John von Neumann (28. prosince 1903, Maďarsko - 8. února 1957, USA)
- maďarský matematik obory: kvantová fyzika, funkcionální analýza, teorie množin, ekonomika, informatika, numerická analýza, hydrodynamika a mnoho dalších matematických disciplín.
Život John von Neumanna 1903 - narozen v Maďarsku 1925 - na berlínské univerzitě se stal nejmladším profesorem 1928 - spoluautor slavné teorie her 1932 - spolu s Einsteinem se stal zakládajícím členem Výzkumného inst. v Princetonu 1943 - členem tzv. Manhattanského projektu 1944 - tvůrce elektronických počítačů ENIAC 1957 - umírá na rakovinu
John von Neumannovi objevy Objevy: - průkopník digitálních počítačů a operační teorie kvantové mechaniky (tzv. Von Neumannova algebra), vytvořil teorii her, koncept buňkového automatu a s Edwardem Tellerem a Stanislawem Ulamem vytvořili základní předpoklady termonukleárních reakcí a vodíkové bomby.
Von Neumannova koncepce počítače Základní principy: dvojková soustava programy a data v operační paměti (nenačítají se z vnější paměti v průběhu výpočtu, jednotné kódování - k programům lze přistupovat jako k datům, umožnilo univerzalitu počítače, bezproblémové zavedení cyklů a podmíněného větvení) rychlost vnitřní paměti srovnatelná s rychlostí výpočetní jednotky přímé adresování (přístup) - v libovolném okamžiku přístupná kterákoliv buňka paměti aritmeticko-logická jednotka - pouze obvody pro sčítání čísel (ostatní operace se dají převést na sčítání)