Druk nr 763-A SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja
DODATKOWE
SPRAWOZDANIE
KOMISJI ZDROWIA
o poselskim projekcie ustawy o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz o Rzeczniku Praw Pacjenta (druk nr 283). Sejm na 25. posiedzeniu w dniu 14 pa!dziernika 2008 r. – zgodnie z art.47 ust.1 Regulaminu Sejmu - skierowa" ponownie projekt ustawy zawarty w druku nr 763 do Komisji Zdrowia w celu rozpatrzenia poprawek zg"oszonych w drugim czytaniu. Komisja Zdrowia po rozpatrzeniu poprawek na posiedzeniu w dniu 15 pa!dziernika 2008 r. wnosi: W y s o k i S e j m raczy nast#puj$ce poprawki: 1) art. 2 nada% brzmienie: „Art. 2. Przestrzeganie praw pacjenta okre&lonych w ustawie jest obowi$zkiem organów w"adzy publicznej w"a&ciwych w zakresie ochrony zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, podmiotów udzielaj$cych &wiadcze' zdrowotnych, osób wykonuj$cych zawód medyczny oraz innych osób uczestnicz$cych w udzielaniu &wiadcze' zdrowotnych.”; - KP PO - przyj!" 2) w art. 3 w ust. 1: a) po pkt 1 doda% pkt 1a w brzmieniu: „1a) osoba bliska – ma"(onka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego, osob# pozostaj$c$ we wspólnym po(yciu lub osob# wskazan$ przez pacjenta;”;
2
b) pkt 4 nada% brzmienie: „4) podmiot udzielaj$cy &wiadcze' zdrowotnych – zak"ad opieki zdrowotnej oraz indywidualn$ praktyk# lekarsk$, indywidualn$ specjalistyczn$ praktyk# lekarsk$, grupow$ praktyk# lekarsk$, indywidualn$ praktyk# piel#gniarek, po"o(nych, indywidualn$ specjalistyczn$ praktyk# piel#gniarek, po"o(nych oraz grupow$ praktyk# piel#gniarek, po"o(nych oraz jednostk# badawczo-rozwojow$, o której mowa w art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388, z pó!n. zm.);”; - KP PO - przyj!" 3) w art. 4 w ust. 3 pkt 3 nada% brzmienie: „3) dost#pu do dokumentacji medycznej dotycz$cej jego stanu zdrowia.”; - KP PO - przyj!"
4) w art. 6: a) ust. 1 nada% brzmienie: „1. Pacjent ma prawo do &wiadcze' zdrowotnych odpowiadaj$cych wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej.”, b) po ust. 1 doda% ust. 1a w brzmieniu: „1a. Pacjent ma prawo, w sytuacji ograniczonych mo(liwo&ci udzielenia odpowiednich &wiadcze' zdrowotnych, do przejrzystej, obiektywnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalaj$cej kolejno&% dost#pu do tych &wiadcze'.”; - KP PO - przyj!" Uwaga: w przypadku przyj!cia poprawki zawartej w pkt 4 bezprzedmiotowa stanie si! poprawka zawarta w pkt 5. 5) w art. 6 ust. 1 nada% brzmienie: „1. Pacjent ma prawo do: 1) &wiadcze' zdrowotnych odpowiadaj$cych wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, a w sytuacji ograniczonych mo(liwo&ci udzielenia odpowiednich &wiadcze' - do korzystania z rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalaj$cej kolejno&% dost#pu do tych &wiadcze'; 2) skierowania na leczenie poza granice kraju, którego koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia, je(eli danego &wiadczenia zdrowotnego nie mo(na udzieli% na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”; - KP PiS - odrzuci"
3
6) w art. 7 ust. 1 nada% brzmienie: „1. Pacjent ma prawo do natychmiastowego udzielenia &wiadcze' zdrowotnych ze wzgl#du na zagro(enie zdrowia lub (ycia.”; - KP PiS - odrzuci" Uwaga: w przypadku przyj!cia poprawki zawartej w pkt 6 bezprzedmiotowa stanie si! poprawka zawarta w pkt 7.
