POREZ NA DODATU VREDNOST (PDV) Porez na dodatu vrednost (PDV) definiše se kao porez koji se obracunava i placa tako što se u svakoj fazi proizvodno-prometnog ciklusa oporezuje samo iznos dodate vrednosti koja se ostvari u fazi proizvodno-prometnog ciklusa u kojoj preduzece ucestvuje. Ovaj porez dobio je ime po tome što svaki ucesnik placa porez samo na vrednost koja je dodata (koju je stvorio) u proizvodno-prometnom ciklusu u kojem je ucestvovao. Npr. preduzece je kupilo sirovine za 20 dinara i nakon procesa proizvodnje prodalo proizvode za 50 dinara. PDV se placa na razliku – 30 dinara.
Karakteristike PDV-a: 1. Svefazni porez. 2. Osnovni dokument u sistemu PDV-a je faktura. 3. Bruto princip obracuna PDV-a. 4. Teret PDV-a snosi krajnji potrošac (poslednji ucesnik u nizu) 5. Neutralnan uticaj na troškove. 6. PDV, osim u izuzetnim slucajevima, ne ulazi u nabavnu vrednost sredstava. 7. Izuzece malih poreskih obveznika iz sistema PDV-a 1.
PDV se placa u svim fazama procesa proizvodnje i prometa (za razliku od poreza na promet). Sa stanovišta konkretnog preduzeca, PDV se javlja i u fazi nabavke i u fazi prodaje.
2.
Za utvrdivanje obaveze placanja PDV-a bitno je jedino ono što se nalazi u fakturi.
3.
PDV se racuna na vrednost ulaznih i izlaznih faktura, a PDV- se u suštini placa na razliku izmedu zbira svih vrednosti na ulaznim i izlaznim fakturama. Zbog toga se sa stanovišta preduzeca javljaju odbitni (ulazni) PDV (konta grupe 27) i dugovani (izlazni) PDV (konta grupe 47). Preduzece u toku perioda sa placanjem obaveze prema dobavljacu placa i ulazni PDV, a naplatom svojih faktura naplacuje izlazni PDV. Na kraju perioda (npr. meseca) preduzece državi placa porez u vidu razlike izmedu dugovanog i odbitnog PDV-a (Konta grupe 47 – Konta grupe 27). Ta razlika prakticno predstavlja porez na dodatu vrednost koja je nastala u preduzecu. Npr. odbitni (ulazni) PDV je 3,6 dinara (18% od 20 din), a dugovani (izlazni) je 9 dinara (18% od 50 din). Razlika izmedu 9 i 3,6 dinara je 5,4 dinara što je jednako obracunatom PDV-u na dodatu vrednost od 30 dinara. (18% od 30 din).
4.
Svaki ucesnik u ciklusu nadoknaduje placeni PDV od sledeceg ucesnika u ciklusu ili od države. Krajnji potrošac nema na koga da prevali poresku obavezu.
5.
PDV nije, osim u izuzetnim slucajevima, trošak preduzeca upravo zbog toga što se prevaljuje na naredne ucesnike u proizvodnji i prometu ili se može povratiti od
države. PDV je za preduzeca najznacajniji sa stanovišta likvidnosti jer zahteva veliko finansijsko naprezanje izmedu momenta placanja PDV-a i momenta povracaja. 6.
Prilikom obracuna nabavne vrednosti sredstava (osnovnih sredstava, materijala, robe i sl) treba imati u vidu da odbitni (ulazni) PDV ne ulazi u nabavnu vrednost sredstava zato što nije trošak i može se nadoknaditi.
7.
Mali poreski obveznici izuzeti su iz sistema PDV-a. Zakonom o PDV-u mali poreski obveznici izuzeti su od placanja poreske obaveze. Mali poreski obveznik je lice ciji ukupan promet dobara i usluga u prethodnih 12 meseci nije veci od 2.000.000.- dinara. Mali obveznici koji su ostvarili promet u prethodnom periodu izmedu 1.000.000.- dinara i 2.000.000.- dinara mogu da odluce da li žele da budu u sistemu PDV-a. Obveznici koji imaju promet manji od 1.000.000.- dinara ne mogu da budu u sistemu PDV-a ni ako to žele. Izuzece iz sistema PDV-a ima dobrih i loših strana.
Poreske stope: - Opšta (18%) - Posebna (8%) – za mleko, hleb, ulje, voce, povrce, meso, lekove, djubrivo, komunalne usluge, ogrev itd. Polazne pretpostavlje za zadatke u vezi sa PDV-om u okviru predmeta „Racunovodstvo“: a) Poreska stopa PDV-a u zadacima je 18% b) Preduzece za koje se vodi evidencija nalazi se u sistemu PDV-a što znaci da ono prilikom prodaje u svojim fakturama iskazuje i naplacuje PDV. c) Neki dobavljaci preduzeca za koje se vodi evidencija nalaze se u sistemu PDV-a dok se drugi ne nalaze zbog cega se u ulaznim fakturama može, ali ne mora pojaviti