PROIECTE DIDACTICE -PSIHOLOGIE -
PROIECT DIDACTIC Data: 16-09-2011Şcoala: Clasa: a X-a Profesor: CHIORESCU LIGIA OLIVIA Obiect: psihologie Subiect: “Memoria” Scop: -familiarizarea cu procesele psihice şi rolul lor în dezvoltarea personalităţii Obiective operaţionale: O1-să definească memoria ca proces psihic; O2-să ilustreze prin exemple rolul memoriei în viaţa psihică; O3-să identifice cele trei faze ale memoriei; O4-să facă diferenţa dintre cele trei faze ale memoriei; O5-să identifice caracteristicile memoriei; O6-să facă diferenţa dintre caracteristicile memoriei; O7-să identifice formele memoriei; O8-să ilustreze prin exemple diferenţele dintre formele memoriei; O9-să stabilească rolul uitării ca fenomen psihic; O10-să explice curba uitării, evidenţiind influenţa diferiţilor factori asupra formei acesteia; O11-să identifice teoriile care explică apariţia uitării; O12-să facă diferenţa dintre teoriile care explică apariţia uitării; O13-să compare teoriile care explică apariţia uitării; O14-să evalueze teoriile care explică apariţia uitării; O15-să formuleze o teorie proprie privind apariţia uitării; O16-să identifice condiţiile optimizării memoriei; O17-să explice fiecare condiţie în parte;
O18-să propună noi modalităţi de optimizare a memoriei; O19-să definească procedeele mnemotehnice; O20-să argumenteze rolul important al memoriei în învăţare; O21-să identifice cele cinci etape ale metodei de învăţare SQ3R; Metode: -explicaţia -conversaţia -problematizarea -descrierea Mijloace: manualul (Neculau, A.-coord., “Psihologie”, Ed. Polirom, Iaşi, 2000) Tipul lecţiei: transmitere de cunoştinţe Etape
O
1.Organizarea clasei 2.Pregătirea psihologică 3.Anunţarea temei şi a obiectivelor 4.Transmiterea noilor cunoştinţe
O1
O2
Activitatea propunătorului
Activitatea elevilor
-se va da drept exemplu cazul muzicianului Clive Wearing, insistându-se asupra rolului memoriei în viaţa psihică -se anunţă tema şi obiectivele -se scrie titlul lecţiei pe tablă (schiţa lecţiei va fi completată pe măsură ce se parcurge conţinutul lecţiei) -se defineşte memoria -se cere elevilor să definească me- -definesc memoria moria -se revine la exemplul anterior şi -oferă alte exemple se cer alte exemple prin care să se ilustreze rolul memoriei înviaţa psihică -se cere elevilor să identifice fazele -identifică şi apoi
O3 O4
O5 O6
O7 O8
O9 O10 O11 O12 O13 O14 O15 O16 O17 O18
O19
O20 O21
5.Fixarea 6.Tema pentru acasă
memoriei, apoi să le diferenţieze -se cere elevilor să identifice carac-teristicile memoriei, apoi să le dife-renţieze -se cere identificarea formelor memoriei şi exemplificarea pentru fiecare formă -se cere stabilirea rolului uitării în viaţa psihică, apoi explicarea curbei uitării, ţinând cont de factorii precizaţi -se vor discuta teoriile care explică apariţia uitării: se vor identifica, se vor compara, se vor evalua şi se vor cere propuneri noi de explicare -se cere identificarea condiţiilor de optimizare a memoriei, explicarea fiecărei condiţii şi propunerea altora, noi -se cere definirea procedeelor mne-motehnice -se cere argumentarea rolului important al memoriei în învăţare şi identificarea etapelor metodei SQ3R (procedeul de lucru va fi: întrebare-răspuns-citire-repunerea întrebării-al doilea răspuns) -pe baza schiţei complete a lecţiei, scrisă pe tablă, se va face fixarea -explicarea diferitelor forme pe care le poate lua curba uitării, în funcţie de factorii amintiţi anterior
diferenţiază fazele memoriei -identifică caracteristicile memoriei, apoi le diferenţiază -identifică fiecare formă şi apoi exemplifică
-discută despre teoriile uitării
-propun metode noi de optimizare a memoriei -definesc procedeele mnemotehnice
-MEMORIA CONCORDANTA CU I.Q.
