KaHo Sint-Lieven Bachelor in het Onderwijs: Lager Onderwijs Stagecoördinatie: Lieve Heylen Campus WAAS Hospitaalstraat 23, 9100 Sint-Niklaas Tel.: 03 780 89 04 Fax: 03 780 89 03 E-mail:
[email protected]
VERKORTE LESVOORBEREIDING Student(e): Filip Maes
Stageschool: De Eeckberger
Klas (LO): 3LOa
Stageklas: 3e leerjaar
Vaklector: A. Pil
Mentor: Martien Daneel
Stagelector:B. Coupé
Datum stageles: 20 oktober 2008 Begin- en einduur: 10.55u – 11.45u en 13.15u – 13.40u en 14.40u – 15.30u
LEERGEBIED: wereldoriëntatie
ONDERDEEL: natuur
LESONDERWERP: de herfst
10350084.doc
Academiejaar: 2007-2008
p. 1/7
Beoordeling van de lesvoorbereiding: Attitudes (verantwoordelijkheidszin, correct taalgebruik) – administratie (identificatiegegevens, lesgeven onder de juiste noemer, bronnen, bijlagen) – beginsituatie bepalen, doelstellingen kiezen en formuleren met verwijzing naar leerplan – krachtige leeromgeving uitwerken (correcte leerinhouden selecteren en leerervaringen structureren in lesfases, timing, werkvormen en organisatie bepalen; onderwijsleermiddelen uitwerken) Positieve punten:
Leerpunten:
Voorbereiding nagezien op: door mentor: volstrekt onvoldoende
lector:
onvoldoende
voldoende
Herwerking afgegeven op: aan mentor: volstrekt onvoldoende
ruim voldoende
goed
zeer goed
goed
zeer goed
lector:
onvoldoende
voldoende
ruim voldoende
LEERPLANSITUERING:
7.6 kinderen zien in dat mensen, dieren of planten op een eigen manier trachten in leven te blijven.
BEGINSITUATIE:
De leerlingen leren deze week over de herfst. Deze les loopt over de hele dag met enkele onderbrekingen.
DOELEN:
10350084.doc
1. De kinderen weten op welke manier de dieren de winter doorbrengen. 2. De kinderen kunnen enkele dieren opnoemen die in de winter in ons land blijven. 3. De kinderen kunnen enkele dieren opnoemen die op reis gaan. 4. De kinderen kunnen enkele dieren opnoemen die een winterslaap houden en kunnen uitleggen wat deze term inhoudt. 5. De kinderen kunnen uitleggen wat er gebeurt met het lichaam van het dier als het in een winterslaap is. 6. De kinderen kunnen enkele dieren opnoemen die een winterrust houden en kunnen uitleggen wat deze term inhoudt.
Laatst gewijzigd : dd/11/yyyy
p. 2/7
DIDACTISCH MATERIAAL:
•
BRONNEN:
•
AANTAL BIJLAGEN:
Woordspelletjes Werkblad
Prenten, werkblad, ganzenbord en vragen, memory, 2 kwartetten, woordspelletjes, doorschuifnummers, doorschuifmuziekje, spelregels, afspraken.
BORDSCHEMA
10350084.doc
Laatst gewijzigd : dd/11/yyyy
p. 3/7
DOEL NR.
10.55u
LESFASE - LEERINHOUD
De leerkracht vraagt aan de leerlingen wat ze zouden doen als ze zouden weten dat er weldra minder eten zou zijn en ze geconfronteerd zouden worden met hevige koude. De verschillende oplossingen van de leerlingen worden besproken. Uit de voorstellen worden de vier overwinteringtechnieken gehaald. VS: Wie doet dat nog?
Winterslaap Veel dieren houden in de winter een winterslaap. Ze slapen in een veilig en beschut hol of nest. Tijdens de winterslaap werkt het lichaam heel traag. Het hart klopt heel traag, ze moeten maar af en toe adem halen. Tijdens de herfst gaan deze dieren heel veel eten en bouwen zo een vetlaag op. Hierdoor hebben ze tijdens de winter geen voedsel nodig. Mogelijke antwoorden: Vleermuizen, egels, kikkers, slakken, beren … In de lente als het warmer wordt worden ze terug wakker en actiever. Winterrust De dieren brengen hun lichaamstemperatuur een paar graden naar beneden en vallen in slaap. Maar in tegenstelling tot de winterslaap, worden deze dieren veel vaker wakker.
10350084.doc
LEERMIDDELEN
Sfeerschepping De leerlingen verwoorden hun eigen mening over overwinteren. Mogelijke antwoorden: - winterslaap; - wintervoorraad; - wintertrek; - wintervacht. Besluit: Weldra wordt het ook kouder buiten en wordt het voedsel voor de dieren schaarser. Daarom gaan zij deze technieken ook toepassen.
11.05u
DIDACTISCH HANDELEN
Prenten De leerkracht legt de leerlingen uit wat een winterslaap is. De leerkracht hangt de prenten op het bord. VS: Wat is een winterslaap eigenlijk? VS: Kennen jullie dieren die een winterslaap houden? VS: Wanneer worden ze terug wakker? En waarom? VS: Wat doen ze in de herfst? Voordat ze aan hun winterslaap beginnen?
