u Frycza Wieści z Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego nr 1/21 • maj 2008 roku
Dyplomy…
Jubileusze…
VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego 26–27 maja 2008 r.
Państwo, Gospodarka, Społeczeństwo
u Frycza |maj 2008
W pierwszą rocznicę śmierci Profesora Andrzeja Kapiszewskiego
5 maja w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się konferencja naukowa poświęcona studiom Profesora Andrzeja Kapiszewskiego nad Bliskim Wschodem. Rozpoczynając spotkanie, w najstarszym z zachowanych budynków uniwersyteckich w Polsce, Jego Magnificencja rektor UJ prof. Karol Musioł powiedział, że żal po przedwczesnej śmierci Profesora przeradza się dziś w radość – że badania naukowe prowadzone przez zmarłego uczonego są kontynuowane. W podobnym duchu mówił rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego prof. Jerzy Malec, przypominając rolę Andrzeja Kapiszewskiego w dziele powstania uczelni – jej współzałożyciela i pierwszego rektora. Wykład o problemach trudnego sąsiedztwa izraelsko-palestyńskiego wygłosił wybitny uczony prof. Mario Sznajder z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Konferencję zorganizowały: Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, Krakowska Szkoła Wyższa oraz Fundacja im. Profesora Andrzeja Kapiszewskiego – The Kapiszewski Center for Bridging Cultural Boundaries, powołana przez Rodzinę i przyjaciół. Jej celem jest działanie na rzecz dialogu między kulturami oraz promocja studiów bliskowschod-
nich. Każdego roku, w dzień śmierci Profesora, będzie organizowana konferencja naukowa poświęcona Bliskiemu Wschodowi.
Moja Arabia W galerii „u Frycza” przy Kanoniczej 9 otwarto wystawę fotografii Profesora Andrzeja Kapiszewskiego. Fotografował, kiedy jako ambasador przebywał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, najwięcej uwagi poświęcając ludziom Arabii. Fotografowanie było nie tylko jedną z pasji Profesora, ale także formą ilustracji studiów naukowych nad demograficznymi problemami tego rejonu świata. Na wystawie prezentowana jest także część zbiorów wyrafinowanych przedmiotów, które Profesor kolekcjonował, będących dziełem arabskich rzemieślników. Miały one przypominać tamten fascynujący świat po powrocie do Polski. Na wystawie pokazano również eksponaty rękodzieła arabskiego pochodzące z Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wernisaż otworzył kanclerz KSW prof. Klemens Budzowski.
u Frycza
Konferencje Majowo, międzynarodowo… Uczestnicy ósmej majowej międzynarodowej konferencji „Państwo, Gospodarka, Społeczeństwo”, organizowanej przez naszą uczelnię, obradować będą w ośmiu sekcjach tematycznych. Wydział Prawa przygotował temat „Europeizacja prawa”. Wydział Administracji – „Zadania administracji. Historia i nowoczesność. Rewitalizacja obszarów wiejskich”. Wydział Politologii i Komunikacji Społecznej zaproponował zagadnienie „Polityka historyczna – historia instrumentem bieżącej polityki”. Wydział Stosunków Międzynarodowych – „Międzynarodowa przestrzeń współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej”. Wydział Ekonomii i Zarządzania zajął się tematem „Zarządzanie rozwojem”. Wydział Nauk o Rodzinie – „Wymiary przestrzeni życiowej współczesnej rodziny”. Socjologia – „Dominacja, agresja, przemoc i strach w kulturze współczesnej. Miejsca i wzory”. Wydział Architektury i Sztuk Pięknych wybrał temat „Sztuka tworzenia miejsc”. Koniec maja zapowiada się w KSW bardzo interesująco.
Kościół, lewica, dialog – Anno Domini 2008 Podstawą do debaty była książka Adama Michnika z roku 1977 – „Kościół, lewica, dialog”. Dyskusja w siedzibie uczelni przy Kanoniczej, moderowana przez prof. Jana Widackiego, toczyła się wokół zmian, jakie dokonały się w społeczeństwie polskim, polskim Kościele, a także w mentalności Polaków w okresie ostatnich 10 lat, które minęły od ostatniego wydania książki. Wzięli w niej udział politycy lewicy (Izabela Sierakowska), księża (Stanisław Opiela SJ, Tomasz Dostatni OP, prof. Antoni Kość SVD) i znani publicyści (Jarosław Makowski i Adam Szostkiewicz).
Dzień Ziemi 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia wywołane szybkim rozwojem cywilizacji i naruszeniem równowagi w środowisku naturalnym, w którym człowiek żyje. Z tej okazji w Krakowskiej Szkole Wyższej zorganizowano dla ludzi biznesu forum ekologiczne na temat: „Doświadczenia ekologicznej odpowiedzialności biznesu”.
