50 Pravil Pisanja Za Splet_demo

  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 50 Pravil Pisanja Za Splet_demo as PDF for free.

More details

  • Words: 1,847
  • Pages: 12
1

Katerih preprostih 50 pravil pisanja za splet ne smete spregledati? Ljubljana, marec 2008 E-laborat d.o.o. 2

1

UPORABNIKI SPLETNIH MEST SO KLJUČ DO USPEHA

PRAVILO 1 2

RAZUMETI MORAMO KAKO UPORABNIKI IŠČEJO NA ISKALNIKIH

KLJUČNE BESEDE ALI KAKO NAS UPORABNIKI NAJDEJO

5 7 8

PRAVILO 2 POZNAVANJE NAŠIH KLJUČNIH JAVNOSTI JE OSNOVA ZA USPEH NA SPLETU 2.2 IZBIRA KLJUČNIH BESED PRAVILO 3 UPORABLJAJTE ORODJA ZA IZBIRO KLJUČNIH BESED PRAVILO 4 VEDETI MORAMO PREKO KATERIH BESED SO K NAM PRIŠLI NAŠI UPORABNIKI PRAVILO 5 KAJ PA DOLGI REP? PRAVILO 6 UČIMO SE OD KONKURENCE

9 10 11 13 13 15

3

15

VSEBINA SPLETNE STRANI IN KLJUČNE BESEDE

PRAVILO 7 PRAVILO 8 PRAVILO 9 4

BRANJE NA INTERNETU JE DRUGAČNO GOSTOTA KLJUČNIH BESED POZICIJA KLJUČNIH BESED

SPLOŠNA PRAVILA PISANJA ZA SPLET

PRAVILO 10 PRAVILO 11 PRAVILO 12 PRAVILO 13 PRAVILO 14 PRAVILO 15 PRAVILO 16 PRAVILO 17 5

STRUKTURA VSEBINE

PRAVILO 18 PRAVILO 19 PRAVILO 20 6

PIŠIMO VSEBINO V OBRNJENI PIRAMIDI ČITLJIVOST VSEBINE NAJ BO ŠTEVEC BESED V MICROSOFT WORDU VAŠ VSAKDANJI SOPOTNIK

AŽURNOST

PRAVILO 21 PRAVILO 22 7

BRALCI NISO TUJCI ZAVEDANJE, DA JE BESEDA EDINI KONTAKT Z BRALCEM UMIRJENOST IN OBJEKTIVNOST FRAGMENTARNO BRANJE BODITE POZORNI PRAV NA VSE NE PODČRTUJTE BESED NE UPORABLJAJTE METAFOR NE UPORABLJAJTE POSEBNIH ZNAKOV

20 20 20 20 21 21 21 21 22 22 22 23 24 25

OSVEŽUJTE VSEBINE SISTEMATIČNO NE ZANESIMO SE SAMO NA NAŠ SPOMIN

NASLOV SPLETNE STRANI

PRAVILO 23 PRAVILO 24 PRAVILO 25 PRAVILO 26

16 19 19

PAZIMO NA DOLŽINO NASLOVOV NASLOVI NAJ BODO INFORMATIVNI VKLJUČITE V NASLOV KLJUČNE BESEDE NASLOVI NAJ BODO ENOSTAVNI ZA BRANJE

25 26 27 27 28 28 30

3

PRAVILO 27 PRAVILO 28 8

OBLIKOVANJE VSEBINE

PRAVILO 29 PRAVILO 30 PRAVILO 31 PRAVILO 32 PRAVILO 33 PRAVILO 34 PRAVILO 35 9

KLJUČNE BESEDE V POVEZAVAH POVEZAVE NAJ BODO INFORMATIVNE OBLIKOVANJE POVEZAV

POIMENOVANJE SLIK POIMENOVANJE DOKUMENTOV POIMENOVANJE SLIK IN DOKUMENTOV NAJ SE UJEMA Z VSEBINO

KRAJ IN ČAS

PRAVILO 49 PRAVILO 50

31 33 34 34 35 36 37 38 39 40 41 41 42 42 44 44 46 46 46

POIMENOVANJE DATOTEK IN SLIK

PRAVILO 46 PRAVILO 47 PRAVILO 48 12

PIŠEMO ZA BRALCE UPORABLJAJMO TVORNI GLAGOLSKI NAČIN KJE SO PREDNOSTI? PRAVOPIS PRAVILO 50 INFORMATIVNOST IN NEPOSREDNOST UPORABLJAJMO POGOVORNO SLOVENŠČINO

