Bakini Korisni Saveti

  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Bakini Korisni Saveti as PDF for free.

More details

  • Words: 14,770
  • Pages: 37
Bakini korisni saveti Koliko puta vam je neshto zasmetalo kao naprimer mravi koji se pojavljuju niodkuda, nemozete da se spasite od komaraca,zalepi vam se zvaka na odelo bash pre nego shto treba da krenete? Sigorno ste imali takvih "sitnih" problema koje mogu da vas izbace iz takta! Na ovoj stranici cemo se potruditi da otkrijemo shto vishe mogucih reshenja za ove neprilike.. Ovo nisu Djurine kucne carolije! Ovo su sitne tajne koje se koriste od davnina.Ko bi rekao da ce se jednog dana naci na web-u?

Ne vucite ormar.. Ako vam nesto sitno zapadne iza ormara,navucite na sipku od usisivaca najlon carapu i izvucite. (poslala:Marija)

Svez med Dali je med svez i pre svega kvalitetan moze te proveriti tako shto ce te okrenuti teglu naopacke i pratiti sta se desava.. Ako je med svez posle naglog okreta izroni ce krupan balon/mehur sa dna tegle. Ako do toga nebude doslo ni cena mu nesme biti visoka. (poslala:Nada N.S.)

Nesanica.. Muci vas nesanica? Razmishljate o problemima i neuspevate lako da zaspite? Nebrinite! I za to postoji prirodni lek.. Naime kocka shecera natopljena konjakom olakshace vam put u san. Lavanda pored jastuka je josh jedna prirodna pomagalica za bolji i lakshi san. Napravite mali jastucic koji ce te puniti svezom lavandom, prijatan miris ce vas odusheviti i uspavati.

Komarci dosadjuju.. Komarci su sitni ali znaju da dosadjuju! Da bi ih efektivno udaljili od vas trebate se namazati sircetom ili limunovim sokom. Naravno sirce necete mazati po sebi pre izlaska vec negde u prirodi ili eventualno kuci. Jedan od loshih saveta koji se cesto mogu cuti na nashim prostorima je -pijte rakiju- Apsolutno nije tacno,cak sta vishe utvrdjeno je da komarci vishe napadaju osobe koje imaju u krvi alkohola ili jedu cesto zacinjenu hranu.

Smrdljive patike.. Patike znaju da imaju neprijatan "miris" pogotovo posle duzeg noshenja.. Da bi ste smanjili njihov neprijatan "miris" naspite unutar sodu bikarbonu i ostavite da stoji sve dok ih sledeci put neobucete. (dovoljno ce biti izlupati ih)

Cdotvorna sveca.. Da bi sveca duze gorela i manje kapljala,stavite je par sati pre upotrebe (paljenja) u zamrzivac.

Prijatnosti za goste.. Docekajte vashe goste sa novim i originalnim idejama.. U posudu za zamrzavanje leda stavite listice mente,maslinke,krastavcice... U koktelima izgleda izvrsno.

Odvratan miris duvana.. Prijatelji su otishli,parti je uspeo,ali je ostao smrad cigareta koji se uvukao svuda.. Sta sad? Napunimo kanticu sa vodom i ubacimo glavicu luka. Ostavimo tako na sredini sobe citavu noc.. Neprijatan miris ce nestati! Mozda neshto josh binije: vashe prijatelje uvek mozete posavetovati da ostave cigarete..

Muke sa sherpom.. Zagorela vam je sherpa? Nezurite da je izribate! Vratite je na vatru i dolite pola sirceta pola vode zagrejte je do kljucanja i ostavite tako 5 minuta, zatim je sklonite sa vatre i ostavite 30min rezultat ce te videti sami.

Nezrelo voce Ako zelite da vam brze sazri: kiwi,krushke,brskve ili paradajz - stavite ih u kesicu zajedno sa jabukom.

Sve zardjalo.. Zardjale bashtovanske alatke mozete lakshe ocistiti metalnim sundjerom uz meshavinu limunskog soka (60%) i soli (40%)

masne plocice.. Da ocistite plocice u kupatilu ili kuhinji,razredite sholjicu sirceta u 2l vode! Ekoloshki je a neostavlja mrlje.

Dali su jaja sveza.. Mozete uvek proveriti dali je jaje sveze na sledeci nacin: Naspite u jednu ciniju vode i dodajte u nju malo soli. Ako se jaje spusti horizontalno na dno onda je extra sveze, ako je shpic tezi ka povrshini, nije sveze a ako jaje pluta ono je staro.

Sjaj za kozne fotelje Ako posedujete fotelje ili kozni nameshtaj,on se najbolje citi sa pamucnom krpom navlazenom sa svetlim pivom.

Kuca gricka li gricka.. Kucni ljubimci kao shto su macke i kucici traze puno paznje (skoro kao dete) Kada ih malo zapostavimo,cesto ih privuku nashe patike,kablovi,stolovi,stolice i sve shto mogu da grebu i grickaju.. Da bi zashtitili vashe dragocene predmete i izbegli da se povrede (kablovi kroz koje

prolazi struja) Natrljajte sve shto zelite da zashtitite sa sapunom za pranje vesha.. Poshto imaju osetljiv njuh,odvratice te ih vrlo lako od zeljenih predmeta.

Krpelji napadaju.. Postoje razlicite hemikalije da oteramo parazite nashim malim prijateljima.. Ipak i one mogu biti opasne po njihovo zdravlje! Postoji zato majka priroda koja je i o tome mislila.. Naime,menta je odlicna da otera parazite pa cak i pacove..Mozete staviti u kucicu vasheg ljubimca jastucic punjen sa listovima mente,pored prijatnog mirisa otarasice te se sigurno parazita.

Nepodnoshljive muve.. Miris stabla paradajza ce oterati dosadne muve i insekte iz vashe kuce! Nishta nije u stanju oterati ih kao stabljika paradajza,kao i pomeshane sa ostalim stabljikama iz vrta. Najbolje je okaciti kraj prozora stabljike paradajza kako bi insekti dobili povratnu kartu vec sa vrata..

Joj,ode prst.. Ako zattvorite vashe prste u fijoku,ili udarite glavom o ivicicu prěozora.. Pospite na bolno mesto shecer u prahu i ostavite ga dok se sam ne odlepi,zatim dobro isperite hladnom vodom.. Iznenadice te se kad vidite da nema otoka a i bol je skoro izcezao..

Reumatizam.. Promena vremena! Javljaju se reumatski bolovi.. Evo kako ublaziti bol. U pamucnu kesu (napravite sami) stavite KRUPNU sol,zatim zagrejte u rerni (da bude mlako) i stavite na bolno mesto. Ponavljajte nekoliko puta proces zagrejavanja cim se ohladi..

Klizavi stisak.. Znoje vam se ruke Svez med Nesanica.. Komarci dosadjuju.. Smrdljive patike Cdotvorna sveca Prijatnosti za goste Odvratan miris duvana.. Muke sa sherpom Nezrelo voce Sve zardjalo masne plocice Dali su jaja sveza.. Sjaj za kozne fotelje Kuca gricka li gricka Krpelji napadaju.. Nepodnoshljive muve.. Joj,ode prst.. Reumatizam.. Klizavi stisak.. Znoje vam se ruke a nepomazu preparati... Sta raditi? Perite cesto ruke toplom vodom i natapajte sa sledecim preparatom koji cete sami napraviti: 25g kolonjske vode,25g limunovog soka,50g belog sirceta.

Bonton.. Dobili smo poklon. Radoznalost nas tera da ga odmah i otvorimo shto je kulturno i uraditi sem u slucajevima kada neko od prisutnih gostiju iz nekog razloga nije doneo poklon. Tada bolje ostaviti poklon sa strane i reci da cete ga otvoriti cim to bude bilo izvodljivo. Nazvati prijatelja sutra ili kasnije izahvaliti mu se josh jednom na divnom poklonu koji ste primili.

Crvene oci.. Imate stari foto aparat i kada ga koristite nocu ostavlja efekat crvenih ociju? I za to ima leka! Odvojite jedan list od papirne maramice i stavite ga preko blica.. Inace bolje opaliti koju sliku dok je dan,jer trenutci koji izgledaju momentalno nevazni,kasnije dobijaju veliku vrednost..

Koktel savet.. Dolaze vam prijatelji i hocete da se odusheve sa vocnim koktelom? Evo savrshena priprema.. Vocne koktele pre svega treba pripreniti ranije,kako bi voce ispustilo bitnu slast.. Najbolje je pripremiti i led sa istim ukusom tj. od istog koktela.. Na kraju pre serviranja dodati malo hladne,kisele vode kako bi zivnuo i dobio pravu car.

Beli zubi.. Osmeh moze biti najbolje oruzije za zavodjenje u slucaju da su beli! Da bi ste povratili belinu trljajte zube sa listovima presnog shpanaca..da. I svremena na vreme perite ih sa sodom bikarbonom i malo soli.

jos par .. Većini ljudi smetaju mnogi mirisi, koje doživljavaju kao neprijatne, a koji su česta pojava u domaćinstvima. Jedan od načina za njihovo uklanjanje bi bio upotreba dezodoransa kojim se poprska po stanu. Ekonomičnije (obzirom na cenu istih) i podjednako efikasno je, ono u šta ćemo vas uputiti u sledećim redovima kao u male tajne, kako se osloboditi neprijatnih mirisa:

Miris u nameštaju Ako se u nameštaju oseća neugodan miris, takav nameštaj treba iznutra dobro prebrisati rastvorom hipermangana. Ovaj rastvor se može koristiti i za uklanjanje neprijatnog mirisa crnog luka sa ruku.

Miris luka Da bi vam izčeznuo neprijatni miris crnog ili belog luka sa ruku, istrljajte ih talogom od crne kafe. Nož kojim se seče luk izgubiće neprijatni miris ako se odmah nakon upotrebe zagreje iznad plamena.

Miris Nezrelo voce Sve zardjalo.. masne plocice.. Dali su jaja sveza.. Sjaj za kozne fotelje Kuca gricka li gricka..

Krpelji napadaju.. Nepodnoshljive muve.. Joj,ode prst.. Reumatizam.. Klizavi stisak.. Bonton.. Crvene oci.. Koktel savet.. Beli zubi.. jos par .. Miris u nameštaju Miris luka Miris kupusa Da biste iz kuhinje odstranili ovaj neprijatni miris (kupus, kelj, karfiol) obavezno pri kuvanju ovog povrća stavite u platnenu kesicu tvrd komad hleba da se kuva zajedno sa povrćem.

Miris ribe Uklonićete ga ako ruke dobro istrljate solju, pa potom operete u hladnoj vodi. Da bi se uklonio miris morske ribe sa posuđa, treba sudove dobro izbrisati talogom od crne kafe, pa ih zatim oprati u hladnoj vodi.

Miris duvana Soba će dugo mirisati na duvan ukoliko je u njoj sedelo veliko društvo u kome se mnogo pušilo. Da bi se ovaj miris odstranio treba preko noći ostaviti u sobi dva do tri vlažna peškira. Ujutru se neće osećati nikakav miris. Takođe, efikasno je u prostorijama gde se nalazi više pušača, upaliti sveću i ostaviti je da gori.

CUVANJE HLEBA U toplim letnjim daninma hleb ne treba uvijati u platneni salvet ili jos gore, stavljeti u polietilensku vrecicu sto mnogi cine. Tako cuvan hleb vrlo brzo uplesnivi. Najbolje je cuvati ga u metalnoj kutiji sa rupicama na poklopcu.

FLEKE OD KRVI Fleke od krvi brzo i efikasno nestaju ako se naflekana mesta odmah potope u vodu, istrljaju i operu obicnim sapunom. Ako su fleke starije, tkaninu potopite da odstoji par sati u hladnoj vodi, pa tek onda prati. Fleke od krvi obavezno prati samo u hladnoj vodi.

SKUPLJANJE DIMA Ako u prostoriji ima dosta pusaca, prostorija ce se ubrzo napuniti dimom i postati zagusljiva. Da bi se to izbeglo, upalite obicnu svecu i stavite je na sto. Ona ce vrlo brzo pokupiti sav dim i nece dozvoliti nagomilovanje novog.

ODRZAVANJE FIKUSA Ako su listovi fikusa nakupili prasinu i prljavstinu, ne treba ga prati vodom. Dovoljno je samo suvom krpom prebrisati listove a posle ih izglancati krpom natopljenom u pivo. Pivo ce mu dati lep sjaj.

FLEKE OD MASTILA Ako je na tkaninu kanulo mastilo, provereno cete ih ocistiti ako naflekano mesto potopite u hladno mleko i operete njime. Na kraju isprati hladnom vodom. Ako fleka nastane prilikom pisanja, na papiru, fleka ce za sekundu nestati ako je predjete vatom natopljenom u razredjivac za fotografije “FR-3” i “FR-4”. Razvijac napravite prema uputstvu koje se nalazi na poledjini.

MASNE MRLJE Masne mrlje na tkaninanama uklonicete ako ih pospete talkom, a nesto kasnije iscetkajte.

VOSAK OD SVECE Ako slucajno kapne vosak od svece, sacekajte da se stegne, ocistite ga tupom stranom noza, mrlju koja je ostala prekrijte tankom hartijom i preko nje predjite mlakom peglom. Ako fleka ne nestane postupak ponavljajte uvek sa cistom hartijom dok ne upije sav vosak.

