Otázka č. 23
23. Prehľad peňažných tokov – význam prehľadu peňažných tokov, charakteristika pojmov, metódy vykazovania peňažných tokov, obsah prehľadu peňažných tokov.
1
Otázka č. 23
2
Otázka č. 23
3
Otázka č. 23
4
Otázka č. 23
Prehľad peňažných tokov – charakteristika základných pojmov (peňažné toky, čisté peňažné toky, peňažné prostriedky, peňažné ekvivalenty, cieľ prehľadu peňažných tokov). PPT = CASH FLOW – poskytuje informácie o príjmoch a výdajoch peňažných prostriedkov, ktoré sa uskutočnili v ÚJ počas účt. obdobia. Toto spôsobilo, že stav PP a P ekvivalentov na konci ÚO sa zmenil v porovnaní so stavom PP a PE na začiatku ÚO. Tokové ukazovatele – ukazovatele, kt. PPT obsahuje. Informujú o zmene vo finančnej situácii podniku.
Cieľ – prezentovať čo, v akej sume spôsobilo zmenu, ku kt. došlo medzi PP a PE ( akým spôsobom boli získané a použité ) 1. na bežnú hospodársku činnosť (A), 2. na investičnú činnosť (B), 3. na finančnú činnosť (C). Informácie
– o minulosti – retrospektívne ( EX POST ) – o budúcnosti - perspektívne ( EX ANTE )
PPT rozširuje informácie o UJ, vypovedá o úrovni finančného riadenia UJ ( predovšetkým o likvidite ) Konkrétna forma a náplň položiek PPT závisia od subjektívneho prístupu ÚJ ( pri dodržaní všeobecne záväzných právnych noriem ) – špecifikované v internej smernici. Vychádza z IAS 7 – Výkazy peňažných tokov.
5
Obsah peňažných tokov z jednotlivých činností.
Otázka č. 23
Ukazovateľ cash flow – poskytuje informácie o finančno-hospodárskej situácii firmy. Vyjadruje vnútorný finančný potenciál firmy. Je dôležitý pri posudzovaní likvidity. Najjednoduchším spôsobom sa ukazovateľ cash flow vypočíta ako rozdiel medzi konečným stavom peňažných prostriedkov a začiatočným stavom peňažných prostriedkov. Prehľad peňažných tokov podáva informácie o peňažných tokoch bežného a minulého bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia v členení na: 1. základné podnikateľské činnosti 2. investičné činnosti 3. finančné činnosti. Metódy vykázania peňažných tokov: PRIAMA – vykazovanie hlavných skupín hrubých príjmov a výdavkov Čistá priama metóda – údaje sa získavajú z účt.prípadov, kt.sa priamo týkajú pohybu peňažných prostriedkov Modifikovaná priama metóda – údaje sa získavajú tak, že náklady a výnosy týkajúce sa základných podnikateľských činností sa upravujú o zmenu stavu súvahových položiek, kt. k nim vecne patria. N a V týkajúce sa základných podnikateľ.činností sa upravujú o: 1) zmenu stavu zásob, pohľadávok a záväskov, krátkodob.fin.majetku, položiek prechodných účtov 2) ostané nepeňažné položky, položky, kt.majú vplyv na investičné/finančné toky. Pri výpočte platí: Náklady (-), výnosy (+), zmena stavu súvah.položiek aktív ( s opačným znamienkom, ako bola vyčíslená ), zmena stavu súvah.položiek pasív ( rovnaké znamienko, ako bola vyčíslená ) NEPRIAMA – spočíva v tom, že HV z bežnej činnosti pred zdanením daňou z príjmu sa upravuje o: Účtovné prípady nepeňažného charakteru Všetky časovo rozlíšené minulé alebo budúce príjmy a výdavky Všetky náklady a výnosy spojené s investičnými a finančnými PT Upravenie HV z BČ pred zdanením: 1) zmenu stavu zásob, pohľadávok a záväskov, krátkodob.fin.majetku, položiek prechodných účtov 2) nepeňažné položky ( odpisy, rezervy, .... ) 3) všetky ostatné položky, kt.majú vplyv na I alebo F činnosti Pri výpočte platí: Náklady (pripočítava sa), výnosy (odpočítava sa), zmena stavu súvah.položiek aktív ( s opačným znamienkom, ako bola vyčíslená ), zmena stavu súvah.položiek pasív ( rovnaké znamienko, ako bola vyčíslená )
6