2002

  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 2002 as PDF for free.

More details

  • Words: 33,603
  • Pages: 172
Druk nr 2002 Warszawa, 8 maja 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Prezes Rady Ministrów RM 10-28-09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marsza!ku Na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. przedstawiam Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy

- o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw wraz z projektami aktów wykonawczych. Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. W za!"czeniu przedstawiam tak#e opini$ proponowanej regulacji z prawem Unii Europejskiej.

dotycz"c"

zgodno%ci

Ponadto uprzejmie informuj$, #e do prezentowania stanowiska Rz"du w tej sprawie w toku prac parlamentarnych zosta! upowa#niony Minister &rodowiska. Z powa#aniem (-) Donald Tusk

Projekt

USTAWA z dnia o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw1),2) Art. 1. W ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z pó'n. zm.3)) wprowadza si$ nast$puj"ce zmiany: 1) w art. 2: a)

w ust. 2 po pkt 6 dodaje si$ pkt 6a w brzmieniu:

„6a) zw!ok zwierz"t, w zakresie uregulowanym przepisami rozporz"dzenia (WE) nr 1774/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 pa'dziernika 2002 r. ustanawiaj"cego przepisy sanitarne dotycz"ce produktów ubocznych pochodzenia zwierz$cego nieprzeznaczonych do spo#ycia przez ludzi (Dz. Urz. WE 273 z 10.10.2002, str. 1, z pó'n. zm.; Dz. Urz. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 37, str. 92, z pó'n. zm.);”, b)

w ust. 3 pkt 9 otrzymuje brzmienie:

„9) ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o mi$dzynarodowym przemieszczaniu odpadów (Dz. U. Nr 124, poz. 859 oraz z 2009 r. Nr ..., poz. ...).”; 2) w art. 3 w ust. 3: a)

pkt 4 otrzymuje brzmienie:

„4) odpadach komunalnych – rozumie si$ przez to odpady powstaj"ce w gospodarstwach domowych, z wy!"czeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a tak#e odpady niezawieraj"ce odpadów niebezpiecznych pochodz"ce od innych wytwórców odpadów, które ze wzgl$du na swój charakter lub sk!ad s" podobne do odpadów powstaj"cych w gospodarstwach domowych;”, b)

pkt 8a otrzymuje brzmienie:

„8a) odpadach z wypadków – rozumie si$ przez to odpady powstaj"ce podczas prowadzenia akcji ratowniczej lub ga%niczej, z wy!"czeniem: a) odpadów powsta!ych w wyniku powa#nej awarii lub powa#nej awarii przemys!owej, b) odpadów powsta!ych w wyniku szkody w %rodowisku, o której mowa w art. 6 pkt 11 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w %rodowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 oraz z 2008 r. Nr 138, poz. 865 i Nr 199, poz. 1227);”,

c)

po pkt 19 dodaje si$ pkt 19a w brzmieniu:

„19a) terenach niekorzystnie przekszta!conych – rozumie si$ przez to tereny, których rz$dne wysoko%ci zosta!y obni#one na skutek po%redniej lub bezpo%redniej dzia!alno%ci cz!owieka, a w szczególno%ci zapadliska, nieeksploatowane odkrywkowe wyrobiska lub wyeksploatowane cz$%ci tych wyrobisk;”; 3) w art. 4 ust. 1a – 1c otrzymuj" brzmienie: „1a. Substancje i przedmioty, które nie spe!niaj" wymaga( technicznych, przez co stanowi" zagro#enie dla %rodowiska lub stanowi" zagro#enie dla zdrowia lub #ycia ludzi, s" odpadami. 1b. Ministrowie w!a%ciwi do spraw gospodarki, transportu, rolnictwa i zdrowia oraz Minister Obrony Narodowej, w porozumieniu z ministrem w!a%ciwym do spraw %rodowiska, mog" okre%li), ka#dy w zakresie swoich kompetencji, w drodze rozporz"dze(, wymagania techniczne, o których mowa w ust. 1a. 1c. Wydaj"c rozporz"dzenie, o których mowa w ust. 1b, ministrowie uwzgl$dni": 1) wymagania ochrony %rodowiska; 2) bezpiecze(stwo u#ytkowania substancji lub przedmiotów; 3) mo#liwe zagro#enia dla zdrowia lub #ycia ludzi; 4) wymagania ochrony dóbr kultury lub 5) wymagania wynikaj"ce z przepisów Unii Europejskiej. 1d. Przepisów ust. 1a – 1c nie stosuje si$ do pojazdów wycofanych z eksploatacji. 1e. Wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska, w drodze decyzji, stwierdza niespe!nienie wymaga( technicznych, o których mowa w ust. 1a, przez substancje lub przedmioty i nak!ada obowi"zek pozbycia si$ tych odpadów, wskazuj"c sposób wykonania tej decyzji.”; 4) w art. 9: a)

ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Zakazuje si$ poddawania odzyskowi lub unieszkodliwianiu niesegregowanych odpadów komunalnych, pozosta!o%ci z sortowania odpadów komunalnych oraz komunalnych osadów %ciekowych poza obszarem województwa, na którym zosta!y wytworzone.”, b)

po ust. 3 dodaje si$ ust. 3a w brzmieniu:

„3a. Zakazuje si$ przywozu na teren województwa, w celu poddawania odzyskowi lub unieszkodliwianiu, niesegregowanych odpadów komunalnych, pozosta!o%ci z sortowania

2

odpadów komunalnych oraz komunalnych osadów %ciekowych, wytworzonych poza terenem tego województwa.”, c) „4.

ust. 4 otrzymuje brzmienie:

Niesegregowane

odpady

komunalne,

pozosta!o%ci

z

sortowania

odpadów

komunalnych oraz komunalne osady %ciekowe mog" by) poddane odzyskowi lub unieszkodliwianiu na obszarze województwa innego ni# te, na którym zosta!y wytworzone, je#eli odleg!o%) od miejsca wytwarzania odpadów do instalacji lub miejsca przeznaczonego do odzysku lub unieszkodliwiania jest mniejsza ni# odleg!o%) do instalacji lub miejsca po!o#onego na obszarze tego samego województwa.”, d)

po ust. 4 dodaje si$ ust. 4a w brzmieniu:

„4a. Zasada, o której mowa w ust. 4, jest realizowana zgodnie z hierarchi" post$powania z odpadami, o której mowa w art. 7.”; 5) w art. 13: a)

ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„6. W razie niedope!nienia przez posiadacza odpadów, prowadz"cego odzysk lub unieszkodliwianie odpadów, obowi"zków, o których mowa w ust. 1 lub 5 lub w art. 11, w art. 12 lub w art. 25 ust. 2, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska, kieruj"c si$ stopniem zagro#enia dla %rodowiska lub zdrowia lub #ycia ludzi, mo#e wyda) decyzj$ o wstrzymaniu tej dzia!alno%ci. Posiadacz odpadów pomimo wstrzymania prowadzonej dzia!alno%ci jest obowi"zany do usuni$cia jej skutków na w!asny koszt.”, b)

ust. 8 otrzymuje brzmienie:

„8. W przypadkach okre%lonych w ust. 6, na wniosek posiadacza odpadów, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska mo#e, w drodze decyzji, ustali) termin do usuni$cia stwierdzonych nieprawid!owo%ci. Ustalony termin nie mo#e by) d!u#szy ni# 1 rok od dnia dor$czenia decyzji.”, c)

po ust. 8 dodaje si$ ust. 8a w brzmieniu:

„8a. W razie nieusuni$cia nieprawid!owo%ci w ustalonym terminie wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska wstrzyma, w drodze decyzji, dzia!alno%) zwi"zan" z odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów.”, d)

ust. 9 otrzymuje brzmienie:

„9. W decyzjach, o których mowa w ust. 6 i 8a, okre%la si$ termin wstrzymania dzia!alno%ci, uwzgl$dniaj"c potrzeb$ bezpiecznego dla %rodowiska jej zako(czenia. Termin wstrzymania dzia!alno%ci nie mo#e by) pó'niejszy ni# 1 rok od dnia dor$czenia decyzji, o których mowa w ust. 6 lub 8a.”, e)

dodaje si$ ust. 10 – 12 w brzmieniu: 3

„10. Po stwierdzeniu, #e usta!y przyczyny wstrzymania dzia!alno%ci, na podstawie decyzji, o których mowa w ust. 6 i 8a, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska na wniosek zainteresowanego, wyra#a, w drodze decyzji, zgod$ na podj$cie wstrzymanej dzia!alno%ci. 11. Kopie wydanych decyzji, o których mowa w ust. 6, 8, 8a i 10, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska przekazuje w!a%ciwemu organowi, o którym mowa w art. 26 ust. 3, w terminie nie d!u#szym ni# 30 dni od dnia, w którym decyzja ta sta!a si$ ostateczna. 12. W przypadku gdy organem w!a%ciwym, o którym mowa w art. 26 ust. 3, jest regionalny dyrektor ochrony %rodowiska lub starosta, kopie wydanych decyzji, o których mowa w ust. 6, 8, 8a i 10, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska przekazuje dodatkowo w!a%ciwemu marsza!kowi województwa w terminie nie d!u#szym ni# 30 dni od dnia, w którym decyzja ta sta!a si$ ostateczna.”; 6) po art. 13 dodaje si$ art. 13a w brzmieniu: „13a. 1. Zakazuje si$ zbierania: 1) pozosta!o%ci z sortowania odpadów komunalnych, 2) komunalnych osadów %ciekowych, 3) zaka'nych odpadów medycznych, 4) zaka'nych odpadów weterynaryjnych, 5) odpadów z unieszkodliwiania metodami innymi ni# termiczne przekszta!canie odpadów, zaka'nych odpadów medycznych lub zaka'nych odpadów weterynaryjnych – poza miejscami ich wytwarzania. 2. Je#eli ze wzgl$dów bezpiecze(stwa lub w celu zapewnienia ci"g!o%ci odbioru zaka'nych odpadów medycznych lub zaka'nych odpadów weterynaryjnych, zbieranie tych odpadów jest konieczne, marsza!ek województwa w!a%ciwy ze wzgl$du na miejsce zbierania mo#e zezwoli), w drodze decyzji, na zbieranie tych odpadów. 3. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 2, mo#e by) wydane na okres nie d!u#szy ni# 1 rok. 4. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, art. 28 stosuje si$ odpowiednio.”; 7) tytu! rozdzia!u 4 otrzymuje brzmienie: „Rozdzia! 4 Obowi"zki posiadaczy odpadów i transportuj"cych odpady”; 8) w art. 17: a)

po ust. 1 dodaje si$ ust. 1a w brzmieniu:

4

„1a. Wytwórca odpadów, który prowadzi dzia!alno%) polegaj"c" na %wiadczeniu us!ug w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urz"dze( oraz sprz"tania, konserwacji i napraw, a tak#e przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest

w urz"dzeniach

przewo'nych,

jest

obowi"zany

do

uzyskania

decyzji

zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami.”, b)

ust. 5 otrzymuje brzmienie:

„5. Przepisów ust. 1 – 4 nie stosuje si$ do odpadów komunalnych, odpadów z wypadków, odpadów powsta!ych w wyniku kl$sk #ywio!owych oraz odpadów powsta!ych w wyniku powa#nej awarii lub powa#nej awarii przemys!owej, a tak#e do osób fizycznych nieb$d"cych przedsi$biorcami.”; 9) w art. 18 ust. 3 i 4 otrzymuj" brzmienie: „3. W!a%ciwy organ odmawia wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów w przypadkach okre%lonych w przepisach o ochronie %rodowiska lub je#eli zamierzony sposób gospodarki odpadami: 1) móg!by powodowa) zagro#enia dla zdrowia, #ycia ludzi lub dla %rodowiska; 2) jest niezgodny z planami gospodarki odpadami; 3) jest niezgodny z przepisami prawa miejscowego; 4) jest niezgodny z przepisami z zakresu gospodarki odpadami. 4. Kopi$ wydanego pozwolenia na wytwarzanie odpadów regionalny dyrektor ochrony %rodowiska lub starosta przekazuje w!a%ciwemu ze wzgl$du na miejsce wytwarzania odpadów marsza!kowi województwa, wojewódzkiemu inspektorowi ochrony %rodowiska oraz wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Wymóg przekazania prezydentowi miasta kopii wydanego przez starost$ pozwolenia na wytwarzanie odpadów nie dotyczy prezydenta miasta na prawach powiatu.”; 10) art. 19 otrzymuje brzmienie: „Art. 19. 1. Wniosek o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi, do którego do!"cza si$ ten program, wytwórca odpadów niebezpiecznych jest obowi"zany przed!o#y) w!a%ciwemu organowi na 30 dni przed dniem rozpocz$cia dzia!alno%ci powoduj"cej powstawanie odpadów niebezpiecznych lub dniem zmiany tej dzia!alno%ci wp!ywaj"cej na rodzaj, ilo%) wytwarzanych odpadów niebezpiecznych lub sposób gospodarowania nimi. 2. Program gospodarki odpadami niebezpiecznymi jest zatwierdzany, w drodze decyzji, przez w!a%ciwy organ, którym jest:

5

1) regionalny dyrektor ochrony %rodowiska – dla przedsi$wzi$) i zdarze( na terenach zamkni$tych; 2) marsza!ek województwa – dla przedsi$wzi$) i zdarze(, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska; 3) starosta – dla pozosta!ych przedsi$wzi$). 3. W!a%ciwo%) miejscow" organu, o którym mowa w ust. 2, ustala si$ wed!ug miejsca wytwarzania odpadów niebezpiecznych. 4. Regionalny dyrektor ochrony %rodowiska albo marsza!ek województwa zatwierdza program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, po zasi$gni$ciu opinii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w!a%ciwego ze wzgl$du na miejsce wytwarzania odpadów niebezpiecznych. 5. Starosta zatwierdza program gospodarki odpadami niebezpiecznymi po zasi$gni$ciu opinii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w!a%ciwego ze wzgl$du na miejsce wytwarzania odpadów niebezpiecznych. Wymóg zasi$gania opinii prezydenta miasta nie dotyczy prezydenta miasta na prawach powiatu. 6. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje opini$, o której mowa w ust. 5, w terminie 14 dni od dnia otrzymania #"dania o wydanie opinii. 7. W przypadku niedotrzymania terminu, o którym mowa w ust. 6, przyjmuje si$, #e wydano opini$ pozytywn". 8. Na postanowienia, o których mowa w ust. 4 i 5, nie przys!uguje za#alenie. 9. Kopi$ wydanej decyzji regionalny dyrektor ochrony %rodowiska lub starosta przekazuje w!a%ciwemu ze wzgl$du na miejsce wytwarzania odpadów niebezpiecznych marsza!kowi województwa, wojewódzkiemu inspektorowi ochrony %rodowiska oraz wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Wymóg przekazania prezydentowi miasta kopii wydanej przez starost$ decyzji nie dotyczy prezydenta miasta na prawach powiatu.”; 11) w art. 21 uchyla si$ ust. 2; 12) po art. 21 dodaje si$ art. 21a i 21b w brzmieniu: „Art. 21a. 1. Wniosek o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami, do którego do!"cza si$ ten program, wytwórca odpadów jest obowi"zany przed!o#y) w!a%ciwemu organowi na 30 dni przed dniem rozpocz$cia dzia!alno%ci powoduj"cej wytwarzanie odpadów lub dniem zmiany tej dzia!alno%ci wp!ywaj"cej na rodzaj, ilo%) wytwarzanych odpadów lub sposób gospodarowania nimi. 2. Program gospodarki odpadami jest zatwierdzany, w drodze decyzji, przez w!a%ciwy organ, którym jest: 6

1) regionalny dyrektor ochrony %rodowiska – dla przedsi$wzi$) i zdarze( na terenach zamkni$tych; 2) marsza!ek województwa – w pozosta!ych przypadkach. 3. W!a%ciwo%) miejscow" organu, o którym mowa w ust. 2, ustala si$ wed!ug miejsca siedziby lub zamieszkania wytwórcy odpadów, a w przypadku przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych – wed!ug miejsca przetwarzania odpadów. 4. Kopi$ wydanej decyzji regionalny dyrektor ochrony %rodowiska lub marsza!ek województwa przekazuje marsza!kom województw oraz wojewódzkim inspektorom ochrony %rodowiska w!a%ciwym ze wzgl$du na miejsce wytwarzania odpadów, w terminie nie d!u#szym ni# 30 dni od dnia, w którym decyzja ta sta!a si$ ostateczna. Wymóg przekazania prezydentowi miasta kopii wydanej przez starost$ decyzji nie dotyczy prezydenta miasta na prawach powiatu. Art. 21b. 1. Program gospodarki odpadami powinien zawiera): 1) wyszczególnienie

rodzajów

odpadów

przewidzianych

do

wytwarzania,

a w przypadkach gdy okre%lenie rodzaju nie jest wystarczaj"ce do ustalenia zagro#e(, jakie mog" powodowa) odpady, organ w!a%ciwy mo#e wezwa) wnioskodawc$ do podania podstawowego sk!adu chemicznego i w!a%ciwo%ci odpadów; 2) informacje wskazuj"ce na sposoby zapobiegania negatywnemu oddzia!ywaniu odpadów na %rodowisko; 3) opis dalszego sposobu gospodarowania odpadami, z uwzgl$dnieniem zbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów; 4) wskazanie rodzaju magazynowanych odpadów oraz sposobu ich magazynowania; 5) oznaczenie obszaru prowadzonej dzia!alno%ci. 2. We wniosku o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami wytwórca odpadów okre%la czas prowadzenia dzia!alno%ci zwi"zanej z wytwarzaniem odpadów. 3. W decyzji zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami okre%la si$: 1) wyszczególnienie rodzajów odpadów przewidzianych do wytwarzania; 2) sposób dalszego gospodarowania odpadami; 3) wskazanie rodzaju magazynowanych odpadów oraz sposobu ich magazynowania; 4) termin obowi"zywania decyzji, któr" wydaje si$ na czas oznaczony nie d!u#szy ni# 10 lat, a w przypadku dzia!alno%ci polegaj"cej na przetwarzaniu odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych – nie d!u#szy ni# 5 lat; 5) oznaczenie obszaru prowadzonej dzia!alno%ci.”;

7

13) art. 22 otrzymuje brzmienie: „Art. 22. 1. W!a%ciwy organ odmawia wydania decyzji zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi lub decyzji zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami, je#eli zamierzony sposób gospodarki odpadami: 1) móg!by powodowa) zagro#enia dla zdrowia, #ycia ludzi lub dla %rodowiska; 2) jest niezgodny z planami gospodarki odpadami; 3) jest niezgodny z przepisami prawa miejscowego; 4) jest niezgodny z przepisami z zakresu gospodarki odpadami. 2. Kopi$ wydanej decyzji regionalny dyrektor ochrony %rodowiska lub starosta przekazuje w!a%ciwemu ze wzgl$du na miejsce wytwarzania odpadów marsza!kowi województwa, wojewódzkiemu inspektorowi ochrony %rodowiska oraz wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.”; 14) art. 23 otrzymuje brzmienie: „Art. 23. 1. Je#eli wytwórca odpadów narusza przepisy ustawy lub dzia!a niezgodnie z decyzj" zatwierdzaj"c" program gospodarki odpadami niebezpiecznymi lub decyzj" zatwierdzaj"c" program gospodarki odpadami, w!a%ciwy organ wzywa go do niezw!ocznego zaniechania narusze(. 2. Je#eli mimo wezwania wytwórca odpadów nadal narusza przepisy ustawy lub dzia!a niezgodnie z decyzj" zatwierdzaj"c" program gospodarki odpadami niebezpiecznymi lub decyzj" zatwierdzaj"c" program gospodarki odpadami, w!a%ciwy organ, w drodze decyzji, cofa zatwierdzenie programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi lub zatwierdzenie programu gospodarki odpadami, w zakresie którego nast"pi!o naruszenie. 3. Z tytu!u cofni$cia zatwierdzenia programów, o których mowa w ust. 2, odszkodowanie nie przys!uguje. 4. Cofni$cie zatwierdzenia programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi lub zatwierdzenia programu gospodarki odpadami skutkuje wstrzymaniem dzia!alno%ci obj$tej tym zatwierdzeniem. 5. Decyzji, o której mowa w ust. 2, nadaje si$ rygor natychmiastowej wykonalno%ci, uwzgl$dniaj"c potrzeb$ bezpiecznego dla %rodowiska zako(czenia dzia!alno%ci wytwórcy odpadów w zakresie obj$tym programem gospodarki odpadami niebezpiecznymi lub programem gospodarki odpadami. 6. Wstrzymanie dzia!alno%ci nie powoduje wyga%ni$cia obowi"zku usuni$cia skutków prowadzonej dzia!alno%ci na koszt wytwórcy odpadów. 7. Post$powanie w sprawie wydania decyzji, o której mowa w ust. 2, wszczyna si$ z urz$du.”; 8

15) w art. 24: a)

ust. 1 i 2 otrzymuj" brzmienie:

„1. Informacj$ o wytwarzanych odpadach oraz sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami przedk!ada si$ w!a%ciwemu organowi w terminie 30 dni przed dniem rozpocz$cia dzia!alno%ci powoduj"cej powstawanie odpadów lub dniem zmiany tej dzia!alno%ci wp!ywaj"cej na ilo%) lub rodzaj wytwarzanych odpadów lub sposobów gospodarowania nimi. Informacj$ przedk!ada si$ w czterech egzemplarzach. 2. W!a%ciwym organem, o którym mowa w ust. 1, jest: 1) regionalny dyrektor ochrony %rodowiska – dla przedsi$wzi$) i zdarze( na terenach zamkni$tych; 2) marsza!ek województwa – dla przedsi$wzi$) i zdarze(, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska; 3) starosta – dla pozosta!ych przedsi$wzi$).”, b)

ust. 9 otrzymuje brzmienie:

„9. Jeden egzemplarz informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami, a tak#e kopie decyzji, o których mowa w ust. 5, 6 i 8, regionalny dyrektor ochrony %rodowiska lub starosta przekazuje w!a%ciwemu ze wzgl$du na miejsce wytwarzania odpadów marsza!kowi województwa, wojewódzkiemu inspektorowi ochrony %rodowiska oraz wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Wymóg przekazania prezydentowi miasta jednego egzemplarza informacji oraz kopii wydanych przez starost$ decyzji nie dotyczy prezydenta miasta na prawach powiatu.”; 16) w art. 25 ust. 3 otrzymuje brzmienie: „3. Je#eli posiadacz odpadów, w tym wytwórca odpadów, przekazuje odpady nast$pnemu posiadaczowi odpadów, który ma zezwolenie w!a%ciwego organu na zbieranie, odzysk, unieszkodliwianie odpadów lub koncesj$ na sk!adowanie odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych, posiada decyzj$, o której mowa w art. 31 lub w art. 32, lub jest wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 33 ust. 5, odpowiedzialno%) za gospodarowanie odpadami przenosi si$ na tego nast$pnego posiadacza odpadów.”; 17) w art. 26: a) ust. 3 otrzymuje brzmienie: „3. W!a%ciwym organem, o którym mowa w ust. 2, jest: 1) regionalny dyrektor ochrony %rodowiska – dla przedsi$wzi$) i zdarze( na terenach zamkni$tych; 9

2) marsza!ek województwa – dla przedsi$wzi$) i zdarze(, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska; 3) starosta – dla pozosta!ych przedsi$wzi$).”, b) po ust. 3 dodaje si$ ust. 3a w brzmieniu: „3a. W przypadku prowadzenia dzia!a( polegaj"cych na wype!nianiu odpadami terenów niekorzystnie przekszta!conych, organem w!a%ciwym, o którym mowa w ust. 2, jest: 1) regionalny dyrektor ochrony %rodowiska – dla przedsi$wzi$) i zdarze( na terenach zamkni$tych; 2) marsza!ek województwa – dla terenów niekorzystnie przekszta!conych o pojemno%ci powy#ej 25 000 m3; 3) starosta – dla pozosta!ych terenów niekorzystnie przekszta!conych.”, c)

ust. 5 otrzymuje brzmienie:

„5. Regionalny dyrektor ochrony %rodowiska albo marsza!ek województwa wydaje zezwolenie na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów, po zasi$gni$ciu opinii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w!a%ciwego ze wzgl$du na miejsce prowadzenia odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.”, d)

po ust. 6 dodaje si$ ust. 6a – 6c w brzmieniu:

6a. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje opini$, o której mowa w ust. 5, w terminie 14 dni od dnia otrzymania #"dania o wydanie opinii. 6b. W przypadku niedotrzymania terminu, o którym mowa w ust. 6, przyjmuje si$, #e wydano opini$ pozytywn". 6c. Na postanowienia, o których mowa w ust. 5 i 6, nie przys!uguje za#alenie.”, e)

ust. 7 otrzymuje brzmienie:

„7. Kopi$ wydanej decyzji regionalny dyrektor ochrony %rodowiska lub starosta przekazuje w!a%ciwemu ze wzgl$du na miejsce odzysku lub unieszkodliwiania odpadów marsza!kowi województwa, wojewódzkiemu inspektorowi ochrony %rodowiska oraz wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Wymóg przekazania prezydentowi miasta kopii wydanej przez starost$ decyzji nie dotyczy prezydenta miasta na prawach powiatu.”; 18) w art. 27: a)

w ust. 1 pkt 5 i 6 otrzymuj" brzmienie:

„5) wskazanie miejsca i sposobu oraz rodzaju magazynowanych odpadów, a w przypadku dzia!a( polegaj"cych na przetwarzaniu odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych – wskazanie sposobu oraz rodzaju magazynowanych odpadów;

10

6) szczegó!owy opis stosowanych metod odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, w tym wskazanie procesu odzysku lub unieszkodliwiania zgodnie z za!"cznikami 5 lub 6 do ustawy oraz opis procesu technologicznego;”, b)

w ust. 2:



pkt 2 otrzymuje brzmienie:

„2) miejsce i dopuszczone metody odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, ze wskazaniem procesu odzysku lub unieszkodliwiania zgodnie z za!"cznikami 5 lub 6 do ustawy, oraz opis procesu technologicznego;”, –

pkt 4 otrzymuje brzmienie:

„4) miejsce i sposób magazynowania odpadów, a w przypadku dzia!a( polegaj"cych na przetwarzaniu odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych – wskazanie sposobu oraz rodzaju magazynowanych odpadów;”, –

pkt 6 otrzymuje brzmienie:

„6) czas obowi"zywania zezwolenia, który w przypadku dzia!a( polegaj"cych na przetwarzaniu odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych, nie mo#e by) d!u#szy ni# 5 lat.”, c)

ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Zezwolenie na unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych wydaje si$ po kontroli przez wojewódzkiego inspektora ochrony %rodowiska funkcjonowania instalacji i urz"dze( s!u#"cych do unieszkodliwiania odpadów, a w przypadku dzia!a( polegaj"cych

na przetwarzaniu

odpadów

zawieraj"cych

azbest

w urz"dzeniach

przewo'nych – po przeprowadzeniu, w pierwszym miejscu eksploatacji danego urz"dzenia, kontroli przez wojewódzkiego inspektora ochrony %rodowiska.”; 19) w art. 28: a)

ust. 2 i 3 otrzymuj" brzmienie:

„2. Zezwolenie na zbieranie lub transport odpadów wydaje, w drodze decyzji, w!a%ciwy organ, którym jest: 1) regionalny dyrektor ochrony %rodowiska – dla przedsi$wzi$) i zdarze( na terenach zamkni$tych; 2) starosta – dla pozosta!ych przedsi$wzi$). 3. W!a%ciwym miejscowo organem, o których mowa w ust. 2, jest: 1) do wydania zezwolenia na zbieranie odpadów – regionalny dyrektor ochrony %rodowiska albo starosta w!a%ciwy ze wzgl$du na miejsce zbierania odpadów;

11

2) do wydania zezwolenia na transport odpadów – regionalny dyrektor ochrony %rodowiska albo starosta w!a%ciwy ze wzgl$du na miejsce siedziby lub zamieszkania transportuj"cego odpady.”, b)

ust. 7 otrzymuje brzmienie:

„7. Kopi$ wydanej decyzji regionalny dyrektor ochrony %rodowiska lub starosta przekazuje w!a%ciwemu marsza!kowi województwa, wojewódzkiemu inspektorowi ochrony %rodowiska oraz wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta: 1) w przypadku zezwolenia na zbieranie odpadów – ze wzgl$du na miejsce zbierania odpadów; 2) w przypadku zezwolenia na transport odpadów – ze wzgl$du na miejsce siedziby lub zamieszkania transportuj"cego odpady.”, c)

ust. 9 otrzymuje brzmienie:

„9. Uzyskanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy wytwórcy odpadów, który zbiera wytworzone przez siebie odpady w miejscu ich wytworzenia lub transportuje wytworzone przez siebie odpady.”, d)

uchyla si$ ust. 10;

20) w art. 29: a)

w ust. 1 dodaje si$ pkt 4 w brzmieniu:

„4) jest niezgodny z przepisami prawa miejscowego.”, b)

ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Kopi$ wydanej decyzji regionalny dyrektor ochrony %rodowiska, marsza!ek województwa lub starosta przekazuje w!a%ciwemu wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.”; 21) po art. 29 dodaje si$ art. 29a w brzmieniu: „Art. 29a. 1. Stronami post$powania o wydanie decyzji lub zezwole(, o których mowa w art. 19, w art. 26, w art. 28, w art. 53 ust. 4, w art. 54 oraz art. 54a, s" prowadz"cy instalacj$ lub posiadaj"cy tytu! prawny do terenu, na którym b$dzie prowadzone wytwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie lub zbieranie odpadów oraz, je#eli w zwi"zku z eksploatacj" instalacji utworzono obszar ograniczonego u#ytkowania, w!adaj"cy powierzchni" ziemi na tym obszarze. 2. Stronami post$powania, o których mowa w ust. 1, nie s" w!a%ciciele nieruchomo%ci s"siaduj"cych z instalacj" lub terenem, na którym b$dzie prowadzone wytwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie lub zbieranie odpadów.

12

3. W post$powaniu o wydanie decyzji lub zezwole(, o którym mowa w art. 19, w art. 26, w art. 28, w art. 53 ust. 4, w art. 54 oraz w art. 54a, nie stosuje si$ art. 31 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks post$powania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z pó'n. zm.4)). 4. Je#eli liczba stron w post$powaniu przekracza 20, do stron innych ni# prowadz"cy instalacj$ lub posiadaj"cy tytu! prawny do terenu, na którym b$dzie prowadzone wytwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie lub zbieranie odpadów, stosuje si$ art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks post$powania administracyjnego.”; 22) w art. 30 ust. 7 otrzymuje brzmienie: „7. Kopi$ wydanej decyzji regionalny dyrektor ochrony %rodowiska lub starosta przekazuje

marsza!kowi

województwa,

wojewódzkiemu

inspektorowi

ochrony

%rodowiska oraz wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta w!a%ciwemu ze wzgl$du na miejsce zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, a w przypadku transportu odpadów



w!a%ciwemu

ze wzgl$du

na

miejsce

siedziby

lub

zamieszkania

transportuj"cego odpady.”; 23) w art. 31 dodaje si$ ust. 5 – 7 w brzmieniu: „5. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje opini$, o której mowa w ust. 4, w terminie 14 dni od dnia otrzymania #"dania o wydanie opinii. 6. W przypadku niedotrzymania terminu, o którym mowa w ust. 5, przyjmuje si$, #e wydano opini$ pozytywn". 7. Na postanowienie, o którym mowa w ust. 4, nie przys!uguje za#alenie.”; 24) w art. 33: a)

ust. 7 i 8 otrzymuj" brzmienie:

„7. Decyzj$, o której mowa w ust. 6, mo#e wyda) równie# pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny w przypadku stwierdzenia zagro#enia dla zdrowia lub #ycia ludzi. 8. W przypadkach okre%lonych w ust. 6 i 7, na wniosek posiadacza odpadów, odpowiednio wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska albo pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny, kieruj"c si$ stopniem zagro#enia dla %rodowiska, zdrowia lub #ycia ludzi,

mo#e,

w

drodze

decyzji,

ustali)

termin

do

usuni$cia

stwierdzonych

nieprawid!owo%ci. Ustalony termin nie mo#e by) d!u#szy ni# 1 rok od dnia dor$czenia decyzji.”, b)

po ust. 8 dodaje si$ ust. 8a w brzmieniu:

13

„8a. W razie nieusuni$cia nieprawid!owo%ci w ustalonym terminie wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska lub pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny wstrzyma, w drodze decyzji, dzia!alno%) zwi"zan" z odzyskiem, unieszkodliwianiem, zbieraniem lub transportem odpadów.”, c)

ust. 9 otrzymuje brzmienie:

„9. W decyzjach, o których mowa w ust. 6, 7 i 8a, okre%la si$ termin wstrzymania dzia!alno%ci, uwzgl$dniaj"c potrzeb$ bezpiecznego dla %rodowiska oraz dla zdrowia lub #ycia ludzi jej zako(czenia. Termin wstrzymania dzia!alno%ci nie mo#e by) pó'niejszy ni# 1 rok od dnia dor$czenia decyzji.”, d)

po ust. 9 dodaje si$ ust. 9a w brzmieniu:

„9a. Decyzjom, o których mowa w ust. 6, 7 i 8a, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska lub pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny mo#e nada) rygor natychmiastowej wykonalno%ci.”, e)

ust. 10 otrzymuje brzmienie:

„10. Post$powanie w sprawie wydania decyzji o wstrzymaniu dzia!alno%ci wszczyna si$ z urz$du.”, f)

po ust. 10 dodaje si$ ust. 10a – 10d w brzmieniu:

„10a. Wstrzymanie dzia!alno%ci nie powoduje wyga%ni$cia obowi"zku usuni$cia skutków prowadzonej dzia!alno%ci na koszt posiadacza lub transportuj"cego odpady. 10b. Po stwierdzeniu, #e usta!y przyczyny wstrzymania dzia!alno%ci na podstawie decyzji, o których mowa w ust. 6, 7 i 8a, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska lub pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny, na wniosek zainteresowanego, wyra#a, w drodze decyzji, zgod$ na podj$cie wstrzymanej dzia!alno%ci. 10c. Kopie wydanych decyzji, o których mowa w ust. 6, 7, 8a i 10b, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska lub pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny przekazuje w!a%ciwemu organowi, o którym mowa w art. 26 ust. 3 lub w art. 28 ust. 3, w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja sta!a si$ ostateczna. 10d. W przypadku, gdy organem w!a%ciwym, o którym mowa w art. 26 ust. 3 lub w art. 28 ust. 3, jest regionalny dyrektor ochrony %rodowiska lub starosta, kopie wydanych decyzji, o których mowa w ust. 6, 7, 8a i 10b, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska lub pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny przekazuje dodatkowo w!a%ciwemu marsza!kowi województwa.”; 25) w art. 36: a)

po ust. 1a dodaje si$ ust. 1b w brzmieniu:

14

„1b. W przypadku posiadacza odpadów przekazuj"cego odpady na sk!adowisko oraz zarz"dzaj"cego sk!adowiskiem odpadów ewidencja, o której mowa w ust. 1, dodatkowo obejmuje: 1) podstawow" charakterystyk$ odpadów; 2) wyniki testów zgodno%ci.”, b)

ust. 8 otrzymuje brzmienie:

„8. Kart$ przekazania odpadu w odpowiedniej liczbie egzemplarzy – po jednym dla ka#dego z posiadaczy, o których mowa w ust. 7, oraz dla transportuj"cych odpady – sporz"dza posiadacz odpadów, który przekazuje odpady.”, c)

po ust. 8 dodaje si$ ust. 8a w brzmieniu:

„8a. Dopuszczalne jest niesporz"dzanie karty przekazania odpadu, je#eli jeden z posiadaczy odpadów jest zwolniony z obowi"zku prowadzenia ewidencji odpadów.”, d)

ust. 12 otrzymuje brzmienie:

„12. Marsza!ek województwa w!a%ciwy ze wzgl$du na miejsce odbierania odpadów komunalnych, wytwarzania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów albo miejsce zamieszkania lub siedziby transportuj"cego odpady, w drodze decyzji, zobowi"zuje posiadacza odpadów lub transportuj"cego odpady do przed!o#enia dokumentów ewidencji odpadów, w przypadku gdy zbiorcze zestawienie danych, o którym mowa w art. 37, budzi w"tpliwo%ci co do prawid!owo%ci wype!nienia lub gdy jest to niezb$dne do prowadzenia innych post$powa( z zakresu ochrony %rodowiska b$d"cych w jego kompetencjach.”, e)

ust. 14 otrzymuje brzmienie:

„14. Minister w!a%ciwy do spraw %rodowiska okre%li, w drodze rozporz"dzenia, wzory dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów, z wyj"tkiem podstawowej charakterystyki odpadów oraz wyników testów zgodno%ci.”; 26) w art. 37: a)

ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Zbiorcze zestawienia danych, o których mowa w ust. 1 i 2, posiadacz odpadów, w tym wytwórca komunalnych osadów %ciekowych, jest obowi"zany przekaza) marsza!kowi województwa w!a%ciwemu ze wzgl$du na miejsce wytwarzania, odbierania odpadów komunalnych, zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, w terminie do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy.”, b)

po ust. 3 dodaje si$ ust. 3a – 3c w brzmieniu:

„3a. Marsza!ek województwa weryfikuje informacje zawarte w zbiorczych zestawieniach danych, o których mowa w ust. 3.