Agresja i przemoc Na Wydziale Nauk Humanistycznych zorganizowano w marcu sympozjum naukowe – „Agresja i przemoc w relacjach społecznych”. Moderatorami dyskusji byli profesorowie Hieronim Kubiak i Zbigniew Pucek.
u Frycza |maj 2008
Konferencje
Ochrona szkół
Klucz do zagrożeń
Seminarium dla małopolskiej kadry kierowniczej szkół i placówek oświatowo-wychowawczych odbyło się w kwietniu w kampusie naszej uczelni. Dyskutowano o zadaniach wynikających z zabezpieczenia i ochrony przeciwpożarowej w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych. Organizatorzy: KSW, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Patronat honorowy objął małopolski kurator oświaty. Teoretycznym wywodom towarzyszyła praktyka – ogłoszono alarm oraz przeprowadzono całkowitą ewakuację personelu i studentów uczelni.
Międzynarodowa konferencja naukowa „Świadomość zagrożeń kluczem do poprawy bezpieczeństwa", współorganizowana przez KSW, Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie oraz Samorząd Studentów KSW obradowała w marcu w kampusie uczelni.
Konferencja moralna Zagadnieniom bezpieczeństwa i moralności, dwóm ważnym problemom współczesnego świata, poświęcona była kwietniowa konferencja, w której uczestniczyli m.in. profesorowie: Jan Widacki, Jerzy Konieczny, Stanisław Galata, Zbigniew Makieła.
Wiedza – Innowacja – Rozwój Konferencję naukową poświęconą powyższym problemom zorganizowano w marcu w ramach projektu – Staże partnerskie dla innowacji w MSP. Zaprezentowano rezultaty projektu – innowacyjne rozwiązania wdrażane w firmach; dobre praktyki oraz korzyści, jakie odnieśli wszyscy uczestnicy projektu. Mówiono o możliwościach wsparcia rozwoju przedsiębiorczości oraz współpracy przedsiębiorstw z uczelniami wyższymi – w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2007–2013.
Stańczycy i organicznicy Cykl wspólnych konferencji naukowych zapowiadają Krakowska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich. W kwietniu w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie „Wielkopolska – Małopolska. Poznań – Kraków. Tradycja i współczesność”. Następna konferencja planowana jest w październiku w naszej uczelni. Więcej informacji na www.ksw.edu.pl.
u Frycza
K
KSW bezpieczne
Stanisław Hryń, Tableau 1
S
alon edu acyjny rakowa
Pomyślnie wypadła ocena bezpieczeństwa w naszej uczelni. Zespół certyfikacyjny z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadził audyt projektu zintegrowanej polityki bezpieczeństwa. Sprawdzono organizację, infrastrukturę i techniczną stronę realizacji projektu. Krakowska Szkoła Wyższa otrzymała certyfikat „Uczelnia wyższa promująca bezpieczeństwo” za inicjatywy i działania w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa Edycja 2008–2012.
Salon Edukacyjny Krakowa Study in Poland W ramach tego programu w Paryżu przebywała delegacja władz rektorskich oraz kierowników biur promocji i współpracy z zagranicą polskich szkół wyższych. Członkiem delegacji był prof. Jerzy Malec, rektor KSW, przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich. Uczestnicy wzięli udział w tradycyjnym seminarium polsko-francuskim oraz w prezentacjach, przybliżających francuskim partnerom współczesne oblicze polskiej edukacji i zachęcających młodzież z Francji do studiowania w naszym kraju.
Zainicjowany przez KSW w marcu 2006, stał się miejscem interesujących spotkań na temat najważniejszych problemów współczesnej edukacji. Dyskutowano już o rankingach szkół wyższych, o wychowaniu w szkole i o godności człowieka, o matematyce i o poezji patriotycznej, o kulturze w cyberprzestrzeni i o korepetycjach. W marcu gościł w salonie prof. dr hab. Czesław Robotycki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, z wykładem „Antropologia kultury: świat a Polska”. Gośćmi kwietniowego ostatniego w tym roku akademickim salonu byli prof. dr hab. Zbigniew Marciniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz mgr Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Temat – „Kształcenie matematyczne potrzebą współczesnego człowieka i wyzwaniem dla edukacji”. Rolę gospodyni salonu pełni prof. Teresa Olearczyk.
