1894

  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 1894 as PDF for free.

More details

  • Words: 1,631
  • Pages: 10
Druk nr 1894 Warszawa, 12 lutego 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja

Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. i na podstawie art. 32 ust. 2 regulaminu Sejmu ni"ej podpisani pos!owie wnosz# projekt ustawy:

- o zmianie ustawy o Radzie Ministrów. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upowa"niamy pana pos!a Witolda Gintowt-Dziewa!towskiego.

(-) Romuald Ajchler; (-) Anna Ba$kowska; (-) Anita B!ochowiak; (-) Eugeniusz Czykwin; (-) Tomasz Garbowski; (-) Witold GintowtDziewa!towski; (-) Tomasz Kami$ski; (-) Witold Klepacz; (-) Jan Kochanowski; (-) Wac!aw Martyniuk; (-) Jaros!aw Matwiejuk; (-) Krzysztof Matyjaszczyk; (-) Tadeusz Motowid!o; (-) Artur Ostrowski; (-) Stanis!aw Stec; (-) Jerzy Wenderlich; (-) Bogus!aw Wontor; (-) Ryszard Zbrzyzny.

Projekt

USTAWA z dnia

2009 r.

o zmianie ustawy o Radzie Ministrów

Art. 1 W ustawie z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 z pó%n. zm.) wprowadza si& nast&puj#ce zmiany: 1) art. 28 otrzymuje brzmienie: „Art. 28. Prezes Rady Ministrów powo!uje i odwo!uje sekretarza i do pi&ciu podsekretarzy stanu w Kancelarii.”; 2) dodaje si& art. 28 a w brzmieniu: „Art. 28a. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów tworzy si& w szczególno'ci: 1) gabinet polityczny Prezesa Rady Ministrów z limitem zatrudnienia do pi&ciu osób; 2) gabinety polityczne Wiceprezesów Rady Ministrów z limitami zatrudnienia do trzech osób.” 3) w art. 37 dodaje si& ust. 6 w brzmieniu: „6. Prezes Rady Ministrów w drodze rozporz#dzenia ustala limit stanowisk podsekretarzy stanu w ka"dym z ministerstw, w ilo'ci nie wi&kszej ni" pi&( stanowisk podsekretarzy stanu i stanowisk równorz&dnych ka"dym z ministerstw, tj. !#cznie nie wi&cej ni" pi&(-

dziesi#t stanowisk podsekretarzy stanu i stanowisk równorz&dnych razem we wszystkich ministerstwach.” 4) W art. 39 ust. 3 pkt 1 otrzymuje brzmienie: „1) gabinet polityczny z limitem zatrudnienia do dwóch osób;”. Art. 2 Ustawa wchodzi w "ycie po up!ywie 14 dni od dnia og!oszenia.

Uzasadnienie Przedk!adana nowelizacja ma charakter incydentalny i ma te" oczywisty zwi#zek z kryzysem finansowym i jego skutkami coraz dotkliwiej docieraj#cymi do Polski. Projekt wychodzi tak"e naprzeciw oczekiwaniom i apelom premiera rz#du RP, który sam identyfikuj#c zaistnienie zjawisk kryzysowych w kraju, zainicjowa! dzia!ania zmierzaj#ce do ograniczenia wydatków bud"etowych, a tak"e wskazywa! na potrzeb& szukania kolejnych mo"liwych oszcz&dno'ci. To równie" maj#c na uwadze, a tak"e dzia!ania zmniejszaj#ce zakres obowi#zków i" zada$ obci#"aj#cych administracj& rz#dow# – vide np. przyj&ta w grudniu ub. roku ustawa kompetencyjna przesuwaj#ca zadania dotychczas administracji rz#dowej na rzecz jednostek samorz#du terytorialnego – pos!owie wnioskodawcy proponuj# przyj&cie rozwi#za$, które winny by( konsekwencj# powy"szego, a jednocze'nie powinny przynie'( znacz#ce oszcz&dno'ci dla bud"etu pa$stwa. Po pierwsze, proponuje si& zdecydowane ograniczenie ilo'ci stanowisk sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu i stanowisk równorz&dnych. Nale"y zauwa"y(, "e na dzisiejszy stan 89 etatów, jeszcze w 2005 r. w rz#dzie kierowanym przez Marka Belk& by!o to 70 etatów. Po drugie, proponuje si& definitywne uregulowanie kwestii dotycz#cej obsady personalnej w gabinetach politycznych premiera, wicepremierów, sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu. Gabinety polityczne w obecnym kszta!cie sta!y si& przechowalni# dla funkcjonariuszy partyjnych, którzy nie dostali si& do parlamentu, b#d% nie otrzymali oferty obj&cia stanowiska kierowniczego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w ministerstwie, b#d% innym urz&dzie administracji rz#dowej. Zatrudnienia w gabinecie politycznym nie wymaga wype!niania kryteriów kwalifikacyjnych – w!a'ciwych np. dla cz!onków korpusu s!u"by cywilnej, nie ma cech transparentno'ci i nie podlega "adnej weryfikacji publicznej. Dotychczasowy stan prawny tak"e nie limituje liczebno'ci ka"dego z gabinetów politycznych. To maj#c na uwadze proponuje si&, aby stany etatowe gabinetów politycznych wynosi!y odpowiednio: ! dla prezesa Rady Ministrów

