RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Bahasa Melayu Kelas Tarikh
: :
3 Panglima 20 April 2012
Masa Tema/tajuk
: :
9.10 – 9.40 Pagi (30 minit) Mari Bertani
Subtopik Bil pelajar
: :
Alatan Berkebun. 26 orang
Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid akan dapat: 1 Menyatakan nama empat alatan berkebun. 2 Menyatakan kegunaan empat alatan berkebun. 3 Menbina empat ayat tunggal atau ayat majmuk menggunakan nama alatan berkebun. Murid mengetahui suasana kebun sayur.
Pengetahuan sedia ada : Konsep Alat bantu mengajar
: :
Nilai murni
Kad imbasan, dan lembaran kerja Berkerjasama dalam setiap tugasan yang diberikan
:-
Kemahiran
Kegiatan pertanian. Lagu Pak Mamat, Video berkebun, Slaidpower point
Menggunakan bahasa yang sopan dalam perbualan Mengetahui berusaha bersungguh-sungguh :
akan membawa kejayaan. 1. Menjelaskan isi pelajaran 2.Membina ayat tunggal dan ayat majmuk.
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Aktiviti Guru
Catatan
Aktiviti Murid
Set Induksi /mencungkil idea( 5
1.
Lagu Pak
minit )
Mamat
1. Guru minta murid
1. Murid
Teknik:Nyanyian.Contoh:1. Berikan
mendengar lagu Pak
mendengar
nama tajuk lagu dan nyatakan nama
Mamat sambil
lagudan
sayur yang diketahui.
menyanyikannya.
menyanyi.
2. Mencungkil idea murid dengan menyoal murid mengenai kebun
2 .Murid memberi
sayur.
respon terhadap soalanyang diberi oleh guru.
Perkembangan1(10
1.
minit)
Video
1. Guru menayangkan
1. Murid
berkebun.
video berkebun dan
memerhati
- Alat berkebun
meminta murid
tayangan video
memerhatikannya.
secara lenyap.
Strategi / Teknik:Tayangan video dan menyenaraikan. Nilai murnimemberi perhatian.
2. Guru menyoal murid nama alat yang digunakan untuk
Strategi:Penerangan guru 2. Murid
menggunakan slaid dan kad
berkebun berpandukan
menjawab soalan
video yang dipaparkan.
guru
imbasan.
3. Guru menyatakan fokus pembelajaran adalah mengenai alatan
3. Murid
berkebun dan meminta
menyenaraikan
murid menyenaraikan
alatan berkebun
nama alatan lain untuk
yang mereka
berkebun.
ketahui.
4. Guru menayangkan slaid alatan berkebun untuk menyemak
4. Murid
jawapan murid yang
menyemak
telah disenaraikan.
jawapan.
5. Gurumenerangkan nama alatan berkebun dan kegunaannya.
5. Murid mendengar penerangan guru dan menjawab
6. Guru meminta murid
soalan-soalan
menamakan alatan
guru.
berkebun yang dipaparkan oleh guru. Debriefing:Murid yang
6. Murid
telah menguasai maju
mendengar
ke fasa aplikasi
soalan dan
sementara yang masih
menjawab soalan
keliru diberi
yang diaju oleh
penerangan oleh guru
guru.
dalam kumpulan kecil. Strategi:Penerangan dan Perkembangan2(10 minit)
1. ayat
Membina
1.Guru menerangkan
1. Murid
contoh ayat bagi setiap
mendengar
alatan berkebun
penerangan guru.
dengan menayangkan slaid power point. 2. Guru meminta murid
perbincangan dalam kumpulan
membina ayat dalam
2. Murid
kumpulan.
membentuk kumpulan dan menjalankan
3. Guru meminta murid
perbincangan.
membentangkan hasil perbincangan dalam
3.
kelas.
Membentangkan
4. Guru membetulkan
hasil
ayat murid/menyemak
perbincangan.
hasil pembentangan murid
4. Mendengarkan ulasan guru dan membuat pembetulan jika jawapan salah.
Penutup(5 minit)
Rumusan,
1. Guru
nyanyian dan
menerangkan alatan
latihan.
berkebun adalah untuk
1. Murid mendengar penerangan guru.
mengenai nama dan kegunaan alat berkebun.Latihansebagai kerja
memudahkan kerja
rumah.
bercucuk tanam sambil menyoal murid mengenainya. Guru juga menerangkan alatan berkebun adalah tajam dan perlu berhati-
2. Murid mengambil lembaran kerja dan menyiapkan tugasan.
hati jika menggunakannya.