7) w art. 7 ust. 1 nada% brzmienie: „1. Pacjent ma prawo do udzielenia mu &wiadcze' zdrowotnych w stanie nag"ego zagro(enia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 8 wrze&nia 2006 r. o Pa'stwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z pó!n. zm.).”; - KP PO - przyj!" 8) w art. 9: a) ust. 2 nada% brzmienie: „2. Pacjent, w tym ma"oletni, który uko'czy" 16 lat, lub jego ustawowy przedstawiciel maj$ prawo do uzyskania od lekarza przyst#pnej informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych oraz mo(liwych metodach diagnostycznych i leczniczych, daj$cych si# przewidzie% nast#pstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu.”, b) doda% ust. 8 w brzmieniu: „8. Pacjent, w tym ma"oletni, który uko'czy" 16 lat, lub jego ustawowy przedstawiciel maj$ prawo do uzyskania od piel#gniarki, po"o(nej przyst#pnej informacji o jego piel#gnacji i zabiegach piel#gniarskich.”; - KP PO - przyj!" Uwaga: w przypadku przyj!cia poprawki zawartej w pkt 8 bezprzedmiotowa stanie si! poprawka zawarta w pkt 10. 9) w art. 9 w ust. 7 po wyrazach „ma prawo” doda% wyrazy „ , w obecno&ci przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego,”; - KP PiS - odrzuci" 10) w art. 9 doda% ust. 8 w brzmieniu: „8. Pacjent ma prawo do uzyskania od piel#gniarki, po"o(nej przyst#pnej informacji o jego piel#gnacji i zabiegach piel#gniarskich.”; - KP Lewica - odrzuci"
4
11) w art. 11: a) w ust. 1 zdaniu drugiemu nada% brzmienie: „Podmiot udzielaj$cy &wiadcze' zdrowotnych udost#pnia t# informacj# w formie pisemnej, poprzez umieszczenie jej w swoim lokalu, w miejscu ogólnodost#pnym”, b) po ust. 1 doda% ust. 1a w brzmieniu: „1a. Przepisu ust. 1 zdanie drugie nie stosuje si# do wykonywanych wy"$cznie w miejscu wezwania indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, indywidualnych praktyk piel#gniarek, po"o(nych i indywidualnych specjalistycznych praktyk piel#gniarek, po"o(nych.”; - KP PO - przyj!" 12) art. 13 nada% brzmienie: „Art. 13. Pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonuj$ce zawód medyczny, w tym udzielaj$ce mu &wiadcze' zdrowotnych, informacji z nim zwi$zanych, a uzyskanych w zwi$zku z wykonywaniem zawodu medycznego.”; - KP PO - przyj!" 13) w art. 14: a) w ust. 2 skre&li% pkt 5 i 6, b) skre&li% ust. 4; - KP PO - przyj!" 14) w art. 17: a) ust. 4 nada% brzmienie: „4. Zgoda oraz sprzeciw, o których mowa w ust. 1-3, mog$ by% wyra(one ustnie albo poprzez takie zachowanie osób wymienionych w tych przepisach, które w sposób niebudz$cy w$tpliwo&ci wskazuje na wol# poddania si# proponowanym przez lekarza czynno&ciom albo brak takiej woli.”, - KP PO - przyj!" b) skre&li% ust. 5; - KP PO - przyj!" Uwaga: poprawk! zawart" w pkt 14 lit. b nale#y rozpatrywa$ %"cznie z poprawk" zawart" w pkt 16.
