Riadiaci orgán OPIS Európska únia
Sprostredkovateľský orgán OPIS
Rokovací poriadok Výberovej komisie pre projekty prioritnej osi 1
15. júla 2009
1
Článok 1 Úvodné ustanovenie Rokovací poriadok Výberovej komisie pre projekty prioritnej osi 1 Operačného programu Informatizácia spoločnosti (ďalej len "rokovací poriadok") upravuje zásady činnosti Výberovej komisie pre projekty prioritnej osi 1 Operačného programu Informatizácia spoločnosti (ďalej len "komisia"), prípravu, spôsob zvolávania, priebeh zasadnutia, uznášania a prijímania rozhodnutí komisie, formu vyhotovovania zápisov z jej zasadnutia. Rokovací poriadok je záväzný pre komisiu ako orgán a pre každého jej člena. Článok 2 Príprava a spôsob zvolávania komisie Prípravu zasadnutia komisie riadi sekretariát komisie. 1.
Po ukončení procesu odborného hodnotenia, ktorého výstupom je Súhrnná správu z odborného hodnotenia žiadostí o nenávratný finančný príspevok (ďalej len „správa“) podpísaná generálnym manažérom Sprostredkovateľského orgánu pod riadiacim orgánom Ministerstva financií Slovenskej republiky (ďalej len „SORO MF SR“), pripraví sekretariát pozvánku na zasadnutie komisie.
2.
Predseda komisie zvoláva zasadnutie komisie. Zasadnutie komisie sa koná do 15 pracovných dní po podpísaní správy, tak aby celý proces odborného hodnotenia a schvaľovania nepresiahol 100 kalendárnych dní od uzavretia výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok (ďalej len „žiadosť o NFP“) alebo predloženia žiadosti o NFP.
3.
Správu vypracuje SORO MF SR po odbornom posúdení všetkých žiadostí o NFP v prípade časovo ohraničených výziev na predkladanie žiadostí o NFP, resp. po odbornom posúdení všetkých žiadostí o NFP za časové obdobie určené po dohode s riadiacim orgánom v prípade priebežných výziev na predkladanie žiadostí o NFP, resp. v prípade národných projektov.
4.
Správa obsahuje súhrnné výsledky odborného hodnotenia, predovšetkým počet a zoznam všetkých vyhodnotených žiadostí o NFP, ktoré dosiahli aspoň minimálny stanovený počet bodov pre splnenie požiadaviek odborného hodnotenia, zoradených podľa bodového ohodnotenia (ak sa bude aplikovať bodové hodnotenie) rovnako počet a zoznam všetkých vyhodnotených žiadostí o NFP, ktoré nedosiahli minimálny stanovený počet bodov pre splnenie požiadaviek odborného hodnotenia a hodnotiace hárky odborného hodnotenia jednotlivých žiadostí o NFP. SORO MF SR zabezpečí uschovanie správy so všetkými vyplnenými hodnotiacimi hárkami, spoločnými odbornými hodnotiacimi posudkami a žiadosťami o NFP.
5.
Pozvánku na zasadnutie komisie doručuje sekretariát komisie písomnou a elektronickou formou najneskôr 10 pracovných dní pred zasadnutím. V pozvánke je uvedené miesto, čas a program zasadnutia.
6.
O pripravovaných zasadnutiach výberovej komisie informuje SORO MF SR Certifikačný orgán najneskôr do 7 kalendárnych dní pred zasadnutiami.
7.
Všetky podkladové materiály na zasadnutie komisie zabezpečuje sekretariát komisie na určený deň zasadnutia komisie.
2
Článok 3 Priebeh zasadnutia komisie Zasadnutie komisie sa koná podľa potreby, na základe písomnej pozvánky predsedu komisie. 1.
Účasť na zasadnutí je pre členov komisie povinná. Pokiaľ sa člen komisie nemôže z vážnych dôvodov zasadania zúčastniť, zúčastní sa zasadnutia komisie vymenovaný náhradník. 2.
3. Zasadnutie komisie vedie jej predseda a v jeho neprítomností ním poverený člen komisie. 4.
Zasadnutia komisie sú neverejné.
5. Rokovanie komisie sa môže začať za predpokladu splnenia nasledujúcich podmienok: a) je uznášaniaschopná b) všetci účastníci zasadnutia komisie, (t.j. jednotliví členovia komisie, predseda, pozorovatelia, zástupca sekretariátu) podpísali Čestné vyhlásenie o nestrannosti, zachovaní dôvernosti informácií a vylúčení konfliktu záujmov Členovia komisie sú na svojom zasadnutí informovaná o výsledkoch predchádzajúcich fáz hodnotiaceho procesu. SORO MF SR predkladá komisii výstupy z kontroly formálnej správnosti a odborného hodnotenia. 6.
Komisia pri schvaľovaní žiadostí o NFP vychádza predovšetkým zo správy, pričom má možnosť nahliadnutia do Spoločných odborných hodnotiacich posudkov, hodnotiacich hárkov jednotlivých hodnotiteľov a žiadosti o NFP. Komisia má právo prizvať si na svoje rokovanie externých a interných hodnotiteľov na konzultácie. 7.