15

3b. Je#eli z weryfikacji, o której mowa w ust. 3a, wynika, #e informacje zawarte w zbiorczym zestawieniu danych s" niezgodne ze stanem faktycznym, marsza!ek województwa zobowi"zuje, w drodze decyzji, do korekty sporz"dzonego zestawienia danych. 3c. Niedokonanie korekty zbiorczego zestawienia danych, zgodnie z prawomocn" decyzj", o której mowa w ust. 3b, skutkuje uznaniem, #e posiadacz odpadów nie wykona! obowi"zku przekazania zbiorczego zestawienia danych.”, c)

ust. 7 otrzymuje brzmienie:

„7. Dost$p do wojewódzkiej bazy danych posiadaj": minister w!a%ciwy do spraw %rodowiska, minister w!a%ciwy do spraw gospodarki, G!ówny Inspektor Ochrony &rodowiska, Zarz"d Narodowego Funduszu Ochrony &rodowiska i Gospodarki Wodnej, Generalny Dyrektor Ochrony &rodowiska, regionalny dyrektor ochrony %rodowiska, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska, zarz"d wojewódzkiego funduszu ochrony %rodowiska i gospodarki wodnej oraz s!u#by statystyki publicznej.”; 27) po art. 38 dodaje si$ art. 38a w brzmieniu: „Art. 38a. 1. Dopuszcza si$ przetwarzanie odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych zapewniaj"cych takie przekszta!cenie w!ókien azbestu, aby nie stwarza!y one zagro#enia dla zdrowia lub #ycia ludzi oraz dla %rodowiska, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 2. 2. Minister w!a%ciwy do spraw gospodarki okre%li, w drodze rozporz"dzenia: 1) szczegó!owe warunki przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych, w tym parametry takie jak: temperatura, ci%nienie, czas prowadzenia procesu oraz stopie( rozdrobnienia odpadów; 2) sposób i warunki przygotowania odpadów zawieraj"cych azbest do przetwarzania; 3) sposób i zakres prowadzenia monitoringu procesu, w tym parametrów, o których mowa w pkt 1, oraz metodyk$ i cz$stotliwo%) bada( odpadów powsta!ych w wyniku prowadzenia procesów przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest; 4) warunki prowadzenia procesu odzysku dla odpadów powstaj"cych w wyniku przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych. 3. Wydaj"c rozporz"dzenie, o którym mowa w ust. 2, minister w!a%ciwy do spraw gospodarki kieruje si$: 1) zagro#eniami stwarzanymi przez odpady zawieraj"ce azbest; 2) konieczno%ci" zapewnienia skuteczno%ci przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych; 16

3) konieczno%ci"

zapewniania

monitoringu

skuteczno%ci

prowadzenia

procesów

przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest, rozumianej jako doprowadzenie odpadów zawieraj"cych azbest do takiej postaci, #e stwierdzenie obecno%ci w!ókien azbestu nie jest mo#liwe; 4) konieczno%ci" zapewnienia w!a%ciwego przetwarzania ka#dej partii odpadów zawieraj"cych azbest.”; 28) w art. 40 ust. 4 otrzymuje brzmienie: „4. Marsza!ek województwa, bior"c pod uwag$ stan oraz zagro#enia dla %rodowiska lub zdrowia lub #ycia ludzi, mo#e, w drodze decyzji, zobowi"za) posiadacza odpadów, o którym mowa w ust. 2, do prowadzenia dodatkowych bada( wp!ywu odpadów na jako%) wód oraz zwi$kszy) cz$stotliwo%) prowadzenia wszystkich bada(.”; 29) w art. 42: a) ust. 1a otrzymuje brzmienie: „1a. Zakazuje si$ unieszkodliwiania zaka'nych odpadów medycznych lub zaka'nych odpadów weterynaryjnych przez ich wspó!spalanie.”, b) po ust. 1a dodaje si$ ust. 1b w brzmieniu: „1b. Posiadacz odpadów medycznych lub odpadów weterynaryjnych, prowadz"cy unieszkodliwianie tych odpadów, jest obowi"zany do prowadzenia tych procesów oraz do ich monitoringu, zgodnie z wymaganiami ochrony %rodowiska wynikaj"cymi z przepisów wydanych na podstawie ust. 3.”, c) ust. 3 otrzymuje brzmienie: „3. Minister w!a%ciwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem w!a%ciwym do spraw %rodowiska okre%li, w drodze rozporz"dzenia: 1) dopuszczalne

sposoby

unieszkodliwiania

odpadów

medycznych

i

odpadów

weterynaryjnych, nieposiadaj"cych w!a%ciwo%ci zaka'nych; 2) dopuszczalne

sposoby

unieszkodliwiania

zaka'nych

odpadów

medycznych

i zaka'nych odpadów weterynaryjnych; 3) warunki prowadzenia procesów unieszkodliwiania odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych nieposiadaj"cych w!a%ciwo%ci zaka'nych; 4) warunki prowadzenia procesów unieszkodliwiania zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych, w tym: temperatur$, ci%nienie, czas prowadzenia procesu oraz stopie( rozdrobnienia odpadów; 5) sposób i zakres prowadzenia monitoringu procesów, o których mowa w pkt 3 i 4, oraz metodyk$ i cz$stotliwo%) bada( odpadów powsta!ych w wyniku prowadzenia procesów 17

unieszkodliwiania

zaka'nych

odpadów

medycznych

i

zaka'nych

odpadów

weterynaryjnych.”, d) po ust. 3 dodaje si$ ust. 4 w brzmieniu: „4. Wydaj"c rozporz"dzenie, o którym mowa w ust. 3, minister w!a%ciwy do spraw zdrowia kieruje si$: 1) potrzeb" zapobiegania zagro#eniom stwarzanym przez odpady medyczne i odpady weterynaryjne; 2) konieczno%ci" zapewnienia skuteczno%ci unieszkodliwiania zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych, w tym metodami innymi ni# termiczne; 3) konieczno%ci" zapewniania prawid!owego monitoringu prowadzenia procesów unieszkodliwiania

zaka'nych

odpadów

medycznych

i

zaka'nych

odpadów

weterynaryjnych; 4) konieczno%ci" pozbawienia w!a%ciwo%ci zaka'nych ka#dej partii zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych.”; 30) w art. 43: a) po ust. 1a dodaje si$ ust. 1b w brzmieniu: „1b. Odpowiedzialno%) za prawid!owe zastosowanie komunalnych osadów %ciekowych do celów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 4 lub 5, spoczywa wy!"cznie na wytwórcy tych osadów.”, b) po ust. 4 dodaje si$ ust. 4a w brzmieniu: „4a. W!a%ciciel, dzier#awca lub inna osoba w!adaj"ca nieruchomo%ci", na której maj" by) stosowane komunalne osady %ciekowe, jest obowi"zana przechowywa) wyniki bada( i informacje, o których mowa w ust. 3 i 4, przez okres 5 lat.”, c) w ust. 6: – pkt 2 otrzymuje brzmienie: „2) na terenach ochrony po%redniej stref ochronnych uj$) wody, o ile akt prawa miejscowego wydanego na podstawie art. 58 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z pó'n. zm.5)) nie stanowi inaczej;”, – pkt 8 otrzymuje brzmienie: „8) na obszarach ochronnych zbiorników wód %ródl"dowych, o ile akt prawa miejscowego wydanego na podstawie art. 58 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne, nie stanowi inaczej;”; 31) w art. 45 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

18

„1. Zarz"dzaj"cy spalarni" odpadów lub wspó!spalarni" odpadów jest obowi"zany, w czasie przyjmowania i termicznego przekszta!cania odpadów, do podejmowania niezb$dnych %rodków ostro#no%ci maj"cych na celu zapobie#enie lub ograniczenie negatywnych skutków dla %rodowiska, w szczególno%ci w odniesieniu do zanieczyszcze( powietrza, gleby, wód powierzchniowych i gruntowych oraz zapachów i ha!asu, a tak#e bezpo%redniego zagro#enia zdrowia ludzi, oraz przestrzegania wymaga( w zakresie termicznego przekszta!cania odpadów wynikaj"cych z przepisów wydanych na podstawie art. 47.”; 32) art. 48 otrzymuje brzmienie: „Art. 48. 1. W razie niedope!nienia przez zarz"dzaj"cego spalarni" odpadów lub wspó!spalarni" odpadów obowi"zków, o których mowa w art. 44, w art. 45 lub w art. 47, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska, kieruj"c si$ stopniem niewykonania obowi"zków oraz zagro#eniem dla %rodowiska lub dla zdrowia lub #ycia ludzi, mo#e wyda) decyzj$ o wstrzymaniu dzia!alno%ci w zakresie termicznego przekszta!cania odpadów. 2. W przypadkach okre%lonych w ust. 1, na wniosek zarz"dzaj"cego spalarni" odpadów lub wspó!spalarni" odpadów, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska, kieruj"c si$ stopniem niewykonania obowi"zków oraz zagro#eniem dla %rodowiska lub dla zdrowia lub #ycia ludzi, mo#e, w drodze decyzji, ustali) termin do usuni$cia stwierdzonych nieprawid!owo%ci. Ustalony termin nie mo#e by) d!u#szy ni# 1 rok od dnia dor$czenia decyzji. 3. W razie nieusuni$cia nieprawid!owo%ci w ustalonym terminie, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska wstrzyma, w drodze decyzji, dzia!alno%) w zakresie termicznego przekszta!cania odpadów. 4. W decyzjach, o których mowa w ust. 1 i 3, okre%la si$ termin wstrzymania dzia!alno%ci, uwzgl$dniaj"c potrzeb$ bezpiecznego dla %rodowiska jej zako(czenia. Termin wstrzymania dzia!alno%ci nie mo#e by) d!u#szy ni# 1 rok od dnia dor$czenia decyzji. 5. Post$powanie w sprawie wydania decyzji o wstrzymaniu dzia!alno%ci wszczyna si$ z urz$du. 6. Decyzjom, o których mowa w ust. 1 – 3, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska mo#e nada) rygor natychmiastowej wykonalno%ci. 7. Wstrzymanie dzia!alno%ci nie powoduje wyga%ni$cia obowi"zku usuni$cia skutków prowadzonej dzia!alno%ci na koszt prowadz"cego dzia!alno%) w zakresie termicznego przekszta!cania odpadów.

19

8. Po stwierdzeniu, #e usta!y przyczyny wstrzymania dzia!alno%ci, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska, na wniosek zainteresowanego, wyra#a, w drodze decyzji, zgod$ na podj$cie wstrzymanej dzia!alno%ci. 9. Kopie wydanych decyzji, o których mowa w ust. 1 – 3 i 8, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska przekazuje w!a%ciwemu organowi, o którym mowa w art. 26 ust. 3, w terminie nie d!u#szym ni# 30 dni od dnia, w którym decyzja sta!a si$ ostateczna. 10. W przypadku gdy organem w!a%ciwym, o którym mowa w art. 26 ust. 3, jest regionalny dyrektor ochrony %rodowiska lub starosta, kopie wydanych decyzji, o których mowa w ust. 1 – 3 i 8, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska przekazuje dodatkowo w!a%ciwemu marsza!kowi województwa.”; 33) w art. 49a w ust. 1 uchyla si$ pkt 6; 34) w art. 53: a)

w ust. 2 dodaje si$ pkt 15 w brzmieniu:

„15) okre%lenie planu awaryjnego, w szczególno%ci na wypadek wykrycia zmian w jako%ci wód gruntowych z powodu emisji substancji ze sk!adowiska odpadów.”, b)

ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Instrukcj$ eksploatacji sk!adowiska odpadów zatwierdza, w drodze decyzji: 1) regionalny dyrektor ochrony %rodowiska – dla przedsi$wzi$) i zdarze( na terenach zamkni$tych; 2) marsza!ek województwa – dla przedsi$wzi$) lub instalacji, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska; 3) starosta – dla pozosta!ych przedsi$wzi$).”, c)

w ust. 4 dodaje si$ pkt 14 w brzmieniu:

„14) plan awaryjny, w szczególno%ci na wypadek wykrycia zmian w jako%ci wód gruntowych w zakresie emisji substancji ze sk!adowiska odpadów.”; 35) art. 54 otrzymuje brzmienie: „Art. 54. 1. Zamkni$cie sk!adowiska odpadów lub jego wydzielonej cz$%ci wymaga zgody w!a%ciwego organu. 2. Zgod$ na zamkni$cie sk!adowiska odpadów lub jego wydzielonej cz$%ci wydaje, na wniosek zarz"dzaj"cego sk!adowiskiem odpadów, w drodze decyzji, w!a%ciwy organ, którym jest: 1) regionalny dyrektor ochrony %rodowiska – dla przedsi$wzi$) i zdarze( na terenach zamkni$tych; 20

2) marsza!ek województwa – dla przedsi$wzi$) i zdarze(, o których mowa w art. 378 ust. 2a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska; 3) starosta – dla pozosta!ych przedsi$wzi$). 3. Przed wydaniem zgody, o której mowa w ust. 2, przeprowadzana jest kontrola sk!adowiska odpadów, na wniosek w!a%ciwego organu, przez wojewódzkiego inspektora ochrony %rodowiska z udzia!em przedstawiciela tego organu. 4. Przeprowadzenie kontroli sk!adowiska odpadów, o której mowa w ust. 3, nie jest wymagane, je#eli potrzeba zamkni$cia sk!adowiska odpadów wynika z zarz"dzenia pokontrolnego wojewódzkiego inspektora ochrony %rodowiska. 5. Je#eli techniczne zamkni$cie sk!adowiska odpadów lub jego rekultywacja odbywa si$ z wykorzystaniem odpadów, to organem w!a%ciwym do wydania zezwolenia na odzysk jest organ, który udzieli! zgody na zamkni$cie tego sk!adowiska. 6. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawiera): 1) okre%lenie technicznego sposobu zamkni$cia sk!adowiska odpadów lub jego wydzielonej cz$%ci; 2) dat$ zaprzestania przyjmowania odpadów do sk!adowania na sk!adowisku odpadów; 3) harmonogram dzia!a( zwi"zanych z rekultywacj" sk!adowiska odpadów. 7. Zgoda na zamkni$cie sk!adowiska odpadów lub jego wydzielonej cz$%ci powinna okre%la): 1) techniczny sposób zamkni$cia sk!adowiska odpadów lub jego wydzielonej cz$%ci; 2) dat$ zaprzestania przyjmowania odpadów do sk!adowania na sk!adowisku odpadów, która stanowi dat$ zamkni$cia sk!adowiska; 3) harmonogram dzia!a( zwi"zanych z rekultywacj" sk!adowiska odpadów; 4) sposób sprawowania nadzoru nad zrekultywowanym sk!adowiskiem odpadów, w tym monitoringu, oraz warunki wykonania tego obowi"zku. 8. Data zaprzestania przyjmowania odpadów do sk!adowania na sk!adowisku odpadów, o której mowa w ust. 6 i 7, nie mo#e by) pó'niejsza ni# 3 miesi"ce od dnia dor$czenia decyzji o zgodzie na zamkni$cie sk!adowiska odpadów. 9. Podmiot zainteresowany przej$ciem wszystkich warunków wynikaj"cych z decyzji o zgodzie na zamkni$cie sk!adowiska odpadów mo#e z!o#y) wniosek o przeniesienie na niego praw i obowi"zków wynikaj"cych z tej decyzji. 10. Przeniesienie praw i obowi"zków jest mo#liwe tylko wtedy, gdy podmiot, o którym mowa w ust. 9, daje r$kojmi$ prawid!owego wykonania tych obowi"zków przez wykazanie

posiadania

odpowiednich

kwalifikacji

oraz

%rodków

technicznych

i organizacyjnych gwarantuj"cych wykonanie technicznego zamkni$cia sk!adowiska odpadów, wykonanie, zgodnie z harmonogramem, dzia!a( zwi"zanych z rekultywacj" 21

sk!adowiska odpadów oraz sprawowanie nadzoru, w tym monitoringu, nad tym sk!adowiskiem, zgodnego z decyzj", o której mowa w ust. 2. 11. Przeniesienie lub odmowa przeniesienia praw i obowi"zków nast$puje w drodze decyzji. 12. Podmiot, o którym mowa w ust. 9, przejmuje wszystkie obowi"zki wynikaj"ce z decyzji o zgodzie na zamkni$cie sk!adowiska odpadów. 13. W decyzji przenosz"cej prawa i obowi"zki okre%la si$ obowi"zek ustanowienia zabezpieczenia roszcze(. Przepis art. 35 ust. 2 stosuje si$ odpowiednio. 14. Decyzja, o której mowa w ust. 11: 1) wywo!uje skutki prawne po uzyskaniu tytu!u prawnego do sk!adowiska odpadów lub jego wydzielonej cz$%ci; 2) wygasa po up!ywie 1 roku od dnia jej dor$czenia, je#eli wnioskodawca nie uzyska! tytu!u prawnego do sk!adowiska lub jego wydzielonej cz$%ci. 15. Zarz"dzaj"cy sk!adowiskiem, po wykonaniu obowi"zków okre%lonych w decyzji o zgodzie na zamkni$cie sk!adowiska, mo#e z!o#y) wniosek o zwrot ustanowionego zabezpieczenia roszcze(. Przepis art. 35 ust. 2 stosuje si$ odpowiednio.”; 36) w art. 54a po ust. 2 dodaje si$ ust. 2a i 2b w brzmieniu: „2a. Pozwolenie, o którym mowa w ust. 2, wydaje si$ po sporz"dzeniu przez zainteresowanego wydobyciem odpadów ekspertyzy, która obejmuje: 1) szacunkow" ilo%) odpadów przewidzianych do wydobycia; 2) techniczny sposób wydobywania odpadów; 3) sposoby

zapobiegania

negatywnemu

oddzia!ywaniu

wydobywania

odpadów

na zdrowie lub #ycie ludzi oraz na %rodowisko; 4) opis oddzia!ywania planowanego wydobycia odpadów na %rodowisko. 2b. W pozwoleniu, o którym mowa w ust. 2, nale#y uwzgl$dni): 1) ilo%) odpadów dopuszczonych do wydobycia; 2) techniczny sposób wydobywania odpadów; 3) sposoby

zapobiegania

negatywnemu

oddzia!ywaniu

wydobywania

odpadów

na zdrowie lub #ycie ludzi oraz na %rodowisko.”; 37) po art. 54a dodaje si$ art. 54b – 54e w brzmieniu: „Art. 54b. 1. W przypadku gdy: 1) sk!adowisko odpadów lub jego wydzielona cz$%) nie spe!niaj" wymogów technicznych lub formalnych okre%lonych przepisami prawa lub

22

2) w wyniku przeprowadzonej kontroli wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska stwierdzi, #e na sk!adowisku odpadów innych ni# niebezpieczne i oboj$tne, na którym sk!adowane s" odpady komunalne, co najmniej od 1 roku nie s" przyjmowane odpady, lub 3) okre%lona w decyzjach administracyjnych pojemno%) sk!adowiska odpadów zosta!a zape!niona – a zarz"dzaj"cy sk!adowiskiem nie wyst"pi! z wnioskiem o zgod$ na zamkni$cie sk!adowiska odpadów lub jego wydzielonej cz$%ci – w!a%ciwy organ ze wzgl$du na lokalizacj$ sk!adowiska, wykonuje ekspertyz$. 2. W!a%ciwym organem, o którym mowa w ust. 1, jest: 1) regionalny dyrektor ochrony %rodowiska – dla przedsi$wzi$) lub zdarze( na terenach zamkni$tych; 2) marsza!ek województwa – dla pozosta!ych przedsi$wzi$). 3. Ekspertyza, o której mowa w ust. 1, okre%la: 1) techniczny sposób zamkni$cia sk!adowiska odpadów lub jego wydzielonej cz$%ci; 2) harmonogram dzia!a( zwi"zanych z rekultywacj" sk!adowiska odpadów; 3) sposób sprawowania nadzoru nad zrekultywowanym sk!adowiskiem odpadów, w tym monitoringu, oraz warunki wykonania tego obowi"zku. Art. 54c. 1. W!a%ciwy organ, o którym mowa w art. 54b ust. 2, na podstawie ekspertyzy, o której mowa w art. 54b ust. 1, wydaje decyzj$ o zamkni$ciu sk!adowiska odpadów: 1) zarz"dzaj"cemu sk!adowiskiem odpadów albo 2) w!adaj"cemu powierzchni" ziemi, je#eli zarz"dzaj"cy sk!adowiskiem odpadów nie mo#e zosta) zidentyfikowany lub nie mo#na wszcz") wobec niego post$powania egzekucyjnego, lub egzekucja okaza!a si$ bezskuteczna, albo 3) wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, w!a%ciwemu ze wzgl$du na lokalizacj$ sk!adowiska, je#eli ani zarz"dzaj"cy sk!adowiskiem odpadów ani w!adaj"cy powierzchni" ziemi nie mog" zosta) zidentyfikowani lub nie mo#na wszcz") wobec nich post$powania egzekucyjnego, lub egzekucja okaza!a si$ bezskuteczna. 2. Decyzja, o której mowa w ust. 1, powinna okre%la): 1) techniczny sposób zamkni$cia sk!adowiska odpadów lub jego wydzielonej cz$%ci; 2) dat$ zaprzestania przyjmowania odpadów do sk!adowania na sk!adowisku odpadów; 3) harmonogram dzia!a( zwi"zanych z rekultywacj" sk!adowiska odpadów; 4) sposób sprawowania nadzoru nad zrekultywowanym sk!adowiskiem odpadów, w tym monitoring, oraz warunki wykonania tego obowi"zku. 23

3. Decyzj$, o której mowa w ust. 1, w!a%ciwy organ, o którym mowa w art. 54b ust. 2, wydaje nie pó'niej ni# w terminie miesi"ca od dnia wykonania ekspertyzy, o której mowa w art. 54b ust. 1. 4. Zarz"dzaj"cy sk!adowiskiem, po wykonaniu obowi"zków okre%lonych w decyzji o zgodzie na zamkni$cie sk!adowiska, mo#e z!o#y) wniosek o zwrot ustanowionego zabezpieczenia roszcze(. Przepis art. 35 ust. 2 stosuje si$ odpowiednio. Art. 54d. 1. Koszty sporz"dzenia ekspertyzy, o której mowa w art. 54b ust. 1, obci"#aj" zarz"dzaj"cego sk!adowiskiem odpadów. 2. Na pokrycie kosztów zwi"zanych z zamkni$ciem sk!adowiska odpadów, o których mowa w art. 54b ust. 1, oraz w przypadkach, o których mowa w art. 54c ust. 1 pkt 2 i 3, mog" by) przeznaczone %rodki finansowe z ustanowionego zabezpieczenia roszcze(. Art. 54e. G!ówny Inspektor Ochrony &rodowiska przechowuje dane dotycz"ce rozmieszczenia eksploatowanych i zamkni$tych sk!adowisk odpadów, w tym sk!adowisk odpadów zawieraj"cych azbest lub wydzielonych cz$%ci na terenie innych sk!adowisk odpadów, przeznaczonych do wy!"cznego sk!adowania odpadów zawieraj"cych azbest.”; 38) w art. 55 w ust. 1: a) po pkt 7 dodaje si$ pkt 7a w brzmieniu: „7a) palnych selektywnie zebranych;”, b) po pkt 7a dodaje si$ pkt 7b w brzmieniu: „7b) ulegaj"cych biodegradacji selektywnie zebranych;”; 39) po art. 57 dodaje si$ art. 57a w brzmieniu: „Art. 57a. 1. Na sk!adowisku odpadów innych ni# niebezpieczne i oboj$tne mog" by) sk!adowane odpady: 1) komunalne; 2) inne ni# odpady niebezpieczne i oboj$tne; 3) sta!e odpady niebezpieczne lub odpady powsta!e w wyniku przekszta!cenia odpadów niebezpiecznych, spe!niaj"ce kryteria dopuszczania tych odpadów do sk!adowania na sk!adowisku odpadów innych ni# niebezpieczne i oboj$tne okre%lone na podstawie art. 55 ust. 3. 2. Odpady, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie mog" by) sk!adowane na kwaterach przeznaczonych dla odpadów innych ni# odpady niebezpieczne, które ulegaj" biodegradacji.”; 24

40) w art. 59: a)

po ust. 2 dodaje si$ ust. 2a w brzmieniu:

„2a. Ustalaj"c zakres i harmonogram dzia!a( niezb$dnych do usuni$cia przyczyn i skutków stwierdzonych zagro#e( dla %rodowiska, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska w decyzji, o której mowa w ust. 2, uwzgl$dnia odpowiednio plan awaryjny, w szczególno%ci na wypadek wykrycia zmian w jako%ci wód gruntowych, o którym mowa w art. 53 ust. 4 pkt 14.”, b)

ust. 5 otrzymuje brzmienie:

„5. W przypadkach okre%lonych w ust. 3 i 4, na wniosek zarz"dzaj"cego sk!adowiskiem odpadów, odpowiednio wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska lub pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny, kieruj"c si$ stopniem niewykonania obowi"zków oraz zagro#eniem dla %rodowiska lub dla zdrowia lub #ycia ludzi, mo#e ustali), w drodze decyzji, termin do usuni$cia stwierdzonych nieprawid!owo%ci. Ustalony termin nie mo#e by) d!u#szy ni# 1 rok od dnia dor$czenia decyzji.”, c)

po ust. 5 dodaje si$ ust. 5a w brzmieniu:

„5a. W razie nieusuni$cia nieprawid!owo%ci w ustalonym terminie wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska lub pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny wstrzyma, w drodze decyzji, u#ytkowanie sk!adowiska odpadów.”, d)

ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„6. W decyzjach, o których mowa w ust. 3, 4 i 5a, okre%la si$ termin wstrzymania u#ytkowania, uwzgl$dniaj"c potrzeb$ bezpiecznego dla %rodowiska oraz dla zdrowia lub #ycia ludzi jego zako(czenia. Termin wstrzymania u#ytkowania sk!adowiska odpadów nie mo#e by) d!u#szy ni# 1 rok od dnia dor$czenia decyzji.”, e)

dodaje si$ ust. 8 – 13 w brzmieniu:

„8. Decyzjom, o których mowa w ust. 3, 4 i 5a, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska lub pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny, kieruj"c si$ stopniem niewykonania obowi"zków oraz zagro#eniem dla %rodowiska lub dla zdrowia lub #ycia ludzi, mo#e nada) rygor natychmiastowej wykonalno%ci. 9. Wstrzymanie u#ytkowania sk!adowiska odpadów nie powoduje wyga%ni$cia obowi"zku usuni$cia skutków prowadzonego u#ytkowania na koszt zarz"dzaj"cego sk!adowiskiem. 10. Po stwierdzeniu, #e usta!y przyczyny wstrzymania u#ytkowania sk!adowiska odpadów, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska lub pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny, na wniosek zainteresowanego, wyra#a, w drodze decyzji, zgod$ na wznowienie u#ytkowania sk!adowiska.

25

11. Kopie wydanych decyzji, o których mowa w ust. 3, 4, 5a i 10, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska lub pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny przekazuje w!a%ciwemu organowi, o którym mowa w art. 53 ust. 3, w terminie nie d!u#szym ni# 30 dni od dnia, w którym decyzja sta!a si$ ostateczna. 12. W przypadku gdy organem w!a%ciwym, o którym mowa w art. 53 ust. 3, jest regionalny dyrektor ochrony %rodowiska lub starosta, kopie wydanych decyzji, o których mowa w ust. 3, 4, 5a i 10, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska lub pa(stwowy wojewódzki inspektor sanitarny przekazuje dodatkowo w!a%ciwemu marsza!kowi województwa w terminie nie d!u#szym ni# 30 dni od dnia, w którym decyzja sta!a si$ ostateczna. 13. Wstrzymanie u#ytkowania sk!adowiska odpadów na podstawie decyzji, o których mowa w ust. 3, 4 i 5a, na okres d!u#szy ni# 1 rok skutkuje cofni$ciem decyzji na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów oraz decyzji zatwierdzaj"cej instrukcj$ eksploatacji sk!adowiska.”; 41) w art. 63: a)

po ust. 1 dodaje si$ ust. 1a w brzmieniu:

„1a. W przypadku decyzji zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami lub zezwolenia na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych, ust. 1 nie stosuje si$.”, b)

dodaje si$ ust. 7 w brzmieniu:

„7. W decyzji zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami lub zezwoleniu na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych okre%la si$ sposób oraz rodzaj magazynowanych odpadów.”; 42) w art. 69a ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Kto: 1)

przekazuje do odzysku lub unieszkodliwienia niesegregowane odpady komunalne, pozosta!o%ci z sortowania odpadów komunalnych lub komunalne osady %ciekowe, niezgodnie z art. 9 ust. 3 – 4 lub

2)

poddaje odzyskowi lub unieszkodliwianiu niesegregowane odpady komunalne, pozosta!o%ci z sortowania odpadów komunalnych lub komunalne osady %ciekowe niezgodnie z art. 9 ust. 3 – 4,

podlega karze aresztu albo grzywny.”; 43) uchyla si$ art. 70; 26

44) art. 75a otrzymuje brzmienie: „Art. 75a. Kto, prowadz"c punkt zbierania odpadów metali, przyjmuje odpady metali inne

ni# metalowe odpady opakowaniowe po produktach #ywno%ciowych: 1)

bez potwierdzenia to#samo%ci osoby przekazuj"cej te odpady lub

2)

bez wype!nienia formularza przyj$cia odpadów metali, lub

3)

wype!niaj"c

formularz

przyj$cia

odpadów

metali

niezgodnie

ze

stanem

rzeczywistym, podlega karze aresztu albo grzywny.”; 45) uchyla si$ art. 76; 46) art. 77a otrzymuje brzmienie: „Art. 77a. Kto unieszkodliwia zaka'ne odpady medyczne lub zaka'ne odpady weterynaryjne przez ich wspó!spalanie podlega karze aresztu albo grzywny.”; 47) art. 79 otrzymuje brzmienie: „Art. 79. Orzekanie w sprawach, o których mowa w art. 69a – 78, nast$puje na zasadach i w trybie okre%lonym w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks post$powania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 848 i Nr 214, poz. 1344).”; 48) w art. 79a ust. 5 otrzymuje brzmienie: „5. Termin p!atno%ci op!at sankcyjnych, o których mowa w ust. 1 i 2, mo#e zosta) odroczony na wniosek podmiotów, o których mowa w ust. 1 i 2, je#eli realizuj" dzia!ania zapewniaj"ce usuni$cie przyczyny na!o#enia op!aty, w okresie nie d!u#szym ni# 1 rok od dnia z!o#enia wniosku.”; 49) po rozdziale 9 dodaje si$ rozdzia! 9a w brzmieniu: „Rozdzia! 9a Kary pieni$#ne Art. 79b. 1. Je#eli posiadacz odpadów lub transportuj"cy odpady: 1) wytwarza odpady bez wymaganej decyzji zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi lub zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami lub z naruszeniem jej warunków lub

