2001

  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 2001 as PDF for free.

More details

  • Words: 5,360
  • Pages: 44
Druk nr 2001 Warszawa, 21 grudnia 2007 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. przedstawiam Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy

- o zmianie ustawy - Prawo o ustroju s!dów administracyjnych oraz ustawy Prawo o post"powaniu przed s!dami administracyjnymi. Jednocze"nie uprzejmie informuj#, $e do reprezentowania mojego stanowiska w toku prac nad projektem ustawy upowa$niam Pana Roberta Drab# Zast#pc# Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

(-) Lech Kaczy%ski

Projekt USTAWA z dnia o zmianie ustawy – Prawo o ustroju s!dów administracyjnych oraz ustawy – Prawo o post"powaniu przed s!dami administracyjnymi Art. 1 W ustawie z dnia 25 lipca 2002 r. – Prawo o ustroju s&dów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269 oraz z 2005 r. Nr 169, poz. 1417) wprowadza si# nast#puj&ce zmiany: 1) w art. 21: a) §1 otrzymuje brzmienie: „§1. Prezesa s&du i wiceprezesa s&du w wojewódzkim s&dzie administracyjnym powo!uje Prezes Naczelnego S&du Administracyjnego spo"ród s#dziów wojewódzkiego s&du administracyjnego lub Naczelnego S&du Administracyjnego, po zasi#gni#ciu opinii zgromadzenia ogólnego tego s&du i Kolegium Naczelnego S&du Administracyjnego.”, b) po §1 dodaje si# § 1a w brzmieniu: „§1a. Prezes s&du i wiceprezes s&du w wojewódzkim s&dzie administracyjnym s& powo!ywani na pi#cioletni& kadencj#.”; 2) po art. 21 dodaje si# art. 21a w brzmieniu: „Art.21a. §1. Prezes s&du i wiceprezes s&du w wojewódzkim s&dzie administracyjnym mo$e by' odwo!any przez Prezesa Naczelnego S&du Administracyjnego w toku kadencji w przypadku: 1) ra$&cego niewywi&zywania si# z obowi&zków s!u$bowych, 2) gdy dalsze pe!nienie funkcji z innych powodów nie da si# pogodzi' z dobrem wymiaru sprawiedliwo"ci. §2. Odwo!anie prezesa s&du i wiceprezesa s&du w wojewódzkim s&dzie administracyjnym nast#puje po zasi#gni#ciu opinii zgromadzenia ogólnego tego s&du i Kolegium Naczelnego S&du Administracyjnego. W przypadku niewydania opinii w terminie miesi&ca od przedstawienia zamiaru odwo!ania

2

prezesa s&du albo wiceprezesa s&du, uwa$a si#, $e opinia jest pozytywna. §3. W przypadku z!o$enia w toku kadencji przez prezesa s&du albo wiceprezesa s&du w wojewódzkim s&dzie administracyjnym rezygnacji z pe!nionej funkcji, Prezes Naczelnego S&du Administracyjnego odwo!uje go bez zasi#gania opinii, o której mowa w §2.”; 3) art. 45 otrzymuje brzmienie: „Art. 45. §1. Wiceprezesa Naczelnego S&du Administracyjnego powo!uje na pi#cioletni& kadencj# Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Naczelnego S&du Administracyjnego, z!o$ony za zgod& Zgromadzenia Ogólnego S#dziów Naczelnego S&du Administracyjnego. §2. Wiceprezes Naczelnego S&du Administracyjnego mo$e by' odwo!any przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezesa Naczelnego S&du Administracyjnego w toku kadencji w przypadku: 1) ra$&cego niewywi&zywania si# z obowi&zków s!u$bowych, 2) gdy dalsze pe!nienie funkcji z innych powodów nie da si# pogodzi' z dobrem wymiaru sprawiedliwo"ci. §3. Wyst&pienie z wnioskiem o odwo!anie wiceprezesa Naczelnego S&du Administracyjnego nast#puje po uzyskaniu zgody Zgromadzenia Ogólnego S#dziów Naczelnego S&du Administracyjnego. §4. W przypadku z!o$enia w toku kadencji przez Wiceprezesa Naczelnego S&du Administracyjnego rezygnacji z pe!nionej funkcji, Prezes Naczelnego S&du Administracyjnego wyst#puje z wnioskiem o odwo!anie go bez uzyskania zgody, o której mowa w §3.”. Art. 2 W ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o post#powaniu przed s&dami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z pó(n. zm.1)) wprowadza si# nast#puj&ce zmiany: 1) po art. 12 dodaje si# art. 12¹ w brzmieniu:

1)

Zmiany wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1692, z 2005 r. Nr 94, poz. 788, Nr 169, poz. 1417, Nr 250, poz. 2118 i Nr 264, poz. 2205, z 2006 r. Nr 38, poz. 268, Nr 208 poz. 1536 i Nr 217, poz. 1590 oraz z 2007 r. Nr 120, poz. 818 i Nr 121, poz. 831.

3

„Art.12¹. §1.

Dla ka$dej sprawy z zakresu, o którym mowa w art. 1, tworzy si# akta. Akta mog& by' tworzone i przetwarzane tak$e z wykorzystaniem technik informatycznych.

§2.

Akta sprawy udost#pnia si# stronom post#powania.

§3.

Akta wszystkich zako%czonych prawomocnie spraw s&dowoadministracyjnych przechowuje si# we w!a"ciwym s&dzie administracyjnym przez okres niezb#dny ze wzgl#du na rodzaj i charakter sprawy oraz znaczenie materia!ów zawartych w aktach jako (ród!a informacji.

§4.

Po okresie przechowywania w s&dzie akta sprawy podlegaj& przekazaniu do w!a"ciwych archiwów pa%stwowych albo zniszczeniu.

