PROIECT DE LECTIE
Propunator: Prof. Paduraru Maria Data: 30-03- 2010 Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala nr. 2 Bacea Clasa …. Disciplina: Religie ortodoxa Subiectul lectiei: Patimile, Rastignirea, Ingroparea si Invierea Domnului Tipul lectiei: recapitulare, consolidare Scopul lectiei: consolidarea cunostintelor despre Patimile, Moartea, Ingroparea si Invierea Mantuitorului Iisus Hristos; dezvoltarea capacitatii de traire afectiva a elevilor fata de suferintele Mantuitorului;
Obiective operationale: O1- sa precizeze locul, timpul mortii si ingroparii Domnului; O2-sa explice participarea intregii naturi la moartea Mantuitorului Hristos; O3-sa “citeasca” corect scenele biblice si icoanele ce reprezinta evenimentele amintite ordonandu-le dupa succesiunea evenimentelor ; O4-sa explice scopul pentru care s-a jertfit Mantuitorul si modul prin care noi putem beneficia de jertfa Lui;
Strategia didactica 1. Metode si procedee: conversatia, lectura explicativa, explicatia, exercitiul, povestirea, auditia; 2. Mijloace de invatamant: fise de lucru, rebus, video-proiector, icoane, Sfanta Scriptura; 3. Forme de organizare; frontal, pe grupe, individual;
1
Resurse 1. Oficiale: Programa scolara pentru disciplina religie ortodoxa, clasa a IV-a; Planificarea calendaristica orientativa, clasa a IV-a; Proiectarea unitatii de invatare: Notiuni de Istorie Bisericeasca universala 2. Temporale Numar de lectii : 1 Durata: 45 min. 3. Bibliografice:
Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti, 1982. Cucos, Constantin, Educatie religioasa, Editura” Polirom”, Iasi 1999. Cucos, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat si grade didactice, Editura “Polirom” , Iasi, 1998. Muha, Camelia, Caiet de religie crestin-ortodox, pentru clasa a IV-a , Editura “Sfantul Mina”, Iasi, 2009. Plamadeala, Antonie, Talcuri noi la texte vechi, Bucuresti, 1996 Serbu,Pr. Prof. univ.Dr Sebastian, Metodica predarii religiei, Editura “reintregirea”, Alba-Iulia, 2000.
2
Nr. crt. Etapele lectiei 1.
Momentul organizatoric
2.
Pregatirea elevilor pentru receptarea noilor cunostinte
Ob. Timp Activitatea profesorului op. (min) 2’ Salutul Rugaciunea Notarea absentelor Pregatirea pentru inceperea orei. 5’
Activitatea elevului
Strategia didactica Metode/ Mijloace Forme de procedee de inv. organizare
Evaluare
Salutul Rugaciunea Pregatirea pentru inceperea orei.
Se adreseaza elevilor urmatoarele intrebari: -Ce sarbatoare mare se apropie? -Cum se mai numeste aceasta sarbatoare? -Ce inseamna Paste? -De ce sarbatoreau evreii Pastele?
-Cum se numeste aceasta saptamana? -De ce se numeste astfel?
-Invierea Domnului -Paste -trecere -Pentru a comemora eliberarea de sub robia egipteana si trecerea lor prin Marea Rosie. -Saptamana Mare
aprecieri verbale activitate frontala Conversatia
-Deoarece Mantuitorul a patimit si a murit pe cruce pentru eliberarea noastra de sub robia pacatului.
3
3.
Precizarea titlului si a obiectivelor lectiei
2’
Se anunta si se scrie titlul pe tabla. Rastignirea, Moartea, Ingroparea si invierea Domnului Se precizeaza obiectivele lectiei.
Elevii noteaza data si titlul in caiete.
explicatia
activitate frontala
4
4. Recapitulare, consolidare, sistematizare
25’
O1
Se propune elevilor un concurs pe teme lectiei.
Elevii sunt impartiti in cinci grupe.
Clasa este impartita in 5 grupe. Concursul cuprinde 40 de intrebari prezentate cu ajutorul video-proiectorului. Fiecare grupa va primi cate 8 intrebari. Castiga grupa cu cele mai multe raspunsuri corecte. Fiecare raspuns corect va fi recompensat cu cate un “ou” colorat, grupa care strange cele mai multe oua este declarata castigatoare.
activitate frontala Video proiector Conversatia activitate pe grupe
Elevii raspund la intrebari.
apreciere verbala
Intrebarile sunt prezentate in anexa 1 si pe materialul ppt (aflat si pe didactic.ro ) exercitiul O2
Se propun o serie de fise pe care elevii le vor completa intr-un timp dat.( fisele 1-6)
Elevii completeaza fisele.
fise
activitate individuala
O3 Fisele vor fi corectate oral.