MRLJE OD ZVAKACE GUME Ako se zvakaca guma zalepi na odecu ne pokusavajte da je sastruzete, jer tako mozete da napravite rupu, vec uzmite kockicu leda, pa njome predjite preko zvakace gume. Guma ce se stvrdnuti i sama odlepiti bez problema. Ako slucajno ostane mrlja skinite je tako sto preko nje stavite tanak papir i predjete mlakom peglom.

CISCENJE SREBRA Pepeo od cigarete pomesajte sa sokom od limuna, pa ovom mesavinom istrljajte mekom krpom srebrne predmete. Na kraju izglancajte suvom mekom krpom. Srebrne lancice ocistite tako sto ih stavite u sirce da prenoce pa sutradan samo isperite mlakom vodom.

KADA KUVATE KUPUS Kada se kuva kupus, po celom stanu se siri neprijatan miris. Da bi se to izbeglo, prekrijte serpu u kojo j se kuva kupus cistom krpom natopljenom sircetom.

SIGURAN LEK PROTIV MUVA Ako u letnjim danima ne znate da se odbranite od muva, pokusajte sa starim narodnim “lekom”. Stavite u vazu na stolu nekoliko strucaka metvice ciji miris muve ne podnose i beze od njega.

KOCKICE LEDA U BOJI Ako u posudice za led koje ste napunili vodom sipate malo sirupa od pomorandze, maline, mentola ili limuna dobicete kockice leda u boji koje ce odruseviti Vase malisane.

KAD TEPIH PROGORI Ako se desi da je cigareta pala na tepih i on poceo da gori ali se jos nije napravila velika rupa sa druge strane nanesite malo lepka.Na mestima gde to nije mnogo vidljivo iscupajte dlacice pa ih strpljivo nalepite na progorelo mesto.

MRLJE OD LEPKA Ako na tkanini imate neku mrlju od lepka, skinucete je bez problema, ako je natopite sircetom a zatim vatom natopljenom vodom predjete preko mrlje. Ispod mrlje stavite parce tkanine koja upija vodu.

PRODUZITE SVEZINU PERSUNA Operite i osusite strukove persuna, odkinite listice i iseckajte ih sitno. Stavite ih u teglu, zatvorite i stavite u frizider. Ovako pripremljen persun mozete sacuvati oko 15 dana.

TESTO ZA PALACINKE Ako vam se testo za palacinke lepi za tiganj i nije rastresito, dodajte casu piva ili sneg od belanceta sa malo soka od limuna, palacinke ce biti rastresitije i nece se lepiti.

NEGA RUKU Neznost i belinu ruku mozete sacuvati na vrlo jednostavan i ekonomican nacin bez upotrebe ikakvih krema. Kada pravite pire od krompira, namazite njime malo ruke, ostavite tako nekoliko minuta a zatim ih operite prvo vrucom a posle hladnom vodom. Na kraju ih istrljajte sokom od limuna. Limun ce ukloniti sve neprijatne mirise a ruke ce dobiti zeljenu neznost i mekocu.

MRLJE OD CRNOG VINA Crno vino ostavlja ruzne i trajne mrlje na stolnjaku. To mozete izbeci ako isprljano mesto odmah pospete sodom bikarbonom ili kuhinjskom solju. Posle skidanja stolnjak isperite a potom normalno perite.

CURETINA - MEKANA KAO PILETINA Da curetina ne bi bila "zilava", dovoljno je pre samog pecenja curku napuniti sakom skuvanog kestena, premazati celu curku senfom, uviti je u foliju i peci. Iz licnog iskustva vam savetujem da oprobate ovaj recept moje bake.

Da suseni proizvodi budu ukusni Neko voce gubi boju tokom susenja. Da biste ovo sprecili, oblozite ga prvo potapanjem u zaiseljeni ili medni rastvor. Za zakiseljeni rastvor dodajte 6 kasicica limunovog soka ili 2 kasicice limuntusa na 1 litar tople vode i dobro promesajte. Za medni rastvor sjedinite i dobro izmesajte 250 gr meda, 250 gr secera sa 250 ml vode i zagrevajte u serpi sa debelim dnom. Mesajte na niskoj temperaturi, da se secer rastvori i ostavite da prokuva 1-2 minuta. zatim skonite i ostavite da se ohladi. -Kuhinjske krpe ce biti bolje oprane i lakse ce se skinuti mrlje ako ih preko noci ostavite potopljene u vodu u koju ste dodali kasiku soda bikarbone. Sutradan krpe iskuvajte na uobicajen nacin. -Meso za rostilj ne sme biti tek izvadjeno iz frizidera, jer bi se moglo dogoditi da iznutra ostane hladno. Namirnice treba da budu sobne temperature. Toaletni sapun ce duze trajati i manje ce da se rastapa prilikom upotrebe ako je dobro osusen. -Plocice u kupatilu ili u kuhinji lakse cete i brze oprati ako u mlaku sapunicu stavite kasiku dve amonijaka. Zatim ih isperite cistom vodom. -Spagete i ostalu kuvanu testeninu najlakse cete podgrejati ako je stavite u djevdjir i pustiti na nju mlaz vrele vode. Zatim je ocedite i odmah iznesite na sto.

-Kolac od kiselog testa ili pogaca bice mnogo bolja ako se zamesi sa manjom kolicinom kvasca, a zatim satavi da lagano narasta nekoliko sati, na umereno toplom ili hladnijem mestu. -Mutnu govedju supu izbistricete ako u vrijucu tecnost sipate jedno belance izlupano viljuskom. Posle nekoliko minuta belance ce pokupiti cestice belancevina koje supu cine mutnom, pa ce posle cedjenja ponovo biti bistra. -Korica na pecenom kiselom testu bice lepsa i sjajnija ako je premazete umucenim zumancetom. Ako nemate zumance, ulupajte preostalo belance sa kasikom mleka, i navrh noza secera. -Kuvana jaja ce se lakse ljustiti ako u vodu u kojoj se bare dodate kasiku soli.Kada su jaja kuvana, prelijte ih vodom i to pomaze da se lakse ljuste. -Prilikom pecenja smrznutog lisnatog testa kalup ne treba podmazivati masnocom, dovoljno je da se samo isplakne hladnom vodom. Lisnato testo stavljajte uvek u dobro zagrejanu pecnicu, na 250°C, tako ce se bolje ispeci i lepse listati. -Kiselo testo lakse ce te formirati u zeljene oblike ako dlanove malo namazete uljem. Pre pecenja na rostilju meso mora biti sasvim suvo, bez vlage, a dobro je da se malo premaze uljem. Soliti i biberiti ga treba tek kada je skoro sasvim peceno. Jer, so izvlaci vodu, pa bi iz mesa iscurio sok, a zapecen biber ima neprijatan ukus i miris. Karfiol ce i posle kuvanja zadrzati lepu, belu boju ako u vodu u kojoj se kuva sipate soljicu mleka. -Pirinac vam se raskuvao, nista zato, za prilog uz jelo pripremite drugi, a ovaj raskuvan upotrebite da od njega napravite przenice. Dodajte mu jedno jaje, malo bibera i soli, 2 kasike prezli i kasiku sitno iseckanog persuna, pa sve dobro izmesajte. Kasikom vadite pomalo mase, spustajte na vrelo ulje i kratko proprzite sa obe strane .-Napravili ste vecu kolicinu keksa i zelite da vam duze stoji? Stavite ga u limenu kutiju koja se dobro zatvara, a pored keksa ubacite i koru pomorandze ili limuna. Cuvajte na prohladnom mestu. -Sok od pecenja je malo pregoreo, pa ima gorak ukus? Izvadite meso iz posude, sok prospite, umesto njega ulijte malo supe od kocke, dodajte nekoliko kasika vina, vratite meso u ovu tecnost i nastavite pecenje koliko je potrebno da meso omeksa. -Kolac se zalepio i ne mozete da ga istresete iz pleha? Obavijte ga ovlazenom krpom, ostavite da postoji desetak minuta, a zatim pokusajte da ga istresete na tacnu. Ukoliko i dalje nece da izadje, ponovite postupak. -Zagoreo vam je pasulj. Odmah ga prerucite u drugi sud i prekrijte vlaznom krpom. Posle deset minuta promenite krpu, upice najveci deo mirisa zagorelog. -Ukoliko vam je za pripremu nekog kuvanog jela potrebna kisela pavlaka, a nemate je, zamenite je mesavinom malo mleka sa pola kasicice brasna i kasikom limunovog soka. Kada kuvate sos sa mlevenim mesom za spagete, dodajte mu kasiku dve prezli, pa ce biti gusci.

-Meso treba prati na brzinu, pod tekucom vodom. Nikada ga nemojte ostaviti da stoji u vodi, izgubice dobar deo dragocenih sastojaka. -Kada meso ili povrce zelite da pecete u aluminijumskoj foliji stavite ih na onu sjajnu stranu, a zatim krajeve pazljivo pokupite i savijte, da za vreme pecenja ne bi iscurio sok. -Dobro je znati da pecenje u aluminijumskoj foliji traje malo duze nego pecenje u obicnoj posudi. -Kolac od kiselog testa bice mnogo bolji ako se zamesi sa manje kvasca, a zatim ostavi da duze stoji na umereno toplom mestu, tako da lagano narasta. -Ako vam je meso nekoliko dana duze stajalo u hladnjaku i dobilo neprijatan misris, operite ga hladnom vodom i ostavite cetvrt sata u blagom caju od kamilice. -Pohovana riba bice ukusnija ako se prezlama doda i malo struganog sira. -Meko brasno treba koristiti za pripremu pita, hleba, pogaca i kolaca, dok je ostro pogodnije za rezance, kisele strudle, zaprske, umake i kremove. -Neprijatan miris masnoce i zagorelih ostataka hrane iz pecnice uklonicete ako na dno sipate saku soli, dok je rerna jos topla. Kasnije je operite na uobicajen nacin. -Kad pecete meso koje je dugo stajalo u zamrzivacu, stavite pored njega nekoliko kriski korena celera i pecite zajedno. Tako ce meso biti ukusnije. -Kolaci, rezanci i kremovi imace lepsu zucu boju ako zumanca pospete sa malo soli i ostavite dva-tri minuta da postoje. Zatim ih umutite na uobicajen nacin. Ne brinite, so se u kolacima ili kremu nece osecati. -U vodu za kuvanje ribe treba staviti soljicu mleka i malo sirceta ili limunovog soka. Meso ribe nece se raspadati i bice lepse i belje. -Kolac od lisnatog testa bolje ce se listati i bice lepsi i vazdusastiji ako ga stavite u dobro zagrejanu pecnicu na 250 C, a pored njega plitku serpicu sa toplom vodom. -Malo naprslo jaje mozete skuvati ako u vodu sipate kasiku-dve sirceta. -Posno meso je mnogo ukusnije ako se spikuje sa slaninom, to jest ako se na vise mesta naprave na mesu mali prorezi vrhom ostrog noza, pa u sve otvore ubaci tanki komadici slanine. Spikovenje ce biti mnogo lakse ako se slanina isece u komadice i zamrzne. -Vocna salata bice ukusnija i aromaticnija ako u nju stavite kasiku-dve ruma ili vinjaka. Isto tako, bolje je da je ne zasladjujete secerom, vec sirupom od malina ili visanja, vec po ukusu. -Pasulj i kupus bice ne samo aromaticniji i ukusniji, vec ce i manje izazivati nadimanja i gasove kod osetljivih, ako se kuvaju s dva lista lovora. -Sos od paradajza koji pripremate za prelivanje spageta bice ukusniji ako mu dodate casu kisele pavlake.

-Kalup za tortu najlakse cete oprati ako ga odmah, dok je jos topao, istrljate novinskim papirom i uklonite sve ostatke testa. Zatim ga operete na uobicajen nacin. -Ako sami mesite rezance, na svako jaje koje ste stavili u testo sipajte po pola ljuske mlake vode. Rezanci ce biti odlicni i nece se lomiti. -Ruzni tragovi od vode na tamnim keramickim plocicama u kupatilu naj lakse se uklanjaju pamucnom krpom nakvasenom cistim alkoholom. -Pohovane krmenadle ili svinjske snicle bice ukusnije ako umucenom jajetu dodate malo izmrvljenog suvog bosiljka i jedan izgnjecen cenj belog luka. -Ako imate smrznutu ribu, pre upotrebe, ostavite je nekoliko sati u hladnoj, posoljenoj vodi. Ako ste u prilici da presolite jelo, narocito kada je u pitanju sos, ukus mozete da spasite ako u presoljeno jelo dodate kocku secera. -Malo je poznato da je svako meso koje nameravate da przite daleko ukusnije i mekse ako ga predhodno neko vreme drzite u mleku. --Zelatin za kolace pre upotrebe treba drzati u hladnoj vodi oko 15 minuta, a onda ga staviti na vatru da se otopi. -Glavica luka oksidira u dodiru sa vazduhom i postaje otrovna. Ne cuvajte je za neko iduce jelo. -Ako vam je potrebno nekoliko kapi limuna ne morate zbog toga seci ceo limun. Jednostavno, u kori limuna napravite mali otvor i iscedite limuna koliko vam treba. Kako limun ostaje ceo, mozete ga upotrebiti i posle nekoliko nedelja. -Uvenulu zelenu salatu mozete da osvezite ovako: ocistite je izrezite je na sitne komade i potopite u vodu koja ne treba da bude hladna, a u koju ste predhodno dodali limunovog soka.Salata treba da ostane u vodi oko pola sata.

