More details

  • Words: 2,454
  • Pages: 14
VSMŠ “LUCIANO MOTRONI”

PREDMET: Informativna tehnologija TEMA: Whatsapp, Viber, Skype, Snapchat

Profesor:

Učenici:

Eldit Saiti

Adelina Melićević Hinda Alijević

Decembar, PRIZREN 

SADRŽAJ: UVOD ................................................................................1 1. WHATSAPP ...................................................................2 1.1. Nastanak i napredovanje tvrtke ...............................2 1.2. Ideja i razvoj aplikacije Whatsapp ............................3 1.2.1. Način rada aplikacije ...........................................3 1.2.2. Personalizacija ...................................................3 1.3. Sigurnost I privatnost ...............................................4 2. Viber .............................................................................5 2.1. Istorijat .....................................................................6 2.2. Funkcionalnosti ........................................................6 3. SKYPE ............................................................................7 3.1. Usluge skajpa ...........................................................8 4. SNAPCHAT ....................................................................9 4.1. Kako se snepčet koristi ...........................................10 ZAKLJUČAK ......................................................................11 Literatura ........................................................................12

SOCIAL MEDIA

December 10, 2018

UVOD S pojavom pametnih telefona i društvenih mreža Internet se sve više počinje koristiti kao sredstvo povezivanja ljudi nego kao izvor informacija. U proteklih par godina doživjeli smo veliku ekspanziju raznih mobilnih aplikacija. Mobilne aplikacije (engl. mobile applications) su softveri dizajnirani za rad na pametnim telefonima (engl. smart phone), tabletima i sličnim uređajima. Uporaba takvih aplikacija se jako proširila i iz dana u dan postaje sve veća. Tako postoje aplikacije za navigaciju, zabavu, učenje, gledanje video sadržaja, pretraživanje Interneta pa tako i društvene aplikacije za komunikaciju.

1

SOCIAL MEDIA

December 10, 2018

1. WHATSAPP 1.1. Nastanak i napredovanje tvrtke Jan Koum, jedan od glavnih suosnivača Whatsapp-a je rođen u malom selu blizu Kijeva u Ukrajini. Vodio je težak život, on i njegova obitelj živjeli su u kući bez struje i jedva spajali kraj s krajem. Međutim, šesnaestogodišnji Koum se 1992. sa svojom majkom preselio u Mountain View, u Kaliforniji. S 18 godina Koum se uz svoje samostečeno znanje uspio upisati na državno sveučilište i zaposliti u tvrtki Ernst & Young. Nije se dugo zadržavao ni na sveučilištu ni u tvrtki. Samo koju godinu kasnije dobio je posao u Yahoo-u i odustao od fakulteta. Nakon što je uštedio nešto novca kroz 9 godina rada u tvrtki, Koum i njegov prijatelj, a kasnije drugi suosnivač tvrtke, Brian Acton odlučili su dati otkaz i putovati godinu dana. Kada su se vratili u SAD Koum se pokušao zaposliti u Facebook-u ali nije dobio posao. To ga je samo potaknulo na razmišljanje i traženje novih inovativnih ideja. Početkom 2011. godine Whatsapp je uvršten među top 20 aplikacija u SAD-u. Do 2013. aplikacija je skupila 200 milijuna aktivnih korisnika i broj je konstantno rastao. Whatsapp trenutno ima 500 milijuna aktivnih korisnika. Iako je broj korisnika veći od pola milijarde, u kompaniji radi samo 55 ljudi, od čega je čak 84% inženjera. Još jedna važna odluka Kouma i Actona je da njihova aplikacija neće sadržavati reklame jer su svjedočili tome kako tvrtka u kojoj su prije radili sve više zaostaje za svojim konkurentom Google-om zbog mnogobrojnih reklama i dodataka. Time su potencijalno izgubili milijune dolara koje bi zaradili marketingom, ali je možda baš to razlog zbog kojeg su dospjeli na vrh i zbog kojeg

