763- A

  • November 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 763- A as PDF for free.

More details

  • Words: 3,369
  • Pages: 14
Druk nr 763-A SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja

DODATKOWE

SPRAWOZDANIE

KOMISJI ZDROWIA

o poselskim projekcie ustawy o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz o Rzeczniku Praw Pacjenta (druk nr 283). Sejm na 25. posiedzeniu w dniu 14 pa!dziernika 2008 r. – zgodnie z art.47 ust.1 Regulaminu Sejmu - skierowa" ponownie projekt ustawy zawarty w druku nr 763 do Komisji Zdrowia w celu rozpatrzenia poprawek zg"oszonych w drugim czytaniu. Komisja Zdrowia po rozpatrzeniu poprawek na posiedzeniu w dniu 15 pa!dziernika 2008 r. wnosi: W y s o k i S e j m raczy nast#puj$ce poprawki: 1) art. 2 nada% brzmienie: „Art. 2. Przestrzeganie praw pacjenta okre&lonych w ustawie jest obowi$zkiem organów w"adzy publicznej w"a&ciwych w zakresie ochrony zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, podmiotów udzielaj$cych &wiadcze' zdrowotnych, osób wykonuj$cych zawód medyczny oraz innych osób uczestnicz$cych w udzielaniu &wiadcze' zdrowotnych.”; - KP PO - przyj!" 2) w art. 3 w ust. 1: a) po pkt 1 doda% pkt 1a w brzmieniu: „1a) osoba bliska – ma"(onka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego, osob# pozostaj$c$ we wspólnym po(yciu lub osob# wskazan$ przez pacjenta;”;

2

b) pkt 4 nada% brzmienie: „4) podmiot udzielaj$cy &wiadcze' zdrowotnych – zak"ad opieki zdrowotnej oraz indywidualn$ praktyk# lekarsk$, indywidualn$ specjalistyczn$ praktyk# lekarsk$, grupow$ praktyk# lekarsk$, indywidualn$ praktyk# piel#gniarek, po"o(nych, indywidualn$ specjalistyczn$ praktyk# piel#gniarek, po"o(nych oraz grupow$ praktyk# piel#gniarek, po"o(nych oraz jednostk# badawczo-rozwojow$, o której mowa w art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388, z pó!n. zm.);”; - KP PO - przyj!" 3) w art. 4 w ust. 3 pkt 3 nada% brzmienie: „3) dost#pu do dokumentacji medycznej dotycz$cej jego stanu zdrowia.”; - KP PO - przyj!"

4) w art. 6: a) ust. 1 nada% brzmienie: „1. Pacjent ma prawo do &wiadcze' zdrowotnych odpowiadaj$cych wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej.”, b) po ust. 1 doda% ust. 1a w brzmieniu: „1a. Pacjent ma prawo, w sytuacji ograniczonych mo(liwo&ci udzielenia odpowiednich &wiadcze' zdrowotnych, do przejrzystej, obiektywnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalaj$cej kolejno&% dost#pu do tych &wiadcze'.”; - KP PO - przyj!" Uwaga: w przypadku przyj!cia poprawki zawartej w pkt 4 bezprzedmiotowa stanie si! poprawka zawarta w pkt 5. 5) w art. 6 ust. 1 nada% brzmienie: „1. Pacjent ma prawo do: 1) &wiadcze' zdrowotnych odpowiadaj$cych wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, a w sytuacji ograniczonych mo(liwo&ci udzielenia odpowiednich &wiadcze' - do korzystania z rzetelnej, opartej na kryteriach medycznych, procedury ustalaj$cej kolejno&% dost#pu do tych &wiadcze'; 2) skierowania na leczenie poza granice kraju, którego koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia, je(eli danego &wiadczenia zdrowotnego nie mo(na udzieli% na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”; - KP PiS - odrzuci"

3

6) w art. 7 ust. 1 nada% brzmienie: „1. Pacjent ma prawo do natychmiastowego udzielenia &wiadcze' zdrowotnych ze wzgl#du na zagro(enie zdrowia lub (ycia.”; - KP PiS - odrzuci" Uwaga: w przypadku przyj!cia poprawki zawartej w pkt 6 bezprzedmiotowa stanie si! poprawka zawarta w pkt 7.