POVEZAVE

PRAVILO 43 PRAVILO 44 PRAVILO 45 11

NASLOV IN PODNASLOVI POVEČAJO ČITLJIVOST BESEDILA NASLOVI NAJ PRIVLAČIJO KRATKI STAVKI KREPKO OZNAČEVANJE EN ODSTAVEK-ENA MISEL ZA NAŠTEVANJE UPORABIMO SEZNAME UREDITEV PODATKOV V PREGLEDNE TABELE

NAČIN PISANJA

PRAVILO 36 PRAVILO 37 PRAVILO 38 PRAVILO 39 PRAVILO 40 PRAVILO 41 PRAVILO 42 10

UPORABA IMENA PODJETJA V NASLOVU ZA VSAKO SPLETNO STRAN UPORABIMO DRUG NASLOV

KAKO NAVAJAMO DATUME KAKO PREDSTAVIMO NASLOV PODJETJA

47 47 48 49 49 50 51 53 53 54

13

AVTORJA

56

14

E-LABORAT D.O.O. - ZNANJA IZ POSLOVNEGA INTERNETA

57

4

1

UPORABNIKI SPLETNIH MEST SO KLJUČ DO USPEHA

»Spletne strani delajte za uporabnike in ne za spletne iskalnike. Ne varajte svojih uporabnikov in ne skušajte predstavljati spletnim iskalnikom drugačne vsebine kot jo predstavljate uporabnikom, kar se ponavadi nanaša na izraz "cloaking".« (http://www.google.com/) Spletna mesta delamo zaradi naših uporabnikov, ne zaradi iskalnikov, še manj pa zaradi nas samih.

Z upoštevanjem zakonitosti uporabnih spletnih mest in osnovnih pravil pri postavljanju spletnih mest smo naredili največ za našo spletno stran tudi z vidika položaja na iskalnikih.

Iskalniki so namenjeni uporabnikom, zato ti »vedo«, kako se uporabniki obnašajo. Brez uporabnikov ni oglaševalcev, ni zaslužka in ni iskalnikov. Iskalniki vedno težijo k temu, da uporabnikom ponudijo najbolj relevantne rezultate za njihovo iskanje. Zato zelo natančno spremljajo, katere SEO tehnike jih želijo »prevarati« in spreminjajo svoje algoritme.

Iskalniki v množici spletnih mest, ki nastajajo vsak dan in ki že obstajajo, iščejo tiste, ki so kar najbolj prilagojena iskalnim besedam, ki jih je uporabil uporabnik iskalnikov. Če vpišemo v iskalnik npr. avtomobilsko zavarovanje, želimo dobiti informacije o avtomobilskem zavarovanju in ne katere druge. Če vpišemo TV sprejemnik, želimo informacije o TV sprejemniku in ne o TV sporedu.

Zaradi tega so iskalniki močno izpopolnili svoje algoritme za iskanje in jih tudi pogosto menjajo. Skušajo ugotoviti, kaj na strani je pomembno, zakaj je neka stran boljša od drugih, katera stran bolj predstavi informacije, ki jih želi uporabnik. Zaradi tega so v ospredje zdaj prišle druge tehnike optimizacije spletnega mesta.

5

Slika: Dejavniki uspeha nekoč in danes

Danes so najpomembnejši elementi optimizacije spletnega mesta: •

vsebina,



vhodne povezave,



naslov spletne strani,



frekvenca osveževanja vsebine,



dobra, pravilna koda strani in



dizajn.

Uporabniki iskalnikov iščejo informacije na različne načine in z različnimi nameni. Raziskave so pokazale, da večina uporabnikov iskalnikov išče na spletu informacije o različnih izdelkih in storitvah, ki jih nato kupijo v navadnih offline trgovinah. Le 43 % se jih odloči, da bo kupilo izdelek na spletu, manj kot 30 % pa s pomočjo iskalnikov najde internet trgovino, v kateri bodo kupili ta izdelek.

6

80 % uporabnikov gre takoj na vidne organske rezultate in preskoči sponzorirane povezave. Če v teh treh, štirih rezultatih ne najde relevantne povezave, jih gre 87,5 % pogledat ostale povezave, 20 % jih gre na drugo stran (vir: Hotchkiss, 2004).