5
15) w art. 18 w ust. 1 doda% zdanie drugie w brzmieniu: „Do wyra(ania zgody oraz sprzeciwu stosuje si# art. 17 ust. 2 i 3.”; - KP PO - przyj!" 16) po art. 18 doda% art. 18a w brzmieniu: „Art. 18a. Zasady przeprowadzenia badania lub udzielenia innych &wiadcze' zdrowotnych przez lekarza pomimo braku zgody albo wobec zg"oszenia sprzeciwu, o których mowa w art. 17 i 18, okre&laj$ przepisy art. 33 i art. 34 ust. 6 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.”; - KP PO - przyj!" 17) tytu"owi rozdzia"u 6 nada% brzmienie: „Prawo do poszanowania intymno&ci i godno&ci pacjenta”; - KP PO - przyj!" 18) w art. 19 ust. 2 nada% brzmienie: „2. Prawo do poszanowania godno&ci oznacza tak(e zagwarantowanie pacjentowi szczególnej opieki lekarskiej, nieograniczonego dost#pu rodziny do pacjenta, je(eli nie utrudnia to procesu leczenia innych pacjentów, oraz mo(liwo&% umierania w godnych warunkach.”; - KP PiS - odrzuci" 19) w art. 19 w ust. 2 doda% zdanie drugie w brzmieniu: „Pacjent znajduj$cy si# w stanie terminalnym ma prawo do &wiadcze' zdrowotnych zapewniaj$cych "agodzenie bólu i innych cierpie'.”; - KP PO - przyj!" 20) po art. 19 doda% art. 19a w brzmieniu: „Art. 19a. 1. Przy udzielaniu &wiadcze' zdrowotnych mo(e by% obecna osoba bliska. 2.Osoba wykonuj$ca zawód medyczny udzielaj$ca &wiadcze' zdrowotnych pacjentowi mo(e odmówi% obecno&ci osoby bliskiej przy udzielaniu &wiadcze' zdrowotnych, w przypadku istnienia prawdopodobie'stwa wyst$pienia zagro(enia epidemicznego lub ze wzgl#du na bezpiecze'stwo zdrowotne pacjenta. Odmow# odnotowuje si# w dokumentacji medycznej.”; - KP PO - przyj!"
6
21) w art. 20: a) w ust. 2 zdaniu pierwszemu nada% brzmienie: „2. Osoby wykonuj$ce zawód medyczny, inne ni( udzielaj$ce &wiadcze' zdrowotnych, uczestnicz$ przy udzielaniu tych &wiadcze' tylko wtedy, gdy jest to niezb#dne ze wzgl#du na rodzaj &wiadczenia.”, - KP PO - przyj!" b) skre&li% ust. 3 i 4. - KP PO - przyj!" Uwaga: w przypadku przyj!cia poprawki zawartej w pkt 21 lit. b bezprzedmiotowa stanie si! poprawka zawarta w pkt 23. 22) w art. 20 w ust. 2 po wyrazach „zgody pacjenta” doda% wyrazy „ , a w przypadku pacjenta ma"oletniego, ca"kowicie ubezw"asnowolnionego lub niezdolnego do &wiadomego wyra(enia zgody jego przedstawiciela ustawowego,”; - KP PiS - przyj!" 23) w art. 20 skre&li% ust. 3; - KP Lewica - odrzuci" 24) w art. 22 dotychczasow$ tre&% oznaczy% jako ust. 1 i doda% ust. 2 w brzmieniu: „2. Lekarze, piel#gniarki i po"o(ne s$ uprawnieni do uzyskiwania i przetwarzania danych zawartych w dokumentacji medycznej, o których mowa w art. 23.”; - KP PO - przyj!" 25) w art. 23 w pkt 1: a) lit. d nada% brzmienie: „d) adres miejsca zamieszkania,”, b) lit. f nada% brzmienie: „f) w przypadku gdy pacjentem jest osoba ma"oletnia - nazwiska i imiona jej rodziców lub jej przedstawiciela ustawowego oraz adres ich miejsca zamieszkania;”; - KP PO - przyj!" 26) w art. 24: a) po ust. 1 doda% ust. 1a i 1b w brzmieniu:
7
„1a. Po &mierci pacjenta, prawo wgl$du w dokumentacj# medyczn$ maj$ osoby bliskie, chyba (e pacjent za (ycia zastrzeg" nieudost#pnianie dokumentacji medycznej tym osobom.”; „1b. Zastrze(enie, o którym mowa w ust. 1a, odnotowuje si# w dokumentacji medycznej.”; - KP PO - przyj!" b) w ust. 2 w pkt 8 wyraz „albo” zast$pi% wyrazem „lub”; - KP PO - przyj!" 27) w art. 26 w ust. 4 w pkt 1 po wyrazach „w poprzednim kwartale,” doda% wyraz „pocz$wszy”; - KP PO - przyj!" 28) rozdzia"owi 8 nada% brzmienie: „Rozdzia" 8 Prawo pacjenta do zg"oszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza Art. 29. 1. Pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy mog$ wnie&% sprzeciw wobec opinii albo orzeczenia okre&lonych w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, je(eli opinia albo orzeczenie ma wp"yw na prawa lub obowi$zki pacjenta wynikaj$ce z przepisów prawa. 2. Sprzeciw wnosi si# do Komisji Lekarskiej dzia"aj$cej przy Rzeczniku Praw Pacjenta, za po&rednictwem Rzecznika Praw Pacjenta, w terminie 30 dni od dnia wydania opinii albo orzeczenia przez lekarza orzekaj$cego o stanie zdrowia pacjenta. 3. Sprzeciw wymaga uzasadnienia, w tym wskazania przepisu prawa, z którego wynikaj$ prawa lub obowi$zki, o których mowa w ust. 1. 4. W przypadku niespe"nienia wymaga' okre&lonych w ust. 3 sprzeciw jest zwracany osobie, która go wnios"a. 5. Komisja Lekarska na podstawie dokumentacji medycznej oraz, w miar# potrzeby, po przeprowadzeniu badania pacjenta, wydaje orzeczenie niezw"ocznie, nie pó!niej ni( w terminie 30 dni od dnia wniesienia sprzeciwu. 6. Komisja Lekarska wydaje orzeczenie bezwzgl#dn$ wi#kszo&ci$ g"osów w obecno&ci pe"nego sk"adu tej komisji. 7. Od rozstrzygni#cia Komisji Lekarskiej nie przys"uguje odwo"anie. 8. Do post#powania przed Komisj$ Lekarsk$ nie stosuje si# przepisów Kodeksu post#powania administracyjnego. 9. Przepisów ust. 1-8 nie stosuje si# w przypadku post#powania odwo"awczego w odniesieniu do opinii i orzecze', uregulowanego w odr#bnych przepisach.
8
Art. 29a. 1. W sk"ad Komisji Lekarskiej wchodzi trzech lekarzy powo"anych przez Rzecznika Praw Pacjenta z listy, o której mowa w ust. 2, w tym dwóch tej samej specjalno&ci, co lekarz, który wyda" opini# albo orzeczenie, o których mowa w art. 29 ust. 1. 2. Konsultanci krajowi, w porozumieniu z w"a&ciwymi konsultantami wojewódzkimi, opracowuj$ raz w roku w terminie do dnia 30 marca, list# lekarzy w danej dziedzinie medycyny, którzy mog$ by% cz"onkami Komisji Lekarskiej. 3. Z tytu"u uczestnictwa w Komisji Lekarskiej lekarzowi przys"uguje wynagrodzenie, które ustala Rzecznik Praw Pacjenta. 4. Koszty dzia"ania Komisji Lekarskiej s$ finansowane z bud(etu pa'stwa, z cz#&ci b#d$cej w dyspozycji Rzecznika Praw Pacjenta. 5. Minister w"a&ciwy do spraw zdrowia, po zasi#gni#ciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, okre&li, w drodze rozporz$dzenia, sposób dzia"ania Komisji Lekarskiej uwzgl#dniaj$c efektywno&% realizacji praw pacjenta.”; - KP PO - przyj!"
29) rozdzia"owi 9 nada% brzmienie: „Rozdzia" 9 Prawo pacjenta do poszanowania (ycia prywatnego i rodzinnego Art. 30. 1. Pacjent w stacjonarnym zak"adzie opieki zdrowotnej ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami. 2. Pacjent ma prawo do odmowy kontaktu z osobami wymienionymi w ust. 1. Art. 31. 1. Pacjent ma prawo do dodatkowej opieki piel#gnacyjnej. 2. Przez dodatkow$ opiek# piel#gnacyjn$, o której mowa w ust. 1, rozumie si# opiek#, która nie polega na udzielaniu &wiadcze' zdrowotnych, w tym tak(e opiek# sprawowan$ nad pacjentk$ w warunkach ci$(y, porodu i po"ogu. Art. 31a. 1. Pacjent ponosi koszty realizacji praw, o których mowa w art. 30 ust. 1 i art. 31 ust. 1, je(eli realizacja tych praw skutkuje kosztami poniesionymi przez stacjonarny zak"ad opieki zdrowotnej. 2. Wysoko&% op"aty rekompensuj$cej koszty, o których mowa w ust. 1, ustala kierownik zak"adu, uwzgl#dniaj$c rzeczywiste koszty realizacji praw, o których mowa w art. 30 ust. 1 i art. 31 ust. 1. 3. Informacja o wysoko&ci op"aty, o której mowa w ust. 2, oraz sposobie jej ustalenia jest jawna i udost#pniana w lokalu stacjonarnego zak"adu opieki zdrowotnej.”; - KP PO - przyj!" Uwaga: poprawk! zawart" w pkt 29 nale#y rozpatrywa$ %"cznie z poprawk" zawart" w pkt 30.