7) w art. 7 ust. 1 nada% brzmienie: „1. Pacjent ma prawo do udzielenia mu &wiadcze' zdrowotnych w stanie nag"ego zagro(enia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 8 wrze&nia 2006 r. o Pa'stwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z pó!n. zm.).”; - KP PO - przyj!" 8) w art. 9: a) ust. 2 nada% brzmienie: „2. Pacjent, w tym ma"oletni, który uko'czy" 16 lat, lub jego ustawowy przedstawiciel maj$ prawo do uzyskania od lekarza przyst#pnej informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych oraz mo(liwych metodach diagnostycznych i leczniczych, daj$cych si# przewidzie% nast#pstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu.”, b) doda% ust. 8 w brzmieniu: „8. Pacjent, w tym ma"oletni, który uko'czy" 16 lat, lub jego ustawowy przedstawiciel maj$ prawo do uzyskania od piel#gniarki, po"o(nej przyst#pnej informacji o jego piel#gnacji i zabiegach piel#gniarskich.”; - KP PO - przyj!" Uwaga: w przypadku przyj!cia poprawki zawartej w pkt 8 bezprzedmiotowa stanie si! poprawka zawarta w pkt 10. 9) w art. 9 w ust. 7 po wyrazach „ma prawo” doda% wyrazy „ , w obecno&ci przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego,”; - KP PiS - odrzuci" 10) w art. 9 doda% ust. 8 w brzmieniu: „8. Pacjent ma prawo do uzyskania od piel#gniarki, po"o(nej przyst#pnej informacji o jego piel#gnacji i zabiegach piel#gniarskich.”; - KP Lewica - odrzuci"

4

11) w art. 11: a) w ust. 1 zdaniu drugiemu nada% brzmienie: „Podmiot udzielaj$cy &wiadcze' zdrowotnych udost#pnia t# informacj# w formie pisemnej, poprzez umieszczenie jej w swoim lokalu, w miejscu ogólnodost#pnym”, b) po ust. 1 doda% ust. 1a w brzmieniu: „1a. Przepisu ust. 1 zdanie drugie nie stosuje si# do wykonywanych wy"$cznie w miejscu wezwania indywidualnych praktyk lekarskich, indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, indywidualnych praktyk piel#gniarek, po"o(nych i indywidualnych specjalistycznych praktyk piel#gniarek, po"o(nych.”; - KP PO - przyj!" 12) art. 13 nada% brzmienie: „Art. 13. Pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonuj$ce zawód medyczny, w tym udzielaj$ce mu &wiadcze' zdrowotnych, informacji z nim zwi$zanych, a uzyskanych w zwi$zku z wykonywaniem zawodu medycznego.”; - KP PO - przyj!" 13) w art. 14: a) w ust. 2 skre&li% pkt 5 i 6, b) skre&li% ust. 4; - KP PO - przyj!" 14) w art. 17: a) ust. 4 nada% brzmienie: „4. Zgoda oraz sprzeciw, o których mowa w ust. 1-3, mog$ by% wyra(one ustnie albo poprzez takie zachowanie osób wymienionych w tych przepisach, które w sposób niebudz$cy w$tpliwo&ci wskazuje na wol# poddania si# proponowanym przez lekarza czynno&ciom albo brak takiej woli.”, - KP PO - przyj!" b) skre&li% ust. 5; - KP PO - przyj!" Uwaga: poprawk! zawart" w pkt 14 lit. b nale#y rozpatrywa$ %"cznie z poprawk" zawart" w pkt 16.

