1017

  • October 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 1017 as PDF for free.

More details

  • Words: 985
  • Pages: 8
Druk nr 1017 Warszawa, 23 lipca 2008 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Pa!stwo" do spraw zwi"zanych z ograniczaniem biurokracji NPP-020-53-2008

Pan Bronis#aw Komorowski Marsza#ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 32 ust. 2 regulaminu Sejmu, Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Pa!stwo" do spraw zwi"zanych z ograniczaniem biurokracji wnosi projekt ustawy:

- o zmianie ustawy o podatku od czynno!ci cywilnoprawnych. Do reprezentowania Komisji w pracach nad projektem ustawy zosta# upowa$niony pose# Krzysztof Jurgiel.

Przewodnicz"cy Komisji (-) Janusz Palikot

projekt USTAWA z dnia ………………2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynno!ci cywilnoprawnych Art. 1. W ustawie z dnia 9 wrze%nia 2000 r. o podatku od czynno%ci cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 68 poz. 450 i Nr 176, poz. 1238) w art. 6 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie: „1) przy umowie sprzeda$y – warto%& rynkowa rzeczy lub prawa maj"tkowego;”. Art. 2. Ustawa wchodzi w $ycie po up#ywie 30 dni od dnia og#oszenia.

UZASADNIENIE 1. Wyja!nienie celu ustawy. Celem ustawy jest ujednolicenie zasad ustalania podstawy opodatkowania podatkiem od czynno%ci cywilnoprawnych umów sprzeda$y zawieranych pomi'dzy rezydentami i nierezydentami. 2. Przedstawienie stanu obecnego. Obecnie obowi"zuj"ce przepisy ustawy o podatku od czynno%ci cywilnoprawnych (dalej: ustawa o pcc) ró$nicuj" zasady ustalania podstawy opodatkowania przy umowach sprzeda$y, w zale$no%ci od tego, czy umowa jest zawierana przez rezydentów czy nierezydentów. W przypadku umów sprzeda$y zawieranych przez nierezydentów podstaw' opodatkowania stanowi „równowarto!" w z#otych kwoty zagranicznych !rodków p#atniczych, okre!lonej w zezwoleniu dewizowym, przeznaczonych na zap#at$ ceny” (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit a ustawy o pcc). W pozosta#ych przypadkach, czyli literalnie czytaj"c przepis art. 6 ust. 1 pkt 1, w przypadkach umów zawieranych: (i) pomi'dzy rezydentami oraz (ii) pomi'dzy rezydentami i nierezydentami – podstaw' opodatkowania stanowi „warto!" rynkowa rzeczy lub prawa maj%tkowego” (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit c ustawy o pcc). Przepisy ustawy Prawo dewizowe nie przewiduj" ogranicze! w zakresie zawierania przez nierezydentów z innymi nierezydentami umów sprzeda$y rzeczy lub innych praw maj"tkowych. Ograniczenia przewidziane w art. 9 pkt 15 tej ustawy w zakresie zawierania umów oraz dokonywania innych czynno%ci prawnych, powoduj"cych lub mog"cych powodowa& dokonywanie w kraju rozlicze! w walutach obcych, a tak$e dokonywanie w kraju takich rozlicze!, nie znajduj" zastosowania w stosunku do tego rodzaju czynno%ci dokonywanych przez nierezydentów, zgodnie z tre%ci" art. 9 pkt 15 lit. b. Jak wynika z powy$szego, umowy sprzeda$y zawierane przez nierezydentów nie wymagaj"

w %wietle obowi"zuj"cych przepisów zezwolenia dewizowego. W obecnym

brzmieniu, przepisy ustawy o pcc nie reguluj" sposobu ustalania podstawy opodatkowania w takiej sytuacji, co skutkuje luk" w prawie. Podatnicy, których ona dotyka, nie otrzymuj" od ustawodawcy dyrektywy, w jaki sposób oznaczy& podstaw' opodatkowania ich czynno%ci.

