Kt[1].jkv. 09.02.12.

  • June 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Kt[1].jkv. 09.02.12. as PDF for free.

More details

  • Words: 8,707
  • Pages: 28
Doboz Nagyközség Képviselő-testülete Doboz, Kossuth tér 3. sz.

JEGYZŐKÖNYV a Képviselő-testület 2009. február hó 12-én (csütörtökön) 14,00 órakor megtartott üléséről

Az ülés helye: Községháza C épület tanácskozó terme. Jelen vannak: Simon István Tamás polgármester Békési Mihály Tibor alpolgármester Futaki József képviselő Hidvégi Julianna képviselő Kelemen Balázs képviselő Mező Mihály képviselő Pujuné Deme Anita képviselő Szabó István János képviselő Szalkai László képviselő Váradi Mihályné képviselő Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző Igazoltan távol maradt az ülésről: Megyeri Lajos képviselő Dr. Püspöki Károly képviselő Tanácskozási joggal megjelent az ülésen: Szabó Tibor aljegyző Zsigmond Károly CKÖ elnöke Nagy Istvánné vezető óvónő Nagy Istvánné iskola igazgató Szigetiné Almási Szilvia könyvtár vezető Köves Mihály gazdálkodási csoportvezető Trefil Tibor községgazda Dézsi Lászlóné Szolg. Kft. ügyv. Futakiné Debreczeni Ilona felelős szerkesztő Borbély László Üdülőhelyi Biz. elnöke Simon István Tamás polgármester üdvözölte a megjelenteket. A jelenléti ív alapján megállapította, hogy a képviselő-testületi ülés határozatképes.

2

Ezek után a napirendre a következő javaslatot tette: 1.) Jelentés a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról. Előadó: Simon István Tamás polgármester 2.) Doboz Nagyközség Önkormányzatának 1/2009. (II. 13.) rendelet-tervezete a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázat és a Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Program helyi támogatásáról. Előadó: Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző 3.) Doboz Nagyközség Önkormányzatának 2/2009.(II.13.) rendelet-tervezete a civil szervezeteknek nyújtott támogatások rendjéről. Előadó: Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző 4.) Doboz Nagyközség Önkormányzatának 3/2009.(II.13.) rendelet-tervezete a köztisztaság fenntartásáról és az egyes közszolgáltatások kötelező igénybevételéről szóló 31/2008.(XII.12.), 23/2007.(XII.14.), 10/2007. (VIII.09.) és 9/2007.(VII.27.) rendelettel módosított 3/2007.(II.16.) rendelet módosításáról. Előadó: Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző 5.) Doboz Nagyközség Önkormányzatának 4/2009. (II. 13.) rendelet-tervezete a 2009. évi költségvetés meghatározásáról. Előadó: Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző 6.) Dobozi Általános Iskola intézményvezetői álláshelyének pályázati kiírása. Előadó: Simon István Tamás polgármester 7.) A Dobozi Általános Iskola SZMSZ-ének és Házirendjének kiegészítése a 32/2008.(XI.24.) OKM rendeletnek megfelelően. Előadó: Nagy Istvánné általános iskola igazgatója 8.) Maximális osztálylétszám túllépésének engedélyezése. Előadó: Nagy Istvánné iskola igazgató 9.) A II. világháborús áldozatok kegyeleti emlékhelye műtárgyai tulajdonviszonyainak rendezése. Előadó: Simon István Tamás polgármester

3

10.) Bejelentések. 11.) Kérdések, interpellációk. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 12 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a képviselőtestületi ülés napirendjére tett javaslatot elfogadta. Az I. napirendi pont tárgyalása: Az I. napirendi pont tárgya: Jelentés a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester Írásos jelentés mellékelve. Simon István Tamás polgármester a lejárt határidejű határozatok végrehajtásával kapcsolatban tájékoztatta a Képviselő-testületet arról, hogy a Képviselő-testület 2008. október 30-án fogadta el a 200/2008.(X.30.) sz. határozatát, melyben a Békéscsaba-Méhkerék közötti kerékpárút Doboz Nagyközség közigazgatási területét érintő szakaszának megépítésével kapcsolatban megbízta a polgármestert, hogy a partner településekkel egyeztetve terjessze a Képviselő-testület elé azt a megoldást, amellyel legcélszerűbb pályáznia a határmenti együttműködéseket támogató pályázatra. Mivel az egyeztetések továbbra is folynak, ezért nem került bele most a lejárt határidejű határozatokkal kapcsolatos jelentésbe. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag javasolta a Testület felé a lejárt képviselő-testületi határozatok végrehajtásáról szóló jelentés elfogadását. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – tájékoztatta a Képviselő-testületet, hogy a bizottságuk is megtárgyalta a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról szóló jelentést, melyet egyhangúlag elfogadásra javasoltak. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 10 szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 1/2009.(II.12.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület a határozat mellékletét képező lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról szóló jelentést elfogadta. A II. napirendi pont tárgyalása:

4

A II. napirendi pont tárgya: Doboz Nagyközség Önkormányzatának 1/2009. (II. 13.) rendelet-tervezete a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázat és a Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Program helyi támogatásáról. A napirendi pont előadója: Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző A rendelet-tervezet mellékelve. Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző átadta a szót Szabó Tibor aljegyzőnek, mivel a rendelet-tervezetet ő készítette el. Szabó Tibor aljegyző elmondta, hogy a Közigazgatási Hivatal néhány észrevételt tett a korábbi rendeletünkkel kapcsolatban, amely észrevételeket most beépítettek a rendelet-tervezet szövegébe. Ilyen volt például, hogy most már nemcsak államilag támogatott hallgatók vehetik igénybe a támogatási lehetőséget. A régi rendeletben nem volt benne az sem, hogy a katonai, illetve a rendvédelmi felsőoktatási intézmény katonai, ill. rendvédelmi képzésben részt vevő hallgatóit kizárják a pályázati lehetőségből. Kifogásolta a Közigazgatási Hivatal azt is, hogy a szociális helyzet figyelembe vétele szempontjából a kormányrendelet szempontjai közül nem mindet szerepelteti a régi rendelet. Ez a rendelet-tervezet 6. §-ában szerepel. Kifogásolta továbbá a jövedelemszámítás rendjét is. Ez a 7. § (3) bekezdésében található. Mivel önkormányzati hatósági ügyről van szó, így a Képviselő-testület döntése ellen nem lehet fellebbezni. Ez a 4.§ (7) bekezdéseként került bele a rendelet-tervezetbe. Megemlítette, hogy történt egy elírás a 2.§-nál. A korábbi változatban bekezdésekről volt szó, amely át lett javítva pontokká, és ez a 8. § (3) bekezdését is érinti, illetve a 3.§ (1) és (2) bekezdését, ahol ez a javítás nem történt meg. A Gyermek, Ifjúsági, Kulturális és Sport Bizottsági, ill. a Pénzügyi és Ügyrendi Bizottság javaslata alapján a 8.§ (1) bekezdése a következőképpen módosul: „8.§(1) A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázat évi előirányzatát a költségvetési rendeletében határozza meg a Képviselő-testület. Az ösztöndíj mértéke pályázónként legfeljebb 3.000.-Ft/jogosultsági hónap. A Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János tehetséggondozó program esetében az ösztöndíj mértéke pályázóként legfeljebb 5.000.-Ft/hónap.” Kelemen Balázs képviselő – a Gyermek, Ifjúsági, Kulturális és Sport Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk megtárgyalta az 1/2009.(II.13.) rendelettervezetet, melyet – a módosító javaslattal együtt - egyhangúlag javasoltak a Képviselő-testület felé elfogadásra. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag javasolta az 1/2009.(II.13.) rendelet-tervezet elfogadását. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk is megtárgyalta az 1/2009.(II.13.) rendelet-tervezetet, melyet egyhangúlag elfogadásra javasoltak a Képviselő-testület felé.