Zlatni saveti -Svoj kisobran ce te lako ocistiti ako mesto koje je uprljano ocistite obicnim alkoholom. -Mrlje na koznim predmetima u kuci brzo ce te ukloniti ako ih obrisete vlaznom krpom sa malo sredstava za prenje. -Vrlo cesto miris znoja se ne uklanja sa vunene odece ni posle pranja. U tom slucaju u vodu u kojoj perete vunenu tkaninu stavite saku soli. -Zamrznutu hranu drzite naduze 24 casa posle vadjenja iz zamrzivaca. -Vitamin C se rastvara u vodi i zato voce i povrce nemojte dugo drzati u vodi. -Przena hrana upija prilicno masnoce, pa je odmah posle przenja stavite na papirne salvete. -Male kalupe za kolace mozete napraviti sami, tako sto presavijete aluminijumsku fojiju nekoliko puta i oblikujete je po zelji. -Ukoliko su vam šargarepa, koren peršuna, rotkva ili cvekla osušeni i omekšali, pa se teško

stružu, stavite ih nakratko u friz hladnjaka, da se zamrznu. Zatim ih brzo istruzite, dok su još cvrsti. -Cim povrce za salatu iseckate, odmah ga prelijte mešavinom ulja, surceta i zacina, tako cete spreciti suvišan gubitak vitamina. Iz istog razloga, ne preporucuje se da se salata od svezeg povrca priprema mnogo ranije, vec neposredno pred obrok. -Kackavalj i druge vrste sira ne treba drzati u najhladnijem delu frizidera, jer gube ukus. Medjutim, ako zelite da komad mladog kackavalja isecete u sasvim tanke kriške, stavite ga na 10 minuta u friz, da se stegne. -Posle kuvanja karfiola, kelja ili ribe, neke vrste posudja zadrza neprijatan miris i posle pranja. Uklonicete ga ako u posudi prokuvate vodu sa dve kašike vinskog sirceta. -Dzigerica ce biti meksa i ukusnija ako se na svako parce pre przenja sipa po nekoliko kapi vinskog sirceta. Nikako netreba soliti pre, vec posle przenja, inace ce biti zilava. -Ukoliko vam jelo zagori, odmah ga prerucite u drugu posudu i pokrijte cistom, mokrom krpom. Kada se krpa prosusi ponovo je ovlazite i stavite preko suda, pa ce gotovo sasvim izvuci neprijatan miris zagorelog. -Usecereni med ce ponovo postati tecan ako se blago zagreva, najvise do 35 stepeni. -Soku od pecenja mozete dodati malo kisele pavlake, pa ce te dobiti ukusan preliv za kuvan krompir, pirinac ili rezance. -Pirinac u toku kuvanja nece da se peni i kipi i zrna ce biti lepse skuvana, rastresitija, ako u vodu sipate kasiku ulja. -Ostatci lepka od nalepnica sa cenama sa stakla ili plastike skidaju se bez problema obicnim jestivim uljem. -Rupice za dugmad kije se brzo izresaju jednostavno sa unutrasnje strane tanko premazite bezbojnim lakom. -Paniranje mesa i ribe je jos ukusnije ako meso malo poprskate limunovim sokom zatim uvaljate u brasno i jaja i na kraju u istrugani zuti sir. -Toplo belo vino mozete brzo da ohladite ako bocu do grlica stavite u mesavinu soli i vode. Dodajte jos neku kocku leda i za 20 minuta bice hladno. -Ne bacajte vodu u kojoj ste kuvali kesten. Procedite je, hladite i posle pranja njom isperite kosu. Tamna kosa dobice bakarni sjaj. -Jabuke i krompir mogu se odlicno uskladistiti u podrumu ako dno gajbe prekrijete liscem paprati. Tako ce krompir i jabuke dugo biti svezi. -Znoj sa tkanine mozete ocistiti tako sto je pre pranja potopite hladnu vodu sa sircetom. -Indigo - nakapati na fleku alkohol i isprati u cistoj vodi. -Voce - materijal preko noci potopiti u sirovo mleko, potom temeljno oprati. Moze se koristitit i limunov sok ili sirce. -Farba - fleku pazljivo odstraniti lakbenzinom ili trepteninom, potom dobro oprati u mlakoj vodi. -Krema za cipele - nezno trljati terpentinom ili spiritusom. -Sveze fleke mozete ukloniti hladnom vodom. -Cvekla - Isprati, potopiti u rastvor boraksa, potom oprati. -Kari - sprati u mlakoj vodi, zatim protrljati u glicerinskom rastvoru i posle pola sata isprati. -Cokolada - Nezno zagrebati sloj koji moze da se skine, potom nakapati benzin na fleku. Kada se osusi iscetkati. Ako je fleka "tvrdoglava" pokusati u pola razmere glicerin i zumance. Namazemo fleku i posle pola sata oprati. -Toaletni sapun ce duze trajati i manje ce da se rastapa prilikom upotrebe ako je dobro osusen. -Testo za strudlu bice mnogo ukusnije i lakse ce se razvlaciti, ako se umesto putera u njega satavi obicno jestivo ulje. -Junece snicle imace nov i lepsi ukus, ako ih pre pecenja drzite desetak minuta prelivene

casicom rakije jabukovace. -Supa ce dobiti lepu, zutu boju ako joj se pred kraj kuvanja doda izrendana sargarepa koja je predhodno kratko proprzena na malo ulja. -Kuvani karfiol postace jos ukusniji kada se pospe rendanim parmezanom i seckanim persunom. Time ce ukus karfiola dobiti na "tezini". -Bez obzira koliko su debele snicle od pileceg ili cureceg mesa, njih ne bi trebalo lupati drvenim cekicem. Meso nece izgubiti socnost, a zadrzace i lep oblik prilikom pecenja ili przenja. -Jela od kiselog kupusa bice mnogo ukusnija, ukoliko se spremaju u zemljanim posudama. -Da bi sarma ili svadbarski kupus bio pikantniji stavlja se crni biber u zrnu, bobice kleke ili list lorbera. -Kod topljenja cokolade za glazuru, potrebno je da se ona usitni i rastopi u sudu iznad vrele vode. Glazura ce imati poseban sjaj, ako se na 100 g cokolade doda jedna kasicica masnoce od kokosovog oraha. -Pre nego sto se stave kolaci u papirne korpice, dobro je podlogu preliti s cokoladnom masom. -Supa se soli na pola sata pred kraj kuvanja. -Zamrznutu hranu treba drzati najvise 24 casa u frizideru posle vadjenja iz zamrzivaca. -Vitamin C topi se u vodi i zato voce i povrce ne treba dugo potapati. Pored toga vitamin C unistava toplota, svetlost i secer, pa voce treba jesti sveze i sirovo. -Pivski kvasac je najbogatiji izvor vitamina B 1 te se preporucuje deci i osibama kojima nedostaje. -Kolace sa praskom za pecivo treba ostaviti nakon isljucivanja rerne jos 10 minuta da bi ste bili sigurni da se kolac ispekao u sredini. -Vrlo tanke palacinke se mogu dobiti, ako se peku u plitkom tiganju i to na tihoj vatri. -Teleca corba je mnogo ukusnija, ako se prilikom kuvanja doda nekoliko kocki tvrdog sira. -Mleveno meso bice vazdusastije i manje kaloricno ako se pomesa sa nemasnim krem sirom, umesto sa prezlama ili hlebom. -Pilece meso ce imati hrskavu koricu ako se tokom pecenja preliva sa limunovim sokom razblazenim u malo vode. -Meso ce biti ukusnije ako se ispece u rerni. Predhodno proprziti meso na ringli u tiganju ili serpi, zatim staviti u rernu i peci 10 minuta na 180 stepeni. -Ekleri ce biti posebno vazdusasti ako u rerni prilikom pecenja stavite serpicu sa malo vode. Da bi ekleri narasli nikako ne otvarati rernu u toku prvih 20 minuta pecenja. -Ukoliko je koren rena malo prosusen i omeksao, lakse cete ga istrugati ako ga kratko drzite u zamrzivacu. -Rezanci, kremovi i rezanca sa jajima imace lepsu zutu boju ako zumanca pospete sa malo soli i ostavi te da malo postoje, a onda ih umutite na uobicajen naci. Malo soli se nece ni osetiti u kolacima. -Meso ribe koju kuvate bice bolje i cvrsce ako u vodu sipate soljicu mleka i malo sirceta ili limunovog soka. -Ako vam pasulj zagori odmah ga prerucite u drugu posudu i prekrijte vlaznom krpom. Posle dvadeset minuta promenite krpu, pa ce upiti neprijatan miris. -Lisce kelerabe, karfiola, rotkvice i sargarepe ne treba bacati, jer je puno vitamaina i minerala. Uz dodatak malo bele zeleni ili po zelji i mesa, mozete napraviti ukusnu corbicu, zacinjenu jogurtom ili mlekom i jajetom. Održavajte pravilno vaše zlato, srebro, korale i bisere da uvek sijaju

Pravilno čišćenje nakita

Nakit je ove zime nezaobilazan modni detalj. Ali nosi se upravo tako, kao detalj, poručuju modni stilisti: dakle ili samo ogrlica, ili velike minđuše, ili zanimljiva narukvica. Najzanimljivi je nakit koji podseća na blago naših baka, ali takav nakit se i najteže održava. Pošto se nosi do kože, nakit skuplja razne masnoće i mrtve ćelije, kao i kamenac iz vode s kojom neminovno dolazi u dodir. Generalno gledano, nakit se najbolje čisti četkicom za zube ili malom slikarskom četkicom i kvalitetnim tečnim deterdžentom. Posle toga sledi brisanje i glačanje mekom, vlažnom, a kasnije sasvim suvom krpom.

SREBRO se čisti takozvanom krpicom za srebro koja se kupuje u juvelirnicama ili bolje snabdevenim supermarketima. Međutim, postoje sredstva koja sigurno imate u kući. - Potamneli srebrni nakit očistite limunom ili ga namočite u vodu kojoj ste dodali sodu bikarbonu. Čvrsto istrljajte svaki komad nakita, a zatim ga osušite mekom suvom krpom ili komadićem vate. - Pepeo od drveta izvrsno čisti srebrni nakit koji ima ukrasno kamenje. Pepelom pospite srebrni deo narukvice ili prstena, a zatim ga uklonite trljanjem mekom krpom. - Filigranski srebrni nakit se čisti mešavinom alkohola i talka. Četkicom utrljajte tu mešavinu u sva udubljenja, a zatim iščetkajte i izglačajte krpom.

ZLATO ispod 18 karata takođe tamni, pa ga morate očistiti vodom u kojoj ste rastvorili prašak. Možete upotrebiti i amonijak rastvoren u vodi. Osušite mekom suvom krpom. - Zlatni prsten bez kamena uronite nakratko u alkohol i lagano iščetkajte.

BISERI moraju da se nose što češće jer kiselina u našoj koži održava njihov sjaj. - Požutele bisere uronite na dva minuta u mlako vinsko sirće, a zatim u mlaku čistu vodu. Ostavite ih da se osuše na čistom peškiru.

PLATINA je izuzetno trajan metal koji se čisti vodom s deterdžentom ili specijalnim sredstvom za čišćenje zlata.

BAKAR s vremenom gubi sjaj. Čisti se deterdžentom za sudove. Ako na nakitu primetite mrlje, prvo ih uklonite vatom namočenom u sirće i so. Zasijaće punim sjajem i ako ga istrljate limunovom korom.

KORAL ćete osvežiti ako ga operete maslinovim uljem. Ako je koralna ogrlica čista, ali je izgubila sjaj, ostavite je da stoji nekoliko sati u zamrzivaču.

ŽAD I ĆILIBAR se čiste alkoholom ili benzinom (iz apoteke). Posle čišćenja treba ih nahraniti sa malo maslinovog ulja, a višak masnoće uklonite jelenskom kožom, koja odlično upija i daje sjaj.

TVRDO KAMENJE kao što su dijamant, safir i rubin veoma je otporno. Iščetkajte ih novom četkicom za zube namočenom u toplu vodu s rastvorenim deterdžentom. Uvek to

radite u maloj posudi da vam nakit ne ispadne u slivnik.

PROBLEMATIČNO KAMENJE kao što su opal i smaragd imaju pukotine u koje prodire voda. Zato ih nikad ne uranjajte u vodu ili bilo kakva druga sredstva za čišćenje, već potražite savet juvelira.

SLONOVAČA se čisti isto kao naši zubi: zubnom pastom i četkicom. Istrlja se, ispere i osuši. - Dobro će poslužiti i vlažna četkica namočena u sodu bikarbonu. Tako ćete isprati žutilo koje se na slonovači nahvata zbog starosti.

NEPLEMENITI MATERIJALI - Nakit od neplemenitih materijala se čisti četkicom za zube, sodom bikarbonom i alkoholom. Posle čišćenja isperite i dobro osušite mekom krpom.