Jubileusz profesora Widackiego
Współczesnego sensu dla starorzymskiej maksymy Marcusa Tulliusa Cicero – Historia testit temporum, Lux veritatis, Vita memoriae, magistra Vita, nuntia vetustatis (Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia, świadectwem przeszłości) – szukali uczestnicy naukowej debaty w sześćdziesiątą rocznicę urodzin prof. dr. hab. Jana Widackiego, posła na
Sejm RP, wykładowcy KSW. Inicjatorem spotkania był prof. Hieronim Kubiak. Przybyli profesorowie, publicyści, posłowie na Sejm; wśród nich organizatorzy jubileuszowego spotkania – prof. dr hab. Jerzy Malec, rektor KSW oraz Stefan Jurczyk, przewodniczący Ruchu na Rzecz Demokracji. Fragmenty prac profesora Widackiego czytał Jerzy Trela.
u Frycza |maj 2008
Kiedy Akademia? Prof. dr hab. Jerzy Malec, rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego O seminarium doktorskim
Od początku nasza uczelnia miała w swoich założeniach ambicję zostania uczelnią akademicką. Prowadzimy własne badania naukowe, otwieramy nowe kierunki i specjalności, cały czas pracujemy nad podwyższeniem jakości kształcenia. W ubiegłym roku Krakowska Szkoła Wyższa spełniła kryteria potrzebne do ubiegania się o pierwsze uprawnienia doktorskie – na Wydziale Stosunków Międzynarodowych. Na początku roku akademickiego do Centralnej Komisji
do spraw Stopni i Tytułu został przesłany wniosek o prawo nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Został on pozytywnie zaopiniowany przez Radę Główną i 17 grudnia 2007 roku otrzymaliśmy pierwsze uprawnienia doktorskie. W związku z tym, i ze sporym zainteresowaniem możliwością otwierania przewodów doktorskich w naszej uczelni, przystąpiono do opracowania zasad prowadzenia seminarium doktorskiego na Wydziale
u Frycza
Stosunków Międzynarodowych. Przygotowaliśmy regulamin seminarium, który wszedł w życie zarządzeniem Rektora z dniem 17 marca 2008 r. (regulamin dostępny jest na naszej stronie internetowej www.ksw.edu.pl). Seminaria będą prowadzone przez kilkunastu profesorów naszej uczelni, specjalistów z zakresu politologii i stosunków międzynarodowych. Chciałbym dodać, że przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowany został projekt rozporządzenia, który wprowadza finansowanie z budżetu państwa w wysokości 50% kosztów przeprowadzenia przewodów doktorskich, co znacznie zmniejszy koszty postępowania ponoszone dotąd przez osoby broniące doktorat, a nie zatrudnione na uczelni. Mamy nadzieję, że uruchomieniu seminariów doktorskich będzie towarzyszyć duże zainteresowanie, zarówno wśród młodych pracowników nauki zatrudnionych w KSW, jak i osób z zewnątrz. Jednocześnie pragnę podkreślić, że przygotowującym rozprawę doktorską będziemy stawiali wysokie wymagania. Należy dodać, że w lutym br. został skierowany do Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułu kolejny wniosek, tym razem o prawo nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Jeżeli procedura przewidziana przepisami nie przedłuży się nadmiernie i zakończy się decyzją pozytywną, to możemy pod koniec roku spodziewać się kolejnych uprawnień doktorskich. Spowoduje to potrzebę rozważenia zmiany nazwy uczelni, bowiem przy dwóch kierunkach doktorskich będzie nam przysługiwało prawo używania nazwy Akademia. O nowych kierunkach
Krakowska Szkoła Wyższa nie poprzestaje na kształceniu studentów na istniejących kierunkach studiów, ale stara się też tworzyć nowe interesujące kierunki i specjalności. I tak niedawno otrzymaliśmy pozytywną decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która pozwala nam kształcić na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Natomiast w Państwowej Komisji Akredytacyjnej czeka na rozpatrzenie nasz kolejny wniosek, tym razem o studia na kierunku pielęgniarstwo. Oba te kierunki są niezwykle atrakcyjne i powinny wzbudzić duże zainteresowanie. Bezpieczeństwo narodowe m.in. umożliwia przekwalifikowanie się odchodzą-
cej w stan spoczynku kadrze oficerskiej, a jednocześnie kształci w zakresie, który z uwagi na coraz liczniejsze zagrożenia zewnętrzne, związane z terroryzmem, wymaga przygotowania odpowiedniej liczby profesjonalnych kadr. Z kolei studia na kierunku pielęgniarstwo chcemy prowadzić w taki sposób, aby część zajęć prowadzona była także w języku angielskim, co ułatwi absolwentom podjęcie pracy również poza granicami Polski, w szczególności w krajach Unii Europejskiej. Uruchomienie tego kierunku stwarza jednocześnie możliwość uzyskania wyższego wykształcenia dla osób wykonujących ten zawód, w związku z wprowadzeniem wymogu studiów wyższych dla średniego personelu medycznego. Senat Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego dla organizacji studiów na nowych kierunkach powołał dwie kolejne jednostki: Wydział Nauk o Bezpieczeństwie oraz Wydział Zdrowia i Nauk Medycznych. Prowadzone są intensywne prace nad wnioskiem o prowadzenie studiów na kierunku psychologia. W najbliższym czasie zostanie on przesłany do Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych przygotowane są wnioski o studia II stopnia na kierunku architektura i urbanistyka oraz malarstwo, a także – wnioski o nowe ciekawe kierunki studiów, a mianowicie architektura wnętrz oraz wzornictwo. Na ukończeniu są również wnioski o studia II stopnia na kierunkach socjologia i pedagogika. Nowy budynek
Trwają intensywne prace nad ukończeniem trzeciego budynku kampusu uczelnianego przy ul. Herlinga-Grudzińskiego. Budynek będzie się różnił nieco od dwóch pozostałych, bowiem znajdą się w nim przede wszystkim pomieszczenia dla katedr oraz sale seminaryjne. Ponadto zostanie tam uruchomiona nowa, duża czytelnia, a także pokoje gościnne dla kadry dojeżdżającej. Po oddaniu trzeciego budynku do użytku, co oficjalnie nastąpi najprawdopodobniej podczas tegorocznej inauguracji roku akademickiego, łączna powierzchnia budynków kampusu przekroczy 26 tys. metrów kw., co pozwoli nam zdecydowaną większość zajęć odbywać we własnych pomieszczeniach.
