Warszawa, 5 listopada 2008 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Prezes Rady Ministrów DSPA-140-232(4)/08 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Przekazuj" przyj"te komisyjnego projektu ustawy
przez
Rad!
Ministrów
stanowisko
wobec
- o zmianie ustawy o podatku od czynno"ci cywilnoprawnych (druk nr 1017). Jednocze#nie informuj", $e Rada Ministrów upowa$ni!a Ministra Finansów do reprezentowania Rz%du w tej sprawie w toku prac parlamentarnych.
(-) Donald Tusk
STANOWISKO RZ#DU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ w sprawie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynno"ci cywilnoprawnych (druk sejmowy nr 1017) Projektowana zmiana ma na celu ujednolicenie regulacji dotycz%cej zasad ustalania podstawy opodatkowania w podatku od czynno#ci cywilnoprawnych, bez wzgl"du na to, czy umowa sprzeda$y jest zawierana przez rezydentów i nierezydentów. Zak!ada ona, i$ w ka$dym przypadku podstaw" opodatkowania przy umowie sprzeda$y stanowi& b"dzie warto#& rynkowa. W ocenie Rz%du Rzeczypospolitej Polskiej proponowana zmiana jest zasadna. W my#l art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 wrze#nia 2000 r. o podatku od czynno#ci cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r., Nr 68, poz. 450, z pó'n. zm.) podstaw" opodatkowania w przypadku umów sprzeda$y zawieranych przez nierezydentów stanowi równowarto#& w z!otych polskich kwoty zagranicznych #rodków p!atniczych, okre#lonej w zezwoleniu dewizowym, przeznaczonych na zap!acenie ceny. Przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178, z pó'n. zm.) nie przewiduj% ogranicze( w zakresie zawierania przez nierezydentów z innymi nierezydentami umów sprzeda$y rzeczy lub praw maj%tkowych. Przewidziane w art. 9 pkt 15 ustawy – Prawo dewizowe ograniczenie w zakresie zawierania umów oraz dokonywania innych czynno#ci prawnych, powoduj%cych lub mog%cych powodowa& dokonywanie w kraju rozlicze( w walutach obcych, a tak$e dokonywania w kraju takich rozlicze(, zgodnie z wy!%czeniem zawartym w art. 9 pkt 15 lit. b ustawy, nie ma zastosowania w przypadku, gdy wspomniane czynno#ci dokonywane s% mi"dzy nierezydentami w dozwolonym obrocie dewizowym. Zawieranie przez nierezydentów z innymi nierezydentami umów sprzeda$y rzeczy lub praw maj%tkowych, w tym równie$ powoduj%cych lub mog%cych powodowa& dokonywanie mi"dzy nimi rozlicze( w kraju w walutach obcych, oraz dokonywanie takich rozlicze( w wykonaniu tych umów – nie wymaga zatem w #wietle obowi%zuj%cych przepisów zezwolenia dewizowego. Tym samym, przepisy ustawy – Prawo dewizowe nie daj% podstaw do wydawania zezwole( dewizowych okre#laj%cych kwot" zagranicznych #rodków p!atniczych przeznaczonych na zap!acenie ceny w wykonaniu zawartych mi"dzy nierezydentami umów sprzeda$y rzeczy lub praw maj%tkowych. Przy uwzgl"dnieniu obowi%zuj%cych przepisów prawa dewizowego nie znajduje uzasadnienia przepis art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od czynno#ci cywilnoprawnych przewiduj%cy szczególn% podstaw" opodatkowania dla tych przypadków. Maj%c na uwadze, i$ z dniem 1 stycznia 2007 r. ustaw% z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynno#ci cywilnoprawnych, uchylona zosta!a tak$e tre#& lit. a w art. 6 ust. 1 pkt 1, zasadne jest nadanie nowego brzmienia przepisowi okre#laj%cemu podstaw" opodatkowania w przypadku umów sprzeda$y.