PRAVILO 1

Razumeti moramo kako uporabniki iščejo na iskalnikih

Podjetja, ljudje s področja marketinga si pogosto zamišljajo, da je iskalni proces linearen. Da uporabnik v iskalnik vpiše besedo, dobi rezultate, izbere povezavo in nato sledi nakup, pridobitev informacije ipd.

Vendar v resnici iskalni proces poteka dosti drugače. Zamislimo si sebe, ko iščemo neke informacije na internetu. Najprej v iskalnik vpišemo iskalno besedo. Največkrat je zelo široka in nato v naslednjih korakih vpisujemo bolj natančne. Ko nam iskalnik vrne rezultate, kliknemo na za nas najbolj relevantno povezavo. Če tam ne najdemo iskanih informacij, se vrnemo na iskalne rezultate in kliknemo na drugo spletno mesto. Če tudi tam ne dobimo informacij, se vrnemo na iskalnik in vpišemo bolj natančno poizvedbo. Nato ponovimo postopek, medtem preverimo še katero od povezav na spletnih mestih, na katere smo prišli med iskanjem.

7

Celotni proces iskanja relevantnih informacij je v povprečju sestavljen iz 5 do 6 iskanj in iz interakcije s 15 do 20 spletnimi mesti.

Z novimi iskanji postaja naš izbor ključnih besed vedno bolj ozek in natančen. S tem se povečuje tudi možnost nakupa oziroma konverzije. Spodnji primer prikazuje delež konverzije z »ožanjem«, preciziranjem ključnih besed.

2

Ključne besede ali kako nas uporabniki najdejo

Kot smo lahko videli v prejšnjih razdelkih, so ključne besede naša vrata do želenih obiskovalcev. Prek njih lahko povečamo vidnost spletnega mesta in na stran privabimo več za nas pomembnih obiskovalcev.

Ključne besede obvladujejo svetovni splet. Vse se vrti okoli njih: iskalniki, uporabniki, optimizacija, oglaševanje itd. Kaj torej sploh so ključne besede?

8

7

Naslov spletne strani

Naslov spletne strani je eden pomembnejših elementov pri optimizaciji spletne strani. Večina spletnih iskalnikov uporablja naslov spletne strani kot povezavo do našega spletnega mesta. Zato je toliko bolj pomembno, da je naslov informativen in privlačen. Najboljši naslovi bodo izpostavili ključne besede, gradili ugled našega spletnega mesta in bodo kratki ter jedrnati.

V bistvu lahko samo s popravo naslova spletne strani naredimo veliko razliko pri poziciji naše spletne strani na iskalnikih. Naslov spletne strani je prvo, kar uporabnik zazna o naši strani, saj se ta prikazuje kot povezava v rezultatih iskanja. Zato lahko že majhna sprememba naslova spletnega mesta prinese dosti večji obisk in konverzijo.

PRAVILO 23

Pazimo na dolžino naslovov

Naslov spletne strani naj bi bil dolg največ 64 znakov (http://www.w3.org/). Google namreč v iskalnih rezultatih prikazuje le 66 znakov, Yahoo 70 znakov, Najdi.si pa 98 znakov. Če želimo imeti daljši naslov, predlagamo, da prvih 66 znakov uredimo primerno za Googlov iskalnik, drugi del pa za Najdi.si.

Slika: Naslov spletnega mesta se pravilno prikaže tako v iskalniku Najdi.si kot v iskalniku Google.com

27

Slika: Podjetje uporablja predolg naslov spletnega mesta zato se v iskalnikih naslovi ne prikažejo v celoti.

PRAVILO 24

Naslovi naj bodo informativni

Če se zavedamo, da je naslov prvo, kar uporabniki iskalnikov vidijo o našem spletnem mestu, je verjetno jasno, da mora naslov uporabnikom že podati kakšno informacijo. Zavedati se je potrebno, da uporabnike ne pritegnejo lastnost, temveč koristi. Poglejmo dva primera. •

Prvi naslov poudarja lastnosti: Elektronski naslov z 20 GB podatki,



drugi pa koristi: Elektronski naslov, kjer vam nikoli ne bo zmanjkalo prostora.

Drugi naslov je dosti bolj privlačen tudi za tiste, ki niso toliko računalniško pismeni.