5

Kérdés nem volt. Vélemény, javaslat: Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy ez a támogatási forma alapvetően szociális helyzet alapján jár. A Képviselő-testület amikor legutoljára módosította a rendeletét, akkor a korábban meghatározott egy főre eső jövedelmet megemelte, és azok kaphattak ilyen támogatást önkormányzatunktól, akiknél a családban az egy főre eső jövedelem nem haladta meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum – 28.500.-Ft – összegét. Ezt a Képviselő-testület módosította oly formában, hogy most már a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 150 %-át szabta meg határnak, amely jelenleg 42.750.-Ft-nak felel meg. Ennek további emelésére nincs lehetősége a Képviselő-testületnek, de amennyiben a kormány változtatni fogja az öregségi nyugdíjminimum összegét, akkor ez a jövedelmi határ is tovább fog emelkedni. Minden évben megvizsgálják a költségvetés megalkotásakor, hogy lehet-e emelni ezt a jövedelmi határt, és ezzel még több embert támogatnának azok közül, akik dobozi állandó lakhellyel rendelkeznek, és felsőfokú oktatási intézményben tanulnak. A Képviselő-testület 10 igen szavazattal 1/2009.(II.13.) rendelet-tervezetet elfogadta.



ellenszavazat

nélkül



az

1/2009.(II.13.) sz. önkormányzati rendelet A Képviselő-testület megalkotta Doboz Nagyközség Önkormányzatának 1/2009. (II. 13.) rendelet-tervezete a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázat és a Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Program helyi támogatásáról A rendelet teljes szövegét ezen jegyzőkönyv melléklete tartalmazza. A III. napirendi pont tárgyalása: A III. napirendi pont tárgya: Doboz Nagyközség Önkormányzatának 2/2009.(II.13.) rendelet-tervezete a civil szervezeteknek nyújtott támogatások rendjéről. A napirendi pont előadója: Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző A rendelet-tervezet mellékelve. Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző elmondta, hogy a civil szervezeteknek nyújtott támogatások rendjéről szóló rendelet egy új rendelet. A közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvény alapján a civil szervezetek támogatására vonatkozóan szükséges volt egy új rendelet alkotása. Azoknak a civil szervezeteknek nyújtott támogatására vonatkozó szabályokat tartalmazza, amelyeknek a székhelye Dobozon található, vagy olyan

6

szervezettel rendelkeznek, melyek a településen folytatják tevékenységüket. A támogatás céljait a 4-es § tartalmazza. A támogatás pályázati úton, vagy egyéni kérelem alapján igényelhető, melyeket a Gyermek, Ifjúsági, Kulturális és Sport Bizottságnak címezve a Polgármesteri Hivatalhoz kell benyújtani. A bizottság pályázati kiírást tesz közzé évente egy alkalommal február 28-ig. A rendelettervezet tartalmazza a pályázati felhívás tartalmi követelményeit is. A 4.§ tartalmazza a támogatás célját. A pályázatokat a Gyermek, Ifjúsági, Kulturális és Sport Bizottság bírálja el a beadási határidőt követő 15 napon belül, a mindenkori költségvetési rendeletben meghatározott keretösszeg erejéig. A felhasználásról egy hónapon belül, de legkésőbb december 31-ig köteles elszámolni a támogatott szervezet. Az elszámolás rendjét a támogatási szerződés, ill. maga a rendelet is tartalmazza. A bizottság évente egy alkalommal, a zárszámadás elfogadásakor tájékoztatást ad a Képviselőtestületnek a felhasználásról. Ennek a támogatásnak a fedezetét a mindenkori költségvetési rendelet tartalmazza. Kelemen Balázs képviselő – a Gyermek, Ifjúsági, Kulturális és Sport Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag elfogadásra javasolta a 2/2009.(II.13.) rendelet-tervezetet. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – tájékoztatta a testületet, hogy a bizottságuk is megtárgyalta a 2/2009.(II.13.) rendelettervezetet, melyet egyhangúlag elfogadásra javasoltak. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag elfogadásra javasolta a 2/2009.(II.13.) rendelettervezetet. Kérdés nem volt. Vélemény, javaslat: Simon István Tamás polgármester tájékoztatásként elmondta, hogy erre a támogatásra a költségvetési rendeletben az előirányzat 3.250.000.-Ft. Tehát mintegy 10 %-kal emelkedett az előirányzat a tavalyihoz képest. Megemlítette, hogy február 16-án fognak egy egyeztetést tartani azokkal a civil szervezetekkel, akik eddig is kértek, és kaptak is támogatást az önkormányzattól. Azért február 28-a az első határidő, hogy minél hamarabb tudjanak segíteni azoknak az egyesületeknek, akiknek alig-alig van más bevételük csak ez az önkormányzati támogatás. Zsigmond Károly a Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke megjegyezte, hogy feleslegesnek tartja az elszámolás időpontjának meghatározásánál az egy hónapon belüli elszámolás beleírását a rendeletbe. Elég lenne csak a december 31-i elszámolási időpont meghatározása. Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző válaszában elmondta, hogy azért szükséges az egy hónapos határidő megszabása, mivel van aki már áprilisban felhasználja a kapott támogatást. Például van aki egy bizonyos célra – program

7

szervezésére – nyújtja be pályázatát, akkor az ne december 31-én számoljon el. A Képviselő-testület 10 igen szavazattal 2/2009.(II.13.) rendelet-tervezetet elfogadta.



ellenszavazat

nélkül



a

2/2009.(II.13.) sz. önkormányzati rendelet A Képviselő-testület megalkotta Doboz Nagyközség Önkormányzatának 2/2009.(II.13.) rendeletét a civil szervezeteknek nyújtott támogatások rendjéről. A rendelet teljes szövegét ezen jegyzőkönyv melléklete tartalmazza. A IV. napirendi pont tárgyalása: A IV. napirendi pont tárgya: Doboz Nagyközség Önkormányzatának 3/2009. (II.13.) rendelet-tervezete a köztisztaság fenntartásáról és az egyes közszolgáltatások kötelező igénybevételéről szóló 31/2008. (XII.12.), 23/2007.(XII.14.), 10/2007.(VIII.09.) és 9/2007.(VII.27.) rendelettel módosított 3/2007.(II.16.) rendelet módosításáról. A napirendi pont előadója: Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző A rendelet-tervezet mellékelve. Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző elmondta, hogy ezzel a rendeletmódosítással a köztisztasági rendeletünk aktualizálására került sor. A 6. §-ban a szabálysértési rendelkezéseket igazítottuk a felsőbb jogszabályokhoz, ill. kikerültek azok a dolgok, amelyeket más felsőbb jogszabályok szabályoznak. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag elfogadásra javasolta a 3/2009.(II.13.) rendelettervezetet. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk is megtárgyalta a 3/2009.(II.13.) rendelet-tervezetet, melyet egyhangúlag elfogadásra javasoltak a Képviselő-testület felé. Kérdés nem volt. Vélemény, javaslat: Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy talán ez az a rendelet, melyet legtöbbször módosított a Képviselő-testület. Mindenki előtt ismert, hogy erre kényszerítettek bennünket. Először is azzal, hogy a dobozi szeméttelepet az országgyűlési határozat értelmében be kellett zárnunk, ezért gyorsan kellett egy új megoldást találni.

8

Amikor legutóbb az önkormányzati miniszter úr Békés Megyében járt, akkor felvetődött annak kérdése, hogy melyek azok az intézkedések, amelyekkel az önkormányzatok, ill. a minisztérium és a kormány ki tudná egyenlíteni a világválság hatásait. Akkor felvetette Békés város polgármestere – Izsó Gábor -, hogy legjobb lenne, ha a szeméttelep bezárásának határidejét – mely 1-2 éven belül jár le – kitolnák és ne kelljen bezárni. Ezzel kapcsolatban többükben kételyek fogalmazódtak meg, mert akkor nagyon nagy különbségek lesznek a települések között, hiszen Békésen továbbra is olcsón szállíthatják a szemetet, de Dobozon, ahol 10 éves közszolgáltatási szerződést kötöttek, itt a díj meg fog maradni. A törvény erejénél fogva egy ilyen közszolgáltatási szerződést meg lehet változtatni, de azt nem látjuk, hogy van-e erre fogadóképesség. Tehát azt gondoljuk, hogy még néhány évig a dobozi szeméttelepre hordanánk a szemetet, akkor például fele akkora díjakkal lehetne kalkulálni, és sokkal több környezeti kárt nem okoznánk. Nyertes pályázatunk van a hulladéktelep rekultivációs tervének az elkészítésére, és ezzel a tervvel majd a rekultivációra is több 100 millió forintot nyerhetnénk. Tájékoztatásként ennyit szeretett volna elmondani, majd szavazásra bocsátotta a 3/2009.(II.13.) sz. rendelet-tervezetet. A Képviselő-testület 10 igen szavazattal 3/2009.(II.13.) rendelet-tervezetet elfogadta.



ellenszavazat

nélkül



a

3/2009.(II.13.) sz önkormányzati rendelet A Képviselő-testület megalkotta Doboz Nagyközség Önkormányzatának 3/2009.(II.13.) rendelet-tervezete a köztisztaság fenntartásáról és az egyes közszolgáltatások kötelező igénybevételéről szóló 31/2008.(XII.12.), 23/2007.(XII.14.), 10/2007.(VIII.09.) és 9/2007.(VII.27.) rendelettel módosított 3/2007.(II.16.) rendelet módosításáról. A rendelet teljes szövegét ezen jegyzőkönyv melléklete tartalmazza. Az V. napirendi pont tárgyalása: Az V. napirendi pont tárgya: Doboz Nagyközség Önkormányzatának 4/2009. (II. 13.) rendelet-tervezete a 2009. évi költségvetés meghatározásáról. A napirendi pont előadója: Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző A rendelet-tervezet mellékelve. Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző javasolta módosítani a rendelettervezetnek a 5.§ (4) bekezdését oly formában, hogy a bekezdés vége a következő szöveggel folytatódjon: ……”melyből 3.250 E Ft a civil szervezeteknek nyújtott támogatás keretösszege.” A Polgármesteri Hivatal kiadásai megnőttek, amely az intézményi átszervezésből, ill. a szociális segélyezés átalakításából, valamint a

