2071-s

  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 2071-s as PDF for free.

More details

  • Words: 662
  • Pages: 3
Warszawa, 15 lipca 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Prezes Rady Ministrów DSPA-140-121(5)/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Przekazuj" przyj"te senackiego projektu ustawy

przez

Rad!

Ministrów

stanowisko

wobec

- o zmianie ustawy o wychowaniu w trze"wo#ci i przeciwdzia$aniu alkoholizmowi (druk nr 2071). Jednocze#nie informuj", $e Rada Ministrów upowa$ni!a Ministra Zdrowia do reprezentowania Rz%du w tej sprawie w toku prac parlamentarnych.

(-) Donald Tusk

Stanowisko Rz%du wobec senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trze"wo#ci i przeciwdzia$aniu alkoholizmowi (druk nr 2071)

Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trze!wo"ci i przeciwdzia#aniu alkoholizmowi (druk nr 2071) zwi%zany jest z orzeczeniem Trybuna!u Konstytucyjnego z dnia 11 czerwca 2002 r. sygn. akt SK 5/02 opublikowanym w Dz. U. Nr 84, poz. 763, stwierdzaj%cym niezgodno#& z Konstytucj% Rzeczypospolitej Polskiej art. 40 ust. 3b ustawy z dnia 26 pa'dziernika 1982 r. o wychowaniu w trze!wo"ci i przeciwdzia#aniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473, z pó'n. zm.), zwanej dalej „ustaw%”. Trybuna! orzek! o niezgodno#ci z art. 45 ust. 1 Konstytucji wskazanego wy$ej przepisu w zakresie, w jakim nie gwarantuje osobie zatrzymanej w izbie wytrze'wie( prawa do udzia!u w posiedzeniu s%du, na którym rozpatrywane jest za$alenie w sprawie zasadno#ci i legalno#ci doprowadzenia do izby, jak równie$ decyzji o zatrzymaniu oraz prawid!owo#ci ich wykonania. W zwi%zku z powy$szym projektodawca proponuje nadanie nowego brzmienia ust. 3b w art. 40 ustawy. Rz%d w pe!ni podziela pogl%d o potrzebie dostosowania brzmienia art. 40 ust. 3b ustawy o wychowaniu w trze!wo"ci i przeciwdzia#aniu alkoholizmowi do orzeczenia Trybuna!u Konstytucyjnego z dnia 11 czerwca 2002 r. Nale$y jednak zauwa$y&, i$ zmiana taka jest ju$ elementem przyj"tego przez Komitet Rady Ministrów i skierowanego do rozpatrzenia przez Rad" Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trze!wo"ci i przeciwdzia#aniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdzia#aniu narkomanii. W projekcie tym proponuje si" nadanie nast"puj%cego brzmienia art. 40 ust. 3b: „3b. Za$alenie przekazuje si% niezw#ocznie s&dowi rejonowemu miejsca doprowadzenia. Osoba doprowadzona do izby wytrze!wie', jednostki Policji, zak#adu opieki zdrowotnej lub placówki utworzonej lub wskazanej przez jednostk% samorz&du terytorialnego ma prawo do udzia#u w posiedzeniu s&du, na którym b%dzie rozpatrywane za$alenie. Do rozpoznania za$alenia stosuje si% przepisy Kodeksu post%powania karnego.”.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trze!wo"ci i przeciwdzia#aniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdzia#aniu narkomanii, zostanie po przyj"ciu go przez Rad" Ministrów przekazany do Sejmu RP. Ponadto, w opinii Rz%du, zasadna wydaje si" by& rezygnacja z alternatywnej w!a#ciwo#ci s%du w art. 40 ust. 3b, proponowana w projekcie ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trze!wo"ci i przeciwdzia#aniu alkoholizmowi oraz ustawy om przeciwdzia#aniu narkomanii. W aktualnym brzmieniu przepisu art. 40 ust. 3b wskazano jako w!a#ciwy s%d miejsca doprowadzenia lub miejsca zatrzymania. Sformu!owanie to niew%tpliwie mia!o stanowi& analogi" dla brzmienia art. 246 § 2 k.p.k., jednak analogia ta wydaje si" chybiona. W wypadku stosowania art. 246 § 2 k.p.k. w!a#ciwo#& s%du zale$y od fazy wykonywanych czynno#ci. „S%dem w!a#ciwym miejscowo jest s%d rejonowy w!a#ciwy dla miejsca zatrzymania, a gdy prowadzone jest ju$ post"powanie, to w!a#ciwym jest s%d rejonowy miejsca prowadzenia tego post"powania” (J. Grajewski, L.K. Paprzycki, M. P#achta, Kodeks post%powania karnego. Komentarz, Zakamycze, 2003). Tymczasem w wypadku zatrzymania i doprowadzenia osoby nietrze'wej wskazana w art. 40 ust. 3b podwójna w!a#ciwo#& s%du nie znajduje praktycznego uzasadnienia, a mo$e wr"cz prowadzi& do sytuacji, $e skar$%cy wniesie za$alenie do dwóch s%dów jednocze#nie — zw!aszcza je#li za$alenie b"dzie sk!adane bez po#rednictwa Policji czy innej placówki. U$yty w przepisie art. 40 ust. 3b funktor alternatywy !%cznej „lub” dopuszcza w teorii tak% ewentualno#&. Z uwagi na to, rozwi%zanie przyj"te w rz%dowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trze!wo"ci i przeciwdzia#aniu alkoholizmowi jest zasadne. Wobec powy$szego ze wzgl"du na zbie$no#& intencji zachodz%c% pomi"dzy rz%dowym projektem ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trze!wo"ci i przeciwdzia#aniu alkoholizmowi oraz ustawy o przeciwdzia#aniu narkomanii oraz senackim projektem ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trze!wo"ci i przeciwdzia#aniu alkoholizmowi, Rz%d proponuje równolegle prowadzenie prac sejmowych nad oboma projektami, dopiero po przyj"ciu przez Rad" Ministrów i skierowaniu do Marsza!ka Sejmu projektu rz%dowego.