PLASTIČNI NAKIT očistite pastom za zube. -Ako se caše zalepe jedna za drugu.... ...naspite u gornju cašu hladne vode,a donju spustite u toplu vodu.Prva ce se od hladnoce nešto stegnuti,dok ce druga usled topline proširiti te ce se lakše odvojiti jedna od druge! -crveni luk,odmah nakon cišæenja,treba staviti u hladnu vodu.ona steže ulja koja se nalaze u njemu i sprecava izbijanje ljutine. -PRELIV OD COKOLADE.Bice fin i sjajan ako vec premazan kolac ponovo vratimo u mlaku pecnicu na 3-5 minuta.Pri tom vrata pecnice ostaju otvorena.Cim kolace izvadimo,stavimo ih da se ohlade.Sve neravnine i kvrzice preliva nestaju. -KONTROLISANJE SVJEZINE JAJA.Postize se pomocu tzv."vodene probe".Ukoliko jaje potone na dno posude koja je napunjena vodom,onda je ono svjeze.Ako lebdi u sredini,staro je oko 3 nedjelje;ako se sirom stranom okrene prema povrsini,starije je od dva mjeseca. -MESO ce se brze smeksati ako mu pri przenju dodamo nekoliko kapi sirceta. -PECENJE ce dobiti pikantniji okus ako meso premazemo senfom i tako ga ostavimo da odstoji nekoliko sati. -TJESTENINA.Ukoliko vodi dodamo nesto ulja ili druge masnoce cim pocne da kuha,tjestenina nece prekipjeti. -PRZENI KROMPIR.Krompiri se stavljaju u vrelo ulje posto tada ne upiju toliko masti,pa su lakse probavljivi.Dobit ce zlatno-zutu boju ako ih prije przenja pospemo brasnom. -Listove salate uvijek perite pod mlazom vode a cijedite na rešetki.Salatu zaèinite neposredno prije posluživanja. -Prilikom przenja riba u vruce ulje dodajte list lovora. Ribe ce biti ukusnije, a i neugodan miris przene ribe ce biti slabiji.

Ovo je bas zanimljivo,davno sam procitala i nisam zaboravila. Ako ima MRAVA a treba sacuvati nesto da ne napadnu mravi stavi to nesto, na primer kolace, na sto koji ima 4 noge. Napuni 4 posude vodom i onda stavi svaki nogar od stola u jednu posudu.Mravi ce se peti do ivice posude sa spoljne strane a onda ce naici na vodu i nece moci da nastave svoj put nuz nogar do kolaca.

Da i vaša sudopera zasija Domaćice znaju da je jedan od najvećih kućnih problema sudopera u kuhinji. Ne dođe li vam da jednostavno dignete ruke od svega i pustite da se sve isprlja do krajnje granice? Svi prljaju, svi bacaju otpatke, mast se lepi za sudoperu... Ima li rešenja? Glas vam otkriva kako da u 12 lakih koraka jednom temeljito očistite vašu sudoperu; tako će vašim najbližima biti mnogo teže da je zaprljaju (a valjda će se i sažaliti kad vide kako sija), dok će svako sledeće čišćenje biće mnogo lakše i brže. 1. Pustite vrelu vodu da teče po praznoj sudoperi. Ne zaboravite da stavite čep i napunite sudoperu do vrha. Zatim sipajte šoljicu izbeljivača u vrelu vodu. Neka tako odstoji najmanje sat vremena. Sada izvadite čep uz pomoć klešta ili nekog drugog predmeta i pustite da voda oteče. Ako nemate nikakav adekvatan predmet, prespite malo vode u drugu sudoperu i izvadite čep uz pomoć rukavica. Ne dopustite da voda sa izbeljivačem dospe na vaše ruke! Zatim je temeljno izribajte sunđerom. 2. Uzmite drugi sunđer i natopite ga "ajaksom" ili nekim drugim sredstvom za čišćenje (može i soda bikarbona). 3. Uzmite nešto sa oštrom ivicom i dobro očistite obod slivnika (kao kada biste čistili crno ispod noktiju). Zapamtite, što uporniji budete sada, manje posla vas čeka ubuduće! 4. Dobro očistite sve zabačene i nedostupne delove. Ako treba, koristite staru četkicu za zube. 5. Sada uzmite hemikaliju za čišćenje prozora, i navalite! Dobro prionite i sunđerom pređite preko svakog dela sudopere najmanje tri-četiri puta. Neka blista! 6. Ako još niste zadovoljni, ponovite korake broj šest i sedam! Ne odustajte dok ne zablista savršeno! 7. Kad god puštate vodu u sudoperu, uzmite čistu krpu i trljajte dok sve ne bude suvo. Neka pored sudopere uvek bude po jedna čista, suva krpa. Ovaj postupak treba da vam uđe u naviku svaki put kada napuštate kuhinju, i to ne samo vama, nego i celoj porodici! Nema više prskanja i ostavljanja vode u sudoperi! Voda u sudoperi je magnet za prljavštinu! Čišćenje fleka od kućnih ljubimaca - Mama mama, Mile se ... Koliko puta ste čuli ovu rečenicu? A epilog je unapred poznat: deca se igraju, muž drema, Mile pored njega, sve to dok ste vi suočeni sa smrdljivom flekom koja nikako neće da nestane. Ali, ovo je još scenario sa hepiendom! "Mile" se ponekad zavuče u najskrovitije mesto u stanu, pa tamo obavi svoju prljavu rabotu. I onda nešto smrdi, i smrdi, a vi ne znate šta je. Mislim, znate šta je, ali ne znate gde je. Ovakve stvari se događaju bez obzira na to

koliko je "Mile" poslušan i istreniran. I najbolje kuce i mace ponekad omanu. Najgore od svega što može da vam se dogodi, a što se, nažalost, najčešće i događa, je fleka od urina. Šteta koja će nastati zavisi od hemijskog sastava urina (koji se menja u toku života ljubimca, u zavisnosti od starosti, medikamenata, opšteg zdravstvenog stanja, pola), a uglavnom je ozbiljna - urin je vraški teško očistiti. Pa ipak, nada postoji. Kad vam se dogodi ovakav akcident, pratite uputstva koja možete pročitati ispod: 1. Prekrijte tečnost papirnim ubrusima - izvucite njima što je više moguće. 2. Pomešajte tečnost za pranje sudova i vrele vodu u razmeri 1:3. 3. Izribajte fleku mešavinom vrele vode; ponavljajte postupak sve dok na krpi kojom ribate ima tragova urina. 4. Pomešajte tečnost za sudove sa vrelom vodom i dodajte jednu šolju sirćeta. Izribajte još jednom mesto gde je kuca/maca obavila posao. 5. Izribajte još jednom čistom vodom. Kad završite, stavite papirne ubruse na mesto koje ste čistili. Pritisnite ih teškim predmetom i sačekajte pet minuta. Ponovite ovo dok se mokro mesto ne isuši. Ipak, i pored vaše najbolje volje, neće svaka fleka moći da se skine. Ponekad je sastav mokraće takav da ona nepovratno rastvara boje koje se nalaze u parketu ili tepihu i pravi trajnu štetu. Još jedan ključan faktor je brzina reagovanja; što duže čekate, manje su šanse za uspeh. Spora reakcija može prouzrokovati fleke na tepihu, ili odvajanje parketa. Naravno, tu je i smrad (posebno u slučaju da je mačka obavila "poslić"). Isto važi i za ljubimca: ukoliko ga odmah ne napadnete ribaćom četkom i krpama, praviće vam društvo još dugo, dugo... Ako vam je kosa izgubila sjaj,na opranu kosu stavite pakovanje od kasikice praska za pecivo i dve kasike sampona.Smesu utrljavati 4-5 min i isprati mlakom vodom i jabukovim sircetom za dodatni sjaj. Provereno deluje!

Protiv fleka od znoja Svi se mi znojimo kako u toku leta tako i tokom ostatka godine, ako smo u prostoriji u kojoj je pretoplo, ako se fizički naprežemo (na treningu, recimo), a ima i onih koji se preznoje od nervoze. Znojenje kao takvo je savršeno normalna pojava, a neprijatan miris znoja najčešće se može izbeći redovnom higijenom i upotrebom dezodoransa, jer znoj, sam po sebi, nema nikakav miris. Neprijatni mirisi dolaze od bakterija koje se namnože na telu, a koje redovnim tuširanjem i upotrebom dobrog dezodoransa možete ukloniti i/ili usporiti njihovo razmnožavanje. Međutim, i kada neprijatnog mirisa nema (ura!), na odeći se mogu pojaviti ružne fleke od znoja (ua!), a to ne želite. Kako izbeći pojavu ovakvih fleka? Jedan metod je "spoljni" - kvalitetan antiperspirant. Antiperspirant izgleda isto kao i dezodorans, nekada ima neki lep miris, nekada je bez ikakvog mirisa. Može da bude u spreju, stiku, gelu... Baš kao i bilo koji dezodorans. Uloga mu je da spreči prekomerno znojenje. To

se ostvaruje ili solima koje smanjuju ili sprečavaju proces znojenja, ili materijom poput talka koja, fino raspršena preko vašeg pazuha, upija višak znoja, ili kombinacijom oba ova metoda. Kvalitetan antiperspirant sa dvadesetčetvoročasovnim delovanjem trebalo bi da reši problem fleka na odeći (naravno, samo ako ga koristite direktno na svojoj koži, ne ako prskate odeću njime). Drugi metod jeste "unutrašnji" - dve do tri šoljice čaja od žalfije dnevno. Ovaj čaj usporava izlučivanje znoja. "Spoljni" i "unutrašnji" metod mogu se kombinovati. Bitno je i da nosite odeću od prirodnih materijala (pamuk, lan, svila), jer ćete se tako manje znojiti, a veoma je korisno i da se obrijete ispod pazuha ili da na neki drugi način uklonite dlačice iz ove regije ako ispod pazuha imate "žbunove", fleke od znoja na odeći biće mnogo veće. Za momke: sasvim je u redu i ako dečak ukloni malje ispod pazuha. Nije teško biti zdrav Kako da se što pre rešite prvih i najčešćih posledica preterivanja u jelu i piću Manje hrane u tanjiru, bolji osećaj u stomaku (Foto Demus)

Loše varenje izaziva bol i peckanje u području ispod grudne kosti . Najčešći simptomi loše probave jesu:

Bol u želucu Imate osećaj da se hrana koju ste upravo pojeli vratila iz sistema za varenje da bi vas kaznila zbog preterivanja. Loše varenje doslovno znači da je nešto loše, ili da uopšte nije, svareno.

Nadimanje Osećate se puni i tromi, nesposobni za bilo koju radnju osim za izležavanje na krevetu, a to je upravo ono što u ovoj situaciji ne smete da radite.

Mučnina i povraćanje Osećaji, odnosno simptomi koji na svom tužnom i neprijatnom kraju ipak donose osećaj olakšanja. Najbolji način da izbegnete neugodnosti zbog lošeg varenja jeste da izbegavate ono što vam ne prija. Ponekad to ne želite uprkos tome što znate šta vas čeka sutra. Probajte onda ovo. – Prestanite da pušite. Loše varenje je još jedna posledica pušenja. Ukoliko vam je ovo suviše teško onda svakako nemojte zapaliti cigaretu odmah posle jela. – Tražite od vašeg lekara neke lekove koji olakšavaju varenje hrane. – Pazite koliko pijete. Prekomeran unos alkohola može da utiče i na varenje. Izbegavajte lekove protiv upala, kao što su brufen ili andol. Oni mogu dodatno da nadraže

osetljivu sluzokožu želuca. Ukoliko ni nekoliko dana posle praznika vaše smetnje sa varenjem ne prestanu, ako počnu da vam ometaju svakodnevni život i aktivnosti, javite se lekaru. Dešava se da je loše varenje rezultat nekih funkcionalnih problema sistema organa za varenje, a u tom slušaju postoji čitava lepeza lekova koji mogu da olakšaju vaše zdravstvene tegobe. U ishranu svakako treba uključiti ananas, a ako ste u mogućnosti i papaju. Oni sadrže enzime papain i bromelin koji podstiču varenje, kao i fermentovane mlečne proizvode sa živim ćelijskim kulturama koje će obogatiti crevnu mikrofloru, važan faktor dobrog varenja. Neki lekari nutricionisti upozoravaju i na važnost pravilne kombinacije namirnica. Ako ne znate šta sa čim ide ili ne ide, podsećamo vas: Proteini i ugljeni hidrati su kombinacija koju je potrebno izbegavati. Prema ovoj teoriji, hrana koja sadrži šećere i skrob ne treba da se jede istovremeno sa proteinima. Naravno, neće vam se ništa strašno desiti ako se ovih prazničnih dana u vašem tanjiru nađu zajedno, no ne zaboravite da se zaustavite na vreme.

