Rph_tanaman_hiasan

  • Uploaded by: Ali Mohd
  • 0
  • 0
  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Rph_tanaman_hiasan as PDF for free.

More details

  • Words: 565
  • Pages: 4
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Oleh: Zulfadli,Hakimi,Kamaruzaman,Safwan 3 PISMP RBT Mata Pelajaran

: Kemahiran Hidup

Kelas

:

4 Hebat

Tarikh

:

26 Februari 2009

Masa

:

9.00 – 10.00 pagi

Bilangan pelajar

:

33/33

Tajuk

:

Tanaman Hiasan

Sub Tajuk

:

Penanaman

Kemahiran

:

Pelajar dapat mengenal dan memilih bekas tanaman yang sesuai. Selain itu pelajar dapat menyediakan bekas tanaman dengan cara yang betul.

Pengetahuan Sedia cara-cara memilih biji Ada

:

Hasil Pembelajaran

:

Pelajar telah mengetahui jenis-jenis pokok hiasan dan

benih yang baik. Di akhir pengajaran, pelajar dapat:

1. Menyatakan 5 daripada 7 jenis bekas tanaman hiasan yang sesuai. 2. Menyatakan 3 daripada 4 panduan memilih bekas tanaman dengan betul.

3. Menyatakan 2 daripada 3 langkah menyediakan bekas tanaman dengan betul. Nilai-nilai Murni

:

Kerjasama, Bertanggungjawab,Menyayangi tumbuhan dan alam sekitar, dan Estetika

Kemahiran Berfikir :

Membuat Inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, mengingat kembali, menyusun ikut keutamaan dan membuat rumusan.

Bahan Bantu Mengajar:

Power point, pensil, pemadam, nota edaran, gambar digital,marker pen.

Pendidikan Alam Sekitar:

Mengekalkan kitaran oksigen disamping mengindahkan kawasan/pemandangan.

Kajian Masa Depan:

Komersialkan tanaman hiasan sebagai punca pendapatan sampingan.

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Set induksi

Pengenalan kepada tajuk penanaman pokok hiasan

(5minit)

Aktiviti P&P

Catatan

1. Murid melihat kartun bergambar.

BBM:

2. Kartun menunjukkan dua orang kanak yang saling mengingati tentang kepentingan menyayangi tumbuhan.

Gambar digital

3. Guru memperkenalkan tajuk pengajaran hari ini “Penanaman Pokok Hiasan”

KBKK: Membuat inferens, menjana idea Nilai-nilai Murni: Menyayangi alam sekitar, bertanggungjaw ab PAS: Pokok hiasan dapat membekalkan kitaran oksigen.

Langkah 1 (10 minit)

Mengenal bekas tanaman 1. Jenis bekas tanaman: i) pasu ii) beg politena

1. Murid diedarkan nota sebagai rujukan.

BBM:

2. Murid melihat tayangan power point

Powerpoint , nota edaran

sambil mendengar penerangan guru mengenai jenis bekas tanaman.

Membuat gambaran mental, mengingat kembali

2. Bahan kitar semula : iii) botol plastik iv) periuk terbuang v) tayar terbuang vi) meja terbuang vii) baldi terbuang

Langkah 2 (15 minit)

Memilih bekas tanaman. i.

bahan bekas yang bersesuaian dengan jenis tanaman.

KBKK:

1. Murid dikehendaki berada dalam kumpulan dan berbincang mengenai pemilihan bekas tanaman yang sesuai berdasarkan nota rujukan. 2. Setiap kumpulan dikehendaki membentangkan hasil perbincangan

BBM: nota edaran, pemadam KBKK:

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran ii.

Langkah 3 (15 minit)

bekas yang mempunyai lubang di bawah iii. Pastikan bekas mudah dibersihkan iv. menarik Penyediaan bekas tanaman 1. membersih, 2. menutup lubang saliran 3. memasukkan medium penanaman

Aktiviti P&P mereka.

3. Kumpulan terawal akan menerima hadiah pemadam.

Catatan Membuat gambaran mental,menging at kembali Nilai: Estetika

1. Murid melihat tayangan power point sambil mendengar penerangan guru mengenai langkah penyediaan bekas tanaman hiasan.

BBM: Powerpoint

KBKK: Membuat gambaran mental, mengingat kembali, menyusun mengikut keutamaan

Penilaian

Kuiz berkumpulan

(10 minit)

1. Setiap kumpulan diberikan, marker pen 2. Murid diberi taklimat mengenai syarat pertandingan, masa menjawab ialah 15 saat.

3. Murid dikehendaki menjawab secara bertulis dengan memaparkan jawapan pada papan tulis..

Nilai-nilai murni: Kerjasama BBM: pensel, marker pen, papan tulis,

4. Kumpulan yang menang akan menerima hadiah pensil daripada guru. Penutup

Rumusan:

(5 minit)

1. Penanaman pokok hiasan a. Mengenal bekas tanaman b. Memilih bekas tanaman c. Menyediaka n bekas tanaman

1. Murid dibimbing untuk membuat rumusan.

Kemahiran Berfikir:

2. Murid bersoal jawab dengan guru

membuat rumusan

mengenai hasil kerja telah mereka hasilkan. Tugasan susulan: Murid dikehendaki membuat bekas tanaman daripada bahan terbuang.

Kajian Masa Depan: Komersialkan penanaman pokok hiasan sebagai punca pendapatan sampingan

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

More Documents from "Ali Mohd"