27

2) wytwarza odpady bez wymaganego z!o#enia informacji o wytworzonych odpadach oraz sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami lub prowadzi gospodark$ odpadami niezgodnie ze z!o#on" informacj", lub 3) wytwarza odpady pomimo wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w art. 24 ust. 5, albo rozpoczyna dzia!alno%) powoduj"c" powstawanie odpadów przed up!ywem terminu do wniesienia sprzeciwu, lub 4) b$d"c obowi"zany do zg!oszenia do rejestru, o którym mowa w art. 33 ust. 5, nie dope!ni! tego obowi"zku lub wykona! go niezgodnie ze stanem faktycznym lub dokonuje zbierania odpadów lub transportu odpadów niezgodnie z informacjami zg!oszonymi do rejestru, podlega karze pieni$#nej w wysoko%ci 5 000 z!. 2. Je#eli posiadacz odpadów lub transportuj"cy odpady: 1) pozbywa si$ odpadów wbrew przepisom dotycz"cym gospodarowania odpadami lub 2) przekazuje je podmiotom, które nie uzyska!y wymaganych zezwole(, chyba #e posiadanie zezwolenia nie by!o wymagane, lub 3) w celu spe!nienia kryteriów dopuszczenia odpadów do sk!adowania na sk!adowiskach odpadów, rozcie(cza lub sporz"dza mieszaniny odpadów ze sob" lub innymi substancjami lub przedmiotami, lub 4) powoduj"c wzrost zagro#enia dla zdrowia lub #ycia ludzi lub %rodowiska, miesza odpady niebezpieczne ró#nych rodzajów lub odpady niebezpieczne z odpadami innymi ni# niebezpieczne lub dopuszcza do mieszania tych odpadów, lub 5) prowadzi dzia!alno%) w zakresie zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów bez wymaganego zezwolenia lub z naruszeniem jego warunków, lub 6) wbrew zakazom dotycz"cym zbierania odpadów dokonuje zbierania odpadów, podlega karze pieni$#nej w wysoko%ci 10 000 z!. Art. 79c. 1. Je#eli zarz"dzaj"cy sk!adowiskiem bez wymaganej zgody organu zamyka sk!adowisko lub jego wydzielon" cz$%) podlega karze pieni$#nej w wysoko%ci 5 000 z!. 2. Je#eli zarz"dzaj"cy sk!adowiskiem pomimo decyzji o zamkni$ciu sk!adowiska przyjmuje odpady do sk!adowania podlega karze pieni$#nej w wysoko%ci 20 000 z!. 3. Je#eli posiadacz odpadów lub transportuj"cy odpady, b$d"c obowi"zanym do prowadzenia ewidencji odpadów lub przekazywania wymaganych informacji lub sporz"dzania

i przekazywania

zbiorczego

zestawienia

danych

lub

sporz"dzania

podstawowej charakterystyki odpadów lub przeprowadzania testów zgodno%ci, nie 28

wykonuje tego obowi"zku albo wykonuje go nieterminowo lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym podlega karze pieni$#nej w wysoko%ci 10 000 z!. Art. 79d. 1. Kary pieni$#ne, o których mowa w art. 79b, wymierza, w drodze decyzji, w!a%ciwy wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska. 2. Kary pieni$#ne, o których mowa w art. 79c, wymierza, w drodze decyzji, w!a%ciwy marsza!ek województwa. 3. W sprawach dotycz"cych kar pieni$#nych, o których mowa w art. 79b i 79c, stosuje si$ odpowiednio przepisy dzia!u III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z pó'n. zm.6)), z tym #e uprawnienia organów podatkowych

przys!uguj"

odpowiednio

wojewódzkiemu

inspektorowi

ochrony

%rodowiska oraz marsza!kowi województwa.”; 50) u#yte w ustawie: a) w art. 15 ust. 7 i w art. 49a ust. 1 pkt 5 w ró#nej liczbie i przypadku wyrazy „demonta# obiektów budowlanych” zast$puje si$ u#ytymi w odpowiedniej liczbie i przypadku wyrazami: „rozbiórka obiektów budowlanych”, b) w art. 25 ust. 2 wyrazy „dzia!alno%ci w zakresie gospodarki odpadami” zast$puje si$ wyrazami „gospodarowanie odpadami”, c) w art. 25 ust. 4 – 6, w art. 30 ust. 1, w art. 33 ust. 5 i 5a i w art. 36 ust. 6, 9 – 11 w ró#nej liczbie i przypadku wyrazy „dzia!alno%) w zakresie transportu odpadów” zast$puje si$ u#ytymi w odpowiedniej liczbie i przypadku wyrazami „transport odpadów”, d) w art. 26 ust. 1, 2, 4, 6 i 8, w art. 27 ust. 1 i 2, w art. 32 ust. 1, w art. 33 ust. 4a, w art. 36 ust. 1a pkt 2, w art. 59 ust. 1 pkt 5 i w art. 63 ust. 6 pkt 5 w ró#nej liczbie

i

przypadku

wyrazy

„dzia!alno%)

w

zakresie

odzysku

lub

unieszkodliwiania” zast$puje si$ u#ytymi w odpowiedniej liczbie i przypadku wyrazami „odzysk lub unieszkodliwianie”, e) w art. 26 ust. 10 wyrazy „dzia!alno%) w zakresie unieszkodliwiania” zast$puje si$ wyrazem „unieszkodliwianie”, f) w art. 28 ust. 1 i w art. 33 ust. 1a w ró#nej liczbie i przypadku wyrazy „prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie transportu odpadów” zast$puje si$ u#ytymi w odpowiedniej liczbie i przypadku wyrazami „transport odpadów”, g) w art. 28 ust. 1 wyrazy „dzia!alno%ci w zakresie zbierania” zast$puje si$ wyrazem „zbierania”, 29

h) w art. 28 ust. 4 – 6, w art. 32, w art. 33 ust. 4 i w art. 63 ust. 1 pkt 6 w ró#nej liczbie i przypadku wyrazy „prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie zbierania lub transportu

odpadów”

zast$puje

si$

u#ytymi

w odpowiedniej

liczbie

i przypadku wyrazami „zbieranie lub transport odpadów”, i) w art. 28 ust. 8 wyrazy „prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie zbierania odpadów” zast$puje si$ wyrazami „zbieranie odpadów”, j) w art. 29 ust. 1 i w art. 31 ust. 1 – 3 w ró#nej liczbie i przypadku wyrazy „prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, zbierania lub transportu odpadów” zast$puje si$ u#ytymi w odpowiedniej liczbie i przypadku wyrazami „odzysk, unieszkodliwianie, zbieranie lub transport odpadów”, k) w art. 30 ust. 1 wyrazy „prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, zbierania odpadów” zast$puje si$ wyrazami „odzysku, unieszkodliwiania, zbierania odpadów”, l) w art. 36 ust. 5 i 7a w ró#nej liczbie i przypadku wyrazy „dzia!alno%) wy!"cznie

w

zakresie

transportu

odpadów”

zast$puje

si$

u#ytymi

w odpowiedniej liczbie i przypadku wyrazami „wy!"cznie transport odpadów”, m) w art. 32a wyrazy „prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania”

zast$puje

si$

wyrazami

„zbieranie,

odzysk

lub

unieszkodliwianie”, n) w art. 33 ust. 5 wyrazy „prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania” zast$puje si$ wyrazami „zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania”, o) w art. 40

ust. 2

wyrazy

„prowadzenie

dzia!alno%ci

w

zakresie

unieszkodliwiania” zast$puje si$ wyrazami „unieszkodliwianie”, p) w art. 43 ust. 5 wyrazy „prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie odzysku” zast$puje si$ wyrazem „odzysk”. Art. 2. W ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z pó'n. zm.7)) wprowadza si$ nast$puj"ce zmiany: 1) w art. 236b po ust. 1 dodaje si$ ust. 1a w brzmieniu: „1a. W przypadku zlecania przez prowadz"cego instalacj$, o którym mowa w ust. 1, us!ug zwi"zanych z eksploatacj" instalacji innemu podmiotowi, w tym w zakresie %wiadczenia us!ug w zakresie budowy, rozbiórki, remontu instalacji, czyszczenia zbiorników lub 30

urz"dze( oraz sprz"tania, konserwacji i napraw, us!ugobiorca przekazuje prowadz"cemu instalacj$ niezb$dne informacje potrzebne do sporz"dzenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 1.”; 2) w art. 290 w ust. 2 w pkt 2 dodaje si$ lit. g w brzmieniu: „g) roku obowi"zywania stawki op!at.”; 3) w art. 293: a)

ust. 3 i 4 otrzymuj" brzmienie:

„3. Za sk!adowanie odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym podmiot korzystaj"cy ze %rodowiska ponosi op!aty podwy#szone w wysoko%ci 0,7 jednostkowej stawki op!aty za umieszczenie odpadów na sk!adowisku za ka#d" ton$ odpadów i za ka#d" dob$ sk!adowania. 4. W przypadku pozbycia si$ odpadów: 1) nad brzegami zbiorników wodnych, w szczególno%ci w strefach ochronnych uj$) wód i na terenach wyp!ywu wód z warstw wodono%nych, 2) na terenach parków narodowych i rezerwatów przyrody, 3) na

terenach

le%nych

albo

uzdrowiskowych

lub

na

terenach

rekreacyjno-

wypoczynkowych – podmiot korzystaj"cy ze %rodowiska ponosi op!aty podwy#szone w wysoko%ci 1,0 jednostkowej stawki op!aty za umieszczenie odpadów na sk!adowisku za ka#d" ton$ odpadów i za ka#d" dob$ sk!adowania.”; b)

dodaje si$ ust. 7 w brzmieniu:

„7. Op!at$ podwy#szon" ponosi si$ niezale#nie od op!aty za umieszczenie odpadów na sk!adowisku.”; 4)

w art. 401: a) po ust. 1 dodaje si$ ust. 1a i 1b w brzmieniu: „1a. Przychodami Narodowego Funduszu s" wp!ywy z kar pieni$#nych, o których mowa w art. 79b i 79c ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. 1b. Przychody, o których mowa w ust. 1a, przeznacza si$ równie# na wyp!at$ %rodków z tytu!u konieczno%ci zwrotu na!o#onych przez Inspekcj$ Ochrony &rodowiska kar za sk!adowanie i magazynowanie odpadów oraz kar pieni$#nych wymierzonych na podstawie art. 79b i 79c ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, w przypadku konieczno%ci zwrotu nienale#nie pobranej kary.”, b) ust. 12a otrzymuje brzmienie: 31

„12a. Przychodami Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy s" tak#e wp!ywy z op!at, o których mowa w art. 64 ust. 2 i 3 i art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zu#ytym sprz$cie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495 oraz z 2008 r. Nr 223, poz. 1464), wp!ywy z kar pieni$#nych, wymierzanych na podstawie art. 80 ust. 1 – 9 tej ustawy, a tak#e %rodki przekazane przez wprowadzaj"cych sprz$t na podstawie art. 23a ust. 4 pkt 2 tej ustawy w wykonaniu obowi"zku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych.”. Art. 3. W ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowi"zkowych, Ubezpieczeniowym

Funduszu

Gwarancyjnym

i

Polskim

Biurze

Ubezpieczycieli

Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152, z pó'n. zm.8)) w art. 84 w ust. 2 w pkt 2 dodaje si$ lit. c w brzmieniu: „c) Inspekcja Ochrony &rodowiska.”. Art. 4. W ustawie z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. Nr 25, poz. 202 i Nr 175, poz. 1458 oraz z 2007 r. Nr 176, poz. 1236) wprowadza si$ nast$puj"ce zmiany: 1) po art. 3 dodaje si$ art. 3a w brzmieniu: „Art. 3a. 1. Pojazdy, które nie spe!niaj" wymaga( technicznych, zapewniaj"cych ochron$ %rodowiska lub zdrowia lub #ycia ludzi, okre%lonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 2, s" pojazdami wycofanymi z eksploatacji. 2. Minister w!a%ciwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem w!a%ciwym do spraw %rodowiska mo#e okre%li), w drodze rozporz"dzenia, wymagania, o których mowa w ust. 1. 3. Wydaj"c rozporz"dzenie, o którym mowa w ust. 2, minister w!a%ciwy do spraw transportu uwzgl$dnia, w szczególno%ci: 1) wymagania ochrony %rodowiska, 2) bezpiecze(stwo u#ytkowania pojazdów, 3) mo#liwe zagro#enia dla zdrowia lub #ycia ludzi, 4) wymagania ochrony dóbr kultury lub 5) wymagania wynikaj"ce z przepisów Unii Europejskiej. 4. Wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska, w drodze decyzji, stwierdza niespe!nienie wymaga(, o których mowa w ust. 1, przez pojazd i nak!ada na w!a%ciciela tego pojazdu obowi"zek przekazania go do stacji demonta#u lub punktu zbierania pojazdów. 5. W decyzji, o której mowa w ust. 4, okre%la si$ termin przekazania pojazdu wycofanego z eksploatacji do stacji demonta#u lub punktu zbierania pojazdów.”; 32

2)

w art. 5 dodaje si$ ust. 3 w brzmieniu:

„3. Sprowadzanie pojazdów z zagranicy w celu poddania ich demonta#owi jest dozwolone wy!"cznie przez przedsi$biorc$ prowadz"cego stacj$ demonta#u.”; 3)

w art. 11 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Wprowadzaj"cy pojazd zapewnia sie) wy!"cznie przez w!asne stacje demonta#u i punkty zbierania pojazdów albo na podstawie umów z przedsi$biorcami prowadz"cymi stacje demonta#u.”; 4) w art. 15 ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Wprowadzaj"cy pojazd jest obowi"zany do z!o#enia G!ównemu Inspektorowi Ochrony &rodowiska rocznego sprawozdania o wysoko%ci nale#nej op!aty za brak sieci w terminie do dnia 15 marca roku nast$puj"cego po roku, którego op!ata dotyczy.”; 5) art. 18 otrzymuje brzmienie: „Art. 18. W!a%ciciel pojazdu wycofanego z eksploatacji przekazuje go wy!"cznie do przedsi$biorcy prowadz"cego stacj$ demonta#u lub przedsi$biorcy prowadz"cego punkt zbierania pojazdów.”; 6) po art. 20 dodaje si$ art. 20a w brzmieniu: „Art. 20a. W!a%ciciel pojazdu b$d"cy osob" fizyczn" nieb$d"c" przedsi$biorc", wytwarzaj"cy pojazdy wycofane z eksploatacji, jest zwolniony z obowi"zku prowadzenia ewidencji odpadów, o której mowa w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.”; 7) w art. 23: a)

ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Przedsi$biorca prowadz"cy stacj$ demonta#u jest obowi"zany do przyj$cia ka#dego pojazdu wycofanego z eksploatacji, który posiada cechy identyfikacyjne pojazdu, o których mowa w art. 66 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, z zastrze#eniem ust. 7 i 7a.”, b) ust. 6 otrzymuje brzmienie: „6. Przedsi$biorca prowadz"cy stacj$ demonta#u nie pobiera op!aty, o której mowa w ust. 2, przy przyjmowaniu niekompletnych pojazdów Si! Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz jednostek ochrony przeciwpo#arowej.”, c) po ust. 7 dodaje si$ ust. 7a i 7b w brzmieniu: 33

„7a. Przedsi$biorca prowadz"cy stacj$ demonta#u, który nie ma podpisanej umowy z wprowadzaj"cymi pojazdy, mo#e odmówi) przyj$cia pojazdu niekompletnego. 7b. Przedsi$biorca prowadz"cy stacj$ demonta#u, odmawiaj"c przyj$cia pojazdu niekompletnego w przypadku, o którym mowa w ust. 7a, jest obowi"zany do wskazania najbli#szej stacji demonta#u pojazdów dzia!aj"cej w ramach sieci, o której mowa w art. 11 ust. 1.”; 8) w art. 24: a) ust. 3 i 4 otrzymuj" brzmienie: „3. Za%wiadczenie o demonta#u pojazdu jest sporz"dzane w trzech egzemplarzach, z których pierwszy otrzymuje w!a%ciciel pojazdu, drugi jest przekazywany przez przedsi$biorc$ prowadz"cego stacj$ demonta#u w terminie 7 dni organowi rejestruj"cemu w!a%ciwemu ze wzgl$du na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, a trzeci pozostaje u przedsi$biorcy prowadz"cego stacj$ demonta#u, z zastrze#eniem ust. 5. 4. Przedsi$biorca prowadz"cy stacj$ demonta#u, który otrzymuje za%wiadczenia o demonta#u pojazdu od przedsi$biorcy prowadz"cego punkt zbierania pojazdów, o którym mowa w art. 33 ust. 3, przekazuje jeden egzemplarz za%wiadczenia organowi rejestruj"cemu w!a%ciwemu ze wzgl$du na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, a drugi pozostawia u siebie.”, b) dodaje si$ ust. 5 w brzmieniu: „5. W przypadku pojazdu niezarejestrowanego na terytorium kraju, wystawia si$ dodatkowy egzemplarz za%wiadczenia o demonta#u pojazdu, który jest przekazywany w terminie 7 dni G!ównemu Inspektorowi Ochrony &rodowiska.”; 9) w art. 25 ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. W przypadku przyjmowania pojazdu, który nie spe!nia warunków okre%lonych w art. 23 ust. 3 pkt 2 lit. a, przedsi$biorca prowadz"cy stacj$ demonta#u jest obowi"zany do wydania za%wiadczenia o przyj$ciu niekompletnego pojazdu. Przepisy art. 24 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 – 5 stosuje si$ odpowiednio.”; 10) w art. 28: a) ust. 1 otrzymuje brzmienie. „1. Przedsi$biorca prowadz"cy stacj$ demonta#u jest obowi"zany osi"ga) poziom odzysku i recyklingu odpadów pochodz"cych z pojazdów wycofanych z eksploatacji w wysoko%ci odpowiednio 95 % i 85 % masy pojazdów przyj$tych do jego stacji demonta#u rocznie.”, 34

b) uchyla si$ ust. 2, c) ust. 3 i 4 otrzymuj" brzmienie: „3. Przy obliczaniu poziomów recyklingu odpadów pochodz"cych z pojazdów wycofanych z eksploatacji do recyklingu zalicza si$ dzia!ania oznaczone jako R2 – R9 w za!"czniku nr 5 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251, z pó'n. zm.9)) oraz wymontowywanie przedmiotów wyposa#enia i cz$%ci pojazdów przeznaczonych do ponownego u#ycia. 4. Przy obliczaniu poziomów odzysku odpadów pochodz"cych z pojazdów wycofanych z eksploatacji do odzysku zalicza si$ dzia!ania uwzgl$dnione przy obliczaniu poziomu recyklingu oraz dzia!ania oznaczone jako R1 w za!"czniku nr 5 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.”, d) po ust. 5 dodaje si$ ust. 5a w brzmieniu: „5a. Przedsi$biorca prowadz"cy stacj$ demonta#u przy obliczaniu poziomów odzysku i recyklingu, o których mowa w ust. 1, mo#e uwzgl$dni) mas$ odpadów pochodz"cych z pojazdów wycofanych z eksploatacji poddanych odzyskowi lub recyklingowi do ko(ca stycznia nast$pnego roku w przypadku, gdy pochodz" z pojazdów wycofanych z eksploatacji przyj$tych do stacji demonta#u w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.”, e) ust. 6 otrzymuje brzmienie: „6. Ilo%) odpadów poddanych odzyskowi lub recyklingowi ustala si$ na podstawie ewidencji odpadów prowadzonej przez przedsi$biorc$ prowadz"cego stacj$ demonta#u.”, f) w ust. 7 uchyla si$ pkt 3; 11) uchyla si$ art. 29; 12) art. 30 ust. 2 otrzymuje brzmienie: „2. Przedsi$biorca prowadz"cy stacj$ demonta#u przekazuje Narodowemu Funduszowi Ochrony

&rodowiska

i

Gospodarki

Wodnej

oraz

marsza!kowi

województwa

sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, w terminie do dnia 15 marca nast$pnego roku.”; 13) w art. 31 ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Przedsi$biorca prowadz"cy stacj$ demonta#u jest obowi"zany w terminie 14 dni z!o#y) marsza!kowi województwa lub regionalnemu dyrektorowi ochrony %rodowiska w!a%ciwemu miejscowo do wydania pozwolenia zintegrowanego lub innej decyzji w zakresie gospodarki odpadami wymaganej w zwi"zku z prowadzeniem stacji demonta#u zawiadomienie o zako(czeniu dzia!alno%ci w zakresie demonta#u pojazdów 35

wycofanych z eksploatacji lub o rozwi"zaniu lub wyga%ni$ciu umowy z przedsi$biorc" prowadz"cym punkt zbierania pojazdów.”; 14) po art. 38 dodaje si$ art. 38a w brzmieniu: „Art. 38a. 1. Przedsi$biorca prowadz"cy strz$piark$ prowadzi wykaz masy odpadów przeznaczonych do recyklingu, odzysku energii oraz unieszkodliwiania, pochodz"cych ze strz$pienia pojazdów wycofanych z eksploatacji. 2. Wykaz, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególno%ci dane o frakcjach materia!owych metali #elaznych i nie#elaznych, tworzyw sztucznych, szk!a i pozosta!o%ci. 3. Przedsi$biorca prowadz"cy strz$piark$ przekazuje G!ównemu Inspektorowi Ochrony &rodowiska zbiorcz" informacj$ dotycz"c" danych zgromadzonych w wykazie, o którym mowa w ust. 1, oraz wyniki próby strz$pienia, o której mowa w art. 38 ust. 1, w terminie do dnia 31 stycznia nast$pnego roku za poprzedni rok kalendarzowy. 4. Minister w!a%ciwy do spraw %rodowiska, kieruj"c si$ potrzeb" ujednolicenia danych, mo#e okre%li), w drodze rozporz"dzenia, wzór zbiorczej informacji, o której mowa w ust. 3.”; 15) w art. 39: a)

ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Starosta wydaje zezwolenie na prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie zbierania odpadów przedsi$biorcy prowadz"cemu punkt zbierania pojazdów po uzgodnieniu z marsza!kiem

województwa

lub

regionalnym

dyrektorem

ochrony

%rodowiska

w!a%ciwym miejscowo do wydania pozwolenia zintegrowanego lub innej decyzji w zakresie gospodarki odpadami wymaganej w zwi"zku z prowadzeniem stacji demonta#u przedsi$biorcy prowadz"cemu stacj$ demonta#u, z którym przedsi$biorca prowadz"cy punkt zbierania pojazdów zawar! umow$.”, b)

ust. 7 otrzymuje brzmienie:

„7. Starosta przekazuje marsza!kowi województwa lub regionalnemu dyrektorowi ochrony %rodowiska w!a%ciwym miejscowo do wydania pozwolenia zintegrowanego lub innej decyzji w zakresie gospodarki odpadami, oraz marsza!kowi województwa lub regionalnemu dyrektorowi ochrony %rodowiska w!a%ciwym ze wzgl$du na adres punktu zbierania pojazdów kopie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, oraz decyzji, o których mowa w ust. 3 i 5.”; 16) art. 40 otrzymuje brzmienie:

36

„Art. 40. 1. Organem w!a%ciwym do wydania pozwolenia zintegrowanego lub innej decyzji w zakresie gospodarki odpadami wymaganej w zwi"zku z prowadzeniem stacji demonta#u jest marsza!ek województwa; w przypadku gdy stacja demonta#u po!o#ona jest na terenie zamkni$tym organem w!a%ciwym jest regionalny dyrektor ochrony %rodowiska. 2. Pozwolenie na wytwarzanie odpadów mo#e by) wydane po uzyskaniu wymaganego pozwolenia na u#ytkowanie obiektu budowlanego w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, z wy!"czeniem nowo zbudowanych lub przebudowanych obiektów budowlanych, zespo!ów obiektów lub instalacji, do których ma zastosowanie art. 76 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z pó'n. zm.10)), oraz po sprawdzeniu przez wojewódzkiego inspektora ochrony %rodowiska funkcjonowania instalacji i urz"dze( s!u#"cych do demonta#u pojazdów wycofanych z eksploatacji. 3. Je#eli

przedsi$biorca

prowadz"cy

stacj$

demonta#u

po%wiadcza

nieprawd$

w za%wiadczeniu o demonta#u pojazdu lub za%wiadczeniu o przyj$ciu niekompletnego pojazdu, marsza!ek województwa lub regionalny dyrektor ochrony %rodowiska cofa pozwolenia lub decyzje, o których mowa w ust. 1, w drodze decyzji, bez odszkodowania. 4. Je#eli przedsi$biorca prowadz"cy stacj$ demonta#u narusza przepisy ustawy, marsza!ek województwa lub regionalny dyrektor ochrony %rodowiska wzywa go do zaniechania narusze( w oznaczonym terminie. 5. Je#eli przedsi$biorca, o którym mowa w ust. 4, mimo wezwania nadal narusza przepisy ustawy, marsza!ek województwa lub regionalny dyrektor ochrony %rodowiska cofa pozwolenia lub decyzje, o których mowa w ust. 1, w drodze decyzji, bez odszkodowania. 6. Regionalny dyrektor ochrony %rodowiska przekazuje marsza!kowi województwa w!a%ciwemu ze wzgl$du na miejsce prowadzenia stacji demonta#u informacje niezb$dne do prowadzenia wykazu, o którym mowa w art. 42 ust. 1.”; 17) art. 41 otrzymuje brzmienie: „Art. 41. 1. Organem w!a%ciwym do wydania pozwolenia zintegrowanego lub innej decyzji w zakresie gospodarki odpadami wymaganej w zwi"zku z prowadzeniem strz$piarki jest marsza!ek województwa; w przypadku gdy strz$piarka po!o#ona jest na terenie zamkni$tym organem w!a%ciwym jest regionalny dyrektor ochrony %rodowiska. 2. Je#eli przedsi$biorca prowadz"cy strz$piark$ po%wiadcza nieprawd$ w informacji dotycz"cej zawarto%ci uzyskiwanych frakcji materia!owych, o których mowa w art. 38 ust. 2, marsza!ek województwa lub regionalny dyrektor ochrony %rodowiska cofa pozwolenia lub decyzje, o których mowa w ust. 1, w drodze decyzji, bez odszkodowania. 37

3. Je#eli przedsi$biorca prowadz"cy strz$piark$ narusza przepisy ustawy, marsza!ek województwa lub regionalny dyrektor ochrony %rodowiska wzywa go do zaniechania narusze( w oznaczonym terminie. 4. Je#eli przedsi$biorca, o którym mowa w ust. 3, mimo wezwania nadal narusza przepisy ustawy, marsza!ek województwa lub regionalny dyrektor ochrony %rodowiska cofa pozwolenia lub decyzje, o których mowa w ust. 1, w drodze decyzji, bez odszkodowania.”; 18) art. 42 otrzymuje brzmienie; „Art. 42. 1. Marsza!ek województwa prowadzi wykaz przedsi$biorców prowadz"cych: 1)

stacje demonta#u;

2)

punkty zbierania pojazdów.

2. Wykaz, o którym mowa w ust. 1, zawiera: 1) nazw$, siedzib$ i adres albo imi$, nazwisko i adres przedsi$biorcy prowadz"cego stacj$ demonta#u lub punkt zbierania pojazdów; 2) adresy stacji demonta#u lub punktów zbierania pojazdów. 3. Informacj$ o umieszczeniu w wykazie lub usuni$ciu z wykazu, o którym mowa w ust. 1, marsza!ek województwa przekazuje do centralnej ewidencji pojazdów. 4. Wykaz, o którym mowa w ust. 1, marsza!ek województwa zamieszcza na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej urz$du marsza!kowskiego.”; 19) uchyla si$ art. 50; 20) po rozdziale 8 dodaje si$ rozdzia! 8a w brzmieniu: „Rozdzia! 8a Kary pieni$#ne Art. 53a. 1. Kto poza stacj" demonta#u dokonuje: 1) usuni$cia z pojazdów wycofanych z eksploatacji elementów lub substancji niebezpiecznych, w tym p!ynów, 2) wymontowania z pojazdów wycofanych z eksploatacji przedmiotów wyposa#enia lub cz$%ci nadaj"cych si$ do ponownego u#ycia, 3) wymontowania z pojazdów wycofanych z eksploatacji elementów nadaj"cych si$ do odzysku lub recyklingu – podlega karze pieni$#nej od 10 000 do 300 000 z!. 2. Kary pieni$#ne, o których mowa w ust. 1, wymierza, w drodze decyzji, wojewódzki inspektor ochrony %rodowiska. 38

3. Kary pieni$#ne, o których mowa w ust. 1, wnosi si$ na wyodr$bniony rachunek bankowy wojewódzkiego inspektora ochrony %rodowiska. 4. Przy ustalaniu wysoko%ci kary pieni$#nej, o której mowa w ust. 1, nale#y uwzgl$dni) stopie( szkodliwo%ci czynu, w szczególno%ci zakres narusze(, ilo%) odpadów, rodzaj stwarzanego zagro#enia dla %rodowiska oraz okoliczno%ci uprzedniego naruszenia przepisów o odpadach. 5. W sprawach dotycz"cych kar pieni$#nych, o których mowa w ust. 1, stosuje si$ odpowiednio przepisy dzia!u III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, z tym #e uprawnienia organów podatkowych przys!uguj" wojewódzkiemu inspektorowi ochrony %rodowiska.”; 21) art. 62 otrzymuje brzmienie: „Art. 62. Przepisy art. 7 ust. 1 stosuje si$ do materia!ów, przedmiotów wyposa#enia i cz$%ci pojazdów wprowadzonych do obrotu po dniu wej%cia w #ycie ustawy, przeznaczonych do stosowania w pojazdach wyprodukowanych po dniu 1 lipca 2003 r., z wy!"czeniem ci$#arków do wywa#ania kó!, szczotek w$glowych do silników elektrycznych oraz ok!adzin hamulcowych.”. Art. 5. W ustawie z dnia 29 czerwca 2007 r. o mi$dzynarodowym przemieszczaniu odpadów (Dz. U. Nr 124, poz. 859) wprowadza si$ nast$puj"ce zmiany: 1) w art. 27 dodaje si$ ust. 4 w brzmieniu: „4. Po wszcz$ciu post$powania administracyjnego, o którym mowa w ust. 3, G!ówny Inspektor Ochrony &rodowiska, po konsultacji z organem, który dokona! ujawnienia transportu nielegalnie przemieszczanych odpadów, w drodze postanowienia, zobowi"zuje odbiorc$ odpadów sprowadzonych nielegalnie do okre%lonego sposobu post$powania z tymi odpadami, do czasu zako(czenia procedur okre%lonych w art. 24 rozporz"dzenia nr 1013/2006 lub do czasu wydania decyzji, o której mowa w art. 26.”; 2) art. 29 otrzymuje brzmienie: „Art. 29. Na postanowienia, o których mowa w art. 23 ust. 1, art. 25 ust. 1 i art. 27 ust. 4, przys!uguje za#alenie do G!ównego Inspektora Ochrony &rodowiska.”; 3) w art. 32 dodaje si$ ust. 4 w brzmieniu: „4. Wojewódzki Inspektor Ochrony &rodowiska nak!ada na odbiorc$ odpadów sprowadzonych nielegalnie, który nie zastosowa! si$ do postanowienia, o którym mowa w art. 27 ust. 4, w drodze decyzji, kar$ pieni$#n" w wysoko%ci od 25 000 do 150 000 z!.”. 39

Art. 6. W ustawie z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych (Dz. U. Nr 138, poz. 865) wprowadza si$ nast$puj"ce zmiany: 1) w art. 4 dodaje si$ ust. 6 w brzmieniu: „6. Dla przedsi$wzi$) i zdarze( na terenach zamkni$tych decyzj$, o której mowa w ust. 5, wydaje regionalny dyrektor ochrony %rodowiska.”; 2) w art. 12 ust. 2 otrzymuje brzmienie: „2. Posiadacz odpadów wydobywczych informuje w!a%ciwy organ o wszelkich zmianach w programie

gospodarowania

odpadami

wydobywczymi

w

formie

pisemnego

o%wiadczenia na temat zmian dokonanych w programie gospodarowania odpadami wydobywczymi.”; 3) w art. 40 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie: „1) regionalny dyrektor ochrony %rodowiska – dla przedsi$wzi$) i zdarze( na terenach zamkni$tych;”. Art. 7. W ustawie z dnia 3 pa'dziernika 2008 r. o udost$pnianiu informacji o %rodowisku i jego ochronie, udziale spo!ecze(stwa w ochronie %rodowiska oraz o ocenach oddzia!ywania na %rodowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 i Nr 227, poz. 1505) w art. 131 w ust. 1 dodaje si$ pkt 11 w brzmieniu: „11) wykonywanie zada(, w tym wydawanie decyzji oraz zlecania ekspertyz z zakresu gospodarki odpadami.”. Art. 8. 1. Posiadacz odpadów dotychczas prowadz"cy dzia!alno%) w zakresie zbierania: 1) pozosta!o%ci z sortowania odpadów komunalnych, 2) komunalnych osadów %ciekowych, 3) zaka'nych odpadów medycznych, 4) zaka'nych odpadów weterynaryjnych, 5) odpadów pochodz"cych z unieszkodliwiania zaka'nych odpadów medycznych lub zaka'nych odpadów weterynaryjnych innymi metodami ni# termiczne przekszta!canie – mo#e prowadzi) swoj" dzia!alno%) w tym zakresie na podstawie zezwole(, pozwole( lub decyzji zatwierdzaj"cych program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, nie d!u#ej jednak ni# do dnia 31 grudnia 2009 r., o ile wcze%niej nie straci!y mocy. 2. Zezwolenia, pozwolenia oraz decyzje zatwierdzaj"ce program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, o których mowa w ust. 1, wygasaj" w ca!o%ci lub w cz$%ci dotycz"cej zbierania z dniem 31 grudnia 2009 r. 40

Art. 9. 1. Wytwórca odpadów prowadz"cy przed dniem wej%cia w #ycie ustawy dzia!alno%) polegaj"c" na %wiadczeniu us!ug w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urz"dze( oraz sprz"tania, konserwacji i napraw, mo#e prowadzi) t$ dzia!alno%) w dotychczasowym zakresie do dnia 31 grudnia 2010 r. i jest obowi"zany do uzyskania decyzji zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami do dnia 31 grudnia 2010 r. 2. Wydane przed dniem wej%cia w #ycie ustawy wytwórcy odpadów, o którym mowa w ust. 1, decyzje zatwierdzaj"ce program gospodarki odpadami niebezpiecznymi zachowuj" wa#no%) na czas, na jaki zosta!y wydane, jednak nie d!u#ej ni# do dnia 31 grudnia 2010 r. albo do dnia uzyskania decyzji, o której mowa w ust. 1. Art. 10. 1. Posiadacz odpadów, który przed dniem wej%cia w #ycie ustawy prowadzi! dzia!alno%) w zakresie unieszkodliwiania zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych innymi metodami ni# termiczne przekszta!canie odpadów, jest obowi"zany dostosowa) warunki techniczne prowadzenia dzia!alno%ci do przepisów ustawy oraz uzyska) niezb$dne decyzje w terminie do dnia 31 grudnia 2009 r. 2. Zezwolenia, pozwolenia lub decyzje zatwierdzaj"ce program gospodarki odpadami niebezpiecznymi w zakresie dotycz"cym unieszkodliwiania zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych innymi metodami ni# termiczne przekszta!canie odpadów zachowuj" moc na czas, na jaki zosta!y wydane, jednak nie d!u#ej ni# do dnia 31 grudnia 2009 r. Art. 11. Z dniem wej%cia w #ycie niniejszej ustawy wygasaj" decyzje o pozwoleniu na budow$ sk!adowiska odpadów wydane na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z pó'n. zm.11)), je#eli do dnia wej%cia w #ycie niniejszej ustawy nie rozpocz$to budowy tych sk!adowisk. Art. 12. 1. Zarz"dzaj"cy sk!adowiskiem odpadów jest obowi"zany do dostosowania posiadanych zezwole(, pozwole( i decyzji w zakresie gospodarki odpadami, w tym zezwole( na odzysk na sk!adowisku odpadów oraz decyzji zatwierdzaj"cych instrukcj$ eksploatacji sk!adowiska, do przepisów ustawy w terminie do dnia 31 grudnia 2009 r. 2. Je#eli zarz"dzaj"cy, o którym mowa w ust. 1, nie dostosowa! posiadanych zezwole(, pozwole( i decyzji, o których mowa w ust. 1, te zezwolenia, pozwolenia i decyzje trac" wa#no%) z dniem 31 grudnia 2009 r. 3. Zarz"dzaj"cy sk!adowiskiem odpadów, który przed dniem wej%cia w #ycie niniejszej ustawy uzyska! decyzj$ wyra#aj"c" zgod$ na zamkni$cie sk!adowiska odpadów, mo#e

41

przyjmowa) odpady do sk!adowania do up!ywu terminu okre%lonego w decyzji, jednak nie d!u#ej ni# 30 dni od dnia wej%cia w #ycie ustawy. 4. Zarz"dzaj"cy sk!adowiskiem odpadów, który nie ustanowi! zabezpieczenia roszcze(, jest obowi"zany, w terminie 30 dni od dnia wej%cia w #ycie ustawy ustanowi) to zabezpieczenie roszcze( oraz powiadomi) o tym organ w!a%ciwy, o którym mowa w art. 54b ust. 2. 5. W!a%ciwy organ, o którym mowa w art. 54b ust. 2, wszczyna z urz$du post$powanie w sprawie zamkni$cia sk!adowiska odpadów, dla którego w terminie 30 dni od dnia wej%cia w #ycie ustawy nie zosta!o ustanowione zabezpieczenie roszcze(, o którym mowa w ust. 4. Przepisy art. 54b – 54d ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach stosuje si$ odpowiednio. 6. Je#eli zarz"dzaj"cy sk!adowiskiem odpadów ustanowi! zabezpieczenie roszcze(, o którym mowa w ust. 4, w terminie 60 dni od dnia wej%cia w #ycie ustawy w!a%ciwy organ, o którym mowa w art. 54b ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1, na wniosek zarz"dzaj"cego sk!adowiskiem odpadów umarza post$powanie, o którym mowa w ust. 5, i wymierza zarz"dzaj"cemu sk!adowiskiem odpadów kar$ pieni$#n" w wysoko%ci 5 000 z! oraz obci"#a go kosztami post$powania. 7. Do kary pieni$#nej, o której mowa w ust. 6, stosuje si$ odpowiednio przepisy dzia!u III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, z tym #e uprawnienia organów podatkowych przys!uguj" odpowiednio regionalnemu dyrektorowi ochrony %rodowiska oraz marsza!kowi województwa. Art. 13. W terminie 30 dni od dnia wej%cia w #ycie ustawy wojewodowie przeka#" marsza!kom województw: 1) rejestry, o których mowa w art. 162 ust. 7 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska; 2) informacje o rodzaju, ilo%ci i miejscach wyst$powania substancji stwarzaj"cych szczególne zagro#enie dla %rodowiska, o których mowa w art. 162 ust. 6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska. Art. 14. 1. W terminie 3 miesi$cy od dnia wej%cia w #ycie ustawy wojewodowie, marsza!kowie województw i starostowie przeka#" w!a%ciwym regionalnym dyrektorom ochrony %rodowiska akta spraw w tocz"cych si$ post$powaniach administracyjnych dotycz"cych gospodarki odpadami, w odniesieniu do przedsi$wzi$) i zdarze( na terenach zamkni$tych.