2

SOCIAL MEDIA

December 10, 2018

1.2. Ideja i razvoj aplikacije Whatsapp 1.2.1. Način rada aplikacije Nakon što korisnik instalira Whatsapp Messenger na svoj mobilni uređaj, aplikacija skenira imenik uređaja i usporedi telefonske brojeve s brojevima u svojoj bazi podataka. Svi kontakti koji imaju na svom uređaju instaliranu aplikaciju se automatski dodaju u Whatsapp kontakte. Unutar aplikacije nije moguće dodavati ili brisati kontakte, već korisnik to mora napraviti u imeniku mobilnog uređaja. Dok vaš uređaj za slanje SMS poruka koristi iste zračne valove kojima se obavljaju razgovori, Whatsapp za to ne koristi klasičnu mobilnu mrežu već Internet mrežu. Da bi aplikacija radila korisnik mora imati pristup valjanoj internetskoj mreži na uređaju. Unutar aplikacije korisnik može pristupiti svojoj galeriji slika i videa pa i kameri mobilnog uređaja. Whatsapp Messenger se skoro u potpunosti integrira s uređajem na koji je instaliran, ne samo da ima pristup imeniku i galeriji slika već je aplikacija konstantno aktivna u pozadini. Pokreće se s pokretanjem mobitela i nije se potrebno na nju prijavljivati.

1.2.2. Personalizacija Whatsapp svojim korisnicima omogućuje djelomičnu personalizaciju aplikacije. Svaki korisnik može po svom izboru postaviti profilnu sliku, svoj nadimak i pozadinu. Osim svog nadimka i profilne slike korisnik sa svojim prijateljima može dijeliti i statuse. Iako je dijeljenje statusa bila primarna ideja Whatsapp-a, sada je postala samo sporedna mogućnost aplikacije.

3

SOCIAL MEDIA

December 10, 2018

1.3. Sigurnost I privatnost

S porastom popularnosti aplikacije problem sigurnosti i čuvanja privatnosti postao je sve veći. Ozbiljni sigurnosni propusti kao što su lako čitanje tuđih poruka, mijenjanje statusa pa čak i slanja poruka s profila bilo kojeg Whatsapp korisnika počeli su se javljati 2011. godine. Tek u svibnju 2012. Whatsapp je poruke svojih korisnika prestao slati kao čisti tekst te su poruke počeli šifrirati. Jedan od problema koji se javio 2014. godine je mogućnost pristupa ostalih aplikacija privatnim razgovorima Whatsapp korisnika. Aplikacija razgovore sprema na SD (Secure Digital) karticu, preko koje Android dopušta razmjenu informacija među aplikacijama. To ne bi bio veliki problem da korisnici ne dopuštaju aplikacijama slobodan pristup SD kartici. Whatsapp se brani od optužbi tvrdeći da su korisnikovi razgovori sigurni dokle god korisnik na svoj uređaj ne preuzme zloćudni softver (engl. Malware) ili virus.

4

SOCIAL MEDIA

December 10, 2018

2. Viber Viber je aplikacija za pametne telefone koja korisnicima omogućuje pozive i slanje besplatnih SMS poruka. Za razliku od ostalih VolP (Voice over Internet Protocol) pružatelja usluga, kao što je Skype, Viber ne zahtjeva korisnički račun, te omogućuje izravan poziv prema svim mobilnim i fiksnim mrežama, gdje je softver instaliran na uređaj.

Nakon instalacije , korisnički račun se može stvoriti sa telefonskog broja kao korisničkog imena. Prilikom instalacije Viber se automatski sinkronizira s imenikom tako da korisnici ne moraju dodavati kontakte posebno. Osim tekstualnih poruka, korisnici mogu razmjenjivati slike te audio i video materijale.

Viber je prvotno, u prosincu 2010. godine, lansiran kao aplikacija za iPhone, a u svibnju 2011. lansirana je verzija za Android s početnim maksimalnim brojem korisnika od 50 000. Aplikacija je tek u srpnju 2012. omogućila povećanje broja korisnika te je kroz samo par dana aplikacija imala već 90 milijuna korisnika. Viber je u veljači 2013. dosega 175 milijuna korisnika, a samo par dana ranije kupila ga je japanska tvrtka Rakuten.inc za 900 milijuna dolara.

