RAAMATUPIDAMISE AASTAARUANDE AUDITEERIMINE 1. Majandusaasta aruande koostamine, esitamine ja kinnitamine Majandusaasta aruande koostamine Raamatupidamiskohustuslane on kohustatud lõppenud majandusaasta kohta koostama majandusaasta aruande, mis koosneb raamatupidamise aastaaruandest ja tegevusaruandest. Majandusaasta aruandele lisatakse audiitori järeldusotsus, kui audiitorkontroll on kohustuslik, ja äriühingute puhul majandusaasta kasumi jaotamise ettepanek. Majandusaasta aruande koostamise ja esitamise käik hõlmab järgmisi tegevusi: • raamatupidamise aastaaruande koostamine, • tegevusaruande koostamine, • audiitorkontroll, • äriühingute puhul majandusaasta kasumi jaotamise ettepaneku koostamine, • majandusaasta aruande esitamine kinnitamiseks. Raamatupidamise aastaaruanne Raamatupidamise aastaaruande eesmärk on õigesti ja õiglaselt kajastada raamatupidamiskohustuslase finantsseisundit, majandustulemust ja rahavoogusid. Raamatupidamise aastaaruanne koosneb põhiaruannetest (bilansist, kasumiaruandest, rahavoogude aruandest ja omakapitali muutuste aruandest) ning lisadest. Raamatupidamise aastaaruande koostamise aluseks on raamatupidamisregistrites kirjendatud majandusaasta majandustehingud ja reguleerimiskanded. Bilanss ja kasumiaruanne Bilanss on raamatupidamisaruanne, mis kajastab teatud kuupäeva seisuga raamatupidamiskohustuslase finantsseisundit (vara, kohustusi ja omakapitali). Kasumiaruanne (tulude ja kulude aruanne) on raamatupidamisaruanne, mis kajastab raamatupidamiskohustuslase aruandeperioodi majandustulemust (tulusid, kulusid ja kasumit või kahjumit). Raamatupidamiskohustuslane peab oma raamatupidamise aastaaruandes jätkuvalt kasutama seaduse lisas 1 toodud bilansiskeemi ja ühte lisas 2 toodud kasumiaruande skeemidest. Bilansi ja kasumiaruande skeemide kirjeid võib täiendavalt liigendada ning lisada uusi kirjeid, kui see suurendab aruande informatiivsust. Tegevusaladel, kus see on põhjendatud majandustegevuse iseloomu tõttu, võib raamatupidamiskohustuslane (sealhulgas krediidiasutused, kindlustusandjad, investeerimisühingud, fondivalitsejad, mittetulundusühingud, riik ja riigiraamatu-
AUDIITORKONTROLL
2
pidamiskohustuslased) kasutada käesoleva seaduse lisades toodutest erinevaid bilansija kasumiaruande skeeme. Rahavoogude aruanne Rahavoogude aruanne on raamatupidamisaruanne, mis kajastab raamatupidamiskohustuslase aruandeperioodi rahavoogusid (raha ja raha ekvivalentide laekumisi ning väljamakseid). Rahavoogude aruandes kajastatakse raamatupidamiskohustuslase aruandeperioodi laekumisi ja väljamakseid rühmitatuna vastavalt nende eesmärgile äritegevuse, investeerimistegevuse ja finantseerimistegevuse rahavoogudeks. Äritegevuse rahavoogude kajastamisel võib kasutada otsemeetodit, mille puhul esitatakse brutosummadena kõik põhilised laekumiste ja väljamaksete liigid, või kaudmeetodit, mille puhul aruandeperioodi kasumit korrigeeritakse mitterahaliste majandustehingute mõjuga, äritegevusega seotud varade ja kohustuste saldode muutusega ning investeerimis- või finantseerimistegevusest tulenevate rahavoogudega seotud tulude ja kuludega. Investeerimistegevusest ja kajastatakse otsemeetodil.