2. Guru mengedarkan lembaran kerja rumah dan meminta murid menyiapkannya di rumah.
Strategi:Penerangan dan ulasan
3. Murid menyanyikan lagu Pak Mamat ada kebun.
3. Guru memainkan lagu Pak Mamat bagi menutup sesi P&P. Refleksi :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
TAHUN : 4C
TARIKH/MASA : 4/09/2011 ( 9.40- 10.40AM) MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU TEMA : LESTARI ALAM TAJUK : BUMI TERCEMAR HPK 3.0 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang mudah, betul, menarik dan HPU berkesan. ARAS 2 3.2 Menghuraikan maklumat dengan alasan yang menyakinkan. HPK i)Membentangkan fakta tentang sesuatu topik dengan ulasan yang wajar. HPS 11.0 Membuat ulasan tentang bahan yang didengar, ditonton atau dibaca. ARAS 2 11.1 Menyatakan pandangan tentang perkara yang menarik dalam sesebuah karya. OBJEKTIF i)Menyatakan pendapat tentang perkara yang menarik. KEMAHIRAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: BAHASA i) Memberikan empat perbezaan tentang petikan bergambar yang diberi. SISTEM BAHASAii) Menyatakan 3 tindakan untuk memelihara alam sekitar. PENGISIAN i) Mendengar KURIKULUM ii) Bertutur KEMAHIRAN iii) Menulis BERNILAI TAMBAH i) Ejaan BAHAN BANTU ii) Tatabahasa MENGAJAR i) Nilai murni PENGETAHUAN ii) Pendidikan moral SEDIA ADA i) Kem. Berfikir ii) Kecergasan pelbagai iii) Kem. Kontekstual i) Petikan bergambar, gambar, kad manilakad. i) Murid pernah pergi ke kawasan air terjun. Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan pembelajaran Set induksi Gambar Murid diperlihatkan Kontekstual: ( 5 minit) -pernahkan kamu melihat pemandangan alam sekitar. Menghubungkaitkan situasi seperti ini? Murid diminta menyatakan isi pelajaran dengan pendapat berkenaan alam sekitar pengetahuan sedia kawasan sekolah. ada murid. Murid diminta menyatakan perbezaan gambar yang ditunjukkkan dengan alam sekitar kawasan sekolah. Langkah 1 Gambar dalam buku teks Murid diminta meneliti gambar- Kem. Berfikir ( 20 minit) gambar yang terdapat dalam buku -menjana idea teks. Kecergasan Murid diminta menyatakan pelbagai: perbezaan antara 2 gambar. Interpersonal Murid dipilih secara rawak untuk Intrapersonal menyatakan pendapat mereka Mendengar dengan berkenaan perbezaan gambar cekap. berkenaan. Langkah 2 Kata arah: Murid diterangkan tentang Tatabahasa: ( 15 minit) - Atas penggunaan kata arah. -kata arah - Bawah Murid diminta membuat ayat Kecergasan - Dalam berkenaan kata arah yang diberi. pelbagai: Interpersonal. Langkah 3 Gambar Murid diminta menulis 3 tindkan Penilaian formatif: ( 15 minit) untuk memelihara alam sekitar. -penilaian dilakukan Murid dipilih secara rawak untuk melalui
menyatakan mereka tulis. Penutup ( 5 minit)
Nilai murni: Rajin Berdisiplin Patuh pada arahan
tindakan
yang
Murid diminta menyatakan nilainilai murni yang patut ada dalam diri setiap individu untuk memelihara alam sekitar.
pemerhatian. Kemahiran berfikir: -menjana idea Kontekstual: Menghubungkaitkan isi pelajaran dengan nilai – nilai murni.