5

15) w art. 18 w ust. 1 doda% zdanie drugie w brzmieniu: „Do wyra(ania zgody oraz sprzeciwu stosuje si# art. 17 ust. 2 i 3.”; - KP PO - przyj!" 16) po art. 18 doda% art. 18a w brzmieniu: „Art. 18a. Zasady przeprowadzenia badania lub udzielenia innych &wiadcze' zdrowotnych przez lekarza pomimo braku zgody albo wobec zg"oszenia sprzeciwu, o których mowa w art. 17 i 18, okre&laj$ przepisy art. 33 i art. 34 ust. 6 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.”; - KP PO - przyj!" 17) tytu"owi rozdzia"u 6 nada% brzmienie: „Prawo do poszanowania intymno&ci i godno&ci pacjenta”; - KP PO - przyj!" 18) w art. 19 ust. 2 nada% brzmienie: „2. Prawo do poszanowania godno&ci oznacza tak(e zagwarantowanie pacjentowi szczególnej opieki lekarskiej, nieograniczonego dost#pu rodziny do pacjenta, je(eli nie utrudnia to procesu leczenia innych pacjentów, oraz mo(liwo&% umierania w godnych warunkach.”; - KP PiS - odrzuci" 19) w art. 19 w ust. 2 doda% zdanie drugie w brzmieniu: „Pacjent znajduj$cy si# w stanie terminalnym ma prawo do &wiadcze' zdrowotnych zapewniaj$cych "agodzenie bólu i innych cierpie'.”; - KP PO - przyj!" 20) po art. 19 doda% art. 19a w brzmieniu: „Art. 19a. 1. Przy udzielaniu &wiadcze' zdrowotnych mo(e by% obecna osoba bliska. 2.Osoba wykonuj$ca zawód medyczny udzielaj$ca &wiadcze' zdrowotnych pacjentowi mo(e odmówi% obecno&ci osoby bliskiej przy udzielaniu &wiadcze' zdrowotnych, w przypadku istnienia prawdopodobie'stwa wyst$pienia zagro(enia epidemicznego lub ze wzgl#du na bezpiecze'stwo zdrowotne pacjenta. Odmow# odnotowuje si# w dokumentacji medycznej.”; - KP PO - przyj!"

6

21) w art. 20: a) w ust. 2 zdaniu pierwszemu nada% brzmienie: „2. Osoby wykonuj$ce zawód medyczny, inne ni( udzielaj$ce &wiadcze' zdrowotnych, uczestnicz$ przy udzielaniu tych &wiadcze' tylko wtedy, gdy jest to niezb#dne ze wzgl#du na rodzaj &wiadczenia.”, - KP PO - przyj!" b) skre&li% ust. 3 i 4. - KP PO - przyj!" Uwaga: w przypadku przyj!cia poprawki zawartej w pkt 21 lit. b bezprzedmiotowa stanie si! poprawka zawarta w pkt 23. 22) w art. 20 w ust. 2 po wyrazach „zgody pacjenta” doda% wyrazy „ , a w przypadku pacjenta ma"oletniego, ca"kowicie ubezw"asnowolnionego lub niezdolnego do &wiadomego wyra(enia zgody jego przedstawiciela ustawowego,”; - KP PiS - przyj!" 23) w art. 20 skre&li% ust. 3; - KP Lewica - odrzuci" 24) w art. 22 dotychczasow$ tre&% oznaczy% jako ust. 1 i doda% ust. 2 w brzmieniu: „2. Lekarze, piel#gniarki i po"o(ne s$ uprawnieni do uzyskiwania i przetwarzania danych zawartych w dokumentacji medycznej, o których mowa w art. 23.”; - KP PO - przyj!" 25) w art. 23 w pkt 1: a) lit. d nada% brzmienie: „d) adres miejsca zamieszkania,”, b) lit. f nada% brzmienie: „f) w przypadku gdy pacjentem jest osoba ma"oletnia - nazwiska i imiona jej rodziców lub jej przedstawiciela ustawowego oraz adres ich miejsca zamieszkania;”; - KP PO - przyj!" 26) w art. 24: a) po ust. 1 doda% ust. 1a i 1b w brzmieniu:

7

„1a. Po &mierci pacjenta, prawo wgl$du w dokumentacj# medyczn$ maj$ osoby bliskie, chyba (e pacjent za (ycia zastrzeg" nieudost#pnianie dokumentacji medycznej tym osobom.”; „1b. Zastrze(enie, o którym mowa w ust. 1a, odnotowuje si# w dokumentacji medycznej.”; - KP PO - przyj!" b) w ust. 2 w pkt 8 wyraz „albo” zast$pi% wyrazem „lub”; - KP PO - przyj!" 27) w art. 26 w ust. 4 w pkt 1 po wyrazach „w poprzednim kwartale,” doda% wyraz „pocz$wszy”; - KP PO - przyj!" 28) rozdzia"owi 8 nada% brzmienie: „Rozdzia" 8 Prawo pacjenta do zg"oszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza Art. 29. 1. Pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy mog$ wnie&% sprzeciw wobec opinii albo orzeczenia okre&lonych w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, je(eli opinia albo orzeczenie ma wp"yw na prawa lub obowi$zki pacjenta wynikaj$ce z przepisów prawa. 2. Sprzeciw wnosi si# do Komisji Lekarskiej dzia"aj$cej przy Rzeczniku Praw Pacjenta, za po&rednictwem Rzecznika Praw Pacjenta, w terminie 30 dni od dnia wydania opinii albo orzeczenia przez lekarza orzekaj$cego o stanie zdrowia pacjenta. 3. Sprzeciw wymaga uzasadnienia, w tym wskazania przepisu prawa, z którego wynikaj$ prawa lub obowi$zki, o których mowa w ust. 1. 4. W przypadku niespe"nienia wymaga' okre&lonych w ust. 3 sprzeciw jest zwracany osobie, która go wnios"a. 5. Komisja Lekarska na podstawie dokumentacji medycznej oraz, w miar# potrzeby, po przeprowadzeniu badania pacjenta, wydaje orzeczenie niezw"ocznie, nie pó!niej ni( w terminie 30 dni od dnia wniesienia sprzeciwu. 6. Komisja Lekarska wydaje orzeczenie bezwzgl#dn$ wi#kszo&ci$ g"osów w obecno&ci pe"nego sk"adu tej komisji. 7. Od rozstrzygni#cia Komisji Lekarskiej nie przys"uguje odwo"anie. 8. Do post#powania przed Komisj$ Lekarsk$ nie stosuje si# przepisów Kodeksu post#powania administracyjnego. 9. Przepisów ust. 1-8 nie stosuje si# w przypadku post#powania odwo"awczego w odniesieniu do opinii i orzecze', uregulowanego w odr#bnych przepisach.

8

Art. 29a. 1. W sk"ad Komisji Lekarskiej wchodzi trzech lekarzy powo"anych przez Rzecznika Praw Pacjenta z listy, o której mowa w ust. 2, w tym dwóch tej samej specjalno&ci, co lekarz, który wyda" opini# albo orzeczenie, o których mowa w art. 29 ust. 1. 2. Konsultanci krajowi, w porozumieniu z w"a&ciwymi konsultantami wojewódzkimi, opracowuj$ raz w roku w terminie do dnia 30 marca, list# lekarzy w danej dziedzinie medycyny, którzy mog$ by% cz"onkami Komisji Lekarskiej. 3. Z tytu"u uczestnictwa w Komisji Lekarskiej lekarzowi przys"uguje wynagrodzenie, które ustala Rzecznik Praw Pacjenta. 4. Koszty dzia"ania Komisji Lekarskiej s$ finansowane z bud(etu pa'stwa, z cz#&ci b#d$cej w dyspozycji Rzecznika Praw Pacjenta. 5. Minister w"a&ciwy do spraw zdrowia, po zasi#gni#ciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, okre&li, w drodze rozporz$dzenia, sposób dzia"ania Komisji Lekarskiej uwzgl#dniaj$c efektywno&% realizacji praw pacjenta.”; - KP PO - przyj!"

29) rozdzia"owi 9 nada% brzmienie: „Rozdzia" 9 Prawo pacjenta do poszanowania (ycia prywatnego i rodzinnego Art. 30. 1. Pacjent w stacjonarnym zak"adzie opieki zdrowotnej ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami. 2. Pacjent ma prawo do odmowy kontaktu z osobami wymienionymi w ust. 1. Art. 31. 1. Pacjent ma prawo do dodatkowej opieki piel#gnacyjnej. 2. Przez dodatkow$ opiek# piel#gnacyjn$, o której mowa w ust. 1, rozumie si# opiek#, która nie polega na udzielaniu &wiadcze' zdrowotnych, w tym tak(e opiek# sprawowan$ nad pacjentk$ w warunkach ci$(y, porodu i po"ogu. Art. 31a. 1. Pacjent ponosi koszty realizacji praw, o których mowa w art. 30 ust. 1 i art. 31 ust. 1, je(eli realizacja tych praw skutkuje kosztami poniesionymi przez stacjonarny zak"ad opieki zdrowotnej. 2. Wysoko&% op"aty rekompensuj$cej koszty, o których mowa w ust. 1, ustala kierownik zak"adu, uwzgl#dniaj$c rzeczywiste koszty realizacji praw, o których mowa w art. 30 ust. 1 i art. 31 ust. 1. 3. Informacja o wysoko&ci op"aty, o której mowa w ust. 2, oraz sposobie jej ustalenia jest jawna i udost#pniana w lokalu stacjonarnego zak"adu opieki zdrowotnej.”; - KP PO - przyj!" Uwaga: poprawk! zawart" w pkt 29 nale#y rozpatrywa$ %"cznie z poprawk" zawart" w pkt 30.