5

SOCIAL MEDIA

December 10, 2018

2.1. Istorijat Viber Media je kiparska kompanija sa razvojnim centrom u Belorusiji i u Izraelu. Kompaniju je osnovao američko-izraelski preduzetnik Talmon Marko. Viber je prvo pušten u rad za Ajfon 2. decembra 2010. godine, kao direktni suparnik Skajpa. Početna verzija za Android pojavila se u maju 2011. godine, ali je bila ograničena na 50 000 korisnika, dok je verzija bez ograničenja puštena 19. jula 2012. godine. Vajber za Blekberi i Windows Phone uređaje pokrenut je 8. maja 2012. godine. Kako je dostigao 90 miliona korisnika 24. juna 2012. godine, dodati su servisi za Android i Ajfon platforme koji omogućavaju grupne poruke i mehanizme za razgovor visokokvalitetnog zvuka. Aplikacije za Nokijinu Seriju 40, Simbijan i Samsungovu Bada platformu[1] su takođe najavljene istog dana.[2] U početku, razgovori su bili dostupni samo za Ajfon i Android aplikacije, sa obećanjem da će mogućnost razgovora biti obezbeđen u sledećim verzijama aplikacije za Bada, Simbijan i Windows Phone, bez govora šta će biti sa Serijom 40 ili BlackBerry OS. Ovo ograničenje leži u tome što jezgro BlackBerry OS i Serije 40 nema podršku za VoIP aplikacije. Kao što je obećano, 22. septembra 2012. godine telefonski pozivi sa visokokvalitetnim zvukom i grupne poruke su dostupne za Windows Phone, ali samo za korisnike Nokije, što je bio deo ekskluzivnog partnerstva sa Nokijom.

2.2. Funkcionalnosti Funkcionalnosti variraju od platforme do platforme. Sa iOS i Androidom počinje prvo uvođenje novih karakteristika. Vajber uključuje tekstualne, slikovne i video poruke preko svih platformi i telefonske razgovore dostupnim samo Ajfonu, Androidu i Nokijinom Windows Phone-u iako je HD razgovor planiran za Windows Phone 8 telefone[4]. Korisnički interfejs aplikacije sadrži karticu na dnu koja pruža mogućnost pristupa porukama, poslednjim pozivima, kontaktima, tastaturi i tipku za pristup dodatnim opcijama. Nakon instaliranja, Vajber kreira korisnički nalog koristeći samo broj telefona kao korisničko ime. On se sinhronizuje sa telefonskim imenikom, tako da korisnik ne treba da dodaje kontakte u odvojenom imeniku. Pošto su svi korisnici registrovani sa svojim brojem telefona, softver vraća sve korisinike Vajbera. U najnovijoj verziji Vajbera (verzija 2.3) su dodati smajliji i druge podrazumevane slike.

6

SOCIAL MEDIA

December 10, 2018

VIBER AND WHATTSAPP

3. SKYPE Skajp (skype) je program koji omogućava svojim korisnicima besplatan razgovor preko interneta. Upravo zato što je besplatan postao je veoma popularan i dosta ljudi ga koristi. Sada kada skoro svi imaju pristup internetu, uz pomoć skajpa imate mogućnost da razgovarate sa npr. rođacima u inostranstvu potpuno besplatno. Skajp omogućava i video pozive, sa svojim sagovornikom možete podeliti i vaš ekran ili deo ekrana, možete mu slati datoteke i poruke itd.

Skype je program za brzo internetsko dopisivanje (instant massaging program). Preko njega moguće je komunicirati pisanim porukama, internetskim pozivima i telefonskim pozivima. Također je moguće uspostaviti i video pozive između dvije ili više osoba. Moguća je i razmjena podataka (datoteka), slanje kontakata, slanje novca na račun i personalizacija profila.