42

2. Akta spraw, o których mowa w ust. 1, przekazuje si$ na podstawie protoko!u zdawczoodbiorczego zawieraj"cego wykaz przekazywanych spraw oraz wykaz przekazywanych dokumentów. Art. 15. 1. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie upowa#nie( okre%lonych w art. 33 ust. 4 i 4a, art. 36 ust. 14, art. 42 ust. 3 ustawy, o której mowa w art. 1, art. 290 ust. 2 pkt 2 ustawy, o której mowa w art. 2, zachowuj" moc do czasu wej%cia w #ycie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie upowa#nie( okre%lonych w art. 36 ust. 14, art. 42 ust. 3 ustawy, o której mowa w art. 1, art. 290 ust. 2 pkt 2 ustawy, o której mowa w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejsz" ustaw". 2. Przepisy wykonawcze wydane na podstawie upowa#nienia okre%lonego w art. 42 ust. 3 ustawy, o której mowa w ust. 1 w brzmieniu nadanym niniejsz" ustaw", powinny by) og!oszone nie pó'niej ni# w terminie 6 miesi$cy od dnia wej%cia w #ycie niniejszej ustawy. Art. 16. Ustawa wchodzi w #ycie 14 dni od dnia og!oszenia, z wyj"tkiem: 1) art. 1 pkt 38 lit. a, która wchodzi w #ycie z dniem 1 stycznia 2010 r.; 2) art. 4 pkt 10 i 11, które wchodz" w #ycie z dniem 1 stycznia 2011 r.; 3) art. 1 pkt 38 lit. b, która wchodzi w #ycie z dniem 1 stycznia 2013 r.

1)

Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdro#enia nast$puj"cych dyrektyw Wspólnot Europejskich: 1) dyrektywy Rady 75/439/EWG z dnia 16 czerwca 1975 r. w sprawie unieszkodliwiania olejów odpadowych (Dz. Urz. WE L 194 z 25.07.1975, str. 23, L 42 z 12.02.1987, str. 43, L 377 z 31.12.1991, str. 48, L 243 z 24.09.1996, str. 31 i L 332 z 28.12.2000, str. 91; Dz. Urz. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 1, str. 14); 2) dyrektywy Rady 78/176/EWG z dnia 20 lutego 1978 r. w sprawie odpadów pochodz"cych z przemys!u ditlenku tytanu (Dz. Urz. WE L 54 z 25.02.1978, str. 19, L 378 z 31.12.1982, str. 1, L 32 z 03.02.1983, str. 28, L 377 z 31.12.1991, str. 48 i L 409 z 31.12.1992, str. 11; Dz. Urz. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 1, str. 71); 3) dyrektywy Rady 86/278/EWG z dnia 12 czerwca 1986 r. w sprawie ochrony %rodowiska, w szczególno%ci gleby, w przypadku wykorzystywania osadów %ciekowych w rolnictwie (Dz. Urz. WE L 181 z 04.07.1986, str. 6 i L 377 z 31.12.1991, str. 48; Dz. Urz. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 1, str. 265); 4) dyrektywy Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotycz"cej oczyszczania %cieków komunalnych (Dz. Urz. WE L 135 z 30.05.1991, str. 40 i L 67 z 07.03.1998, str. 29; Dz. Urz. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 2, str. 26); 5) dyrektywy Rady 91/689/EWG z dnia 12 grudnia 1991 r. w sprawie odpadów niebezpiecznych (Dz. Urz. WE L 377 z 31.12.1991, str. 20 i L 168 z 02.07.1994, str. 28; Dz. Urz. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 2, str. 78); 6) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 94/62/WE z dnia 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowa( i odpadów opakowaniowych (Dz. Urz. WE L 365 z 31.12.1994, str. 10, L 284 z 31.10.2003, str. 1, L 47 z 18.02.2004, str. 26 i L 70 z 16.03.2005, str. 17; Dz. Urz. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 13, str. 349); 7) dyrektywy Rady 1999/31/WE z dnia 26 kwietnia 1999 r. w sprawie sk!adowania odpadów (Dz. Urz. WE L 182 z 16.07.1999, str. 1 i L 284 z 31.10.2003, str. 1; Dz. Urz. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 4, str. 228); 8) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE z dnia 18 wrze%nia 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. Urz. WE L 269 z 21.10.2000, str. 34, L 170 z 29.06.2002, str. 81, L 25 z 28.01.2005, str. 73, L 152 z 15.06.2005, str. 19 i L 254 z 30.09.2005, str. 69; Dz. Urz. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 5, str. 224);

43

2)

9) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/76/WE z dnia 4 grudnia 2000 r. w sprawie spalania odpadów (Dz. Urz. WE L 332 z 28.12.2000, str. 91; Dz. Urz. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 5, str. 353); 10) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/96/WE z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie zu#ytego sprz$tu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) (Dz. Urz. WE L 37 z 13.02.2003, str. 24, L 345 z 31.12.2003, str. 106 i L 81 z 20.03.2008, str. 65; Dz. Urz. Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 7, str. 359, z pó'n. zm.); 11) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/12/WE z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie odpadów (Dz. Urz. WE L 114 z 27.04.2006, str. 9); 12) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/21/WE z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie gospodarowania odpadami pochodz"cymi z przemys!u wydobywczego oraz zmieniaj"cej dyrektyw$ 2004/35/WE (Dz. Urz. L 102 z 11.04.2006, str. 15); 13) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/66/WE z dnia 6 wrze%nia 2006 r. w sprawie baterii i akumulatorów oraz zu#ytych baterii i akumulatorów oraz uchylaj"ca dyrektyw$ 91/157/EWG (Dz. Urz. WE L 266 z 26.09.2006, str. 1, L 76 z 19.03.2008, str. 39 i L 327 z 5.12.2008, str. 7). Niniejsz" ustaw" zmienia si$ ustawy: ustaw$ z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony %rodowiska, ustaw$ z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowi"zkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ustaw$ z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, ustaw$ z dnia 29 czerwca 2007 r. o mi$dzynarodowym przemieszczaniu odpadów, ustaw$ z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych oraz ustaw$ z dnia 3 pa'dziernika 2008 r. o udost$pnianiu informacji o %rodowisku i jego ochronie, udziale spo!ecze(stwa w ochronie %rodowiska oraz o ocenach oddzia!ywania na %rodowisko.

3)

Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 88, poz. 587, z 2008 r. Nr 138, poz. 865, Nr 199, poz. 1227 i Nr 223, poz. 1464 oraz z 2009 r. Nr 18, poz. 97. 4) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 509, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 169, poz. 1387, z 2003 r. Nr 130, poz. 1188 i Nr 170, poz. 1660, z 2004 r. Nr 162, poz. 1692 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 78, poz. 682 i Nr 181, poz. 1524. 5) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2255, z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 21, poz. 125, Nr 64, poz. 427, Nr 75, poz. 493, Nr 88, poz. 587, Nr 147, poz. 1033, Nr 176, poz. 1238, Nr 181, poz. 1286 i Nr 231, poz. 1704 oraz z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 i Nr 227, poz. 1505. 6) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 85, poz. 727, Nr 86, poz. 732 i Nr 143, poz. 1199, z 2006 r. Nr 66, poz. 470, Nr 104, poz. 708, Nr 143, poz. 1031, Nr 217, poz. 1590 i Nr 225, poz. 1635, z 2007 r. Nr 105, poz. 721, Nr 112, poz. 769, Nr 120, poz. 818, Nr 192, poz. 1378, Nr 195, poz. 1414 i Nr 225, poz. 1671 oraz z 2008 r. Nr 118, poz. 745, Nr 141, poz. 888, Nr 180, poz. 1109 i Nr 209, poz. 316, 318 i 320. 7) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 111, poz. 708, Nr 138, poz. 865, Nr 154, poz. 958, Nr 171, poz. 1056, Nr 199, poz. 1227, Nr 223, poz. 1464 i Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 20, poz. 106. 8) Zmiany wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 26, poz. 225, Nr 96, poz. 959, Nr 141, poz. 1492, Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2778, z 2005 r. Nr 167, poz. 1396, z 2006 r. Nr 157, poz. 1119 oraz z 2007 r. Nr 49, poz. 328, Nr 82, poz. 557, Nr 102, poz. 691 i Nr 133, poz. 922. 9) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 88, poz. 587, z 2008 r. Nr 138, poz. 865, Nr 199, poz. 1227 i Nr 223, poz. 1464 oraz z 2009 r. Nr 18, poz. 97. 10) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 111, poz. 708, Nr 138, poz. 865, Nr 154, poz. 958, Nr 171, poz. 1056, Nr 199, poz. 1227, Nr 223, poz. 1464 i Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 20, poz. 106. 11) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1217, z 2007 r. Nr 88, poz. 587, Nr 99, poz. 665, Nr 127, poz. 880, Nr 191, poz. 1373 i Nr 247, poz. 1844 oraz z 2008 r. Nr 145, poz. 914, Nr 199, poz. 1227, Nr 206, poz. 1287, Nr 210, poz. 1321 i Nr 227, poz. 1505.

04/04rch

44

UZASADNIENIE

Niniejszy projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadza zmiany w nast$puj"cych ustawach:

1) ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z pó'n. zm.),

2) ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowi"zkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu

Gwarancyjnym

i

Polskim

Biurze

Ubezpieczycieli

Komunikacyjnych

(Dz. U. Nr 124, poz. 1152, z pó'n. zm.),

3) ustawie z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. Nr 25, poz. 202 i Nr 175, poz. 1458 oraz z 2007 r. Nr 176, poz. 1236),

4) ustawie z dnia 29 czerwca 2007 r. o mi$dzynarodowym przemieszczaniu odpadów (Dz. U. Nr 124, poz. 859),

5) ustawie z dnia 3 pa'dziernika 2008 r. o udost$pnianiu informacji o %rodowisku i jego ochronie, udziale spo!ecze(stwa w ochronie %rodowiska oraz o ocenach oddzia!ywania na %rodowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227),

6) ustawie z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych (Dz. U. Nr 138, poz. 865), W zwi"zku z konieczno%ci" osi"gni$cia celów zawartych w dyrektywie Rady 1999/31/WE w sprawie sk!adowania odpadów i Traktacie Akcesyjnym oraz innych wynikaj"cych z cz!onkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, w Krajowym planie gospodarki odpadami 2010 (Kpgo 2010) w nowelizacji ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach zosta!o zawarte szereg zada(, w szczególno%ci w zakresie: 1) zamykania sk!adowisk odpadów niespe!niaj"cych wymaga( prawnych z urz$du (art. 1 pkt 37 projektu; art. 54b – 54e ustawy o odpadach), 2) zakazu sk!adowania odpadów palnych selektywnie zebranych (od dnia 1 stycznia 2010 r.; art. 1 pkt 38 lit. a projektu; art. 55 ust. 1 pkt 7a ustawy o odpadach), 3) zakazu sk!adowania odpadów ulegaj"cych biodegradacji selektywnie zebranych (od dnia 1 stycznia 2013 r., art. 1 pkt 38 lit. b projektu; art. 55 ust. 1 pkt 7b), 4) wprowadzenia %rodków dyscyplinuj"cych przedsi$biorców, aby wywi"zywali si$ z obowi"zku sk!adania zbiorczych zestawie( danych (art. 1 pkt 26 i pkt 49 projektu; art. 79c ust. 3 ustawy o odpadach). Kpgo 2010 przewidzia! równie# zadanie polegaj"ce na przeprowadzeniu procesu legislacyjnego zmiany ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska w kierunku zaostrzenia sankcji za nielegalne sk!adowanie odpadów (art. 2 pkt 3; art. 293 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska).

Ponadto w projekcie ustawy zaproponowano: 1) wprowadzenie decyzji zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami dla %wiadcz"cych us!ugi w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów budowlanych, czyszczenia zbiorników lub urz"dze( oraz sprz"tania, konserwacji i napraw, co powinno u!atwi) dzia!alno%) przedsi$biorcom prowadz"cym dzia!alno%) na terenie ca!ego kraju, 2) dostosowanie podzia!u kompetencji organów do obowi"zuj"cych przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony %rodowiska, 3) ujednolicenie przepisów w sprawie wstrzymywania dzia!alno%ci i ustanowienie przepisów dotycz"cych wznowienia wstrzymywanej dzia!alno%ci, 4) korekt$ przepisów dotycz"cych sprawozdawczo%ci i baz danych w zakresie gospodarki odpadami, 5) wprowadzenie odr$bnych wymaga( dla przewo'nych urz"dze( s!u#"cych do przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest, 6) doprecyzowanie

niektórych

przepisów

dotycz"cych

mi$dzynarodowego

przemieszczania odpadów. Poni#ej przedstawiono szczegó!owe uzasadnienie proponowanych zmian. W zwi"zku z problemami interpretacyjnymi zwi"zanymi z okre%leniem charakteru decyzji w zakresie gospodarki odpadami – szczególnie przepisów o swobodzie dzia!alno%ci gospodarczej – zaproponowano zmian$ nazw decyzji w celu wyeliminowania z nich sformu!owania „prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie”, st"d zaproponowano zmian$ wskazan" w art. 1 pkt 50 projektu ustawy. W celu dostosowania nomenklatury stosowanej w przepisach ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane zaproponowano zmian$ sformu!owania „demonta# obiektu budowlanego” na „rozbiórk$ obiektu budowlanego” (art. 1 pkt 50 projektu ustawy). Uaktualniono wykaz dyrektyw, wdro#onych przepisami ustawy o odpadach zamieszczony w odno%niku nr 1 do ustawy. Zmiana polegaj"ca na dodaniu pkt 6a w art. 2 ust. 2 ustawy o odpadach wynika z konieczno%ci zapewnienia spójno%ci ustawy o odpadach z przepisami prawa Unii Europejskiej. W przepisach art. 2 ust. 1 lit. b dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/12/WE z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie odpadów, z zakresu tej dyrektywy wy!"cza si$: zw!oki zwierz$ce oraz nast$puj"ce odpady z rolnictwa: odchody oraz inne naturalne nieszkodliwe substancje stosowane w gospodarce rolnej, w przypadku gdy s" one obj$te innymi przepisami. Sposób post$powania ze zw!okami zwierz$cymi okre%la rozporz"dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1774/2002 z dnia 3 pa'dziernika 2002 r. ustanawiaj"cego

przepisy

sanitarne

dotycz"ce 2

produktów

ubocznych

pochodzenia

zwierz$cego nieprzeznaczonych do spo#ycia przez ludzi (Dz. Urz. WE 273 z 10.10.2002, str. 1, z pó'n. zm.). W obecnie obowi"zuj"cej ustawie o odpadach brak by!o takiego wy!"czenia, co prowadzi do dwutorowego stosowania przepisów i nak!adania si$ kompetencji Inspekcji. Takie wy!"czenie zapewni, #e kompetencje s!u#b ochrony %rodowiska oraz zakres kar proponowanych w zmianie ustawy obejmie, w sposób niebudz"cy w"tpliwo%ci, przypadki post$powania ze zw!okami zwierz$cymi nieregulowane w rozporz"dzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1774/2002, jak na przyk!ad porzucanie zw!ok zwierz"t czy samowolne ich zakopywanie w niedozwolonych miejscach. (art. 1 pkt 1 projektu ustawy). Ponadto w art. 2 ust. 3 ustawy o odpadach dokonano zmiany, gdy# od dnia 12 lipca 2007 r. obowi"zuje ustawa z dnia 29 czerwca 2007 r. o mi$dzynarodowym przemieszczaniu odpadów (Dz. U. Nr 124, poz. 859) (art. 1 pkt 1 projektu ustawy). W art. 3 ust. 3 pkt 4 uszczegó!owiono definicj$ odpadów komunalnych w zwi"zku z brzmieniem przepisów ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (art. 1 pkt 2 projektu ustawy). Natomiast w art. 3 ust. 3 pkt 8a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach zaproponowano zmian$ definicji odpadów z wypadków. Przyczyn" zmiany jest potrzeba wyra'nego rozgraniczenia przepisów ustawy z zakresem ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w %rodowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493, z pó'n. zm.). Proponowana zmiana ma na celu unikni$cie nak!adania si$ kompetencji starostów wynikaj"cych z ustawy o odpadach i kompetencji regionalnego dyrektora ochrony %rodowiska wynikaj"cych z ustawy o zapobieganiu szkodom w %rodowisku i ich naprawie. Zaproponowano równie# wprowadzenie definicji terenów niekorzystnie przekszta!conych, co by!o niezb$dne z powodu wprowadzenia w projekcie ustawy kryteriów ustalania w!a%ciwo%ci organów dla post$powa( dotycz"cych procesów odzysku na tych terenach. W projekcie ustawy zaproponowano równie# modyfikacj$ brzmienia upowa#nienia nadanego ministrom w!a%ciwym do spraw gospodarki, transportu, rolnictwa i zdrowia do wydania rozporz"dzenia dotycz"cego okre%lenia wymaga( technicznych dla substancji i przedmiotów, których niespe!nienie powoduje, #e stanowi" odpady i ich posiadacz jest obowi"zany do ich pozbycia si$. Przyczyn" wy#ej wymienionej zmiany jest stanowisko Rz"dowego Centrum Legislacji, które w zwi"zku z pracami nad nowelizacj" przepisów z zakresu recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, zwróci!o uwag$ na wadliw" konstrukcj$ powy#szego upowa#nienia. Wprowadzono mo#liwo%) wydania rozporz"dzenia równie# przez Ministra Obrony Narodowej (art. 1 pkt 3; art. 4 ustawy o odpadach).

3

Zmiany przepisów art. 9 ustawy o odpadach polegaj" na doprecyzowaniu „zasady blisko%ci” oraz zapewnieniu pe!nej spójno%ci z przepisami rozporz"dzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1013/2006 w sprawie przemieszczania odpadów. Ponadto ujednolicono zasady przekazywania kopii decyzji tak, aby kopie wszystkich decyzji otrzymywa! marsza!ek województwa, który prowadzi wojewódzk" baz$ danych o odpadach (w szczególno%ci art. 13 ust. 12, art. 30 ust. 7 ustawy o odpadach). Propozycje zmian do art. 13, 23, 33, 48 i 59 ustawy o odpadach stanowi" ujednolicenie procedury okre%laj"cej sposób post$powania organów kontrolnych w przypadku nieprzestrzegania przepisów ustawy o odpadach, czyli wstrzymania dzia!alno%ci i mo#liwo%ci jej wznowienia. Zaproponowane ujednolicenie powinno u!atwi) kontrol$ realizacji przepisów ustawy o odpadach. Dodano w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach nowy art. 13a – zakazuj"cy dokonywania

zbierania

okre%lonych

grup

odpadów,

których

gromadzenie

poza

przeznaczonymi do ich odzysku lub unieszkodliwiania instalacjami jest nieuzasadnione z punktu widzenia ochrony %rodowiska. Dotyczy to pozosta!o%ci z sortowania odpadów komunalnych, komunalnych osadów %ciekowych, odpadów medycznych o w!a%ciwo%ciach zaka'nych, odpadów weterynaryjnych o w!a%ciwo%ciach zaka'nych oraz odpadów z unieszkodliwiania zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych w procesie D9 i D16. Ponadto w okre%lonych przypadkach (ze wzgl$dów bezpiecze(stwa lub w celu zapewnienia ci"g!o%ci odbioru zaka'nych odpadów medycznych lub weterynaryjnych) wprowadzono mo#liwo%) wydania przez marsza!ka województwa decyzji zezwalaj"cej na zbieranie tych odpadów (art. 1 pkt 6 projektu ustawy). Doprecyzowano równie# przepisy okre%laj"ce kompetencje organów do wydawania decyzji w zakresie gospodarki odpadami, które b$d" w pe!ni spójne z przepisami ustawy – Prawo ochrony %rodowiska (art. 19, 24, 26, 28 i 54 ustawy o odpadach). W zwi"zku ze zmian" zaproponowan" w art. 1 pkt 1 projektu proponuje si$ zmian$ tytu!u rozdzia!u 7 na „Obowi"zki posiadaczy odpadów i transportuj"cych odpady” (art. 1 pkt 7 projektu ustawy). W art. 17, 21a i 21b ustawy o odpadach zaproponowano nowe przepisy dotycz"ce dzia!alno%ci polegaj"cej na %wiadczeniu us!ug w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urz"dze( oraz sprz"tania, konserwacji i napraw, które maj" na celu wprowadzenie mo#liwo%ci prowadzenia takiej dzia!alno%ci na podstawie decyzji administracyjnej obejmuj"cej obszar ca!ego kraju, a nie jak to dotychczas wynika!o z obowi"zuj"cych przepisów na zasadzie decyzji administracyjnej lub czynno%ci formalnoprawnej (sk!adanie informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania nimi) uprawniaj"cych do prowadzenia dzia!alno%ci w okre%lonych miejscach w okre%lonym 4

czasie. Natomiast w projekcie, ze wzgl$du na brzmienie art. 63 zaproponowano rezygnacj$ ze wskazywania miejsca magazynowania odpadów, pozostawiaj"c jedynie okre%lanie sposobu i rodzaju magazynowanych odpadów oraz wprowadzono mo#liwo%) w wy#ej wymienionych przypadkach oznaczania obszaru prowadzenia dzia!alno%ci. W art. 18 ustawy o odpadach zaproponowano w stosunku do obecnie obowi"zuj"cych przepisów modyfikacj$ przyczyn odmowy wydania przez w!a%ciwy organ pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Brak mo#liwo%ci wydania pozwolenia z powodu niezgodno%ci z przepisami prawa miejscowego rozszerza list$ przyczyn odmowy wydania decyzji, w szczególno%ci o przypadek

stwierdzenia

niezgodno%ci

z

miejscowym

planem

zagospodarowania przestrzennego. Proponowany przepis zapewnia spójno%) przepisów ustawy o odpadach z przepisami prawa miejscowego. Analogiczne propozycje zmian zosta!y zaproponowane w art. 22 i 29 ustawy o odpadach. Uszczegó!owiono równie# zasady opiniowania spraw przez wójta, burmistrza i prezydenta miasta przy wydawaniu decyzji w zakresie gospodarki odpadami (art. 19 ust. 6 i 7, art. 26 ust. 6a i 6b, art. 31 ust. 5 i 6 ustawy o odpadach). Ponadto w art. 21a i 21b, art. 27 ust. 1 i 2, art. 38a oraz art. 63 ustawy o odpadach wprowadzono

odr$bne

wymagania

odnosz"ce

si$

do

dzia!alno%ci

polegaj"cej

na przetwarzaniu odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych. Przyczyn" proponowanych

zmian

jest

potrzeba

przyspieszenia

procesu

usuwania

wyrobów

zawieraj"cych azbest oraz potrzeba wprowadzenia u!atwie( dla nowych technologii s!u#"cych przetwarzaniu azbestu, które mog" by) stosowane w urz"dzeniach przewo'nych. W przedmiotowym projekcie zaproponowano równie# rezygnacj$ z zawartego w art. 21 ust. 2, w art. 27 ust. 3 oraz w art. 28 ust. 10 ustawy o odpadach odniesienia do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Uznano, #e obowi"zuj"ce regulacje prawne zawarte w ustawie – Prawo budowlane dotycz"ce uzyskiwania pozwolenia na u#ytkowanie obiektu budowlanego lub zg!oszenia zmiany sposobu u#ytkowania obiektu lub jego cz$%ci, s" wystarczaj"ce. Zmiana art. 25 ust. 3 ma na celu uwzgl$dnienie wszystkich posiadaczy odpadów, którym mo#na przekazywa) odpady (art. 1 pkt 16 projektu ustawy). Propozycja zmiany art. 27 ust. 1 i 2 ustawy o odpadach polega równie# na dodaniu obowi"zku wskazywania zarówno we wniosku o wydanie zezwolenia na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów, jak i w samym zezwoleniu, procesu odzysku, zgodnie z za!"cznikami 5 i 6 do ustawy o odpadach. Zmiana ma na celu u!atwienie Inspekcji Ochrony &rodowiska kontroli prawid!owo%ci realizacji przez przedsi$biorców przepisów ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowi"zkach przedsi$biorców w zakresie gospodarowania niektórymi

5

odpadami oraz o op!acie produktowej i op!acie depozytowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 90, poz. 607). W projekcie ustawy dodano art. 29a, który wskazuje jednoznacznie podmioty, które s" stronami post$powania administracyjnego w sprawach o wydanie decyzji na podstawie przepisów ustawy o odpadach. Konstrukcja przepisu jest analogiczna do podobnego rozwi"zania istniej"cego obecnie w przepisach ustawy – Prawo ochrony %rodowiska dotycz"cego pozwole( na wprowadzanie do %rodowiska substancji lub energii (art. 1 pkt 21 projektu). Zaproponowano równie# zmiany w art. 36 ustawy o odpadach, dotycz"cym ewidencji odpadów, w szczególno%ci odnosz"ce si$ do zakresu ewidencji w przypadku przekazuj"cego odpady na sk!adowisko oraz zarz"dzaj"cych sk!adowiskami odpadów. Rozszerzono j" o podstawow" charakterystyk$ odpadów i wyniki testów zgodno%ci (art. 1 pkt 25 projektu ustawy). W art. 37 ustawy o odpadach wprowadzono obowi"zek dla marsza!ka województwa weryfikacji danych dostarczanych przez posiadaczy odpadów w zbiorczych zestawieniach danych, co ma na celu popraw$ ich jako%ci i tym samym popraw$ jako%ci informacji zawartych w obecnie funkcjonuj"cych centralnej i wojewódzkich bazach dotycz"cych wytwarzania i gospodarowania odpadami oraz mo#liwo%) wezwania posiadacza odpadów do korekty tych informacji. Ponadto skrócono termin przekazywania zbiorczych zestawie( danych o rodzajach i ilo%ci odpadów, o sposobach gospodarowania nimi do dnia 15 marca ka#dego roku. Zmiana ta jest zwi"zana z przepisami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/66/WE z dnia 6 wrze%nia 2006 r. w sprawie baterii i akumulatorów oraz zu#ytych baterii i akumulatorów oraz uchylaj"cej dyrektyw$ 91/157/EWG (Dz. Urz. WE L 266 z 26.09.2006, str. 1) i konieczno%ci" ujednolicenia niniejszego projektu z przepisami projektu ustawy transponuj"cej do prawa polskiego t$ dyrektyw$, to jest projektu ustawy o bateriach i akumulatorach. Skrócenie tego terminu podyktowane jest konieczno%ci" wcze%niejszego zebrania na poziomie centralnym wszystkich danych niezb$dnych do przygotowania przez Polsk$ dla Komisji Europejskiej sprawozdania z przepisów dyrektywy 2006/66/WE. W art. 42 ustawy o odpadach zaproponowano zmian$ brzmienia ust. 1a i ust. 3 oraz dodanie ust. 1b i 4. Zmiany te maj" na celu pe!ne zrównanie metod termicznego przekszta!cania zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych oraz tzw. „metod alternatywnych” co do wymaga( w zakresie ochrony %rodowiska, w tym w szczególno%ci umo#liwienie pe!nej kontroli warunków prowadzenia tych procesów oraz ich skuteczno%ci. Ust. 3 i 4 uszczegó!awiaj" i rozszerzaj" dotychczasowe upowa#nienie dla Ministra Zdrowia tak, aby wymagania w stosunku do wszystkich technologii przetwarzania 6

odpadów medycznych i weterynaryjnych by!y na tyle szczegó!owe, #eby mo#na by!o w pe!ni monitorowa) przebieg procesu technologicznego oraz jego skuteczno%), bowiem podstawow" zasad" przy post$powaniu z tego rodzaju odpadami jest zasada przezorno%ci. Rozbudowanie przedmiotowego upowa#nienia jest niezb$dne równie# ze wzgl$du na konieczno%) zapewnienia przestrzegania ustanowionego przepisami dyrektywy 1999/31/WE zakazu sk!adowania odpadów o w!a%ciwo%ciach zaka'nych. Obecnie obowi"zuj"cy stan prawny, a w szczególno%ci wymagania dla prowadzenia procesu dezynfekcji odpadów o charakterze zaka'nym, takich mo#liwo%ci nie daj". W art. 43 ustawy o odpadach dotycz"cych post$powania z komunalnymi osadami %ciekowymi zaproponowano dodanie ust. 1b i 4a, które maj" na celu uszczegó!owienie obowi"zków posiadaczy odpadów. Ponadto w art. 43 zaproponowano modyfikacj$ ust. 6 pkt 2 i 8 w celu zapewnienia spójno%ci z ustaw" z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z pó'n. zm.). Obecne brzmienie pkt 8 obejmuje wy!"cznie uj$cia wody z wód podziemnych. Natomiast proponowane w ustawie nowe brzmienie pkt 8 uwzgl$dnia równie# konieczno%) ochrony obszarów ochronnych uj$) wody. Analiza obecnych uwarunkowa( prawnych wynikaj"cych z Ramowej Dyrektywy Wodnej 2000/60/WE oraz przepisów ustawy – Prawo wodne wskazuje na to, #e w chwili obecnej nie zosta!y jeszcze wyznaczone obszary ochronne zbiorników wód %ródl"dowych. Obszary takie b$d" ustanawiane w drodze aktu prawa miejscowego przez dyrektorów regionalnych zarz"dów gospodarki wodnej. Wobec powy#szego szczególnie w sferze zabezpieczenia potrzeb ludno%ci, uzasadnione jest pozostawienie ogólnego zakazu stosowania komunalnych osadów %ciekowych w ustawie o odpadach na tych obszarach. W art. 45 ustawy o odpadach (art. 1 pkt 31 projektu) dokonano uszczegó!owienia obowi"zków zarz"dzaj"cego spalarni" lub wspó!spalarni" odpadów przez bezpo%rednie odniesienie do konieczno%ci przestrzegania wymaga( w zakresie termicznego przekszta!cania odpadów, które oprócz ustawy o odpadach wynikaj" równie# z przepisów rozporz"dzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 marca 2002 r. w sprawie wymaga( dotycz"cych prowadzenia procesu termicznego przekszta!cania odpadów (Dz. U. Nr 37, poz. 339, z pó'n. zm.). Uchylenie w art. 49a w ust. 1 pkt 6 ustawy o odpadach wynika z wprowadzenia do projektu w art. 2 w ust. 2 nowego pkt 6a. Propozycje zmian zawarte w art. 1 pkt 35 i 37 projektu (art. 54, 54b-54d ustawy o odpadach) obejmuj" procedur$ okre%laj"c" mo#liwo%) zamkni$cia z urz$du w okre%lonych przypadkach sk!adowiska odpadów. Zgodnie z obecnie obowi"zuj"cymi przepisami decyzj$ o zamkni$ciu sk!adowiska odpadów mo#na wyda) na wniosek podmiotu zarz"dzaj"cego sk!adowiskiem. Zmiana ma na celu oddanie w r$ce w!a%ciwego organu do spraw %rodowiska 7

instrumentu prawnego dyscyplinuj"cego zarz"dzaj"cych sk!adowiskami, którzy zgodnie z przepisami prawa np. powinni jeszcze z ko(cem 2005 r. wyst"pi) z wnioskami o ich zamkni$cie, a dotychczas tego nie zrobili. Wymienione wy#ej zmiany umo#liwi" tak#e realizacj$ wspomnianego na wst$pie zadania na!o#onego na Ministra &rodowiska „Krajowym planem gospodarki odpadami 2010”. W art. 53 ustawy o odpadach (art. 1 pkt 34 projektu) rozszerzono zawarto%) wniosku o wydanie decyzji zatwierdzaj"cej instrukcj$ eksploatacji sk!adowiska oraz zawarto%) samej decyzji przez wprowadzenie obowi"zku sporz"dzania planu awaryjnego w szczególno%ci na wypadek wykrycia zmian w jako%ci wód gruntowych. Konieczno%) zmiany wynika z zapewnienia spójno%ci z przepisami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 1999/31/WE w sprawie sk!adowania odpadów (za!"cznik III pkt 4b w zwi"zku z art. 9 pkt c dyrektywy). Wype!nieniem zada( na!o#onych Kpgo 2010 s" tak#e zaproponowane zmiany w art. 55 w ust. 1 dotycz"cym zakazów sk!adowania (art. 1 pkt 38 projektu ustawy). Ponadto dodano art. 57a wskazuj"cy na rodzaje odpadów, które mog" by) sk!adowane na sk!adowisku odpadów innych ni# niebezpieczne i oboj$tne. Przyczyn" zmiany jest konieczno%) uzyskania pe!nej spójno%ci przepisów dotycz"cych sk!adowania odpadów z przepisami dyrektywy 1999/31/WE w sprawie sk!adowania odpadów. W projekcie ustawy zaproponowano równie# zmiany w przepisach karnych. Maj" one na celu u!atwienie egzekwowania realizacji przepisów ustawy dotycz"cych: zasady blisko%ci zawartej w art. 9, przedk!adania w!a%ciwemu organowi informacji niezb$dnych do zamkni$cia sk!adowiska z urz$du, a tak#e innych obowi"zków na!o#onych na posiadaczy odpadów (art. 1 pkt 42 – 48). W projekcie ustawy zrezygnowano z przepisów karnych zwi"zanych ze sk!adowaniem odpadów. Ma to %cis!y zwi"zek z istniej"cymi w ustawie – Prawo ochrony %rodowiska op!atami za korzystanie ze %rodowiska, które s" sankcjami równie# %ci%le zwi"zanymi z nieprawid!owym sk!adowaniem odpadów, przy czym w art. 293 tej ustawy zaostrzono kary za sk!adowanie odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym (art. 2 pkt 3 projektu). W zwi"zku z powy#szym w ustawie o odpadach w niektórych przypadkach w miejsce kar grzywny zaproponowano administracyjne kary pieni$#ne. Doprecyzowano równie# art. 236b ustawy – Prawo ochrony %rodowiska, w zwi"zku z istnieniem ró#nych interpretacji obowi"zków wynikaj"cych z przekazywaniem informacji do krajowego rejestru uwalniania i transferu zanieczyszcze(. Proponowana zmiana art. 290 pozwoli na okre%lenie stawek op!at w rozporz"dzeniu Rady Ministrów w sprawie stawek op!at za korzystanie ze %rodowiska na kilka kolejnych lat, co pozwoli przedsi$biorcom planowanie dzia!a( inwentaryzacyjnych, szczególnie w zakresie gospodarki odpadami. 8