PRAVILO 25

Vključite v naslov ključne besede

To pomaga tako iskalnikom kot uporabnikom. Uporabniki največkrat z nekaj besedami iščejo točno določene informacije. Če te besede vključimo v naslov, hitro pridobimo njegovo pozornost. Vendar pa se mora seveda za naslovom skrivati tudi primerna in informativna vsebina.

28

13

AVTORJA UROŠ ŽIŽEK je partner ter direktor raziskav in razvoja v podjetju E-laborat d.o.o. Vrsto let se ukvarja z raziskavami, najprej kot medijski analitik pri Klipingu, nato kot vodja analize in nazadnje kot vodja produkcije in

kakovosti. Kot zunanji sodelavec je sodeloval pri mnogih raziskavah v Sloveniji, zadnje dve leti pa se intenzivno ukvarja z raziskovanjem interneta. Trenutno je slušatelj na Multidisciplinarnem podiplomskem študiju statistike na Univerzi v Ljubljani. Je stalen predavatelj na Slovenski konferenci iskalnega marketinga (SKIM), predavatelj na srečanjih Netfork.

V letošnjem letu je uradno postal Google Adwords qualified individual.

PRIMOŽ ŽIŽEK, MBA je direktor spletnega analitičnega podjetja E-laborat d.o.o. in predsedujoči kongresu SKIM, kolumnist za več medijev, soavtor raziskav, člankov in priročnikov ter bloga Internet Espresso. Je predavatelj Komuniciranja v informacijski družbi pri Londonski šoli za odnose z javnostmi, nekdanji direktor marketinga in prodaje pri Najdi.si, sodelavec komunikacijskih podjetij Pristop in Spem, svetovalec pri vrhunskih projektih ter soustanovitelj slovenske sekcije mednarodnega združenja za poslovno komuniciranje (IABC). Primož je iskan predavatelj v podjetjih in na kongresih, doma in v tujini.

56

14

E-laborat d.o.o. - Znanja iz poslovnega interneta

Namen storitev podjetja E – laborat d.o.o, svetovalno analitična družbe je analitično in raziskovalno spoznavati internet kot poslovno okolje in svoje naročnike oskrbovati z znanji za izboljšanje in zvečanje učinkovitosti njihovega poslovanja na internetu.

Analiziramo spletna mesta naših naročnikov z vidika uporabniške izkušnje, vsebin, tehnologije in standardov iskalnega marketinga, spletna mesta, ki so reprezentativna za določeno geografsko, ekonomsko ali kulturološko področje ali prerez stanja poslovnega interneta in spletnih predstavitev v posameznih gospodarskih in drugih panogah. Zajem podatkov izvajamo na podlagi standardiziranih metodoloških postopkov, ki zagotavljajo verodostojne in statistično relevantne podatke.

Najbolj priljubljene raziskovalne in svetovalne storitve med naročniki so: E-laborat Benchmark (panožne analize), N.i.V.o boniteta vstopne strani, E-laborat zmagovalec (optimizacija vstopne spletne strani) E-laborat UI (analiza uporabniške izkušnje spletnega mesta končnega naročnika) in E-uredniki (Načrtovanje uredniške politike spletnega mesta, prilagajanje strukture, vsebine tekstov in tekstov samih navadam uporabnikov in tehnologijam iskalnikov)… ter izobraževalni program, na katerem »usposabljamo managerje za internet« - NETFORK – Akademija za poslovni internet. Sodelavci projekta imamo dolgoletne izkušnje na področju poslovanja na internetu, iskalnega marketinga, raziskav, spletne analitike, management consultinga, uporabniške izkušnje, marketinga, prodaje in odnosov z javnostmi.

Profesionalnost in učinkovitost naših storitev dokazujejo tudi nekatere reference: Abanka d.d., Banka Koper d.d., Probanka d.d., UniCreditBanka Slovenija d.d., KD BPD d.o.o.,NLB d.d., Zavarovalnica Triglav d.d., Nova KBM d.d., Poštna banka Slovenije d.d., Zavarovalnica Tilia d.d., Terme Krka d.d, Sava Hoteli d.d., Triglav DZU d.o.o., Probanka DZU, Hit d.d., Publikum PDU, Slovenska turistična organizacija, Potovanje d.o.o. itd.

57

Related Documents

50 Savjeta Za Zdravlje
April 2020 6
Tehnika Pisanja Rada
June 2020 17
Za
June 2020 47
Za
June 2020 38
50
May 2020 35