Niezale$nie od tego, trudno wskaza& na istotn" okoliczno%& uzasadniaj"c" wprowadzanie dwóch odr'bnych regulacji – dla ustalania podstawy opodatkowania umów sprzeda$y zawieranych przez nierezydentów i przez rezydentów. Ze wzgl'du na powy$sze, szczególny przepis o ustalaniu podstawy opodatkowania dla umów sprzeda$y zawieranych przez nierezydentów powinien zosta& uchylony. 3. Ró"nice mi#dzy dotychczasowym a przewidywanym stanem prawnym. Proponowana zmiana polega na ujednoliceniu regulacji dotycz"cej zasad ustalania podstawy opodatkowania w podatku od czynno%ci cywilnoprawnych, bez wzgl'du na to, czy umowa sprzeda$y jest zawierana przez rezydentów i nierezydentów i wprowadzeniu zasady, $e w ka$dym przypadku podstaw' opodatkowania stanowi warto%& rynkowa rzeczy lub prawa. Warto%& rynkowa jest typow" miar", stosowan" w wielu przepisach prawa podatkowego i nale$ycie zabezpieczaj"c" interes Skarbu Pa!stwa. 4. Oczekiwane skutki spo$eczne, gospodarcze, finansowe i prawne. Proponowana zmiana likwiduje nieuzasadnione ró$nicowanie prawne sytuacji rezydentów i nierezydentów oraz usuwa luk' w prawie. Zmiana ma charakter formalny i nie wywo#uje skutków finansowych dla bud$etu pa!stwa i bud$etu jednostek samorz"du terytorialnego. 5. Ocena zgodno!ci z prawem Unii Europejskiej. Komisyjny projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

Warszawa, 1 sierpnia 2008 r. BAS-WAEiM-2224/08 Pan Bronis#aw Komorowski Marsza#ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna o zgodno!ci komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynno!ci cywilnoprawnych (przedstawiciel wnioskodawców: pose$ Krzysztof Jurgiel) z prawem Unii Europejskiej Na podstawie art. 34 ust. 9 uchwa#y Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. - Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. z 2002 r. Nr 23, poz. 398, ze zm.) sporz"dza si' nast'puj"c" opini':

I. Przedmiot projektu ustawy Przedstawiony komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynno%ci cywilnoprawnych przewiduje wy#"cznie jedn" zmian' w nowelizowanej ustawie. Polega& ma ona na ujednoliceniu podstawy opodatkowania przy umowie sprzeda$y. Zwi"zane jest to z faktem, $e obecnie ustawa, w przypadku umów zawieranych przez nierezydentów odsy#a do nieobowi"zuj"cych w tym zakresie zezwole! dewizowych. II. Stan prawa Unii Europejskiej w materii obj#tej projektem ustawy Prawo Unii Europejskiej nie reguluje spraw obj'tych zakresem projektu ustawy. III. Analiza przepisów projektu pod k%tem ustalonego stanu prawa Unii Europejskiej Przedstawiony projekt ustawy nie jest obj'ty zakresem przedmiotowym prawa Unii Europejskiej. IV. Konkluzje Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynno%ci cywilnoprawnych pozostaje poza zakresem regulacji prawa Unii Europejskiej. Opracowa#: Zespó# Prawa Europejskiego Akceptowa#: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha# Królikowski Deskryptory Bazy REX: Unia Europejska, podatki

Warszawa, 1 sierpnia 2008 r. BAS-WAEM-2225/08 Pan Bronis#aw Komorowski Marsza#ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna dotycz%ca mo"liwo!ci uznania przedstawionego komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynno!ci cywilnoprawnych (przedstawiciel wnioskodawców: pose$ Krzysztof Jurgiel) za projekt ustawy wykonuj%cej prawo Unii Europejskiej w rozumieniu art. 95a ust. 1 Regulaminu Sejmu Stosownie do art. 95a ust. 1 Regulaminu Sejmu, projektem ustawy wykonuj"cym prawo Unii Europejskiej jest projekt ustawy maj"cy na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Przedstawiony komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynno%ci cywilnoprawnych przewiduje wy#"cznie jedn" zmian' w nowelizowanej ustawie. Polega& ma ona na ujednoliceniu podstawy opodatkowania przy umowie sprzeda$y. Zwi"zane jest to z faktem, $e obecnie ustawa, w przypadku umów zawieranych przez nierezydentów odsy#a do nieobowi"zuj"cych w tym zakresie zezwole! dewizowych. Poniewa$ opiniowany projekt ustawy nie jest obj'ty zakresem prawa Unii Europejskiej, nie ma podstaw, by uzna& go, w trybie art. 95a ust. 3 Regulaminu Sejmu, za projekt ustawy wykonuj"cej prawo Unii Europejskiej Opracowa#: Zespó# Prawa Europejskiego Akceptowa#: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha# Królikowski

Deskryptory Bazy REX: Unia Europejska, podatki

Related Documents

1017
October 2019 3
1017
December 2019 7
00392-1017
August 2019 3
E93-1017
October 2019 3
Sa-1017
June 2020 1
1017-s
November 2019 7