Dokonano równie# zmian w art. 401 tej ustawy w zwi"zku ze zmianami przepisów karnych w ustawie o odpadach oraz zapewnieniem pe!nej spójno%ci z przepisami ustawy o zu#ytym sprz$cie elektrycznym i elektronicznym. Zmiany art. 401 ust. 12a, uwzgl$dniaj"ce zmiany dokonane w ustawie o zu#ytym sprz$cie elektrycznym i elektronicznym, polegaj" na uzupe!nieniu odniesienia do przepisów art. 64 ust. 3 ustawy o zu#ytym sprz$cie elektrycznym i elektronicznym dotycz"cym op!at produktowych za niewype!nienie obowi"zku osi"gni$cia poziomu zbierania zu#ytego sprz$tu. Uzupe!niono równie# odniesienie do kar pieni$#nych, które zosta!y w wy#ej wymienionej ustawie znacz"co rozszerzone. Ze wzgl$du równie# na fakt, #e ustawa z dnia 21 pa'dziernika 2008 r. o zmianie ustawy o zu#ytym sprz$cie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 223, poz. 1464) wprowadzi!a mo#liwo%) przekazywania przez wprowadzaj"cych sprz$t do NFO&iGW %rodków pieni$#nych na publiczne kampanie edukacyjne, nale#a!o wprowadzi) przepis kwalifikuj"cy te %rodki jako przychód NFO&iGW. Projekt ustawy wprowadza zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowi"zkowych, Ubezpieczeniowym

Funduszu

Gwarancyjnym

i

Polskim

Biurze

Ubezpieczycieli

Komunikacyjnych w zakresie organów uprawnionych do przeprowadzania kontroli spe!nienia obowi"zku zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W tym celu umieszczono w katalogu organów uprawnionych lub obowi"zanych do kontroli spe!nienia obowi"zku tego ubezpieczenia Inspekcj$ Ochrony &rodowiska, co umo#liwi Inspekcji kontrol$ prawid!owo%ci prowadzenia stacji demonta#u, jak i wykrywania przypadków nielegalnego demonta#u pojazdów. Z obecnie przeprowadzonych kontroli nielegalnych stacji demonta#u wynika, #e wielu ich w!a%cicieli kupuje stare i uszkodzone pojazdy (niekiedy w ilo%ci kilkudziesi$ciu sztuk), rejestruj" je, a nast$pnie dokonuj" ich rozbiórki na cz$%ci, bez ich wyrejestrowania (co jest mo#liwe tylko przy oddaniu pojazdu do legalnej stacji demonta#u). Z regu!y takie pojazdy nie s" zgodnie z prawem ubezpieczane. Z tego wzgl$du wprowadzenie tego dodatkowego instrumentu umo#liwi Inspekcji, jako jedynemu organowi, który styka si$ podczas swoich dzia!a( z tak" du#" liczb" pojazdów, eliminowanie tego procederu, poprzez informowanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o przypadkach braku ubezpieczenia OC dla pojazdów znajduj"cych si$ w nielegalnych stacjach demonta#u, a w konsekwencji przyniesie wp!ywy do bud#etu pa(stwa z tego tytu!u (art. 3 projektu). W przepisach ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji zosta!a dokonana zmiana dotycz"ca zaw$#enia procesów odzysku, zawartych w za!"czniku nr 5 do ustawy o odpadach, które mo#na zalicza) do osi"gni$tych poziomów odzysku lub recyklingu. Ma to na celu uzyskanie zgodno%ci przepisów obu ustaw (art. 28 ust. 3 i 4 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji). 9

Aby zwi$kszy) skuteczno%) kontroli prowadzonych przez Inspekcj$ Ochrony &rodowiska, zaproponowano dodanie art. 3a zawieraj"cego upowa#nienie dla ministra w!a%ciwego do spraw transportu do wydania rozporz"dzenia dotycz"cego wymaga( dla pojazdów zapewniaj"cych ochron$ %rodowiska lub zdrowia ludzi (art. 4 pkt 1 projektu ustawy). Wprowadzono wymóg stanowi"cy o konieczno%ci osi"gania poziomów odzysku i recyklingu dla pojazdów wycofanych z eksploatacji niezale#nie od daty ich produkcji (jednakowe poziomy odzysku i recyklingu dla pojazdów wyprodukowanych przed dniem 1 stycznia 1980 r. i po tej dacie) (uchylenie ust. 2 w art. 28 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji). U!atwi to realizacj$ zada( przedsi$biorców w zakresie sprawozdawczo%ci, gdy# do stacji demonta#u trafiaj" wyj"tkowo pojazdy ponad 27-letnie, a ustanowienie poziomów dla 2 okresów powoduje konieczno%) prowadzenia dla nich odr$bnej ewidencji. Proponuje si$ równie# rezygnacj$ z za%wiadcze( potwierdzaj"cych odzysk i recykling wystawianych dla przedsi$biorców prowadz"cych stacje demonta#u. Rozliczenie osi"gni$tego przez stacje demonta#u poziomu odzysku i recyklingu nast$powa!o b$dzie na podstawie ewidencji odpadów (w tym stworzenia karty ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji i kart przekazania odpadu, na których przedsi$biorcy prowadz"cy stacje demonta#u b$d" wskazywa) przekazanie danych rodzajów odpadów do zagospodarowania w okre%lonych procesach). Wprowadzono dla prowadz"cych stacje demonta#u mo#liwo%) zaliczania do uzyskanych w danym roku poziomów odzysku i recyklingu masy odpadów pochodz"cych z pojazdów wycofanych z eksploatacji poddanych odzyskowi i recyklingowi do ko(ca stycznia nast$pnego roku, w przypadku gdy odpady te pochodz" z pojazdów wycofanych z eksploatacji przyj$tych w danej stacji demonta#u w okresie od stycznia do grudnia danego roku. Wobec powy#szego sprawozdania sk!adane b$d" przez przedsi$biorców prowadz"cych stacje demonta#u do marsza!ków województw i Narodowego Funduszu Ochrony &rodowiska i Gospodarki Wodnej w terminie do 15 marca nast$pnego roku (art. 28 i uchylenie art. 29 ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji). Dla zapewnienia spójno%ci organów wydaj"cych decyzje w zakresie gospodarki odpadami zaproponowano przeniesienie kompetencji w tym zakresie od wojewody odpowiednio do marsza!ka województwa i regionalnego dyrektora ochrony %rodowiska. Propozycja uchylenia art. 50 i wprowadzenia art. 53a ma na celu zaostrzenie sankcji wobec podmiotów prowadz"cych nielegalny demonta# pojazdów w celu wyeliminowania dzia!alno%ci „szarej strefy” w recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Przyj$cie tej propozycji wymaga!o wprowadzenia odpowiednich zmian w przepisach ustawy – Prawo

10

ochrony %rodowiska w rozdziale dotycz"cym funduszy ochrony %rodowiska i gospodarki wodnej. W celu zapewnienia spójno%ci z przepisami Unii Europejskiej zaproponowano zmiany art. 62 dotycz"cego cz$%ci zamiennych. W projekcie ustawy zaproponowano równie# zmiany w ustawie z dnia 29 czerwca 2007 r. o mi$dzynarodowym przemieszczaniu odpadów (Dz. U. Nr 124, poz. 859) – art. 5 projektu ustawy. W przypadku stwierdzenia odpadów przywiezionych do Polski nielegalnie istnieje konieczno%) okre%lenia sposobu post$powania z przywiezionymi odpadami w celu ograniczenia mo#liwo%ci ich negatywnego oddzia!ywania na %rodowisko oraz unikni$cia ewentualnego zagro#enia dla zdrowia lub #ycia ludzi i zwierz"t. Proponowane postanowienie umo#liwi okre%lenie racjonalnego sposobu gospodarowania odpadami do czasu ostatecznego zako(czenia prowadzonego post$powania (art. 27 i art. 29 projektu ustawy). Sankcje karne w postaci decyzji o wymierzeniu kary pieni$#nej umo#liwi" egzekucj$ okre%lonego w postanowieniu sposobu post$powania z odpadami sprowadzonymi nielegalnie do Polski (art. 32 projektu ustawy). W ustawie z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych wprowadzone zosta!y zmiany maj"ce na celu wskazanie regionalnego dyrektora ochrony %rodowiska jako organu w!a%ciwego do wydawania decyzji administracyjnych na terenach zamkni$tych. Natomiast w ustawie z dnia 3 pa'dziernika 2008 r. o udost$pnianiu informacji o %rodowisku i jego ochronie, udziale spo!ecze(stwa w ochronie %rodowiska oraz o ocenach oddzia!ywania na %rodowisko, w zwi"zku z proponowan" w nowelizacji ustawy o odpadach procedur" zamykania sk!adowisk z urz$du, regionalnemu dyrektorowi ochrony %rodowiska zosta!y nadane uprawnienia do zlecania ekspertyz z zakresu gospodarki odpadami. Zaproponowano

równie#

przepisy

przej%ciowe

w

szczególno%ci

dotycz"ce

wyga%ni$cia decyzji zatwierdzaj"cych instrukcj$ eksploatacji sk!adowiska oraz innych decyzji zwi"zanych z eksploatacj" sk!adowiska. Zwi"zane jest to z konieczno%ci" dostosowania ich do planowanej zmiany w rozporz"dzeniu Ministra &rodowiska z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie szczegó!owych wymaga( dotycz"cych lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamkni$cia, jakim powinny odpowiada) poszczególne typy sk!adowisk odpadów (Dz. U. Nr 61, poz. 549 oraz z 2009 r. Nr 39, poz. 320). Do przepisu przewiduj"cego wyga%ni$cie tych decyzji dodano równie# przepis zobowi"zuj"cy zarz"dzaj"cych sk!adowiskami do uzyskania w odpowiednim terminie nowych decyzji, zgodnych ze znowelizowanymi przepisami tego rozporz"dzenia Ministra &rodowiska. Ustalona w przepisie data 31 grudnia 2009 r., zosta!a skorelowana z dat" zawart" w art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy – Prawo ochrony %rodowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 100, poz. 1085 oraz z 2006 r. Nr 133, poz. 935). Data ta 11

jest granicznym terminem dostosowania si$ sk!adowisk odpadów do wszystkich wymaganych przepisami prawa wymaga( ochrony %rodowiska. W przepisach przej%ciowych wprowadzono równie# obowi"zek ustanowienia zabezpieczenia roszcze( dla sk!adowisk odpadów, które dotychczas takiego zabezpieczenia nie posiadaj". Jest to szczególnie istotne, zw!aszcza #e przepis ten obejmie starsze sk!adowiska, które potencjalnie stanowi" du#e zagro#enie dla %rodowiska. Wprowadzony termin (30 dni od dnia wej%cia w #ycie ustawy) wynika z konieczno%ci przeprowadzenia pó'niejszych, niezb$dnych czynno%ci administracyjnych maj"cych na celu zamkni$cie sk!adowisk odpadów, które nie b$d" spe!nia!y wszystkich wymogów ustanowionych przepisami prawa. Ponadto w zwi"zku z propozycj" wprowadzenia zakazu zbierania okre%lonych rodzajów odpadów (w szczególno%ci pozosta!o%ci z sortowania odpadów komunalnych, komunalnych osadów %ciekowych, odpadów medycznych o w!a%ciwo%ciach zaka'nych) w przepisach przej%ciowych okre%lono termin, w którym dotychczasowe decyzje administracyjne dotycz"ce zbierania tych odpadów wygasn" w ca!o%ci lub w cz$%ci. Ustawa powinna wej%) w #ycie po up!ywie 14 dni od dnia og!oszenia, przy czym wprowadzono trzy wyj"tki dotycz"ce: zakazu sk!adowania odpadów palnych selektywnie zebranych,

ulegaj"cych

biodegradacji

selektywnie

zebranych

oraz

zlikwidowania

dokumentów potwierdzaj"cych odzysk i recykling odpadów pojazdów wycofanych z eksploatacji. Krótki termin wej%cia w #ycie przepisów ustawy spowodowany jest konieczno%ci" jak najszybszego wprowadzenia w #ycie zawartych w projekcie ustawy procedur zwi"zanych z zamykaniem sk!adowisk odpadów z urz$du oraz ustanawianiem zabezpieczenia roszcze( dla sk!adowisk, dla których to zabezpieczenie nie zosta!o jeszcze ustanowione. Umo#liwi to przyspieszenie procesu zamykania sk!adowisk odpadów niespe!niaj"cych wymogów UE i tym samym powinno przyczyni) si$ do wywi"zania si$ Polski ze zobowi"za( na!o#onych Traktatem Akcesyjnym. Projekt ustawy jest zgodny z przepisami Unii Europejskiej. Ustawa nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Jednocze%nie, w zwi"zku z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o dzia!alno%ci lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414 oraz z 2009 r. Nr 42, poz. 337) Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Stosowania Bezdioksynowych Technologii Unieszkodliwiania Niebezpiecznych Odpadów Medycznych w Krakowie (zg!oszenie z dnia 23.11.2007 r.), Polska Izba Gospodarki Odpadami z siedzib" w Warszawie (zg!oszenie z dnia 08.02.2008 r.), Stowarzyszenie Papierników Polskich z siedzib" w *odzi (zg!oszenie z dnia 18.06.2008 r.) oraz Polski Zwi"zek Przemys!u Motoryzacyjnego z siedzib" w Warszawie

12

(zg!oszenie z dnia 02.04.2009 r.) zg!osi!y swoje zainteresowanie pracami nad projektem niniejszej ustawy w nast$puj"cym zakresie: 1) Stowarzyszenie

na

Rzecz

Rozwoju

i

Stosowania

Bezdioksynowych

Technologii Unieszkodliwiania Niebezpiecznych Odpadów Medycznych w Krakowie: a) propozycja wykre%lenia ust. 1a w art. 42 ustawy o odpadach, b) propozycja wykre%lenia w art. 9 ust. 5 ustawy o odpadach, 2) Polska

Izba

Gospodarki

Odpadami



propozycja

likwidacji

barier

i wypracowania u!atwie( w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi dla wspó!pracy sektora publicznego z partnerem prywatnym, 3) Stowarzyszenie

Papierników

Polskich



propozycja

wprowadzenia

w przepisach ustawy o odpadach podtypów sk!adowisk odpadów innych ni# niebezpieczne i oboj$tne, 4) Polski Zwi"zek Przemys!u Motoryzacyjnego – krytyczna opinia w zakresie ograniczenia sposobów wype!niania obowi"zku zapewnienia sieci zbierania pojazdów. Projekt zosta! pozytywnie zaopiniowany przez Komisj$ Wspóln" Rz"du i Samorz"du Terytorialnego.

13

OCENA SKUTKÓW REGULACJI

1. Wskazanie podmiotów, na które oddzia!uje akt normatywny Projekt ustawy dotyczy: 1) przedsi$biorców prowadz"cych dzia!alno%) w zakresie gospodarowania odpadami, a w szczególno%ci zarz"dzaj"cych sk!adowiskami, 2) w!a%ciwych organów ochrony %rodowiska, odpowiadaj"cych za wydawanie decyzji na wytwarzanie i gospodarowanie odpadami oraz za planowanie gospodarki odpadami, a tak#e organów prowadz"cych kontrole w zakresie przestrzegania przepisów ochrony %rodowiska, 3) funduszy ochrony %rodowiska i gospodarki wodnej. 2. Wyniki przeprowadzonych konsultacji spo!ecznych Projekt ustawy zosta! przekazany w ramach konsultacji spo!ecznych do podmiotów zwi"zanych z gospodark" odpadami, organów administracji, stowarzysze( zrzeszaj"cych przedsi$biorców oraz zwi"zków zawodowych wskazanych poni#ej: 1. Wojewodowie, 2. Marsza!kowie województw, 3. Prezydenci miast: Bia!ystok, Bydgoszcz, Gda(sk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, *ód', Olsztyn, Opole, Pozna(, Rzeszów, Szczecin, Toru(, Warszawa, Wroc!aw, Zielona Góra, 4. G!ówny Urz"d Statystyczny, 5. G!ówny Inspektor Ochrony &rodowiska, 6. Narodowy Fundusz Ochrony &rodowiska i Gospodarki Wodnej, 7. NSZZ „Solidarno%)”, 8. OPZZ, 9. Komisja Wspólna Rz"du i Samorz"du Terytorialnego, 10. Pa(stwowa Rada Ochrony &rodowiska, 11. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, 12. Konfederacja Pracodawców Polskich, 13. Business Centre Club – Zwi"zek Pracodawców, 14. Centrum Prawa Ekologicznego, ul. Uniwersytecka 1, 50-951 Wroc!aw, 15. Polski Klub Ekologiczny, ul. S!awkowska 26A, 31-014 Kraków, 14

16. Stowarzyszenie Polskich Przedsi$biorców Gospodarki Odpadami, ul. Grunwaldzka 1, 99-300 Kutno, 17. Krajowa Izba Gospodarcza, ul. Tr$backa 4, 00-074 Warszawa, 18. Polska Izba Ekologii, ul. Warszawska 3, 40-009 Katowice, 19. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyklingu, ul. Karmelicka 30/2, 00-181 Warszawa, 20. Polska Izba Gospodarki Odpadami, ul. Z!ota 44/46, 00-120 Warszawa, 21. Krajowa

Izba

Gospodarki

Odpadami,

Al.

Jerozolimskie

44,

pok.

324/325,

00-024 Warszawa, 22. Instytut na Rzecz Ekorozwoju, ul. Nabielaka 15, lok. 1, 00-743 Warszawa, 23. Instytut Ochrony &rodowiska, ul. Krucza 5/11d, 00-548 Warszawa, 24. Politechnika Warszawska, Instytut Systemów In#ynierii &rodowiska, ul. Nowowiejska 20, 00-653 Warszawa, 25. Politechnika Wroc!awska, Wyb. Wyspia(skiego 27, 50-370 Wroc!aw, 26. Politechnika Pozna(ska, pl. M. Sk!odowskiej-Curie 5, 60-965 Pozna(, 27. Politechnika Gda(ska, ul. Narutowicza 11/12, 80-952 Gda(sk – Wrzeszcz, 28. Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków, 29. Akademia Górniczo Hutnicza im. Stanis!awa Staszica w Krakowie, Al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków. Projekt zosta! tak#e zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa &rodowiska (http://www.mos.gov.pl) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Przeprowadzone konsultacje spo!eczne wp!yn$!y na tre%) projektu ustawy. Uwagi zg!oszone do projektu dotyczy!y najcz$%ciej zasady blisko%ci zawartej w art. 9 ustawy o odpadach, zaproponowanej w projekcie procedury wstrzymywania dzia!alno%ci przez wojewódzkie inspektoraty ochrony %rodowiska, zmian dotycz"cych planowania gospodarki odpadami, propozycji zmian obowi"zków wytwórców odpadów, zmian regulacji dotycz"cych sk!adowania odpadów oraz przepisów karnych. W odniesieniu do art. 9 uwagi do ustawy o odpadach dotyczy!y najcz$%ciej ograniczenia „zasady blisko%ci” we wszystkich przepisach wy!"cznie do procesów unieszkodliwiania. Postulowano równie# przywrócenie uchylonego w projekcie przepisu dotycz"cego „zasady blisko%ci” dla zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych weterynaryjnych. Ponadto propozycje dotyczy!y ograniczenia wspomnianej zasady do obszaru zwi"zku mi$dzygminnego oraz ograniczenia mo#liwo%ci zbierania odpadów pochodz"cych z sektora publicznego do obszaru województwa.

15

W wyniku konsultacji spo!ecznych zrezygnowano z cz$%ci zmian zaproponowanych w art. 9 ustawy o odpadach. Dotyczy to w szczególno%ci rezygnacji z zaw$#enia „zasady blisko%ci” do procesów unieszkodliwiania odpadów oraz rezygnacji z uchylenia przepisu ograniczaj"cego gospodarowanie zaka'nymi odpadami medycznymi i weterynaryjnymi. Pozostawienie ust. 5 w art. 9 zapewni odpowiedni strumie( odpadów dla planowanych w Polsce inwestycji zwi"zanych z wybudowaniem spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych. Jest to szczególnie istotne z uwagi na konieczno%) zapewnienia efektywno%ci ekonomicznej dla tych inwestycji. Natomiast rezygnacja z usuni$cia w art. 9 odniesienia do procesów odzysku zwi"zana jest z konieczno%ci" pozostawienia zaw$#onej „zasady blisko%ci” dla niesegregowanych odpadów komunalnych, pozosta!o%ci z sortowania odpadów komunalnych oraz komunalnych osadów %ciekowych zarówno w odniesieniu do procesów odzysku, jak i unieszkodliwiania. Pozostawienie odniesienia w art. 9 równie# do procesów odzysku zapewni spójno%) i integralno%) przepisów ustawy, nie naruszaj"c jednocze%nie przepisów dyrektywy 2006/12/WE – tak jak to ma miejsce w obecnie obowi"zuj"cym stanie prawnym. Nieprzyj$cie uwag postuluj"cych ograniczenie zbierania niektórych grup odpadów do obszaru województwa oraz ograniczenie mo#liwo%ci odzysku lub unieszkodliwiania tych odpadów do granic obszaru zwi"zku mi$dzygminnego wynika!o z powo!ania do #ycia w projekcie ustawy zwi"zków mi$dzygminnych, których zadaniem jest mi$dzy innymi przej$cie przez nie zada( zwi"zanych z organizacj" systemu gospodarowania odpadami pochodz"cymi z sektora komunalnego na danym obszarze. Dodatkowo ograniczenia zbierania okre%lonych grup odpadów zosta!y wzmocnione wprowadzeniem zakazu zbierania wymienionych w art. 13a sze%ciu grup odpadów, których zbieranie jest nieuzasadnione ze %rodowiskowego punktu widzenia. Odpady te powinny by) transportowane bezpo%rednio do instalacji lub miejsc, w których b$dzie dokonywany ich odzysk lub unieszkodliwianie. W przypadku zaproponowanego w projekcie z dnia 17 pa'dziernika 2007 r. ujednolicenia procedury wstrzymywania dzia!alno%ci, na skutek wniesionych uwag odst"piono od zwi$kszania kompetencji wojewódzkich inspektorów ochrony %rodowiska oraz ograniczania kompetencji organów ochrony %rodowiska. Znaczna cz$%) zg!oszonych w trakcie konsultacji spo!ecznych uwag dotyczy!a nadania nowego kszta!tu systemowi planowania gospodarki odpadami w Polsce. By!y to uwagi zarówno popieraj"ce, jak i neguj"ce przyj$te w projekcie rozwi"zania. Wszelkie uwagi dotycz"ce przepisów reguluj"cych kwestie planowania gospodarki odpadami, zmian w ustawie – Prawo ochrony %rodowiska, cz$%) w zakresie wprowadzenia

16

Subfunduszu gospodarki odpadami, sta!y si$ bezprzedmiotowe z powodu wycofania tych przepisów z projektu ustawy. W wyniku konsultacji spo!ecznych zrezygnowano równie# z likwidacji obowi"zku sk!adania informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach gospodarowania nimi oraz likwidacji decyzji zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Natomiast nie zrezygnowano z propozycji u!atwie( dla wytwórców odpadów, którzy prowadz" dzia!alno%) us!ugow" – przez wprowadzenie nowej decyzji – zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami. W wyniku uwag zmodyfikowano równie# brzmienie przepisów dotycz"cych sk!adowania odpadów. Zmiany te maj" na celu doprecyzowanie przepisów projektu, zw!aszcza zwi"zanych z procedur" zamykania sk!adowisk z urz$du. W odniesieniu do zaproponowanego nowego brzmienia niektórych przepisów karnych uwagi dotyczy!y wysoko%ci ustanowionych administracyjnych kar pieni$#nych oraz zasadno%ci wprowadzania takiego instrumentu prawnego. Wi$kszo%) uwag nie zosta!a przyj$ta z uwagi na brak w obowi"zuj"cych przepisach silnego narz$dzia mobilizuj"cego podmioty dzia!aj"ce w zakresie gospodarki odpadami do przestrzegania przepisów ustawy o odpadach. W wyniku uwag uszczegó!owiono jedynie zakres kryteriów, którymi powinien kierowa) si$ organ wymierzaj"cy wysoko%) kary. Rozszerzenie zakresu nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji spowodowa!o przeniesienie obowi"zków dotycz"cych rocznego sprawozdania o pojazdach wycofanych z eksploatacji z Narodowego Funduszu Ochrony &rodowiska i Gospodarki Wodnej do G!ównego Inspektoratu Ochrony &rodowiska. Ponadto w ustawie o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji zaproponowano zaw$#enie obowi"zku tworzenia sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji do profesjonalnych producentów, importerów i dokonuj"cych wewn"trzwspólnotowego nabycia pojazdów. W wyniku konsultacji spo!ecznych przyj$to uwagi dotycz"ce zaw$#enia dzia!a(, które zaliczane s" do procesów odzysku lub recyklingu. Dodatkowo zrezygnowano w przepisach ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji z funkcjonowania za%wiadcze( potwierdzaj"cych odzysk i recykling; poziom odzysku i recyklingu obliczony b$dzie na postawie prowadzonej przez przedsi$biorc$ ewidencji odpadów. W zwi"zku ze zmianami w podziale zada( i kompetencji w administracji terenowej przeniesiono obowi"zek wydawania decyzji dotycz"cych gospodarki odpadami dla stacji demonta#u do marsza!ka województwa. W okresie, w którym trwa!y uzgodnienia mi$dzyresortowe, Minister Rozwoju Regionalnego, Minister Infrastruktury i Minister &rodowiska podj$li decyzj$ o tym, #e zagadnienia dotycz"ce planowania gospodarki odpadami i gospodarki odpadami komunalnymi zostan" 17

wy!"czone z projektu ustawy i b$d" uwzgl$dnione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czysto%ci i porz"dku w gminach oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Z ustale( Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Infrastruktury wynika, #e projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie ustawy o utrzymaniu czysto%ci i porz"dku w gminach zg!oszony do Programu Prac Legislacyjnych Rady Ministrów na II po!ow$ 2008 r. zostanie przygotowany po przyj$ciu przez Rad$ Ministrów dokumentu rz"dowego „Za!o#enia nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi”. Natomiast na podstawie wy#ej wymienionych za!o#e(, po zako(czeniu konsultacji spo!ecznych i uzgodnie( mi$dzyresortowych zostan" podj$te decyzje odno%nie aktów prawnych, które nale#y znowelizowa) oraz zostanie wyznaczony organ odpowiedzialny za przeprowadzenie powy#szych prac legislacyjnych. Projekt ten b$dzie obejmowa! w szczególno%ci nowelizacj$ przepisów ustawy o odpadach w zakresie dotycz"cym planowania gospodarki odpadami i gospodarowania odpadami komunalnymi (art. 14, 15, 16a i 16b), które zosta!y wy!"czone z niniejszej nowelizacji ustawy o odpadach. Jednocze%nie, w zwi"zku z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o dzia!alno%ci lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414 oraz z 2009 r. Nr 42, poz. 337) Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Stosowania Bezdioksynowych Technologii Unieszkodliwiania Niebezpiecznych Odpadów Medycznych w Krakowie, Polska Izba Gospodarki Odpadami z siedzib" w Warszawie, Stowarzyszenie Papierników Polskich z siedzib" w *odzi oraz Polski Zwi"zek Przemys!u Motoryzacyjnego z siedzib" w Warszawie zg!osi!y swoje zainteresowanie pracami nad projektem niniejszej ustawy. 3. Przedstawienie wyników analizy wp!ywu aktu normatywnego na: 1) sektor finansów publicznych, w tym bud#et pa(stwa i bud#ety jednostek samorz"du terytorialnego Dodatni wp!yw na sektor finansów publicznych mo#e nast"pi) w wyniku wp!ywów z tytu!u zaostrzenia kar za dzia!ania niezgodne z przepisami ustawy o odpadach oraz ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nie mo#na jednak oceni) wysoko%ci wp!ywów

z wprowadzenia kar pieni$#nych, gdy# stosowanie tych kar uzale#nione jest

od przestrzegania przepisów ustawy o odpadach przez przedsi$biorców. Ustalone w projekcie ustawy kary pieni$#ne b$d" mia!y charakter prewencyjny, sk!aniaj"cy raczej do realizacji obowi"zków ustawowych i tym samym unikania przez podmioty p!acenia wspomnianych kar. Warto przy tym nadmieni), #e administracyjne kary pieni$#ne b$d" nowym instrumentem, w nowelizowanych ustawach, którego skuteczno%) zarówno w odniesieniu do egzekucji tych 18

kar, jak i w zakresie mobilizacji podmiotów do przestrzegania przepisów, w pe!ni b$dzie mo#na oceni) dopiero po wej%ciu w #ycie omawianych przepisów. Ponadto w kwestii ewentualnych kosztów ponoszonych przez jednostki samorz"du terytorialnego w zwi"zku z wprowadzon" w projekcie procedur" zamykania sk!adowisk z urz$du warto zwróci) uwag$, #e nadzór taki istnieje ju# obecnie na mocy obowi"zuj"cych przepisów. Organy ochrony %rodowiska sprawuj" nadzór nad wykonaniem przez podmioty obowi"zków wynikaj"cych z decyzji administracyjnych wydanych przez te organy. Obecnie próby zamkni$cia sk!adowisk przy braku wspó!pracy zarz"dzaj"cego sk!adowiskiem powoduj" przeci"ganie si$ tego procesu – de facto generowanie obci"#e(. Ustalenie wyra'nych przes!anek do zamkni$cia sk!adowiska oraz wskazanie procedury zamkni$cia sk!adowiska powinno przyczyni) si$ do zmniejszenia tych obci"#e(. St"d nie powinny wyst"pi) dodatkowe skutki finansowe z wprowadzenia tych przepisów, 2) rynek pracy Zaproponowane w projekcie zmiany b$d" mia!y pozytywny wp!yw na rynek pracy. Wprowadzone ustaw" przepisy zmieniaj"ce ustaw$ o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji maj" na celu skierowanie wi$kszego strumienia wyeksploatowanych pojazdów do stacji demonta#u, co mo#e przyczyni) si$ do zwi$kszenia zatrudnienia w tej bran#y gospodarki odpadami, 3) konkurencyjno%)

gospodarki

i

przedsi$biorczo%),

w

tym

na

funkcjonowanie

przedsi$biorstw Skutki regulacji wynikaj"ce z projektu ustawy b$d" dotyczy!y przede wszystkim zarz"dzaj"cych sk!adowiskami, którzy zobowi"zani zostan" do wyst"pienia z wnioskami o nowe decyzje zatwierdzaj"ce instrukcje eksploatacji sk!adowiska oraz w celu dostosowania do nowych przepisów, o zmian$ zezwole( na prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów. Wprowadzenie nowego rodzaju decyzji administracyjnej – decyzji zatwierdzaj"cej program gospodarki odpadami powinno wp!yn") pozytywnie na dzia!alno%) podmiotów %wiadcz"cych us!ugi w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urz"dze( oraz sprz"tania, konserwacji i napraw. Wspomniane rozwi"zanie polegaj"ce na wprowadzeniu mo#liwo%ci uzyskania jednej decyzji administracyjnej w zakresie wytwarzania odpadów, która mo#e by) wa#na na terenie ca!ego kraju, zmniejszy w sposób istotny ilo%) czynno%ci administracyjnych zwi"zanych z prowadzeniem wy#ej 19

wymienionej dzia!alno%ci. Omawiana regulacja stanowi wi$c du#e u!atwienie dla wielu podmiotów gospodarczych, prowadz"cych dzia!alno%) tak", jak np. usuwanie azbestu z budynków lub oczyszczanie zbiorników zanieczyszczonych substancjami niebezpiecznymi. Wp!yw na funkcjonowanie przedsi$biorstw mo#e nast"pi) w wyniku zaostrzenia kar za dzia!ania niezgodne z przepisami ustawy o odpadach oraz ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nie mo#na jednak oceni) wysoko%ci ewentualnych kosztów ponoszonych przez przedsi$biorców, gdy# stosowanie tych kar uzale#nione jest od przestrzegania przepisów ustawy o odpadach przez przedsi$biorców. Ustalone w projekcie ustawy kary pieni$#ne b$d" mia!y charakter prewencyjny, sk!aniaj"cy raczej do realizacji obowi"zków ustawowych i tym samym unikania prowadzenia dzia!a( usankcjonowanych wysokimi karami. Ze wzgl$du na fakt, #e niniejszy projekt nie wprowadza nowych obowi"zków sprawozdawczych dla przedsi$biorców, równie# z tego tytu!u nie przewiduje si$ dodatkowych obci"#e( finansowych zwi"zanych z funkcjonowaniem przedsi$biorstw, 4) sytuacj$ i rozwój regionalny Brak wp!ywu, 5) ochron$ %rodowiska Projekt ustawy pozytywnie wp!ynie na ochron$ %rodowiska, w szczególno%ci w zakresie ochrony przed uci"#liwo%ciami zwi"zanymi z gospodark" odpadami. Stworzenie mo#liwo%ci zamykania niektórych sk!adowisk z urz$du powinno przyczyni) si$ do ograniczenia ich negatywnego oddzia!ywania na %rodowisko. Jednocze%nie umo#liwi to rozpocz$cie procesów rekultywacji tych obiektów, które nie spe!niaj" wymogów prawa lub nie realizuj" obowi"zków na!o#onych decyzjami administracyjnymi. Zmiana przepisów karnych ma na celu popraw$ przestrzegania przepisów ustawy, a tak#e popraw$ jako%ci prowadzonej przez posiadaczy odpadów ewidencji odpadów. Dobra jako%) prowadzonej ewidencji jest niezb$dna do tworzenia funkcjonalnej statystyki danych dotycz"cych odpadów zarówno na poziomie województw, jak i poziomie centralnym. Zaproponowane w projekcie ujednolicenie procedury wstrzymywania dzia!alno%ci z zakresu gospodarki odpadami mia!o na celu u!atwienie Inspekcji Ochrony &rodowiska realizacji na!o#onych na ni" dzia!a( polegaj"cych na kontroli przestrzegania przepisów ochrony %rodowiska.

