Warszawa, 25 wrze!nia 2008 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Prezes Rady Ministrów DSPA-140-189(4)/08 Pan Bronis"aw Komorowski Marsza"ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Przekazuj# przyj#te komisyjnego projektu ustawy
przez
Rad!
Ministrów
stanowisko
wobec
- o zmianie ustawy – Kodeks cywilny (druk nr 810).
Jednocze!nie informuj#, $e Rada Ministrów upowa$ni"a Ministra Sprawiedliwo!ci do reprezentowania Rz%du w tej sprawie w toku prac parlamentarnych.
(-) Donald Tusk
Stanowisko Rz!du do projektu ustawy przygotowanego przez sejmow! Komisj" Nadzwyczajn! „Przyjazne Pa#stwo” o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (druk nr 810)
I. Przedmiot projektu ustawy Opiniowany projekt ustawy przewiduje nowelizacj! ustawy - Kodeks cywilny w cz!"ci dotycz#cej umowy najmu. Projektowana zmiana polega na dodaniu w art. 661 k.c. § 2, zgodnie z którym najem zawarty mi!dzy przedsi!biorcami na czas d$u%szy ni% trzydzie"ci lat poczytuje si! po up$ywie tego terminu za zawarty na czas nie oznaczony.
II. Przedstawienie obecnego stanu prawnego Stosunek najmu mo%e by& ukszta$towany jako zobowi#zanie terminowe albo bezterminowe. Najem zawarty na czas nie oznaczony mo%e by& wypowiedziany przez ka%d# ze stron z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych (art. 673 § 1 k.c.). Zatem istnieje mo%liwo"& swobodnego wypowiedzenia tego rodzaju najmu przez ka%d# ze stron w ka%dym czasie i bez podania przyczyn. Najem zawarty na czas oznaczony wygasa z up$ywem terminu zakre"lonego w umowie. Umowa mo%e jednak okre"la& wypadki, w których strony stosunku zobowi#zaniowego b!d# upowa%nione do wcze"niejszego wypowiedzenia umowy (art. 673 § 3 k.c.).
Zgodnie z art. 661 k.c., je%eli umowa najmu zostanie zawarta na czas oznaczony d$u%szy ni% lat dziesi!&, po up$ywie tego terminu najem poczytuje si! za zawarty na czas nie oznaczony. Art. 661 k.c., zawieraj#cy tzw. klauzul! interpretacyjn#, w istocie umo%liwia rozwi#zanie, z zachowaniem terminu wypowiedzenia, równie% najmu zawartego na czas oznaczony, po up$ywie 10 lat jego trwania - na zasadach takich jak w przypadku najmu bezterminowego.
III. Istota projektowanej zmiany Projektowana regulacja dotyczy wy$#cznie najmu, w którym obie strony s# przedsi!biorcami. Zaproponowana zmiana polega na wyd$u%eniu (do trzydziestu lat) okresu, po up$ywie którego najem zawarty na czas oznaczony jest traktowany jako zobowi#zanie bezterminowe, które mo%e by& swobodnie wypowiedziane przez ka%d# ze stron. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów ustawy - Kodeks cywilny, w cz!"ci dotycz#cej zawierania umów najmu, do realiów gospodarczych. Proponowana zmiana pozwoli na zwi!kszenie trwa$o"ci stosunku najmu mi!dzy przedsi!biorcami, co w konsekwencji prze$o%y si! na polepszenie warunków prowadzenia dzia$alno"ci gospodarczej i u$atwi oszacowanie op$acalno"ci inwestycji obu stronom stosunku najmu. Po rozwa$eniu powy$szych argumentów Rz!d pozytywnie opiniuje przed%o$ony projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny.
2