finantseerimistegevusest
tulenevaid
rahavoogusid
Omakapitali muutuste aruanne Omakapitali muutuste aruanne on raamatupidamisaruanne, mis kajastab aruandeperioodil toimunud muutusi raamatupidamiskohustuslase omakapitalis. Omakapitali muutuste aruandes kajastatakse aruandeperioodil toimunud muutusi raamatupidamiskohustuslase omakapitali kirjetes, tuues eraldi välja omanike poolt kapitali tehtud sissemaksed ja omanikele tehtud väljamaksed, aruandeperioodi kasumi või kahjumi, arvestuspõhimõtete muutuste mõju, reservide suurendamise ja vähendamise ning muud omakapitali kirjeid mõjutanud majandustehingud. Raamatupidamise aastaaruande lisad Raamatupidamise aastaaruande lisades on raamatupidamiskohustuslane kohustatud avalikustama: 1) millisest seaduses sätestatud raamatupidamistavast lähtuvalt on raamatupidamise aastaaruanne koostatud; 2) aastaaruande koostamisel kasutatud arvestuspõhimõtted; 3) selgitused põhiaruannete oluliste kirjete ning nende muutumise kohta aruandeperioodil; 4) muud olulised asjaolud õige ja õiglase ülevaate andmiseks raamatupidamiskohustuslase finantsseisundist, majandustulemusest ja rahavoogudest.
AUDIITORKONTROLL
3
Raamatupidamise aastaaruannete võrreldavus Raamatupidamise aastaaruandes esitatakse aruandeaasta ja sellele eelnenud majandusaasta võrreldavad arvnäitajad. Aruandeaasta nullväärtusega kirje esitatakse ainult siis, kui eelnenud majandusaastal oli sellel kirjel nullist erinev väärtus. Kui aruandeaasta ja eelnenud majandusaasta arvnäitajad ei ole võrreldavad kas aruannete esitusviisi või arvestuspõhimõtete muudatuste tõttu aruandeaastal, tuleb eelnenud majandusaasta võrreldavad arvnäitajad ümber arvutada, viies need vastavusse aruandeaastal kasutatud esitusviisi ja arvestuspõhimõttega. Võrreldavate arvnäitajate ümberarvutamise põhjused ja korrigeerimiste summad, võrreldes eelmise majandusaasta raamatupidamise aastaaruande arvnäitajatega, esitatakse aastaaruande lisas. Tegevjuhtkonna deklaratsioon Raamatupidamise aastaaruandega koos esitatakse kirjalik deklaratsioon, mis on raamatupidamise aruande lahutamatu osa ja millele kirjutab koos kuupäeva märkimisega alla kogu raamatupidamiskohustuslase tegevjuhtkond, kes deklareerib oma vastutust raamatupidamise aastaaruande koostamise eest ja kinnitab, et: 1) raamatupidamise aastaaruande koostamisel rakendatud arvestuspõhimõtted on vastavuses ühega seaduses nimetatud raamatupidamistavast; 2) raamatupidamise aastaaruanne kajastab õigesti ja õiglaselt raamatupidamiskohustuslase finantsseisundit, majandustulemust ja rahavoogusid; 3) raamatupidamiskohustuslane on jätkuvalt tegutsev. Tegevusaruanne Tegevusaruandes antakse ülevaade raamatupidamiskohustuslase tegevusest ja asjaoludest, millel on määrav tähtsus raamatupidamiskohustuslase finantsseisundi ja majandustegevuse hindamisel, olulistest sündmustest majandusaastal ning eeldatavatest arengusuundadest järgmisel majandusaastal. Tegevusaruandes kirjeldatakse muu hulgas olulisi uurimis- ja arendustegevuse projekte ning nendega seotud väljaminekuid aruandeaastal ja järgmistel aastatel. Tegevusaruandes avalikustatakse tegevjuhtkonna ja kõrgema juhtorgani liikmete kõik raamatupidamiskohustuslaselt aruandeaastal saadud tasud ja soodustused, väljastatud garantiid ja potentsiaalsed kohustused, töötajate tasu üldsumma ja keskmine töötajate arv majandusaastal. Tegevusaruandes kirjeldatakse raamatupidamise aastaaruande koostamise perioodil toimunud olulisi sündmusi, mis ei kajastu raamatupidamise aastaaruandes, kuid mis oluliselt mõjutavad või võivad mõjutada järgmiste majandusaastate tulemusi. Juhul kui äriühingust raamatupidamiskohustuslane on majandusaasta kestel omandanud või tagatiseks võtnud oma osasid või aktsiaid, tuleb tegevusaruandes näidata majandusaasta kestel omandatud või tagatiseks võetud ja võõrandatud ning majandusaasta kestel omandatud või tagatiseks võetud ning võõrandamata aktsiate või osade arv, nimiväärtus ja osakaal osa- või aktsiakapitalis, aktsiate või osade eest makstud tasu ning nende omandamise või tagatiseks võtmise põhjus.