5
5.
Asocierea si generalizarea
03
O4
10’
Se cere elevilor sa aseze in succesiune logica evenimentele petrecute cu Mantuitorul, in Vinerea patimilor.
Elevii refac drumul crucii, lipind iconitele in succesiune logica.
Se audiaza un fragment din Prohodul Domnului.
Elevii audiaza fragmentul propus.
Se cere elevilor sa formuleze invataturile desprinse din lectie.
Apreciere verbala iconite
Lucrarile vor fi apoi expuse in clasa. auditia
Activitate pe grupe
CD audio
Elevii formuleaza invataturile si le scriu in caiete.
Se canta troparul Invierii.
exercitiul
Prin jertfa de pe cruce Mantuitorul ne-a readus posibilitatea dobandirii Imparatiei lui Dumnezeu. Prin credinta in Hristos si fapte bune fiecare auditia dintre noi ne mantuim.
Elevii canta.
Activitate frontala
Activitate frontala
6
6.
Aprecierea activitatii
1’
Se fac aprecieri generale si individuale privind pregatirea elevilor si implicarea in predarea noilor cunostinte.
Elevii asculta aprecierile facute de profesor.
Activitate frontala
Elevii asculta cu atentie explicatia
Activitate frontala
Se noteaza elevii care au participat la lectie. 7.
Precizarea temei pentru acasa
1’
8.
Incheierea activitatii
1’
Se indruma elevii sa participe la slujba religioasa din Vinerea Mare.
Rugaciunea Salutul
Rugaciunea Salutul
7
ANEXA 1 Intrebarile concursului 1) Oras in care Iisus a fost primit ca un imparat. Ierusalim 2) Iisus a venit calare pe el in drumul sau din Betania. asin 3) Asa strigau cei care L-au intampinat pe Iisus. Osana! 4) Asa se mai numeste sarbatoarea Intrarii Domnului in Ierusalim. Paste 5) Ziua in care a fost tradat Iisus. Miercuri 6) Il tradeaza pe Iisus (il vinde). Iuda 7) Numarul lor este 30 si pentru ei a fost tradat Iisus. arginti 8) A fost luata in taina pentru ultima oara cu ucenicii Sai. cina 9) A fost binecuvantata si franta la Cina cea de Taina. paine 10) A fost binecuvantat in paharul pe care l-a dat Iisus ucenicilor sa bea din el. vin 11) Zi in care a avut loc Cina cea de Taina. joi 12) Dupa Cina cea de Taina Iisus a plecat in aceasta gradina, sa se roage. Ghetsimani 13) Cu El vorbea Iisus cand se ruga. Dumnezeu 14) Il intarea pe Iisus cand se ruga. inger 15) La el a fost dus Iisus dupa ce a fost prins. Anna 16) L-a el l-a trimis arhiereul iudeilor pe Iisus. 8
Caiafa 17) Ei L-au condamnat la moarte. arhiereii 18) La aceasta a fost condamnat Iisus. moarte 19) Pe baza acestor marturii a fost condamnat Iisus. mincinoase 20) Cand a cantat cocosul si-a adus aminte ca Iisus I-a spus ca se va lepada de El. Petru 21) Cu ea a fost imbracat Iisus dupa ce L-au dezbracat de hainele Sale. hlamida 22) Desi era din spini, I-a fost pusa pe cap, in semn de batjocura. coroana 23) Ia fost pusa in mana in semn de bathocura. trestie 24) La acest fel de moarte a fost condamnat Iisus. rastignire 25) A carat-o in spate si a fost rastignit pe ea. cruce 26) Il ajuta pe Iisus sa care crucea. Simon 27) Dealul pe care a fost rastignit Iisus. Golgota 28) Ora a dupa-amiezii la care moare Iisus. trei 29) Zi in care moare Iisus. vineri 30) Ei Il dau jos de pe cruce pe Iisus . Iosif si Nicodim 31) In el este infasurat trupul lui Iisus. giulgiu 32) In el este ingropat Iisus. mormant 33) S-a intamplat cu Iisus a treia zi dupa punerea in mormant. inviere 34) S-au dus la mormant sa-I unga trupul cu miresme. 9
mironosite 35) A dat la o parte piatra de pe mormant. Inger 36) Asa se mai numeste sarbatoarea Invierii Domnului. Paste 37) Mama Sa, Fecioara…., a fost tot timpul alaturi de Iisus. Maria 38) Si lor li s-a aratat Iisus dupa Inviere. apostolilor 39) Acolo s-a inaltat Iisus la patruzeci de zile de la Inviere. cer 40) A fost trimis Apostolilor dupa Inaltarea la cer (doua cuvinte) Sfantul Duh