§5.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej okre"li, w drodze rozporz&dzenia, sposób tworzenia akt, o których mowa w §1, oraz warunki i tryb przechowywania i przekazywania akt wojewódzkich s&dów administracyjnych i Naczelnego S&du Administracyjnego, a tak$e warunki i tryb niszczenia tych akt po up!ywie okresu ich przechowywania, uwzgl#dniaj&c w szczególno"ci rodzaje spraw oraz w!a"ciwe zabezpieczenie przed dost#pem osób nieuprawnionych, utrat& lub zniszczeniem.”;

2) po art. 14 dodaje si# art. 14a w brzmieniu: „Art.14a. Je$eli wojewódzki s&d administracyjny nie przeszkody rozpozna' sprawy lub podj&' Naczelny S&d Administracyjny wyznaczy niejawnym w sk!adzie trzech s#dziów inny administracyjny.”;

mo$e z powodu innej czynno"ci, na posiedzeniu wojewódzki s&d

3) uchyla si# art. 23; 4) w art. 24 dotychczasow& tre"' oznacza si# jako §1 i dodaje si# §2 w brzmieniu: „§ 2. Wniosek o wy!&czenie prokuratora przekazuje si# odpowiedniemu prokuratorowi nadrz#dnemu.”; 5) w art. 65 § 2 otrzymuje brzmienie: „§ 2. Do dor#czenia pism w post#powaniu s&dowym przez poczt# stosuje si# tryb dor#czania pism s&dowych w post#powaniu cywilnym, je$eli przepisy niniejszego rozdzia!u nie stanowi& inaczej.”; 6) w art. 72 dotychczasow& tre"' oznacza si# jako §1 i dodaje si# §2 w brzmieniu:

4

„§2. Je$eli dor#czenia dokonuje si# w miejscu pracy, mo$na dor#czy' pismo osobie upowa$nionej do odbioru pism.”; 7) art. 73 otrzymuje brzmienie: „Art. 73 §1.

W razie niemo$no"ci dor#czenia w sposób przewidziany w artyku!ach poprzedzaj&cych, pismo przes!ane poczt& nale$y z!o$y' w placówce pocztowej operatora publicznego, a dor#czane w inny sposób - w urz#dzie w!a"ciwej gminy, umieszczaj&c zawiadomienie o tym na drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej, wraz z informacj& o mo$liwo"ci jego odbioru w terminie siedmiu dni. W przypadku niepodj#cia przesy!ki w terminie, pozostawia si# powtórne zawiadomienie o mo$liwo"ci odbioru przesy!ki w terminie nie d!u$szym ni$ czterna"cie dni od daty pierwszego zawiadomienia. Dor#czenie uwa$a si# za dokonane z up!ywem ostatniego dnia tego terminu.

§2.

Pismo mo$na dor#czy' przez umieszczenie go w skrytce pocztowej adresata na okres czternastu dni. Dor#czenie uwa$a si# za dokonane z up!ywem ostatniego dnia tego terminu.

§3.

Pismo mo$e by' tak$e dor#czone przez z!o$enie go do przechowania pod adresem „poste restante” na okres czternastu dni. W przypadku nieodebrania korespondencji przez adresata dor#czenie uwa$a si# za dokonane z up!ywem ostatniego dnia tego terminu.

§4.

Pocztowa placówka oddawcza zawiadamia niezw!ocznie organ wysy!aj&cy o dacie z!o$enia pisma w skrytce pocztowej adresata. Niepodj#t& w terminie przesy!k# „poste restante” pocztowa placówka oddawcza niezw!ocznie zwraca organowi wysy!aj&cemu.”;

8) w art. 124 w §1 pkt 5 otrzymuje brzmienie: „5) w razie przedstawienia przez s&d w tym post#powaniu pytania prawnego Trybuna!owi Konstytucyjnemu albo Trybuna!owi Sprawiedliwo"ci Wspólnot Europejskich;”; 9) w art. 221 dotychczasow& tre"' oznacza si# jako §1 i dodaje si# §2 w brzmieniu: „§2. Przepis §1 nie dotyczy skargi do wojewódzkiego s&du administracyjnego, wnoszonej w trybie art. 54 §1.”; 10) w art. 232 §1 otrzymuje brzmienie: „§ 1. S&d z urz#du zwraca stronie ca!y uiszczony wpis od: a) pisma odrzuconego lub cofni#tego,

5

b) za$alenia na postanowienie w przedmiocie ukarania grzywn&, je$eli za$alenie zosta!o uwzgl#dnione.”; 11) art. 244 § 2 otrzymuje brzmienie: „§ 2. Ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w ramach prawa pomocy jest równoznaczne z udzieleniem pe!nomocnictwa.”; 12) w art. 252 dodaje si# § 3 w brzmieniu: „§ 3. Postanowienie co do przyznania lub odmowy przyznania prawa pomocy dor#cza si# stronie, która z!o$y!a wniosek. Za$alenie na to postanowienie przys!uguje wy!&cznie wnioskodawcy.”; 13) w art. 272: a) § 2 otrzymuje brzmienie: „§2. W sytuacji okre"lonej w § 1 skarg# o wznowienie post#powania wnosi si# w terminie trzech miesi#cy od dnia wej"cia w $ycie orzeczenia Trybuna!u Konstytucyjnego. Je$eli w chwili wydania orzeczenia Trybuna!u Konstytucyjnego orzeczenie s&dowe nie by!o jeszcze prawomocne na skutek wniesienia "rodka odwo!awczego, który zosta! nast#pnie odrzucony, termin biegnie od dnia dor#czenia postanowienia o odrzuceniu.”, b) dodaje si# § 3 w brzmieniu: „§3. Mo$na $&da' wznowienia post#powania równie$ w przypadku, gdy potrzeba taka wynika z rozstrzygni#cia organu mi#dzynarodowego dzia!aj&cego na podstawie umowy mi#dzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolit& Polsk&. Przepis § 2 stosuje si# odpowiednio, z tym $e termin do wniesienia skargi o wznowienie post#powania biegnie od dnia dor#czenia stronie lub jej pe!nomocnikowi rozstrzygni#cia organu mi#dzynarodowego.”; 14) Po dziale VII dodaje si# dzia! VIIa w brzmieniu: „DZIA) VIIa SKARGA O STWIERDZENIE NIEZGODNO*CI Z PRAWEM PRAWOMOCNEGO ORZECZENIA Art. 285¹. §1.

Skarga o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia przys!uguje od prawomocnego orzeczenia s&du administracyjnego ko%cz&cego post#powanie w sprawie, gdy przez jego wydanie zosta!a stronie wyrz&dzona szkoda, a niezgodno"' z prawem wynika z ra$&cego naruszenia norm prawa Wspólnoty Europejskiej.