-

Negovane ruke Tokom dana, kada vam se za to ukaže prilika, i prilikom odlaska na spavanje, namažite ruke sokom od pomorandže. Postaće meke i glatke. - Bezbolno čupanje obrva Ono može da bude i potpuno bezbolno ako pre same operacije pređete preko obrva kockicom leda obavijenom gazom. - Da šminka na kapcima bolje drži Ako kapke, pre no što stavite senku, premažete kapljicom soka od limuna i ostavite da se ovaj prvo osuši, šminka će se duže držati. - Umivanje masnog lica Skuvati šaku mekinja i sok od pola limuna u jednom litru vode. Zatim profiltrirati i sipati u bocu. Tom tečnošću svakog jutra umivati lice, vrat i ramena. - Masna kosa Umivati nedelju dana svakodnevno sumpornim sapunom i mlakom vodom. Pet dana pauzirati pa još jednom ponoviti postupak. Rezultat je iznenađujući. - Četkanje masne kose Masnu kosu treba svakog jutra četkati četkom stavljenom u najlonsku čarapu. Prašina i masnoća će ostata na najlonu a kosa će postati sasvim čista. Naravno, ovu najlonsku čarapu treba posle svahe upotrebe oprati. Napomena; masnu kosu ne treba dugo niti suviše energično četkati jer to izaziva lojne žlezde na još jače lučenje. Dovoljno je nekoliko ovlašnih poteza. - Čišćenje četke Očistićete četku za kosu bez po muke ako pre upotrebe, odnosno na čistu četku,

nataknete komad gaze, tako da čekinje prođu kroz rupice na tkanini. Kad se na četki nataloži prljavština, prašina i perut, povucite gazu naviše i ona će sa sobom povući svu prljavštinu. - Tragovi od bojenja kose Tragovi od boje ili preliva za kosu, na čelu i iza ušiju, lako se mogu otkloniti pepelom od cigareta. Iščezavaju odmah i ne nadražuju kožu. - Stari recept za skidanje malja Pomešajte nekoliko kapi glicerina sa tri do četiri kašičice šećera i malo vode. To sve zagrejte da bude mlako i elastično. Mažite time maljava mesta kružnim pokretima, kao da masirate. Pod prstima će nastati male valjuške koje sa sobom odnose suvišne dlake. Koža će postati glatka i meka. - Sjajni nokti Trljajte nokte prvo vlažnom upijajućom hartijom a potom nešto duže, suvom. Nokti će postati sjajni, a sačuvaće svoju prirodnu boju. - Ako se zgusne lak za nokte Čak i ako je zatvorena bočica, dešava se da se lak zgusne. U tom slučaju dodajte nekoliko kapi čistog alkohola. Lak će postati opet tečan. - Brzo sušenje laka na noktima Umočite namazane nokte u hladnu vodu i držite ih tako dva minuta. Nokti će biti suvi, a lak se neće ljuštiti. - U nedostatku acetona Zalepite komadiće selotejpa na nokte. Zatim naglim pokretima povucite selotejp na kome će ostati sav lak. - Ulje za sunčanje Možete ga sami napraviti mešavinom trećine morske vode, trećine soka od pomorandže i trećine ulja, najbolje bademovog. Ovo sredstvo je jeftino i efikasno. -

Zevanje u društvu Nezadrživu želju za zevanjem, vrlo neprijatnu pojavu u društvu, otklonićete ako vrhom jezika golicate nepce. - Ujed komarca Ako vas ujede komarac a nemate pri ruci odgovarajući krem ili sprej za ublažavanje svraba, dovoljno je da mesto premažete sodom bikarbonom na koju ste kanuli malo vode. Sve će proći za tren oka. - Da odstranite žulj Najbolniji žulj izlečićete lako uz pomoć četkice zamočene u tinkturu joda. Dobro natopite žulj jodom pa ovu operaciju ponovite posle osam dana. Jod prodire sve do korena žulja i ovaj se posle četiri nedelje potpuno osuši. - Uklanjanje bradavica Nekoliko svežih, dobro opranih i iseckanih listova čuvarkuće stavljajte na bradavicu

dva do tri puta dnevno. Ponavljajući ovu operaciju nekoliko dana bradavice će nestati. - Šta sa modricama? Posle nekog snažnog udarca možete pouzdano očekivati da će vam se na tom mestu pojaviti modrica. Podmetnite odmah to mesto pod slavinu sa toplom vodom. Ili stavite što vreliji oblog, onoliko koliko možete da podnesete a da se ne opečete, na udareno mesto. Na taj način ćete poboljšati krvotok i modrica se neće pojaviti, a bol će se ublažiti. - Da se ne pojavi čvoruga Da detetu prilikom udarca o neki predmet ne izraste čvoruga, tamponirajte udareno mesto vatom natopljenom u sirće. - Ujed osice Svrab i bol od ujeda osice ublažićete ili čak potpuno otkloniti ako crvenim vrhom šibice koju ste prethodno ovlažili jezikom, pritisnete na mesto uboda. - Opekotine od pegle Dovoljna je mala nepažnja pa da se prilikom peglanja opečete. Opekotina će se ublažiti ako odmah opečeno mesto premažete površinom presečenog krompira. - Mleko protiv opekotina Ako se opečete, povređeno mesto odmah zaronite u hladno mleko i ostavite da tako stoji nekoliko trenutaka. Crvenilo i plik se neće pojaviti, a neće ni boleti. - Opečen jezik Probajući jelo često se dešava da opečete jezik. Ako vam se ubuduće to dogodi dovoljno je da srknete malo sirćeta i neprijatnog bola će nestati. - Reumatični bolovi Kuvati 15 minuta u 1 litru vode 69 grama šimšira, dobro zasladiti i piti nekoliko puta dnevno. Vrlo dovro i efikasno sredstvo protiv reumatizma. - Bol u krstima Bol u krstima olakšaćete ako na bolno mesto stavite gazu prethodno premazanu kašom spravljenom od 2 šake zobenog brašna skuvanog u malo vode. - Napadi astme Jaki napadi astme mogu se ponekad smiriti uzimanjem kocke šećera na koju se kanulo nekoliko kapi esencije od mirođije. - Ako dete slučajno proguta pogrešno bombonu i davi se Dešava se da dete proguta celu bombonu. Nekad je lekar udaljen a često ni hitna pomoć nije dovoljno hitna. Uzmite dete za noge, podignite ga tako da mu glava visi. Pri tome se u grlu stvara neka vrsta grča koja izbacuje bombonu pa i svaki drugi krupan zalogaj. - Nadimanje od kukuruznog brašna Kačamak i proja su naša omiljena jela. Evo kako izbeći nadimanje i težinu u stomaku koji su česta posledseda varenja kukuruznog brašna; pet minuta pre nego što počnete

da se sladite, popijte čašu hladne vode. Miris od kuvanja kupusa Kada se kuva kupus, po celom stanu siri se neprijatan miris. Da bi se to izbeglo, serpu u kojoj se kuva kupus prekrijte cistom krpom natopljenom sircetom. Odbrana od muva Ako vam dosadjuju muve, pokusajte da se odbranite starim narodnim "lekom". U vazu na stolu stavite nekoliko strucaka metvice ciji miris muve ne podnose i beze od njega. Zadimljeni prostor U prostoriji sa dosta pusaca, brzo ce postati zagusljivo. Da bi se to izbeglo, upalite obicnu svecu i stavite je na sto. Ona ce pokupiti dim i moci ce lakse da se dise. Ciscenje fikusa Ako su listovi fikusa pokriveni prasinom, sto se cesto desava, nije preporucljivo prati ih vodom. Dovoljno je suvom krpom brisati listove a posle ih samo izglancati krpom natopljenom u pivo. Pivo ce listovima dati lep sjaj. Ciscenje posudja od srebra Ako nemate specijalno sredstvo za ciscenje srebra mozete pepeo cigarete pomesati sa sokom od limuna. Zatim, mekom krpom sa ovom mesavinom istrljati srebrne predmete. Na kraju izglancajte suvom mekom krpom. * Med se nikada ne uzima metalnom kasikom. Obavezno drvenom ili plasticnom zbog oksidacije koja moze nastati u dodiru sa metalom. * Da bi svoj escajg, case i posudje od rostfraja ocistili od kamenca, isperite ga nakon pranja u alkoholnom sircetu i vodi. Zatim ispolirajte suvom krpom i rostfraj ce biti cist i blistav. * Mleveno meso bice vazdusastije i manje kaloricno ako se pomesa sa nemasnim krem sirom umesto sa prezlama ili hlebom. * Pilece meso ce imati hrskavu koricu ako se tokom pecenja preliva limunovim sokom razblazenim u malo vode. * Dzigerica ce biti meksa i ukusnija ako se na svako parce pre przenja sipa po nekoliko kapi vinovog sirceta. Nikako je ne treba soliti pre przenja, vec posle, inace ce biti zilava. * Nikada ne perite jaja ako mislite da ih odlozite u ostavu, jer cete pranjem odstraniti fini sloj koji je prirodna odbrana od mikroba. * Ulje u tiganju nece prskati ako u njega prvo stavite malo soli, pa tek posle ulje. * Suseno povrce najbolje cete sacuvati ako u sud u kome ga drzite stavite kasicicu soli i hermeticki zatvorite. So sprecava razvijanje parazita koji kvare suseno povrce. * Meso treba prati na brzinu, pod tekucom vodom. Nikada ga nemojte ostaviti da stoji u vodi, izgubice dobar deo dragocenih sastojaka.

* Kada meso ili povrce zelite peci u aluminijumskoj foliji, stavite ga na onu sjajnu stranu a zatim krajeve pazljivo pokupite i savijte, da za vreme pecenja ne bi iscurio sok. * Korica na pecenom kiselom testu bice lepsa i sjajnija ako je premazete umucenim zumancetom. Ako nemate zumance, ulupajte preostalo belance sa kasikom mleka i na vrh noza secera. * Kuvano meso nemojte vaditi iz vode odmah kada je skuvano, vec ga u vodi ostavite do serviranja.

Čista vrata dok kažete „keks” Sva vrata i okviri u stanu brzo se isprljaju od prašine i od ruku, pogotovo ako u kući ima dece, pa ih povremeno treba oprati. Domaćice to rade na različite načine, više ili manje uspešno, više ili manje naporno. Savet iskusnih glasi: najpre, vrata uvek perite odozgo nadole, zatim ih, dok su još vlažna, odmah prebrišite i uglancajte mekom krpom, najbolje onakvom kakvu koristite za brisanje stakla u automobilu. Ali, ne čiste se sva vrata na isti način. Drvena i lakirana vrata: najbolje je oprati iz takozvanom magičnom krpom, bez upotrebe hemikalija. Ako takvu krpu nemate, čistite nekom običnom, mekom krpom i hemikalijom za čišćenje nameštaja, trljajući posebno mesta na kojima su vrata najviše zaprljana. Zatim mekom flanelskom ili vunenenom krpom uklonite višak hemikalije koji drvo nije upilo i izglačajte. Belo obojena drvena vrata neki peru i mlakom vodom sa malo sode bikarbone, ali posle sušenja mekom krpom drvo treba “nahraniti” žutim voskom ili preparatom za parket, koji će mu dati lep sjaj i sprečiti da se isušuje i puca. Plastična vrata: mogu da se peru blagim rastvorom nekog deterdženta, isperu čistom vodom i osuše mekom krpom. Po želji, posle ih izglancajte sredstvom za negu nameštaja. Staklena vrata: najpre treba oprati staklo na vratima, a posle toga drveni okvir. Brušeno staklo, mutno staklo, ono u boji ili ukrašeno intarzijama, može da se čiste mekom četkom navlaženom blagim rastvorom amonijaka. Kvake i ključaonice: danas se najčešće koriste kvake od metala koji ne rđa i ne menja boju ili su presvučene plastikom, što se sve lako očisti običnom ili magičnom krpom. Međutim, mesingane kvake treba čistiti češće i najbolje je za to upotrebiti poseban preparat koji se može naći na tržištu. Sa kvake u boji, prljaviština se može skinuti i krpom namočenom u sredstvo za pranje prozora. Koristan savet: ako vam vrata škripe, namažite šarke petrolejom ili grafitom iz obične olovke. A ako su šarke popustile, pa se vrata teško otvaraju i zatvaraju, kupite nekoliko metalnih prstenova i stavljajte jedan po jedan u šarke, sve dok otvaranje i zatvaranje vrata ne bude opet kako valja. Glancanje nakita Najsigurnije je da vam potamneli nakit od zlata i srebra očisti zlatar. Ali, ako mislite da biste mogle i same, probajte da ih istrljajte starom četkicom za zube, umočenom u gustu kašu od soda bikarbone i vode. Dosta dobri rezultati postižu se i pomoću četkice umočene u mešavinu špiritusa i krede u prahu ili samo špiritusa.

Posle čišćenja srebrni nakit bi trebalo isprati čistom vodom i dobro izglačati krpom za brisanje automobila ili flanelom. Kažu da srebro može da se očisti i tako što ćete ga potopiti u kiselo mleko i ostaviti da u njemu odstoji kratko vreme. Zatim ga izvadite, ostavite da se na vazduhu dobro osuši i na kraju uglačajte mekom krpom. Lak za kosu, parfem, znoj, kao i razne hemikalije koje se koriste u kući mogu da ostave ružne mrlje na dragom kamenju ili da ga oštete. Zato takav nakit stavite na sebe tek kad završite sa ulepšavanjem. Možete ga istrljati mekom krpom, a ako ima mrlje, pokušajte da ga očistite sasvim blagim rastvorom amonijaka u vodi, zatim isperite mlakom vodom i obrišite suvom krpom. Patinu nastalu na nakitu od nepoznatog metala pokušajte da očistite nežnim trljanjem mešavinom sitne soli i toplog sirćeta. Isperite ga potom čistom vodom, zatim još jednom mlakom vodom i na kraju osušite suvom krpom. Ogrlica od korala dobiće lepši sjaj i izgledaće kao nova ako je operete u vodi u kojoj je rastvorena morska so, a zatim izbrišete mekom krpom i uglačate sa nekoliko kapi lanenog ulja. Ogrlice i prstenje sa ćilibarima možete oprati čistom mlakom vodom, a zatim izglačati suvom krpom. Na isti način čisti se i nakit sa poludragim kamenjem.

Pre nego počnete nešto da kuvate trebalo bi da znate sledeće: - obavezno nešto pojedite jer ako ste mnogo gladni žurićete i grešićete - dobro izračunajte za koliko osoba nešto spremate da vam gosti ne bi ostali gladni - pročitajte ceo recept, sa svim objašnjenjima i slikama i na vreme pripremite sve što je potrebno - obavezno koristite kuhinjski vagu, ''odokativnu'' metodu ostavite za ona jela koja spremate već godinama - ako je potrebno korišćenje rerne uključite je na vreme, a sve što pečete, osim ako u receptu ne piše drugačije, pecite na srednjoj rešetki - operite ruke, pokupite kosu i vežite kecelju - ne napuštajte kuhinju dok je uključen šporet, posebno ako je na plin - vrelo posudje nikada ne spuštajte direktno na radnu površinu ili sto, uvek koristite podmetač ili običnu drvenu dasku - sudove perite odmah nakon upotrebe da se ne bi ''nagomilali'' - uključite aspirator ili otvorite prozor da mirisi, koliko god bili prijatni, ne bi ostali u vašoj kosi, zavesama...