MEMORIA -schiţa lecţiei-
IN
1.Definire 2.Caracteristici -activă -selectivă -inteligibilă 3.Formele memoriei -memoria senzorială -memoria de scurtă durată -memoria de lungă durată 4.Uitarea -teoriile uitării 5.Condiţiile optimizării memoriei -creşterea motivaţiei -organizarea şi sistematizarea materialului -înţelegerea mterialului -repetarea -procedeel mnemotehnice 6.Memoria şi învăţarea
PROIECT DIDACTIC
Data: 16.09.2011 Şcoala: Liceul Clasa: a X-a Profesor: CHIORESCU LIGIA OLIVIA Propunător: Obiect: psihologie Subiect: “Imaginaţia” Scop: -familiarizarea cu procesele psihice şi rolul lor în dezvoltarea personalităţii Obiective operaţionale: O1- să definească imaginaţia; O2- să dea noi exemple pentru a ilustra modul în care imaginaţia interacţionează cu celelalte procese psihice; O3- să-şi amintească o situaţie în care afectivitatea le-a influenţat imaginaţia O4- să identifice criteriile după care se clasifică formele imaginaţiei; O5- să identifice formele imaginaţiei; O6- să descrie formele imaginaţiei; O7- să ofere noi exemple pentru fiecare formă a imaginaţiei; O8- să compare formele imaginaţiei; O9- să definească fiecare procedeu imaginativ. Metode: - conversaţia; - explicaţia. Mijloace: - tabla; - creta; - manualul (Ştefănescu, D., Bălan, E., Ştefan, G., “Psihologie”, Tipul lecţiei: mixt
Etape O Activitatea propunătorului 1.Organizarea clasei 2.Verifica-verifică tema, cantitativ şi rea temei şi calitativ a cunoştin-verifică lecţia anterioară- “Limţelor dobajul”: bândite an-definirea limbajului terior -caracterizarea compartimentelor vorbirii (energetic, fonator, de rezonanţă) -diferenţa limbă-limbaj
3.Pregătirea psihologică
4.Anunţa-
Activitatea elevilor
-definesc limbajul -caracterizează compar-timentele vorbirii
-stabilesc diferenţele -raporturile dintre limbaj şi limbă-limbaj ce-lelalte procese psihice -stabilesc raporturile dintre limbaj şi celelal-funcţiile limbajului te procese psihice -caracterizează -formele limbajului funcţiile limbajului -caracterizează formele Se reia caracterizarea funcţiei limbajului lu-dice a limbajului, pentru a se ajunge la evidenţierea unei modalităţi de exprimare a acesteia: jocurile de cuvinte; pentru a realiza şi pentru a înţelege jocurile de cuvinte, este nevoie de capacitatea de a prelucra mental imagini, ajungându-se astfel la noţiunea de imaginaţie. “Astăzi vom învăţa un nou proces psihic- Imaginaţia- şi
rea temei şi a obiectivelor
vom stabili rolul acestuia în dezvoltarea personalităţii.” -se scrie titlul lecţiei pe tablă -scriu titlul lecţiei în -schiţa lecţiei va fi completată caiete pe tablă pe măsură ce se dobândesc noile cunoştinţe
O1
5.Transmiterea noilor cunoştinţe
O2 O3
O4 O5 O6
O7
O8
-înaintea citirii definiţiei din manual, se cere elevilor să -încearcă să definească defineas-că imaginaţia, aşa cum imaginaţia cred ei că s-ar defini -se citeşte definiţia din manual, apoi se reia această definiţie -prin întrbări succesive, se stabilesc raporturile imaginaţiei cu celelalte procese psihice; se citeşte această parte din manual; se cer exemple noi pentru a ilustra fiecare raport -oferă noi exemple pentru a ilustra raportu-rile imaginaţiei -pentru predarea cunoştinţelor cu cele-lalte procese privind formele imaginaţiei psihice (criterii de clasificare, clasificare, caracterizare, exemple) se va proceda după următorul algoritm: explicaţiile propunătorului, exemple, citirea din manual, alte exemple. Oferă noi exemple Se cere compararea formelor pentru fiecare formă a imaginaţiei, pe baza noilor imaginaţiei. cunoştinţe. Compară formele imaSe citesc procedeele imaginaţiei ginaţiei.