6

§2. Skarga, o której mowa w §1, przys!uguje równie$ w wyj&tkowych przypadkach od prawomocnego orzeczenia wojewódzkiego s&du administracyjnego, gdy niezgodno"' z prawem wynika z naruszenia podstawowych zasad porz&dku prawnego lub konstytucyjnych wolno"ci albo praw cz!owieka i obywatela, chyba $e jest mo$liwa zmiana lub uchylenie orzeczenia w drodze innych przys!uguj&cych stronie "rodków prawnych. §3. Od orzecze% Naczelnego S&du Administracyjnego skarga nie przys!uguje, z wyj&tkiem gdy niezgodno"' z prawem wynika z przyczyn okre"lonych w § 1. Orzeczenia Naczelnego S&du Administracyjnego traktuje si# jak orzeczenia wydane w post#powaniu wywo!anym wniesieniem skargi. §4. Skarga o stwierdzenie niezgodno"ci z prawomocnego orzeczenia podlega op!acie sta!ej.

prawem

Art. 285².

W przypadkach, o których mowa w art. 285¹ §1 i 2 skarg# o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia mo$e wnie"' tak$e Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich.

Art. 285³.

Od tego samego orzeczenia strona mo$e wnie"' tylko jedn& skarg# o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia.

Art. 2854.

Skarg# o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia mo$na oprze' na podstawie naruszenia prawa materialnego lub przepisów post#powania, które spowodowa!y niezgodno"' orzeczenia z prawem, gdy przez jego wydanie stronie zosta!a wyrz&dzona szkoda. Podstaw& skargi nie mog& by' jednak zarzuty dotycz&ce ustalenia faktów lub oceny dowodów.

Art. 2855. § 1. Skarga o stwierdzenie niezgodno"ci prawomocnego orzeczenia powinna zawiera':

z

prawem

1) oznaczenie orzeczenia, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest ono zaskar$one w ca!o"ci lub w cz#"ci; 2) przytoczenie jej podstaw oraz ich uzasadnienie; 3) wskazanie przepisu prawa, orzeczenie jest niezgodne;

z

którym

zaskar$one

4) uprawdopodobnienie wyrz&dzenia szkody, spowodowanej przez wydanie orzeczenia, którego skarga dotyczy;

7

5) wykazanie, $e wzruszenie zaskar$onego orzeczenia w drodze innych "rodków prawnych nie by!o i nie jest mo$liwe, a ponadto - gdy skarg# wniesiono stosuj&c art. 285¹ §2 - $e wyst#puje wyj&tkowy przypadek uzasadniaj&cy wniesienie skargi; 6) wniosek o stwierdzenie niezgodno"ci orzeczenia z prawem. § 2. Skarga powinna czyni' zado"' wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego. Do skargi – oprócz jej odpisów dla dor#czenia ich stronom i uczestnikom post#powania – do!&cza si# dwa odpisy przeznaczone do akt Naczelnego S&du Administracyjnego. Art. 2856. § 1. Skarg# o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia wnosi si# do s&du, który wyda! zaskar$one orzeczenie, w terminie dwóch lat od dnia jego uprawomocnienia si#. §2. W razie stwierdzenia niezachowania warunków formalnych okre"lonych w art. 2855 § 2, przewodnicz&cy wzywa o poprawienie lub uzupe!nienie skargi. §3. Skarg# nieop!acon&, skarg# wniesion& z naruszeniem art. 175 §1 oraz skarg#, której braków strona nie uzupe!ni!a w terminie, s&d odrzuca na posiedzeniu niejawnym. Art. 2857.

Po dor#czeniu skargi o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia stronie przeciwnej, a gdy skarg# wniós! Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich - obydwu stronom, wojewódzki s&d administracyjny przedstawia niezw!ocznie akta sprawy Naczelnemu S&dowi Administracyjnemu.

Art. 2858. §1.

Naczelny S&d Administracyjny odrzuca na posiedzeniu niejawnym skarg# o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia, je$eli ulega!a ona odrzuceniu przez s&d ni$szej instancji, skarg# wniesion& po up!ywie terminu, skarg# niespe!niaj&c& wymaga% okre"lonych w art. 2855 §1, jak równie$ skarg# z innych przyczyn niedopuszczaln&.

§2. Skarga podlega tak$e odrzuceniu, je$eli zmiana zaskar$onego orzeczenia w drodze innych "rodków prawnych by!a lub jest mo$liwa albo je$eli nie zachodzi wyj&tek, o którym mowa w art. 2851 § 2.

8

Art. 2859. §1.

Naczelny S&d Administracyjny rozpoznaje skarg# o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia w sk!adzie trzech s#dziów.

§2. S#dzia, który bra! udzia! w wydaniu orzeczenia obj#tego skarg&, jest wy!&czony od orzekania w post#powaniu co do tej skargi. Art. 28510.

Naczelny S&d Administracyjny rozpoznaje skarg# o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia w granicach zaskar$enia oraz w granicach podstaw. Skarga podlega rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym, chyba $e wa$ne wzgl#dy przemawiaj& za wyznaczeniem rozprawy.

Art. 28511. §1. Naczelny S&d Administracyjny oddala skarg# o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia w razie braku podstawy do stwierdzenia, $e zaskar$one orzeczenie jest niezgodne z prawem. §2. Uwzgl#dniaj&c skarg# Naczelny S&d Administracyjny stwierdza, $e orzeczenie jest w zaskar$onym zakresie niezgodne z prawem. §3. Je$eli sprawa ze wzgl#du na osob# lub przedmiot nie podlega!a orzecznictwu s&dów w chwili orzekania, Naczelny S&d Administracyjny - stwierdzaj&c niezgodno"' orzeczenia z prawem - uniewa$nia zaskar$one orzeczenie oraz orzeczenie s&du pierwszej instancji i odrzuca skarg#. Art. 28512.

W przypadkach nieuregulowanych przepisami niniejszego dzia!u do post#powania wywo!anego wniesieniem skargi o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia stosuje si# odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.”;

15) Art. 299 otrzymuje brzmienie: „Art. 299. §1. Je$eli strona maj&ca miejsce zamieszkania lub siedzib# za granic& nie ustanowi!a pe!nomocnika do prowadzenia sprawy maj&cego miejsce zamieszkania lub siedzib# w Polsce, obowi&zana jest wraz z wniesieniem skargi ustanowi' pe!nomocnika do dor#cze% maj&cego miejsce zamieszkania lub siedzib# w Polsce. §2. W razie niedope!nienia obowi&zku, o którym mowa w §1, s&d wzywa stron#, aby uzupe!ni!a ten brak w terminie dwóch miesi#cy od dnia dor#czenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.