Par korisnih saveta Popij ovo, napravi ono, to će ti sigurno pomoći - kad smo bolesni, okolina nas u najboljoj nameri zatrpava preporučnim savetima. Zamolili smo stručnjake da nam otkriju koji su domaći recepti zaista delotvorni! * Prilikom povišene temperature je li je bolje oznojiti ili staviti hladanu oblogu? Kod lagano povišene temperature (do 39 stepeni) bolje je podsticati znojenje. Povišena temperatura je obrambeni mehanizam organizma. Upravo je zato važno da se temperatura ne počne spuštati odmah. Tokom prva četiri dana prehlade boravkom u zagrejanim prostorima, poput saune ili turskog kupatila, može se ubrzati izlučivanje virusa, no ne treba preterivati s utopljavanjem. Zamotavanje listova u hladne obloge preporučuje se tek ako je temperatura viša od 39 stepeni. Važno je da se oblozi stavljaju pravilno: manji ručnik navlažite u mlakoj vodi pa ga lagano položite preko listova. Nakon 10 do 20 minuta oblog zamenite. Stopala se pritom ne smeju rashladiti pa je najbolje obuti tople čarape. * Curi li nam krv iz nosa, glavu treba držati uspravno ili zabaciti unazad? Glavu držite uspravno jer se tako smanjuje pritisak na krvne žile. Spolja pritisnite nosnicu iz koje krvari. Prilikom dužih i učestalih krvarenja pomaže stavljanje hladnog obloga na zatiljak. Nikako nemojte napraviti pogrešku i glavu zabaciti unazad. Tako će se krv slivati u ždrelo i postat će vam mučno. * Treba li prati zube kad krvare desni? Uvek treba nastaviti prati zube! Upravo zbog ostataka hrane među zubima nastaju upale koje uzrokuju krvarenje iz desni. To se može sprečiti samo redovitom higenom zubnim koncem ili međuzubnim četkicama. Ako tegobe potraju, obratite se stomatologu. * Kod probadanja u slezini treba li stati ili nastaviti trčati? Najučinkovite ćete suzbiti bol nastavite li lagano hodati i pritom duboko dišete. Možete pokušati i sledeće: dok hodate, ruke podignite visoko i pritom udahnite, a prilikom izdisaja ruke spustite i gornji dio trupa nagnite prema napred. Nekima pomaže i pritiskanje bolnog mesta prstima. Pritom se lagano nagnite prema napred i kad izdišete, smanjite pritisak prstima. * Treba li proliv zaustaviti tabletama ili ga jednostavno izdržati? Organizam reaguje na viruse, baktere i štetne matere tako što ih "ispire". Stoga proliv ne dobro odmah zaustaviti. Jedino možete pomoći crevima u borbi protiv štetnih klica. Lekovi s taninima imaju antibakterijsko delovanje i štite crevnu sluznicu. Ako proliv ne popraćen povišenom temperaturom, a imate neku neodgodivu poslovnu ili privatnu obavezu, možete dva do tri dana uzimati neki lek za zatvaranje sa sastojkom loperamidom. Važno je nadomeštati izgubljenu vodu i mineralne matere, posebno u dece, najbolje voćnim sokovima. * Je li delotvorne opekline rashladiti vodom ili premazati mašću za opekotine? Opečeno mesto držite pod tekućom vodom sve dok osećate bol. Međutim, izbegavajte preterano rashlađivanje. Nikako ne koristite led ili ledeno hladnu vodu jer to može naštetiti. Izbegavajte masti za opekline jer zadržavaju toplinu. Najbolje je da se ozleda zaleči na vazduhu. Za dublje i površinski veće opekline obavezno se obratite lekaru. Težim se opeklinama smatraju one kod kojih se pojavi mehur i tkivo pocrni ili je pak zahvaćeno više od 1 posto ukupne površine kože - otprilike veličina tanjirića za kafu.

* Muče li me bolovi u leđima, trebam li spavati na tvrdom ili mekom madracu? Osnovno pravilo glasi: dobar madrac ne sme se previše udubiti niti biti tvrd kao daska, nego mora pratiti oblik tela. Laiku je teško znati je li odabrao odgovarajući madrac, stoga biste se prilikom kupovine trebali posavetovati sa stručnjakom. Vrsta madraca zavisi će o vašoj visini, težini, eventualnim alergijama i omiljenom položaju prilikom spavanja. Imate li, na primer, ozledu međukraličnih diskova, najbolji položaj za spavanje je onaj s podignutim potkolenicama. Raspitajte se kod ortopeda. * Kod grlobolje pomaže hladni napitak ili šal oko vrata? Hladna jela i pića deluju blagotvorno kad su vam natečeni krajnici, a topli napici i šalovi kad vas grebe u grlu. Naravno, ni jedno ne suzbija infekciju, nego samo ublažava tegobe. * Sluz treba iskašljati ili je zaustaviti? Refleks kašlja najučinkovite je sredstvo za uklanjanje čestica prašine, uzročnika bolesti i ostalih neželjenih napasnika koji su uspeli prodreti u grlo. U slučaju prehlade na taj se način bronhiji oslobađaju sluzi. Zato ju je najbolje iskašljati, a preparate za sprečavanje kašlja uzimati samo kad je kašalj izrazito bolan ili onemogućuje spavanje. Čaj s medom ili šećerom prokušano je sredstvo. * Muče li me menstrualne tegobe, je li bolje vežbati ili se štedeti? Kretanje je najbolje prirodno sredstvo protiv menstrualnih tegoba. Ako ste im skloni, obratite pažnju da se na početku menstruacije dovoljno krećete. Razlog bolova su tzv. prostaglandini, koje u tom trenutku organizam pojačano izlučuje s obzirom da su odgovorni za stezanje materice kako bi usledilo ljuštenje sluznice. To može izazvati grčeve u donjem delu trbuha. Kretanje pak poboljšava cirkulaciju i tako će bolovi izostati ili će se barem ublažiti. * Treba li ignorisati bele mrlje na noktima ili treba jesti više mlečnih proizvoda? Te mrlje nemaju nikakve veze s nedostatkom kalcijuma. Reč je o ukorenjenom mitu, ali potpuno pogrešnom. Reč je o malim ozledama ležišta nokta. Nakon otprilike tri meseca ti kvaritelji lepote nokta sami će nestati. * Treba li rane pokriti flasterom ili pustiti da se osuše na vazduhu? Površinske ozlede bolje će zaceleti bez flastera. Naravno, osnovna pretpostavka je da nisu na mestima gde se lako mogu uprljati ili ponovno ozlediti, na primer na rukama. U tim bi slučajevima ranu trebalo zaštititi. Ako ste stalno u kontaktu s vodom, preporučujemo stavljanje vodootpornog flastera. * Imam li muskulfiber, trebam li nastaviti vežbati ili je bolje napraviti pauzu? Lagana fizička aktivnost pomoći će da se rešite bolova u mišićima. Oni, naime, nemaju nikakve veze s nakupljanjem mlečne kiseline, kao što se to često misli. Umerenim kretanjem mišić će se bolje prokrviti. Preveliko opterećenje je, međutim, u ovoj fazi opasno jer je sklonost ozbiljnijim ozljedama povećana. * Protiv gorušice pomaže prašak za pecivo ili mleko? Kašičica praška za pecivo, doduše, trenutno pomaže, ali je potom treba podrignuti. Elegantne rešenje: nakon jela žvaćite oko sat vremena žvakaću gumu. Mleko više preventivno deluje protiv gorušice. Mlečni su proizvodi, naime, alkalni i vežu kiselinu. Slatka, masna, kisela, jako začinjena jela te alkohol i nikotin pojačavaju stvaranje kiseline u želucu. * Bradavice će nestati same ili ih treba dati odrezati?

Brojne bradavice doista nestanu same. A ako ne? Nikako ih ne režite sami. Raspitajte se kod vašeg lekara ili dermatologa za najprikladniji način njihova uklanjanja, na primer zaleđivanjem ili nanošenjem kiseline. * Treba li žuljeve na stopalima probušiti? Smeta li vas žulj, probušite ga sterilnom iglom kako bi iz njega istekla tekućina. No, nemojte uklanjati kožu jer je ona idealan pokrov za ranu. Iglu sterilizirajte tako da je prokuvate ili namočite u alkohol. Potamnela odeća, kao i predmeti bele boje mogu ponovo da pobele Da belo bude još belje Toliko ste se trudili da svoju omiljenu belu šoljicu za čaj, posteljinu, košulju tretirate raznim hemijskim sredstvima kako bi vratili besprekornu belinu, ali sve je bilo uzaludno. Usled dugog stajanja, preterane upotrebe, pa nekad i zbog dugogodišnje neupotrebe stvari za domaćinstvo i vaši omiljeni predmeti poprime sivu ili žutu boju. Sve to što ste kupovali upravo zbog blistave beline sada izgleda zapušteno, prljavo i nehigijenski. Upravo zbog toga vreme je da nešto preduzmete i stvarčicama koje život znače vratite stari sjaj. Bez obzira na to što svaki dan intezivno perete vrelom vodom svoje bele porcelanske tanjire, od obojene hrane poprimili su ružne žućkaste i oker fleke, što vas posebno izluđuje. Savet je jednostavan - u mašinu za pranje posuđa, umesto uobičajenog deterdženta koji koristite, sipajte šoljicu varikine, pa sve to još jednom ponovite, ali sad sa sredstvima za pranje. Silikonska daščica za seckanje hrane koja se obojila u zelenu, narandžastu ili pink boju od pripremanja hrane vratiće belu boju kada je istrljate limunovim sokom. Šolju iz koje svaki dan pijete kafu ili čaj posvetlećete je ako je očistite četkicom na koju ste naneli malo sode bikarbone, a zatim isperete mlakom vodom. Pamučni stolnjaci i posteljina zabeliće se onog trenutka kada, posle iskuvavanja na 90 stepeni, u vodu za poslednje ispiranje dodate čašu sirćeta ili limunske kiseline. Rastvor u razmeri litar vode i tri kašike aktivnog kiseonika u prahu osvežiće vašu garderobu koja u svom sastavu sadrži vunu. Potopite odeću u pomenuti rastvor i neka u njemu odstoji ceo dan. Već zaboravljena mamina ili bakina čipkana haljina, koju želite da obučete za matursko veče, dobiće potpunu belinu ako je nekoliko sati potopite u mlaku vodu u koju ste razmutili malo skroba ili dodali vodu u kojoj se prethodno kuvao pirinač. Izgledaćete poput uspavane lepotice. Plišani meda vašeg mališana izgleda sumorno siv od muvanja po dečjim ručicama. Operite ga neutralnim tečnim sapunom u koji se doda nekoliko kapi izbeljivača. Videćete da leka ima za sve, pa i da belo ponovo bude belo. Čišćenje kuhinjskog pribora Pribor za jelo, posuđe i ostali pribor koji se koristi za pripremu hrane vremenom dobije mrlje ili potamni, pa ga je potrebno posebno dobro očistiti i oprati. Ponekad je za to neophodno primeniti i neki manje uobičajeni postupak. Preporučuje se da ga stavite u dublju šerpu, nalijete vodom da ogrezne i u vodu sipate deterdžent za pranje posuđa. Pustitite da voda provri, ostavite pribor u njoj desetak minuta, a zatim komad po komad istrljajte oštrom stranom sunđera za pranje posuđa i dobro isperite toplom vodom. Obrišitite ga čistom lanenom ili platnenom krpom, pa će ponovo zasijati kao nov. Važno upozorenje: nemojte iskuvavati pribor za jelo sa plastičnim drškama, bez obzira koliko

bila otporna plastika. Takav pribor ćete najbolje očistiti trljanjem sunđerom sa malo paste za zube ili trljanjem unutrašnjim delom kore isceđenog limuna. U oba slučaja potrebno je da se odmah posle čišćenja pribor za jelo dobro ispere toplom vodom i obriše suvom čistom krpom. Srebrni pribor za jelo vremenom potamni čak iako ga uopšte niste koristile, samo od stajanja. U tom slučaju možete da ga istrljate krpom namočenom kiselim mlekom, a zatim dobro isperete, obrišete i uglačate čistom suvom krpom. Veliki čelični kuhinjski nož najlakše ćete očistiti od mrlja ako ga istrljate plutanim čepom koji ste nakvasili sirćetom i posuli solju. Metalno rende uvek treba oprati odmah posle upotrebe. Ako ste propustile da to učinite, pa su se za rupice zalepili osušeni ostaci namirnica, stavite rende u toplu vodu sa deterdžentom da odstoji desetak minuta. Zatim drvenom čačkalicom ili zašiljenim palidrvcetom uklonite ostatke hrane iz rupica, a koristiće i ribanje oštrom četkom. Drvene daščice i varjače nikada ne treba dugo držati potopljene u vodi. Najbolje je da se odmah posle upotrebe operu i osuše. Međutim, ako su ipak navukle neprijatne mirise ili dobile tamne mrlje, izribajte ih oštrom četkom zamočenom u mešavinu soli i sirćeta, a zatim isperite toplom vodom. Po potrebi, ovaj postupak možete da ponovite i dva-tri puta, dok ne budete zadovoljne rezultatom. Povremeno, ali ne često, drvene daščice i varjače možete spustiti u kipuću vodu s deterdžentom za sudove, prokuvati minut ili dva i odmah isprati toplom vodom i osušiti. Plastične posude i cediljke su veoma praktične, ali i one vremenom mogu da dobiju mrlje i navuku neprijatne mirise. I njih treba odmah posle upotrebe oprati, ali ako ste propustile da to učinite, povremeno ih možete isprskati i sa spoljne i sa unutrašnje strane sredstvom za čišćenje rerne i ostaviti da deluje desetak minuta. Zatim ih istrljajte oštrom četkom ili sunđerom i dobro isperite.