a) raamatupidamise aastaaruanne b) tegevusaruanne
majandusaasta aruanne
JUHATUS
Audiitor
a) majandusaasta aruanne b) nõukogu aruanne
NÕUKOGU
a) majandusaasta aruanne b) aktsionäride nimekiri (üle 10%)
Üldkoosolek Äriregister
annab hinnangu
koostab ja esitab
kiidab (ei kiida) heaks
audiitori järeldusotsus
Joonis.1 Majandusaasta aruande koostamine, esitamine ja kinnitamine.
kinnitab
säilitab
AUDIITORKONTROLL
5
AUDIITORKONTROLL
6
2. Raamatupidamise aastaaruande üldnõuete täitmise kontrollimine Raamatupidamise aastaaruanne koosneb: - bilansist, - kasumiaruandest, - rahavoogude aruandest, - omakapitali muutuste aruandest ja - lisadest. /RPS § 15 lg 2/; /RTJ 2 p 6/ Raamatupidamise aastaaruanne peab olema selgelt eristatud muust samas dokumendis (näiteks majandusaasta aruandes) esitatud informatsioonist. Raamatupidamise aastaaruandes peab olema selgelt välja toodud aruandeperiood, mille kohta see on koostatud. /RTJ 2 p 8/ Raamatupidamise aastaaruanne koostatakse eesti keeles ja Eestis ametlikult kehtiva vääringu järgi, märkides arvnäitajate puhul kasutatud täpsusastme (näiteks tuhandetes vääringuühikutes). /RPS § 15 lg 5; RTJ 1 p 43; RTJ 2 p 9/ Raamatupidamiskohustuslane peab oma raamatupidamise aastaaruandes jätkuvalt kasutama raamatupidamise seaduse lisas 1 toodud bilansiskeemi ja ühte lisas 2 toodud kasumiaruande skeemidest. Bilansi ja kasumiaruande skeemide kirjeid võib täiendavalt liigendada ning lisada uusi kirjeid, kui see suurendab aruande informatiivsust. Bilansi ja kasumiaruande kirjete alaliigendusi võib bilansi (kasumiaruande) asemel esitada lisades. Ebaolulisis bilansikirjeid võib avaldada summeeritult. /RPS § 18 lg 3/; /RTJ 2 p 10, p 19/ Aastaaruandes esitatakse aruandeaasta ja sellele eelneva majandusaasta võrreldavad arvnäitajad. /RPS § 22 lg 1/ Ettevõtte asutamisel või raamatupidamise kohustuse tekkimisel koostatakse algbilanss, kus kajastatakse ettevõtte vara, kohustuste ja omakapitali suurus enne majandustegevuse alustamist või enne raamatupidamise kohustuse tekkimist. /RPS § 26 lg 1/ Aruandeaastal nullväärtusega kirje esitatakse ainult siis, kui eelneval aastal oli sellel kirjel nullist erinev väärtus. /RPS § 22 lg 1/; /RTJ 1 p 48/ Ülevaatlikkuse ja arusaadavuse huvides kasutatakse kogu aruandes ühesugust terminoloogiat. /RTJ 1 p 37/ Bilansi, kasumiaruande ja rahavoogude aruande ning omakapitali muutuste aruandele on lisatud viited lisadele, milles avaldatakse detailsem informatsioon antud kirjete kohta. /RTJ § 38/
AUDIITORKONTROLL
7
Eesmärgiks on avaldada järeldusotsus nende tõestuse kohta
AASTAARUANDE D
Müük ja raha laekumine
Ostud ja maksete tegemine
Palgad ja personal
Varud ja laoarvestus
Laenud ja tagasimaksed
Tsükliteks jagamine
Arvelduskonto
Ostjate tasumata arved
Muud nõuded
Ebatõenäoliselt laekuvad arved
