Orizont_didactic_proiect-de-activitate-integrata (1).docx

  • Uploaded by: MIHAIL
  • 0
  • 0
  • November 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Orizont_didactic_proiect-de-activitate-integrata (1).docx as PDF for free.

More details

  • Words: 1,212
  • Pages: 3
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SURDUCU MIC, Com. TRAIAN VUIA, Jud. TIMIȘ PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ EDUCATOARE: Prof. SMARANDA CRÎȘCIU GRUPA: combinată TEMA : ,,Când, cum şi de ce se întâmplă” SUBTEMA: ,,În lumea insectelor” FORMA DE ACTIVITATE: Activitate cu conţinuturi integrate TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea cunoştinţelor FORME DE ORGANIZARE: - Colectiv dirijat cu sarcini frontale, - Individual independent, - pe grupuri dirijat și/sau independent ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP): Întâlnirea de dimineaţă: Salutul: ,,Bună dimineaţa, dragi pitici, Mă bucur că sunteţi aici Azi începe o nouă zi, Bună dimineaţă, dragi copii” Calendarul naturii: - Ce zi a săptămâni este astăzi?; - Cum este vremea?; - În ce anotimp suntem? Prezenţa: verificarea prezenţei copiilor Noutăţile zilei: „Piticul ” – musafirul copiilor Scop: - participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral; - favorizarea interrelaţionării, comunicarea cu ceilalţi; - verificarea cunoștințelor copiilor despre micile vieţuitoare; Obiective operaționale: - să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei; - să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i numele; - să observe vremea de afară, caracteristici specifice anotimpului; Resurse materiale: - catalogul grupei, - calendarul naturii, - jetoane cu caracteristici ale vremii; Tranziții: - Copiii intonează cântecul: „Bună, bună dimineaţa, spunem tuturor Şi la joacă noi cu toţi o pornim uşor, Pe centre noi ne împărţim, Chiar aşa cum noi dorim.” - Copiii se duc la centre ACTIVITĂȚI LIBER ALESE - ALA 1 (Jocuri şi activităţi alese) Scop: - Consolidarea şi verificarea cunoștințelor copiilor despre insecte; Centrul Activități Obiective operaționale să asambleze piesele de puzzle realizând imaginea; Puzzle- insecte Manipulative - să formeze propoziții - să îmbine piesele realizând tema; „Stupul albinelor” Construcţii - să exprime în propoziţii logice ce au realizat; Strategi didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul individual, jocul, observația; Forma de organizare: pe grupuri independent, individual-independent;

© Orizont didactic – revistă educațională

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE: DLC+DOS Tema activităţii: „O zi în lumea insectelor” Mijloc de realizare: Activitate cu conţinuturi integrate: DLC: Educarea limbajului: joc didactic „În poieniţă” DOS: Activitate practică: aplicaţie „Insecte harnice” Scopul: - denumirea insectelor, alcătuirea de propoziții corecte cu referire la insecte; - interpretarea anumitor roluri; stimularea curiozităţi pentru micile vieţuitoare; Obiective operaţionale: - să recunoască insectele prezentate - să formeze propoziţii, pe baza unor imagini, ghicitori, sau pe baza unei descrieri; - să se exprime corect, coerent și logic în propoziţii; - să participe la activitatea de grup, atât în calitate de vorbitor cât şi auditor; - să cunoască importanţa insectelor; - să realizeze lucrări practice; Sarcina de lucru: - recunoaşterea insectelor după: descriere, ghicitori, versuri; - formarea de propoziţii despre insecte; - alegerea imaginilor ce reprezintă insecte; Regulile jocului: - Copii vor lua din coşuleţ câte o imagine, vor recunoaşte insecta, o vor denumi şi vor formula o propoziţie; Elemente de joc: - aplauze, mişcarea; - surpriza, ghicirea, folosirea onomatopeelor, - mânuirea materialului, închiderea şi deschiderea ochilor, - versuri; Strategii didactice: Metode :conversația, explicaţia, demonstraţia, observaţia, jocul, exercițiul, problematizarea; Mijloace didactice: coșuleț, imagini, jetoane cu insecte, flori, cubul. Strategii didactice Evenimente Conţinutul ştiinţific Evaluare Metode şi Mijloace de didactice procedee învăţământ Se pregătesc cele necesare pentru desfăşurarea activităţii. 1. Moment organizatoric Copiii intră în sala de grupă cântând cântecul „Când am fost noi la pădure”. Piticul – surpriza activității, cu un coșuleț cu flori explicaţia piticul, Observarea şi jetoane cu imagini ce reprezintă insecte, îi 2. Captarea conversaţia coşuleţ comportamentului roagă pe copii să-l ajute să îşi facă prieteni printre atenţiei observaţia jetoane copiilor vietățile din poieniţă, care nu vor să se joace cu el pentru că nu ştie nimic despre ele. Îl ajutăm? Piticul rămâne să se joace cu noi. Înainte de a ne juca cu piticul, el întreabă copiii: conversaţia de conversaţia piticul, 3. - Ce insecte cunoaşteţi? verificare coşuleţ Reactualizarea - Cum este albina?; frontală exerciţiul jetoane cunoştinţelor - Dar greierele? individuală Haideţi să ne jucăm un joc. În coșuleț sunt imagini cu insecte, piticul a venit din poieniţă şi piticul, 4. Anunţarea a adus și flori Jocul se numește „În poieniţă”. conversaţia de expunerea coşuleţ temei şi a Copiii trebuie să ia din coșuleț o imagine, să verificare jetoane obiectivelor denumiţi insecta şi apoi să spuneţi o propoziţie despre ea. Varianta 1 Copiii chemaţi pe rând, aleg câte o exerciţiul piticul, imagine. Un copil alege imaginea după ce dă coşuleţ explicaţia conversaţia de 5. Prezentarea răspuns la o ghicitoare, altul după descrierea jetoane verificare conţinutului şi insectei, altul recunoaşte insecta ascultând un cubul pe scurt fragment dintr-o poveste sau versuri dintr-o exerciţiul frontală dirijarea feţele căruia poezie. Se povestește copiilor un fragment din individuală învăţării sunt imagini povestea ”Albiniţa şi soarele” în care voi schimba audierea cu insecte personajul principal. Copiii trebuie să spună ce conversaţia