9
30) po rozdziale 9 doda% rozdzia"y 9a i 9b w brzmieniu: „Rozdzia" 9a Prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej Art. 31b. Pacjent w stacjonarnym zak"adzie opieki zdrowotnej ma prawo do opieki duszpasterskiej. Art. 31c. W sytuacji pogorszenia si# stanu zdrowia lub zagro(enia (ycia, stacjonarny zak"ad opieki zdrowotnej jest obowi$zany umo(liwi% pacjentowi kontakt z duchownym. Art. 31d. Stacjonarny zak"ad opieki zdrowotnej ponosi koszty realizacji praw pacjenta, o których mowa w art. 31b i 31c, chyba (e przepisy odr#bne stanowi$ inaczej. Rozdzia" 9b Prawo pacjenta do przechowywania rzeczy warto&ciowych w depozycie Art. 31e. Pacjent w stacjonarnym zak"adzie opieki zdrowotnej ma prawo do przechowywania rzeczy warto&ciowych w depozycie. Koszty realizacji tego prawa ponosi stacjonarny zak"ad opieki zdrowotnej, chyba (e przepisy odr#bne stanowi$ inaczej. Art. 31f. Minister w"a&ciwy do spraw zdrowia okre&li, w drodze rozporz$dzenia: 1) zakres spisu przedmiotów oddawanych do depozytu, 2) sposób zabezpieczenia przedmiotów oddanych do depozytu, 3) sposób i warunki prowadzenia i przechowywania ksi#gi depozytów - uwzgl#dniaj$c zapewnienie w"a&ciwej realizacji prawa pacjenta, o którym mowa w art. 31e.”; - KP PO - przyj!" 31) art. 33 nada% brzmienie: „Art. 33. 1. Rzecznik Praw Pacjenta w sprawowaniu swego urz#du jest niezawis"y i niezale(ny od organów w"adzy pa'stwowej i odpowiada jedynie przed Sejmem na zasadach okre&lonych w ustawie. 2. Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta, zwanego dalej „biurem”.”; - KP PiS - odrzuci" Uwaga: poprawk! zawart" w pkt 31 nale#y rozpatrywa$ z poprawkami zawartymi w pkt 33 i 35-38. Uwaga: w przypadku przyj!cia poprawki zawartej w pkt 31 bezprzedmiotowa stanie si! poprawka zawarta w pkt 34.
32) w art. 34 doda% pkt 5 i 6 w brzmieniu:
10
„5) jest obywatelem polskim; 6) wykazuje si# wysokim autorytetem ze wzgl#du na swe walory moralne i wra(liwo&% spo"eczn$.”; - KP PiS - odrzuci" 33) art. 35 nada% brzmienie: „Art. 35. 1. Rzecznika powo"uje i odwo"uje Sejm bezwzgl#dn$ wi#kszo&ci$ w obecno&ci co najmniej po"owy ustawowej liczby pos"ów za zgod$ Senatu na wniosek Marsza"ka Sejmu albo grupy 35 pos"ów. 2. Szczegó"owy tryb zg"aszania kandydatów na Rzecznika okre&la uchwa"a Sejmu. 3. Uchwa"# Sejmu o powo"aniu Rzecznika Marsza"ek Sejmu przesy"a niezw"ocznie Marsza"kowi Senatu. 4. Senat podejmuje uchwa"# w sprawie wyra(enia zgody na powo"anie Rzecznika w ci$gu miesi$ca od dnia przekazania Senatowi uchwa"y Sejmu, o której mowa w ust. 3. Niepodj#cie uchwa"y przez Senat w ci$gu miesi$ca oznacza wyra(enie zgody. 5. Je(eli Senat odmawia wyra(enia zgody na powo"anie Rzecznika, Sejm powo"uje na stanowisko Rzecznika inn$ osob#. Przepisy ust. 1-4 stosuje si# odpowiednio. 6. Kadencja Rzecznika trwa 5 lat, licz$c od dnia z"o(enia &lubowania. Po up"ywie kadencji pe"ni on obowi$zki do czasu obj#cia stanowiska przez nowego Rzecznika. 7. Ta sama osoba nie mo(e by% Rzecznikiem wi#cej ni( przez dwie kolejne kadencje.”; - KP PiS - odrzuci" 34) w art. 35 ust. 1 nada% brzmienie: „1. Rzecznik jest powo"ywany przez Prezesa Rady Ministrów spo&ród osób wy"onionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.”; - KP PO - przyj!" 35) art. 36 nada% brzmienie: „Art. 36. 1. Sejm odwo"uje Rzecznika przed up"ywem okresu, na jaki zosta" powo"any, je(eli: 1) zrzek" si# wykonywania obowi$zków; 2) z powodu choroby, u"omno&ci lub upadku si" sta" si# trwale niezdolny do pe"nienia obowi$zków Rzecznika; 3) zosta" skazany prawomocnym wyrokiem s$du za przest#pstwo umy&le &cigane z urz#du.