10
Fisa nr. 1 Subliniaza varianta corecta: a) in timp ce Iisus se ruga, ucenicii: cantau dormeau se rugau b) Sudoarea lui era din picaturi de : apa roua sange c) Iisus a rostit rugaciunea catre Dumnezeu: o data de doua ori de trei ori d) Ingerul Domnului I s-a aratat lui Iisus si: Ii vorbea Il mangaia Il intarea e) Cuvantul “pahar” folosit in rugaciune inseamna: bucurie obiect in care se pune apa patimile ce avea sa le indure Iisus 11
Fisa nr. 2 Completeaza cu informatiile corecte: Batut si batjocorit, Iisus a fost dus mai intai la………….…, iar acesta L-a trimis legat la ………………… In curtea arhiereului Caiafa, a inceput ………………………………………..lui Iisus care nu avea nici o vina. De aceea arhiereii au platit …………………………………..mincinosi sa vorbeasca impotriva Lui. Pe baza marturiilor acestora, Iisus a fost condamnat la ……………………………… . Vineri dimineata, Iisus a fost dus la…………………………………….. guvernatorul roman din vremea aceea, pentru a primi aprobarea de a-L ……………………………………… .
Fisa nr. 3 Care au fost patimile indurate de Iisus ? Completeaza: L-au……………………….de haine
L-au…………………………..
L-au …………………….cu palmele
I-au pus o ………………………. de de spini pe cap
Soldatii si-au batut joc de Iisus
In mana dreapta I-au pus o ………………………….
L-au …………………………….. 12
Fisa nr 4 La ora trei dupa-amiaza, Iisus a murit. Ce s-a intamplat atunci? Completeaza cu informatiile corecte: Catapeteasma s-a ……………………………
Pamantul s-a ……………………………
Vazand toate acestea, sutasul care Il pazea, infricosat, a zis: “Cu adevarat ……………… ……………………………. era Acesta”.
Pietrele s-au …………………… …………………………………
Multe trupuri ale sfintilor adormiti s-au ………………………………………..
13
Fisa nr.5 Completează actiunile surprinse in textul următor: Pentru că a doua zi iudeii sărbătoreau............................. trupurile celor răstigniţi trebuiau luate de pe ....................................... Pentru a se convinge ca Iisus este ..........................................., un soldat L-a împuns cu suliţa in coasta si indată a curs........................................şi ................................. . Doi prieteni ai lui Iisus, ..........................................şi ................................................, au luat trupul de pe cruce, L-au infăşurat intrun ................................................., L-au uns cu ........................................ şi L-au pus intr-un .............................................. nou. La uşa mormântului au pravălit o ............................ mare. Lângă mormânt au rămas .................................şi celelalte ......................................... care plâgeau. A doua zi arhiereii au pus .................................... să păzeasca mormântul şi au ................................. piatra de teamă ca ....................................... să nu-I fure trupul.
Fisa nr. 6 Completeaza spatiile punctate: a) b) c) d)
S-a coborat din cer, a ridicat piatra de la usa mormantului, a rasturnat-o la pamant si a sezut deasupra ei. El este……………………………… In timp ce pazeau mormantul, de frica, au cazut la pamant ca morti. Ei sunt……………………. Au mers la mormant ca sa-I unga trupul cu miresme. Ele sunt…………………………………… I-a vestit ca Iisus a inviat si le-a poruncit sa duca aceasta veste ucenicilor Sai. El este…………. ……………………… 14
e) f) g)
S-a aratat Mariei Magdalena si celorlalte femei si le-a spus: “Bucurati-va!” . El este …………… S-au dus la arhierei si le-au relatat tot ce s-a intamplat. Ei sunt…………………………………… Le-au dat bani ca sa spuna ca, pe cand dormeau, Apostolii au venit si au furat trupul lui Iisus. Ei sunt…………………………………………
15