Komisia schvaľuje žiadosti o NFP na základe výsledkov odborného hodnotenia, pričom podporené môžu byť iba žiadosti o NFP, ktoré dosiahli aspoň minimálny počet bodov stanovený v zmysle výberových a hodnotiacich kritérií. 8.
Komisia aplikuje hodnotiace a výberové kritériá schválené monitorovacím výborom pre Vedomostnú ekonomiku (ďalej len „monitorovací výbor“). 9.
Komisia má právo znížiť výšku nenávratného finančného príspevku pre jednotlivé žiadosti o NFP, na základe návrhu hodnotiteľov v dôsledku explicitnej identifikácie neoprávnených výdavkov projektu v rámci odborného hodnotenia. 10.
Výška nenávratného finančného príspevku, ktorý komisia schváli pre príslušnú žiadosť o NFP je konečná a maximálna a nesmie byť zvýšená v priebehu realizácie projektu. Toto ustanovenie je aj súčasťou zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. 11.
Počet podporených projektov je limitovaný výškou alokácie na dané opatrenie, resp. výzvu na predkladanie žiadostí o NFP. 12.
13.
Na poskytnutie nenávratného finančného príspevku nie je právny nárok.
3
Článok 4 Uznášanie a prijímanie rozhodnutí komisie 1.
Komisia je uznášaniaschopná, ak sú prítomní všetci jej členovia.
2.
V prípade, ak je viac než nadpolovičná väčšina členov v zastúpení, zasadnutie komisie sa nekoná a predseda komisie zvolá do 5 pracovných dní zasadnutie komisie znova.
3.
Každý člen komisie má právo vyjadriť sa k predloženým dokumentom, príp. si členovia komisie môžu vyžiadať ďalšie doplňujúce informácie k predkladaným žiadostiam o NFP a rozhodnúť o nich na ďalšom zasadnutí komisie, ktoré predseda zvolá čo najskôr.
4.
Každý člen komisie, ktorý nesúhlasí s predloženými dokumentmi, má právo prezentovať svoje stanovisko priamo na zasadnutí komisie a vysvetliť svoj odlišný názor a jeho zdôvodnenie. Členovia komisie následne prijmú rozhodnutie o schválení, resp. zamietnutí stanovisko.
5.
Rozhodnutia komisie sa prijímajú hlasovaním. Každý člen komisie disponuje pri hlasovaní jedným hlasom. Na prijatie rozhodnutia je potrebná 2/3 väčšina hlasov .
Článok 5 Záverečná správa komisie 1.
Výstupom schvaľovania žiadostí o NFP komisiou je Záverečná správa zo zasadnutia výberovej komisie (ďalej len „záverečná správa“).
2. Záverečná správa obsahuje všetky podstatné skutočnosti zo zasadnutia komisie: a) Dátum, miesto a čas zasadnutia komisie b) Program zasadnutia a jeho priebeh c) Prezenčnú listinu prítomných členov d) Čestné vyhlásenia o nestrannosti, zachovaní dôvernosti informácií a vylúčení konfliktu záujmov e) Kritéria výberu schvaľovania žiadostí o NFP schválené monitorovacím výborom f) Zoznam schválených žiadostí o NFP s uvedením žiadanej a schválenej výšky nenávratného finančného príspevku g) Zoznam zamietnutých žiadostí o NFP s uvedením dôvodov h) Zoznam žiadosti o NFP identifikovaných pre účely plnenia príslušnej horizontálnej priority 3. Záverečnú správu pripravuje zástupca sekretariátu komisie, ktorý sa zasadnutia komisie zúčastňuje bez práva hlasovať. 4.
Záverečnú správu podpisujú všetci členovia komisie.
5.
Po skončení zasadnutia komisie predseda komisie predloží kópiu záverečnej správy Riadiacemu orgánu pre Operačný program Informatizácia spoločnosti (ďalej len „RO OPIS“) v termíne do 2 pracovných dní po jej podpísaní predsedom komisie.
6.
RO OPIS predloží záverečnú správu na schválenie vedúcemu Úradu vlády Slovenskej republiky a zašle SORO MF SR do 2 pracovných dní od jej schválenia.
4
7.
RO OPIS predloží schválenú záverečnú správu na vedomie podpredsedovi vlády pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny.
8.
Schválenú záverečnú správu postúpi SORO MF SR na Certifikačný orgán do 5 dní od jej prijatia z RO OPIS.
9.
Záverečná správa musí byť archivovaná v zmysle príslušných predpisov na SORO MF SR. Článok 6 Záverečné ustanovenie
1.
Platnosť tohto rokovacieho poriadku je viazaná na obdobie realizácie Operačného programu Informatizácia spoločnosti.
2.
Zmeny a doplnky rokovacieho poriadku musia byť vykonané formou písomného dodatku k rokovaciemu poriadku.
3.
Tento rokovací poriadok, ako aj jeho dodatky, nadobúda platnosť a účinnosť dňom podpisu vedúcim Úradu vlády Slovenskej republiky.
4.
Rokovací poriadok výberových komisií pre projekty prioritných osí 1, 2 a 3 zo dňa 15.4.2008 sa zrušuje.
V Bratislave dňa 15. júla 2009
Igor Federič vedúci úradu vlády SR
5