Nikola Žic
[email protected]
Projekat „No people inside“
PROJEKAT PILOT EPIZODA CRTANE SERIJE
“NO PEOPLE INSIDE”
Nikola Žic
[email protected]
Projekat „No people inside“
Posmatrano iz ugla sociologije, računari će biti integralni deo života svakog čoveka koji se odluči na život u sklopu civilizacije. Ta integrisanost neći više biti na aplikativnom nivou već će ići preko distributivnog (programerskog) do projektantskog nivoa. Kako se već (i kod nas) uvode predmeti u osnovne škole vezani za računare, glavna ideja ovog projekta je da se predškolskom uzrastu prikaže hardverska struktura mikroračunara, koja je osnova za shvatanje metodologije programiranja. Ovde je priložen početak “pilot” epizode, crtane serije pod nazivom “No people inside” (“Bez ljudi unutra”, sa aluzijom na reklamni slogan firme za proizvodnju procesora Intel – “intel inside”). Crtana serija bi se radila u odreñenom animacionom studiju sa odreñenim timom ljudi. Modelovanje Modeli bi pretežno bili sačinjeni od poligona. U priloženom projektu svi objekti su poligonalnog porekla osim očiju i očnih kapaka. U fajlu “scenes\GeneralCigla.mb” je instanca umetnički prikazanog objekta cigle iz kompjuterske igre “Arkanoid” koja je ujedno i glavni akter serije (ime joj je Bigo). Glava Bigo-a je jedan poligon napravljen tehnikom EditPolygons ExtrudeFace.
Ruke i obrve našeg junaka su takoñe napravljene od poligona istom tehnikom. Ovi objekti nisu delovi poligona glave, kako bismo njima mogli lakše da manevrišemo bez upotrebe tehnike Joints. Materijalizacija je urañena projekcijom slike iz fajla “images\lice.jpg” na odreñene stranice poligona (EditPolygonsTexturePlanarMapping).
Nikola Žic
[email protected]
Projekat „No people inside“
Jedini NURBS objekti u ovom projektu su oči i kapci. Oko je puna sfera kojoj je dodeljen materijal Blin sa teksturom Ramp. Zatim je dodat objekat tipa Locator za koji je povezano oko tehnikom ConstraintAim.
Očni kapak je sfera koja ima promenljive atribute StartSweep i EndSweep. Na ovaj način postižemo efekat treptanja. I kapcima i rukama pridružujemo materijal Blin obojen plavom bojom. Glavna Scena Glavna scena je simulacija prostora koji vidi igrač igre “Arkanoid”, popularne igre 80-ih. Scena je napravljena «uvoženjem» fajla “scenes\GeneralCigla.mb”, i kopiranjem glavnog aktera u 9 primeraka po zamišljenoj horizontalnoj liniji i 7 primeraka po vertikalnoj tako da se dobija pravougaona matrica 8x10. Zbog raznolikosti cigala dodeljeni su im različite bitmape iz fajlova liceX.jpg. S obzirom da su već bili odreñeni face-ovi na koje se projektuje
Nikola Žic
[email protected]
Projekat „No people inside“
izabrana boja samo je bilo potrebno u fajlu “images\lice.jpg”, promeniti srednju boju koja se dodeljuje osnovi poligona glave i snimiti ga pod rugim imenom (ovo je rañeno u programu Adobe Photoshop.), zatim u programu Maya u AtribbuteEditor-u za materijal ponovo učitati teksturu (reload file). Kamere U fajlu “scenes\ PrvaScena.mb” postoje tri kamere. Objekat Camera1 je ortografska kamera (2d) koja služi za prikayivanje onoga što igrač vidi na ekranu. Ona je postavljena”iza” scene, a problem simetrije je rešen promenom stributa Scale. Camera2 je 3d kamera na kojoj se vide sva svojstva cigala (oči, ruke, usne...). Namena ove kamere je uvid u reakcije cigala na udarac lopte. Na odreñeni način to je saživljavanje sa karakterima što je postignuto i animacijom kamere u trenutcima udarca. Objekat Camera3 je 3d kamera koja se fokusira na Bigo-a (glavni akter serije).
Svetla Postavljena su dva direkciona svetla koja idu u X (bacaju svetlo na scenu ukoso), kako bi se dočaralo da svetlost koja je na sceni dolazi iz pravca monitora. Oba svetla zrače belom svetlošću intenziteta nešto manjeg od 1.00 brojnih jedinica. Animiranje Kako u sceni imamo 78 karaktera od kojih svako ima po dve ruke, dva oka, dva očna kapka i dve obrve za animaciju svakog pojedinačno bilo bi potrbno dosta vremena. Tako smo prvo postavili kamere i animirali ih kako bismo videli koje aktere konkretno obuhvata vidno polje kamere. Svaka od cigala mogla bi da ima svoj karakter i svoje reakcije na ono što se oko njih dešava. Ovo postižemo animacijom” klastera” i kontrolnih tačaka od kojih se mogu formirati klasteri i to na: obrvama, usnama i vrhovima prstiju. Tako u vidnom polju treće kamere vidimo kako Bigo pomera oči preko lokatora, u različitim pravcimo od cigala koje ga okružuju. Takoñe on ima drugačije pokrete kapaka (u staloženom maniru, dok ostali akteri prate putanju kugle). Njegovo pomeranje vrhova prstiju nam ukazuje na nervozu i isčekivanje udara kugle. Pokret leve obrve i levog dela gornje usne ukazuju na to da on ima ideju. Kamera se približava licu i (iz kadra preko ramena) prikazuje ruke koje se šire i otvaraju portal kroz koji Bigo prolazi. Portal je načinjen od poligonalne ravni, kojoj je dodeljen specijalni efekat sjaja (Glow). Njoj je animiran samo Scale
Nikola Žic
[email protected]
Projekat „No people inside“
atribut. Kamere iz perspektive su animirane tako da dramatizuju udarac kugle u ciglu (drmanje kamere u trenutku udarca). Takoñe haotično kretanje kamere 2 koja prati kuglu je rañeno u istom cilju. Kugla je vezana za putanju (isprekidana prava linija) tehnikom AnimateAttachtoMotionPath.
Predlog: Druga scena bi se odigravala unutar procesora računara iz motoroline serije 68x0. Na priloženom CD-u nalazi se fajl “rhino\cpu.3dm”, gde je od NURBS-a modelovan 16-bitno-adresni procesor MC6800 u programu Rhinoceros. Ova verzija programa je striktno namenjena za NURBS modelovanje, ali u Maya-i sve bi se sastojalo od poligonalnih objekata.