- 5 osób,

! dla wicepremiera

- 3 osoby,

! dla sekretarza stanu i podsekretarza stanu - 2 osoby. Wej'cie w "ycie proponowanych zmian nie spowoduje "adnych dodatkowych wydatków dla bud"etu pa$stwa, natomiast wprost przeciwnie mo"e przynie'( oszcz&dno'ci si&gaj#ce dziesi#tków milionów z!otych w stosunku rocznym.

Projekt nie zosta! poddany konsultacjom, o których mowa w art. 34 ust. 3 Regulaminu Sejmu RP. Przedk!adany zakres nowelizacji nie jest obj&ty prawem Unii Europejskiej.

Warszawa, 20 lutego 2009 r. BAS-WAL-331/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna w sprawie zgodno!ci poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Witold GintowtDziewa"towski) z prawem Unii Europejskiej Na podstawie art. 34 ust. 9 uchwa!y Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 roku – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity: Monitor Polski z 2002 r., Nr 23, poz. 398 z pó%n. zm.) sporz#dza si& nast&puj#c# opini&:

1. Przedmiot projektu ustawy Projekt ma na celu zmian& ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z pó%n. zm.). Zmiany zmierzaj# do ustawowego okre'lenia liczby cz!onków gabinetów politycznych Prezesa Rady Ministrów, Wiceprezesów Rady Ministrów i ministrów oraz podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwach. Zgodnie z art. 2 projektu, ustawa ma wej'( w "ycie po up!ywie 14 dni od dnia og!oszenia. 2. Stan prawa Unii Europejskiej w materii obj#tej projektem Kwestie stanowi#ce przedmiot projektu ustawy nie s# regulowane prawem Unii Europejskiej. 3. Analiza przepisów projektu pod k$tem ustalonego stanu prawa Unii Europejskiej Prawo Unii Europejskiej nie reguluje zagadnie$, o których mowa w projekcie. 4. Konkluzje Przedmiot projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów nie jest obj&ty prawem Unii Europejskiej. Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego i Mi"dzynarodowego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski Deskryptory bazy Rex: Unia Europejska, Rada Ministrów

Warszawa, 20 lutego 2009 r. BAS-WAL-332/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna w sprawie stwierdzenia, czy poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Witold GintowtDziewa"towski) jest projektem ustawy wykonuj$cej prawo Unii Europejskiej Projekt ma na celu zmian& ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z pó%n. zm.). Zmiany zmierzaj# do ustawowego okre'lenia liczby cz!onków gabinetów politycznych Prezesa Rady Ministrów, Wiceprezesów Rady Ministrów i ministrów oraz podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwach. Projekt nie zawiera przepisów maj#cych na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Projekt nie jest projektem ustawy wykonuj#cej prawo Unii Europejskiej.

Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego i Mi"dzynarodowego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski

Deskryptory bazy Rex: Unia Europejska, Rada Ministrów

Warszawa,17 lutego2009r.