11
2. Sejm odwo"uje Rzecznika przed up"ywem okresu, na jaki zosta" powo"any, równie( je(eli Rzecznik sprzeniewierzy" si# z"o(onemu &lubowaniu. 3. Sejm podejmuje uchwa"# w sprawie odwo"ania Rzecznika, w przypadku okre&lonym w ust. 1 pkt 1 oraz pkt 3, na wniosek Marsza"ka Sejmu. 4. Sejm podejmuje uchwa"# w sprawie odwo"ania Rzecznika, w przypadkach okre&lonych w ust. 1 pkt 2 oraz w ust. 2, na wniosek Marsza"ka Sejmu lub grupy co najmniej 35 pos"ów.”; - KP PiS - odrzuci" 36) po art. 36 doda% art. 36a w brzmieniu: „Art. 36a. Rzecznik nie mo(e by%, bez uprzedniej zgody Sejmu, poci$gni#ty do odpowiedzialno&ci karnej ani pozbawiony wolno&ci. Rzecznik nie mo(e by% zatrzymany lub aresztowany, z wyj$tkiem uj#cia go na gor$cym uczynku przest#pstwa i je(eli jego zatrzymanie jest niezb#dne do zapewnienia prawid"owego toku post#powania. O zatrzymaniu niezw"ocznie powiadamia si# Marsza"ka Sejmu, który mo(e nakaza% natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.”; - KP PiS - odrzuci" 37) po art. 36a doda% art. 36b w brzmieniu: „Art. 36b. Przed przyst$pieniem do wykonywania obowi$zków Rzecznik sk"ada przed Sejmem nast#puj$ce &lubowanie: )lubuj# uroczy&cie obowi$zki mojego urz#du wype"nia% sumiennie, sta% na stra(y praw pacjenta, kieruj$c si# przepisami prawa oraz zasadami godno&ci cz"owieka, wspó"(ycia spo"ecznego i sprawiedliwo&ci. )lubowanie mo(e by% z"o(one z dodaniem zdania „Tak mi dopomó( Bóg.”: - KP PiS - odrzuci" 38) w art. 37 ust. 2 nada% brzmienie: „2. Na wniosek Rzecznika Marsza"ek Sejmu mo(e powo"a% nie wi#cej ni( dwóch zast#pców Rzecznika. Odwo"anie nast#puje w tym samym trybie.”; - KP PiS - odrzuci" 39) w art. 37 w ust. 3 doda% pkt 5 w brzmieniu: „5) jest obywatelem polskim.”; - KP PiS - odrzuci"
12
40) w art. 37 doda% ust. 4 w brzmieniu: „4. Jeden z zast#pców Rzecznika jest obowi$zany posiada% co najmniej wykszta"cenie wy(sze w dziedzinie nauk medycznych i tytu" zawodowy magistra lub równorz#dny.” - KP PO - przyj!" 41) w art. 38 w ust. 1 po pkt 9 doda% pkt 9a w brzmieniu: „9a) analiza skarg pacjentów w celu okre&lenia zagro(e' i obszarów w systemie ochrony zdrowia wymagaj$cych naprawy;”; - KP PO - przyj!" 42) art. 40 nada% brzmienie: „Art. 40. Rzecznik i zast#pcy Rzecznika nie mog$ prowadzi% dzia"alno&ci nie daj$cej si# pogodzi% ze sprawowanym urz#dem.”; - KP PO - przyj!"
