KaHo Sint-Lieven Bachelor in het Onderwijs: Lager Onderwijs Stagecoördinatie: Lieve Heylen Campus WAAS Hospitaalstraat 23, 9100 Sint-Niklaas Tel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03 E-mail:
[email protected]
VERKORTE LESVOORBEREIDING SA Student(e): Filip Maes
Stageschool: de Eeckberger
Klas (LO): 3LOa
Stageklas: 3e leerjaar
Vaklector: A. Pil
Mentor: Martien Daneel
Stagelector: B. Coupé
Datum stageles: 21 oktober 2008 Begin- en einduur: 14.40u – 15.30u
LEERGEBIED: Wereldoriëntatie
ONDERDEEL: natuur
LESONDERWERP: de herfst
10350085.doc
Academiejaar: 2008-2009
p. 1/7
Beoordeling van de lesvoorbereiding: Attitudes (verantwoordelijkheidszin, correct taalgebruik) – administratie (identificatiegegevens, lesgeven onder de juiste noemer, bronnen, bijlagen) – beginsituatie bepalen, doelstellingen kiezen en formuleren met verwijzing naar leerplan – krachtige leeromgeving uitwerken (correcte leerinhouden selecteren en leerervaringen structureren in lesfases, timing, werkvormen en organisatie bepalen; onderwijsleermiddelen uitwerken) Positieve punten:
Leerpunten:
Voorbereiding nagezien op: door mentor: volstrekt onvoldoende
lector:
onvoldoende
voldoende
Herwerking afgegeven op: aan mentor: volstrekt onvoldoende
ruim voldoende
goed
zeer goed
goed
zeer goed
lector:
onvoldoende
voldoende
ruim voldoende
LEERPLANSITUERING:
7.4 kinderen zien in dat mensen, dieren en planten een grote verscheidenheid in kenmerken vertonen. - organismen uit hun omgeving op een eenvoudige wijze kunnen ordenen vanuit de verscheidenheid van kenmerken 7.8 kinderen ontdekken dat planten, dieren en mensen zich op een of andere manier voortplanten. - vaststellen dat planten zich op verschillende manieren voortplanten (door middel van zaden, sporen,…)
BEGINSITUATIE:
De leerlingen hebben al rond verschillende herfstthema’s gewerkt in de voorgaande lessen: dieren in de herfst, de weersveranderingen en de spin. De lln zijn niet op herfstwandeling geweest
HOOFDDOEL:
De verschillende soorten zwammen benoemen
DOELEN: Max. 4
1. 2. 3. 4.
10350085.doc
de delen van de paddenstoel zelfstandig benoemen de verschillende soorten zwammen benoemen prenten van soorten zwammen met de juiste naam verbinden het uiterlijk van een paddenstoel beschrijven
Laatst gewijzigd : dd/11/yyyy
p. 2/7
DIDACTISCH MATERIAAL:
•
Werkblaadje: delen van de paddenstoel
•
Prenten van paddenstoelen
•
Werkblaadje: soorten zwammen
•
Champignons
BRONNEN:
/
AANTAL BIJLAGEN:
3
BORDSCHEMA
10350085.doc
Laatst gewijzigd : dd/11/yyyy
p. 3/7
DOEL NR.
14.40u
LESFASE - LEERINHOUD
Inleiding Raadseltje: Ik ken een heel klein stoeltje je vindt het vaak in ‘t bos Het staat daar onder de bomen of tussen ‘t groene mos.
DIDACTISCH HANDELEN en LEERACTIVITEITEN
LEERMIDDELEN
Lk vertelt een klein raadseltje en laat de lln daarna even nadenken.
Het heeft soms mooie kleuren en ‘t is ook vaak heel klein Nu zeg, wat zou dat wezen? Wat voor stoeltje zou dat zijn? paddenstoel VS: weet er iemand waar het woord paddenstoel Oorsprong van het woord paddenstoel: vroeger dacht vandaan komt? men dat de duivel vermond als een pad door het bos liep. Als hij moe was toverde hij een stoel uit de grond om op te rusten. VS: hoe ziet een paddenstoel eruit? VS: hoe voelt een paddenstoel? Is die hard of zacht? VS: zijn alle paddenstoelen eetbaar? VS: mogen we paddenstoelen uit de natuur plukken? VS: welke paddenstoelen die eetbaar zijn kennen jullie? VS: welke giftige paddenstoelen kennen jullie?
10350085.doc
Laatst gewijzigd: 19-11-yyyy
p. 4/7
DOEL NR.
14.45u
14.55u
LESFASE - LEERINHOUD
LEERMIDDELEN
Algemeen beeld van een paddenstoel Delen van de paddenstoel: - hoed - plaatjes - sporen: dit gebruikt de paddenstoel om zich voort te planten. Een beetje zoals zaadjes. - ring: het overblijfsel van de paddenstoel die nog niet volgroeid is. vgl. met een champignon - steel - voet - zwamvlok: Een zwamvlok bestaat uit zwamdraden die zich onder de grond bevinden. Als de paddenstoel verdwijnt, blijft de zwamvlok aanwezig onder de grond. Heksenkring: vroeger dacht men dat als heksen samenkwamen op een bepaalde plaats, er een heksenkring, een kring van paddenstoelen ontstond. Eigenlijk is het een reeks zwamdraden die in een kring lopen.