7

SOCIAL MEDIA

December 10, 2018

Skype je 2012. postavio rekord od 31 milijun aktivnih korisnika u isto vrijeme, a već godinu dana kasnije taj rekord je bio 50 milijuna korisnika. Prosiječni korisnik je provodio mjesečno 100 minuta razgovarajući putem internetskih ili video poziva. Te godine Skype je dosegao 34% tržišnog udjela međunarodnih poziva. Nakon što je omogućeno korištenje Skype-a na pametnim telefonima broj korisnika je brzo rastao.

3.1. Usluge skajpa Preko skajpa možete zvati brojeve mobilne i fiksne telefonije tkz. Call phones and mobiles. Međutim, ova usluga nije besplatna, već morate dopuniti kredit na vašem skype nalogu. Skajp vam daje mogućnost i slanja SMS poruka, za ovu uslugu takođe morate imati kredit. Postoji još jedna usluga koju skajp nudi, međutim, ona je još u razvoju tako da je dostupna samo u pojedinim zemljama. To je mogućnost da uzmete vaš skajp broj, tako da mogu da vas zovu i vaši prijatelji koji nemaju skajp nalog i oni plaćaju kao da zovu lokalni broj. Ukoliko pak, vi zovete njih sa tog broja pozivi su jeftiniji nego da zovete sa običnog mobilnog telefona. Postoje specijalni mobilni telefoni u koje se stavlja skajp kartica to su u stvari skype in telefoni. Kako ova usluga još nije dostupna na teritoriji Srbije neću se detaljnije baviti ovom uslugom. Ukoliko odlučite da uplatite kredit na skajpu minimalno je 10 evra. Kredit se uplacuje tako što odete na njihov sajt kliknete na "Buy skype credit" nakonn toga se ulogujete, popunite obrazac sa vašim osnovnim podacima i izaberete način plaćanja visa ili master card, diners ili moneybookers, za dalje pratite uputstva.

8

SOCIAL MEDIA

December 10, 2018

4. SNAPCHAT Aplikaciju koju su 2011. pokrenula tri stanfordska studenta danas koristi sto milijuna ljudi za pregledavanje milijardi videozapisa i među najbrže rastućim je društvenim mrežama svijeta Ako ga i ne koristite, za Snapchat ste vjerojatno čuli. Najkraće rečeno, to je popularna mobilna aplikacija pomoću koje možete slati videozapise i fotografije (snapove) koji će nestati deset sekundi nakon što ih pogleda osoba koja ih primi. U ovom tekstu bavit ćemo se nekima od njegovih osnovnih značajki. Uz video i fotke, možete dodavati tekst, crteže i još ponešto prije no što ih pošaljete prijateljima. Osim slanja, možete ih uvrstiti u svoj story, 24-satnu zbirku fotografija i videa koju ćete emitirati svima ili samo onima koji vas prate. Zašto bi netko slao ili primao vizuale koji će nestati? Pa, razloga može biti jako puno. Možda s nekim želite podijeliti svoj mamurluk ili pokazati intimni dio svog tijela. Možda biste htjeli podijeliti atmosferu koja vas okružuje ili važan trenutak, ali ne želite da to ostane trajno kružiti internetom.

Aplikaciju su 2011. pokrenuli Evan Spiegel, Bobby Murphy i Reggie Brown, tada studenti na Stanfordu. U vrijeme kad se pojavila bila je jedinstvena po tome što su fotografije i videozapisi nestajali nakon nekoliko sekundi, što joj je jedna od glavnih značajki i danas.Naravno, postoje načini na koji ih se može snimiti (screenshot, recimo), ali korisnicima to nije presudno bitno, čini se. Od sigurnosti im je važnije to što je aplikacija zabavna. Oko sto milijuna korisnika pogleda ogromnih sedam milijardi videa dnevno. Usporedbe radi, Facebook s 1,5 milijardi aktivnih korisnika mjesečno bilježi osam milijardi pregleda. Brojka poslanih snapova približava se milijardi dnevno. Snapchat je primarno namijenjen tinejdžerima (uz Instagram, najbrže su rastuća društvena mreža u dobnoj kategoriji 18 do 24 u Sjedinjenim Državama) iako ju koristi i nemali broj odraslih osoba.