Frycz artystyczny
u Frycza |maj 2008
W kwietniu galeria „u Frycza”, przy Kanoniczej 9, zaprosiła do wystawienia swych prac kilku uznanych artystów. Marcin Cziomer uprawia grafikę multimedialną, prowadząc poszukiwania w zakresie łączenia i przenikania się technik graficznych. Porusza tematykę społeczną i egzystencjalną. Pracuje cyklami, zrealizował m.in.: „Plagi egipskie”, „Adama i Ewę”, „Porządek i chaos”, a także – „Polityka a totalitaryzm”, „Polityka a wolność słowa”. Swe prace prezentował w kraju i za granicą. Jerzy Dimitruk zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową oraz ilustracją i projektowaniem książek. Realizuje cykle graficzne np. „Żywot malarza”, „Misja”, „Ogród pierwszej miłości”. Projektuje książki m.in. „Do widzenia, do jutra” z poezją Wisławy Szymborskiej, „Wyjaśnij
Jacek Zaborski
Jerzy Dimitruk
Marcin Cziomer
Oblicza grafiki
mi, miłość” – poezje Ingeborgi Bachmann, tworzy ilustracje do Pisma Świętego. Brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych i 20 indywidualnych w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie, w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Jacek Zaborski wystawiał swe prace w Polsce i za granicą, indywidualnie i zbiorowo. Brał udział w kolejnych edycjach Międzynarodowego Biennale, potem Triennale Grafiki w Krakowie, w ogólnopolskim Triennale Grafiki w Katowicach, w zbiorowej wystawie krakowskiej grafiki w niemieckim Dulmen oraz w Leidzie w Holandii. Laureat wielu nagród w kraju i za granicą.
Przekroczyć próg nieznanego… Zdjęcia z podróży studentów naszej uczelni: Anety Komarczuk, Magdaleny Krzemyk i Mikołaja Gruszczyńskiego do Kambodży, Wietnamu, Tajlandii, Japonii, Peru, Boliwii, Ekwadoru wywołały spore zainteresowanie wśród braci studenckiej. Po raz pierwszy w naszej galerii „Oko dla sztuki” w budynku A uczelnianego kampusu, mogli w kwietniu podziwiać zdjęcia swoich kolegów. Wernisażowi towarzyszył pokaz filmów z podróży.
u Frycza
Królowie, Rycerze, Mieszczanie Kolejna inicjatywa artystyczna Międzynarodowego Stowarzyszenia Triennale Grafiki w ramach galerii „Oko dla Sztuki 2”, działającej w kampusie KSW. Tym razem w Myślenicach, gdzie uczniowie tamtejszych gimnazjów mieli pokazać, jak wyobrażają sobie współczesnych królów, rycerzy, mieszczan. Te grafiki można wystawić w każdej galerii – pisał w liście odczytanym podczas wernisażu prof. Witold Skulicz. Przekaz o dziedzictwie, którego trudno nie doszukiwać się w tematyce konkursu, odczytać można nie w samych postaciach, lecz w przyporządkowanych im cechach. Dlatego król ma być silny i lubiany, jednym przypomina matejkowskiego Kazimierza Wielkiego, dla innych ma twarz Chucka Norrisa albo lubianego Cezarego Pazury. Wernisaż wystawy odbył się w marcu.