O9
6.Fixarea 7.Tema pentru acasă
din manual şi se cere oferirea de noi exemple. Oferă noi exemple Pe baza schiţei lecţiei, deja pentru fiecare procedeu scrisă pe tablă, se repetă întreaga imaginativ. lecţie. “Au animalele imaginaţie?”
IMAGINAŢIA -schiţa lecţiei-
1.Definire 2.Interacţiunile imaginaţiei cu celelalte procese pshice şi cu activitatea -inteligenţa -gândirea -afectivitatea -comportamentul -activitatea 3.Formele imaginaţiei a).după crteriul originalităţii produsului:-reproductivă -creatoare b).după criteriul implicării voinţei:-visul din timpul somnului---Freud -reveria 4.Procedeele imaginaţiei -aglutinarea -amplificarea şi diminuarea -multiplicarea şi omisiunea -empatia
PROIECT DIDACTIC Data: 16-09-2011 Şcoala: Clasa: a X-a Profesor: CHIORESCU LIGIA OLIVIA Propunător: Obiect: psihologie Subiect: “Imaginaţia” Scop: -evaluarea cunoştinţelor elevilor privind procesele psihice şi rolul lor în dezvoltarea personalităţii Obiective operaţionale: O1 -să realizeze un eseu pe tema “Imaginaţia este un aspect al gândirii”; O2 -să-şi amintească o situaţie în care apelul la imaginaţie a rezolvat problema apărută, argumentându-şi în scris răspunsul; O3 –să stabilească raportul dintre imaginaţie şi creativitate, argumentându-şi în scris răspunsul. Metode: ORAL Mijloace: INTERACTIV Tipul lecţiei: de evaluare
Etape O Activitatea propunătorului Activitatea elevilor 1.Organiza -rea clasei 2.AnunţaSe reactualizează cerinţa orei trerea temei şi cute: elevii să înveţe întreg capitoa lul “Imaginaţia”, deoarece vor da obiectiveo lucrare scrisă din acest capitol. -pregătesc foile de lor hârtie pentru lucrarea scrisă Se anunţă subiectele lucrării scri3.Verificase: 1.Imaginaţia este un aspect al rea cunoşgândirii. O1 tinţelor 2.Demonstraţi prin exemplifiO2 O3 care din experienţa proprie modul în care apelul la imaginaţie a rezolvat o problemă. 3.Care este raportul dintre imaginaţie şi creativitate? Argumentaţi-vă răspunsul. Se punctează principalele idei -transcriu subiectele care sunt aşteptate să apară în lucrările elevilor: 1:-definiţia imaginaţiei -definiţia gândirii -argumentele pro şi contra 2:-descrierea problemei -soluţia -cum s-a ajuns la soluţie -procedeul imaginativ folosit 3:-definiţia creativităţii -definiţia imaginaţiei -raport şi argumentare Se răspunde eventulelor întrebări -pun întrebări supli-
4.Aprecierea şi notarea
ale elevilor cu privire la modul de mentare, dacă este abordare a subiectelor. nevoie Se fac într-o oră viitoare, insistându-se asupra următoarelor: elemente pozitive ale lucrărilor, lipsuri, părţi mai puţin cunoscute, părţi asupra cărora trebuie insistat.
PROIECT DIDACTIC Data: 16-09-2011 Şcoala: Clasa: a X-a Profesor: Chiorescu LiGIA oLIVIA Propunător: Obiect: psihologie Subiect: “Diferenţe individuale în construirea şi manifestarea personalităţii” Scop: -recapitularea cunoştinţelor despre componentele personalităţii; -sistematizarea cunoştinţelor despre componentele personalităţii. Obiective operaţionale: O1 -să reorganizeze planurile de idei ale lecţiilor “Temperamentul”, “Aptitudinile” şi “Caracterul”;
O2 -să realizeze un autoportret temperamental şi un portret temperamental al colegului de bancă; O3 -să dezbată ideea “Adaptarea la mediu este o consecinţă a inteligenţei”; O4 -să realizeze portretul caracterial al tipului linguşitor; O5 -să identifice modul în care particularităţile individuale duc la diferenţe individuale în construirea şi manifestarea personalităţii. Metode: -conversaţia; -explicaţia. Mijloace: tabla, creta Tipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor.
