2. rok IZPITA IZ FARMACEVTSKE TEHNOLOGIJE 2 30.6.2008 1. Ali lahko red reakcije določimo iz stehiometrijskih koeficientov? Razloži. 2. Kaj je kronoterapija? Ali gre za zadržano sproščanje? Kako bi pripravili pripravek z zadržanim sproščanjem?
3.
Kakšna temperatura je predpisana v evropski in kakšna v ameriški farmakopeji za testiranje transdermalnih pripravkov?
4. Kaj je granularna gostota-poroznost in kako jo določamo?
5.
Topnost neke spojine v vodi je 0,05 mol/L, v absolutnem EtOH pa 0,03 mol/L. Gostota EtOH je 0,8 kg/L. Zapiši te dve vrednosti v obliki molskega ulomka. Ali lahko na osnovi teh podatkov sklepamo, če se spojina v katerem od teh dveh topil raztaplja idealno? Pojasni.
6.
Šibko organsko bazo (V=100mL, c=0,1M) titriramo z 0,1M HCl. Ali iz podatka, da je pH=5 v ekvivalentni točki lahko izračunamo pKb te baze? Ali lahko izračunamo pKb pred ekvivalentno točko ali po ekvivalentni točki, če pretitriramo?
7. Na katere polimere se nanašajo spodnji opisi. Navedite en polimer pri vsakem opisu. kationski polisaharid, bioadheziven ____________________________ anionski celulozni derivat, topen v vodi pri vsakem pH _____________ anionski celulozni derivat, netopen v kislem _____________________ anionski poliakrilat, zelo močno nabreka, bioadheziven ____________ 8.
Potem je bla še ona naloga, ko pri polimerih računaš masno in številčno povprečje. Podano imaš molsko maso frakcije A (M=100) in molsko maso frakcije B (M=1000). Skratka ista naloga, ko smo jo delali na predavanjih.
9. 10 trditev DRŽI/NE DRŽI v zvezi s polimeri.