Recepti naših baka Napravite pakovanje za svoju kosu kako bi bila zdrava i sjajna Osnovna namena hranljive maske, pakovanja za kosu, jeste da prehrani koren kose nakon svih zlostavljanja kojima ih današnja žena podvrgava. Boja, kiselina, hidrogen, gelovi, lakovi, zračenja u solarijumima, sušenje fenom, život u nezdravim gradskim prilikama, zatim duvanski dim, izduvni gasovi, stres, ultraljubičasti i infracrveni zraci sunca... Svi ovi faktori negativno utiču na vašu kosu. Kosa koja ima perut - Perut je zbog hormonalnih naglih promena vrlo česta i neprijatna pojava. Pripremite pakovanje od maslinovog ulja i ruzmarina. Recept: Na jednu kašiku maslinovog ulja stavlja se deset kapi ruzmarinovog ulja (možete ga kupiti u apotekama). Pažljivo nanesite na kosu i dobro utrljajte masirajući temen glave. Najbolje bi bilo da pakovanje ostavite da deluje preko noći. Ujutro dobro isperite kosu. Suva kosa - Dodatnu pomoć već isušenoj kosi pružiće pakovanje od čičkovog ulja. Osim što će nahraniti kosu, ono deluje i antibakterijski.

Recept: U jednu zdelicu izdvojte i dobro razmutite žumance. Kap po kap dodajte čičkovo ulje (može se nabaviti u svim apotekama) kao da pravite majonez. U celu smesu nacedite pola limuna. Rasporedite pakovanje po korenu oprane kose. Masirajte nekoliko minuta da se bolje upije. Obmotajte glavu peškirom i pustite da deluje dvadesetak minuta, a potom isperite. Ovo je tako doro pakovanje da je dovoljno koristiti ga jedanput mesečno! Suva na vrhovima, a brzo se masti - Ovo je jedna od najgorih i tako čestih kombinacija. I za nju postoji stari dobri i provereni recept iz kućne apoteke. Trebaju vam biotin i vitamin A, koji suzbijaju preteran rad lojnih žlezda. Gde toga ima u velikim količinama? U dinji. Iako sada baš i nije vreme za dinju, zapamtite koristan savet. Recept: Izmrvite nekoliko kriški dinje u mikseru (ili viljuškom) i rasporedite po kosi. Neka deluje petnaestak minuta, a potom dobro isperite. Za veći sjaj, u zadnju vodu za ispiranje dodajte kašiku jabukovog sirćeta. Ovo pakovanje možete upotrebljavati jedanput nedeljno. Za glatku kosu Koristite jednu bananu za kosu, a drugu pojedite. Recept: Naravno, bananu pre toga morate pretvoriti u kašicu i dodati joj jednu kašiku maslinovog ulja i kašiku soka od limuna. Ovo pakovanje se nanosi na mokru kosu, dobro utrlja, drži desetak minuta i potom opere šamponom. Možda ćete zbog maslinovog ulja, koje se teže ispira, morati da kosu šamponirate i dva puta, ali isplati se. Nakon ovog pakovanja, prebogatog vitaminom B i kalijumom, vaša kosa će biti mekana i sjajna. Umesto bojenja Ako želite da bojom osvežite tamnu kosu, nabavite prirodnu kanu (crvene ili crne boje), razmutite u toploj vodi, dodajte jedno celo jaje, opet dobro razmutite i time namažite ceo koren kose. Umotajte najlonom i držite dvadesetak minuta. Nakon toga operite kosu šamponom. Za svetlije tonove Umesto kane, skuvajte jak čaj od kamilice i narandže, ohladite ga i nakon pranja tom čajnom mešavinom isperite kosu. Čaj od kamilice i narandže posvetljuje plavu kosu. Sušite fenom oko pet minuta (toplina pomaže uljima da dublje prodru). Takođe, možete preko kose staviti i kapu ili aluminijumsku foliju. Posle dvadesetak minuta stanite pod tuš, ali pre nego što počnete sa ispiranjem, masirajte koren kose rukama na kojima imate šampon (tako ćete “razbiti” ulje, da bi se lakše spralo). Na kraju isperite i stavite neki blag balzam. Kratka ili duga, kovrdžava ili ravna - nije važno. Zapamtite: lepa je samo sjajna, zdrava i čista kosa. Starinski savet: preznojavanje i prehlada Nema ko se bar nekad nije prehladio - i nema kome neko stariji (baka, roditelji, neka rođaka ili rođak) nije rekao da treba dobro da se preznoji i da će mu onda biti bolje, da će tako

pobediti prehladu. Ovaj savet je dobronameran, ali preznojavanje ne leči prehladu. To što se nekome temperatura povisi u toku bolesti ima svoj razlog: na taj način se organizam bori s "uljezima" koji ne trpe visoku temperaturu, pa, ako temperatura nije baš previsoka, toliko visoka da će izazvati oštećenja u vašem organizmu (na temperaturama od preko 42 stepena Celzijusa počinju da se razgrađuju belančevine, a one dobrim delom čine vaš organizam), treba je pustiti da "odradi posao". Međutim, neće vam pomoći ako se budete dodatno utopljavali ne biste li se preznojili. Naime, preznojavanje ima samo jednu svrhu - a to je da se organizam rashladi, da vam se spusti telesna temperatura. Znojem se iz organizma ne izbacuju ni mikroorganizmi ni toksini, izbacuje se voda i neki elektroliti (soli, kalijum, hlor). Slično je i kada se preznojite u sauni, na času fizičkog, na treningu, na letnjoj vrućini... Samo se izbace voda i nešto elektrolita, i organizam vam se malo rashladi, kako se ne bi pregrejao. Dakle, ako vam neko, kada ste bolesni, kaže da se utoplite i preznojite, ljubazno mu se zahvalite na savetu, ali bi bolje bilo da taj savet ne poslušate. Utopljavanje u toku bolesti je dobro ako osećate da vam je hladno (ako, naprotiv, izgarate od temperature, više će vam prijati da se rashladite), a od preznojavanja, uz sve poštovanje prema godinama i dobrim namerama onog ko vam to savetuje, koristi prilikom prehlade nema. Više će vam pomoći mirovanje, uzimanje dosta tečnosti (voda, čajevi i domaća supa su najbolji) i namirnica s vitaminima. Efekat tople vode Otkriva toplu vodu- kaže se kad neko s ponosom ukazuje na dobro poznatu stvar kao na svoj izum. Ipak, da li znate šta sve može da učini topla voda kad je o zdravlju reč? Hidroterapija je veoma efikasna kod raznih tegoba, od bolova u vratu do problema s cirkulacijom u rukama. Opušta mišiće i smanjuje bol. Pored toga, jača sistem koji reguliše telesnu temperaturu i pomaže organizmu da bolje savlada vremenske promene i napade virusa. Vrat - Usled promaje ili dugog sedenja za pisaćim stolom ili pred kompjuterom mogu da se jave bolovi u vratu. Takozvano „japansko tuširanje“ opušta mišiće ublažavajući napetost u predelu vrata i podstiče protok krvi. Postupak je jednostavan. Na vrat stavite mali frotirski peškir koji omogućava da se toplota pravilnije širi, a štiti kožu. Vodom što je toplija moguća, jakim mlazom ručnog tuša usmeravajte na predeo vrata, oko pet minuta. Prehlada - Naizmenične tople i hladne kupke ublažavaju opštu nelagodnost u vreme prehlade, a doprinose i da se prečisti zapušeni nos zato što aktiviraju protok krvi u celom telu. Spremite dva lavora, jedan napunite veoma toplom vodom (oko 38 stepeni), a drugu hladnom (23 stepena). Pet minuta držite noge u toploj vodi, zatim pola minuta u hladnoj. Ponavljajte postupak pet puta. Još bolji učinak postiže se ako se u toplu vodu doda nekoliko kapi ulja ruzmarina ili eukaliptusa rastvorenih u pola čaše mleka. Na kraju dobro isperite noge toplom vodom. Ruke - Ako su vam zbog rđave cirkulacije krvi ruke često hladne, možete da primenite kupke koje provereno smanjuju tegobe. Potrebne su dve posude, u jednu sipajte vodu temperature

35-40 stepeni, a u drugu od 18 stepeni. U vodu dodajte nekoliko kapi ulja ruzmarina ili kašičicu tinkture arnike. Naizmenično držite ruke u toploj vodi (2 minuta) i u hladnoj (pola minuta). Na kraju dobro obrišite ruke i namažite ih masnom kremom. Tuširanje vrata i kupke najbolje je primenjivati uveče, pred spavanje. •

da vam se meso prilikom pečenja ne bi skupljalo, držite ga 5 minuta u ključaloj vodi * ako ste meso ispekli mnogo pre serviranja, ono će zadržati svežinu ako u rernu dodate sud sa vrelom vodom * suvu kobasicu ćete lakše oljuštiti ako je prethodno uvijete u mokru krpu i ostavite tako pola sata * ako ste kupili ribu koju planirate da pečete tek za nekoliko sati, natrljajte je solju i spolja i iznutra, uvijte u čistu krpu, ovako spremljena riba može da stoji van frižidera i do 20 sati * mast od prženja možete koristiti ponovo ako se ohlađena nalije u sud sa vodom (vode da bude 1/3 količine masti), zatim dobro prokuva i ostavi nekoliko sati na hladnom mestu. Svi ostaci prethodnog pečenja će pasti na dno a čista mast će biti na površini * da vam krompir ne bi pocrneo pre upotrebe poprskajte ga limunovim sokom * da vam pasulj pri kuvanju brže omekne, bacite prvu vodu, pomešajte pasulj sa nekoliko kašika ulja i ponovo nalite vodom i stavite da se kuva * veza peršuna će dugo ostati sveža ako je držimo u posudi sa vodom i nekoliko kapi limuna, vodu treba svakodnevno menjati * paradajz će se lakše ljuštiti ako ga prethodno polijete vrelom vodom * mleko vam neće iskipeti ako unutrašnju ivicu posude u kom ga kuvate premažete maslacom ili margarinom * polovinu presečenog osušenog limuna ćete osvežiti ako ga nekoliko sati ostavite presečenom stranom potopljenog u hladnu vodu * zbog nekoliko kapi limuna koje vam trebaju za neki recept ne morate načinjati ceo limun, probušite ga vrhom noža i kroz tu rupu iscedite koliko vam treba * ako hoćete da skuvate napuknuto jaje, pukotinu natopite limunovim sokom, nakon nekog vremena stavite ga u hladnu vodu i polako kuvajte * da bi ste brže ulupali sneg od belanaca, prilikom mućenja belancima dodajte nekoliko kapi limuna

* kuvano jaje ćete lakše preseći za aranžiranje ukoliko prethodno pokvasite nož vrelom vodom

Saveti za duži život Zarad dobrog sna uzdržite se od konzumiranja sira, mesa ili soje pred spavanje. Takođe, pokušajte da smanjite nerviranje i stres

Manje stresa i nerviranja Žene obično rade do 50 sati nedeljno, otuda i veća mogućnost da obole od povećanog krvnog pritiska. Ako ne možete da izbegnete dugo radno vreme, pokušajte da smanjite nerviranje i stres.

Spavajte više Ljudi koji spavaju samo četiri sata ili manje obavezno su nervozni i lako započinju svađe. Zarad dobrog sna uzdržite se od konzumiranja sira, mesa ili soje pred spavanje.

Izaberite idealnu stolicu za sebe Jedno istraživanje je pokazalo da 32 posto ispitanika provodi više od 10 sati dnevno sedeći na nekoj stolici. Ako izaberete udobnu stolicu, možete da umanjite pritisak na kičmu čak 10 puta.

Manje gledajte TV Ljudi koji ispred televizora provode manje od sat vremena imaju bolje pamćenje i manje su skloni gojenju. Ugasite TV i izađite u prirodu.

Voćem i povrćem protiv prazničnog mamurluka Prvi korak je šoljica jake kafe, po mogućstvu bez šećera, i obavezan doručak bogat ugljenim hidratima Praznici su idealna prilika da se opustite i bar nakratko zaboravite na dijetu i uživate u gurmanskim zalogajima, ali i u piću. Problemi nastaju tek narednog dana, kada vam je neophodno da izbacite štetne materije iz organizma i da povratite neometano psihičko i fizičko funkcionisanje.

trpeza - Detoksikacija organizma i regeneracija metabolizma znače oporavak od konzumiranja previše hrane i pića, a u tome će vam pomoći pravilna ishrana i adekvatan odabir namirnica. Prvi korak koji stručnjaci predlažu je šoljica jake kafe, po mogućstvu bez šećera, i obavezan doručak bogat ugljenim hidratima. Doručak je obrok koji reguliše osećaj gladi u toku dana, a potrudite se da vam na stolu tada budu mleko ili jogurt. Za drugu polovinu dana i ostale obroke opredelite se za proteinsku hranu, pre svega za supu od povrća, dvopek, testeninu, pirinač, krompir i integralne žitarice. Ako se niste zasitili mesa ili jednostavno ne možete bez njega, uzmite belo pileće, teletinu pripremljenu na roštilju ili nemasnu ribu. Kao instant pomoć za preživljavanje dana posle velikih obroka poslužiće vam i sveže voće ili kompot. Druga obavezna stavka su salate, koje ne samo da povećavaju odbrambenu sposobnost organizma, već ga i čiste od toksina. U pravljenju salata koristite isključivo maslinovo ulje.