Pengayaan: Murid diminta menyatakan pendapat tentang kawasan sekolah mereka. Pemulihan: senaraikan kata arah
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN : 4C TARIKH/MASA : 31/ 07/2009 (9.40-10.40am) BIL.MURID : 32 ORANG MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU TEMA : HASIL TANI MENINGKATKAN EKONOMI TAJUK : PERISTIWA DI KILANG KELAPA SAWIT HPK 9.0 Mencatat dan menyusun maklumat HPU 9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar ARAS 1 dan dibaca. HPK i) Memilih dan menulis idea yang terdapat dalam petikan yang dibaca atau HPS didengar. ARAS 2 6.0 Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam pelbagai teks. OBJEKTIF 6.4 Membaca pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat yang KEMAHIRAN menyeluruh. BAHASA i) Menyatakan maklumat menyeluruh tentang sesuatu teks yang dibaca. SISTEM Pada akhir pengajaran murid dapat: BAHASA i) Menyenaraikan maklumat penting dalam teks dan PENGISIAN Mengabungkan maklumat tersebut menjadi 5 ayat. KURIKULUMii) Membaca dengan lancar dengan sebutan yang lancar. KEMAHIRANi) Mendengar BERNILAI ii) Membaca TAMBAH iii) Bertutur BAHAN BANTU iv) Menulis MENGAJARi) Ejaan PENGETAHUAN ii) Sebutan dan intonasi SEDIA ADA i) Nilai murni ii) Pendidikan moral i) Kem. Berfikir ii) Kem.kontekstual iii) Intepersonal iv) Intrapersonal -petikan teks, tayangan video. -Murid pernah membaca petikan teks. Langkah/masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan catatan pembelajaran Set induksi Gambar kelapa sawit Murid diperlihatkan gambar Kontekstual: (5 minit) Apakah yang kamu tahu kelapa sawit Menghubungkaitkan berkenaan kelapa sawit? Guru dan murid bersoal jawab isi pelajaran dengan tentang gambar. pengetahuan sedia ada murid. Gambar kelapa sawit. Langkah 1 Petikan teks “peristiwa di Murid dipilih secara rawak dan Membaca mekanis
( 10 minit)
Ladang Kelapa Sawit’.
Langkah 2 (15 minit)
Petikan teks.
Langkah 3 (25 minit)
Petikan teks.
Penutup (5 minit)
Nilai murni: -Berhati-hati -Ziarah-menziarahi. -Bekerjasama.
diminta membaca petikan teks. Murid diminta senaraikan isi penting dalam teks. Murid menyatakan jawapan mereka. Murid diminta menghubungkan isi – isi penting yang terdapat dalam teks menjadi 5 ayat. Murid dipilih secara rawak dan bentangkan hasil tugasan mereka. Dengan berpandukan kepada soalan, murid diminta menjawab. Murid dipilih secara rawak dan diminta membentangkan hasil tugasan mereka. Murid menyatakan nilai-nilai murni yang terdapat dalam teks.
Mendengar dengan cekap.
Kontekstual: Menghubungkaitkan isi pelajaran dengan pengetahuan sedia ada murid. Pemikiran kritis. Kemahiran berfikir: -menjana idea. Penilaian formatif: Penilaian dilakukan secara pemerhatian. Kontekstual: Menghubungkaitkan Petikan teks dengan nilai-nilai murni.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN : 4C TARIKH/MASA : 29/ 07/2009 ( 11.00- 12.00 pm) BIL.MURID : 32 ORANG MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU TEMA : HASIL TANI MENINGKATKAN EKONOMI TAJUK : PERISTIWA DI KILANG KELAPA SAWIT HPK 7.0 Membaca, menaakul dan menghayati kandungan teks yang dibaca. HPU 7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan ARAS 2 tersirat. HPK i) Menjelaskan maksud tersurat dan tersirat berdasarkan bahan yang dibaca. HPS 3.0 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang mudah, betul, menarik ARAS 2 dan berkesan. OBJEKTIF 3.2 Menghuraikan maklumat dengan alasan yang menyakinkan. KEMAHIRAN i) Membentangkan fakta tentang sesuatu topik dengan ulasan yang wajar. BAHASA Pada akhir pengajaran murid dapat: i) Memahami kandungan teks yang dibaca dengan menyatakan SISTEM BAHASA PENGISIAN kandungan yang tersurat. KURIKULUM ii) Memberi 2 maklumat tersirat berdasarkan gambar dalam petikan KEMAHIRAN teks yang dibaca. BERNILAI i) Mendengar TAMBAH ii) Membaca BAHAN BANTU iii) Bertutur MENGAJAR iv) Menulis. PENGETAHUAN i) Ejaan SEDIA ADA ii) Sebutan dan intonasi i) Nilai murni ii) Pendidikan moral i) Kem. Berfikir ii) Kem. Kontekstual