OPERETKA Szymanowskiego i plakaty z KSW
Studenci drugiego roku projektowania graficznego i liternictwa – z pracowni prof. Mieczysława Górowskiego i dr Beaty Bigaj-Zwonek – przeżyli w semestrze zimowym interesującą przygodę artystyczną. Każdy z nich miał zaprojektować plakat na światową prapremierę operetki „Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69” Karola Szymanowskiego, wystawianą przez Operę Krakowską w Roku Szymanowskiego (2007). W rezultacie powstało około 50 plakatów w formacie B1. 15 najlepszych prac wystawiono w foyer Teatru Słowackiego. Główną nagrodę otrzymał Piotr Budzisz i jego pracę wydrukowano jako plakat promujący jedno z wydarzeń artystycznych w Krakowie. Wystawa plakatów cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności, a dyrekcja Opery Krakowskiej była bardzo wdzięczna prof. Górowskiemu i studentom za tę cenną inicjatywę.
Frycz artystyczny
u Frycza |maj 2008
Ecce HOMO
Jakub Kaja Anna Mądrala Karolina Mucha
Studenci czwartego roku malarstwa z pracowni elektronicznych form realizacji, którą prowadzi dr Zbigniew Latała i mgr Jędrzej Bobowski, zorganizowali wystawę pt. „Ecce Homo! – Oto Człowiek!” Słowa z ewangelii św. Jana wielokrotnie stanowiły inspirację dla filozofów i artystów z różnych dyscyplin sztuki. Prawdopodobnie jednak temat ten nie był nigdy zrealizowany na tak dużą skalę i przy użyciu najnowszych narzędzi – nowoczesnych mediów elektronicznych. Kiedy przystępowaliśmy do pracy nad projektem – mówił podczas wernisażu dr Zbigniew Latała – zadaliśmy sobie pytanie, czy temat nie będzie dla studentów za trudny? Po kilkunastu tygodniach intensywnej pracy studentom udało się stworzyć serię znakomitych prac, które bez wątpienia skłaniają do głębszej refleksji nad człowiekiem. To, co cieszy najbardziej – to kreatywność i wyobraźnia, które bynajmniej nie ograniczyły się tylko do formalnej strony prezentowanych dzieł.
Jacek Makowski
Dziekanka Galeria debiutów jest dziełem studentów i pedagogów pracowni rysunku trzeciego roku studiów dr. hab. Andrzeja Zwolaka i dr. Tomasza Westrycha. W małej sali na 2. piętrze, w budynku przy Lipowej 4, prezentowali już swe prace Alicja Ozaist, Evgenia Silvina, Ewelina Głaz, Blanka Śliwińska, Paulina Krawczyk. W marcu debiutowała Patrycja Tryjefaczka cyklem rysunków pt. „Ciało”. Studenci wystawiają prace powstałe poza pracownią uczelni, bowiem oprócz zadań studyjnych realizowanych w pracowni, młodzi artyści zobowiązani są do poszukiwania własnych pomysłów artystycznych.
10
u Frycza
Patrzeć i widzieć…
Marta Jedlińska
Kaja Radziszewska
Daniel Aleksa Stukow
Krzysztof Skrzypek
Aleksandra Gąsecka
Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny Architektura w obiektywie dla studentów architektury i sztuk pięknych. Spośród 100 prac jury wyróżniło m.in. Aleksandrę Gąsecką, Kaję Radziszewską, Martę Jedlińską oraz Krzysztofa Skrzypka i Daniela Stukowa. Konkurs miał zachęcić studentów wydziału do „odrobienia” lekcji z fotografii. Sądząc po wynikach, cel z powodzeniem został zrealizowany. Organizatorzy myślą już o kolejnej konfrontacji i zaproszeniu do udziału także studentów innych uczelni.