U oporavku od preterivanja u jelu i piću, između ostalog, pomaže i fizička aktivnost. Najefikasnije i najjednostavnije je da se odlučite za trčanje, koje pospešuje cirkulaciju i varenje. Uz to stimuliše i proizvodnju endorfina, materije zbog koje se osećamo smirenije i vedrije, a istovremeno to je najbolji način da izgubite kilograme. Očistite svoj stan vinom, limunom i kruhom Čišćenjem prirodnim namirnicama uklonit ćete rizik da se vaše dijete ili radoznali ljubimac otruje umjetnim kemijskim sredstvima Mrlje od vaza koje ostanu na namještaju možete ukloniti tako da na suhu krpicu stavite malo majoneze ili iscijedite pastu za zube na mokru krpu i istrljate. Odvod u kupaonici će se sjajiti ako mu priuštite "umivanje" praškom za pecivo. Želite li oprati prozore i čaše, umjesto kemijskih proizvoda rabite bezbojni ocat, a zgužvanim novinama staklo izglancajte do viskog sjaja. OCAT I VODA OSVJEŽIT ĆE NAMJEŠTAJ Za osvježenje drvenog namještaja preporučuje se blaga otopina octa i vode. Namažite, ostavite tijekom noći da se osuši te namažite kvalitetnim voskom ili drugim zaštitnim sredstvom. Kamenac u zahodskoj školjci možete očistiti gaziranim pićima. Ulijte u školjku te isperite nakon sat vremena. Kamenac na tušu možete ukloniti vinom. LIMUNOV SOK ČISTI MRLJU I HRĐU: Odličan je za tvrdokorne tragove na drvenom namještaju te hrđe i mrlje na plastici. ORAH UKLANJA MRLJA S NAMJEŠTAJA: Polovicom suhog oraha trljajte vodene mrlje koje su ostale na drvenom namještaju. BIJELI KRUH ČISTI UPRLJANI ZID: Tragove prstiju na zidu možete ukloniti sredinom ustajaloga bijeloga kruha. BRAŠNO DAJE SJAJ KROMU: Visoki sjaj kromiranih površina postignut ćete ako ih istrljate brašnom. Ako vaše dete pred svaki odlozak na kupanje pravi scenu, a pranje kose se pretvara u traumatičan događaj za celu porodicu, evo nekoliko saveta. 1. Napunite kadu pre nego što dete sedne unutra. Šuštanje vode iz česme uglavnom plaši decu, pa kupanje, pre nego što je i počelo, pretvara se u veliki razlog za plač. 2. Kosu deci isperite uz pomoć bokala, a ne tuša. Tuš, takođe zbog buke koju proizvodi, može da bude razlog za strah. Izbegavajte ispiranje sa velikom količinom vode. 3. Ukoliko vaše dete plače kada mu voda prelazi preko lica, pokušajte da im objasnite kako da glavu zabace unazad, da bi im lice ostalo suvo. Koristite često peškir kojim ćete brisati vodu sa lica. Ukoliko pristaje, pranje kose možete da pretvorite u igru, tako što ćete im kupiti naočare za plivanje, pa ispiranje kose neće više biti problem. 4. Ako dete pravi veliki problem, nemojte da ih kupate na silu. Smirite ih, pa pokušajte da ih animirate i okupate kasnije. 5. Povedite ih u kupatilo svaki put kada vi perete kosu. Dopustite im da vam kosu šamponiraju i ispiraju. 6. Fen je još jedan razlog za plač... Najbolje bi bilo da kosu, dok je dete još u kadi, dobro osušite frotirima, a kasnije pokušate da dete zabavite i kada se zaigra, uključite fen da duva najslabije... Možda neće ni primetiti da mu sušite kosu.

Žvaka u kosi Skoro da i nema mališana kome žvakaća guma nekom prilikom nije dospela u kosu, a tada se primenjuje uobičajeno rešenje - odsecanje ulepljenog pramena, a u posebno nezgodnim slučajevima i šišanje. Međutim, ovakvo rešenje se u najvećem broju slučajeva može izbeći. Nekada će dete, u igri, samo sebi zalepiti za kosu žvaku koju je neko vreme žvakalo - iz radoznalosti, da vidi šta će se desiti. A nekada će to uraditi i neki njegov (ili njen) nestašan drugar, bilo da se radi o igri ili o dečjoj osveti. Onda sledi roditeljska ljutnja zbog neplaniranog sečenja kose detetu; u nekim slučajevima, bude neophodno odseći predivne lokne koje su duže vreme puštane, što se nijednom roditelju ne mili da učini - ali ne može se ostaviti žvaka u kosi. Umesto odsecanja pramena ili čak šišanja, može se pokušati sledeće. U plastičnu kesicu ili na kuhinjsku krpu stavite nekoliko kockica leda i tako "upakovan" led držite na slepljenoj kosi petnaestak minuta, to jest, dok se žvaka ne zaledi. Tada će postati kruta (ne prekidati držanje leda na kosi dok se žvaka u potpunosti ne ukruti), pa neće biti teško polomiti je i odvojiti od kose. Podrazumeva se, "ledeni paket" nipošto ne treba da dodiruje teme deteta, a bilo bi dobro i da vaše ruke budu zaštićene gumenim rukavicama ili debljim peškirom - petnaestak minuta držanja leda golim rukama, samo s tankom kesicom ili kuhinjskom krpom između, ne prija ni tokom letnjih vrućina, a kamoli u neko drugo vreme. Žvaka u detetovoj kosi je nešto što ume prilično da iznervira roditelje - ali nakon što se uspešno ukloni, postaje samo još jedna anegdota koje ćete se kasnije s veseljem sećati, naročito ako uz to kako je žvaka uopšte dospela u kosu ide neka simpatična pričica, jedna od onih kakvih je puno svačije detinjstvo - i kakvih su pune uspomene roditelja. Maska za kosu- maslinovo ulje promiješati s žutanjkom i dodati malo konjaka, držati pola sata na kosi i isprati Uklanjanje kamenca prirodnim putem Kod bolova koji nastaju pokretanjem kamenca u bubrezima kao prirucno sredstvo može poslužiti trcanje stepenicama gore-dole ili ležanje u kadi vruce vode, postrance, na onoj strani gde se kamenac nalazi. Vruca voda opusti kanale i bol se smanji ili nestane. Caj koji može otopiti i isterati bubrežne kamence priprema se od cajne kasikice preslice (lat. Equisetum arvense) u 250 ml kipuce vode. Pusti se da vri 5-7 minuta, procedi i pije. Na dan treba popiti 1,5-2 litre caja, tri dana uzastopno. Kako u krajevima gde se jede crna rotkva (lat. Raphanus sativa) nema takvih problema, uoceno je da 1 dl soka iscedena iz sirove rotkve uzimana natašte može isterati kamence te spreciti njihovo nastajanje. Za cisto kupatilo Za čišćenje hromiranih elemenata u kupatilu možete koristiti razna sredstva za čišćenje, ali preporučljivo je da ona sadrže što manje štetnih hemikalija. Za poliranje lavaboa i kade odlično će poslužiti pasta za izbeljivanje zuba, koja je blago abrazivno sredstvo jer sadrži sitne granule. Nanesite pastu na hromirane delove i ispolirajte ih mekanom, suvom krpom.

Takođe, nanesete li pastu za zube u tankom sloju na ogledalo pre tuširanja ili kupanja, sprečićete zamagljivanje. Tako ćete moći preciznije da se obrijete ili našminkate. Lepota iz kućne radinosti

U želji da budete lepi i doterani ne morate uvek da posežete za skupim kozmetičkim preparatima i šminkom. Ponekad i neke od namirnica ili nešto od kozmetike koju imate u kući mogu da posluže kao adekvatna zamena, na primer, za maskaru, tečni puder ili regenerator za kosu koji vam baš u tom trenutku nedostaju. Tako je iznenađujuća zamena za maskaru vazelin. Stavite ga malo na vrhove prstiju i njima pređite preko trepavica. Iako ih neće potamneti, vazelin će trepavicama dati sjaj. Ako pre pranja kose shvatite da nemate regenerator, potrebni su vam: avokado i punomasno mleko ili majonez. Ovi sastojci, koje možete kupiti u supermarketu, sadrže ulja i masnoće koje hrane kosu i čine je mekšom i lakšom za raščešljavanje. Nakon što ste isprali kosu od šampona, smesu od zgnječenog avokada (ili majonez, ili mleko) namažite na kosu, i to od korena prema vrhovima. Ostavite na kosi 15 minuta, a zatim dobro isperite. Ukoliko vam je nestalo tečnog pudera, a imate puder u prahu ili korektor, pomešajte ga sa malo hidratantne kreme i mešajte na dlanu dok ne dobije boju tečnog pudera. Tom smesom nije dobro mazati celo lice, jer bi moglo da izgleda neravnomerno namazano, ali može odlično da posluži za prikrivanje „kritičnih" delova. Verovali ili ne, umesto gela za brijanje možete da upotrebite regenerator za kosu. Većina sadrži silikone, koji kosi daju glatkoću, a isti sastojak pomoći će žiletu da glatko klizi niz noge ili drugu površinu koju brijete. Umesto senke, na oči možete da stavite rumenilo, posebno ako imate tamnije. Ako nemate aplikatore za senke, rumenilo možete naneti i štapićima za uši. Upotrebite i olovku za oči, koju ćete prstima malo razmazati da ublažite stroge crte. Umesto specijalizovanih i skupih krema za kožicu oko noktiju, mažite je uveče uljem. Dobar izbor su obično dečje, maslinovo ili ulje avokada. Važno je da ruke i nokte mažete nečim hranljivim, bez obzira na to što na bočici nije istaknuto da je namenjeno kožici oko noktiju. Ako vam je ponestalo korektora, upotrebite sloj koji su se skupio na vrhu bočice tečnog pudera. Na vrhu bočice puder se malo stvrdne, pa je koncentrisaniji i dobro će prikriti nesavršenosti na licu. Kao alternativu za ruž za usne upotrebite rumenilo. Rumenilo u prahu pomešajte s malo kreme ili balzama za usne, a na to nanesite sjaj, koji će dodatno osvežiti usne. Važi i obrnuto. MRLJE OD CRNOG VINA Crno vino ostavlja ruzne i trajne mrlje na stolnjaku. To mozete izbeci ako isprljano mesto odmah pospete sodom bikarbonom ili kuhinjskom solju. Posle skidanja stolnjak isperite a potom normalno perite. MASNE MRLJE

Masne mrlje na tkaninanama uklonicete ako ih pospete talkom, a nesto kasnije iscetkajte. SKUPLJANJE DIMA Ako u prostoriji ima dosta pusaca, prostorija ce se ubrzo napuniti dimom i postati zagusljiva. Da bi se to izbeglo, upalite obicnu svecu i stavite je na sto. Ona ce vrlo brzo pokupiti sav dim i nece dozvoliti nagomilovanje novog. Kuhinjske krpe ce biti bolje oprane i lakse ce se skinuti mrlje ako ih preko noci ostavite potopljene u vodu u koju ste dodali kasiku soda bikarbone. Sutradan krpe iskuvajte na uobicajen nacin. Trikovi kojima ćete odeći i posuđu vratiti belinu Ukoliko tanjiri vremenom poprime ružne žućkaste i braon mrlje, u mašinu za pranje posuđa umesto deterdženta ulijte šoljicu varakine, a zatim operite kao što to inače radite. Pamučni stolnjaci i posteljina zabeleće se ako nakon iskuvavanja na 90 stepeni u vodu za poslednje ispiranje dodate čašu sirćeta ili limunske kiseline. Silikonska daska za seckanje hrane koja je dobila boje i mrlje od pripremanja hrane vratiće belu boju ako je istrljate limunovim sokom. Terpentin za ključeve Zarđale ključeve stavite u posudu s terpentinom, koji možete kupiti u prodavnicama boja i lakova. Petrolej za sjaj ograde Zarđalo kovano gvožđe na ogradama najpre dobro očistite žičanom četkom, a onda ih premažite petrolejem ili jestivim uljem. Alkohol polira srebrni escajg i ukrase Srebro i drugi ukrasi dobiće sjaj ako ih očistite krpicom namočenom u amonijak. Ako vam je svećnjak uprljan voskom, prvo sastružite vosak, a ostatak skinite mlakom vodom i deterdžentom. Kada se svećnjak osuši, polirajte ga alkoholom. Dečjim puderom očistite kvake Da biste temeljito očistili metalne kvake na prozorima i vratima, napravite smesu od dečjeg pudera i alkohola, a zatim ih istrljajte flanelskom krpom. kao mala imala sam modrice po nogama kao fudbaler ta mana mi je ostala i dan danas, stim sto me je baka naucila da preko noci na modricu stavim seckani crni luk i zavijem verovali ili ne modrice nestaju preko noci kome treba neka proba

Related Documents