Realisatsioon
Kontode jagamine tsüklitesse
Olemasolu
Kehtivus
Täiuslikkus
Täiuslikkus
Õigused ja kohustused
Väärtustamine
Omand
Hindamine
Ostjate tasumata arved on tegelikult olemas
Kontode sidumine viie juhtkonna väitega
Esitus ja avaldamine
Avaldamine
Periodiseerimine
Juhtkonna väidete sidumine 7 üldise auditi eesmärgiga
Arvutuslik täpsus
Kitsamate auditi eesmärkide kujunda-mine iga üldise auditi eesmärgi kohta
Olemasolevad ostjate tasumata arved on pearaamatus kirjendatud
Auditi tõendusmaterjalide kogumine auditi eesmärkide saavutamiseks
Tõendusmaterjalid
Joonis 2. Finantsaruannete auditeerimiseks spetsiifiliste eesmärkide kujundamine.
AUDIITORKONTROLL
8
3.Saldode kontrollimine TEHINGUTEGA SEOTUD KONTOD: VALDKONNA AUDITEERIMISE EESMÄRGID: RISKIDE HINDAMINE: PROTSEDUURIDE LIIGID: • sisekontrolli tundmaõppimine (veenduda, et sisekontroll toimib), • kontrollide testimine, • analüütilised protseduurid, • majandustehingute testimine, • saldode testimine. Müügitulude ja nõuete audit Erinevad müügid Kaupade müük Teenuste müük (sh ehitusteenus) Valmistoodangu müük (varude muutuse korrigeerimine kasumiaruandes) Muud - Nõuete müük (faktooring) - Järelmaksuga müük - Müük kapitalirendi tingimustel - Müük-tagasiost - Komisjonimüük - Põhivara müük Auditeerimise eesmärgid eelkõige Müügitulude õige periodiseerimine - Tulude-kulude vastavuse printsiip - Tekkepõhise raamatupidamise printsiip - Nõuete väärtuse hindamine Potentsiaalsed eksimused ja väärkajastamised
Teenimata tulude kajastamine
Tulude vale ajastus (varasem või hilisem)
Ebakindlate tulude kajastamine müügituludena
Tulude kajastamine tingimusliku müügi korral, kui tingimused ei ole veel täidetud
Ülioptimistlik tulude kajastamine (tulude paisutamine)
AUDIITORKONTROLL
Fiktiivsete tehingute kajastamine
Mittekõikehõlmav tehingute kajastamine
9
Sisekontroll
Töökohustuste korraldus - Kassiir peab ka ostude arvestust? Võrdluste teostamine - Müügiarved vs saatelehed - Laekumised vs panga väljavõtted Vigadega dokumentatsiooni olemasolu Müügipädevus Saldode teatamine ja võrdlemine; dokumenteerimine Õiged konteeringud? Ostutellimuste vastuvõtt ja vormistamine Krediidilimiidid Krediidimüügi õigus Lähetus ja selle fikseerimine Arvete esitamise korraldus Müügi ja ostjatelt laekumata arvete (nõudesummade) korrigeerimised ja nende põhjendatus
Kriteeriumid tõendusmaterjalide kogumisel
Realisatsiooni tuvastamine ja nõude tekkimine ja eksisteerimine (olemasolu) Nõuete omandus Müügitehingute kajastamise kõikehõlmavus Müügitulude periodiseerimine Vead kannete tegemisel Eeldatav nõuete netorealiseerimise väärtus Arvestuspõhimõtted ja lisad
Olemasolu