Lk tekent op voorhand een paddenstoel op bord VS: hoe heet dit gedeelte bovenaan? Lk overloopt de delen van de paddenstoel. De lln geven de benaming en lk noteert ze op de juiste plaats bij de prent aan bord. VS: die ring van een paddenstoel, kan iemand eens vertellen wat dat juist is? Lk legt uit wat een zwamvlok is
Individueel verwerken van bovenstaande informatie.
Lk sluit de bordflappen
Werkblaadje: zie bijlage de delen van een paddenstoel benoemen.
Lk laat de werkblaadjes uitdelen
Klassikale verbetering van het werkblaadje
10350085.doc
DIDACTISCH HANDELEN en LEERACTIVITEITEN
champignon Lk neemt de lln rond zich en bespreekt de champignon aan de hand van voorgaande fase
VS: er bestaat nog zo iets over paddenstoelen waar men Foto van een heksenkring vroeger in geloofde. Wie kan me dat eens vertellen? Waarom werd het een heksenkring genoemd? Wat is een heksenkring eigenlijk? Werkblaadje: delen van de paddenstoel
Lln vullen het werkblaadje met potlood in Lk gaat rond en helpt waar nodig Lk: we gaan ons werkblaadje eens verbeteren. Lk opent de bordflappen.
Laatst gewijzigd: 19-11-yyyy
p. 5/7
DOEL NR.
15.05u
LESFASE - LEERINHOUD
Andere soorten paddenstoelen Prenten: zie bijlage bv.: elfenbankje, aardappelboleet, vliegenzwam, eekhoorntjesbrood,…
10350085.doc
DIDACTISCH HANDELEN en LEERACTIVITEITEN
LEERMIDDELEN
Prenten van paddenstoelen VS: denken jullie dat alle paddenstoelen er zo uitzien? Lk: ik heb hier namelijk enkele prenten bij van paddenstoelen. Lk hangt de prenten ondertussen aan het bord Lk stelt vragen bij de prenten: - Wat zie je? - Welke kleuren zie je zoal? - Welke vorm heeft de paddenstoel? - Waarop lijkt de paddenstoel - Kent iemand de naam van deze paddenstoel? - Waarom zou de paddenstoel die naam hebben? - …
Laatst gewijzigd: 19-11-yyyy
p. 6/7
DOEL NR.
LESFASE - LEERINHOUD
15.15u
Bespreken verschillende soorten zwammen Soorten zwammen: - plaatjeszwam - buisjeszwam - buikzwam of stuifzwam
15.25u
Werkblaadje
DIDACTISCH HANDELEN en LEERACTIVITEITEN
LEERMIDDELEN
VS: kennen jullie zo’n paddenstoel in het bos, als je Prenten van paddenstoelen daarop stapt, komt daar een hele stofwolk uit. Soms ruik je dat ook heel erg. Lk toont een prent van een aardappelbovist. VS: wie kan mij eens tonen waar de plaatjes zitten? Lk: er zitten helemaal geen plaatjes bij deze paddenstoel. Maar dat wil niet zeggen dat deze paddenstoel geen sporen heeft. sporen: vergelijkbaar met zaadjes (pitten) van bv. een VS: wat zijn sporen ook alweer? appel. Ze dienen om de voortplanting van de paddenstoel Lk brengt de namen bij de juiste prent aan op bord te bevorderen. VS: Als je nog eens nadenkt aan die paddenstoel in het bos, waar jullie soms op stappen, wat voor een paddenstoel zou dit dan zijn denk je? VS: hoe zouden we deze soort zwammen noemen? Als je weet dat de sporen eruit stuiven als je er op stapt. Lk: nu kennen we de plaatjeszwammen en de stuifzwammen al. Stuifzwammen noemt men ook wel eens buikzwammen, omdat de sporen in de “buik” van de paddenstoel zitten. Lk: de sporen van een paddenstoel moeten verspreid worden. Buik- of stuifzwam: de paddenstoel wordt opengetrapt VS: hoe zouden de sporen bij een buikzwam dan door een mens of dier. De sporen verspreiden zich in de verspreid raken? lucht. De wind kan de sporen zeer ver meedragen. Lk toont een prent van een buisjeszwam. VS: zie je hier plaatjes? Wat zie je dan wel? Lk: deze zwammen noemen we de buisjeszwammen. Werkblaadje: soorten zwammen Lk deelt het werkblaadje uit. Lln vullen het werkblaadje met potlood in Lk gaat rond en helpt waar nodig. Indien er nog tijd over is wordt het werkblaadje klassikaal verbeterd.
10350085.doc
Laatst gewijzigd: 19-11-yyyy
p. 7/7