9

közfoglalkoztatás kiadásaiból adódik. 2009. február 1-től a háziorvosi szolgálat megszünt. Az önkormányzat és intézményei által 2009. évben foglalkoztatottak létszámát az 5-ös sz. melléklet tükrözi. A 7-es számú melléklettel kapcsolatban, amely a helyi Cigány Kisebbségi Önkormányzat 2009. évi költségvetéséről szól elmondta, hogy a 2008. 12.31-i záró pénzkészlet rosszul lett beírva, helyesen 73 E Ft, és így jön ki kiadási főösszegként 1.044 E Ft a Cigány Kisebbségi Önkormányzat esetében. Az egyeztetések megtörténtek mind az óvodában, az iskolában, valamint a Közalkalmazotti Tanáccsal és a Cigány Kisebbségi Önkormányzattal is. A könyvvizsgáló is véleményezte a költségvetési rendelet-tervezetünket, melyek csatolva vannak a rendelet-tervezethez. Köves Mihály gazdálkodási csoportvezető tájékoztatásként elmondta, hogy a működési bevételeknél 2008. évhez viszonyítva a 2009. évi eredeti előirányzat között 22.930 E Ft a különbség. Az abból adódik, hogy a működési bevételek növekednek 2009. évben az előző évhez viszonyítva abból az okból, hogy a Vízügytől származó évi 20.-Ft/fő bevétel most már egész évben jelentkezni fog az önkormányzat bevételei között, valamint a hozam és kamatbevételek, illetve a szemétdíjból származó működési bevételek is növekedni fognak. Az önkormányzat sajátos működési bevétel növekedésének alapvetően az az oka, hogy a személyi jövedelemadó helyben maradó része 2009. évben 3.894 E Ft-al haladja meg a 2008. évi eredeti előirányzatot, valamint az Szja költség mérséklése jogcímen csaknem 1,5 millió forinttal magasabb összeget kap az önkormányzatunk. Az egyéb saját bevételnél a növekedés 1 millió forint, amely a bérleti díjak növekedéséből következik. Támogatásnál az önkormányzatok költségvetési támogatása jogcímen 22.814 E Ft a növekedés, ami a normatív támogatások 18.503 E Ft-os csökkenéséből, a normatív kötött felhasználású támogatások 50.637 E Ft-os növekedéséből és a központosított előirányzat 9.320 E Ft-os előirányzat csökkenéséből következik. A normatív kötött felhasználású támogatások közé kell betervezni bevételként az un. közmunka programoknak a támogatását. A 2009-es évben a szociális segélyezési rendszer megváltozik, közmunka program fog beindulni, és ennek a támogatási része kerül előirányzatként megtervezésre. A támogatásértékű felhalmozási bevételeknél kevesebb felhalmozási kiadás van tervezve 2009. évben. A támogatási kölcsönök visszatérülése, értékpapírok értékesítésének, kibocsátásának bevételénél a belföldi értékpapírok értékesítése 13.320 E Ft-al került betervezésre. Erre azért volt szükség, hogy a felhalmozás egyensúlya 2009. évben is biztosítva legyen. A bevételi oldalnál 53.386 E Ft-os működési célú hitel került beállításra, ami a forráshiány összege. A személyi juttatásoknál a Polgármesteri Hivatalnál a kiadás növekedésének az oka az intézmény átszervezéséből, ill. a közmunka programból adódó személyi juttatások betervezett összege okozza a különbséget. Sokat hallunk arról, hogy a 2009. évben a válság hatásaként milyen változások, ill. törvényi módosításokra fog sor kerülni. Megjegyezte, hogy az ÁFA emelés, valamint a jövedéki adó várható hatásai nincsenek betervezve a költségvetésünkbe, mivel nem láthatjuk még, hogy milyen mértékű többletkiadás fog ezzel jelentkezni. A szociális törvény módosítását emelte ki, mivel a szociális segélyezési rendszer jelentősen átalakul, megváltozik, egy része un. rendelkezésre állási támogatásra, aminek az önereje 20 %-os mértékű. Korábban az aktív korú nem foglalkoztatottak rendszeres szociális segélye miatt a hiány az 10 %-os mértékű volt, itt teher növekedés

10

várható az önkormányzatunk gazdálkodásában. A kereset kiegészítés, - a 13. havi illetmény helyett - reméljük, hogy 2009. évben is érinteni fogja a közszférába dolgozókat. Ezeknek a kiadásai nem szerepelnek a költségvetésben amiatt, hogy ez teljesen központi forrásból kerül biztosításra. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag javasolta a határozati javaslat, valamint a rendelettervezet elfogadását. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk is megtárgyalta a 2009. évi költségvetésről szóló 4/2009.(II.13.) rendelet-tervezetet, valamint a határozati javaslatot, melyet elfogadásra javasoltak a Képviselő-testületnek. Simon István Tamás polgármester kiegészítésében elmondta, hogy látni kell az önkormányzat költségvetésének sajátos szerkezetét. Sokat tárgyaltak arról, hogy hogyan lehetne az önkormányzatunk kiadásait csökkenteni, különös tekintettel a gáz, és villamos energia árának emelkedésénél. A tavalyi évben a gáz és villamos energia díja 24 millió forint volt, az idén ez az összeg 27 millió forint nagyságrendű lesz. Az egész kiadás között viszonylag kevésbé jelentős ez az összeg, de amelyet ilyen beruházásokkal lehetne megtakarítani az egy fontos kiadás csökkentés lehet, de az össz kiadás tekintetében nem túl jelentős. A 2009-es költségvetés alapvetően egy új szemléletet kellett, hogy tükrözzön. Több tekintetben is változtatni kellett az eddigi gyakorlaton. Meghatározó volt, hogy a kormány háromszor nyújtott be költségvetési törvény tervezetet, és emiatt nagyon bizonytalan volt a tervező munkánknak a kezdeti szakasza, mivel lerövidült a tervezés időszaka, hiszen csak december végén sikerült a parlamenttel elfogadtatni az ország költségvetési törvényét. A világgazdasági válság olyan változásokat kényszerített ki, amely változásokat egyébként már jó 15 évvel ezelőtt meg kellett volna lépni, de mivel a kényszerek nem voltak ilyen erősek, ezért mindenki a kényelmi és népszerűségi szempontokat vette figyelembe és maradt a jól bevált és sok tekintetben a szocializmusra emlékeztető gyakorlat. Sok tekintetben nem lehet tartani most már azt, ami korábban volt. Nyereség orientáltan, de nagyon sok vonatkozásban úgy kell tudni működni, olyan költség hatékonyan, ahogy az a gazdálkodó szférában jellemző. Joggal várja el a gazdasági társaságoknak az összessége, akik az országban a bruttó nemzeti összterméket megtermelik, és ezáltal lehetővé teszik az állam és az önkormányzatok működését, hogy azt a pénzt, amely sajnos egyre kevesebb, hatékonyabban tudja elkölteni a közszféra. Ezért nekünk is át kell vizsgálnunk, hogy hol lehet olyan megtakarításokat elérni, amelyek takarékosabb gazdálkodást eredményeznek. Megjegyezte, hogy önkormányzatunknál többet és hatékonyabban kell dolgozni, takarékosabban kell gazdálkodni, de az itt dolgozóknak biztos a jövedelmük, azoknak, akik például vállalkozónál dolgoznak, nem biztos, hogy a hónap elején lesz fizetésük. A segélyezésről a közfoglalkoztatás alapvető átalakításával kapcsolatban elmondta, hogy az önkormányzat erejét meghaladja az, hogy a több mint 200 aktív korú nem foglalkoztatottaknak teljes egészében a megélhetését biztosítsa. Ennek a szociális segélynek a nagyobb részét a kormány fizeti. Tavaly 90 %-át fizette ennek a segélynek, az idén pedig 80 %-át fogja. Tehát az önkormányzat terhei ebben az esetben megnőnek, hiszen a segélyeknél nagyobb összeggel kell beszállni. Ez egyébként a gyenge, rossz helyzetben lévő