iii) Interpersonal iv) Intrapersonal i) Petikan teks ii) Komputer riba. - Murid pernah membuat ramalan jawapan berdasarkan petikan bergambar. Langkah/masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan catatan pembelajaran. Set induksi Video penghantaran Murid diperlihatkan Kontekstual: ( 5 minit) kelapa sawit. tontonan video Menghubungkaitkan isi Apakah yang kamu penghantaran kelapa sawit. pelajaran dengan faham tentang video ini? Guru dan murid bersoal pengetahuan murid. jawab dengan Pemikiran kritis. Langkah 1 Petikan teks ‘peristiwa di Murid diminta membaca Membaca mekanis. ( 10 minit) ladang kelapa sawit’. dengan senyap. Mendengar dengan Apakah yang kamu Murid dipilih secara rawak cekap. faham berkenaan teks dan diminta membaca Penilaian formatif: ini? dengan kuat. Penilaian dilakukan melalui pemerhatian. Langkah 2 Petikan teks ‘peristiwa di Murid diterangkan tentang Pemikiran kritis. (20 minit) kilang kelapa sawit’. isi tersurat dan isi tersirat. Kecergasan pelbagai: Melalui 5W.1H murid Interpersonal. diminta menyatakan isi Intrapersonal tersurat yang terdapat Penilaian formatif: dalam teks. Penilaian dilakukan Murid diminta melalui pemerhatian. menyenaraikan isi tersirat melalui pandangan mereka terhadap petikan teks bergambar. Langkah 3 Aktiviti pembentangan Murid diminta menulis isi Sistem bahasa: ( 20 minit) hasil tugasan. tersirat. Ejaan. Murid diminta kehadapan Kemahiran berfikir: dan menyatakan hasil -menjana idea. tugasan mereka dan bagi alasan untuk menyokong pendapat. Penutup Nilai murni: Murid menyatakan nilai-nilai Kontekstual: ( 5 minit) Berhati-hati murni yang terdapat dalam Menghubungkaitkan Ziarah-menziarahi. teks. petikan teks dengan nilai-nilai murni. Pengayaan: Petikan teks berbentuk berita baca surat khabar atau melihat berita di kaca televisyen. Pemulihan: Apakah isi tersurat dan isi tersirat.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BUTIRAN AM Tarikh : 3 Ogos 2009 (Isnin) Masa : 8.10 pagi – 9.10 pagi (60 minit) Tahun : 3 Cemerlang Umur : 9 Tahun Bil. Murid : 26 orang Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Era Sains dan Teknologi Tajuk : Can Mali can Hasil Pembelajaran Fokus Utama 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar, serta memahami perkara yang dibaca. Aras 2 Membaca lancar bahan sastera dengan gaya dan penyampaian yang menarik. Fokus Sampingan 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk. Aras 1 Menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan topik yang diberikan. Objektif Pada akhir pelajaran ini, murid dapat : i) Membaca lancar petikan yang diberikan dengan gaya dan penyampaian yang menarik. ii) Menjawab soalan teka-teki sekurang-kurangnya 4 daripada 6 soalan dengan betul. iii) Membina ayat tunggal atau ayat majmuk berdasarkan kata adjektif yang diberikan. Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata Adjektif Kosa Kata : mega, bekalan, tersasar, mencelik, terpejam Pengisian Kurikulum i) Ilmu : Sains, Kajian Tempatan ii) Nilai : bekerjasama, berdikari, rajin iii) Kemahiran Bernilai Tambah : Kecerdasan Pelbagai – muzik Kemahiran Berfikir – menjana idea, -menyelesaikan masalah Bahan Bantu Mengajar : laptop, paparan slaid, LCD, lirik lagu, lembaran kerja, lembaran grafik, kad gambar, gam, cd Buku Teks Tahun 4. Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah tahu tentang hasil teknologi yang dihasilkan manusia. LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Set Induksi Lirik lagu Can Mali Can Guru mengedarkan lirik lagu “Can Mali Can” kepada murid. Guru memperdengarkan lagu “Can Mali Can” kepada murid. Murid diminta menyanyikan lagu tersebut bersama-sama dengan iringan muzik. Kemudian guru mengaitkan lagu
CATATAN
KBT
:
Kecerdasan
pelbagai – muzik Nilai : Rajin BBM : Lirik lagu Can Mali Can, laptop, cd Buku Teks Tahun 4
tersebut dengan pelajaran pada hari ini. Langkah 1 Lirik lagu Can Mali Can Guru
meminta
murid
meneliti
KBT
:
Kemahiran
Paparan slaid
petikan lirik lagu Can Mali Can
Berfikir – menjana idea
Maksud perkataan
yang telah diberikan.