9

§3. Je$eli ze skargi wynika, $e uczestnik post#powania s&dowego ma miejsce zamieszkania lub siedzib# za granic&, s&d, dor#czaj&c odpis skargi, zawiadamia go o obowi&zku ustanowienia pe!nomocnika do dor#cze% maj&cego miejsce zamieszkania lub siedzib# w Polsce, w terminie dwóch miesi#cy od dnia dor#czenia zawiadomienia. W razie niedope!nienia tego obowi&zku, pisma w post#powaniu s&dowym pozostawia si# w aktach sprawy ze skutkiem dor#czenia. §4. Przepis §3 stosuje si# odpowiednio do post#powania, o którym mowa w art. 33 §2.

uczestnika

§5. Przepisów §1-4 nie stosuje si#, je$eli umowa mi#dzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stron& stanowi inaczej.”; 16) Art. 300 otrzymuje brzmienie: „Art. 300. W sprawach nieuregulowanych w ustawie do post#powania w zakresie obrotu zagranicznego stosuje si# odpowiednio przepisy o ustroju s&dów powszechnych oraz Kodeksu post#powania cywilnego dotycz&ce mi#dzynarodowego post#powania cywilnego.”. Art. 3 Wydane na podstawie przepisów dotychczasowych akty powo!ania prezesów s&du i wiceprezesów s&du w wojewódzkich s&dach administracyjnych oraz wiceprezesów Naczelnego S&du Administracyjnego staj& si# aktami powo!ania na pi#cioletni& kadencj#, której bieg rozpoczyna si# z dniem wej"cia w $ycie ustawy. Art. 4 Skarga o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia przys!uguje od orzecze%, które sta!y si# prawomocne pocz&wszy od dnia 1 wrze"nia 2004 r. Art. 5 Ustawa wchodzi w $ycie po up!ywie 30 dni od dnia og!oszenia.

UZASADNIENIE W projektowanej regulacji przewiduje si# dokonanie zmian w ustawie z dnia 25 lipca 2002 r. – Prawo o ustroju s&dów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269 oraz z 2005 r. Nr 169, poz. 1417) oraz ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o post#powaniu przed s&dami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z pó(n. zm.). Od dnia 1 stycznia 2004 r. Naczelny S&d Administracyjny wraz z wojewódzkimi s&dami administracyjnymi jest ca!kowicie odr#bnym i

niezale$nym

segmentem

wymiaru

sprawiedliwo"ci.

Celem

zmian

proponowanych w ustawie – Prawo o ustroju s&dów administracyjnych jest wzmocnienie struktur s&downictwa administracyjnego poprzez stabilizacj# statusu s#dziów pe!ni&cych funkcje kierownicze. Nowelizacja

ustawy



Prawo

o

post#powaniu

przed

s&dami

administracyjnymi obejmuje wy!&cznie niezb#dne zmiany lub uzupe!nienia, wynikaj&ce

z

orzecze%

Trybuna!u

Konstytucyjnego,

stwierdzaj&cych

niezgodno"' przepisów z Konstytucj& RP, zobowi&za% przyj#tych przez Polsk# w wyniku ratyfikowanych umów mi#dzynarodowych i przyst&pienia do Unii Europejskiej oraz z potrzeby doprecyzowania przepisów, które wywo!ywa!y rozbie$no"ci w orzecznictwie, nie daj&ce si# usun&' w drodze wyk!adni s&dowej, na które zwróci! uwag# Rzecznik Praw Obywatelskich. I. Zmiany w ustawie – Prawo o ustroju s!dów administracyjnych: W projekcie przewiduje si# wprowadzenie kadencyjno"ci pe!nienia funkcji

prezesa s&du i wiceprezesa s&du w wojewódzkim s&dzie

administracyjnym

oraz

funkcji

wiceprezesa

Naczelnego

S&du

Administracyjnego. Analogiczne rozwi&zanie z powodzeniem i aprobat& "rodowiska s#dziowskiego funkcjonuje w systemie s&downictwa powszechnego, w którym mi#dzy innymi prezes i wiceprezes s&du apelacyjnego powo!ywany jest na sze"cioletni& kadencj#.

2

Prezesi wojewódzkich s&dów administracyjnych obok dzia!alno"ci administracyjnej maj& zastrze$one dla siebie tak$e czynno"ci jurysdykcyjne. Zgodnie z § 19 rozporz&dzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 wrze"nia 2003 r. – Regulamin wewn#trznego urz#dowania wojewódzkich s&dów administracyjnych (Dz.U. 2003 r. Nr 169, poz. 1646) do obowi&zków prezesa s&du nale$y mi#dzy innymi organizowanie pracy s&du, nadzór nad stosowaniem ustale% dotycz&cych przydzia!u spraw poszczególnym s#dziom, zapoznawanie si# z orzecznictwem s&du oraz organizowanie narad s#dziów w celu omówienia przepisów budz&cych w&tpliwo"ci lub których stosowanie wywo!a!o rozbie$no"ci w orzecznictwie oraz zapoznawanie si# z biegiem spraw rozpoznawanych w s&dzie, a w szczególno"ci spraw wywo!uj&cych powszechne zainteresowanie spo!eczne. Nie jest mo$liwe jednoznaczne oddzielenie funkcji jurysdykcyjnej od funkcji administracyjnej i dlatego status prezesa s&du oraz jego zast#pcy powinien zosta' ustabilizowany w okresie kadencji, na któr& zosta! powo!any, a mo$liwo"' wyga"ni#cia tego powo!ania w toku kadencji powinna by' dopuszczalna jedynie w przypadku wyst&pienia szczególnych przes!anek i z zachowaniem okre"lonego trybu odwo!ania. Wprowadzenie kadencyjno"ci prezesów i wiceprezesów powinno przyczyni' si# do zwi#kszenia poczucia niezale$no"ci osób odpowiedzialnych za prawid!owe funkcjonowanie wojewódzkiego s&du administracyjnego. Projekt nie przewiduje zmiany trybu powo!ywania, z zastrze$eniem, i$ takie powo!anie nast#puje na okres pi#ciu lat (dodanie §1a w art. 21). Wobec braku wyra(nego zakazu ustawowego ponowne powo!anie do pe!nienia tej samej funkcji b#dzie dopuszczalne. Tak jak dotychczas prezes s&du i wiceprezes s&du w wojewódzkim s&dzie administracyjnym powo!ywany b#dzie przez Prezesa