11

önkormányzatoknak még további hátrányt is jelent, hiszen ha egy településen nagy a segélyezettek száma, akkor az a település igen rossz helyzetben van. Tehát a szegényebb önkormányzatokra negatív hatással van ennek a rendszernek a bevezetése. Viszont a közmunkát a kormány most jobban támogatja, hiszen 95 %-os támogatás van rá, és az önkormányzatoknak 5 %-ot kell csak hozzátenni. Ennek az az eredménye, hogy az önkormányzatoknak az a törekvése, hogy lehetőség szerint dolgozzanak az emberek. A másik törekvésünk az, hogy szembesülnünk kellett azzal, hogy itt több mint 200 emberről van szó. Ez a szám mindig változhat. A 200 embernek azonban nemcsak munkát, de munkaeszközt is kell adni. Erre a kormány február elejére pályázati forrást ígért, de ezzel kapcsolatban még semmiféle felvilágosítást nem kaptak, még a Munkaügyi Központ sem tudott arról, hogy pályázati lehetőség lenne rá. Az eddigi közfoglalkoztatásokkal kapcsolatban elmondta, hogy az önkormányzat már évek óta felvállal olyan feladatokat, amelyek nem tartoznak a kötelező feladatai közé. Ilyen például a Bölcsőde, vagy ilyen a Könyvtár, Műv. Ház szolgáltatásai. Ennek az árát többek között úgy fizettük meg, hogy az önkormányzatnál viszonylag magas volt a közcélú foglalkoztatottaknak a száma. A közszolgáltatás átalakult, így az önkormányzat számára a közcélú foglalkoztatás lehetősége megszűnik. Semmilyen formában nem fogják ezt tovább támogatni. Eddig a közcélú foglalkoztatást a 70 %-os támogatással teremtette meg az önkormányzat, de mivel ez a foglalkoztatás átalakul ezért, akik közcélú módon voltak foglalkoztatva, az állam által további finanszírozást nem kapván, ezt a közcélú foglalkoztatást megszüntetik. Tehát nem dolgozhatnak ebben a formában tovább, de az „Út a munkához” programban a továbbiakban is részt vehetnek, az önkormányzat számára sokkal kedvezőbb módon, 5 % önerő biztosítása mellett. De nem csak az önkormányzat számára kedvezőbb ez a mód, tartósabb lehet a foglalkoztatás is. Itt az intézményvezetők figyelmét hívta fel újra arra, hogy azoknak az embereknek, akiknek a munkájával elégedettek, és úgy gondolják, hogy alkalmasak arra a feladatra amit csinálnak, azokkal egy tartósabb foglalkoztatásra is lehetőség van, hiszen egy éves szerződések is köthetők. Lesznek olyan személyek, akik a kötelező időre (90 napra) lesznek foglalkoztatva az önkormányzatnál, és lesznek olyanok is akiknek a szaktudásukkal, szorgalmukkal, hozzáállásukkal meg lesznek elégedve, és azoknak egy tartósabb foglalkoztatás is elképzelhető. Végül megjegyezte, hogy az utóbbi 10 évnek a legstabilabb költségvetését készítették el a kormányzati megszorítások ellenére is. Tehát most már lehet mondani, hogy az a törekvés, amelyet 2006. óta az új Képviselő-testület megfogalmazott, hogy minél kisebb legyen a forráshiány, minél stabilabb legyen a költségvetés, most már mindenképpen meg van az eredménye. Ez a Képviselőtestület négy költségvetés elkészítésére kapott felhatalmazást 2006. október 1én a választópolgároktól. Ez már a harmadik költségvetés, és véleménye szerint ez az, amelyik a leginkább tükrözi a szándékaikat, az akaratukat. Az idén már beértek ezek a munkák Ezért mindenkinek megköszönte, különösen a költségvetés készítőinek, a jegyző asszonynak és a gazdálkodási csoportvezetőnek, valamint minden intézményvezetőnek, hogy felelősségteljes munkájukkal lehetővé tették azt, hogy az önkormányzat a stabilizáció irányában mozdítsa el a költségvetést. Kérdés:

12

Hidvégi Julianna képviselő kérdezte, hogy az ismert számok előtt mi volt a helyzet a forráshiányokat illetően? Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy az előterjesztésben benne van, hogy 2007. évben 61.101 E Ft volt, míg 2008. évben 57.917 E Ft volt a forráshiány összege. 2009. évre 53.386 E Ft lett betervezve. 2001-től kezdve ez a harmadik legkisebb forráshiány (53.386 E Ft). Ennél kisebb hiány – 53.280 E Ft - csak 2001. évben volt. Azt is figyelembe kell venni, hogy azóta mennyi volt az infláció. Volt még egy kisebb forráshiány 2004-ben, amelynek összege 48.224 E Ft volt. Ha figyelembe vennénk az azóta eltelt időszakban előforduló inflációt, akkor azt kellene megállapítani, hogy nominál értéken az elmúlt egy évtizedben ez a legkisebb forráshiány. Ezt sikernek is mondhatnánk, ha nem lenne még mindig túl magas, és nem lennének benne olyan bizonytalansági tényezők, hogy az önhikis támogatásként mennyit ad a kormány. A következő években is szigorú takarékosságra kell törekedni, hiszen a kormány segítsége nélkül ez a költségvetés nem állja meg a helyét. Vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 10 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 2/2009.(II.12.) sz. képviselő-testületi határozat a) A Képviselő-testület az Önkormányzat 2009. évi költségvetését 867.750 EFt bevétellel és ugyanannyi kiadással jóváhagyta. b) A testület a 2009. évi költségvetési feladatok folyamatos végrehajtása céljából – a forráshiány pótlására – 53.386 EFt öszszegű éven belüli hitel felvételét engedélyezte, melynek járulékaival együtt történő visszafizetésére az Önkormányzat kötelezettséget vállal és a fedezet biztosítására az Önkormányzat tulajdonában lévő 1642. hrsz. ingatlanát ajánlotta fel. c) A Képviselő-testület megbízta a polgármestert, hogy az Önkormányzat és Intézményeinek rendeltetésszerű működéséhez fontos hitel felvétele érdekében a szükséges intézkedést megtegye. d) A testület hozzájárult ahhoz, hogy sikeres pályázat esetén a pályázaton elnyert összeg leutalásakor – az akkor még fennálló hitel és járulékai erejéig – az Önkormányzat pénzkezelő szerve az OTP Bank Rt. Dél-alföldi Régió Békéscsabai Igazgatósága a követelését az Önkormányzat elszámolási számlájáról külön megkérdezés nélkül leemelje. Ezen kívül az OTP részére a titoktartási kötelezettség alóli felmentést a hitellel kapcsolatos döntés előfeltételeinek megteremtéséhez megadta a MÁK-kal történő konzultáció tekintetében, valamint az Önkormányzatunknak nyújtott hitel és járulékai összegével kapcsolatosan a Pénzügyminisztériumnak adandó információ vonatkozásában.

13

e.)Önkormányzatunk a Magyar Köztársaság 2009. évi költségvetéséről szóló 2008. CII. törvény 6.számú melléklete alapján a kiegészítő állami támogatás terhére – utólagos elszámolási kötelezettség mellett – finanszírozási előleget vesz igénybe, melynek jogosan igénybe vehető összege az előző évben részünkre folyósított kiegészítő támogatás összegének 70%-a. e) A Képviselő-testület megállapította, hogy a saját források maximális feltárására és a kiadások összegének lehetséges csökkentésére tett önkormányzati intézkedések ellenére sem képes a kötelező önkormányzati feladatok ellátására, ezért a testület megbízta a polgármestert, hogy a 2009. évi költségvetésben jelentkező forráshiány pótlása érdekében a Magyar Köztársaság 2009. évi költségvetéséről szóló 2008. évi CII. tv. 17.§.(1) bekezdése és 6. sz. mellékletének 1. pontja alapján, az önhibájukon kívül hátrányos helyzetű (forráshiányos) önkormányzatok részére kiírt pályázati lehetőségekkel éljen és a támogatás elnyerésére nyújtson be pályázatot, mivel e törvényben leírt feltételeknek Önkormányzatunk megfelel. E pályázat benyújtásával összefüggően a Képviselő-testület a fenti törvény alapján kinyilatkozta, hogy: - Önkormányzatunk, illetve Intézményei három hónapra, vagy ennél hosszabb időre lekötött tartós bankbetéttel, illetve ilyen időtartamra szóló bank által kibocsátott értékpapírral nem rendelkezik, - Az önkormányzat lakosságszáma 2008. január 1-jén 4597 fő, - Az önkormányzat a Polgármesteri Hivatalon túl intézményeket tart fenn. - Az önkormányzat a 2008/2009. nevelési-, illetve tanévben részt vesz a többcélú kistérségi társulás közoktatási feladatellátásában és az általa fenntartott nevelési, oktatási intézmények intézményenkénti, évfolyam-csoportonkénti kapacitás-kihasználtsága az óvodában az 1-3. nevelési években együttesen legalább a 75 %át, az általános iskolában az 1-4. évfolyamokon, és az 5-8. évfolyamokon együttesen legalább a 75 %-át, a 4. és 8. évfolyamokon legalább az 50%-át - a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 3. számú melléklete I. Létszámhatárok cím alatti csoport, illetve osztály átlaglétszámának – eléri. A 2009/2010. nevelési-, illetve tanévben részt vesz a többcélú kistérségi társulás közoktatási feladatellátásában, és a többcélú kistérségi társulások támogatása jogcím igénybevételéhez vállalt – költségvetési törvény 8. sz. melléklet IV. pont Kiegészítő szabályok 2.1 -2.2. pontjában meghatározott – kapacitás-kihasználtsági feltételeknek megfelel. -

A közoktatási intézményeken kívüli intézményeinek (egészségügyi, szociális, oktatási) intézményenkénti kihasználtsága a 70%ot meghaladja.

14

-

Az önkormányzat építményadó, telekadó, iparűzési adó, és idegenforgalmi adó bevezetéséről döntött, és költségvetésében ilyen bevételt tervez és a gazdálkodás során realizál.

