2391

  • June 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 2391 as PDF for free.

More details

  • Words: 397
  • Pages: 2
Druk nr 2391 Warszawa, 24 września 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja

Pan Bronisław Komorowski Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 69 ust. 1 w związku z art. 33 regulaminu Sejmu niżej podpisani posłowie wnoszą projekt rezolucji:

- w sprawie Narodowego Programu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego na lata 2010-2020. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem rezolucji upoważniamy pana posła Wiesława Szczepańskiego.

(-) Romuald Ajchler; (-) Anna Bańkowska; (-) Anita Błochowiak; (-) Tomasz Garbowski; (-) Izabela Jaruga-Nowacka; (-) Witold Klepacz; (-) Jan Kochanowski; (-) Sławomir Kopyciński; (-) Janusz Krasoń; (-) Henryk Milcarz; (-) Tadeusz Motowidło; (-) Artur Ostrowski; (-) Sylwester Pawłowski; (-) Stanisław Rydzoń; (-) Wiesław Andrzej Szczepański; (-) Tadeusz Tomaszewski; (-) Stanisław Wziątek.

Rezolucja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z

dnia ……..

w sprawie Narodowego Programu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego na lata 2010 - 2020 Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w Europie we wszystkich wskaźnikach statystycznych dotyczących budownictwa mieszkaniowego. Doświadczenia krajów europejskich potwierdzają, że nie ma możliwości rozwiązania podstawowych problemów mieszkaniowych bez długofalowego, skoordynowanego wysiłku całych gospodarek i zdyscyplinowania działań poszczególnych resortów gospodarczych na rzecz mieszkalnictwa. Wieloletnie programy mieszkaniowe w randze ustaw pozwoliły na skokowe przyspieszenie w budownictwie mieszkaniowym (Niemcy, Francja, Hiszpania, Szwecja). W Polsce od kilku lat nie ma żadnej polityki mieszkaniowej. Około 1,5 mln samodzielnych gospodarstw domowych nie posiada odrębnych mieszkań. Pomimo szumnych zapowiedzi kolejnych rządów, zmniejszają się, a nie rosną zasoby mieszkań komunalnych i socjalnych. Zanotowany w 2008 r. wzrost ilości oddanych do użytku mieszkań dotyczył głównie budownictwa realizowanego w systemie deweloperskim w kilku najbogatszych aglomeracjach. Jednakże, w tym samym czasie o 20% spadła ilość oddanych do użytku mieszkań komunalnych, socjalnych i spółdzielczych. Za osiem miesięcy 2009 r. ilość noworozpoczynanych mieszkań spadła w porównaniu do roku ubiegłego o 25%, a wydanych pozwoleń na budowę o 24%. Winą za ten stan rzeczy tylko w części można obciążać kryzys gospodarczy. Najwyższa Izba Kontroli w niedawnych ustaleniach pokontrolnych jako przyczynę tej sytuacji wskazywała m.in. na brak „.długookresowego programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego”. W tym samym dokumencie NIK stwierdził „.poprawa sytuacji mieszkaniowej nie jest możliwa bez wdrożenia kompleksowej polityki mieszkaniowej”. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w pełni popiera ten pogląd. W Polsce wielokrotnie rozpoczynano prace nad przygotowaniem ustawy w tej sprawie lecz z różnych przyczyn nigdy ich nie ukończono. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej widzi konieczność opracowania przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i przedłożenia Sejmowi w terminie do 31 grudnia 2009 r. Narodowego Programu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego na lata 2010 - 2020.

Related Documents

2391
June 2020 4
819-2391
August 2019 16