Poplenerowy Frydman 2007 Studenci 3. roku malarstwa wakacyjne plenery spędzają we Frydmanie, małej wsi spiskiej u ujścia Białki do Jeziora Czorsztyńskiego. Prowadzący ćwiczenia w plenerze profesorowie Stanisław Batruch i Stanisław Wiśniewski oraz asystenci Jan Bosak i Sebastian Wywiórski, kształcą u nich umiejętność komponowania formy, przekształcania jej, tworzenia na obra-
zie konkretnych, bądź wyobrażonych obiektów i zjawisk. Wakacyjna praktyka uczy studentów dyscypliny wewnętrznej, wyobraźni, tworzenia wizji i jej skutecznej realizacji. Wspaniałe pejzaże otaczające młodych artystów bywają niezłą inspiracją. Po zakończeniu pleneru najlepsze prace studenckie prezentowane są w budynku przy Lipowej 4. 11
Gościli w KSW Gościli w KSW
u Frycza |maj 2008 Alan Elsner, dziennikarz i członek zespołu redakcyjnego Agencji Reutersa w Waszyngtonie. Jego wykład nt. „Etyka dziennikarska – kryzys amerykańskiego dziennikarstwa” spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, przede wszystkim wśród studentów Wydziału Politologii i Komunikacji Społecznej. Susan Spencer, znana amerykańska komentatorka polityczna. Od ponad 30 lat jest wierna telewizji CBS. Była świadkiem kilku amerykańskich kampanii prezydenckich; akredytowana przy Białym Domu w ostatnich latach prezydentury George’a Busha seniora. Wielokrotna laureatka nagród dla dziennikarzy. W auli KSW mówiła o sytuacji przed wyborami prezydenckimi w USA. W Krakowie gościła na zaproszenie Konsulatu Generalnego USA i naszej uczelni. Khalif „Wailin” Walter, światowej klasy muzyk bluesowy. W auli kampusu Krakowskiej Szkoły Wyższej wystąpił z koncertem połączonym z opowieściami na temat bluesa. Grzegorz Kołodko, profesor, były minister finansów. Jego wykład połączony był z promocją najnowszej książki „Wędrujący świat”. Rolf Grawert, profesor Uniwersytetu w Bochum, wygłosił wykład na temat: „Balancing Human Dignity, Life and Security. On Dogmatic Structures of Fundamental Rights in Times of Terrorism”. Grawert jest honorowym profesorem KSW. Dr John Karaagac, wykładowca polityki publicznej w Centrum Spraw Publicznych i Środowiskowych (SPEA) na Indiana University oraz amerykańskiej polityki zagranicznej w Ośrodku Studiów Międzynarodowych (SAIS) na waszyngtońskim Uniwersytecie Johna Hopkinsa, wygłosił wykład na temat polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Profesor Harvey C. Mansfield z Uniwersyetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych. Jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofów politycznych. Badacz konstytucjonalizmu amerykańskiego, wybitny znawca Alexisa de Tocqueville'a. Zwolennik myśli republikańskiej, stały komentator telewizyjny, uhonorowany przez prezydenta George'a W. Busha. Prof. Mansfield przybył na zaproszenie prof. Andrzeja Bryka, z cyklem wykładów pt. „Alexis de Tocqueville and American Democracy".
12
u Frycza
Frycz awansuje w rankingu Nasza uczelnia została wyróżniona w dorocznym rankingu szkół wyższych 2008 magazynu edukacyjnego „Perspektywy” oraz dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii niepublicznych uczelni magisterskich. Już po raz drugi przyznano nam nagrodę za najlepszy „skok”. W tym roku Krakowska Szkoła Wyższa uplasowała się na 14. miejscu.
W zeszłym roku nasza uczelnia awansowała z 46. na 23. miejsce. Najwięcej punktów (100) zdobyliśmy w kategoriach: „Ocena jakości kształcenia” (uprawnienia magisterskie) oraz „Komputeryzacja zasobów bibliotecznych”. Na tym jednak nie koniec. W tym roku po raz pierwszy Frycz znalazł się też w rankingu uczelni akademickich.
Mój ekoświat Konkurs filmowy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Mój ekoświat – środowisko wokół ciebie” organizuje nasza uczelnia. Jego celem jest pogłębienie wiedzy o ekologii i ochronie środowiska oraz kształtowanie postaw proekologicznych wśród młodzieży. Forma konkursu powinna również dostarczyć młodzieży okazji do pożytecznej zabawy. W konkursie może wziąć udział każdy ponadgimnazjalista, który nakręci 30-sekundowy film oraz napisze esej na wybrany ekologiczny temat. Filmy zostaną pokazane na stronie www.frycz.com.pl, a internauci będą wybierać najlepszy. Rozstrzygnięcie 15 października. Dla laureatów i uczestników konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody. Patronat honorowy objął małopolski kurator oświaty.
Nowy wydział! Od października Krakowska Szkoła Wyższa otwiera Wydział Nauk o Bezpieczeństwie. W ramach kierunku Bezpieczeństwo narodowe studenci mogą wybrać następujące specjalności: zarządzanie bezpieczeństwem i obronnością; edukacja dla bezpieczeństwa; zarządzanie kryzysowe i ochrona ludności; zarządzanie bezpieczeństwem pracy. Absolwenci uzyskają ogólną wiedzę oraz umiejętności praktyczne z zakre-
su bezpieczeństwa, będą przygotowani do rozwiązywania problemów wywołanych różnymi zagrożeniami. Z takimi kwalifikacjami można pracować w instytucjach sektora publicznego i przedsiębiorstwach prywatnych, zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochroną osób i mienia, zarządzaniem i organizacją bezpieczeństwa. Absolwent wydziału może zarządzać kryzysami na szczeblu gminy, staro-
stwa czy województwa. Studia przygotowują w zakresie praktycznych umiejętności, które są niezbędne do pracy w edukacji dla bezpieczeństwa oraz w różnych służbach, zajmujących się problematyką bezpieczeństwa (w wojsku, policji i innych służbach mundurowych). Uczą też niesienia pomocy osobom i grupom społecznym, a także pracy w zawodzie menedżera bezpieczeństwa. Więcej informacji na www.ksw.edu.pl. 13
Frycz studencki
u Frycza |maj 2008
Złota RENATA Nasza studentka Renata Pliś otrzymała stypendium ministra sportu za wybitne osiągnięcia w lekkiej atletyce. Renata studiuje pedagogikę resocjalizacyjną na Wydziale Nauk Humanistycznych. Była wielokrotną mistrzynią Polski juniorów i w kategorii młodzieżowej. Obecnie jest w kadrze Polski seniorów, biega na dystansach 1500 i 800 m. W lutym zdobyła dwa złote medale w halowych mistrzostwach Polski. Parę dni wcześniej, podczas zawodów w Düsseldorfie była piąta w biegu na 300 m. z wynikiem 9.05.11, osiągając rekord życiowy. Jest to czwarty wynik w historii Polski na tym dystansie w zawodach halowych. Aktualnie Renata przebywa w USA, przygotowując się do kolejnych zawodów. Być może do Olimpiady… Trzymamy kciuki.