Etape O Activitatea propunătorului Activitatea elevilor 1.PrecizaÎntr-o oră anterioară, se precizează rea conţiconţinutul supus recapitulării nutului şi a (“Diferenţe individuale în conobiectivestruirea şi manifestarea personalor de realilităţii”); de asemenea, elevii vor fi zat înştiinţaţi că fiecare dintre ei trebuie să realizeze propriul plan dezvoltat de idei al lecţiilor capitolului res-pectiv. Se atenţionează elevii să insiste asupra temelor “Autoportret temperamental”, “Portretul temperamental al colegului de bancă”, “Adaptarea la mediu este o
2.Moment organizatoric 3.Reactualizarea obiectivelor
consecinţă a in-teligenţei”, “Portretul caracterial al tipului linguşitor”.
Se reactualizează cerinţele anunţate în ora precedentă. Elevii sunt anunţaţi că unii dintre ei vor veni la tablă, unde vor scrie planurile de idei elaborate, în timp ce alţii vor efectua oral temele anunţate în ora precedentă. Împreună cu elevii, se va elabora câte un plan simplu de idei pentru fiecare temă: Autoportret temperamental: -definiţia temperamentului -tipuri temperamentale/caracterizare -autoportret temperamental -identificarea propriului temperament Portretul temperamental al colegului de bancă -plan de idei similar precedentului Adaptarea la mediu- consecinţă a inteligenţei -definiţia aptitudinilor -inteligenţa ca aptitudine generală -adaptarea -dezbaterea propriu-zisă Portretul caracterial al tipului lin-guşitor -definiţia caracterului
4.Recapitularea
-tipuri caracteriale din literatură -tipul linguşitor O1
O2 O3 O4 O5
5.Aprecieri şi concluzii
-elevii ascultaţi vor veni în faţa clasei, la tablă, unde îşi vor scrie planurile elaborate. Între timp, ceilalţi se vor gândi la temele date, apoi unii dintre ei vor fi ascultaţi. (5-10 min de gândire)
-aprecieri privind părţile de materie insuficient stăpânite -concluzii privind desfăşurarea lecţiei -notarea elevilor
PROIECT DIDACTIC Data: 16-09-2011 Şcoala: Clasa: a X-a Profesor:CHIORESCU LIGIA OLIVIA Obiect: psihologie Subiect: “Testarea psihologică” Scop: -iniţierea elevilor în metodologia cercetării psihologice, prin aplicarea unor instrumente de investigare psihologică şi prelucrarea datelor obţinute. Obiective operaţionale: O1-să definească testul ca instrument de evaluare psihologică;
O2-să identifice situaţiile în care este necesară testarea psihologică; O3-să aplice testul de disociere manuală “Sinusoidala Bonnardel” unui coleg; O4-să identifice situaţiile şi condiţiile în care se aplică acest test; O5-să aprecieze performanţa colegului la test; O6-să aplice un test de determinare a rezistenţei la oboseală unui coleg; O7-să identifice domeniile în care este necesară o combinaţie a trăsăturilor evaluate prin cele două teste. Metode: -conversaţia; -explicaţia; -demonstrarea; -observarea; -munca independentă. Mijloace: -“DM-II” -computer cu programe de teste psihologice Locul de desfăşurare: laboratorul de psihologie Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Etape 1.Organiza -rea clasei
O
Activitatea propunătorului Activitatea elevilor -pregăteşte materialele necesare -intră în laboratorul desfăşurării orei (pregătirea de psihologie aparatelor, verificarea funcţionării) 2.ReactuaSe va purta o scurtă discuţie lizarea suintroductivă, pornind de la portului temetodele psihologiei, pentru a se oretic ajunge la test ca instrument de nece-sar evaluare psihologică. Se insistă O1 asupra testului, specificându-se O2 situaţiile în care este necesară aplicarea testelor. 3.AnunţaElevii sunt anunţaţi că vor învăţa rea temei şi să aplice două teste: unul de
a obiectivelor 4.Explicarea şi demonstrarea model a acţiunii
5.Verificarea înţelegerii de către elevi a modelului demonstrat O3 6.Munca O4 indepenO5 dentă O6 O4 O5 O7
7.Aprecierea rezultatelor, notarea
