A 23

  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View A 23 as PDF for free.

More details

  • Words: 528
  • Pages: 6
Otázka č. 23

23. Prehľad peňažných tokov – význam prehľadu peňažných tokov, charakteristika pojmov, metódy vykazovania peňažných tokov, obsah prehľadu peňažných tokov.

1

Otázka č. 23

2

Otázka č. 23

3

Otázka č. 23

4

Otázka č. 23

Prehľad peňažných tokov – charakteristika základných pojmov (peňažné toky, čisté peňažné toky, peňažné prostriedky, peňažné ekvivalenty, cieľ prehľadu peňažných tokov). PPT = CASH FLOW – poskytuje informácie o príjmoch a výdajoch peňažných prostriedkov, ktoré sa uskutočnili v ÚJ počas účt. obdobia. Toto spôsobilo, že stav PP a P ekvivalentov na konci ÚO sa zmenil v porovnaní so stavom PP a PE na začiatku ÚO. Tokové ukazovatele – ukazovatele, kt. PPT obsahuje. Informujú o zmene vo finančnej situácii podniku.

Cieľ – prezentovať čo, v akej sume spôsobilo zmenu, ku kt. došlo medzi PP a PE ( akým spôsobom boli získané a použité ) 1. na bežnú hospodársku činnosť (A), 2. na investičnú činnosť (B), 3. na finančnú činnosť (C). Informácie

– o minulosti – retrospektívne ( EX POST ) – o budúcnosti - perspektívne ( EX ANTE )

PPT rozširuje informácie o UJ, vypovedá o úrovni finančného riadenia UJ ( predovšetkým o likvidite ) Konkrétna forma a náplň položiek PPT závisia od subjektívneho prístupu ÚJ ( pri dodržaní všeobecne záväzných právnych noriem ) – špecifikované v internej smernici. Vychádza z IAS 7 – Výkazy peňažných tokov.

5

Obsah peňažných tokov z jednotlivých činností.

Otázka č. 23

Ukazovateľ cash flow – poskytuje informácie o finančno-hospodárskej situácii firmy. Vyjadruje vnútorný finančný potenciál firmy. Je dôležitý pri posudzovaní likvidity. Najjednoduchším spôsobom sa ukazovateľ cash flow vypočíta ako rozdiel medzi konečným stavom peňažných prostriedkov a začiatočným stavom peňažných prostriedkov. Prehľad peňažných tokov podáva informácie o peňažných tokoch bežného a minulého bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia v členení na: 1. základné podnikateľské činnosti 2. investičné činnosti 3. finančné činnosti. Metódy vykázania peňažných tokov: PRIAMA – vykazovanie hlavných skupín hrubých príjmov a výdavkov Čistá priama metóda – údaje sa získavajú z účt.prípadov, kt.sa priamo týkajú pohybu peňažných prostriedkov Modifikovaná priama metóda – údaje sa získavajú tak, že náklady a výnosy týkajúce sa základných podnikateľských činností sa upravujú o zmenu stavu súvahových položiek, kt. k nim vecne patria. N a V týkajúce sa základných podnikateľ.činností sa upravujú o: 1) zmenu stavu zásob, pohľadávok a záväskov, krátkodob.fin.majetku, položiek prechodných účtov 2) ostané nepeňažné položky, položky, kt.majú vplyv na investičné/finančné toky. Pri výpočte platí: Náklady (-), výnosy (+), zmena stavu súvah.položiek aktív ( s opačným znamienkom, ako bola vyčíslená ), zmena stavu súvah.položiek pasív ( rovnaké znamienko, ako bola vyčíslená ) NEPRIAMA – spočíva v tom, že HV z bežnej činnosti pred zdanením daňou z príjmu sa upravuje o: Účtovné prípady nepeňažného charakteru Všetky časovo rozlíšené minulé alebo budúce príjmy a výdavky Všetky náklady a výnosy spojené s investičnými a finančnými PT Upravenie HV z BČ pred zdanením: 1) zmenu stavu zásob, pohľadávok a záväskov, krátkodob.fin.majetku, položiek prechodných účtov 2) nepeňažné položky ( odpisy, rezervy, .... ) 3) všetky ostatné položky, kt.majú vplyv na I alebo F činnosti Pri výpočte platí: Náklady (pripočítava sa), výnosy (odpočítava sa), zmena stavu súvah.položiek aktív ( s opačným znamienkom, ako bola vyčíslená ), zmena stavu súvah.položiek pasív ( rovnaké znamienko, ako bola vyčíslená )

6

Related Documents

A 23
May 2020 9
Sem An A 23
May 2020 16
Ma A Ref 23
December 2019 11
23 A 1
October 2019 8
Act A 23
December 2019 3