9

30) po rozdziale 9 doda% rozdzia"y 9a i 9b w brzmieniu: „Rozdzia" 9a Prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej Art. 31b. Pacjent w stacjonarnym zak"adzie opieki zdrowotnej ma prawo do opieki duszpasterskiej. Art. 31c. W sytuacji pogorszenia si# stanu zdrowia lub zagro(enia (ycia, stacjonarny zak"ad opieki zdrowotnej jest obowi$zany umo(liwi% pacjentowi kontakt z duchownym. Art. 31d. Stacjonarny zak"ad opieki zdrowotnej ponosi koszty realizacji praw pacjenta, o których mowa w art. 31b i 31c, chyba (e przepisy odr#bne stanowi$ inaczej. Rozdzia" 9b Prawo pacjenta do przechowywania rzeczy warto&ciowych w depozycie Art. 31e. Pacjent w stacjonarnym zak"adzie opieki zdrowotnej ma prawo do przechowywania rzeczy warto&ciowych w depozycie. Koszty realizacji tego prawa ponosi stacjonarny zak"ad opieki zdrowotnej, chyba (e przepisy odr#bne stanowi$ inaczej. Art. 31f. Minister w"a&ciwy do spraw zdrowia okre&li, w drodze rozporz$dzenia: 1) zakres spisu przedmiotów oddawanych do depozytu, 2) sposób zabezpieczenia przedmiotów oddanych do depozytu, 3) sposób i warunki prowadzenia i przechowywania ksi#gi depozytów - uwzgl#dniaj$c zapewnienie w"a&ciwej realizacji prawa pacjenta, o którym mowa w art. 31e.”; - KP PO - przyj!" 31) art. 33 nada% brzmienie: „Art. 33. 1. Rzecznik Praw Pacjenta w sprawowaniu swego urz#du jest niezawis"y i niezale(ny od organów w"adzy pa'stwowej i odpowiada jedynie przed Sejmem na zasadach okre&lonych w ustawie. 2. Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta, zwanego dalej „biurem”.”; - KP PiS - odrzuci" Uwaga: poprawk! zawart" w pkt 31 nale#y rozpatrywa$ z poprawkami zawartymi w pkt 33 i 35-38. Uwaga: w przypadku przyj!cia poprawki zawartej w pkt 31 bezprzedmiotowa stanie si! poprawka zawarta w pkt 34.

32) w art. 34 doda% pkt 5 i 6 w brzmieniu:

10

„5) jest obywatelem polskim; 6) wykazuje si# wysokim autorytetem ze wzgl#du na swe walory moralne i wra(liwo&% spo"eczn$.”; - KP PiS - odrzuci" 33) art. 35 nada% brzmienie: „Art. 35. 1. Rzecznika powo"uje i odwo"uje Sejm bezwzgl#dn$ wi#kszo&ci$ w obecno&ci co najmniej po"owy ustawowej liczby pos"ów za zgod$ Senatu na wniosek Marsza"ka Sejmu albo grupy 35 pos"ów. 2. Szczegó"owy tryb zg"aszania kandydatów na Rzecznika okre&la uchwa"a Sejmu. 3. Uchwa"# Sejmu o powo"aniu Rzecznika Marsza"ek Sejmu przesy"a niezw"ocznie Marsza"kowi Senatu. 4. Senat podejmuje uchwa"# w sprawie wyra(enia zgody na powo"anie Rzecznika w ci$gu miesi$ca od dnia przekazania Senatowi uchwa"y Sejmu, o której mowa w ust. 3. Niepodj#cie uchwa"y przez Senat w ci$gu miesi$ca oznacza wyra(enie zgody. 5. Je(eli Senat odmawia wyra(enia zgody na powo"anie Rzecznika, Sejm powo"uje na stanowisko Rzecznika inn$ osob#. Przepisy ust. 1-4 stosuje si# odpowiednio. 6. Kadencja Rzecznika trwa 5 lat, licz$c od dnia z"o(enia &lubowania. Po up"ywie kadencji pe"ni on obowi$zki do czasu obj#cia stanowiska przez nowego Rzecznika. 7. Ta sama osoba nie mo(e by% Rzecznikiem wi#cej ni( przez dwie kolejne kadencje.”; - KP PiS - odrzuci" 34) w art. 35 ust. 1 nada% brzmienie: „1. Rzecznik jest powo"ywany przez Prezesa Rady Ministrów spo&ród osób wy"onionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.”; - KP PO - przyj!" 35) art. 36 nada% brzmienie: „Art. 36. 1. Sejm odwo"uje Rzecznika przed up"ywem okresu, na jaki zosta" powo"any, je(eli: 1) zrzek" si# wykonywania obowi$zków; 2) z powodu choroby, u"omno&ci lub upadku si" sta" si# trwale niezdolny do pe"nienia obowi$zków Rzecznika; 3) zosta" skazany prawomocnym wyrokiem s$du za przest#pstwo umy&le &cigane z urz#du.