Naczelnego

zgromadzenia

S&du

ogólnego

Administracyjnego,

tego

s&du

i

po

zasi#gni#ciu

opinii

Kolegium

Naczelnego

S&du

Administracyjnego. Instytucja sprzeciwu (negatywnej opinii) zgromadzenia ogólnego s#dziów i Kolegium Naczelnego S&du Administracyjnego zapewnia

3

realny udzia! s#dziów w kreowaniu kierowniczych organów s&dów i w wykonywaniu przez te organy funkcji administracyjnych w strukturze s&downictwa administracyjnego. Projekt ustawy wprowadza asymetri# w mechanizmach powo!ywania i odwo!ywania prezesa s&du i wiceprezesa s&du w wojewódzkim s&dzie administracyjnym (dodany art. 21a). Asymetria wyra$a si# ró$n& funkcj& opinii negatywnej wydawanej przez Kolegium Naczelnego S&du Administracyjnego, w pierwszym wypadku ma ona charakter wi&$&cy, w drugim nie. Trybuna! Konstytucyjny w wyroku z dnia 18 lutego 2004 r. (sygn. akt K 12/03) stwierdzi!, $e powo!anie i odwo!anie s!u$& zasadniczo odmiennym celom. Powo!anie tworzy pewien ci&g!y stan osobowej organizacji, natomiast odwo!anie jest zawsze reakcj& na jakie" zdarzenie, czy now& sytuacj#. W pierwszym przypadku trudno by!oby warunkowa' ustawowo decyzj# o powo!aniu wyst&pieniem szczególnych okoliczno"ci, w drugim wskazanie „szczególnych okoliczno"ci” usuwa z procedury odwo!awczej element arbitralno"ci. Zatem proponowana odmienno"' trybu powo!ywania i odwo!ywania prezesa s&du i wiceprezesa s&du w wojewódzkim s&dzie administracyjnym wynika z zasadniczych ró$nic w uj#ciu przes!anek odpowiednich decyzji, a tym samym zastosowane procedury nie musz& by' symetryczne. Prezes s&du i wiceprezes s&du w wojewódzkim s&dzie administracyjnym b#dzie móg! zosta' w toku kadencji odwo!any przez Prezesa Naczelnego S&du Administracyjnego w przypadku ra$&cego niewywi&zywania si# z obowi&zków s!u$bowych lub gdy dalsze pe!nienie funkcji z innych powodów nie daje si# pogodzi'

z

dobrem

niewywi&zywania

si#

wymiaru z

sprawiedliwo"ci.

obowi&zków”

odwo!uje

Poj#cie si#

do

„ra$&cego to$samego

sformu!owania funkcjonuj&cego w ustawie – Prawo o ustroju s&dów powszechnych. Poj#cie to jest sprecyzowane i zarazem bardziej przewidywalne co do kierunku stosowania ni$ druga z przes!anek zawartych w projektowanym art. 21a § 1 pkt 2 ustawy („dobro wymiaru sprawiedliwo"ci”).

4

Poj#cie „dobra wymiaru sprawiedliwo"ci” jest klasyczn& klauzul& generaln&. Dobro wymiaru sprawiedliwo"ci, zw!aszcza jako przes!anka samodzielna, przeciwstawiona przes!ance „ra$&cego niewywi&zywania si# z obowi&zków s!u$bowych”, obejmuje elementy niezwi&zane wprost z ocen& post#powania osoby odwo!ywanej, lecz z takim postrzeganiem tej osoby przez "rodowisko zewn#trzne, które mo$e podwa$a' zaufanie okre"lonej spo!eczno"ci do s&du. Stabilizacja statusu pojmowana jako wprowadzenie kadencyjno"ci pe!nienia okre"lonej funkcji, z dopuszczeniem odwo!ania jedynie w okre"lonych szczególnych przypadkach, powinna obj&' tak$e wiceprezesów Naczelnego S&du Administracyjnego (zmiana brzmienia art. 45 ustawy). W przeciwie%stwie do prezesów s&du i wiceprezesów s&du wojewódzkich s&dów administracyjnych w tym przypadku proponuje si# zachowanie symetrii w mechanizmach powo!ania i odwo!ania. Powo!anie wiceprezesów NSA nast#powa' b#dzie w trybie dotychczasowym, tzn. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powo!a wiceprezesa Naczelnego Sadu Administracyjnego, na wniosek Prezesa Naczelnego S&du Administracyjnego, z!o$ony za zgod& Zgromadzenia Ogólnego S#dziów Naczelnego S&du Administracyjnego. Odwo!anie wiceprezesa NSA, pozostawione jako kompetencja Prezydenta RP, b#dzie mog!o nast&pi' w razie stwierdzenia zaistnienia przes!anki, o której mowa w projektowanym art. 45 § 2 ustawy. Jednak skierowanie wniosku do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o odwo!anie wiceprezesa NSA b#dzie mog!o nast&pi' wy!&cznie po uprzednim uzyskaniu zgody Zgromadzenia Ogólnego S#dziów S&du Administracyjnego. W

celu

zapobie$enia

nag!ej

destabilizacji

sk!adu

osobowego

kierowniczych organów s&downictwa administracyjnego i uwzgl#dniaj&c konieczno"' respektowania zasady zaufania do prawa zaproponowano przekszta!cenie ex lege dotychczasowych aktów powo!ania prezesów s&du