© Orizont didactic – revistă educațională

6. Asigurarea retenţiei şi a transferului

7. Obţinerea performanţei

8.Încheierea activităţii

este greşit, comparând insectele. Se vor cânta cântece, sau se vor spune poezii despre insecte. Varianta 2 - Voi folosi un cub, pe care la un semnal un copil îl va rostogoli. Imaginea la care s-a oprit reprezintă o imagine cu insecte. Copilul va denumi insecta şi va spune o propoziţie despre ea sau va mima ceva legat de insectă, alt copil o recunoaşte şi o denumeşte, apoi alt copil va alcătui o propoziţie. Ce joc ne-am jucat noi astăzi? Pentru că v-aţi jucat frumos, piticul v-a pregătit la centre o surpriză. Cântând un cântec (tranziţie) copiii se împart pe centre. DOS (activitate practică) intuirea materialelor, după care, explic copiilor că au de realizat insecte harnice. Se fac cu copiii exerciţii de încălzire a muşchilor mâinilor. Se trece la realizarea lucrărilor, precizând încă o dată modul de lucru. În timpul lucrului voi îndruma copiii care au nevoie de ajutor. Lucrările realizate de copii vor fi expuse pe un panou la expoziţie. Piticul mulțumește copiilor pentru ajutorul dat să cunoască multe despre insecte şi bucuros se întoarce în poieniţă şi va fi prietenul insectelor. Voi aprecia verbal felul în care copiii au participat la desfăşurarea întregii activităţi.

Problematizarea exerciţiul cubul

explicaţia

frontală individuală evaluarea curentă

conversaţia exerciţiul conversaţia explicaţia exerciţiul turul galeriei

foi, lipici, hârtie colorată

conversaţia explicația

buline

frontală individuală evaluarea curentă conversaţia de verificare

aprecierea verbală

Tranziţie: „1, 2, 3, 1 2 3, Hai la joacă, dacă vrei. Joaca e pentru copii, Prilej de bucurii” ACTIVITĂȚI LIBER ALESE ALA 2 - Tema : Joc muzical „Albinuţa şi florile” Obiective operaţionale: - să interpreteze cântece cu text şi mișcare; - să coordoneze mişcările cu textul cântecului; - să recunoască floarea pe care s-a aşezat; - să coopereze în cadrul grupului; Materiale didactice: imagini cu flori şi albinuţa de jucărie Regulile de joc: - Un copil va fi albinuţa, iar ceilalţi vor fi flori. La semnal, albina va zbura şi toţi cântă şi bat din palme; ,,Albinuţa a zburat Să culeagă miere Pe-o floare s-a aşezat Şi nectar îi cere De ghiceşti cum o chema Albiniţă dragă Cu tine o vei lua Albiniţă dragă.” - Trebuie să ghicească numele florii. Dacă ghiceşte, copiii cântă: „Ai ghicit,ai ghicit Floarea cea aleasă Fericit, mulţumit Ai s-o duci acasă”; - Albina dansează cu floarea. - Dacă nu ghiceşte, se cântă: „N-ai ghicit, n-ai ghicit Ce bine ne pare De acum ai să fii Ca şi noi o floare.”

© Orizont didactic – revistă educațională

Related Documents


More Documents from "Kevin Bran"