Warszawa, 16 czerwca 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Prezes Rady Ministrów DSPA–140 –83(4)/09 Pan Bronis!aw Komorowski
Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Przekazuj" przyj"te przez Rad! Ministrów stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy:
-
o zmianie ustawy o samorz"dzie gminnym oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 1898).
Jednocze#nie informuj", $e Rada Ministrów upowa$ni!a Ministra Spraw Wewn"trznych i Administracji do reprezentowania Rz%du w tej sprawie w toku prac parlamentarnych.
(-) Donald Tusk
Stanowisko Rz"du do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o samorz"dzie gminnym oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 1898)
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o samorz%dzie gminnym oraz zmianie niektórych innych ustaw przewiduje nowelizacj": 1) art. 20 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorz!dzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591, z pó&n. zm.), 2) art. 15 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorz!dzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590, z pó&n. zm.), 3) art. 21 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorz!dzie województwa (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1590, z pó&n. zm.). Istot% przygotowanych rozwi%za' w poselskim projekcie ustawy jest uregulowanie przypadków, w których jednocze#nie zostaj% odwo!ani lub z!o$% rezygnacj" przewodnicz%cy i wiceprzewodnicz%cy organu stanowi%cego jednostki samorz%du terytorialnego (rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa), a w ich miejsce nie wybrano osób do pe!nienia tych funkcji. Z uwagi na brak okre#lenia, w aktualnych przepisach prawnych, podmiotu w!a#ciwego do zwo!ania sesji rady gminy, powiatu, sejmiku województwa, w konsekwencji mo$e to skutkowa(, nieprawid!owym funkcjonowaniem organu stanowi%cego. Wnioskodawcy przedmiotowej inicjatywy legislacyjnej proponuj% by w takiej sytuacji sesj" rady gminy, powiatu, czy te$ sejmiku województwa zwo!ywa! odpowiedni wojewoda. Oceniaj%c powy$sz% inicjatyw", na wst"pie nale$y ju$ wskaza( na konieczno#( dokonania korekty redakcyjnej, polegaj%cej na zast%pieniu w projektowanych: art. 1, art. 2 oraz art. 3 wyrazu: „posiedzenie” wyrazem: „sesj"”, stosowanym w zmienianych ustawach. Dodatkowo, przedmiotowe ustawy nie pos!uguj% si" wyst"puj%cym w projekcie poj"ciem: „w#adz rad gmin”, lecz poj"ciem: „przewodnicz!cego” oraz „wiceprzewodnicz!cego”. Nie ma tak$e potrzeby dookre#lania, który wojewoda b"dzie zwo!ywa! sesj" organu stanowi%cego. Taka praktyka, nie wyst"puje w aktualnie obowi%zuj%cych ustawach, które przyjmuj% w sposób dorozumiany, i$ jest to wojewoda w!a#ciwy miejscowo. Ponadto tre#( art. 2 i art. 3 poselskiego projektu wymaga dostosowania do zakresu podmiotowego, którego dotyczy. Jest w nich mowa o radzie gminy, podczas gdy de facto odnosz% si" do organu stanowi%cego odpowiednio: powiatu i województwa.
Niezale$nie od powy$szego, nale$y zauwa$y(, i$ proponowane zmiany budz% w%tpliwo#ci. Przedstawione propozycje, z uwagi na obligatoryjn% konstrukcj", b"d% zobowi%zywa!y wojewod" do ka$dorazowego zwo!ywania sesji rady gminy (powiatu lub sejmiku województwa) w sytuacji, gdy przewodnicz%cy i wiceprzewodnicz%cy zostali odwo!ani lub z!o$yli rezygnacj". Nie jest to rozwi%zanie w!a#ciwe, poniewa$ osoby, które dotychczas pe!ni!y ww. funkcje mog% przecie$ do momentu wyboru swoich nast"pców, nale$ycie wykonywa( powierzone im uprzednio zadania. W takich przypadkach ingerowanie przez organ nadzoru w dzia!alno#( organu stanowi%cego by!oby nieuzasadnione. Wydaje si" równie$, i$ opracowane rozwi%zania powinny precyzowa(, który podmiot oraz w jakim trybie b"dzie prowadzi! tak% „nadzwyczajn%” sesj", gdy$ wojewoda, w przed!o$onym brzmieniu projektu, b"dzie j% tylko zwo!ywa!. W zwi%zku z powy$szym maj%c na wzgl"dzie zg!oszone zastrze$enia jak równie$ fakt, i$ obecnie w Ministerstwie Spraw Wewn"trznych i Administracji trwaj% prace nad zmianami w ustawach ustrojowych, m.in. w zakresie opracowania instytucji prawnej, która w sposób kompleksowy b"dzie regulowa( wskazane zagadnienie, Rada Ministrów odnosi si" negatywnie do proponowanych zmian.
2