disociere manuală şi unul de determinare a rezistenţei la oboseală. Sunt amintite situaţiile şi condiţiile în care se aplică acest test. Se explică modul de administrare a testului de Urmăresc atenţi exdisociere manuală şi se insistă plicaţiile şi demonasupra instructajului verbal. Se strarea. aplică unui elev, în faţa tuturor, explicându-se modul de interpretare a datelor. Un elev aplică testul unui coleg, sub monitorizarea propunătorului. Se acordă atenţie instructajului verbal şi a modului de interpretare a performanţei. Elevii îşi vor aplica unul altuia, prin rotaţie, testul de disociere manuală. -se vor relua etapele pentru testul de determinare a rezistenţei la oboseală -identifică situaţiile în care sunt aplicate ambele teste (selecţie de personal-şoferi şi vatmani)
Proiect didactic Clasa: a X – a Disciplina: Psihologie generală Subiect: Sistematizare şi recapitulare – procesele psihice superioare Obiective de referinţă: - evaluarea critică a diferitelor puncte de vedere, a concepţiilor cu privire la rolul proceselor psihice superioare şi a proceselor psihice senzoriale Obiective operaţionale : 1 sa defineasca notiunea de gandire; 2 sa descrie toate formele memoriei; 3 sa prezinte toate functiile limbajului, ajutandu-se de exemple din activitate umana; 4 sa defineasca imaginatia; 5 sa completeze fisele cu planul de recapitulare; 6 sa participle activ in desfasurarea lectiei. Metode şi procedee :
7 conversatia euristica 8 explicatia 9 problematizarea Mijloace de învăţământ : 10 plan de idei 11 videoproiector 12 fise cu planul de recapitulare Tipul lecţiei : de sistematizare si consolidare
Nr. Crt. 1.
Etapele lectiei
Activitatea cadrului didactic
Moment organizatoric
- instalarea videoproiectorului si setarea acestuia si a prezentarii pentru o desfasurarea optima a lectiei - se va realiza prin discutii pe tema rolului proceselor senzoriale in viata de zi cu zi - astfel, prin intermediul proceselor psihice senzoriale (implicatiile acestora in derularea proceselor cognitive superioare) se va face trecerea la categoria proceselor psihice superioare Ora trecuta am realizat un lan de recapitulare pentru
2.
Pregatirea psihologica
3.
Reamintirea temei si a
Activitatea elevilor
- avand deja insusite cunostintele cu privire la procesele senzoriale si cele superioare, elevii vor putea participa activ la discutie
planului
4.
Recapitularea si sistematizarea cunostintelor
5.
Evaluarea finala
6.
Indicatii pentru
Procesele psihice senzoriale, iar azi urmeaza sa realizam un plan asemanator si pentru procesele psihice superioare. Acestre planuri de recapitulare va vor ajuta inrto mare masura in activitatea voastra individuala de invatare Acest plan va cuprinde toate procesele psihice superioare (gandire, limbaj, memorie si imaginatie). - vor fi afisate slide-urile corespunzatoare Din fiecare proces psihic superior va fi necesar sa stiti: definitia, caracteristicile, formele si rolul fiecarui proces psihic superior in activitatea umana - va fi afisat slide-ul cu elementele componente ale planului de recapitulare - se va realiza cu ajutorul - elevii vor raspunde la elevilor fiecare item ce apare in planul de recapitulare - la fiecare proces psihic analizat, cadrul didactic va reliza impreuna cu elevii formula corecta (a unor - elevii vor nota in fisele cu definitii etc.) pe care acestia o planul de recapitulare ideile vor nota in fisele cu planul de principale recapitulare - se vor realiza aprecieri globale asupra intregii munci pe care a depus-o clasa, dar si aprecieri individuale care se vor solda si cu note pentru munca depusa de unii elevi Acest plan de recapitulare este - elevii sunt atenti la
studiul individual
alcatuit doar din subtemele pe care le intalnim la fiecare proces psihic. Pentru a completa cunostintle si informatiile pe care le-am abordat in aceasta ora, va trebi sa relizati studiu individual. Fiecare item din acest plan de recapitulare va trebui detaliat. Asadar, studiul individual are si el un rol important in evaluarea finala ce va urma. Spor la invatat!
indicatiile date de cadrul didactic
PLAN DE RECAPITULARE 13 GANDIREA 14 definitie 15 operatii 16 notiunile si rezolvarea de probleme 17 LIMBAJUL 18 definitie 19 caracterizare 20 formele 21 MEMORIA 22 definitie 23 caracterizare 24 forme 25 \IMAGINATIA 26 definitie
27 caracterizare 28 forme