5

i wiceprezesów s&du w wojewódzkich s&dach administracyjnych oraz aktów powo!ania wiceprezesów NSA – w akty powo!ania na pi#cioletnie kadencje. II. Zmiany w ustawie – Prawo o post"powaniu przed s!dami administracyjnymi 1. Dodanie nowego art. 12¹ ustawy uzasadnione jest konieczno"ci& okre"lenia sposobu tworzenia i przechowywania akt, a przede wszystkim ustanowienia podstawy prawnej do wydania aktu wykonawczego w zakresie sposobu archiwizacji akt s&dowych, okre"lenia terminu ich przechowywania, a tak$e warunków niszczenia akt i trybu przekazywania ich do archiwów pa%stwowych. Wzorem rozwi&zania przyj#tego w ustawie – Prawo o ustroju s&dów administracyjnych zaproponowano, aby organem w!a"ciwym do wydania aktu wykonawczego by! Prezydent RP. 2. Dodanie art. 14a podyktowane jest potrzeb& wyznaczenia innego s&du w sytuacji, gdy s&d w!a"ciwy z powodu przeszkody, wynikaj&cej np. z powodu kl#ski $ywio!owej, nie mo$e rozpozna' sprawy. 3. Uchylenie art. 23, który przewidywa! mo$liwo"' ukarania grzywn& strony zg!aszaj&cej w z!ej wierze wniosek o wy!&czenie s#dziego, jest nast#pstwem wyroku Trybuna!u Konstytucyjnego z dnia 11 grudnia 2002 r., SK 27/01, OTK-A 2002/7/93. Wprawdzie orzeczenie Trybuna!u Konstytucyjnego dotyczy!o art. 53 K.p.c., jednak$e brak jest uzasadnionych podstaw do utrzymywania podobnej regulacji w procedurze s&dowoadministracyjnej. 4. Propozycja uzupe!nienia art. 24 wynika z konieczno"ci wskazania, $e organem w!a"ciwym do rozpoznania wniosku o wy!&czenie prokuratora jest prokurator nadrz#dny, a nie s&d administracyjny. 5. Trybuna! Konstytucyjny w wyroku z dnia 28 lutego 2006 r., P 13/05, OTK-A 2006/2/20, orzek! o niezgodno"ci art. 73 ustawy – Prawo o post#powaniu przed s&dami administracyjnymi w zakresie, w jakim ustanawia siedmiodniowy termin przechowywania pisma procesowego i nie wymaga ponawiania zawiadomienia adresata o z!o$eniu tego pisma, z art. 2 i art. 45

6

ust. 1 Konstytucji RP. Oznacza to, i$ od momentu wej"cia w $ycie tego wyroku, tj. od dnia 7 marca 2006 r., przepis art. 73 ustawy, w zakwestionowanym zakresie jest niezgodny Konstytucj& RP. W zwi&zku z tym proponuje si# zmian# tre"ci art. 65 i art. 73, wzorowan& na art. 139 §1 i 2 K.p.c., celem zachowania jednolito"ci dor#cze% s&dowych. Szczegó!owy tryb dor#czania pism s&dowych przez poczt#, w tym tak$e

terminy

ich

przechowywania,

okre"la

rozporz&dzenie

Ministra

Sprawiedliwo"ci wydane w porozumieniu z Ministrem )&czno"ci na podstawie delegacji zawartej w art. 131 §2 K.p.c. Tryb ten obowi&zuje tak$e przy dor#czaniu pism s&dowych przez s&dy administracyjne na podstawie art. 65 §2 ustawy – Prawo o post#powaniu przed s&dami administracyjnymi. Art. 73 uzupe!niono o przepis

przewiduj&cy mo$liwo"' dor#czenia

zawiadomienia do skrytki pocztowej lub pod adresem poste restante. Regulacja ta pozwoli na dor#czenie zawiadomienia osobom bezdomnym lub nie mog&cym korzysta' ze skrzynki na korespondencj#. Uzupe!nienie to wymaga nowelizacji art. 65 §2 ustawy przez dodanie stwierdzenia, $e do dor#czenia pism w post#powaniu s&dowym przez poczt# stosuje si# tryb dor#czania tych pism w post#powaniu cywilnym „je$eli przepisy niniejszego rozdzia!u nie stanowi& inaczej”. 6. Nowelizacja art. 124 §1 pkt 5 wynika z konieczno"ci dostosowania ustawy do rozwi&za% wynikaj&cych z akcesji do Unii Europejskiej, a w szczególno"ci z art. 234 TWE i art. 225 ust. 3 TWE, w zakresie wyst#powania przez s&dy administracyjne z pytaniami prejudycjalnymi do Trybuna!u Sprawiedliwo"ci Wspólnot Europejskich. 7. Zmiana art. 221 §2 zmierza do uchylenia obowi&zku uiszczenia wpisu sta!ego od skargi bez wezwania s&du, gdy$ skargi wnoszone s& za po"rednictwem organu, a w chwili wniesienia skargi nie ma jeszcze akt w s&dzie. Projektowana zmiana wi&$e si# ze stwierdzeniem przez Trybuna! Konstytucyjny niezgodno"ci § 5 ust. 2 rozporz&dzenia Rady Ministrów z dnia

7

16 grudnia 2003 r. w sprawie wysoko"ci oraz szczegó!owych zasad pobierania wpisu w post#powaniu przed s&dami administracyjnymi (Dz.U. Nr 221, poz. 2193, z pó(n. zm.) z art. 221 ustawy – Prawo o post#powaniu przed s&dami administracyjnymi i art. 2 Konstytucji RP (wyrok z dnia 7 marca 2006 r., sygn. akt SK 11/05). 8. Przy nowelizacji art. 232 §1 ustawy przewiduj&cego zwrot ca!ego wniesionego wpisu, odst&piono od warunków okre"laj&cych zwrot uiszczonego wpisu od pisma cofni#tego lub odrzuconego, przyjmuj&c $e w ka$dym przypadku odrzucenia pisma przez s&d lub cofni#cia przez stron#, s&d powinien zwróci' uiszczony wpis w pe!nej wysoko"ci. 9. Proponuje si# równie$ nowelizacj# art. 244 §2 ustawy, który przewidywa!, $e strona, która uzyska!a prawo pomocy przez ustanowienie profesjonalnego

pe!nomocnika

mog!a

sama

udzieli'