20

4. Wskazanie 'róde! finansowania, zw!aszcza je#eli projekt poci"ga za sob" obci"#enie bud#etu pa(stwa lub bud#etów jednostek samorz"du terytorialnego Projekt nie poci"ga za sob" obci"#enia dla bud#etu pa(stwa.

04/05rch

21

Projekt

ROZPORZ!DZENIE MINISTRA "RODOWISKA1) z dnia ………………… w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów Na podstawie art. 36 ust. 14 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251, z pó'n. zm.2)) zarz"dza si$, co nast$puje: 1) 2) 3) 4) 5)

§1. Ustala si$ wzory dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów: wzór karty ewidencji odpadu, który jest okre%lony w za!"czniku nr 1 do rozporz"dzenia; wzór karty ewidencji komunalnych osadów %ciekowych, który jest okre%lony w za!"czniku nr 2 do rozporz"dzenia; wzór karty ewidencji zu#ytego sprz$tu elektrycznego i elektronicznego, który jest okre%lony w za!"czniku nr 3 do rozporz"dzenia; wzór karty ewidencji pojazdu wycofanego z eksploatacji, który jest okre%lony w za!"czniku nr 4 do rozporz"dzenia; wzór karty przekazania odpadu, który jest okre%lony w za!"czniku nr 5 do rozporz"dzenia. §2. Rozporz"dzenie wchodzi w #ycie po up!ywie 14 dni od dnia og!oszenia3). Minister &rodowiska

1)

Minister &rodowiska kieruje dzia!em administracji rz"dowej - %rodowisko na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporz"dzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegó!owego zakresu dzia!ania Ministra &rodowiska (Dz. U. Nr 216, poz. 1606). 2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 88, poz. 587, z 2008 r. Nr 138, poz. 865, Nr 199, poz. 1227 i Nr 223, poz. 1464 oraz z 2009 r. Nr 18, poz. 97. 3) Niniejsze rozporz"dzenie poprzedzone by!o rozporz"dzeniem Ministra &rodowiska z dnia 14 lutego 2006 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. Nr 30, poz. 213), które z dniem wej%cia w #ycie niniejszego rozporz"dzenia traci moc na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia ……………….2009 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr…………. , poz……..).

1

Za#$czniki do rozporz$dzenia Ministra "rodowiska z dnia ………… poz. …

Za#$cznik nr 1 Wzór KARTA EWIDENCJI ODPADU a Nr karty

Rok kalendarzowy

Kod odpadu Rodzaj odpadu Procentowa zawarto%) PCB w odpadzie b Posiadacz odpadów c

Adres d

Miejsce prowadzenia dzia!alno%ci e

Nr REGON

Telefon/fax

Nr karty przekazania odpadu

Masa [Mg] g

Masa przeznaczonych do ponownego u#ycia przedmiotów wyposa#enia i cz$%ci [Mg] l

Metoda unieszkodliwiania D k

Metoda odzysku R j

g, i

Imi$ i nazwisko osoby sporz"dzaj"cej

Un

Gospodarowanie odpadami Odpady przekazane innemu We w!asnym zakresie posiadaczowi odpadów

Masa [Mg]

Sucha masa przyj$tych odpadów [Mg] h

Masa przyj$tych odpadów [Mg] g

Sucha masa wytworzonych odpadów [Mg] h

Masa wytworzonych odpadów [Mg] g

Miesi"c

W

Nr karty przekazania odpadu

Dzia#alno%& w zakresie: f Zb Od

2

Obja%nienia: Nie dotyczy komunalnych osadów %ciekowych stosowanych w celach, o których mowa w art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach oraz prowadz"cego zak!ad przetwarzania, o którym mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zu#ytym sprz$cie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495). b Dotyczy dzia!alno%ci w zakresie unieszkodliwiania PCB. c Imi$ i nazwisko lub nazwa posiadacza odpadów. W przypadku odpadów komunalnych do wype!nienia formularza zobowi"zany jest przedsi$biorca, który uzyska! zezwolenie na prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie odbierania odpadów od w!a%cicieli nieruchomo%ci, o którym mowa w ustawie z dnia 13 wrze%nia 1996 r. o utrzymaniu czysto%ci i porz"dku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008) lub gminna jednostka organizacyjna, o której mowa w ustawie z dnia 13 wrze%nia 1996 r. o utrzymaniu czysto%ci i porz"dku w gminach. d Adres zamieszkania lub siedziby posiadacza odpadów. e Poda) nazw$ gminy oraz adres miejsca prowadzenia dzia!alno%ci. f Zaznaczy) symbolem X w!a%ciwy kwadrat: W – wytwarzanie odpadów, Zb – zbieranie odpadów, Od – odzysk odpadów, Un – unieszkodliwianie odpadów. g Poda) mas$ odpadów z dok!adno%ci" co najmniej do pierwszego miejsca po przecinku dla odpadów innych ni# niebezpieczne; co najmniej do trzeciego miejsca po przecinku dla odpadów niebezpiecznych. h Z dok!adno%ci" do jednego miejsca po przecinku dla odpadów innych ni# niebezpieczne, do trzech miejsc po przecinku dla odpadów niebezpiecznych. Mas$ uwodnion" oraz such" mas$ w formie: masa odpadów/sucha masa odpadów nale#y poda) dla nast$puj"cych rodzajów odpadów uwodnionych: 01 05 05* p!uczki i odpady wiertnicze zawieraj"ce rop$ naftow", 02 02 04 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 02 03 05 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 02 04 03 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 02 05 02 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 02 06 03 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 02 07 05 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 03 03 05 szlamy z odbarwiania makulatury, 03 03 11 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 03 03 10, 04 01 06 osady zawieraj"ce chrom, zw!aszcza z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 04 01 07 osady niezawieraj"ce chromu, zw!aszcza z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 04 02 19* odpady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 04 02 20 odpady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 04 02 19, 05 01 09* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 05 01 10 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 05 01 09, 05 01 13 osady z uzdatniania wody kot!owej, 05 01 14 odpady z kolumn ch!odniczych, 05 01 99 inne niewymienione odpady, 05 06 04 odpady z kolumn ch!odniczych, 05 07 99 inne niewymienione odpady, 06 05 02* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 06 05 03 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 06 05 02, 07 01 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 01 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 01 11, 07 02 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 02 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 02 11, 07 03 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 03 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 03 11, 07 04 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 04 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 04 11, 07 05 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 05 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 05 11, 07 06 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 06 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 06 11, 07 07 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 07 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 07 11, 10 01 20* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 10 01 21 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 10 01 20, 10 01 22* uwodnione szlamy z czyszczenia kot!ów zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 10 01 23 uwodnione szlamy z czyszczenia kot!ów inne ni# wymienione w 10 01 22, 10 01 26 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej 10 02 11* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, a

3

10 02 12 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 02 11, 10 02 15 inne szlamy i osady pofiltracyjne, 10 03 27* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 03 28 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 03 27, 10 04 09* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 04 10 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 04 09, 10 05 08* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 05 09 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 05 08, 10 06 09* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 06 10 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 06 09, 10 07 07* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 07 08 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 07 07, 10 08 19* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 08 20 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 08 19, 10 11 19* odpady sta!e z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 10 11 20 odpady sta!e z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 10 11 19, 10 12 13 szlamy z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 11 01 09* szlamy i osady pofiltracyjne zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 11 01 10 szlamy i osady pofiltracyjne inne ni# wymienione w 11 01 09, 11 02 07* inne odpady zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 11 02 99 inne niewymienione odpady, 12 01 14* szlamy z obróbki metali zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 12 01 15 szlamy z obróbki metali inne ni# wymienione w 12 01 14, 12 03 01* wodne ciecze myj"ce, 12 03 02* odpady z odt!uszczania par", 16 07 08* odpady zawieraj"ce rop´ naftow" lub jej produkty, 16 10 01* uwodnione odpady ciek!e zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 16 10 02 uwodnione odpady ciek!e inne ni# wymienione w 16 10 01, 16 10 03* st$#one uwodnione odpady ciek!e (np. koncentraty) zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 16 10 04 st$#one uwodnione odpady ciek!e (np. koncentraty) inne ni# wymienione w 16 10 03, 19 02 05* szlamy z fizykochemicznej przeróbki odpadów zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 19 02 06 szlamy z fizykochemicznej przeróbki odpadów inne ni# wymienione w 19 02 05, 19 04 04 ciek!e odpady z procesów zeszkliwienia, 19 06 03 ciecze z beztlenowego rozk!adu odpadów komunalnych, 19 06 04 przefermentowane odpady z beztlenowego rozk!adu odpadów komunalnych, 19 06 05 ciecze z beztlenowego rozk!adu odpadów zwierz$cych i ro%linnych, 19 06 06 przefermentowane odpady z beztlenowego rozk!adu odpadów zwierz$cych i ro%linnych, 19 06 99 inne niewymienione odpady, 19 08 05 ustabilizowane komunalne osady %ciekowe, 19 08 10* t!uszcze i mieszaniny olejów z separacji olej/woda inne ni# wymienione w 19 08 09, 19 08 11* szlamy zawieraj"ce substancje niebezpieczne z biologicznego oczyszczania %cieków przemys!owych, 19 08 12 szlamy z biologicznego oczyszczania %cieków przemys!owych inne ni# wymienione w 19 08 11, 19 08 13* osady zawieraj"ce substancje niebezpieczne z innego ni# biologiczne oczyszczania %cieków przemys!owych, 19 08 14 osady pochodz"ce z innych metod oczyszczania %cieków przemys!owych niewymienione w 19 08 13, 19 08 99 inne niewymienione odpady, 19 09 02 osady z klarowania wody, 19 09 99 inne niewymienione odpady, 19 11 03* uwodnione odpady p!ynne, 19 11 05* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 19 11 06 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 19 11 05, 19 11 99 inne niewymienione odpady, 19 13 03* szlamy z oczyszczania gleby i ziemi zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 19 13 04 szlamy z oczyszczania gleby i ziemi inne ni# wymienione w 19 13 03, 19 13 05* szlamy z oczyszczania wód podziemnych zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 19 13 06 szlamy z oczyszczania wód podziemnych inne ni# wymienione w 19 13 05, 19 13 07* odpady ciek!e i st$#one one uwodnione odpady ciek!e (np. koncentraty) z oczyszczania wód podziemnych, zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 19 13 08 odpady ciek!e i st$#one uwodnione odpady ciek!e (np. koncentraty) z oczyszczania wód podziemnych wymienione w 19 13 07, 20 03 04 szlamy ze zbiorników bezodp!ywowych s!u#"cych do gromadzenia nieczysto%ci, 20 03 06 odpady ze studzienek kanalizacyjnych, 4

zgodnie z rozporz"dzeniem Ministra &rodowiska z dnia 27 wrze%nia 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206). i Poda) mas$ odpadów zagospodarowanych we w!asnym zakresie. W przypadku prowadz"cego stacj$ demonta#u poda) mas$ odpadów zagospodarowanych we w!asnym zakresie !"cznie z mas" przeznaczonych do ponownego u#ycia przedmiotów wyposa#enia i cz$%ci pochodz"cych z pojazdów wycofanych z eksploatacji. j Symbole R okre%laj" procesy odzysku polegaj"ce na wykorzystaniu odpadów w ca!o%ci lub w cz$%ci lub prowadz"ce do odzyskania z odpadów substancji lub materia!ów lub energii wraz z ich wykorzystaniem zgodnie z za!"cznikiem nr 5 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. k Symbole D okre%laj" procesy unieszkodliwiania odpadów zgodnie z za!"cznikiem nr 6 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. l Poda) mas$ przedmiotów wyposa#enia i cz$%ci wymontowanych z pojazdów wycofanych z eksploatacji, przeznaczonych do ponownego u#ycia, powsta!ych na skutek przetworzenia w stacji demonta#u.

5

Za#$cznik nr 2 Wzór KARTA EWIDENCJI KOMUNALNYCH OSADÓW "CIEKOWYCH a Nr karty

Wytwórca komunalnych osadów %ciekowych b

Adres c

Nr REGON

Telefon/fax

Rok kalendarzowy

Rodzaj obróbki komunalnych osadów %ciekowych przeprowadzonej przez ich wytwórc$

Sk#ad i w#a%ciwo%ci komunalnych osadów %ciekowych Odczyn pH Zawarto%& metali ci'(kich [mg/kg s.m.] Zawarto%) suchej masy (s.m.) [%] O!ów Zawarto%) substancji organicznych [% s.m.] Kadm Zawarto%) azotu ogólnego [% s.m.] Chrom w tym: azotu amonowego [% s.m.] Zawarto%) fosforu ogólnego [% s.m.] Mied' Zawarto%) wapnia [% s.m.] Nikiel Zawarto%) magnezu [% s.m.] Rt$) Liczba #ywych jaj paso#ytów Cynk P!ynna TAK NIE Ziemista TAK NIE Mazista TAK NIE Posta& osadów: d

Miesi$c

Masa wytworzonych osadów [Mg] e

Masa Posiadacz Adres g zastosowa- odpadówf nych osadów [Mg] e

Nr karty przekazania odpadu h

Miejsce zastosowania osadów i

Powierzchnia zastosowania osadów [ha]

Typ gleby j

Obja%nienia: a Dotyczy komunalnych osadów %ciekowych stosowanych w celach, o których mowa w art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. b Imi$ i nazwisko lub nazwa wytwórcy komunalnych osadów %ciekowych. c Adres zamieszkania lub siedziby wytwórcy komunalnych osadów %ciekowych. d Zaznaczy) symbolem X w!a%ciw" odpowied'. e Poda) mas$ rzeczywist" komunalnych osadów %ciekowych z dok!adno%ci" co najmniej do pierwszego miejsca po przecinku dla odpadów innych ni# niebezpieczne. f Imi$ i nazwisko lub nazwa posiadacza odpadów stosuj"cego komunalne osady %ciekowe. g Adres zamieszkania lub siedziby posiadacza odpadów stosuj"cego komunalne osady %ciekowe. h Dotyczy komunalnych osadów %ciekowych stosowanych w celach o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 2 i 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. i Poda) miejsce zastosowania komunalnych osadów %ciekowych: nazwa województwa, powiatu, gminy, numeru dzia!ki i obr$bu geodezyjnego. j Poda) typ gleby: lekka, %rednia, ci$#ka.

6

Za#$cznik nr 3 Wzór KARTA EWIDENCJI ZU)YTEGO SPRZ*TU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO a Nr karty

Rok kalendarzowy

Prowadz"cy zak!ad przetwarzania c

Adres d

Miejsce prowadzenia dzia!alno%ci e

Nr rejestrowy f

NIP

Telefon/fax

Kod odpadu Rodzaj odpadu Numer i nazwa grupy sprz$tu b Numer i nazwa rodzaju sprz$tu b

Nr REGON

Nr karty przekazania odpadu Masa [Mg] g Un

Imi$ i nazwisko osoby sporz"dzaj"cej

Masa cz$%ci sk!adowych pochodz"cych ze zu#ytego sprz$tu przeznaczonych do ponownego u#ycia [Mg] l

Masa zu#ytego sprz$tu przeznaczonego do ponownego u#ycia [Mg]

Metoda unieszkodliwiania D k

Gospodarowanie odpadami powsta#ymi w wyniku demonta(u zu(ytego sprz'tu Odpady przekazane innemu We w!asnym zakresie posiadaczowi odpadów Masa Nr karty [Mg] g przekazania odpadu Metoda odzysku R j

Wytwarzanie odpadów w wyniku demonta(u zu(ytego sprz'tu Miesi"c Kod Rodzaj Masa odpadu odpadu wytworzonych odpadów [Mg] g

Masa [Mg] g, i

W

Dzia#alno%& w zakresie: h Zb Od

7

Obja%nienia: Dotyczy prowadz"cego zak!ad przetwarzania, o którym mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zu#ytym sprz$cie elektrycznym i elektronicznym. b Numer i nazwa grupy sprz$tu oraz numer i nazwa rodzaju sprz$tu okre%lone w za!"czniku nr 1 do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zu#ytym sprz$cie elektrycznym i elektronicznym. c Imi$ i nazwisko lub nazwa prowadz"cego zak!ad przetwarzania, o którym mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zu#ytym sprz$cie elektrycznym i elektronicznym. d Adres zamieszkania lub siedziby prowadz"cego zak!ad przetwarzania, o którym mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zu#ytym sprz$cie elektrycznym i elektronicznym. e Poda) nazw$ gminy oraz adres miejsca prowadzenia dzia!alno%ci. f Numer rejestrowy nadany prowadz"cemu zak!ad przetwarzania zu#ytego sprz$tu elektrycznego i elektronicznego przez G!ównego Inspektora Ochrony &rodowiska, zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zu#ytym sprz$cie elektrycznym i elektronicznym. g Poda) mas$ odpadów z dok!adno%ci" co najmniej do pierwszego miejsca po przecinku dla odpadów innych ni# niebezpieczne; co najmniej do trzeciego miejsca po przecinku dla odpadów niebezpiecznych. h Zaznaczy) symbolem X w!a%ciw" odpowied': W – wytwarzanie odpadów, Zb – zbieranie odpadów, Od – odzysk odpadów, Un – unieszkodliwianie odpadów. i Poda) mas$ odpadów zagospodarowanych we w!asnym zakresie !"cznie z mas" zu#ytego sprz$tu przeznaczonego do ponownego u#ycia i mas" cz$%ci sk!adowych pochodz"cych ze zu#ytego sprz$tu przeznaczonych do ponownego u#ycia. j Symbole R okre%laj" procesy odzysku polegaj"ce na wykorzystaniu odpadów w ca!o%ci lub w cz$%ci lub prowadz"ce do odzyskania z odpadów substancji lub materia!ów lub energii wraz z ich wykorzystaniem zgodnie z za!"cznikiem nr 5 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. k Symbole D okre%laj" procesy unieszkodliwiania odpadów zgodnie z za!"cznikiem nr 6 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. l Poda) mas$ cz$%ci sk!adowych pochodz"cych ze zu#ytego sprz$tu przeznaczonych do ponownego u#ycia, powsta!ych na skutek przetworzenia w zak!adzie przetwarzania , o którym mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zu#ytym sprz$cie elektrycznym i elektronicznym. a

8

Za#$cznik nr 4 Wzór KARTA EWIDENCJI POJAZDU WYCOFANEGO Z EKSPLOATACJI a Nr karty

Rok kalendarzowy

Prowadz"cy stacj$ demonta#u b

Adres c

Miejsce prowadzenia dzia!alno%ci d

Nr REGON

NIP

Telefon/fax

Kod odpadu przyj$tego do stacji demonta#u Rodzaj odpadu

Nr karty przekazania odpadu Masa [Mg] e Dzia#alno%& w zakresie: f Zb Od

Un

Nr karty przekazania odpadu

Masa [Mg] e

Metoda unieszkodliwiania D i

We w!asnym zakresie

Odpady przekazane innemu posiadaczowi odpadów

Imi$ i nazwisko osoby sporz"dzaj"cej

Gospodarowanie odpadami powsta#ymi w wyniku demonta(u pojazdu wycofanego z eksploatacji

Metoda odzysku R h

Masa wytworzonych odpadów [Mg] e

Rodzaj odpadu

Kod odpadu

Wytwarzanie odpadów w wyniku demonta(u pojazdu wycofanego z eksploatacji

Miesi"c

Masa cz$%ci przeznaczonych do ponownego u#ycia [Mg]

Rodzaj cz$%ci przeznaczonych do ponownego u#ycia

Cz'%ci przeznaczone do ponownego u(ycia

Masa [Mg] e, g

W

9

Obja%nienia: a Dotyczy prowadz"cego stacj$ demonta#u, o którym mowa w ustawie z dnia 20 stycznia 2005 r. o recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji. b Imi$ i nazwisko lub nazwa prowadz"cego stacj$ demonta#u pojazdów, o którym mowa w ustawie z dnia 20 stycznia 2005 r. o recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji. c Adres zamieszkania lub siedziby prowadz"cego stacj$ demonta#u, o którym mowa w ustawie z dnia 20 stycznia 2005 r. o recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji. d Poda) nazw$ gminy oraz adres miejsca prowadzenia dzia!alno%ci. e Poda) mas$ odpadów z dok!adno%ci" co najmniej do pierwszego miejsca po przecinku dla odpadów innych ni# niebezpieczne; co najmniej do trzeciego miejsca po przecinku dla odpadów niebezpiecznych. f Zaznaczy) symbolem X w!a%ciw" odpowied': W – wytwarzanie odpadów, Zb – zbieranie odpadów, Od – odzysk odpadów, Un – unieszkodliwianie odpadów. g Poda) mas$ odpadów zagospodarowanych we w!asnym zakresie. h Symbole R okre%laj" procesy odzysku polegaj"ce na wykorzystaniu odpadów w ca!o%ci lub w cz$%ci lub prowadz"ce do odzyskania z odpadów substancji lub materia!ów lub energii wraz z ich wykorzystaniem zgodnie z za!"cznikiem nr 5 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. i Symbole D okre%laj" procesy unieszkodliwiania odpadów zgodnie z za!"cznikiem nr 6 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.

10

Za#$cznik nr 5 Wzór

KARTA PRZEKAZANIA ODPADU Posiadacz odpadów, który przekazuje odpad b, c

Nr karty a Prowadz"cy dzia!alno%) w zakresie transportu odpadu b, d

Rok kalendarzowy Posiadacz odpadów, który przejmuje odpad b

Adres e

Adres d, e

Adres e

Telefon/fax

Telefon/fax d

Telefon/fax

Nr REGON

Nr REGON d

Nr REGON

Miejsce przeznaczenia odpadów f

Wnioskuj$ o wydanie dokumentu potwierdzaj"cego odzysk i recykling g

Kod odpadu Data/miesi$c h

TAK

NIE

Rodzaj odpadu Masa Sucha masa przekazanych wytworzonych odpadów [Mg] i odpadów [Mg] j

Numer rejestracyjny pojazdu, przyczepy lub naczepy d, k

Potwierdzam przekazanie odpadu

Potwierdzam wykonanie us!ugi transportu odpadu d

Potwierdzam przej$cie odpadu

data, piecz$) i podpis

data, piecz$) i podpis

data, piecz$) i podpis 11

Obja%nienia: a Numer nadawany jest przez posiadacza odpadów, który przekazuje odpad. b Imi$ i nazwisko lub nazwa podmiotu. c W przypadku odpadów komunalnych do wype!nienia formularza zobowi"zany jest przedsi$biorca, który uzyska! zezwolenie na prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie odbierania odpadów od w!a%cicieli nieruchomo%ci, o którym mowa w ustawie z dnia 13 wrze%nia 1996 r. o utrzymaniu czysto%ci i porz"dku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008) lub gminna jednostka organizacyjna, o której mowa w ustawie z dnia 13 wrze%nia 1996 r. o utrzymaniu czysto%ci i porz"dku w gminach. d W przypadku, gdy odpad jest transportowany kolejno przez dwóch lub wi$cej prowadz"cych dzia!alno%) w zakresie transportu odpadów, w oznaczonych rubrykach nale#y poda) wymagane dane i podpisy wszystkich prowadz"cych dzia!alno%) w zakresie transportu odpadów z zachowaniem kolejno%ci transportowania odpadu. e Adres zamieszkania lub siedziby podmiotu. f Adres miejsca odbioru odpadu, pod który nale#y dostarczy) odpad, wskazany przez posiadacza odpadu prowadz"cemu dzia!alno%) w zakresie transportu odpadów. g Dotyczy dokumentów wystawianych przez prowadz"cych odzysk lub recykling na podstawie ustawy z dnia o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. h W przypadku odpadów niebezpiecznych poda) dat$ przekazania odpadu. Karta mo#e by) stosowana jako jednorazowa karta przekazania odpadu lub jako zbiorcza karta przekazania odpadu, obejmuj"ca odpad danego rodzaju przekazywany !"cznie w czasie jednego miesi"ca kalendarzowego, za po%rednictwem tego samego prowadz"cego dzia!alno%) w zakresie transportu odpadów temu samemu posiadaczowi odpadów. i Poda) mas$ odpadów z dok!adno%ci" co najmniej do pierwszego miejsca po przecinku dla odpadów innych ni# niebezpieczne; co najmniej do trzeciego miejsca po przecinku dla odpadów niebezpiecznych. j Z dok!adno%ci" do jednego miejsca po przecinku dla odpadów innych ni# niebezpieczne, do trzech miejsc po przecinku dla odpadów niebezpiecznych. Mas$ uwodnion" oraz such" mas$ w formie: masa odpadów/sucha masa odpadów nale#y poda) dla nast$puj"cych rodzajów odpadów uwodnionych: 01 05 05* p!uczki i odpady wiertnicze zawieraj"ce rop$ naftow", 02 02 04 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 02 03 05 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 02 04 03 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 02 05 02 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 02 06 03 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 02 07 05 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 03 03 05 szlamy z odbarwiania makulatury, 03 03 11 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 03 03 10, 04 01 06 osady zawieraj"ce chrom, zw!aszcza z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 04 01 07 osady niezawieraj"ce chromu, zw!aszcza z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 04 02 19* odpady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 04 02 20 odpady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 04 02 19, 05 01 09* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 05 01 10 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 05 01 09, 05 01 13 osady z uzdatniania wody kot!owej, 05 01 14 odpady z kolumn ch!odniczych, 05 01 99 inne niewymienione odpady, 05 06 04 odpady z kolumn ch!odniczych, 05 07 99 inne niewymienione odpady, 06 05 02* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 06 05 03 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 06 05 02, 07 01 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 01 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 01 11, 07 02 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 02 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 02 11, 07 03 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 03 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 03 11, 07 04 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 04 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 04 11, 07 05 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 05 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 05 11, 07 06 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 06 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 06 11, 07 07 11* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 07 07 12 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 07 07 11, 10 01 20* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 12

10 01 21 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 10 01 20, 10 01 22* uwodnione szlamy z czyszczenia kot!ów zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 10 01 23 uwodnione szlamy z czyszczenia kot!ów inne ni# wymienione w 10 01 22, 10 01 26 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej 10 02 11* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 02 12 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 02 11, 10 02 15 inne szlamy i osady pofiltracyjne, 10 03 27* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 03 28 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 03 27, 10 04 09* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 04 10 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 04 09, 10 05 08* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 05 09 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 05 08, 10 06 09* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 06 10 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 06 09, 10 07 07* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 07 08 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 07 07, 10 08 19* odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej zawieraj"ce oleje, 10 08 20 odpady z uzdatniania wody ch!odz"cej inne ni# wymienione w 10 08 19, 10 11 19* odpady sta!e z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 10 11 20 odpady sta!e z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 10 11 19, 10 12 13 szlamy z zak!adowych oczyszczalni %cieków, 11 01 09* szlamy i osady pofiltracyjne zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 11 01 10 szlamy i osady pofiltracyjne inne ni# wymienione w 11 01 09, 11 02 07* inne odpady zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 11 02 99 inne niewymienione odpady, 12 01 14* szlamy z obróbki metali zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 12 01 15 szlamy z obróbki metali inne ni# wymienione w 12 01 14, 12 03 01* wodne ciecze myj"ce, 12 03 02* odpady z odt!uszczania par", 16 07 08* odpady zawieraj"ce rop´ naftow" lub jej produkty, 16 10 01* uwodnione odpady ciek!e zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 16 10 02 uwodnione odpady ciek!e inne ni# wymienione w 16 10 01, 16 10 03* st$#one uwodnione odpady ciek!e (np. koncentraty) zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 16 10 04 st$#one uwodnione odpady ciek!e (np. koncentraty) inne ni# wymienione w 16 10 03, 19 02 05* szlamy z fizykochemicznej przeróbki odpadów zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 19 02 06 szlamy z fizykochemicznej przeróbki odpadów inne ni# wymienione w 19 02 05, 19 04 04 ciek!e odpady z procesów zeszkliwienia, 19 06 03 ciecze z beztlenowego rozk!adu odpadów komunalnych, 19 06 04 przefermentowane odpady z beztlenowego rozk!adu odpadów komunalnych, 19 06 05 ciecze z beztlenowego rozk!adu odpadów zwierz$cych i ro%linnych, 19 06 06 przefermentowane odpady z beztlenowego rozk!adu odpadów zwierz$cych i ro%linnych, 19 06 99 inne niewymienione odpady, 19 08 05 ustabilizowane komunalne osady %ciekowe, 19 08 10* t!uszcze i mieszaniny olejów z separacji olej/woda inne ni# wymienione w 19 08 09, 19 08 11* szlamy zawieraj"ce substancje niebezpieczne z biologicznego oczyszczania %cieków przemys!owych, 19 08 12 szlamy z biologicznego oczyszczania %cieków przemys!owych inne ni# wymienione w 19 08 11, 19 08 13* osady zawieraj"ce substancje niebezpieczne z innego ni# biologiczne oczyszczania %cieków przemys!owych, 19 08 14 osady pochodz"ce z innych metod oczyszczania %cieków przemys!owych niewymienione w 19 08 13, 19 08 99 inne niewymienione odpady, 19 09 02 osady z klarowania wody, 19 09 99 inne niewymienione odpady, 19 11 03* uwodnione odpady p!ynne, 19 11 05* osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 19 11 06 osady z zak!adowych oczyszczalni %cieków inne ni# wymienione w 19 11 05, 19 11 99 inne niewymienione odpady, 19 13 03* szlamy z oczyszczania gleby i ziemi zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 19 13 04 szlamy z oczyszczania gleby i ziemi inne ni# wymienione w 19 13 03, 19 13 05* szlamy z oczyszczania wód podziemnych zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 19 13 06 szlamy z oczyszczania wód podziemnych inne ni# wymienione w 19 13 05, 13

19 13 07* odpady ciek!e i st$#one one uwodnione odpady ciek!e (np. koncentraty) z oczyszczania wód podziemnych, zawieraj"ce substancje niebezpieczne, 19 13 08 odpady ciek!e i st$#one uwodnione odpady ciek!e (np. koncentraty) z oczyszczania wód podziemnych wymienione w 19 13 07, 20 03 04 szlamy ze zbiorników bezodp!ywowych s!u#"cych do gromadzenia nieczysto%ci, 20 03 06 odpady ze studzienek kanalizacyjnych, zgodnie z rozporz"dzeniem Ministra &rodowiska z dnia 27 wrze%nia 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206). k Dotyczy odpadów niebezpiecznych.

14

Uzasadnienie Projekt rozporz"dzenia stanowi wykonanie upowa#nienia zawartego w art. 36 ust. 14 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 39, poz. 251, z pó'n. zm.) w brzmieniu nadanym ustaw" z dnia 2009 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr , poz. ). W zwi"zku z nowelizacj" ustawy o odpadach projekt rozporz"dzenia ma szerszy zakres ni# dotychczas obowi"zuj"ce rozporz"dzenie Ministra &rodowiska z dnia 14 lutego 2006 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. Nr 30, poz. 213). Przedmiotowy projekt rozporz"dzenia wprowadza wzory kart ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji na których przedsi$biorcy prowadz"cy stacje demonta#u b$d" dokumentowa) przekazanie danych rodzajów odpadów do zagospodarowania w okre%lonych procesach. Ponadto, projekt uzupe!nia obecnie obowi"zuj"ce rozporz"dzenie w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów. W za!"czniku nr 1, we wzorze karty ewidencji odpadu, w cz$%ci posiadacza odpadów wyodr$bniono kolumn$ „Miejsce prowadzenia dzia!alno%ci” okre%laj"c" adres i gmin$, gdzie prowadzona jest dzia!alno%). Pozwoli to szczegó!owo okre%li) ilo%) odpadów wytworzonych lub zagospodarowanych w danej gminie. Wyodr$bniono tak#e kolumn$ „Sucha masa wytworzonych odpadów [Mg]” oraz kolumn$ „Sucha masa przyj$tych odpadów [Mg]”, zgodnie z wymaganiami rozporz"dzenia nr 2150/2002/WE. W za!"czniku nr 2, we wzorze karty ewidencji komunalnych osadów %ciekowych, wyodr$bniono kolumn$ „Nr karty przekazania odpadu” dotycz"c" komunalnych osadów %ciekowych stosowanych w celach o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 2 i 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. We wzorze karty ewidencji zu#ytego sprz$tu elektrycznego i elektronicznego (za!"cznik nr 3) przeniesiona zosta!a rubryka „Nr karty przekazania odpadu” oraz „Masa [Mg]”. Wyodr$bniono tak#e kolumn$ „Miejsce prowadzenia dzia!alno%ci” okre%laj"c" adres i gmin$, gdzie prowadzona jest dzia!alno%). Zgodnie z wymaganiami projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw, wprowadzono rezygnacj$ z za%wiadcze( potwierdzaj"cych odzysk i recykling wystawianych dla przedsi$biorców prowadz"cych stacje demonta#u. Rozliczenie osi"gni$tego przez stacje demonta#u poziomu odzysku i recyklingu nast$powa!o b$dzie na podstawie ewidencji odpadów. W zwi"zku z powy#szym w za!"czniku nr 4 wprowadzono wzór karty ewidencji pojazdu wycofanego z eksploatacji. W za!"czniku nr 5, we wzorze karty przekazania odpadu, uwzgl$dniono wymagania ustawy z dnia o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi dotycz"ce dokumentów wystawianych przez prowadz"cych odzysk lub recykling rozszerzono wzór karty o pozycje umo#liwiaj"c" wnioskowanie o wydani dokumentu potwierdzaj"cego odzysk lub recykling. Wyodr$bniono równie# kolumn$ „Sucha masa odpadów [Mg]”. Projekt rozporz"dzenia nie zawiera przepisów technicznych i nie wymaga notyfikacji Unii Europejskiej. Projekt rozporz"dzenia jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

15

Ocena Skutków Regulacji 1. Podmioty, na które oddzia#uje niniejszy akt normatywny Rozporz"dzenie dotyczy posiadaczy odpadów oraz prowadz"cych dzia!alno%) w zakresie transportu odpadów obowi"zanych do prowadzenia ewidencji odpadów. Dost$p do informacji zamieszczanych w kartach ewidencyjnych odpadów jest zapewniony ustaw" o odpadach organom przeprowadzaj"cym kontrole oraz marsza!kowi województwa. 2. Konsultacje Projekt rozporz"dzenia zostanie rozes!any do urz$dów marsza!kowskich i wojewódzkich, do ogólnokrajowych organizacji, zrzeszaj"cych przedsi$biorców z ró#nych dziedzin gospodarki oraz zostanie zamieszczony w serwisie internetowym Ministerstwa &rodowiska. 3. Wp#yw na sektor finansów publicznych, w tym bud(et pa+stwa i bud(ety jednostek samorz$du terytorialnego Brak wp!ywu na bud#ety jednostek administracji rz"dowej i samorz"dowej. 4. Wp#yw na rynek pracy Brak wp!ywu. 5. Wp#yw na konkurencyjno%& gospodarki i przedsi'biorczo%&, w tym na funkcjonowanie przedsi'biorstw Brak wp!ywu. 6. Wp#yw na sytuacj' i rozwój regionów Brak wp!ywu.

