RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA Mata Pelajaran:
Bahasa Melayu
Tarikh:
9 Mei 2017
Hari:
Selasa
Masa:
8.30 – 9.30 pagi
Tahun:
4 Al Farabi
Bil. Murid:
34/ 34
Tema:
Kenali Warisan Bangsa
Tajuk :
Irama Warisa (Cerita Malim Deman)
Standard Kandungan 4.4 Melafazkan dan memahami puisi
Standard Pembelajaran 4.4.2
dengan intonasi yang betul menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur.
Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: i. Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat dan sebutan yang jelas menggunakan ayat yang mengandungi laras bahasa yang sesuai.
ii. Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat dan intonasi yang betul menggunakan ayat yang mengandungi laras bahasa yang sesuai. Sistem Bahasa 1. Tatabahasa:Sintaksis – ayat penyata, ayat tanya, ayat perintah dan ayat seruan 2. Kosa Kata: 3. Sebutan dan Intonasi: jelas dan betul Pengisian kurikulum 1. Ilmu : Kesusasteraan Melayu 2. Nilai : kasih sayang, bertanggungjawab, rasional, bekerjasama 3. Elemen keusahawanan : E.K 3.5 Boleh menyatakan maklumat dengan betu Kepelbagaian Strategi 1. Kemahiran Berfikir : menjanakan idea, menghubungkaitkan 2. Kecerdasan Pelbagai : verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal
3. Teknologi Maklumat dan Komunikasi - Mod Aplikasi 4. Pembelajaran Konstruktivisme: menghubungkaitkan Bahan bantu mengajar
Bil. 1. 2. 3. 4. 5 6. 7. 8. 9. 10. 11.
Jenis Komputer riba Pemancar LCD Pembesar Suara Slaid Power Point Gambar Tunggal Gambar Bersiri Lembaran peta buih (i-think) Lirik Gurindam Jiwa Kad arahan Kad perkataan Prop – pakaian, kad bergambar, peta pokok, orang sumber
Jumlah 1 1 1 1 1 4 6 34 6 7 1
Pengetahuan sedia ada 1. Murid tahu tentang cerita Malim Deman melalui pembacaan dan tontonan.
Langkah/ masa
Isi pelajaran
Set induksi
Bernyanyi
(5 minit)
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
1.Murid dan guru bersama-sama menyanyikan BBM : lagu ‘Gurindam Jiwa”
-komputer riba
2. Murid melihat gambar tunggal.
-pembesar suara
Tuanku Malim Deman
3. Guru dan murid bersoal jawabtentang -pemancar LCD
dan Tuan Puteri Bongsu
gambar tersebut.
Soalan : 1.
-gambar tunggal ms 20 -seni kata lagu
Siapakan yang
‘Gurindam Jiwa’
terdapat dalam
-orang sumber
gambar tersebut? 2.
Apakah yang
TKP:
berlaku kepadanya?
-linguistik
3. Beri pendapat
-muzik
anda, wajarkah tindakannya
KB:
naik ke kayangan?
menghubungkaitkan
Jangkaan Jawapan :
Nilai :
1. Tuanku Malim
Rasional
Deman 2. Kehilangan Isteri
Teknik:
dan puteranya.
Soal jawab
3. Wajar untuk mendapatkan anak isteri 4. Guru menghubungkaitkan jawapan murid Tajuk : Sayang Pak
dengan tajuk dan isi pelajaran pada hari ini.
Kaduk Langkah
1
1.Guru mengedarkan petikan teks cerita Malim
(15 min)
BBM :
Deman.
-teks m.s 9 - 14
Bacaan mentalis
2. Murid membaca senyap teks petikan teks.
petikan teks
Sinopsis cerita (Isi-isi
3. Murid mengarisi isi-isi penting.
penting) majlis
KB::
perkahwianan
- menjanakan idea
TMD dan TPB
- menghubungkaitkan
TMD lupa tanggungjawab TPB selamat bersalin TMD masih leka bersabung ayam dan bersama Si Kembang Cina TPB terjumpa baju dan kain layang TPB kembali ke kayaangan TMD menyesal dan meninggalkan istana
Nilai: 4. Beberapa orang murid membaca teks secara kuat.
-hemah tinggi -kerajinan
Bacaan mekanis individu/pasang an an kelas
5. Guru membetulkan bacaan murid.
Teknik - Bacaan mekanis
Pembetulan bacaan aspek: kelancaran sebutan intonasi Langkah (15 min)