9

SOCIAL MEDIA

December 10, 2018

4.1. Kako se snepčet koristi Kao glavni zaslon služit će kamera, no neka vas to ne zbuni. Naviknut ćete se dosta brzo.U gornjem lijevom kutu je sličica kojom aktivirate kameru, u gornjem desnom mijenjate prednju i stražnju kameru. Pri dnu je veliko okruglo dugme. Za video ga trebate pritisnuti i držati, za fotografiju kucnuti po njemu. Kad završite sa snimanjem fotografije ili videa, dobit ćete pregled snimljenog materijala s opcijama za uređivanje, filtre, određivanje duljine trajanja snapa (od jedne do 10 sekundi), slanje i tome slično. Snapove šaljete kuckanjem na sličicu u obliku strelice. Dolje lijevo na glavnom zaslonu je četvrtasta sličica koja vam govori koliko vas čeka nepročitanih snapova. Kucnite po njoj ili potegnite prstom po zaslonu na lijevo kako biste ih pročitali, poslali poruku prijateljima ili aktivirali tražilicu. Dolje desno je meni s tri crtice (ili plusom ako su dostupne priče ljudi koje slijedite). Možete kucnuti po izborniku ili potegnuti prstom u desno za pregled priča i otkrivanje sadržaja. Želite li dodati kontakte, povucite prstom dolje dok ste na početnom zaslonu ili kucnite na Snapchatov logo pri vrhu. Ondje ćete naći i postavke (sličica zupčanika u gornjem desnom kutu). Uz vaše ime, ispod logotipa, nalazi se i vaš Snapchat rezultatKako biste poslali Story - snap, koji je aktivan 24 sata i može biti emitiran svima koji vas prate, kucnite po sličici koja je uz onu za preuzimanje (obje ćete naći na zaslonu za pregled). Svi koji vas prate moći će pregledati Story neograničen broj puta tijekom jednog dana, a vi ćete moći doznati tko je sve to učinio.

Moj snapchat je-tbaddest75

10

SOCIAL MEDIA

December 10, 2018

ZAKLJUČAK Upotreba mobilnih aplikacija za komunikaciju nezaustavljivo raste i u današnje vrijeme život se teško može zamisliti bez njih. Za sve one koji su u stalnom pokretu one su postale neizostavan način komuniciranja. Jedna od prednosti aplikacija za komunikaciju je njihova dostupnost. Svaki vlasnik pametnog telefona može na svoj uređaj instalirati razne takve aplikacije i koristiti ih istovremeno ako ima pristup Internetu. Nekim aplikacijama se može pristupiti i s više različitih uređaja. Slanje klasičnih SMS-ova sve je manje popularno. Krajem 2012. godine u SAD-u i Nizozemskoj prvi put je zabilježen pad broja poslanih SMS poruka. Razlozi tome su upravo ovakve aplikacije te njihova brzina i cijena. Korisnik može poslati poruku bilo gdje u svijet uz samo malo vremensko kašnjenje i uz puno puno nižu cijenu, pogotovo ako je spojen na Wi-Fi mrežu.

11

SOCIAL MEDIA

December 10, 2018

Literatura http://www.pametnitelefoni.rs/aplikacije/android/sta-je-snapchat-i-kako-se-koristi-video2017_30730.html https://sr.wikipedia.org/wiki/Skajp http://jakasifra.blogspot.com/2010/11/sta-je-skajp-skype-i-koje-vam-usluge-on.html https://www.znacenjereci.com/sta-je-viber/ http://mondo.rs/a977472/Mob-IT/Vesti/WhatsApp-saveti-i-kako-se-koristi.html

12

More Documents from "Edoo Saiti"

December 2019 5
Adelina.docx
December 2019 7
It-skripta-za X Razred.pdf
December 2019 9
Za Web.docx
December 2019 24
Alisa.b-xl-11 Monitori.docx
December 2019 9