RISK - Raamatupidamises kajastatud müüke ja nõudeid reaalselt ei eksisteeri Põhjused: - Juhtkond on huvitatud parema tulemuse kajastamisest - Kaubad või valmistoodang tagastatakse aasta alguses, - Valmidusastme meetodi arvestus on ebausaldusväärne - Müügituludes võivad olla kajastatud ettemaksu arved Müük /Kas müük on tegelikult toimunud?/ - Kreeditarvete ja tagastuste kontroll - Valmidusastme meetodi arvestuse usaldusväärsuse kontroll - Ettemaksu arvete õige kajastamise kontroll - Müügitulude vastavus lepingutele
AUDIITORKONTROLL
10
Nõuded - Saldoküsitlused - Nõuete laekumise kontroll - Veenduda, et nõuetena ei ole kajastatud ettemaksu arved, kui raha ei ole laekunud
Omandiõigus
Nõuded - Saldokinnitused
Kõikehõlmavus
RISKID - Tulud ja nõuded võivad olla kajastamata Põhjused: - Tulude tahtlik varjamine - Inimlik eksimine - Süsteem soodustab vigade teket, nõrk sisekontroll - Toimub palju mitterahalisi vastastikuseid bartertehinguid - Ei rakendata valmidusastme meetodit
PROTSEDUURID Müük /Kas kogu müük on kajastatud?/ - Kas kõik müügiarved on raamatupidamises kajastatud - Arvete numeratsiooni järjepidevus - Kas kõik detsembris tehtud lähetused on kajastatud detsembrikuu müügis - Detsembrikuu müügi tulude ja kulude loogilisuse kontroll (analüütiliselt) - Valmidusastme meetodi arvestuse kontroll - Kas bartertehingute alusel on tulud kajastatud
Nõuded /Kas kõik nõuded on kajastatud?/ - Müügireskontro võrdlus bilansiga - Saldoküsitlused - Arvestuslike nõuete kajastamine vastavalt valmidusastme meetodile
Müügitulude periodiseerimine RISK -Müügitulud ei pruugi olla kajastatud õiges perioodis PROTSEDUURID -Kas kõik detsembri lähetused on kajastatud detsembri müügis - Kas kõik jaanuari lähetused on kajastatud jaanuari müügis - Tarneklauslid - Valmidusastme meetod
AUDIITORKONTROLL
11
Täpsus
RISK - Müügitulud ja nõuded ei pruugi olla kajastatud õiges väärtuses, õigel ajal ja õigetel kontodel Põhjused: - Eelkõige inimlik eksimine - Süsteemi viga (sh ka programmi viga) - Mitte arvestamine tarneklauslitega Müük - Müügihindade vastavus hinnakirjadele ja lepingutele - Müügihetke õige kajastamise kontroll (vastavus lepingutele, tarneklauslitele) Nõuded - Valuutasaldode ümberhindamise kontroll
Väärtus
RISK - Nõuded võivad olla eelkõige ülehinnatud Põhjused: - Ettevõtte netovara ei kannata rohkem nõudeid alla hinnata - Ettevõttes on põhimõte, et kuluks kantakse ainult täiesti lootusetuid nõudeid - Keegi ei tegele nõuete jälgimisega Nõuded - Nõuete vanuseline analüüs - Arvestatud provisjoni piisavuse hindamine - Nõuete laekumise tagamine - Faktooringu kajastamine - Ilma intressita pikaajalise nõude nüüdisväärtuse arvestamine
Kajastamine
Aasta lõpus peab kontrollima ka vastavaid lisasid - Netorealiseerimise käibe lisa regioonide ja põhitegevuse lõikes - Müügid (tehingud) seotud osapooltele - Pikaajalised nõuded Lisades toodud info peaks olema kooskõlas raamatupidamise hea tavaga