Kabal se načelno sastoji od vodiča, zaslona(ekrana), izolacije, ispune plašta i armature. U nekih vrsta kablova mogu se izostaviti dijelovi kao armatura, zaslon i ispuna. Vodiči energetskih kablova se izrađuju od bakra i aluminija. Bakreni vodiči su izolovani gumom, a presvlaci je slojem Ukoliko je izolacija od termoplasta ili papira onda presvlačenje nije potrebno. Na alu vodiče ne postavljamo nikakve presvlake. Vodiče čiji je presjek do 10mm izrađujemo najčešće kao pune vodiče, a za vodiče od 10-35mm upotrebljavamo pune presjeke i vodiče od više žica, dok se vodiči presjeka iznad 35mm izvode redovito od više žica. Iznimku čine samo alu vodiči od tzv., solidal-kablova koji se izrađuju s punim presjekom i do 300mm. Oblik vodica moze biti okrugli i sektorski ili suplji. Sektorski presjek omogućava ekonomičniji raspored i ima manji vanjski promer. Kablovi sa sektorskim zilama imaju u odnosu na akblove s okruglim zilama 8-15% manji promjer a i za 1018% manju tezinu.
Podjela energetskih kablova po konstrukciji i naponu konstrukcija vodiča i njihove izolacije zavise uglavnom od napona za koji se grade kavlovi, a konstrukcija zastitnih slojeva od vanjskih uslova. Kablovi za napone do 1kV izolirani su termoplastičnom izolacijom , imaju obično izolaciju od PVC-a, ispunu od gume, i plašt od PVC-a. Izvana se ovi kablovi mogu armirati radi bolje mehaničk zastie,, pa se u tom slučaju zbog zastite od korozije postavlja vanjska izolacija od PVC. Papirom izolovani kablovi za niske i slične napone grade se na isti način. Zbog upotrebe kablova s izolacijom i zaštitom od termoplastičnih materijala ovi kablovi se sve manje upotrebljavaju posebno u NN mrezama. Inače papirom izolovani naponi izrađuju se u različitim izvedbama od kojih ćemo opisati one najčešće.
Pojasni kablovi su visezilni kabllovi u kojima su pojedini vodiči izolirani impregniranim papirom, a oko svih zila postavljena je zajednička pojasna izolacija od impregniranog papira, kojom se žile izoliraju od metalnog plašta i zemlje kao što je pokazano na slici (nemam pojma kojoj).
U ovakvim kablovima elekrično polje nije radijalno sto ogranicava njihovu primjenu na napone do 55kV. h-kablovi su visezilni kablovi u kojima su vodici nakon presvlacenja povrsine vidljivim slojem, izolovani impregniranim papirom. Preko te izolacije postavljen je slabo vidliv sloj (npr. Vidljivog papira) radi postizanja radialnog el polja tako da se sprijecava jonizacija odnosno praznjenje te proboj kabla. Radi dobrog kontakta između ovog zaslonskog sloja i metalnog plašta postavlja se oko zila kontaktna traka prozeta metalnim nitima. Ovi kablovi se nazivaju još i heštetski kablovi prema njihovom konstruktoru hetšeku. Ako se između svake izolovane žile višežilnog kabla postavi poseban metalni plašt onda on djeluje kao zaslon, a time se postiže radijalan oblik električnog polja.