Honorowi krwinkodawcy
Z inicjatywy Samorządu Studentów Krakowskiej Szkoły Wyższej zorganizowano kolejną akcję dla honorowych krwiodawców. Jak co roku i teraz nie brakowało chętnych.
Nasi absolwenci
W marcu wręczono dyplomy kolejnym absolwentom Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
14
u Frycza
Roczek Radia Frycz
Studenckie (internetowe) Radio Frycz ma już rok. Przestało raczkować, samodzielnie chodzi i próżno w nim szukać komercyjnych audycji – twierdzi Marcin Mucha, redaktor naczelny. Każdy z prowadzących zajmuje się swą pasją. Arek Drygaś i Paweł Polański budzą audycją Budzikom śmierć. Wieczorem – relaks w czasie audycji Brain damage Krzysztofa Sokalli, czyli dwubiegunowo, elektronicznie i rockowo. W Jazzowym Alchemiku Bartek Adamczak próbuje przekonać, że nie taki jazz straszny, jak go malują. Filmowo i muzycznie
nastraja Ola Majewska w X Muzie. A co, jeśli nie muzyka? Baobab, audycja dla pań (i nie tylko) Eweliny Globy i Kasi Dusińskiej, które tematy ważne traktują czasem niepoważnie. W każdy wtorek Instruktaż, w którym Arek Drygaś i Paweł Polański odkrywają niecodzienne urządzenia i ich równie niecodzienne zastosowania. O tym, że świat nie kończy się na komputerach PC przekonuje Paweł Nowak. Co słychać w Krakowie Dziś wieczorem zdradza Szymon Mitręga, a w piątkowy wieczór Sylwia Pisula i Ola Majewska opowiadają Co w trawie piszczy. Studenckie Radio Frycz działa przy Wydziale Politologii i Komunikacji Społecznej. Jeśli chcesz być częścią tego zespołu, napisz –
[email protected]. Każdy ciekawy pomysł mile widziany. Radia Frycz możecie słuchać na www.radio.frycz.com.
CO W KOŁACH PISZCZY Międzywydziałowe CENTRUM W lutym na Wydziale Stosunków Międzynarodowych swoją działalność zainaugurowało Międzywydziałowe Centrum Praw Człowieka. Zainteresowanych działalnością Centrum zapraszamy na spotkania z koordynatorem projektu dr. Spasimirem Domaradzkim. 15
u Frycza |maj 2008
Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Rektor, prof. dr hab. Jerzy Malec Kanclerz, prof. KSW dr Klemens Budzowski Prorektor, prof. nadzw. dr hab. Barbara Stoczewska
NOWOŚCI wydawnicze • Gospodarcze i społeczne relacje współczesnego świata, pod red. Klemensa Budzowskiego, Kraków 2007, ISBN 978-83-89823-78-6 • Metody i obszary zarządzania, pod red. Arkadiusza Potockiego, Kraków 2007, ISBN 978-83-89823-48-9 • „European Polygraph”, Vol. 1, Number 2, ISBN 978-83-89823-29-8 • Dylematy współczesnego wychowania i edukacji, pod red. Anny Kozłowskiej, Kraków 2007, ISBN 978-83-89823-69-4 • Stare i nowe konteksty socjalizacji. Dylematy tożsamości, pod red. Zbigniewa Pucka, Kraków 2007, ISBN 978-83-89823-68-7 • „Krakowskie Studia Międzynarodowe” 2007, nr 2 pod red. Bogusławy Bednarczyk, ISBN 978-83-7188-070-4 • „Krakowskie Studia Międzynarodowe” 2007, nr 3 pod red. Jerzego Zdanowskiego, ISBN 978-83-7188-080-3 • „Krakowskie Studia Międzynarodowe” 2007, nr 4 pod red. Erharda Cziomera, ISBN 978-83-7188-083-4 • Stosowanie Konstytucji RP z 1997 roku – doświadczenia i perspektywy, pod red. Zbigniewa Maciąga, Kraków 2006 (wydanie 2008), ISBN 83-89823-79-9; 978-83-89823-79-3 • Marketing pod red. Danuty Surówki-Marszałek, Kraków 2007, ISBN 978-83-7571-012-0 • Tadeusz Biernat, Polityka prawa a model edukacji • prawniczej, Kraków 2007, ISBN 978-83-89823-63-2 • Rozważania o przyczynach