14/05/BS 16

Projekt

ROZPORZ!DZENIE MINISTRA GOSPODARKI1) z dnia w sprawie przetwarzania odpadów zawieraj$cych azbest w urz$dzeniach przewo,nych

Na podstawie art. 38a ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251, Nr 88 poz.587 i Nr 138, poz. 865, Nr 199, poz. 1227 i Nr 223, poz. 1464 oraz z 2009 r. Nr 18, poz. 97) zarz"dza si$, co nast$puje: § 1. Rozporz"dzenie okre%la: 1) szczegó!owe warunki przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych, w tym parametry, takie jak: temperatura, ci%nienie, czas prowadzenia procesu oraz stopie( rozdrobnienia odpadów; 2) sposób i warunki przygotowania odpadów zawieraj"cych azbest do przetwarzania; 3) sposób i zakres prowadzenia monitoringu procesu, w tym parametrów, o których mowa w pkt 1, oraz metodyk$ i cz$stotliwo%) bada( odpadów powsta!ych w wyniku prowadzenia procesów przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest; 4) warunki prowadzenia procesu odzysku dla odpadów powstaj"cych w wyniku przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych. § 2. Odpady zawieraj"ce azbest s" przetwarzane w urz"dzeniach przewo'nych, które zapewniaj" doprowadzenie odpadów zawieraj"cych azbest do takiej postaci, #e stwierdzenie obecno%ci w!ókien azbestu nie jest mo#liwe. § 3. 1. Odpady zawieraj"ce azbest s" rozdrabniane w hermetycznej cz$%ci urz"dzenia do wielko%ci nie wi$kszej ni# 20 mm. 2. Odpady zawieraj"ce azbest, które nie wymagaj" transportu do urz"dzenia przewo'nego, s" umieszczane bezpo%rednio w zsypie urz"dzenia przewo'nego. 3. Uk!ad do wprowadzania odpadów azbestowych jest hermetyzowany w celu zabezpieczenia przed emisj" w!ókien azbestowych do otoczenia w trakcie za!adunku oraz podczas pracy urz"dzenia. § 4. 1. Odpady zawieraj"ce azbest nale#y podda) rozgrzaniu do temperatury minimum 900ºC i utrzyma) je w takiej temperaturze tak d!ugo, aby umo#liwi) ca!kowite unicestwienie zawartych w odpadach w!ókien azbestowych. 1)

Minister Gospodarki kieruje dzia!em administracji rz"dowej – gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporz"dzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegó!owego zakresu dzia!ania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 216, poz. 1593).

2. Minimalny czas utrzymywania odpadów w temperaturze wi$kszej b"d' równej 900ºC wynosi 3 minuty. 3. W procesie przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest dopuszczalne jest stosowanie substancji dodatkowych, które pozwol" na obni#enie temperatury procesu i skrócenie czasu jego trwania. 4. W trakcie procesu nale#y zagwarantowa) podci%nienie w zakresie 1 - 10 mbar (milibarów). § 5. 1. Maksymalna emisja w!ókien azbestu wprowadzanych do powietrza emitorem urz"dzenia przewo'nego wynosi 0,1 mg/m3. 2. Dla urz"dzenia przewo'nego pomiary emisji w!ókien azbestu do powietrza prowadzi si$ przy pierwszym uruchomieniu urz"dzenia przewo'nego w nowej lokalizacji. 3. Okresowe pomiary emisji w!ókien azbestu do powietrza prowadzi si$ z cz$stotliwo%ci" 2 razy na sze%) miesi$cy. Je%li urz"dzenie przewo'ne pracuje krócej ni# sze%) miesi$cy w jednej lokalizacji, przeprowadza si$ jeden pomiar emisji do powietrza. 4. Okresowe pomiary emisji w!ókien azbestu do powietrza, o których mowa w ust. 3, mog" by) prowadzone raz na rok, je#eli wyniki kolejnych pi$ciu pomiarów nie przekraczaj" dopuszczalnej maksymalnej emisji w!ókien azbestu do powietrza i nie ró#ni" si$ mi$dzy sob" o wi$cej ni# 5 %. § 6. 1. St$#enie liczbowe respirabilnych w!ókien azbestu w powietrzu jest badane w rejonie prac zwi"zanych z transportem i roz!adunkiem odpadów zawieraj"cych azbest oraz na stanowiskach obs!ugi urz"dzenia przewo'nego w czasie jego pracy. 2. St$#enie liczbowe respirabilnych w!ókien azbestu w powietrzu na stanowiskach obs!ugi nie mo#e przekracza) warto%ci okre%lonych w przepisach dotycz"cych najwy#szych dopuszczalnych st$#e( i nat$#e( czynników szkodliwych dla zdrowia w %rodowisku pracy. 3. St$#enie liczbowe respirabilnych w!ókien azbestu w %rodowisku nie mo#e przekracza) warto%ci okre%lonych w przepisach dotycz"cych warto%ci odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu. § 7. 1 Urz"dzenia przewo'ne spe!niaj" standardy emisyjne z instalacji spalania odpadów, o których mowa w przepisach dotycz"cych standardów emisyjnych z instalacji. 2. Urz"dzenia przewo'ne nie emituj" #adnych substancji ciek!ych. § 8. 1. Odpady powstaj"ce po procesie przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych nie mog" zawiera) w!ókien azbestu. 2. Odpady powstaj"ce po procesie przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest powinny by) poddane okresowemu co miesi$cznemu badaniu na obecno%) w!ókien azbestu. 3. Badanie obecno%ci w!ókien azbestu wykonuje si$ metod" liczenia w!ókien azbestu w transmisyjnej mikroskopii elektronowej. 4. Pobrane próbki oraz wyniki ich bada( z oznaczeniem miejsca, daty pobrania oraz daty badania s" przechowywane przez okres jednego roku przez podmiot prowadz"cy dzia!alno%) w zakresie odzysku odpadów. § 9. 1. Pomiary emisji w!ókien azbestu wykonuje si$ po izokenicznym pobraniu próbki powietrza na filtr i oznaczeniu metod" liczenia w!ókien azbestu w transmisyjnej mikroskopii elektronowej.

2

2. Pomiary temperatury wykonuje si$ dowoln" metod", gwarantuj"ca dok!adno%) pomiaru do 5ºC. 3. Pomiaru ci%nienia nale#y dokonywa) na wylocie gazów procesowych z urz"dzenia przewo'nego. 4. Pomiar ci%nienia wykonuje si$ dowoln" metod", gwarantuj"ca dok!adno%) pomiaru do 10%. 5. Pomiar ci%nienia wykonuje si$ ka#dorazowo po uruchomieniu urz"dzenia przewo'nego oraz nie rzadziej ni# raz w roku kalendarzowym. § 10. 1. Odpady powstaj"ce w wyniku przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych mog" by) poddawane odzyskowi, o ile odpady te nie b$d" zawiera) w!ókien azbestu. 2. Przed przekazaniem tych odpadów podmiotowi posiadaj"cemu zezwolenie na prowadzenie dzia!alno%ci w zakresie odzysku odpadów podmiot odpowiedzialny za przetwarzanie odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniu przewo'nym przekazuje mu próbki i wyniki bada(. 3. Odpady powstaj"ce w wyniku przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest mog" by) stosowane do produkcji wyrobów budowlanych oraz do budowy wa!ów, nasypów kolejowych i drogowych, podbudów dróg i autostrad, nieprzepuszczalnych wyk!adzin czasz osadników ziemnych, rdzeni budowli hydrotechnicznych oraz innych budowli i obiektów budowlanych, w tym fundamentów, pod warunkiem, #e zosta!o to uwzgl$dnione w decyzji wydanej na podstawie przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym lub prawa budowlanego; w przypadku konieczno%ci dostosowania ich sk!adu granulometrycznego do wymaga( realizowanego przedsi$wzi$cia, przed zastosowaniem poddaje si$ kruszeniu. § 11. Rozporz"dzenie wchodzi w #ycie po up!ywie 14 dni od dnia og!oszenia.

Minister Gospodarki

3

Uzasadnienie Projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadza w art. 38a ustawy o odpadach mo#liwo%) przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych. Projekt rozporz"dzenia jest wype!nieniem upowa#nienia ustawowego zawartego w art. 38 a ust. 2 projektu ustawy. Mo#liwo%) przetwarzania tych odpadów w miejscu ich wytworzenia albo w niewielkiej odleg!o%ci, minimalizuje ryzyko nara#enia na kontakt z w!óknami azbestowymi w procesie transportu tych odpadów oraz przyspiesza termin ostatecznej eliminacji azbestu z gospodarki. Projekt rozporz"dzenia okre%la: 1) szczegó!owe warunki przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych, w tym w szczególno%ci takie parametry, jak: temperatura, ci%nienie, czas prowadzenia procesu oraz stopie( rozdrobnienia odpadów, 2) sposób i warunki przygotowania odpadów zawieraj"cych azbest do przetwarzania, 3) sposób i zakres prowadzenia monitoringu procesu, w tym parametrów, o których mowa w pkt 1, oraz metodyk$ i cz$stotliwo%) bada( odpadów powsta!ych w wyniku prowadzenia procesów przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest, 4) warunki prowadzenia procesu odzysku dla odpadów powstaj"cych w wyniku przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych. Najistotniejszym rezultatem ca!ego procesu przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych jest unicestwienie w!ókien azbestu. Urz"dzenie przewo'ne daje mo#liwo%) prowadzenia tego procesu najbli#ej miejsca wytworzenia odpadów zawieraj"cych azbest. Odpady zawieraj"ce azbest powinny zosta) rozdrobnione w hermetycznej cz$%ci urz"dzenia przewo'nego. W projekcie rozporz"dzenia wskazano minimaln" temperatur$ przeprowadzania procesu, zakres ci%nienia utrzymywanego w trakcie trwania procesu oraz minimalny czas jego trwania, dopuszczaj"c mo#liwo%) dodawania substancji obni#aj"cych temperatur$ i skracaj"cych czas trwania procesu przy zachowaniu jego skuteczno%ci w zakresie unicestwiania w!ókien azbestu. Obni#enie temperatury oraz skrócenie czasu trwania procesu redukuj" koszty poboru energii elektrycznej. Eliminacja pylenia odpadów zawieraj"cych azbest jest najwa#niejszym warunkiem na ka#dym etapie procesu. St$#enie w!ókien azbestowych w %rodowisku pracy oraz w powietrzu nie powinno przekracza) st$#e( okre%lonych w rozporz"dzeniu Ministra Pracy i Polityki Spo!ecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie najwy#szych dopuszczalnych st$#e( i nat$#e( czynników szkodliwych dla zdrowia w %rodowisku pracy (Dz. U. Nr 217, poz. 1833) oraz w rozporz"dzeniu Ministra &rodowiska z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie warto%ci odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2003 r. Nr 01, poz. 12). Urz"dzenia przewo'ne, oprócz spe!niania standardów emisji do powietrza w!ókien azbestowych, powinny spe!nia) standardy emisyjne przewidziane dla spalarni odpadów, zgodne z dyrektyw" 2000/76/WE, zawarte w rozporz"dzeniu Ministra &rodowiska dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji (Dz. U. Nr 260, poz. 2181) oraz nie powinny wytwarza) #adnych substancji ciek!ych. Odpady powstaj"ce po procesie przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest powinny podlega) badaniom na obecno%) w!ókien azbestu. Brak obecno%ci w!ókien azbestu, potwierdzony badaniami przeprowadzonymi metod" transmisyjnej mikroskopii elektronowej, umo#liwia wykorzystanie tych odpadów w procesach odzysku. W!a%ciwo%ci tych odpadów pozwalaj" na wykorzystanie ich w budownictwie i drogownictwie.

4

Monitoring procesu jest niezwykle wa#ny, ze wzgl$du na mo#liwo%) emisji niebezpiecznych dla zdrowia ludzi w!ókien azbestu. Pomiary emisji azbestu do powietrza powinny by) wykonywane przy pierwszym uruchomieniu urz"dzenia w nowej lokalizacji. Za!o#eniem jest przemieszczanie urz"dzenia do miejsc gdzie prowadzone s" dzia!ania usuwania wyrobów zawieraj"cych azbest, jednak#e mo#e ono pracowa) w danym miejscu przez d!u#szy okres czasu. Je%li jest to okres do 6 miesi$cy, to pomiary powinny by) wykonane jeszcze raz, je%li jest to okres powy#ej 6 miesi$cy - dwa razy. W przypadku, gdy urz"dzenie b$dzie dzia!a!o w danej lokalizacji ponad 1 rok, a kolejne pomiary (5 pomiarów – pomiar wst$pny i po dwa pomiary na ka#de 6 miesi$cy) nie b$d" przekracza!y warto%ci dopuszczalnych oraz nie b$d" si$ mi$dzy sob" ró#ni!y o wi$cej ni# 5 %, pomiary mog" by) prowadzone raz na rok.

5

Ocena Skutków Regulacji 1.

Wskazanie podmiotów, na które oddzia#uje akt normatywny Projekt rozporz"dzenia dotyczy przedsi$biorców zajmuj"cych si$ przetwarzaniem odpadów zawieraj"cych azbest. Po%rednio dotyczy marsza!ków województw - jako organów, które b$d" wydawa) decyzje administracyjne w przedmiotowym zakresie. Ponadto dotyczy jednostek samorz"du terytorialnego wszystkich szczebli, które mog" by) zainteresowane rozwi"zaniem problemu przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest na swoim terenie poprzez zorganizowanie akcji usuwania wyrobów zawieraj"cych azbest z danego terenu z udzia!em urz"dzenia przewo'nego. Zainteresowane mog" by) tak#e podmioty prowadz"ce sk!adowiska odpadów, które posiadaj" kwater$ do sk!adowania odpadów zawieraj"cych azbest, aby przetwarza) ju# zesk!adowane odpady, albo te# aby ograniczy) sk!adowanie odpadów, które mog" zosta) przetworzone, co mo#e wp!yn") na zaoszcz$dzenie pojemno%ci kwater. 2.

Wyniki przeprowadzonych konsultacji W ramach konsultacji spo!ecznych projekt rozporz"dzenia zostanie przes!any do Marsza!ków Województw, Komisji Wspólnej Rz"du i Samorz"du Terytorialnego, o%rodków naukowych i badawczych (G!ówny Instytut Górnictwa w Katowicach, Instytut Medycyny Pracy w *odzi, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie), fundacji, izb gospodarczych, stowarzysze( przedsi$biorców, zwi"zków zawodowych (Fundacja Wolni bez Azbestu, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, Business Centre Club, Konfederacji Pracodawców Polskich, NSZZ „Solidarno%)”, OPZZ, Zwi"zek Gmin Wiejskich RP, Zwi"zek Miast Polskich, Izba Gospodarcza Wodoci"gi Polskie) oraz przedsi$biorców zwi"zanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem i sk!adowaniem odpadów zawieraj"cych azbest (ATON HT, sk!adowiska odpadów zawieraj"cych azbest, KGHM „Polska Mied'”, ANWIL, Metalurgia S.A., MITTAL STEEL POLAND S.A., Elektrownia Be!chatów S.A.) Ponadto projekt przedmiotowego rozporz"dzenia zostanie umieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki w Biuletynie Informacji Publicznej. 3.

Przedstawienie wyników analizy wp#ywu aktu normatywnego na: a) sektor finansów publicznych, w tym bud(et pa+stwa i bud(ety jednostek samorz$du terytorialnego Brak wp!ywu b) rynek pracy Rozwój firm budowlanych zajmuj"cych si$ demonta#em wyrobów zawieraj"cych azbest.

c) konkurencyjno%& gospodarki i przedsi'biorczo%&, w tym funkcjonowanie przedsi'biorstw Ilo%) stosowanych urz"dze( przewo'nych powinna wp!yn") na obni#enie jednostkowego kosztu przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest. Dost$pno%) do urz"dze( przewo'nych mo#e wp!yn") na powstanie firm, które b$d" oferowa) kompleksow" us!ug$ demonta#u i przetworzenia wyrobów azbestowych. Kompleksowo%) us!ug wp!ynie na obni#enie ich kosztów. Powstanie mo#liwo%) wykorzystywania powsta!ych odpadów w budownictwie i drogownictwie, co mo#e wp!yn") na obni#enie kosztów przedsi$wzi$).

6

d) sytuacj' i rozwój regionalny Projekt rozporz"dzenia po%rednio poprzez wprowadzenie mo#liwo%ci przetwarzania odpadów zawieraj"cych azbest blisko miejsca ich wytworzenia powinien skutkowa) organizowaniem szerokich akcji usuwania wyrobów zawieraj"cych azbest obejmuj"cych wi$ksze tereny, np. gmin$, miasto. Oczyszczenie danego terenu z azbestu wp!ynie pozytywnie na wizerunek danej gminy czy miasta, poprawi jako%) #ycia ludzi, mo#e przyczyni) si$ do wzrostu zainteresowania regionem pod wzgl$dem turystycznym oraz inwestycyjnym. e) ochron' %rodowiska, bezpiecze+stwo i zdrowie ludzi Rozporz"dzenie pozwoli na usprawnienie procesu usuwania wyrobów zawieraj"cych azbest z gospodarki na terenie ca!ego kraju. Zostanie ograniczony do minimum transport odpadów zawieraj"cych azbest eliminuj"c szkodliwe pylenie w!ókien azbestu. Dost$pno%) do urz"dze( przewo'nych powinna tak#e skutkowa) zmniejszeniem ilo%ci dzikich wysypisk odpadów azbestowych oraz zach$ci) samorz"dy lokalne do podejmowania dzia!a( zmierzaj"cych do usuwania wyrobów zawieraj"cych azbest. Przetwarzanie odpadów zawieraj"cych azbest w urz"dzeniach przewo'nych mo#e tak#e ograniczy) potrzeby budowania kolejnych sk!adowisk odpadów niebezpiecznych. Ponadto unicestwienie w!ókien azbestu w odpadach stwarza mo#liwo%) ich wykorzystania w procesach odzysku, a zatem wzro%nie ilo%) odpadów poddawanych odzyskowi, a tak#e zwi$kszy si$ ilo%) odpadów, które mog" by) wykorzystywane w budownictwie i drogownictwie, przy zachowaniu wszelkich norm w!a%ciwych dla tych bran#. 4. Wskazanie ,róde# finansowania, zw#aszcza je(eli projekt poci$ga za sob$ obci$(enie bud(etu pa+stwa lub bud(etów jednostek samorz$du terytorialnego Nie dotyczy.

15/05/BS

7

Projekt

ROZPORZ!DZENIE MINISTRA ZDROWIA1) z dnia ............

w sprawie dopuszczalnych sposobów i warunków unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych

Na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007r. Nr 39, poz. 251, z pó'n. zm.2)) zarz"dza si$, co nast$puje:

§ 1. 1. Rozporz"dzenie okre%la: 1) dopuszczalne sposoby unieszkodliwiania odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych nieposiadaj"cych w!a%ciwo%ciowi zaka'nych; 2) dopuszczalne sposoby unieszkodliwiania zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych; 3) warunki prowadzenia procesów unieszkodliwiania odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych nieposiadaj"cych w!a%ciwo%ci zaka'nych; 4) warunki prowadzenia procesów unieszkodliwiania zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych, w tym temperatur$, ci%nienie, czas prowadzenia procesu oraz stopie( rozdrobnienia odpadów; 5) sposób i zakres prowadzenia monitoringu procesów unieszkodliwiania odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych, zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych oraz metodyk$ i cz$stotliwo%) bada( odpadów 1)

2)

Minister Zdrowia kieruje dzia!em administracji rz"dowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporz"dzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. r. w sprawie szczegó!owego zakresu dzia!ania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 216, poz.1607). Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 88, poz. 587, z 2008 r. Nr 138, poz. 865, Nr 199, poz. 1227 i Nr 223, poz. 1464 oraz z 2009 r. Nr 18, poz. 97.

powsta!ych w wyniku prowadzenia procesów unieszkodliwiania zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych. §2 1. U#yte w rozporz"dzeniu poj$cia oznaczaj": 1) specjalne odpady medyczne- odpady medyczne o kodach 18 01 06*, 18 01 08* i 18 01 10*, s" to odpady niebezpieczne, które zawieraj" substancje chemiczne, o których wiadomo lub co do których istniej" wiarygodne podstawy do s"dzenia, #e wywo!uj" choroby niezaka'ne u ludzi lub innych #ywych organizmów albo mog" by) 'ród!em ska#enia %rodowiska; 2) pozosta!e odpady medyczne - odpady medyczne o kodach 18 01 01, 18 01 04, 18 01 07, 18 01 09 i 18 01 81, s" to odpady medyczne nieposiadaj"ce w!a%ciwo%ci niebezpiecznych; 3) specjalne odpady weterynaryjne – odpady weterynaryjne o kodach 18 02 05*, 18 02 07*, s" to odpady niebezpieczne, które zawieraj" substancje chemiczne, o których wiadomo lub co do których istniej" wiarygodne podstawy do s"dzenia, #e wywo!uj" choroby niezaka'ne u ludzi lub innych #ywych organizmów albo mog" by) 'ród!em ska#enia %rodowiska.

§3 1. Odpady medyczne i weterynaryjne mog" by) unieszkodliwiane w jeden z nast$puj"cych sposobów: 1) autoklawowanie (D9); 2) dezynfekcja termiczna (D9); 3) dzia!anie mikrofalami (D9); 4) obróbka fizyczno-chemiczna inna ni# wymieniona w pkt 1 – 3 (D9); 5) termiczne przekszta!canie odpadów (D10). 2. Sposoby unieszkodliwiania odpadów, o których mowa w ust. 1, prowadzi si$ z zachowaniem parametrów procesu zapewniaj"cych, #e powsta!e odpady nie s" odpadami niebezpiecznymi. 3. Dopuszczalne jest !"czne stosowanie dwóch lub wi$cej sposobów wymienionych w ust. 1 pkt 25 do unieszkodliwiania zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych pod warunkiem uzyskania celu, o którym mowa w ust. 2. 4. W przypadku gdy stosowany jest sposób, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, post$powanie z pozosta!o%ciami po procesie termicznego przekszta!cania odpadów reguluj" odr$bne przepisy. 2

§4 Sposoby unieszkodliwiania poszczególnych odpadów medycznych i weterynaryjnych s" okre%lone w za!"cznikach nr 1 – 3 do rozporz"dzenia. §5 Proces autoklawowania zaka'nych odpadów odpadów medycznych i weterynaryjnych prowadzi si$ w komorach ci%nieniowych nasycon" par" wodn", z zachowaniem parametrów procesu zapewniaj"cych pozbawienie tych odpadów w!a%ciwo%ci zaka'nych. §6 Proces dezynfekcji termicznej zaka'nych odpadów medycznych i weterynaryjnych prowadzi si$ w specjalnie do tego przystosowanych urz"dzeniach lub instalacjach, z zachowaniem parametrów procesu zapewniaj"cych pozbawienie tych odpadów w!a%ciwo%ci zaka'nych.

§7 Proces unieszkodliwiania mikrofalami zaka'nych odpadów medycznych i weterynaryjnych prowadzi si$ w specjalnie do tego przystosowanych urz"dzeniach lub instalacjach, z zachowaniem parametrów procesu zapewniaj"cych pozbawienie tych odpadów w!a%ciwo%ci

zaka'nych.

§8 Proces obróbki fizycznochemicznej odpadów medycznych i weterynaryjnych prowadzi si$ w specjalnie

do

tego

przystosowanych

urz"dzeniach

lub

instalacjach

z

zachowaniem

parametrów procesu zapewniaj"cych pozbawienie tych odpadów w!a%ciwo%ci niebezpiecznych. §9

1. Proces termicznego przekszta!cania odpadów medycznych i weterynaryjnych prowadzi si$ w specjalnie do tego przystosowanych urz"dzeniach lub instalacjach, z zachowaniem parametrów procesu zapewniaj"cych doprowadzenia odpadów do stanu, który nie stwarza zagro#enia dla #ycia, zdrowia ludzi lub dla %rodowiska.

3

2. Szczegó!owe warunki przeprowadzania procesów termicznego przekszta!cania odpadów medycznych i weterynaryjnych s" okre%lone w za!"czniku nr 4 do rozporz"dzenia. § 10 1. Warunkiem zastosowania jednego ze sposobów unieszkodliwiania odpadów, o których mowa w § 3 ust.1, jest uzyskanie pozytywnej opinii dla ka#dego typu urz"dzenia, wydanej przez G!ównego Inspektora Ochrony &rodowiska. 2. Warunkiem zastosowania jednego ze sposobów unieszkodliwiania odpadów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-4, jest uzyskanie pozytywnej opinii dla ka#dego typu urz"dzenia, wydanej przez G!ównego Inspektora Sanitarnego. 3. Opini$, o której mowa w ust. 1 i 2, wydaje si$ podmiotowi zg!aszaj"cemu urz"dzenie na podstawie nast$puj"cych dokumentów: 1) danych technicznych urz"dzenia, wraz ze wskazaniem rodzaju i typu (modelu) urz"dzenia, oraz nazwy i adresu lub siedziby producenta; 2) dok!adnego opisu procesu unieszkodliwiania, z wyszczególnieniem wszystkich jego etapów; 3) wyników bada( mikrobiologicznych procesu unieszkodliwiania w zg!oszonym do zaopiniowania typie urz"dzenia (je#eli kopie, to potwierdzone za zgodno%) z orygina!em), z podaniem dok!adnego opisu u#ytej metody badania; 4) wskazania metody okresowej kontroli mikrobiologicznej skuteczno%ci procesu unieszkodliwiania; 5)

wymaga(

dotycz"cych

pojemników,

w

których

odpady

b$d"

poddawane

unieszkodliwianiu w zg!aszanym typie urz"dzenia; 6) instrukcji obs!ugi urz"dzenia uwzgl$dniaj"cej wymagania dotycz"ce przegl"du technicznego 7) okre%lenia parametrów i warto%ci zapewniaj"cych skuteczne unieszkodliwianie odpadów 8) wskazania parametrów podlegaj"cym rejestracji. 4. Opinia, o której mowa w ust. 1 i 2, okre%la w szczególno%ci: 1) typ urz"dzenia; 2) dok!adne parametry przeprowadzania procesu unieszkodliwiania odpadów dla zg!oszonego do zaopiniowania typu urz"dzenia; 4

3)

parametry

i

warto%ci

zapewniaj"ce

skuteczne

unieszkodliwianie

odpadów 4) wymagania i metody dotycz"ce okresowej kontroli

skuteczno%ci procesu

unieszkodliwiania dla danego typu urz"dzenia; 5)

okre%lenie

parametrów

procesów

unieszkodliwiania

odpadów

podlegaj"cych

monitoringowi 6)

wymagania dotycz"ce pojemników, w których odpady b$d" unieszkodliwianie w

danym typie urz"dzenia; 7) wymagania dotycz"ce okresowego przegl"du technicznego danego urz"dzenia.

5. Koszty wydania opinii, o której mowa w ust. 1 i 2, w wysoko%ci 3 – krotnego najni#szego ustawowego wynagrodzenia za prac$ ponosi wnioskodawca. § 11 1.Dzia!anie ka#dego urz"dzenia lub instalacji, o których mowa w § 5-9, powinno by) monitorowane poprzez wyposa#enie urz"dzenia lub instalacji w graficzny lub komputerowy system do rejestracji podstawowych parametrów procesu charakterystycznych dla ka#dego typu instalacji lub urz"dzenia, okre%lony w opiniach wydanych przez G!ównego Inspektora Ochrony &rodowiska oraz G!ównego Inspektora Sanitarnego, o których mowa w § 10. 2. Ka#de urz"dzenie lub instalacj$, o których mowa w § 5-8, wykorzystywanych do unieszkodliwiania zaka'nych odpadów medycznych oraz zaka'nych odpadów weterynaryjnych, poddaje si$, co najmniej raz na 3 miesi"ce, kontroli skuteczno%ci procesu w zakresie okre%lonym w rozporz"dzeniu Ministra &rodowiska z dnia 13 maja 2004 r. w sprawie warunków, w których uznaje si$, #e odpady nie s" niebezpieczne (Dz. U. Nr 128, poz. 1347) metodami okre%lonymi w pkt 10 za!"cznika nr 2 do tego rozporz"dzenia. § 12 1. Instalacje lub urz"dzenia do przeprowadzania procesów unieszkodliwiania odpadów wyposa#a si$ w: 1) urz"dzenia techniczne do odprowadzania gazów odlotowych, gwarantuj"ce dotrzymanie norm emisyjnych, okre%lonych w odr$bnych przepisach; 2) urz"dzenia techniczne do odzysku ciep!a powstaj"cego w procesie unieszkodliwiania, je#eli 5

stosowany rodzaj instalacji lub urz"dzenia umo#liwia taki odzysk; 3) urz"dzenia techniczne do ochrony gleby oraz wód powierzchniowych i podziemnych, je#eli stosowany rodzaj instalacji lub urz"dzenia tego wymaga; 2. Urz"dzenia do ci"g!ego pomiaru parametrów procesu unieszkodliwiania odpadów oraz urz"dzenia o których mowa w ust. 1 pkt 1, nale#y poddawa) corocznym przegl"dom technicznym oraz kalibracji zgodnie z wymaganiami producenta. 3. Dopuszczalne do wprowadzenia do powietrza ilo%ci gazów lub py!ów oraz dopuszczalne ilo%ci substancji zawartych w %ciekach z procesu unieszkodliwiania odpadów oraz wymagania dotycz"ce prowadzenia pomiarów okre%laj" odr$bne przepisy. 4. W przypadku wyst"pienia zak!óce( d!u#ej ni# 2 godziny w prowadzonym procesie technologicznym unieszkodliwiania odpadów lub w pracy technicznych urz"dze( ochronnych ograniczaj"cych wprowadzanie substancji zanieczyszczaj"cych do %rodowiska, zarz"dzaj"cy instalacj" lub urz"dzeniem do przeprowadzania procesów unieszkodliwiania odpadów: 1)

wstrzymuje dalsze prowadzenie procesu, nie pó'niej ni# po 2 godzinach trwania

zak!óce(; 2) niezw!ocznie podejmuje si$ dzia!ania naprawcze; 3) niezw!ocznie o zaistnia!ej sytuacji powiadamia G!ównego

Inspektora

Ochrony

&rodowiska oraz G!ównego Inspektora Sanitarnego; 4) przedstawia G!ównemu Inspektorowi Ochrony &rodowiska oraz G!ównemu Inspektorowi Sanitarnemu wyniki bada( potwierdzaj"cych skuteczno%) procesu unieszkodliwiania wsadu odpadów z czasu wyst"pienia zak!óce( oraz wsadu odpadów bezpo%rednio po przywróceniu w!a%ciwych parametrów procesowi unieszkodliwiania, lub 5)

przedstawia

G!ównemu

Inspektorowi

Ochrony

&rodowiska

potwierdzaj"cych przywrócenie w!a%ciwych parametrów pracy

wyniki

bada(

technicznym urz"dzeniom

ochronnym ograniczaj"cym wprowadzanie substancji zanieczyszczaj"cych do %rodowiska. 5. *"czny czas trwania zak!óce( prowadzenia procesu dla ci"gów technologicznych pod!"czonych do jednego technicznego urz"dzenia ochronnego nie mo#e przekroczy) 60 godzin rocznie. 6. W przypadku przekroczenia czasu trwania zak!óce( okre%lonego w ust. 5 zarz"dzaj"cy instalacj" lub urz"dzeniem do przeprowadzania procesów unieszkodliwiania odpadów powinien zwróci) si$ o ponowne wydanie opinii dla danego urz"dzenia przez G!ównego Inspektora Ochrony &rodowiska oraz G!ównego Inspektora Sanitarnego.

6

§ 13 1. Opinie, o których mowa w § 10, wydane na podstawie rozporz"dzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie dopuszczalnych sposobów i warunków unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych (Dz. U. z 2003r Nr 8, poz 104 oraz z 2004 r Nr 200, poz. .2061) zachowuj" wa#no%) do ko(ca okresu na jaki zosta!y wydane, jednak#e nie d!u#ej ni# do dnia 31 grudnia 2014r. 2. Dla urz"dze( i instalacji, o których mowa w § 6-10, funkcjonuj"cych w chwili wej%cia w #ycie niniejszego rozporz"dzenia, a nie posiadaj"cych opinii, o której mowa w § 11, nale#y uzyska) t$ opini$ w okresie roku od dnia wej%cia w #ycie niniejszego rozporz"dzenia. § 14 Rozporz"dzenie wchodzi w #ycie po up!ywie 14 dni od dnia og!oszenia.

MINISTER ZDROWIA w porozumieniu MINISTER "RODOWISKA

7

ZA*+CZNIKI do rozporz"dzeni Ministra Zdrowia z dnia …………………2009r. (poz. …..)

ZA-!CZNIK Nr 1 DOPUSZCZALNE

SPOSOBY

UNIESZKODLIWIANIA

ZAKA.NYCH

ODPADÓW

MEDYCZNYCH I ZAKA.NYCH ODPADÓW WETERYNARYJNYCH Lp

Kod1)

Odpady medyczne i weterynaryjne

Sposoby

.

1.

unieszkodliwiania 18

Odpady medyczne i weterynaryjne

18 01

Odpady z medycznej

18 01 02*

Cz$%ci cia!a i organy

diagnozowania,

leczenia

i

profilaktyki 5

18 01 02* Pojemniki na krew i konserwanty s!u#"ce do jej przechowywania (z wy!"czeniem 18 01 03) 18 01 03* Inne odpady, które zawieraj" #ywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materia!u genetycznego, o których wiadomo lub co do których istniej" wiarygodne podstawy do s"dzenia, #e wywo!uj" choroby u ludzi i zwierz"t (np. zainfekowane pieluchomajtki, podpaski, podk!ady), z wy!"czeniem 18 01 80 i 18 01 82

1- 5

3.

18 01 80*

Zu#yte k"piele lecznicze w!a%ciwo%ciach zaka'nych

2, 3, 4, 5

4.

18 01 82*

Pozosta!o%ci z #ywienia pacjentów oddzia!ów zaka'nych

18 02

Odpady z diagnozowania, weterynaryjnej

18 02 02*

Inne odpady, które zawieraj" #ywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materia!u genetycznego, o których wiadomo lub co do których istniej" wiarygodne podstawy do s"dzenia, #e wywo!uj" choroby u ludzi i zwierz"t

2.