pe!nomocnictwa

wyznaczonemu pe!nomocnikowi. Rozwi&zanie to w praktyce prowadzi!o do wyd!u$enia

post#powania,

dlatego

zaproponowano

rozwi&zanie,

które

funkcjonuje w post#powaniu cywilnym (art. 118 K.p.c.), tzn. $e ustanowienie przez s&d adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego jest równoznaczne z udzieleniem pe!nomocnictwa. 10. Z uwagi na to, $e postanowienia w przedmiocie prawa pomocy zawieraj& dane wra$liwe, dotycz&ce przede wszystkim sytuacji materialnej i $yciowej wnioskodawcy, proponuje si# odst&pi' od dor#czania ich pozosta!ym stronom i uczestnikom post#powania. Konsekwencj& by!oby tak$e ograniczenie kr#gu podmiotów uprawnionych do zaskar$enia takiego postanowienia do osoby wnioskodawcy. St&d te$ proponuje si# zmieni' art. 252. 11. Przy nowelizacji art. 272 §2 kierowano si# redakcj& art. 407 §2 K.p.c., która uwzgl#dni!a wyrok Trybuna!u Konstytucyjnego z dnia 9 czerwca 2003 r., SK 5/03, OTK-A 2003, nr 6, poz. 50. Dodanie do art. 272 §3 przewiduj&cego podstaw# do wznowienia post#powania w przypadkach, w których Europejski Trybuna! Praw Cz!owieka

8

stwierdzi! naruszenie Europejskiej Konwencji o ochronie Praw Cz!owieka i Podstawowych Wolno"ci, realizuje z jednej strony zalecenie Rec (2000) z Konwentu Ministrów Rady Europy z dnia 19 stycznia 2000 r. w sprawie ponownego rozpatrywania lub wznawiania pewnych spraw na poziomie krajowym na skutek wyroku Europejskiego Trybuna!u Praw Cz!owieka, a z drugiej strony wyst&pienie Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 28 lutego 2006 r. Przy projektowaniu tego przepisu wzorowano si# na rozwi&zaniu przyj#tym w art. 540 § 3 Kodeksu post#powania karnego. 12.

Projektuj&c

wprowadzenie

do

post#powania

s&dowoadministracyjnego systemu stwierdzania niezgodno"ci z prawem prawomocnych orzecze%, przyj#to nast#puj&ce istotne za!o$enia: Po pierwsze, s&dy administracyjne sprawuj& wymiar sprawiedliwo"ci przez kontrol# dzia!alno"ci administracji publicznej – pod wzgl#dem zgodno"ci z prawem (art. 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju s&dów administracyjnych, Dz.U. Nr 153, poz. 1269, z pó(n. zm.). Ten zakres dzia!ania ustawodawca rozwija w art. 1 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o post#powaniu przed s&dami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270, z pó(n. zm.). Z powy$szego wynika, $e z woli ustawodawcy s&dy administracyjne obu instancji nie s& s&dami faktu, tylko s&dami prawa, czyli s&dy te sprawuj& kontrol# dzia!alno"ci administracji publicznej z punktu widzenia legalno"ci. W stosunku do orzecznictwa s&dów powszechnych tak& funkcj# sprawuje S&d Najwy$szy w drodze kasacji, któr& mo$na oprze' na podstawach naruszenia prawa materialnego lub procesowego, a wi#c na zarzutach zmierzaj&cych do wykazania niezgodno"ci zaskar$onego orzeczenia z prawem. Wzgl#dy pragmatyczne i prakseologiczne oraz zasady konstruowania procedur s&dowych wskazuj&, $e mno$enie lub powielanie "rodków prawnych zmierzaj&cych do tego samego lub podobnego celu jest niedopuszczalne. Skarga o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem orzeczenia nie mo$e zatem zast#powa',

9

wyprzedza' ani uzupe!nia' skargi kasacyjnej, kierowanej do Naczelnego S&du Administracyjnego. Oba te "rodki powinny stanowi' spójny, zharmonizowany mechanizm zaskar$ania orzecze%. Nale$y pami#ta', $e podstaw& skargi kasacyjnej, wnoszonej do Naczelnego S&du Administracyjnego, jest naruszenie prawa materialnego lub prawa procesowego. Dlatego te$ w art. 285¹ §3 projektu przyj#to, $e od orzecze% Naczelnego S&du Administracyjnego skarga nie przys!uguje — z wyj&tkiem ra$&cego naruszenia norm prawa Wspólnoty Europejskiej (np. art. 324 TWE). Orzeczenia Naczelnego S&du Administracyjnego traktuje si# jak orzeczenia wydane w post#powaniu wywo!anym wniesieniem skargi o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia (podobnie jak przyj#to w art. 424 §3 K.p.c.). Po drugie przyj#to, $e system ten mo$e dotyczy' tylko prawomocnych orzecze% ko%cz&cych post#powanie w sprawie, czyli rozstrzygni#' co do istoty sprawy, je$eli przez ich wydanie stronie zosta!a wyrz&dzona szkoda. Po trzecie przyj#to, $e z uwagi na charakter i znaczenie norm prawa Wspólnoty Europejskiej skarga taka s!u$y stronie nie tylko od prawomocnego orzeczenia wojewódzkiego s&du administracyjnego, ale równie$ od orzeczenia Naczelnego S&du Administracyjnego, z uwagi na ustalone orzecznictwo Trybuna!u Sprawiedliwo"ci Wspólnot Europejskich (np. wyrok w sprawie Brasserie, czy wyrok w sprawie Köbler v. Austria), je$eli przez wydanie orzeczenia zosta!a wyrz&dzona stronie szkoda, a niezgodno"' z prawem wynika z ra$&cego naruszenia norm prawa Wspólnoty Europejskiej. Po czwarte przyj#to, $e skoro w praktyce notuje si# zaskar$anie ok. 12% orzecze% wojewódzkich s&dów administracyjnych, to mog& wyst#powa' sytuacje, w których dochodzi do uprawomocnienia si# niezgodnego z prawem orzeczenia

s&du

pierwszej

instancji,

na

skutek

niewniesienia

"rodka

odwo!awczego. Wydaje si# celowe, aby w wyj&tkowych przypadkach, gdy niezgodno"' z prawem wynika z naruszenia podstawowych zasad porz&dku

10

prawnego lub konstytucyjnych wolno"ci albo praw cz!owieka i obywatela, dopu"ci' skarg# od takiego orzeczenia, chyba $e jest mo$liwa zmiana lub uchylenie orzeczenia w drodze innych przys!uguj&cych stronie "rodków prawnych. 13.