Poseł na Sejm Rze czy pospolitej P olski ej

Witol d GINTOWT - DZIEWAŁTOWSKI KP Lewica Pan

Bronisł awKoMoRowsKI Marszał ekSejmuRP

Szanowny Panie Marszał ku, Na podstawie art. 36 ust. 1a Regulaminu Sejmu RP, wnoszę - w imieniu wnioskodawcÓw - następuj4ceautopoprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie MinistrÓw, ktÓry został wniesiony ' Przez gruPę posł Ów KP Lewica w dniu 12 lutego br.: 1) dodaje się art. 1a w brzmieniu:

1. W dniu wejś ciaw zycie dotychczasowi podsekretarze ",,"* stanu skł adaj4dymisję.",J;:ł dymisji rozstrzyga Prezes Rady o przyjęciu MinistrÓw w ciagu 30 dni licz4c od dnia w zycie niniejszej ustawy. 2. Umowa o Pracę z osob4.zatrudnion4w dniu wejś ciaw zycie niniejszej ustawy na stanowisku doradcy wygasa z rnocy Prawa po upł ywie ]'4 dni licz4c od dnia jej wejś ciaw zycie. Doradcy, z ktoryrni w ci4gu trzech miesięcy po upł ywie terminu, o ktÓrym mowa w zdaniu pierwszYfir, zawarta zostanie nowa umowa o Pracę na stanowisku doradcy nie przysł ugujeodprawa.,,. 2) * art. 2 wyrazy ,,po upł ywie 14 dni od dnia ogł 'oszenia,,ofrzymuj4 brzmienie t, po upł ywie 30 dni od dnia ogł oszenia,,. Uzasadnienie Pierwsza autopoprawka zawiera przepis przejś ciowy/ ktÓry okreŚla jednoznacznie sytuację Prawn4 osÓb, ktÓrych doĘ czy a doĘ chczas zatrudnionych na stanowiskach podsekretatzy stanu i doradcÓw w gabinetach politycznych w Kancelarii Rady MinistrÓw oraz we wł aś ciwychurzędach administracji rz4dowej. Druga autopoprawka powoduje wydł uzenie vacatio legis, co powinno uł atwić wProwadzenie przepisÓw nowelizuj4cych w zycie.

Warszawa, 8 kwietnia 2009 r. BAS-WAL-750/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna w sprawie zgodno!ci poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów, w wersji uwzgl#dniaj$cej autopoprawk# (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Witold Gintowt-Dziewa"towski) z prawem Unii Europejskiej Na podstawie art. 34 ust. 9 uchwa!y Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 roku – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity: Monitor Polski z 2009 r., Nr 5, poz. 47) sporz#dza si& nast&puj#c# opini&:

1. Przedmiot projektu ustawy Projekt ma na celu zmian& ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z pó%n. zm.). Zmiany zmierzaj# do ustawowego okre'lenia liczby cz!onków gabinetów politycznych Prezesa Rady Ministrów, Wiceprezesów Rady Ministrów i ministrów oraz podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwach. Projekt zawiera przepisy przej'ciowe. Zgodnie z art. 2 projektu, ustawa ma wej'( w "ycie po up!ywie 30 dni od dnia og!oszenia. 2. Stan prawa Unii Europejskiej w materii obj#tej projektem Kwestie stanowi#ce przedmiot projektu ustawy nie s# regulowane prawem Unii Europejskiej. 3. Analiza przepisów projektu pod k$tem ustalonego stanu prawa Unii Europejskiej Prawo Unii Europejskiej nie reguluje zagadnie$, o których mowa w projekcie. 4. Konkluzje Przedmiot projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów, w wersji uwzgl&dniaj#cej autopoprawk&, nie jest obj&ty prawem Unii Europejskiej. Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego i Mi"dzynarodowego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski

Warszawa, 8 kwietnia 2009 r. BAS-WAL-751/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna w sprawie stwierdzenia, czy poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów, w wersji uwzgl#dniaj$cej autopoprawk# (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Witold Gintowt-Dziewa"towski) jest projektem ustawy wykonuj$cej prawo Unii Europejskiej Projekt ma na celu zmian& ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z pó%n. zm.). Zmiany zmierzaj# do ustawowego okre'lenia liczby cz!onków gabinetów politycznych Prezesa Rady Ministrów, Wiceprezesów Rady Ministrów i ministrów oraz podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwach. Projekt nie zawiera przepisów maj#cych na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Projekt nie jest projektem ustawy wykonuj#cej prawo Unii Europejskiej.

Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego i Mi"dzynarodowego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski

Deskryptory bazy Rex: Unia Europejska, Rada Ministrów

Related Documents

1894
April 2020 11
1894-4535-1-pb
August 2019 9
Cd-1894.pdf
April 2020 6
1894-fabrication Sucre
April 2020 5