11

2. Sejm odwo"uje Rzecznika przed up"ywem okresu, na jaki zosta" powo"any, równie( je(eli Rzecznik sprzeniewierzy" si# z"o(onemu &lubowaniu. 3. Sejm podejmuje uchwa"# w sprawie odwo"ania Rzecznika, w przypadku okre&lonym w ust. 1 pkt 1 oraz pkt 3, na wniosek Marsza"ka Sejmu. 4. Sejm podejmuje uchwa"# w sprawie odwo"ania Rzecznika, w przypadkach okre&lonych w ust. 1 pkt 2 oraz w ust. 2, na wniosek Marsza"ka Sejmu lub grupy co najmniej 35 pos"ów.”; - KP PiS - odrzuci" 36) po art. 36 doda% art. 36a w brzmieniu: „Art. 36a. Rzecznik nie mo(e by%, bez uprzedniej zgody Sejmu, poci$gni#ty do odpowiedzialno&ci karnej ani pozbawiony wolno&ci. Rzecznik nie mo(e by% zatrzymany lub aresztowany, z wyj$tkiem uj#cia go na gor$cym uczynku przest#pstwa i je(eli jego zatrzymanie jest niezb#dne do zapewnienia prawid"owego toku post#powania. O zatrzymaniu niezw"ocznie powiadamia si# Marsza"ka Sejmu, który mo(e nakaza% natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.”; - KP PiS - odrzuci" 37) po art. 36a doda% art. 36b w brzmieniu: „Art. 36b. Przed przyst$pieniem do wykonywania obowi$zków Rzecznik sk"ada przed Sejmem nast#puj$ce &lubowanie: )lubuj# uroczy&cie obowi$zki mojego urz#du wype"nia% sumiennie, sta% na stra(y praw pacjenta, kieruj$c si# przepisami prawa oraz zasadami godno&ci cz"owieka, wspó"(ycia spo"ecznego i sprawiedliwo&ci. )lubowanie mo(e by% z"o(one z dodaniem zdania „Tak mi dopomó( Bóg.”: - KP PiS - odrzuci" 38) w art. 37 ust. 2 nada% brzmienie: „2. Na wniosek Rzecznika Marsza"ek Sejmu mo(e powo"a% nie wi#cej ni( dwóch zast#pców Rzecznika. Odwo"anie nast#puje w tym samym trybie.”; - KP PiS - odrzuci" 39) w art. 37 w ust. 3 doda% pkt 5 w brzmieniu: „5) jest obywatelem polskim.”; - KP PiS - odrzuci"

12

40) w art. 37 doda% ust. 4 w brzmieniu: „4. Jeden z zast#pców Rzecznika jest obowi$zany posiada% co najmniej wykszta"cenie wy(sze w dziedzinie nauk medycznych i tytu" zawodowy magistra lub równorz#dny.” - KP PO - przyj!" 41) w art. 38 w ust. 1 po pkt 9 doda% pkt 9a w brzmieniu: „9a) analiza skarg pacjentów w celu okre&lenia zagro(e' i obszarów w systemie ochrony zdrowia wymagaj$cych naprawy;”; - KP PO - przyj!" 42) art. 40 nada% brzmienie: „Art. 40. Rzecznik i zast#pcy Rzecznika nie mog$ prowadzi% dzia"alno&ci nie daj$cej si# pogodzi% ze sprawowanym urz#dem.”; - KP PO - przyj!"