-

Az önkormányzat a 2008. évi zárszámadásra vonatkozóan az Ötv. 92/A.§-a alapján könyvvizsgálatra kötelezett.

g.) A testület megbízta a polgármestert, hogy a határozat végrehajtása érdekében a szükséges intézkedést megtegye. Határidő: folyamatos 2009. december 31. Felelős: Simon István Tamás polgármester A Képviselő-testület 10 igen szavazattal 4/2009.(II.13.) rendelet-tervezetet elfogadta.



ellenszavazat

nélkül



a

4/2009.(II.13.) sz. önkormányzati rendelet A Képviselő-testület megalkotta Doboz Nagyközség Önkormányzatának 4/2009. (II. 13.) rendeletét a 2009. évi költségvetés meghatározásáról. A rendelet teljes szövegét ezen jegyzőkönyv melléklete tartalmazza. A VI. napirendi pont tárgyalása: A VI. napirendi pont tárgya: Dobozi Általános Iskola intézményvezetői álláshelyének pályázati kiírása. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester Írásos előterjesztés mellékelve. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy a jelenlegi intézményvezető kinevezése 2009. július 31-én letelik, és emiatt időben kell lépniük a pályázati kiírás vonatkozásában. Javasolta a Képviselő-testületnek, hogy írja ki a pályázatot. A most kiosztott anyag tartalmazza a bizottsági javaslatokat is, és kéri a testületet, hogy azt eredeti előterjesztésként kezelje. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk a módosításokkal együtt elfogadásra javasolta az előterjesztést és a határozati javaslatot. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk is egyhangúlag elfogadásra javasolta az előterjesztést, valamint a határozati javaslatot.

15

Kérdés nem volt. Vélemény, javaslat: Simon István Tamás polgármester tájékoztatásként elmondta, hogy a törvény minimum 5 évre, de max. 10 évre teszi lehetővé a magasabb vezetői beosztásra történő megbízást. Az eddigi törvényi szabályozás 5 évre tette ezt lehetővé, és a három bizottság (Gyermek, Ifjúsági, Kulturális és Sport, a Pénzügyi és az Ügyrendi Bizottság) támogatta és javasolta, hogy a korábbi gyakorlatnak megfelelően ezt a megbízást továbbra is 5 évre adják meg. Pujuné Deme Anita képviselő észrevételezte, hogy az előterjesztésben a pályázat elbírálásának határidejénél a szöveg hibásan van megfogalmazva. Helyesen ez így hangzott el a Pénzügyi Bizottsági ülésen: „a pályázat benyújtási határidejének lejártát követő 60. nap utáni első testületi ülés”. A Képviselő-testület 10 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 3/2009.(II.12.) sz. képviselő-testületi határozat a./ Doboz Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete döntött abban, hogy a Dobozi Általános Iskola intézményvezetői álláshelyére pályázatot ír ki az alábbi tartalommal: Doboz Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete pályázatot hírdet a Dobozi Általános Iskola (5624 Doboz, Kossuth tér 15.) igazgatói álláshelyének betöltésére: - munkahely megjelölése: Dobozi Általános Iskola (5624 Doboz, Kossuth tér 15.) - beosztás megjelölése: igazgató - a magasabb vezetői beosztásra történő megbízás időtartama: 5 év, - a megbízás kezdő napja: 2009. 08.01. - a megszűnés időpontja: 2014.07.31. - az intézményvezetői megbízás feltételei: - felsőfokú tanári végzettség, - pedagógus szakvizsga, - másodszor és további alkalommal történő megbízás esetén a pedagógus-szakvizsga keretében szerzett intézményvezetői szakképzettség, - legalább 5 év pedagógus munkakörben szerzett szakmai gyakorlat a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX tv. 18.§. (6) bekezdésben foglaltak figyelembe vételével. - a beosztáshoz kapcsolódó juttatások: - a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény szerinti garantált illetmény - magasabb vezetői pótlék a közalkalmazotti pótlékalap 300 %-a - szolgálati lakás nem biztosított

16 - a pályázat benyújtásának formája: a pályázatot írásban, 1 példányban kell benyújtani Simon István Tamás polgármesternek címezve (5624 Doboz, Kossuth tér 3. sz.) - a pályázat benyújtásának határideje: a Kormányzati Személyügyi Szolgáltató és Közigazgatási Képzési Központ internetes oldalán történő közzétételtől számított 30 nap - a pályázat elbírálásának határideje: a pályázat benyújtási határidejének lejártát követő 60. nap utáni első testületi ülés - a pályázathoz csatolni kell: - a büntetlen előélet igazolásához szükséges erkölcsi bizonyítványt - a végzettséget igazoló dokumentumok másolatát - a pályázó szakmai életrajzát - az intézmény vezetésére vonatkozó programot a szakmai helyzetelemzésre épülő fejlesztési elképzeléssel, továbbá a pályázati felhívásban megfogalmazott tartalmi követelményeket (vezetési programot) - hozzájáruló nyilatkozatot a pályázati anyagba foglalt személyes adatoknak a pályázati eljárással összefüggésben szükséges kezelése vonatkozásában. b./ A Képviselő-testület megbízta a polgármestert, hogy a határorozat végrehajtása érdekében a szükséges intézkedést megtegye. Határidő: azonnal Felelős: Simon István Tamás polgármester A VII. napirendi pont tárgyalása: A VII. napirendi pont tárgya: A Dobozi Általános Iskola SZMSZ-ének és Házirendjének kiegészítése a 32/2008.(XI.24.) OKM rendeletnek megfelelően. A napirendi pont előadója: Nagy Istvánné ált. iskola igazgatója Az előterjesztés mellékelve. Nagy Istvánné iskola igazgatója elmondta, hogy a Dobozi Általános Iskola Házirendjét, valamint az SZMSZ-ét jogszabályi változás miatt a 32/2008.(XI.24.) OKM rendeletnek megfelelően, valamint az adatok aktualizálása céljából egészítették ki, illetve módosították. Kelemen Balázs képviselő – a Gyermek, Ifjúsági, Kulturális és Sport Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag elfogadásra javasolta az előterjesztést.

17

Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk is megtárgyalta az Általános Iskola Házirendjének és az SZMSZének a kiegészítését, ill. a módosítását, melyet az előterjesztés alapján egyhangúlag elfogadásra javasoltak. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk is egyhangúlag javasolta elfogadásra az Általános Iskola Házirendjének, valamint SZMSZ-ének kiegészítését, valamint módosítását. Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző megjegyezte, hogy az SZMSZ-ben történt változtatásokat és módosításokat, valamint a Házirend kiegészítését a Nevelőtestület is megtárgyalta és elfogadta. A módosításokkal és kiegészítésekkel a Szülői Szervezet, a Diák Önkormányzat, valamint a Cigány Kisebbségi Önkormányzat is egyetértett. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 10 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 4/2009.(II.12.) sz. képviselő-testületi határozat Doboz Nagyközség Képviselő-testülete a Dobozi Általános Iskola Szervezeti és Működési Szabályzatában történő változtatásokat és módosításokat, valamint a Házirend kiegészítését a határozat mellékletét képező írásos előterjesztés alapján – jóváhagyta. A VIII. napirendi pont tárgyalása: A VIII. napirendi pont tárgya: Maximális osztálylétszám túllépésének engedélyezése. A napirendi pont előadója: Nagy Istvánné általános iskola igazgatója Írásos előterjesztés mellékelve. Szóbeli kiegészítés nem volt. Kelemen Balázs képviselő – a Gyermek, Ifjúsági, Kulturális és Sport Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk megtárgyalta ezen napirendet, és a határozati javaslatot egyhangúlag elfogadásra javasolták a Képviselőtestületnek. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk is egyhangúlag javasolta a határozati javaslat elfogadását. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – tájékoztatta a Képviselő-testületet, hogy a bizottságuk is megtárgyalta a maximális

18

osztálylétszám túllépésének engedélyezését, egyhangúlag elfogadásra javasolták.