2 Pembahagian kumpulan: 1. Murid diagihkan kepada beberapa kumpulan. BBM: 1. Tuanku Malim Deman
-peta alir
2. Tuan Puteri Bongsu
-kertas majong
3. Bujang Selamat 4. Si Kembang Cina 5.
Tuanku
Malim
Dewana 2. Murid melantik ketua, pencatat, pencerita Pelantikan Ketua dan
pencatat
3. Guru meminta murid berbincang dalam
Perbincangan meja bulat
kumpulan menyusun sinopsis cerita yang dibaca menggunakan Peta Alir
Catatan isi dalam peta Alir Sinopsis cerita mengikut urutan
KB: menjanakan idea
Sinopsis cerita (Isi-isi penting) majlis perkahwianan TMD dan TPB TMD lupa
TKP:
tanggungjawab
-verbal linguistik
TPB selamat bersalin TMD masih
Nilai:
leka bersabung
-Bekerjasama
ayam dan
-Hormat Menghormati
bersama Si Kembang Cina
Teknik:
TPB terjumpa
Perbincangan
baju dan kain layang TPB kembali ke kayaangan TMD menyesal dan
4. Pencerita berlatih untuk menyampaikan
meninggalkan
cerita
istana Latihan bercerita lancar, sebutan jelas, betu Pembentangan
5.Murid membentangkan sinopsis
TMK – Mod Aplikasi/
menggunakan Peta Alir
kertas majong
intonasi 6. Guru menjadi fasilitator dan membetulkan bacaan dan hasil kerja murid.
kumpulan. Pemurnian pembentangan
Aktiviti 1 (10 minit) Langkah 3
Tayang
(10 min)
cara
video/Tunjuk 1. Guru menunjukkan cara bercerita dan
BBB - video “Si Jelita”
menayangkan video teknik bercerita.
-teks klasik
2. Pencerita membuat latihan dalam kumpulan.
-kamus
Latihan bercerita :
Aktiviti 2 (20 minit)
Pertandingan bercerita
1. Peserta mengambil tempat untuk aktiviti
Pembelajaran
Pertandingan Bercerita.
Kontekstual
2. Juru acara, penjaga masa dan para hakim JK
Pertandingan
Bercerita
mengambil tempat 3. Peserta pertandingan mula bercerita 4.
Pengukuhan
KP: -verbal linguistik
Para hakim mengambil markah dan
Pertandingan Bercerita
pengumuman keputusan
Keputusan
5. Guru menjadi fasilitator dan membuat ulasan
Pengayaan:
Pengayaan
Catatan:
Sinopsis Cerota Malim Murid bercerita sinopsis cerita Malim Deman PengayaanKerusi Deman
hingga tamat
Panans) dan PemulihanAktiviti
Perwatakan
Tuanku Pemulihan
Malim Deman
Murid mencatat perwatakan Tuanku Malim
Peta Buih – Perwatakan Deman dalam Peta Buih. (kata adjektif)
Perwatakan Tuanku Malim Deman
tambahan di rumah
Penutup
Kognitif:
1. Murid merumuskan isi pelajaran yang telah BBB
(5 minit)
A.Sayang Malim Deman
dipelajari dengan bimbiingan guru.
-diri
Lagu Gurindam Jiwa (baca pantun)
-keluarga - negara
Nilai: Hormat menhormat
B.Nilai dan pengajaran
Kasih sayang
-Bersabung a. menganiayai binatang b. leka c. judi - tanggungjawab suami kepada keluarga 2. Sosial:
Guru
dan
murid
bersama-sama
menyanyikan lagu Gunrindam Jiwa.
Bernyanyi Tepukan
3. Guru memberikan kata –kata pujian.
kata-kata pujian
Falsafah di sebalik cerita Sayang Malim Deman (adaptasi dan improvisasi daripada cerita Malim Deman): 1.
Konsep bersabung – menganiayai binatang, leka dan lupa tanggungjawab
2.
Tanggungjawab rakyat kepada pemimpin dan pemimpin kepada rakyat.
3.
Kasih sayang suami/isteri kepada keluargara (Keberanian Pak Kaduk mengkritik Raja)
(Pendekatan Mengalami – Menghayati :– pemikiran tersirat (kritis dan kreatif) – kesan estetika)
Lampiran 1
Teks dan gambar
Lampiran 2
PETA BUIH
Perwataka n Pak Kaduk
Lampiran 3
Seni kata Lagu
Tanya sama Kaduk, mana hendak pergi Nanti jawab Kaduk, jumpalah raja.
Tanya sama Kaduk, ngape jumpa raja Nanti jawab Kaduk, sabung lah judi.
Tanya sama Kaduk, apa sebab sayang Nanti jawab Kaduk, sayanglah raja. Nanti jawab Kaduk, sayang negara!
Melodi : Tanya sama pokok
Lampiran 4
Pak Pandir KAD ARAHAN Berdasarkan teks Prosa Klasik, jawab soalan yang berikut: 1. Mak Siti o Kosa kata dan bina ayat : - guna kamus o contoh: perekat - bersabung 2. Pak Kaduk o Kosa kata dan bina ayat – guna kamus 3. Raja o Nilai dan Pengajaran 4.Si Kunani o Nilai dan pengajaran 5. Si Jalak o Memindahkan teksklasik kepada teks moden perenggan 1 sahaja. 6. Pencerita o Beri pendapat anda, apakah yang disayangi oleh Pak Kaduk?
Lampiran 5
KAD PERKATAAN
bersimpuh
memakai
menghulurkan
bertarung
kesedihan
keangkuhan