43) w art. 41 w ust. 1 we wprowadzeniu do wyliczenia wyrazy „co najmniej” zast$pi% wyrazami „w szczególno&ci”; - KP PO - przyj!" 44) w art. 43 ust. 3 nada% brzmienie: „3. Rzecznik odmawia ujawnienia nazwiska i innych danych osobowych pacjenta, w tym tak(e wobec organów w"adzy publicznej, je(eli uzna to za niezb#dne dla ochrony praw tego pacjenta, chyba (e przepisy odr#bne stanowi$ inaczej.”; - KP PO - przyj!" 45) w art. 49 ust. 2 nada% brzmienie: „2. Rada Ministrów przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej i Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej, nie pó!niej ni( do dnia 31 sierpnia roku nast#pnego, sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, wraz ze swoim stanowiskiem w sprawie tego sprawozdania.”; - KP PO - przyj!" 46) w art. 51 zdaniu pierwszemu nada% brzmienie:

13

„Stron$ post#powania jest ka(dy, kto wnosi o wydanie decyzji w sprawie praktyki naruszaj$cej zbiorowe prawa pacjentów lub wobec którego zosta"o wszcz#te post#powanie w sprawie stosowania takiej praktyki.”; - KP PO - przyj!" 47) w art. 52 w ust. 3 wyrazy „wyja&nie' dotycz$cych” zast$pi% wyrazami „wyja&nie' odnosz$cych si# do”. - KP PO - przyj!"

Warszawa, dnia 15 pa!dziernika 2008 r.

Sprawozdawca /-/Jerzy Zi#tek

Przewodnicz$cy Komisji /-/Boles"aw Piecha

URZĄD KOMITETU INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ SEKRETARZ KOMITETU INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ SEKRETARZ STANU Mikoł aj Dowgielewicz Min.MD/,Z 338tzooslDp/mak Warszawu, a,iĄ$

paidziernika 2008 r.

Pan Bolesł awPiecha Przewodniczą cy Komisji Zdrowia Sejrn Rzeczypospolitej Polskiej opinia o zgodnoś ciz prawem Unii Europejskiej doclatkowegosprawozdania Komisji Zdrowia o poselskim proiekcie ustawy o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacienta oraz o Rzeczniku Praw pacjenta (druk nr 2l3)rwyrazona na podstawie art. 9 pkt 2 wzwią zku art,2 ust. lpkt 2oraz ust.2 pkt 2a ustawy zdnia 8sierpnia t9g6 r. o Komitecie Integracji Europejskiej (Dz. (J. nr 106, poz. 494) oraz art. 42 ust. 4 Regulaminu Sejmu przez Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Mikoł aja Dowgielewicza.

SzanownyP anie P rzewodniczący, W zwtą zku z przedł o onymSprawozdaniemKomisji Zdrowia (druk nr 763.A) pozwalam sobie wyrazic następują cą opinię: Poprawki do projektu ustawy o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz o Rzeczniku Praw pacjenta zawartew SprawozdaniuKomisji Zdrowia nie są objęte prawem Unii Europejskiej, z wyją tkiem poprawki nr 5, ktÓra budzi wą tpliwoś ciw ś wietleart, ff rozporzą dzenia Rady (EwG) nr 140817|z dnia !4 czerwca |971 r. w sprawie stosowaniasystemÓw zabezpieczeniaspoł ecznegodo pracownikÓ'w najemnych i ich rodzin przemieszczają cychsię we WspÓlnocie (Dz.IJrz. wE L t4g z a5.07.1977,s,2 z p6ź n,zm; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjatne rozdz.S, t. 1, s. 35 z p6ź n.zm.) Z powazaniem, Zup.S

$':e P.J:ł ;ł ,5i.s*'ri

Do wiadomoś ci: Pani Ewa Kopacz Minister Zdrowia

ł 'r.${z?7 "i{.*tpj.;ęr'i;

Related Documents

763- A
November 2019 3
763
December 2019 6
Cv 763
June 2020 2
Errata Do Dr 763-a
November 2019 2
Abb Price Book 763
June 2020 4
Lenin-vol3-p762-763
July 2020 3