és

a

határozati

javaslatot

Kérdés: Zsigmond Károly CKÖ elnöke hozzászólásában elmondta, hogy neki az igazgató asszony felé tette fel azt a kérdését, hogy ezzel az intézkedéssel létszámot fognak megtakarítani? Nagy Istvánné iskola igazgatója válaszában elmondta, hogy a közoktatási törvény folyamatosan emeli az osztály átlaglétszámát, és a maximális osztálylétszámot is. Most a maximális osztálylétszám 30 fő az 5. osztályban. Itt az egyik 5. osztályról van szó, amelyben 29-en vannak, de 3 olyan tanuló van köztük, akiket 2 tanulóként kell figyelembe venni, így vannak összesen 32-en. 20 %-ot még az önkormányzat rátehet, erre a 30 főre, tehát 36 fős osztály létszámig mehetnek. Sőt még erre is tehetnek rá létszámot. Ezt tavaly is megkérték és engedélyezte is a testület. Zsigmond Károly CKÖ elnöke megjegyezte, hogy a válasz nem győzte meg. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy az 5. a osztályba jár 29 tanuló, az 5. b-be pedig 24 tanuló. Van olyan gyerek, aki pedagógiai szempontból 2-nek számít, ebben az osztályban – 5. a. osztályban – három ilyen gyermek van. Ez az osztály a 4. osztályban lett ilyen gyűjtő osztály, mert akkor érkeztek ide gyerekek. Amennyiben három osztályt szervezett volna az iskola a kettő helyett, akkor az önkormányzatnak meg kellett volna emelnie az iskola költségvetését, mivel ez azt jelentette volna, hogy hetente nem 8 matematika óra lenne az évfolyamon, hanem 12, hiszen akkor három osztályban kellett volna órát tartani. Akár még pedagógus létszámot is kellett volna emelni. Ez az egyik változat, vagy pedig kéri a fenntartótól – ezt a törvény engedi is -, hogy a maximális osztálylétszámhoz képest – ami 30 fő – engedélyezze a 20 %-os emelkedést. Itt a takarékosabb megoldás született. Zsigmond Károly CKÖ elnöke véleménye az volt, hogy ez a gyerekek rovására megy. Már 4. osztályban lehetett volna ebből a létszámból három osztályt csinálni. Nagy Istvánné iskola igazgatója elmondta, hogy a kis létszámú osztályokat már korábban meg kellett szüntetni, ezért ebből a létszámból nehéz lett volna három osztályt kialakítani. A magasabb létszámú osztályból viszont át lehetett volna tenni tanulókat a kisebb létszámúba, s akkor nem kellett volna engedélyt kérni, de mivel egy gyerek sem akart a másik osztályba átmenni ezért erőszakkal nem akarták áttenni őket. Tehát itt is a gyerekek érdekeit nézték. Vélemény, javaslat: Váradi Mihályné képviselő elmondta, hogy amennyiben három 5. osztály indult volna, akkor hetente 20 óránál is többet kellett volna kifizetni, és az igen magas

19

költség lenne. Így most ezzel az intézkedéssel nem ment semmi a gyermekek rovására, mert minden tanuló abban az osztályban maradt, amelyikbe szeretett is járni. Zsigmond Károly CKÖ elnöke megjegyezte, hogy ez a válasz sem volt számára megnyugtató, hiszen milyen dolog az, hogy egy 10 éves gyerek dönti el, hogy melyik osztályba akar tanulni. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy amennyiben három 5. osztályt alakítottak volna ki, akkor plusz 20 óra kb. 2,5 millió forinttal került volna többe. A tantestület megpróbált egy takarékos és a gyermekek érdekeit is figyelembe vevő döntést hozni, ezért az ő javaslata is az volt, hogy járuljon hozzá a testület a létszám emeléshez. A Képviselő-testület 10 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 5/2009.(II.12.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 3. számú melléklet II. rész 7. pontja alapján engedélyezi a Dobozi Általános Iskola 5. osztályaiban a maximális osztálylétszám túllépését a 2008/2009-es tanévre. A Képviselő-testület megbízza a polgármestert, hogy a határozat végrehajtása érdekében tegye meg a szükséges intézkedéseket. Határidő: azonnal Felelős: Simon István Tamás polgármester A IX. napirendi pont tárgyalása: A IX. napirendi pont tárgya: A II. világháborús áldozatok kegyeleti emlékhelye műtárgyai tulajdonviszonyainak rendezése. A napirendi pont előadója: Simon István Tamás polgármester Írásos előterjesztés mellékelve. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint Doboz Nagyközség Önkormányzata közötti együttműködési megállapodás értelmében településünk 200.000.-Ft támogatást kapott a II. világháborús katona és civil áldozatok emlékműve környezetében kegyeleti emlékhely kialakítására. Ezt az emlékhelyet a református egyházközség alakította ki Balogh Lajos Barna református lelkipásztor kezdeményezésére. Ezért javasolta, hogy a kegyeleti emlékhely műtárgyait térítésmentesen adják át a Dobozi Református Egyházközségnek.

20

Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk megtárgyalta ezen napirendet és a határozati javaslatot egyhangúlag javasolták elfogadásra. Hidvégi Julianna képviselő – az Ügyrendi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag javasolta a Képviselő-testületnek a határozati javaslat elfogadását. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 10 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 6/2009.(II.12.) sz. képviselő-testületi határozat Doboz Nagyközségi Önkormányzat Képviselő-testülete a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum által juttatott 200.000.-Ft támogatásból a II. világháborús katona és civil áldozatok emlékműve környezetében épített kegyeleti emlékhely műtárgyait térítésmentesen átadja a Dobozi Református Egyházközségnek. Bejelentések. 1./ Sport Büfé bérlőjének bejelentése. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy még az előző ciklusban a képviselő-testület a Sport Büfét bérbe adta Ibrán Bt-nek. Ennek a gazdasági társaság neve, illetve formája megváltozott 2008. július 17-én SZA-SZA-DUÓ Kft-re. Emiatt az ügyvezető Szabó Lajos kérte a bérleti szerződés módosítását. Mivel ez csak egy technikai jellegű módosítás, ezért ezt csak tájékoztatásként jelentette be a Képviselő-testületnek. A módosított bérleti szerződést 2009. február 9-én aláírásra került. A Képviselő-testület egyhangúlag tudomásul vette a polgármester tájékoztatóját. 2./ Dobozi Polgárőr Egyesület kérése. Szóbeli kiegészítés nem volt. Kelemen Balázs képviselő – a Gyermek, Ifjúsági, Kulturális és Sport Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk ebben a kérdésben nem tudott állást foglalni, mivel nem volt még elfogadott költségvetés. Pujuné Deme Anita képviselő – a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk is megismerte a Polgárőr Egyesület 2009. évi támogatási kérelmét, melyben konkrét döntést nem hozott, mivel még nem volt elfogadott költségvetés.

21 Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy a 2/2009. (II.13.) rendelet hatálya alá esik ez a kérelem, amely a civil szervezetek támogatásáról szól. A rendelet ezen a testületi ülésen került elfogadásra. Kérdés, vélemény, javaslat nem volt. A Képviselő-testület egyhangúlag tudomásul vette a polgármester tájékoztatóját. 3./ A RoBa Millenium Kft-vel kötött megállapodás végrehajtásáról tájékoztatás kérése. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy a RoBa Millenium Kft-vel kötött megbízási szerződés 2006. február 6-án köttetett. A megállapodást pedig 2006-ban október 26-án írták alá, ez egy háromoldalú megállapodás. A megbízási szerződésben önkormányzatunk megbízást adott ennek a Kft-nek, hogy a csatornázás, felszíni vízelvezetés, egyéb infrastruktúra Doboz község területére a pályázatot előkészítse, megírja és átadja. A megbízó kötelezettséget vállal arra, hogy a pályázat készítési díjat bruttó 2 millió forintot átutal a cég számlájára, ami meg is történt. Folyamatosan tájékoztatja a testületet arról, - az alpolgármester maga is a projekt cégben ügyvezetőként részt vesz -, hogy hol tart ez az ügy. Az ügy különböző kanyargós utakon át, ugyanott tart ahol korábban is tartott. Békési Mihály Tibor alpolgármester elmondta, hogy 2008. március 31-én járt le a megbízatásuk, amely meg lett hosszabbítva. 2009. január 20-án voltak ennél a Kft-nél, azt a szóbeli tájékoztatást kapták, hogy szerintük egy héten belül fognak tájékoztatni bennünket arról, hogy hogyan is áll az ügy. Legutóbbi információ szerint a jövő hét folyamán nagy valószínűséggel meg fog történni ez a tájékoztatás. Ilyen információt már vagy tízszer kaptunk, de semmi nem történt azzal kapcsolatban, hogy a támogatási szerződés aláírásra kerülhet. Annyi változott, hogy most már közérdekű felajánlásként egy alapítványtól kapnánk támogatást. Ez már egy sokadik változat, igazából leírva még nem látott ebből semmit. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy tudnak olyan önkormányzatokról, amelyek kiszálltak ebből az egészből, és visszakövetelték a megbízási díjat, sőt a sajtóban azt lehetett olvasni, hogy vissza is kapták, amit a Kft-nek fizettek. Vannak olyanok is ahol már a büntető feljelentést fontolgatják, illetve helyezték kilátásba a Kft. ellen. Véleményeket kért, hogy mi a teendő ilyenkor, hiszen már 3 éve várjuk a támogatást, mivel 2006. február 6-án történt az aláírás, és a 2 millió forintot már akkor átutalt a Kft-nek az önkormányzat. 2006. évben, amikor ez a háromoldalú megállapodás megszületett, akkor szóbeli tájékoztatást kaptunk arról, hogy elkészült a pályázat. Amit megígértek, hogy előkészítik, megírják és átadják a pályázatot, abból az előkészítésről és a megírásról szóban tájékoztattak bennünket. De az átadás 3 éve nem történik meg. Nem tudja, hogy várhatnak-e még? Ez a 2 millió forint, ami a Kft-nél van az elég sok pénz, mert ebből az összegből akár egy kátyúzást is meg tudna az önkormányzat csinálni. Kérdés nem volt.