zbrodni przez prof. dr Leona Wachholza, profesora medycyny sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego napisane, w wyborze i z przedmową Jana Widackiego, Kraków 2008, ISBN 978-83-89823-99-1 • Poczatek prawidła policyi ogolney w kraiu. Tłomaczne z Francuskiego ięzyka, na Polski. Tom I, w Warszawie 1792. Roku, z przedmową Jerzego Malca, Kraków 2008, ISBN 978-83-89823-93-9 • Międzynarodowe stosunki polityczne, pod red. Erharda Cziomera, Kraków 2008, ISBN 978-83-89823-38-0 • „Bezpieczeństwo. Teoria i Praktyka”, numer specjalny: Moralne problemy bezpieczeństwa, pod red. Jerzego Koniecznego, ISBN 978-83-7571-020-5 • Polska, Słowacja, Świat. Rodzina. Wybrane problemy współczesności, pod red. Amantiusa Akimjaka i Klemensa Budzowskiego, Kraków 2008, ISBN 978-83-89823-68-7 Wszystkie publikacje dostępne są w księgarni w kampusie KSW, budynek A, tel. 012-2524-593, e-mail: księ
[email protected]. Szczegółowe informacje: www.ksw.edu.pl.
Wydział Prawa i Administracji Dziekan, prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Biernat Prodziekan, doc. dr Marek Nowak Prodziekan, doc. dr Helena Franaszek Prodziekan, dr Marcin Sala-Szczypiński Wydział Stosunków Międzynarodowych Dziekan, prof. nadzw. dr hab. Bogusława Bednarczyk – Integracja europejska Prodziekan, doc. dr Jan Staszków – Amerykanistyka Prodziekan, prof. nadzw. dr hab. Andrzej Bryk – Handel zagraniczny Prodziekan, doc. dr Małgorzata Czermińska – Turystyka międzynarodowa Prodziekan, doc. dr Stefan Sacha – Studia wschodnie Prodziekan, doc. dr Tomasz Trafas Wydział Ekonomii i Zarządzania Dziekan, doc. dr Dariusz Fatuła Prodziekan, doc. dr Alicja Dziuba-Burczyk Wydział Nauk o Rodzinie Dziekan, prof. nadzw. dr hab. Grażyna Makiełło-Jarża Prodziekan, doc. dr Małgorzata Leśniak Wydział Politologii i Komunikacji Społecznej Dziekan, prof. nadzw. dr hab. Stanisław Kilian Prodziekan, nadzw. dr hab. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Dziekan, prof. dr hab. Stanisław Hryń Prodziekan, doc. dr inż. arch. Krzysztof Ingarden Wydział Nauk Humanistycznych Dziekan, prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Pucek Prodziekan, dr Joanna Aksman REKTORAT ul. Kanonicza 9, 31-002 Kraków, tel. (012) 433-99-00, (012) 292-74-00 http://www.ksw.edu.pl e-mail:
[email protected] Dziekanaty ul. Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków Wydział Prawa i Administracji Prawo – tel. (012) 252-44-70, Administracja – tel. (012) 252-44 -60 Wydział Ekonomii i Zarządzania – tel. (012) 252-44-80 Wydział Politologii i Komunikacji Społecznej – tel. (012) 252-44 90 Wydział Nauk o Rodzinie – tel. (012) 252-45-00 Wydział Stosunków Międzynarodowych Integracja europejska, Studia wschodnie – tel. (012) 252-44-20 Handel zagraniczny – tel. (012) 252-44-30 Amerykanistyka – tel. (012) 252-44-40 Turystyka międzynarodowa – tel. (012) 252-44-50 Wydział Architektury i Sztuk Pięknych – tel. (012) 257-14-02 Wydział Nauk Humanistycznych – tel. (012) 252-46-20 Studium Języków Obcych – tel. (012) 252-45-70; czynne: pn.–sob. 8.00–16.00 REKRUTACJA ul. Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków, tel. (012) 25-24-400
u Frycza Wieści z Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Redakcja: A gnieszka Walecka-Rynduch, Janusz Marcjan Opracowanie graficzne: Joanna Sroka Zdjęcia: M aciej Banach, archiwum KSW