VS: Wat zou het verschil zijn tussen een winterslaap en een winterrust? Vb: bijen, eekhoorn
Laatst gewijzigd: 19-11-yyyy
p. 4/7
DOEL NR.
11.15u
LESFASE - LEERINHOUD
Wintertrek Vooral vogels trekken in de herfst naar de warme landen om de winter te overleven. Daar is nog steeds voedsel genoeg te vinden. Deze vogels noemen we trekvogels. Een tijdje geleden verzamelden ze zich allemaal op telefoonlijnen om samen te vertrekken.
11.20u
Mogelijke antwoorden: Zwaluwen, ooievaars, sommige eenden, sommige ganzen, sommige vlinders … In de lente komen ze terug. Als het hier warmer wordt en genoeg insecten te vinden zijn. Wintervacht De meeste dieren krijgen tijdens de winter een dikkere vacht. Hierdoor krijgen ze het warmer. Mogelijke antwoorden: Paarden, konijnen, honden, katten, runderen, mussen, duiven … In de lente wordt het terug warmer, dus verliezen ze de extra haren en gaan ruiven.
11.30u
DIDACTISCH HANDELEN
Wintervoorraad Sommige dieren leggen tegen de herfst, wanneer er voedsel in overvloed te vinden is, kijk maar als je in het bos gaat wandelen of in de tuin, op verschillende plaatsen in hun gebied een voorraad aan voor in de winter. Bij schaarste vinden ze die terug door op de geur af te gaan.
LEERMIDDELEN
Prenten De leerkracht legt de leerlingen uit wat een wintertrek is. De leerkracht hangt de prenten op het bord. VS: Kennen jullie dieren die een wintertrek houden? VS: Wanneer komen ze terug? Waarom?
Prenten De leerkracht legt de leerlingen uit wat een wintervacht is. De leerkracht hangt de prenten op het bord. VS: Kennen jullie dieren die een wintervacht krijgen? VS: En wat gebeurt er met hun vacht als het lente wordt?
Prenten De leerkracht legt de leerlingen uit wat een wintervoorraad is. De leerkracht hangt de prenten op het bord. VS: Kennen jullie dieren die een wintervoorraad aanleggen? VS: Uit wat bestaat die wintervoorraad zoal?
Mogelijke antwoorden: Eekhoorn, muis, Vlaamse gaai …
10350084.doc
Laatst gewijzigd: 19-11-yyyy
p. 5/7
DOEL NR.
11.35u
LESFASE - LEERINHOUD
DIDACTISCH HANDELEN
Werkblad Zie bijlage
LEERMIDDELEN
Werkblad Lkr deelt het werkblad uit aan de leerlingen en legt de opdracht uit door het overlopen van de vragen. De leerlingen lossen het werkblad zelfstandig op.
11.45u 13.15
Afwerken werkblad Zie bijlage
13.25u
Voorstelling hoekenwerk + uitleg van de hoeken
13.40u
Afspraken: - We houden het rustig - We ruimen alles op voor de volgende groep - Ik hoor het muziekje en ruim alles op, daarna ga ik achter mijn stoel staan. - Ik heb respect voor het materiaal
10350084.doc
Werkblad De leerlingen werken verder aan het werkblad van ’s morgens.
Lkr legt aan de leerlingen uit dat ze die middag hoekenwerk gaan doen. Lkr stelt alle hoeken voor aan de kinderen en legt hierbij de spelregels uit. De banken worden al in 4 groepen geplaatst. Lkr spreekt de klasregels af met de leerlingen.
Laatst gewijzigd: 19-11-yyyy
Afspraken
p. 6/7
DOEL NR.
14.40
15.30u
10350084.doc
LESFASE - LEERINHOUD
Hoekenwerk: de herfst Hoek 1: Woordspelletjes - kruiswoordraadsel - woordzoeker Hoek 2: memory Het vinden van 2 afbeeldingen die bij elkaar horen. Wie een paar heeft, mag nog eens proberen. Hoek 3: Kwartet - een dierenkwartet - een bomenkwartet Wie een kwartet heeft, mag nog eens vragen. Ganzenbord Een ganzenbord met opdrachten en vragen over de herfst. Komen de leerlingen op een bepaalde kleur, dan hoort daar een kaartje bij met een vraag of opdracht die ze moeten oplossen. Hebben ze het juist? Dan mogen ze nog eens gooien!
DIDACTISCH HANDELEN
De leerlingen spelen het hoekenwerk. Lkr gaat rond en begeleidt waar nodig. Bij elke hoek liggen nogmaals de spelregels op papier. Elke hoek wordt ongeveer 10 minuten gespeeld door de leerlingen. Bij het doorschuiven wordt een muziekje gebruikt. De laatste 5-10 minuten dienen om de klas en het materiaal op te ruimen.
LEERMIDDELEN
Woordspelletjes Ganzenbord + opdrachtkaarten Memory Kwartet (2) Spelregels Hoeknummers doorschuifmuziekje
Doorschuiven: 1=>2 2=>3 3=>4 4=>1
Laatst gewijzigd: 19-11-yyyy
p. 7/7