22 Vélemény, javaslat: Váradi Mihályné képviselő javasolta, hogy kérjenek írásban tájékoztatást a Kfttől, hogy a megbízási szerződésben vállalt kötelezettségeiből mit teljesített idáig. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy mivel ebben a projekt cégben az önkormányzaton kívül két gazdasági társaság – a HÓDÚT és a KÖVITE Plusz Kft. van benne, ezért egyeztetést folytatott ezen két gazdasági társasággal is, és azt a javaslatot támogatták, hogy adjanak egy február végi határidőt a RoBa Millenium Kft-nek, tehát az lenne a javaslata, hogy a Kft. bízza meg őt, hogy szólítsa fel őket, hogy írásban adjanak tájékoztatást arról, hogy a megállapodásban, illetve a megbízási szerződésben vállalt kötelezettségeikkel hogyan állnak. Ne csak arról tájékoztassák őket, hogy megírták a pályázatot, hanem azt mutassák is be. Szerinte a testületnek arról is döntenie kellene, hogy mi van akkor, ha ezt nem teszi meg a Kft. Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző elmondta, hogy a megbízási szerződés 9-es pontjára hivatkozzanak. Az 1-es pontban ugyanis vállalták, hogy a „megbízó részére a csatornázás, felszíni vízelvezetés, egyéb infrastruktúra Doboz község területén a pályázatot, egyéb pénzügyi finanszírozást a legjobb tudása szerint előkészíti, megírja és átadja.” Amennyiben ezt nem teszi meg, akkor az súlyos kötelezettségszegésnek minősül. Simon István Tamás polgármester megjegyezte, hogy szerinte azt, hogy a szerződés melyik pontja alapján kell visszakövetelni a pénzt, azt nem a Képviselő-testületnek, hanem majd a jegyző asszonynak és az ügyvédnek kell meghatározni. Az elhangzott véleményekkel egyetértett, és javasolta, hogy két hetes határidőt szabjon meg a testület, mivel szerinte ez egy méltányos határidő, már a 3 év várakozás után. A levél dátumához képest szabják meg a 14 napot és teljes körű tájékoztatást kérjenek. A Képviselő-testület 10 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 7/2009.(II.12.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület megbízta a polgármestert, hogy kérjen teljes körü tájékoztatást a RoBa Millenium Kft-től (1133. Budapest, Pannónia u. 96. sz.) a Doboz Nagyközségi Önkormányzattal 2006. február 06-án kötött Megbízási Szerződésben, valamint a Doboz Vízépítő, Beruházó, Kivitelező, Mérnöki, Vagyonkezelő Kft-vel 2006. október 26-án kötött háromoldalú Megállapodásban vállalt kötelezettségei végrehajtásáról 14 napos határidővel. Határidő: értelem szerint Felelős: Simon István Tamás polgármester

23

4./ Az eMagyarország Programra (KIHOP) pályázat benyújtása. A pályázati felhívás csatolva. Szigetiné Almási Szilvia könyvtárvezető tájékoztatta a testületet arról, hogy a Könyvtár pályázatot nyújt be a „közösségi internet – hozzáférési pontok (KIHOP 2008.)„ támogatására, mely pályázathoz nem szükséges önerő. Az elnyerhető támogatás mértéke max. 1 millió forint. A támogatás célja, hogy elektronikus szolgáltatások, e-közszolgáltatások igénybevételénél képzett szakemberek (vizsgázott e Tanácsadók) segítsék a lakosságot. Az olvasóknak internethasználati tanfolyamot kell tartani, 3 turnusban december 31-ig. Előlegként 250 E Ft-ot utalnak le, és az előleget a támogatási szerződés megkötésétől számított 30 napon belül megkapják. A fennmaradó támogatás összegét pedig utófinanszírozással, legkésőbb december 31-ig megkapják. Kérdés: Simon István Tamás polgármester kérdezte, hogy mi az, amit a Képviselőtestületnek vállalni kell? Szigetiné Almási Szilvia könyvtárvezető elmondta, hogy a fenntartó részéről a polgármester a kötelezettségvállaló és nyilatkozatban vállalni kell, hogy 2010. március 12-ig fenntartja az eMagyarország pontot. Pujuné Deme Anita képviselő- a Pénzügyi Bizottság elnöke – elmondta, hogy a bizottságuk egyhangúlag javasolta a pályázat benyújtását. Kérdés nem volt. Vélemény, javaslat: Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző javasolta, hogy a Képviselő-testület olyan határozatot hozzon, hogy a polgármester a fenntartó részéről kötelezettséget vállal arra, hogy 2010. március 31-ig fenntartja az eMagyarország pontot, valamint a fenntartó támogatja, hogy a Nagyközségi Könyvtár a közösségi internet – hozzáférési pontok (KIHOP) pályázaton részt vegyen, és a pályázat megvalósításához szükséges utófinanszírozást is vállalja. A Képviselő-testület 10 szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 8/2009.(II.12.) sz. képviselő-testületi határozat a.) Doboz Nagyközség Önkormányzata – mint fenntartó – támogatja, hogy a Nagyközségi Könyvtár a közösségi internet – hozzáférési pontok (KIHOP-2008.) pályázaton részt vegyen, és a pályázat megvalósításához szükséges utófinanszírozást vállalja. A Képviselő-testület kötelezettséget vállal továbbá arra, hogy az eMagyarország pontot 2010. március 31-ig fenntartja.

24

b.) A Képviselő-testület megbízta a polgármestert, hogy a határozat végrehajtása érdekében a szükséges intézkedést tegye meg. Határidő: 2009. február 16. Felelős: Simon István Tamás polgármester 5./ Máltai Szeretetszolgálat pályázata. Szabó Lászlóné Gondozási Központ vezetője tájékoztatta a Képviselő-testületet arról, hogy ez egy olyan pályázat a Máltai Szeretetszolgálat részéről, ami a Szociális és Családügyi Minisztérium együttműködésével jött létre. Idős, beteg embereknek a lakásfelújítására lehet felhasználni /fürdőszobát fel lehet újítani st.). Egy fő részére 100-400 E Ft-ot lehet elnyerni. Ez nem olyan nagy összeg, ha országos viszonylatban vesszük. Viszont akinek segítünk vele, annak nagyon sokat jelent. Segítség az időseknek, segítség az olyan házi szociális gondozóknak, akik az idős beteg embereket gondozzák. Ennél a pályázatnál szükség van egy olyan intézményre, akik szociális ellátást nyújtanak és besegítenek ennél a pályázatnál azoknak az embereknek a felkutatásában, akik erre rászorulnak. Ezt a feladatot a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat vállalta fel a Támogató Szolgálat besegítésével. Szükség lesz majd egy vállalkozóra is, aki a kivitelezési munkálatokat megcsinálja. Itt a fenntartó részéről a polgármester úrnak a referencia nyilatkozata szükséges arról, hogy ez a Családsegítő és Gyermekjóléti, valamint Támogató Szolgálat működik. A Képviselő-testület egyhangúlag a tájékoztatást tudomásul vette. 6./ Orvosi ügyelettel kapcsolatos megállapodás. A Megállapodás mellékelve. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy a központi orvosi ügyelettel kapcsolatban a Gyulai Kistérséggel van szerződésünk. A Gyula és Környéke Többcélú Kistérségi Társulásnak korábban volt egy Kft-vel szerződése, amelyik ellátta ezt a tevékenységet a gyulai kistérség ill. Doboz területén. Felmondták a szerződést, ezért közbeszerzést írt ki a Gyulai és Környéke Többcélú Kistérségi Társulás, és annak következményeképpen, hogy eredményes pályázat született, 2009. január 1-től kezdődően havonta 279.840.-Ft-ot kell fizetni az önkormányzatnak ezért az alapellátásért a kistérség számára. Eddig is nagyjából ekkora összeget fizettünk. A költségvetési rendelettel a Képviselő-testület ezt az összeget el is fogadta. A gyulai kistérségi tanácskozáson az alpolgármester úr vett részt, ahol arról is szó volt, hogy ennek lesznek költségei, hiszen a közbeszerzés az egy költséges dolog. Amikor megkérdezte az irodavezetőtől, akkor azt a választ kapta, hogy ezt pályázat útján akarják megoldani, tehát nem kell beszállnunk a közbeszerzésbe. Bejelentette, hogy mivel a faluban elterjedt az a hír, hogy reggel csak 7 óráig