5.

aktywne

leczenia

8

biologicznie

i

o

1- 5

1- 5

profilaktyki 1- 5

Za#$cznik Nr 2 DOPUSZCZALNE SPOSOBY UNIESZKODLIWIANIA SPECJALNYCH ODPADÓW MEDYCZNYCH I SPECJALNYCH ODPADÓW WETERYNARYJNYCH

Lp

Kod1)

Odpady medyczne i weterynaryjne

.

Sposoby unieszkodliwiania

18

Odpady medyczne i weterynaryjne

1.

18 01 06*

Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawieraj"ce substancje niebezpieczne

4,5

2.

18 01 08*

Leki cytotoksyczne i cytostatyczne

5

3.

18 01 10*

Odpady amalgamatu dentystycznego

4

18 02

Odpady z diagnozowania, weterynaryjnej

4.

18 02 05*

Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawieraj"ce substancje niebezpieczne

4,5

5.

18 02 07*

Leki cytotoksyczne i cytostatyczne

5

leczenia

9

i

profilaktyki

Za#$cznik Nr 3 DOPUSZCZALNE SPOSOBY UNIESZKODLIWIANIA POZOSTA-YCH ODPADÓW MEDYCZNYCH I POZOSTA-YCH ODPADÓW WETERYNARYJNYCH Lp

Kod1)

Odpady medyczne i weterynaryjne

.

Sposoby unieszkodliwiania

18

Odpady medyczne i weterynaryjne

18 01

Odpady z medycznej

1.

18 01 01

Narz$dzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki (z wy!"czeniem 18 01 03)

5

2.

18 01 04

Inne odpady ni# wymienione w 18 01 03

5

3.

18 01 07

5

4.

18 01 09

Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, inne ni# wymienione w 18 01 06 Leki inne ni# wymienione w 18 01 08

5.

18 01 81

Zu#yte k"piele lecznicze aktywne biologicznie inne ni# wymienione w 18 01 80

5

18 02

Odpady z diagnozowania, weterynaryjnej

6.

18 02 01

5

7.

18 02 03

Narz$dzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki (z wy!"czeniem 18 02 02) Inne odpady ni# wymienione w 18 02 02

8.

18 02 06

Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, inne ni# wymienione w 18 02 05

5

9.

18 02 08

Leki inne ni# wymienione w 18 02 07

5

diagnozowania,

leczenia

leczenia

i

i

profilaktyki

5

profilaktyki

5

Obja%nienia 1) Podane kody odpadów s" okre%lone zgodnie z rozporz"dzeniem Ministra &rodowiska z dnia 27 wrze%nia 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206). Sposoby unieszkodliwiania: 1) autoklawowanie (D9); 2) dezynfekcja termiczna (D9); 3) dzia!anie mikrofalami (D9); 4) obróbka fizyczno-chemiczna inna ni# wymieniona w pkt 2-4 (D9). 5) termiczne przekszta!canie odpadów (D10);

10

Za#$cznik Nr 4 SZCZEGÓ-OWE WARUNKI PRZEPROWADZANIA PROCESÓW TERMICZNEGO PRZEKSZTA-CANIA ODPADÓW MEDYCZNYCH I WETERYNARYJNYCH 1. Termiczny proces przekszta!cania odpadów, zwany dalej "procesem", prowadzi si$ w sposób zapewniaj"cy, aby temperatura gazów powstaj"cych w wyniku spalania, zmierzona w pobli#u wewn$trznej %ciany lub innym reprezentatywnym punkcie komory spalania lub dopalania, wynikaj"cym ze specyfikacji technicznej instalacji, po ostatnim doprowadzeniu powietrza, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach, utrzymywana by!a przez co najmniej 2 sekundy na poziomie nie ni#szym ni# 1.100 °C. 2. Zaka'ne odpady medyczne, podczas termicznego przekszta!cania, umieszcza si$ bezpo%rednio w piecu, bez wcze%niejszego mieszania z innymi kategoriami odpadów. 3. Instalacje lub urz"dzenia do termicznego przekszta!cania odpadów wyposa#a si$ w: 1) co najmniej jeden w!"czaj"cy si$ automatycznie palnik pomocniczy do sta!ego utrzymywania wymaganej temperatury procesu oraz wspomagania jego rozruchu i zatrzymania; palnik wspomaga proces tak d!ugo, a# w komorze spalania b$d" pozostawa!y nieprzekszta!cone odpady; 2) automatyczny system zapobiegania podawaniu odpadów, w instalacjach o dzia!aniu ci"g!ym lub pó!ci"g!ym, pozwalaj"cy na zatrzymanie ich podawania podczas: a) rozruchu do czasu osi"gni$cia wymaganej temperatury, b) procesu, w razie nieosi"gni$cia wymaganej temperatury lub przekroczenia dopuszczalnych warto%ci emisji, 3) urz"dzenia techniczne do odprowadzania gazów spalinowych, gwarantuj"ce dotrzymanie norm emisyjnych, okre%lonych w odr$bnych przepisach; 4) urz"dzenia techniczne do odzysku ciep!a powstaj"cego w procesie termicznego przekszta!cania odpadów, je#eli stosowany rodzaj instalacji lub urz"dzenia umo#liwia taki odzysk; 5) urz"dzenia techniczne do ochrony gleby oraz wód powierzchniowych i podziemnych; 6) urz"dzenia techniczne do gromadzenia suchych pozosta!o%ci poprocesowych. 4. Podczas procesu przeprowadza si$ ci"g!y pomiar: 1) temperatury w komorze spalania, mierzonej w pobli#u jej %ciany wewn$trznej, w sposób eliminuj"cy wp!yw promieniowania cieplnego p!omienia; 11

2) zawarto%ci tlenu w gazach spalinowych; 3) ci%nienia gazów spalinowych. 5. W przypadku gdy techniki pomiarowe zastosowane do poboru i analizy sk!adu gazów spalinowych nie obejmuj" osuszania gazów przed ich analiz", proces monitoruje si$ tak#e w zakresie zawarto%ci pary wodnej w gazach spalinowych. 6. Do przeprowadzania wymaganych pomiarów stosuje si$ urz"dzenia do ci"g!ego pomiaru parametrów procesu, które nale#y poddawa) corocznym przegl"dom technicznym oraz nie rzadziej ni# raz na 3 lata - kalibracji. 7. Dopuszczalne do wprowadzenia do powietrza ilo%ci gazów lub py!ów oraz dopuszczalne ilo%ci substancji zawartych w %ciekach z procesu oraz wymagania dotycz"ce prowadzenia pomiarów okre%laj" odr$bne przepisy. 8. W przypadku wyst"pienia zak!óce( w prowadzonym procesie termicznego przekszta!cania odpadów lub w pracy technicznych urz"dze( ochronnych, ograniczaj"cych wprowadzanie substancji zanieczyszczaj"cych do %rodowiska, wstrzymuje si$ dalsze prowadzenie procesu, nie pó'niej ni# po czterech godzinach trwania zak!óce(. *"czny czas trwania zak!óce( prowadzenia procesu dla ci"gów technologicznych pod!"czonych do jednego technicznego urz"dzenia ochronnego nie mo#e przekroczy) 60 godzin rocznie. 9. Pozosta!o%ci po termicznym przekszta!caniu odpadów poddaje si$ odzyskowi, a w przypadku braku takiej mo#liwo%ci unieszkodliwia si$, ze szczególnym uwzgl$dnieniem unieszkodliwienia frakcji metali ci$#kich. 10. Dopuszcza si$ wykorzystanie pozosta!o%ci po termicznym przekszta!ceniu odpadów do sporz"dzania mieszanek betonowych na potrzeby budownictwa, z wy!"czeniem budynków przeznaczonych do sta!ego przebywania ludzi lub zwierz"t oraz do produkcji lub magazynowania #ywno%ci. 11. St$#enie metali ci$#kich w wyci"gach wodnych z badania wymywalno%ci tych metali z próbek mieszanek betonowych nie mo#e przekroczy) 10 mg/dm3 !"cznie w przeliczeniu na mas$ pierwiastków. 12. Badanie wymywalno%ci metali ci$#kich z wyrobów betonowych zawieraj"cych unieszkodliwione odpady niebezpieczne przeprowadza si$ przez ca!kowite zanurzenie w wodzie 12

próbki badanego materia!u i utrzymanie jej przez 48 godzin przy sta!ym mieszaniu; do badania u#ywa si$ wody niezawieraj"cej chloru, o temperaturze w granicach od 18°C do 22°C i twardo%ci w granicach od 3 do 6 mval/dm3; stosunek wagowy wody do materia!u badanego powinien wynosi) 10:1. 13. Przekszta!canie termiczne odpadów ma w efekcie ko(cowym zapewnia) odpowiedni poziom ich przekszta!cenia, wyra#ony jako maksymalna zawarto%) nieutlenionych zwi"zków organicznych, której miernikiem mog" by) oznaczane zgodnie z Polskimi Normami: 1) ca!kowita

zawarto%)

w$gla

organicznego

w

#u#lach

i

popio!ach

paleniskowych

nieprzekraczaj"ca 3 % lub 2) udzia! cz$%ci palnych w #u#lach i popio!ach paleniskowych nieprzekraczaj"cy 5 %. 14. Magazynowanie, transport i unieszkodliwianie pozosta!o%ci po procesie termicznego przekszta!cania odpadów reguluj" odr$bne przepisy. 15. Wymagania w zakresie prowadzenia pomiarów wielko%ci substancji lub energii wprowadzanej do %rodowiska przez prowadz"cego instalacj$ lub u#ytkownika urz"dzenia reguluj" odr$bne przepisy.

13

UZASADNIENIE Projekt niniejszego rozporz"dzenia stanowi wykonanie upowa#nienia ustawowego dla ministra w!a%ciwego do spraw zdrowia zawartego w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, w brzmieniu nadanym przez ustaw$ o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw, i okre%la dopuszczalne sposoby i warunki unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych. Rozporz"dzenie to zast"pi obecnie obowi"zuj"ce rozporz"dzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie odpuszczalnych sposobów i warunków unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 8, poz. 104 ze zm.). Nowe brzmienie delegacji ustawowej uszczegó!awiaj"c i rozszerzaj"c dotychczasowe upowa#nienie dla Ministra Zdrowia sprawia, #e konieczne jest wydanie rozporz"dzenia dzi$ki, któremu wymagania w stosunku do wszystkich technologii przetwarzania odpadów medycznych i weterynaryjnych b$d" na tyle szczegó!owe, aby mo#na by!o w pe!ni monitorowa) przebieg procesu technologicznego oraz jego skuteczno%). Projekt rozporz"dzenia uwzgl$dnia pe!ne zrównanie metod termicznego przekszta!cania zaka'nych odpadów medycznych i zaka'nych odpadów weterynaryjnych oraz tzw. „metod alternatywnych”, co do wymaga( w zakresie ochrony zdrowia oraz ochrony %rodowiska, w tym w szczególno%ci umo#liwienie prowadzenia pe!nej kontroli warunków prowadzenia tych procesów oraz ich skuteczno%ci. W projekcie rozporz"dzenia okre%lono, #e warunkiem zastosowania jednego ze sposobów unieszkodliwiania odpadów, jest uzyskanie pozytywnej opinii dla ka#dego typu urz"dzenia, wydanej przez G!ównego Inspektora Ochrony &rodowiska oraz przez G!ównego Inspektora Sanitarnego.

Powy#sze

umo#liwi

w!a%ciwy

nadzór

nad

urz"dzeniami

s!u#"cymi

do

unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych, ju# od momentu zgody na rozpocz$cie dzia!alno%ci, przez obie inspekcje w zakresie ochrony zdrowia oraz ochrony %rodowiska. Projekt rozporz"dzenia wprowadza równie# nadzór nad przypadkami wyst$powania zak!óce( w prowadzonym procesie technologicznym unieszkodliwiania odpadów lub w pracy technicznych urz"dze( ochronnych ograniczaj"cych wprowadzanie substancji zanieczyszczaj"cych do %rodowiska. Przedmiotowy projekt nie jest obj$ty zakresem prawa Unii Europejskiej. Projektowane rozporz"dzenie podlega procedurze notyfikacji w rozumieniu przepisów 14

rozporz"dzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039, z pó'n. zm.). Projekt zostanie zamieszczony na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia.

15

OCENA SKUTKÓW REGULACJI 1. Podmioty, na które oddzia#uje projektowana regulacja. Projektowane rozporz"dzenie oddzia!uje na podmioty prowadz"ce dzia!alno%) unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych. 2. Konsultacje spo#eczne Równolegle do uzgodnie( mi$dzyresortowych projektowana regulacja zostanie skonsultowana z nast$puj"cymi podmiotami: 1) Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego - Pa(stwowym Zak!adem Higieny, 2) Krajow" Izb" Gospodarki Odpadami, Al. Jerozolimskie 44 pok. 324/325, 00-024 Warszawa, 3) Polsk" Izb" Gospodarki Odpadami, ul. Z!ota 44/46, 00-120, 4) Stowarzyszeniem Polskich Przedsi$biorców Gospodarki Odpadami, ul. Grunwaldzka 1, 99300 Kutno, 5) Ogólnopolskim Towarzystwem Zagospodarowania Odpadów 3R, ul. Zbydniowicka 12, 30689 Kraków, 6) Dolno%l"skim Centrum Unieszkodliwiania Odpadów Medycznych, ul. Canaletta 28, 51-650 Wroc!aw, 7) Ogólnopolsk" Izb" Gospodarcz" Recyklingu, ul. Karmelicka 30/2, 00-181 Warszawa, 8) Polskim Klubem Ekologicznym, ul. S!awkowska 26A, 31-014 Kraków, 9) Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Stosowania Bezdioksynowych Technologii Unieszkodliwiania Niebezpiecznych Odpadów Medycznych w Krakowie, ul. Zbo#owa 2, 30-002 Kraków, 10) Polsk" Konfederacj" Pracodawców Prywatnych Lewiatan, 11) Konfederacj" Pracodawców Polskich, 12) Komisj" Wspóln" Rz"du i Samorz"du Terytorialnego, 13) Uniwersytetem Jagiello(skim, 14) Politechnik" *ódzk", 15) Politechnik" &l"sk". a tak#e zamieszczona na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia. Wynik konsultacji zostanie przedstawiony po ich zako(czeniu. 3. Wp#yw regulacji na sektor finansów publicznych, w tym bud(et pa+stwa i bud(ety 16

jednostek samorz$du terytorialnego Wej%cie w #ycie projektu rozporz"dzenia spowoduje pozytywne skutki dla bud#etu Pa(stwa, poprzez zwi$kszenie aktywno%ci gospodarczej firm zaanga#owanych w obrót odpadami. Przewiduje si$ wzrost wp!ywów z podatków dochodowych tych firm oraz podatków po%rednich. Spodziewana aktywizacja zawodowa winna skutkowa) wzrostem podatków na rzecz samorz"du terytorialnego. Obni#enie kosztów unieszkodliwiania odpadów medycznych prze!o#y si$ w znacz"cy sposób na obni#enie kosztów funkcjonowania jednostek s!u#by zdrowia. 4. Wp#ywu regulacji na rynek pracy Bior"c pod uwag$, i# przyj$cie proponowanych przepisów b$dzie impulsem do podejmowania niektórych rodzajów dzia!alno%ci gospodarczej, ich wprowadzenie pozwoli pozyska) nowe miejsca pracy. 5. Wp#yw regulacji na konkurencyjno%& gospodarki i przedsi'biorczo%&, w tym funkcjonowanie przedsi'biorstw Proponowane przepisy przyczyni" si$ do wzrostu konkurencyjno%ci i zach$c" do podejmowania dzia!alno%ci gospodarczej maj"cej za przedmiot utylizacj$ odpadów. Spodziewany jest wzrost aktywno%ci przedsi$biorstw dzia!aj"cych na rzecz tych bezpo%rednio zwi"zanych z szeroko poj$t" utylizacj" odpadów – producentów kontenerów, pojazdów, odbiorców odpadów wtórnych, s!u#b remontowych i projektowych. Przewiduje si$, #e zaproponowane przepisy pozwol" na zniesienie monopolu du#ych spalarni odpadów medycznych, umo#liwi" ukszta!towanie wolnego rynku w zakresie ich utylizacji i zmniejszenie kosztów ich unieszkodliwiania. Konieczno%) konkurowania na rynku spowoduje transfer najnowszych technologii w dziedzinie gospodarowania odpadami, w zakresie zbierania, selekcji, transportu i wymusi post$p techniczny, technologiczny i organizacyjny, co winno si$ prze!o#y) na wzrost dost$pno%ci us!ug i wzrost poziomu %wiadomo%ci ekologicznej. 6. Wp#yw regulacji na sytuacj' i rozwój regionów Projektowane regulacje nie powoduj" istotnych d!ugookresowych nast$pstw w rozwoju spo!ecznym i gospodarczym. Zniesienie obecnie obowi"zuj"cej rejonizacji w zakresie unieszkodliwiania odpadów medycznych pozwoli na konkurowanie ze sob" zarówno du#ych spalarni zlokalizowanych w wielkich aglomeracjach miejskich, jak i niedu#ych zak!adów utylizacyjnych funkcjonuj"cych w mniejszych o%rodkach miejskich. Konkurencyjne ceny oferowane przez te zak!ady powinny zach$ci) do korzystania z ich oferty, co b$dzie mia!o równie# korzystny wp!yw na rozwój miejscowo%ci, w których s" one po!o#one. 7. Wp#yw regulacji na zdrowie ludzi Projektowane w rozporz"dzeniu rozwi"zania b$d" mia!y korzystny wp!yw na zdrowie ludzkie. 17

Wp!yn" na to, #e zaka'ne odpady medyczne poddane unieszkodliwianiu pod wzgl$dem mikrobiologicznym b$d" ja!owe, zatem bezpieczne dla zdrowia ludzi maj"cych z nimi kontakt. 8. Wp#yw regulacji na %rodowisko Projektowana regulacja b$dzie mia!a korzystny wp!yw na %rodowisko m.in. poprzez wprowadzenie obowi"zku nadzoru nad przypadkami wyst$powania ewentualnych zak!óce( w prowadzonym procesie technologicznym unieszkodliwiania odpadów lub w pracy technicznych urz"dze( ochronnych ograniczaj"cych wprowadzanie substancji zanieczyszczaj"cych do %rodowiska.

16/05/BS

18

Projekt ROZPORZ!DZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1) z dnia ............................................. w sprawie wymaga! technicznych dla pojazdów, których niespe"nienie powoduje uznanie pojazdów za pojazdy wycofane z eksploatacji

Na podstawie art. 3a ust. 2 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. Nr 25, poz. 202, z pó'n. zm.2)) zarz"dza si$, co nast$puje: § 1. Rozporz"dzenie okre%la wymagania techniczne dla pojazdów, których niespe!nienie powoduje, #e pojazd uznaje si$ za pojazd wycofany z eksploatacji . § 2. 1. Wykaz wymaga( technicznych, których wyst"pienie lub przekroczenie co najmniej jednego powoduje, #e pojazd jest uznany za wycofany z eksploatacji, stanowi za!"cznik nr 1 do rozporz"dzenia. 2. Wykaz wymaga( technicznych maj"cych wp!yw na dzia!anie zespo!ów i podzespo!ów oraz dopuszczalne

parametry

techniczne

elementów

pojazdu,

których

wyst"pienie

lub

odpowiednio przekroczenie !"cznie w ilo%ci co najmniej trzech jest podstaw" do uznania pojazdu za niespe!niaj"cy wymaga( technicznych i powoduje zaliczenie pojazdu do pojazdu wycofanego z eksploatacji, stanowi za!"cznik nr 2 do rozporz"dzenia. § 3. Rozporz"dzenie wchodzi w #ycie po up!ywie 30 dni od dnia og!oszenia. Minister Infrastruktury w porozumieniu:

Minister "rodowiska

1) Minister Infrastruktury kieruje dzia!em administracji rz"dowej - transport na podstawie §1 ust. 2 pkt 4 rozporz"dzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegó!owego zakresu dzia!ania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594). 2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 75, poz. 1458 oraz z 2007 r.Nr 176, poz. 1236. 3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta!y og!oszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 109, poz. 925, Nr 175, poz. 1462, Nr 179, poz. 1486 i Nr 180, poz. 1494 i 1497, z 2006 r. Nr 17, poz. 141, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 190, poz. 1400, Nr 191, poz. 1410 i Nr 235, poz. 1701, z 2007 r. Nr 52, poz. 343, Nr 57, poz. 381, Nr 99, poz. 661, Nr 123, poz. 845 i Nr 176, poz. 1238 oraz z 2008 r. Nr 37, poz. 214, Nr 100, poz. 649, Nr 163, poz. 1015, Nr 209, poz. 1320, Nr 220, poz. 1411 i 1426, Nr 223, poz. 1461i 1462, Nr 234, poz. 1573 i 1574 oraz z 2009 r. Nr 3, poz. 11 i Nr 18, poz. 97. 17/05/BS

Za!"czniki do rozporz"dzenia Ministra Infrastruktury z dnia ................. (poz. ........) Za!"cznik nr 1 Wykaz wymaga! technicznych, których wyst"pienie lub przekroczenie odpowiednio co najmniej jednej jest podstaw" do uznania pojazdu za niespe#niaj"cy wymaga! technicznych i powoduje zaliczenie pojazdu do pojazdu wycofanego z eksploatacji,

Lp.

Zespo!y, podzespo!y lub elementy pojazdu

Przes"anki maj#ce wp"yw na dzia"anie zespo"ów i podzespo"ów pojazdu oraz dopuszczalne parametry techniczne elementów pojazdu

1

P!yta pod!ogowa– dotyczy pojazdu wyposa#onego Wygi$cia "ukowe pod"ogi nadwozia w stosunku do jego osi pod"u%nej w nadwozia samono$ne powoduj#ce zmian$ wymiarów punktów charakterystycznych p"yty pod"ogowej, w nast$pstwie których wyst$puje ró%nica wymiarów przek#tnych o maksimum 50 mm

2

Rama pojazdu– dotyczy pojazdów wyposa#onych Za"amania, p$kni$cia, rozerwania bez deformacji kszta"tu ramy w ram% no$n" uniemo%liwiaj#ce jej napraw$

Uszkodzenie jednocze$nie dwóch szkieletów boków nadwozia samono$nego: lewego i prawego uniemo#liwiaj"ce ich napraw% lub uszkodzenie maksymalnie 30 % powierzchni ka#dego z elementów

3 Szkielety boków nadwozia samono$nego

4

5

Elementy no$ne kabiny pasa#erskiej nadwozia, w szczególno$ci: p!yta pod!ogowa, szkielety boków, $ciany grodziowe, dach,

Zniszczenie w wyniku oddzia!ywania termicznego (przegrzania z deformacjami termicznymi) maksymalnie 30 % powierzchni trzech lub wi%cej elementów no$nych kabiny pasa#erskiej nadwozia, w szczególno$ci: p!yty pod!ogowej, szkieletów boków, $cian grodziowych, dachu, a w przypadku pojazdów wyposa#onych w ram% maksymalnie 15 % powierzchni ramy

Zjawiska korozyjne co najwy#ej 5 G!ówne zespo!y pojazdu, a w szczególno$ci silnik, punktów nadwozia o powierzchni maksymalnie 0,5 dm2 ka#dego z tych skrzynia biegów, zawieszenie punktów lub zjawiska korozyjne uniemo#liwiaj"ce napraw% zespo!ów pojazdu

2

6

Rama, nadwozie, podwozie

Zniszczenie, zatarcie lub sfa!szowanie, skorodowanie pola numerowego lub numeru identyfikacyjnego VIN (podwozia/nadwozia/ramy) w stopniu umo#liwiaj"cym jednak identyfikacj% pojazdu, w przypadku braku mo#liwo$ci nadania w poje&dzie cech identyfikacyjnych zgodnie z art. 66a ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 i Nr 124, poz. 1152, Nr 130, poz. 1190, Nr 137, poz. 1302 i Nr 149, poz. 1451 i 1452, Nr 162, poz. 1568, Nr 200, poz. 1953 oraz Nr 210, poz. 2036)

3

Za!"cznik nr 2

Wykaz wymaga+ technicznych maj$cych wp#yw na dzia#anie zespo#ów i podzespo#ów oraz dopuszczalne parametry techniczne elementów pojazdu, których wyst$pienie lub odpowiednio przekroczenie #$cznie w ilo%ci co najmniej trzech jest podstaw$ do uznania pojazdu za niespe#niaj$cy wymaga+ technicznych i powoduje zaliczenie pojazd do pojazdu wycofanego z eksploatacji

Lp.

Zespo!y, podzespo!y oraz elementy pojazdu

Przes"anki maj#ce wp"yw na dzia"anie zespo"ów i podzespo"ów pojazdu oraz dopuszczalne parametry techniczne elementów pojazdu

1

P!yta pod!ogowa nadwozia samono$nego

2

Przednia $ciana grodziowa nadwozia samono$nego

Zmiana po!o#enia s!upków przednich maksymalnie o 30 mm,

3

Rama

Brak ostrych za!ama' jednego z elementów ramy lub p%kni%cia ramy istotnie obni#aj"cych jej sztywno$(

4

Dach

Brak za!ama' dachu wraz z jego szkieletem w wyniku dzia!ania si!y osiowej

5

Powsta!e w wyniku zu#ycia korozyjnego Elementy nadwozia pojazdu, elementy no$ne ubytki perforacyjne obejmuj"ce pojazdu, a w szczególno$ci: progi, p!yta pod!ogowa i jej wzmocnienia, szkielety obu boków maksimum 30 % powierzchni elementów nadwozia pojazdu lub ubytki perforacyjne obejmuj"ce maksimum 15 % powierzchni elementów no$nych pojazdu, a w szczególno$ci: progów, p!yty pod!ogowej i jej wzmocnie', szkieletów obu boków pojazdu nie obni#aj"ce w sposób istotny sztywno$ci nadwozia !" Zu#ycie eksploatacyjne lub awaryjne umo#liwiaj"ce G!ówne zespo!y pojazdu a w szczególno$ci silnik, dalsze u#ytkowanie co najwy#ej dwóch g!ównych skrzynia biegów, zawieszenie zespo!ów pojazdu a w szczególno%ci silnika, skrzyni

6

Za"amanie wzmocnie! pod"u%nych i poprzecznych pod"ogi, którego nast$pstwem jest odkszta"cenie co najwy%ej 3 otworów (drzwiowych, okiennych)

biegów, zawieszenia !" Zniszczenie w wyniku oddzia!ywania termicznego co najwy#ej jednego z g!ównych zespo!ów pojazdu a w szczególno%ci silnika, skrzyni biegów, przek!adni g!ównej, zawieszenia, lub zniszczenie maksymalnie 50 % elementów wyposa#enia wn$trza pojazdu i co najwy#ej jednego elementu no%nego nadwozia

4

7

Silnik oraz zespo!y przeniesienia nap%du, elementy elektryczne i elektroniczne, elementy wyposa#enia wn%trza nadwozia.

5

Przedostanie si% wody wraz z osadami mineralnymi i organicznymi do wn%trza silnika, zespo!ów przeniesienia nap%du nieskutkuj"ce ich zniszczeniem lub trwa!ym uszkodzeniem elementów elektrycznych i elektronicznych z jednoczesnym trwa!ym uszkodzeniem maksymalnie 50 % elementów wyposa#enia wn%trza nadwozia

Uzasadnienie

Projekt rozporz"dzenia stanowi wykonanie upowa#nienia zawartego w art. 3a ust. 2 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. Nr 25, poz. 202 z pó'n. zm.) w brzmieniu nadanym ustaw" z dnia 2009 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr , poz. ). W zwi"zku z nowelizacj" ustawy o odpadach zaproponowano wydanie rozporz"dzenia dotycz"cego wymaga( dla pojazdów zapewniaj"cych ochron$ %rodowiska lub zdrowia ludzi w celu zwi$kszenia skuteczno%ci kontroli prowadzonych przez Inspekcj$ Ochrony &rodowiska. Przedmiotowy projekt rozporz"dzenia okre%la wymagania techniczne dla pojazdów, których niespe!nienie powoduje, #e pojazd uznaje si$ za pojazd wycofany z eksploatacji. W za!"czniku nr 1 okre%lony zosta! wykaz wymaga( technicznych, których wyst"pienie lub przekroczenie co najmniej jednego powoduje, #e pojazd jest uznany za wycofany z eksploatacji. W za!"czniku nr 2 okre%lony zosta! wykaz wymaga( technicznych maj"cych wp!yw na dzia!anie zespo!ów i podzespo!ów oraz dopuszczalne parametry techniczne elementów pojazdu, których wyst"pienie lub odpowiednio przekroczenie !"cznie w ilo%ci co najmniej trzech jest podstaw" do uznania pojazdu za niespe!niaj"cy wymaga( technicznych i powoduje zaliczenie pojazdu do pojazdu wycofanego z eksploatacji. Projekt rozporz"dzenia jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

6

Ocena Skutków Regulacji 1. Podmioty, na które oddzia#uje niniejszy akt normatywny Rozporz"dzenie dotyczy posiadaczy pojazdów. 2. Konsultacje Projekt rozporz"dzenia zostanie rozes!any do urz$dów marsza!kowskich i wojewódzkich, do ogólnokrajowych organizacji, zrzeszaj"cych przedsi$biorców z ró#nych dziedzin gospodarki oraz zostanie zamieszczony w serwisie internetowym Ministerstwa Infrastruktury. 3. Wp#yw na sektor finansów publicznych, w tym bud(et pa+stwa i bud(ety jednostek samorz$du terytorialnego Brak wp!ywu na bud#ety jednostek administracji rz"dowej i samorz"dowej. 4. Wp#yw na rynek pracy Brak wp!ywu. 5. Wp#yw na konkurencyjno%& gospodarki i przedsi'biorczo%&, w tym na funkcjonowanie przedsi'biorstw Brak wp!ywu. 6. Wp#yw na sytuacj' i rozwój regionów Brak wp!ywu.

7

Projekt

ROZPORZ!DZENIE MINISTRA "RODOWISKA1 z dnia………………….. w sprawie zbiorczej informacji dotycz#cej pojazdów wycofanych z eksploatacji przyjmowanych do strz$pienia

Na podstawie art. 38a, ust. 4 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. Nr 25, poz. 202, Nr 175, poz. 1458 oraz z 2007 r. Nr 176, poz. 1236 oraz…) zarz!dza si", co nast"puje: § 1. Okre#la si" wzór zbiorczej informacji o pojazdach wycofanych z eksploatacji przyjmowanych do strz"pienia, stanowi!cy za$!cznik do rozporz!dzenia. § 2. Zbiorcza informacja, o której mowa w § 1, dotyczy materia$ów pochodz!cych ze strz"pienia pojazdów wycofanych z eksploatacji powsta$ych i przetworzonych na terytorium kraju. § 3. Rozporz!dzenie wchodzi w %ycie z dniem 1 stycznia 2010r. Minister &rodowiska

1)

Minister &rodowiska kieruje dzia!em administracji rz"dowej — %rodowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporz"dzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegó!owego zakresu dzia!ania Ministra &rodowiska (Dz. U. Nr 216, poz. 1606).

1

Za!"cznik do rozporz"dzenia Ministra &rodowiska z dnia……. (poz. ) WZÓR Zbiorcza informacja o pojazdach wycofanych z eksploatacji przyjmowanych do strz'pienia za rok……. Adresat: Minister &rodowiska Nazwa albo imi$ i nazwisko przedsi$biorcy prowadz"cego strz$piark$ Siedziba albo adres zamieszkania przedsi$biorcy prowadz"cego strz$piarki1) Adres strz$piarki, której dana zbiorcza informacja dotyczy1) NIP REGON2) Telefon/faks/e-mail Materia!y pochodz"ce ze strz$pienia [Mg]pojazdów wycofanych z eksploatacji powsta!e i przetworzone na terytorium kraju. Materia%y ze strz$pienia Metale %elazne Metale nie%elazne Frakcja tworzywa sztucznego Frakcja szk$a Lekka frakcja i py$y niezawieraj!ce substancji niebezpiecznych Lekka frakcja i py$y zawieraj!ce substancje niebezpieczne Frakcja pozosta$o#ci

Recykling

Odzysk energii

Unieszkodliwianie

.............................................................. (Miejsce, data, podpis sporz"dzaj"cego zbiorcz" informacj$) Obja#nienia: 1)

Adres okre#la si" przez podanie nazwy miasta lub miejscowo#ci, ulicy, numeru domu i lokalu, nazwy województwa oraz kodu pocztowego. 2) O ile taki posiada.

2

Uzasadnienie Przedmiotowe rozporz!dzenie stanowi realizacj" upowa%nienia zawartego w art. 38a ust. 4 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. Nr 25, poz. 202, Nr 175, poz. 1458, oraz z 2007 r. Nr 176, poz. 1236 oraz…). Decyzja Komisji z dnia 1 kwietnia 2005 r. okre#la zakres niezb"dnych danych, które pa'stwa cz$onkowskie przekazuj! corocznie do Komisji. W celu przygotowania przedmiotowego sprawozdania konieczne jest posiadanie danych dotycz!cych masy pojazdów poddawanych strz"pieniu w poszczególnych instalacjach w ci!gu roku. W zwi!zku z powy%szym przedsi"biorcy prowadz!cy strz"piarki zobowi!zani zostali do przekazywania ministrowi w$a#ciwemu do spraw #rodowiska danych dotycz!cych materia$ów pochodz!cych ze strz"piarki.

3

Ocena Skutków Regulacji 1. Podmioty, na które oddzia%uje niniejszy akt normatywny Rozporz!dzenie dotyczy przedsi"biorców prowadz!cych strz"piarki, G$ównego Inspektoratu ochrony &rodowiska do którego sk$adana jest zbiorcza informacja dotycz!c! masy odpadów przeznaczonych do recyklingu, odzysku energii oraz unieszkodliwiania, pochodz!cych ze strz"pienia pojazdów wycofanych z eksploatacji. 2. Konsultacje Projekt rozporz!dzenia zostanie rozes$any do urz"dów marsza$kowskich i wojewódzkich, do ogólnokrajowych organizacji, zrzeszaj!cych przedsi"biorców z ró%nych dziedzin gospodarki oraz zostanie zamieszczony w serwisie internetowym Ministerstwa &rodowiska oraz Biuletynie Informacji Publicznej. 3. Wp%yw na sektor finansów publicznych, w tym bud&et pa'stwa i bud&ety jednostek samorz#du terytorialnego Brak wp$ywu na bud%ety jednostek administracji rz!dowej i samorz!dowej. 4. Wp%yw na rynek pracy Brak wp$ywu. 5. Wp%yw na konkurencyjno() gospodarki i przedsi$biorczo(), w tym na funkcjonowanie przedsi$biorstw Brak wp$ywu. 6. Wp%yw na sytuacj$ i rozwój regionów Brak wp$ywu.

18/05/BS

4

Related Documents

2002
November 2019 32
2002
June 2020 19
2002
November 2019 33
2002
May 2020 24
2002
July 2020 12
2002
November 2019 21