Nilai : berdikari
1) Bestari – cerdik, bijak Guru memilih beberapa orang murid
BBM
:
2) Mega - awan
secara rawak untuk membacakan
lagu,
paparan
3) Enak – lazat, sedap
petikan lirik tersebut.
power point, LCD, buku
4) Rupa – wajah, raut muka 5) Melihat – tengok
Guru bersoal jawab dengan murid mengenai
kefahaman
lirik slaid
kerja
mereka
berkaitan petikan lirik tersebut.
6) Bekalan – persediaan Kemudian
guru
bersoal
murid
jawab
yang dibawa untuk
dengan
sesuatu aktiviti
menanyakan maksud perkataan
7) Mencelik – membuka
yang berhuruf tebal yang terdapat
mata
Petikan
dengan
dalam petikan lirik.
8) Terpejam – menutup Guru menayangkan paparan slaid mata, tidur 9) Tersasar – terkeluar dari landasan
power point maksud perkataan tersebut dan murid dikehendaki menyalin
maksud
perkataan
tersebut ke dalam buku kerja. Langkah 2 Aktiviti teka-teki Jawapan : a) Kapal terbang b) Radio c) Pen
Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan. Murid
diminta
duduk
dalam
d) Kereta api
akan
e) Lampu
kumpulan
f) Wang
permainan teka-teki.
dilakukan
murid
kepada
murid
mengedarkan
Nilai : bekerjasama
iaitu
teka-teki, gambar, gam
sampul yang terdapat gambar yang merupakan jawapan kepada setiap kumpulan murid.
menjawab
Menyelesaikan
BBM : lembaran soalan
lembaran
kumpulan
:
dalam
grafik soalan teka-teki berserta
dikehendaki
Kemahiran
masalah
Guru menerangkan aktiviti yang
Setiap
:
Berfikir
kumpulan masing-masing.
Guru
KBT
murid soalan
teka-teki yang diberikan dengan menampal gambar jawapan pada
tempat yang telah disediakan. Setiap
kumpulan
bekerjasama
dikehendaki
dalam
mencari
jawapan teka-teki tersebut. Kumpulan
murid
menjawab tersebut
yang
soalan
cepat teka-teki
dengan betul
semua
dikira sebagai pemenang. Langkah 3 Lembaran Kerja
Murid
Kata adjektif
masih
berada
dalam
kumpulan masing-masing. Guru
a) Sama
meminta
murid
KBT
:
Kemahiran
Berfikir : menjana idea
meneliti
Nilai : berdikari
b) Bijak
kembali petikan lirik lagu “Can
BBM:
c) Tajam
Mali Can”.
lembaran kerja
Petikan
lirik,
Guru menerangkan kepada murid
d) Kecil e) besar
mengenai kata adjektif. Kemudian
guru
murid
bersama-sama
mengenal
adjektif
yang
pasti
terdapat
kata dalam
petikan lirik lagu tersebut. Murid
dikehendaki
menggariskan
perkataan-perkataan tersebut. Kemudian,
guru
mengedarkan
lembaran kerja kepada murid. Murid dikehendaki membina ayat berdasarkan kata adjektif yang diberikan dalam lembaran kerja. Penutup
Rumusan pelajaran Nilai
murni
:
Guru rajin,
menyoal
murid
tentang
pelajaran pada hari ini.
Guru bekerjasama, berdikari
membuat
KBT:
Kecerdasan
Pelbagai : muzik
kesimpulan
Nilai : kerjasama, rajin,
mengenai pelajaran pada hari ini
berdikari
dengan memasukkan unsur nilai
BBM : Lagu, Laptop, cd
murni.
Buku Teks Tahun 4
Kemudian guru memainkan kembali lagu “Can Mali Can” dan murid menyanyikan
lagu
tersebut
bersama-sama. E-melkan IniBlogThis!Kongsi ke TwitterKongsi ke FacebookKongsi ke Pinterest