25

van központi ügyelet és így 7 órától 8 óráig nincs ügyelet. Megkérdezte erről az irodavezető urat, aki utána nézett és megtudta, hogy 16 órától másnap reggel 8 óráig, és nem csak 7 óráig tart a központi ügyelet. Reggel 8 órától 16 óráig pedig a háziorvosok tartják az ügyeletet, vagyis délelőtt 12 óráig rendelési idő van és délután pedig rendelkezésre állási idő 16 óráig. Kérdés, vélemény, javaslat: Zsigmond Károly CKÖ elnöke véleménye szerint elgondolkodtató, hogy 279.840.-Ft-ért jön ki az ügyeletes orvos. Hiányolta, hogy az új doktornő nem kapott meghívót erre az ülésre. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy ez a 279.840.-Ft két orvost igényel, mivel ez napi 16 órás ügyeletet jelent. Szalkai László képviselő véleménye az volt, hogy bruttó 850.-Ft/óra összegért nehezen jön ki az ügyeletes orvos. Zsigmond Károly képviselő kérdezte, hogy mi van akkor, ha a két orvos között osszák el ezt az összeget? Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy itt nemcsak a személyi feltételeket kell biztosítania az önkormányzatnak ebből a pénzből, hanem a tárgyi feltételeket is. Ez tehát nemcsak bérre vonatkozó összeg, hanem az autóhasználat és egyéb költségek is benne vannak. Ebből az összegből elég nehezen lehet biztosítani ezeket a feltételeket. A lényeg, hogy nekünk ennyibe kerül. Amennyiben a békéscsabai, ill. a békési kistérséget választanánk ügyelet szempontjából, az a lakosság szempontjából nem biztos, hogy jó lenne , mivel a lakosság nagy része Gyulára jár szakorvosi kezelésre. Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző elmondta, hogy a korábbi Képviselőtestületi ülésen Szalkai László képviselő kérdezte, hogy az orvosi ellátás mit takar? Ennek ő utána nézett és megkérdezte a doktornőt is, aki elmondta, hogy napi 3 órát kötelező nekik rendelni. Most 8,30-tól 12,00 óráig rendelési idő van, ennek ellenére ők már 8,00 órától ott vannak. 12,00 órától 16,00 óráig rendelkezésre állás van. Tehát ő akkor nem rendel, mivel a jogszabályilag sem alátámasztott, hogy reggeltől estig rendelési idő legyen. Gyógyszert tehát csak délelőtt, rendelési időben – időpont kérés alapján – ír fel a háziorvos. Szalkai László képviselő kérdezte, hogyha valaki pld. 14,00 óráig dolgozik és felhívja a rendelkezésre állási időben a doktornőt azzal a szándékkal, hogy gyógyszert szeretne felíratni, akkor a doktornőnek kötelessége lenne azt felírni, vagy nem? Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző elmondta, hogy a doktornő először megvizsgálja a beteget és utána írja fel a gyógyszert, tehát nem kötelesség délután gyógyszert felírni. Véleménye szerint megoldható az, hogyha valakinek elfogy a gyógyszere, akkor havonta egyszer a délelőtti órákban, a megadott időpontban elmenjen kiíratni a gyógyszerét.

26 Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy amennyiben a két orvos váltva rendelne, tehát egyik délelőtt, a másik pedig délután, akkor azt végül senki nem tudná megjegyezni, hogy mikor ki rendel. Ez sem lenne egy jó megoldás. Nagyon be kell tartani a gyógyszerírás szabályait, mivel vizsgálják az orvosoknak a gyógyszerírási szokásait is. Végül javasolta a megállapodás jóváhagyását. Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző megjegyezte, hogy nem léphetik túl az országos átlagot, mert akkor nekik komoly összeget kell fizetni. Havonta érkezik olyan táblázat, amelyben jelölik az országos átlagot a gyógyszerekkel kapcsolatban. A Képviselő-testület 10 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 9/2009.(II. 12.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület jóváhagyta a határozat mellékletét képező Gyula és Környéke Többcélú Kistérségi Társulással kötött, a központi ügyelettel kapcsolatos megállapodást. 7./ EKSD Alapítvány kérelme. Az írásos kérelem mellékelve. Szóbeli kiegészítés nem volt. Pujuné Deme Anita képviselő kérte személyes érintettség miatt ezen napirendi pontnál a szavazás alóli kizárását. A Képviselő-testület 10 szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 10/a/2009. (II. 12.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület hozzájárult ahhoz, hogy Pujuné Deme Anita képviselő – e napirendet érintően – az Ötv. 14. §-ának (2) bek. alapján a döntéshozatal alól kizárásra kerüljön. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy most arról kell szavazni a Képviselő-testületnek, hogy hozzájárul-e ahhoz, hogy az EKSD Alapítvány elnöke által levélben kért két személy – Szabó Pál és Komlósi Ilona – az Alapítvány által bérelt Doboz, Hold u. 15. sz. alatti ingatlanba beköltözhessen. Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző elmondta, hogy egy előzetes hozzájárulás kell, mert valójában ez az egész Hold u. 15. sz. alatti ingatlan bérbe lett adva az EKSD Alapítványnak só szoba kialakítására. Ennek a tevékenységnek

27

a folytatásához szükséges az épület és környezetének folyamatos karbantartása és az ott lévő értékek figyelemmel kísérése. Ezzel magyarázzák a kérelmük benyújtását. Kérdés, vélemény, más javaslat nem volt. A Képviselő-testület 9 igen szavazattal – ellenszavazat nélkül – a következő határozatot hozta: 10/b./2009.(II.12.) sz. képviselő-testületi határozat A Képviselő-testület hozzájárult ahhoz, hogy az EKSD Alapítvány által bérelt Doboz, Hold u. 15. sz. alatti ingatlanba két személy Szabó Pál és Komlósi Ilona – beköltözhessen, az épületben felhalmozott értékek folyamatos figyelemmel kisérése, valamint az épület és környezetének karbantartása céljából. A Testület megbízta a polgármestert, hogy a határozat végrehajtása érdekében a szükséges intézkedést tegye meg. Határidő: értelem szerint Felelős: Simon István Tamás polgármester 8./ Kóbor kutyák befogásáról tájékoztatás. Simon István Tamás polgármester tájékoztatásként elmondta, hogy a Dobozi Hírmondóban már olvashatta a lakosság, hogy szerződést kötöttek egy Gyulai Állatotthon Alapítvánnyal a településen lévő kóbor ebek befogására. Ezeket a kutyákat nem fogják elaltatni, tehát ha mégis előkerülne a kutya gazdája, akkor a hivatalban az Alapítványnak a telefonszámát meg lehet tudni, és el is lehet hozni a befogott kutyát. Véleménye szerint Dobozon nem sok kóbor kutya található, de nagyon sok az olyan tulajdonos, aki nem képes a kerítését megjavítani, és a kutyák így ki tudnak jönni az utcára. Végezetül mindenkit kért arra, hogy a saját kutyáját próbálják az ingatlanukon belül tartani. A Képviselő-testület a polgármester tájékoztatóját egyhangúlag tudomásul vette. 9./ A polgármester tájékoztatása a Békési Kistérségben betöltött funkciójáról. Simon István Tamás polgármester tájékoztatta a Képviselő-testületet arról, hogy a Békési Kistérségben ő, mint Doboz polgármestere alelnöki tisztséget tölt be. A kistérség elnöke Izsó Gábor Békés Város polgármestere lemondott elnöki tisztségéről, ezért az elnöki funkciót ő fogja elnökhelyettesként ellátni az új elnök megválasztásáig. A Képviselő-testület egyhangúlag tudomásul vette a polgármester tájékoztatását.

28

Ezt követően Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző elmondta, hogy az elmúlt képviselő-testületi ülésen elhangzott olyan kérdés Szalkai László képviselő részéről, hogy az ATEV-nek az elmúlt évben mennyit fizettünk az állati hullák elszállításáért. Ennek az összege 2008. évben 1.403 E Ft volt. Simon István Tamás polgármester elmondta, hogy lehet hallani arról, hogy a kormány tervezi az általános forgalmi adó emelését. Jelenleg 20 %-os az Áfa, amennyiben 25 %-ra emelnék ez a településnek közel 1.394 E Ft többletkiadást jelentene, és ez a több mint 53 millió forintos forráshiány, mindjárt 55 millió forintra emelkedne. Ez csak a kiadásokra vonatkozik. Nyilván ha az Áfa emelkedik akkor a bevételi oldalon is többletbevételre számolhatunk. Kérdések, interpellációk: Szalkai László képviselő egyik kérdése az volt, hogy már beszéltek a polgármesterről arról, hogy a lakosság hiányolja, hogy a sarkadi körforgalomnál nem áll meg a busz, tehát ott szeretne a lakosság egy buszmegállót. Ezzel kapcsolatban van-e valami előrelépés? A másik kérése a lakosságnak, hogy egy olyan hirdetőtábla kerüljön felállításra, ami zárható. Ebben történt-e már egyeztetés? Simon István Tamás polgármester válaszában elmondta, hogy a Volán képviselőjével Gémesi Tibor úrral a buszmegálló létesítéséről folytatott tárgyalást, és olyan ígéretet kapott, hogy most már meg fog állni a Dobozról Sarkad felé közlekedő busz a körforgalom előtt. A zárt hirdetőtáblával kapcsolatban megemlítette, hogy meg fogják vizsgálni a költségeit és a lehetőségét a hirdetőtábla felállításának. Szalkai László képviselő végezetül kérte, hogy ezt a hírt, hogy a körforgalomnál megáll a busz a Dobozi Hírmondóba tegyék közzé, hogy a lakosság tájékoztatva legyen róla. Mivel több tárgy nem volt a polgármester megköszönte a hozzászólásokat, javaslatokat és a rendkívüli ülést 16,10 órakor bezárta. k.m.f.t.

Hrabovszkiné Dandé Szidónia jegyző

Simon István Tamás polgármester