Chemia Strumieniowa

  • October 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Chemia Strumieniowa as PDF for free.

More details

  • Words: 676
  • Pages: 1
Zemsta pana McGregora Farmerzy na Nowej Zelandii postanowili raz na zawsze pozbyç si´ wyjadajàcych zbiory królików. Wielu z nich wyk∏ada jako przyn´t´ marchewki i ziarna owsa spryskane zawiesinà z wàtrób tych zwierzàt zara˝onych caliciwirusem. Wirus ten by∏ przyczynà Êmierci ogromnej liczby królików na Wyspie Po∏udniowej; w Australii jest u˝ywany jako czynnik kontroli biologicznej. Jednak w Nowej Zelandii rzàd wyda∏ zakaz jego stosowania. Ka˝dy, komu udowodni si´ import caliciwirusa do tego kraju, mo˝e zostaç ukarany pi´cioma latami wi´zienia i grzywnà w wysokoÊci 100 tys. dolarów nowozelandzkich.

TONY i DAPHNE HALLAS Astro Photo

Ocena ocen

PLEJADY okaza∏y si´ o 30% s∏absze ni˝ dotàd sàdzono. Dane z satelity Hipparcos podwa˝y∏y niektóre modele gwiazdowe.

nymi astrofizykami wyznaczy∏a wiek gromady M92 na 12.8–15.2 mld lat, tak przedstawia problemy z tym zwiàzane: „Trudno jest dopasowaç istniejàce modele do obiektów o tak niskiej zawartoÊci metali.” Jedynym punktem odniesienia jest S∏oƒce, czyli gwiazda w Êrednim wieku o du˝ej zawartoÊci metali, bardzo ró˝niàca si´ od podkar∏ów, których u˝yto w porównaniach. Procesy takie jak szybka rotacja czy te˝ pogrà˝anie si´ metali w g∏àb gwiazd mogà mieç wp∏yw na zmian´ konkluzji. Jednym ze sceptyków jest Michael Perryman z ESA, kierujàcy projektem Hipparcos. „Nie by∏bym sk∏onny uwa˝aç tych rezultatów za ostateczne – twierdzi. – Za du˝o w tym wszystkim jest manipulacji danymi, aby w nie wierzyç.” Jego zdaniem ˝aden z modeli nie wyjaÊnia obserwowanych w∏asnoÊci gwiazd i tym samym nie budzi zaufania. Co gorsza, dane z Hipparcosa pokaza∏y, ˝e niektóre modele gwiazdowe – nawet te, które by∏y zgodne z obserwacjami S∏oƒca – sà b∏´dne. Odleg∏oÊç do gwiazd podobnych do S∏oƒca w Plejadach zosta∏a zweryfikowana z 424 na 378 lat Êwietlnych, co

wskazuje, ˝e sà one a˝ o 30% s∏absze ni˝ S∏oƒce. „Nie rozumiemy, skàd ta rozbie˝noÊç – przyznaje Floor van Leeuwen z Royal Greenwich Observatory w Cambridge. – W konsekwencji nie zosta∏a ona uwzgl´dniona przy ocenie wieku gromad.” Ekstrapolacja modeli do gromad kulistych to jakby stawianie zamków na lodzie, tak wi´c oceny wieku tych gromad otrzymane z porównania ró˝nych typów gwiazd – Cefeid, gwiazd RR Lyrae, czerwonych olbrzymów, w dodatku z podkar∏ami – sà sprzeczne ze sobà. „Ludzie cz´sto odrzucajà wyniki, które nie zgadzajà si´ z ich poglàdami – zauwa˝a van Leeuwen. – Mnie zaÊ wydaje si´, ˝e taki rozrzut Êwiadczy o du˝ym b∏´dzie.” Podejrzewa, ˝e nawet rz´du 40%. A taki rozrzut w ocenie przemawia za tym, ˝e paradoks wieku nie zosta∏ jeszcze ostatecznie przezwyci´˝ony. Aby go rozwiàzaç – co zapewne w koƒcu uda si´ astronomom – trzeba najpierw poznaç niezwykle skomplikowane zjawiska zachodzàce we wn´trzu ró˝nych gwiazd. „Jest jeszcze mnóstwo do zrobienia” – twierdzi Perryman.

Na ile akuratne sà oceny wyk∏adowców dokonywane przez studentów? Wielu przedstawicieli w∏adz uniwersyteckich przywiàzuje do nich sporà wag´, uwzgl´dniajàc je przy podejmowaniu decyzji p∏acowych, a tak˝e przy podpisywaniu z wyk∏adowcà bezterminowego kontraktu. Z ostatnich badaƒ wynika jednak, ˝e studenci wystawiajà wy˝sze stopnie niekoniecznie najlepszym nauczycielom akademickim, lecz o najbardziej entuzjastycznym podejÊciu. Stephen J. Ceci z Cornell University mia∏ pewnego roku dwa kursy wyk∏adów z psychologii rozwojowej. Jesienià prowadzi∏ zaj´cia w taki sam sposób, jak to czyni∏ przez ostatnie 20 lat. W semestrze wiosennym treÊç jego wyk∏adów pozosta∏a identyczna, wyk∏adowca zmieni∏ jednak barw´ g∏osu i ˝ywiej gestykulowa∏. Jak si´ okaza∏o, studenci drugiego semestru uznali, ˝e w porównaniu ze swymi kolegami Ceci dysponuje wi´kszà wiedzà, jest bardziej tolerancyjny, a tak˝e sprawiedliwszy, lepiej zorganizowany i przyst´pniejszy. Twierdzili tak˝e, ˝e wi´cej si´ nauczyli, mimo ˝e na egzaminach takich samych jak te, które zdawali studenci pierwszego semestru, wcale nie wypadli lepiej.

Chemia strumieniowa Aby zasz∏a reakcja chemiczna, potrzebne jest ciep∏o, Êwiat∏o, promieniowanie, ultradêwi´ki albo – jak wraz ze swymi studentami wykaza∏ Kenneth S. Suslick z University of Illinois – strumieƒ cieczy. Naukowcy przeprowadzali reakcje wymagajàce dostarczenia du˝ych iloÊci energii i doprowadzali do rozerwania bardzo silnych wiàzaƒ chemicznych, zderzajàc dwa strumienie z sumarycznà pr´dkoÊcià 725 km/h. Stwierdzili, ˝e w strugach wody powstawa∏ nadtlenek wodoru oraz inne zwiàzki reagujàce z chlorowcopochodnymi w´glowodorów. Dlatego te˝ Suslick wysunà∏ sugesti´, ˝e chemia strumieniowa mo˝e znaleêç zastosowanie w oczyszczaniu wody zawierajàcej niewielkie iloÊci ska˝eƒ chemicznych.

Kristin Leutwyler

Madhusree Mukurjee

ÂWIAT NAUKI Luty 1998 17

MICKEY GIBSON Animals Animals

Ciàg dalszy ze strony 16

Related Documents

Chemia Strumieniowa
October 2019 14
Chemia
November 2019 11
Chemia
November 2019 6
Chemia Heft
June 2020 6
Chemia 1
November 2019 8
Chemia-podstawy
November 2019 16