RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Tarikh / Hari
:
24 September 2008 (Rabu)
Masa
:
9.45 – 10.45 pagi (60 minit)
Tahun
:
4 Seroja 1
Mata Pelajaran :
Bahasa Melayu
Tajuk
Kisah Teladan
:
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran ini murid dapat: i. Membaca petikan dengan lancar sebutan, intonasi dan gaya pembacaan yang betul dan sesuai. ii. Menjawab sekurang kurangnya pemahaman dengan betul.
empat
daripada
lima
soalan
iii. Menyatakan watak, perwatakan serta sifat yang terdapat dalam petikan dengan betul. Fokus Utama: 5.1
Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 3 (i): Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. Fokus Sampingan: 11.3
Mengulas karya sastera yang mudah secara umum darisegi tema dan persoalan, watak dan perwatakan, nilai dan pengajaran serta gaya bahasa.
Aras 1 (iii): mengulas watak dan perwatkan dalam teks . Sistem Bahasa :
Tatabahasa (Kata Nama).
Pengisian Ilmu :
Pendidikan Islam dan Moral.
Nilai-Nilai Murni :
Kasih sayang, Hormati – menghormati, Mengenang jasa
Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir (Menjana idea), Kontekstual, Kecerdasan Pelbagai. Bahan Bantu Mengajar
:Petikan Teks, Lembaran Kerja, Kad Kasih Sayang, Audio, Laptop, Nombor Cabutan. Sampul Surat.
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
“ Kasih Sayang”
Set Induksi (± 10 minit)
-Allah -Nabi -Ibu bapa -Diri Sendiri -Rakan
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN • • • • • •
• •
Langkah 1 (± 10 minit)
Petikan Kisah Teladan – “Kisah Seorang Pemuda Beribubapakan Babi“
•
Bacaan secara mentalis
•
• •
CATATAN
Guru memastikan kelas sentiasa bersih dan kemas. Guru bertanya khabar murid. Guru menunjukkan kad imbasan “ kasih sayang “ kepada murid. Guru meminta murid menyebut kad perkataan tersebut. Murid menyatakan kepada siapa kasih sayang perlu dicurahkan. Guru menerangkan secara jelas kasih sayang yang patut dicurahkan kepada ibu bapa. Guru memainkan lagu “Ayah dan Ibu” Guru menerapkan sedikit nasihat serta nilai-nilai murni semasa lagu dimainkan.
KBKK: Menjana idea
Murid diedarkan petikan ‘Kisah Teladan’. Guru meminta murid membaca petikan teks dalam keadaan senyap. Guru menerangkan secara ringkas mengenai petikan yang sudah dibaca murid. Murid bersoal jawab bersama guru mengenai petikan ini.
BBM: Petikan Teks ‘Kisah Teladan’
BBM: Kad Imbasan BBM: Audio “Ayah dan Ibu” Laptop Kecerdasa n pelbagai
Kemahiran Kontekstu al Nilai Murni mengenan g jasa ibu bapa
Langkah 2 (± 15 minit)
Soal Jawab berdasakan petikan ‘ Kisah Teladan’
• •
Soalan Kefahaman
Kaedah Inkuiri Penemuan Langkah 3 (± 15 minit)
• •
-Watak -Perwatakan -Sifat yang ada pada pemuda tersebut.
• • •
•
•
•
Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. Murid diminta menjawab soalan pemahaman berdasarkan petikan teks ‘Kisah Teladan’
Guru menerangkan kaedah inkuiri penemuan kepada murid. Murid diminta mencari sendiri watak, perwatakan, sifat pemuda tersebut dalam petikan yang telah diberikan. Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan. Ketua kumpulan dilantik berdasarkan nombor cabutan. Ketua kumpulan dikehendaki memilih sampul surat yang mempunyai permasalahan yang harus diselesaikan. Ahli kumpulan diminta membantu ketua mencari maklumat berdasarkan masalah yang telah diberikan. Ketua kumpulan atau wakil diminta menulis semua maklumat yang dicari dipapan hitam. Guru bersama murid berbincang mengenai jawapan berdasarkan masalah yang telah diberikan tadi.
BBM: Lembaran Aktiviti Soalan Pemaham an
KBKK: Kemahiran berfikir BBM: Sampul surat Nombor cabutan Lembaran kerja Papan hitam
Nilai murni: Kerjasama Tolongmenolong
Langkah 4 (±5 minit)
Penutup (± 5 minit)
Sistem Bahasa
•
Kata Nama
•
• • • • • •
Nabi Musa a.s Bukit Tursina Allah s.w.t Pemuda Ibu bapa Babi
Rumusan
•
•
•
Guru menerangkan tentang kata nama kepada murid. Murid dipilih secara rawak untuk menyatakan kata nama yang terdapat dalam petikan Guru membimbing murid semasa proses pembelajaran ini.
BBM: Petikan ‘Kisah Teladan’ Nombor cabutan
Guru dan bersama muridmurid merumuskan isi pelajaran yang dipelajari pada hari ini. Guru menerapkan nilai-nilai murni.
Nilai: Kasih sayang
KBKK: Kemahiran berfikir
RANCANGAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN HARIAN “ KISAH TELADAN “ Oleh: Hafizuddin Fareis B. Fisal 860730-02-5235
Pismk-OUM Pengajian Bahasa Melayu IPSMB
KAEDAH INKUIRI PENEMUAN