43) w art. 41 w ust. 1 we wprowadzeniu do wyliczenia wyrazy „co najmniej” zast$pi% wyrazami „w szczególno&ci”; - KP PO - przyj!" 44) w art. 43 ust. 3 nada% brzmienie: „3. Rzecznik odmawia ujawnienia nazwiska i innych danych osobowych pacjenta, w tym tak(e wobec organów w"adzy publicznej, je(eli uzna to za niezb#dne dla ochrony praw tego pacjenta, chyba (e przepisy odr#bne stanowi$ inaczej.”; - KP PO - przyj!" 45) w art. 49 ust. 2 nada% brzmienie: „2. Rada Ministrów przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej i Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej, nie pó!niej ni( do dnia 31 sierpnia roku nast#pnego, sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, wraz ze swoim stanowiskiem w sprawie tego sprawozdania.”; - KP PO - przyj!" 46) w art. 51 zdaniu pierwszemu nada% brzmienie:
13
„Stron$ post#powania jest ka(dy, kto wnosi o wydanie decyzji w sprawie praktyki naruszaj$cej zbiorowe prawa pacjentów lub wobec którego zosta"o wszcz#te post#powanie w sprawie stosowania takiej praktyki.”; - KP PO - przyj!" 47) w art. 52 w ust. 3 wyrazy „wyja&nie' dotycz$cych” zast$pi% wyrazami „wyja&nie' odnosz$cych si# do”. - KP PO - przyj!"
Warszawa, dnia 15 pa!dziernika 2008 r.
Sprawozdawca /-/Jerzy Zi#tek
Przewodnicz$cy Komisji /-/Boles"aw Piecha
URZĄD KOMITETU INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ SEKRETARZ KOMITETU INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ SEKRETARZ STANU Mikoł aj Dowgielewicz Min.MD/,Z 338tzooslDp/mak Warszawu, a,iĄ$
paidziernika 2008 r.
Pan Bolesł awPiecha Przewodniczą cy Komisji Zdrowia Sejrn Rzeczypospolitej Polskiej opinia o zgodnoś ciz prawem Unii Europejskiej doclatkowegosprawozdania Komisji Zdrowia o poselskim proiekcie ustawy o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacienta oraz o Rzeczniku Praw pacjenta (druk nr 2l3)rwyrazona na podstawie art. 9 pkt 2 wzwią zku art,2 ust. lpkt 2oraz ust.2 pkt 2a ustawy zdnia 8sierpnia t9g6 r. o Komitecie Integracji Europejskiej (Dz. (J. nr 106, poz. 494) oraz art. 42 ust. 4 Regulaminu Sejmu przez Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Mikoł aja Dowgielewicza.
SzanownyP anie P rzewodniczący, W zwtą zku z przedł o onymSprawozdaniemKomisji Zdrowia (druk nr 763.A) pozwalam sobie wyrazic następują cą opinię: Poprawki do projektu ustawy o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz o Rzeczniku Praw pacjenta zawartew SprawozdaniuKomisji Zdrowia nie są objęte prawem Unii Europejskiej, z wyją tkiem poprawki nr 5, ktÓra budzi wą tpliwoś ciw ś wietleart, ff rozporzą dzenia Rady (EwG) nr 140817|z dnia !4 czerwca |971 r. w sprawie stosowaniasystemÓw zabezpieczeniaspoł ecznegodo pracownikÓ'w najemnych i ich rodzin przemieszczają cychsię we WspÓlnocie (Dz.IJrz. wE L t4g z a5.07.1977,s,2 z p6ź n,zm; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjatne rozdz.S, t. 1, s. 35 z p6ź n.zm.) Z powazaniem, Zup.S
$':e P.J:ł ;ł ,5i.s*'ri
Do wiadomoś ci: Pani Ewa Kopacz Minister Zdrowia
ł 'r.${z?7 "i{.*tpj.;ęr'i;