Proponowana

zmiana

art.

299

wynika

z

potrzeby

jego

doprecyzowania. W szczególno"ci konieczne wydaje si# stwierdzenie, $e pe!nomocnik do dor#cze% powinien mie' miejsce zamieszkania lub siedzib# w Polsce. Uzupe!nienia wymaga ponadto tryb pouczania strony o obowi&zku ustanowienia pe!nomocnika do dor#cze%, który budzi! w&tpliwo"ci, zw!aszcza gdy za granic& miejsce zamieszkania lub siedzib# ma jeden z uczestników, a nie skar$&cy.

Chodzi

tak$e

o

podkre"lenie,

$e

obowi&zek

ustanowienia

pe!nomocnika do dor#cze% dotyczy nie tylko osób fizycznych, lecz tak$e innych podmiotów. Zamiast okre"lenia „strona zamieszka!a za granic&” proponuje si# u$ycie okre"lenia „strona maj&ca miejsce zamieszkania lub siedzib# za granic&.” 14. Konieczno"' nowelizacji art. 300 ustawy w zakresie okre"lenia cz#"ci Kodeksu post#powania cywilnego, do którego ten przepis odsy!a, wynika ze zmiany numeracji cz#"ci K.p.c. W wyniku tej zmiany dotychczasowa cz#"' trzecia sta!a si# cz#"ci& czwart&. Powoduje to, i$ obecnie odes!anie zawarte w art. 300 jest bezprzedmiotowe, poniewa$ dzia! trzeci Kodeksu post#powania cywilnego nie reguluje ju$ post#powania w zakresie mi#dzynarodowego post#powania cywilnego. W zwi&zku z powy$szym proponuje si# rezygnacj# z okre"lenia cz#"ci Kodeksu post#powania cywilnego, do której ma by' adresowane odes!anie i pozostawienie w art. 300 odes!ania do przepisów dotycz&cych mi#dzynarodowego post#powania cywilnego. Pozwoli to w przysz!o"ci na !atwiejsz& reakcj# na skutki ewentualnych dalszych zmian Kodeksu post#powania cywilnego. Natomiast rozszerzenie odes!ania zawartego w art. 300 tak$e o przepisy o ustroju s&dów powszechnych zaproponowano z uwagi na fakt, $e na podstawie delegacji zawartej w art. 41 §2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju s&dów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz.

11

1070, z pó(n. zm.) zosta!o wydane, stosowane w kwestii korespondencji z zagranic&, rozporz&dzenie Ministra Sprawiedliwo"ci z dnia 28 stycznia 2002 r. w sprawie szczegó!owych czynno"ci s&dów w sprawach z zakresu mi#dzynarodowego post#powania cywilnego oraz karnego w stosunkach mi#dzynarodowych (Dz. U. Nr 17, poz. 164, z pó(n. zm.). S&dy administracyjne nie mog& aktualnie stosowa' przepisów tego aktu prawnego, poniewa$ brak jest stosownego odes!ania do przepisów o ustroju s&dów powszechnych (odsy!anie zawarte w art. 29 ustawy – Prawo o ustroju s&dów administracyjnych dotyczy jedynie spraw nieuregulowanych w tej ustawie, a wi#c nie ma zastosowania w kwestiach dotycz&cych procedury s&dowoadministracyjnej). 15. Regulacja projektowana w art. 4 projektu jest niezb#dna dla okre"lenia daty, od której stosuje si# przepisy dodawanego dzia!u VIIa – „Skarga o stwierdzenie niezgodno"ci z prawem prawomocnego orzeczenia”. Rozwi&zanie wzorowano na uchwale sk!adu 7 s#dziów SN z dnia 26 pa(dziernika 2005 r., III BZP 1/05, OSNC 2006, nr 5, poz. 78, maj&cej moc zasady prawnej. S&d Najwy$szy wyja"ni!, $e przepisy o skardze o stwierdzenie

niezgodno"ci

z

prawem

prawomocnego

orzeczenia

maj&

zastosowanie do orzecze%, które sta!y si# prawomocne od dnia wej"cia w $ycie ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 162, poz. 1692), któr& dodano do Kodeksu cywilnego art. 4171 §2, stanowi&cy, $e je$eli szkoda zosta!a wyrz&dzona przez wydanie prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji, jej naprawienia mo$na $&da' po stwierdzeniu we w!a"ciwym post#powaniu ich niezgodno"ci. Przywo!ana ustawa wesz!a w $ycie z dniem 1 wrze"nia 2004 r. Z przepisów przej"ciowych tej ustawy (art. 5) wynika, $e do zdarze% prawnych powsta!ych przed jej wej"ciem w $ycie stosuje si# przepisy dotychczasowe. Wobec powy$szego ustanowione w art. 417¹ § 2 K.c. przes!anki dochodzenia roszczenia odszkodowawczego mog& by' stosowane do orzecze%, które uprawomocni!y si# pocz&wszy od dnia 1 wrze"nia 2004 r.

12

Przewiduje si#, $e ustawa wejdzie w $ycie po up!ywie 30 dni od dnia og!oszenia. Proponowane

rozwi&zania

nie

wywo!aj&

negatywnych

skutków

spo!ecznych, gospodarczych, finansowych ani prawnych. Nowelizacja ustawy – Prawo stan

o

post#powaniu

przed

konstytucyjno"ci

w

s&dami

zakresie

administracyjnymi dor#cze%

w

przywróci

post#powaniu

s&dowoadministracyjnym, mo$liwo"ci ukarania grzywn& strony zg!aszaj&cej w z!ej wierze wniosek o wy!&czenie s#dziego, uchylenia obowi&zku uiszczenia wpisu sta!ego od skargi do wojewódzkiego s&du administracyjnego, wnoszonej za po"rednictwem organu oraz wyd!u$enia terminu do wniesienia skargi o wznowienie post#powania. Projekt

zosta!

skierowany

do

Prezesa

Naczelnego

S&du

Administracyjnego oraz do Krajowej Rady S&downictwa w celu zasi#gni#cia opinii. Przedmiot projektowanej ustawy nie jest obj#ty zakresem prawa Unii Europejskiej.

Related Documents

2001
November 2019 43
2001
May 2020 16
2001
July 2020 15
2001
December 2019 41
2001
November 2019 42