Druk nr 1894 Warszawa, 12 lutego 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja
Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. i na podstawie art. 32 ust. 2 regulaminu Sejmu ni"ej podpisani pos!owie wnosz# projekt ustawy:
- o zmianie ustawy o Radzie Ministrów. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upowa"niamy pana pos!a Witolda Gintowt-Dziewa!towskiego.
(-) Romuald Ajchler; (-) Anna Ba$kowska; (-) Anita B!ochowiak; (-) Eugeniusz Czykwin; (-) Tomasz Garbowski; (-) Witold GintowtDziewa!towski; (-) Tomasz Kami$ski; (-) Witold Klepacz; (-) Jan Kochanowski; (-) Wac!aw Martyniuk; (-) Jaros!aw Matwiejuk; (-) Krzysztof Matyjaszczyk; (-) Tadeusz Motowid!o; (-) Artur Ostrowski; (-) Stanis!aw Stec; (-) Jerzy Wenderlich; (-) Bogus!aw Wontor; (-) Ryszard Zbrzyzny.
Projekt
USTAWA z dnia
2009 r.
o zmianie ustawy o Radzie Ministrów
Art. 1 W ustawie z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 z pó%n. zm.) wprowadza si& nast&puj#ce zmiany: 1) art. 28 otrzymuje brzmienie: „Art. 28. Prezes Rady Ministrów powo!uje i odwo!uje sekretarza i do pi&ciu podsekretarzy stanu w Kancelarii.”; 2) dodaje si& art. 28 a w brzmieniu: „Art. 28a. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów tworzy si& w szczególno'ci: 1) gabinet polityczny Prezesa Rady Ministrów z limitem zatrudnienia do pi&ciu osób; 2) gabinety polityczne Wiceprezesów Rady Ministrów z limitami zatrudnienia do trzech osób.” 3) w art. 37 dodaje si& ust. 6 w brzmieniu: „6. Prezes Rady Ministrów w drodze rozporz#dzenia ustala limit stanowisk podsekretarzy stanu w ka"dym z ministerstw, w ilo'ci nie wi&kszej ni" pi&( stanowisk podsekretarzy stanu i stanowisk równorz&dnych ka"dym z ministerstw, tj. !#cznie nie wi&cej ni" pi&(-
dziesi#t stanowisk podsekretarzy stanu i stanowisk równorz&dnych razem we wszystkich ministerstwach.” 4) W art. 39 ust. 3 pkt 1 otrzymuje brzmienie: „1) gabinet polityczny z limitem zatrudnienia do dwóch osób;”. Art. 2 Ustawa wchodzi w "ycie po up!ywie 14 dni od dnia og!oszenia.
Uzasadnienie Przedk!adana nowelizacja ma charakter incydentalny i ma te" oczywisty zwi#zek z kryzysem finansowym i jego skutkami coraz dotkliwiej docieraj#cymi do Polski. Projekt wychodzi tak"e naprzeciw oczekiwaniom i apelom premiera rz#du RP, który sam identyfikuj#c zaistnienie zjawisk kryzysowych w kraju, zainicjowa! dzia!ania zmierzaj#ce do ograniczenia wydatków bud"etowych, a tak"e wskazywa! na potrzeb& szukania kolejnych mo"liwych oszcz&dno'ci. To równie" maj#c na uwadze, a tak"e dzia!ania zmniejszaj#ce zakres obowi#zków i" zada$ obci#"aj#cych administracj& rz#dow# – vide np. przyj&ta w grudniu ub. roku ustawa kompetencyjna przesuwaj#ca zadania dotychczas administracji rz#dowej na rzecz jednostek samorz#du terytorialnego – pos!owie wnioskodawcy proponuj# przyj&cie rozwi#za$, które winny by( konsekwencj# powy"szego, a jednocze'nie powinny przynie'( znacz#ce oszcz&dno'ci dla bud"etu pa$stwa. Po pierwsze, proponuje si& zdecydowane ograniczenie ilo'ci stanowisk sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu i stanowisk równorz&dnych. Nale"y zauwa"y(, "e na dzisiejszy stan 89 etatów, jeszcze w 2005 r. w rz#dzie kierowanym przez Marka Belk& by!o to 70 etatów. Po drugie, proponuje si& definitywne uregulowanie kwestii dotycz#cej obsady personalnej w gabinetach politycznych premiera, wicepremierów, sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu. Gabinety polityczne w obecnym kszta!cie sta!y si& przechowalni# dla funkcjonariuszy partyjnych, którzy nie dostali si& do parlamentu, b#d% nie otrzymali oferty obj&cia stanowiska kierowniczego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w ministerstwie, b#d% innym urz&dzie administracji rz#dowej. Zatrudnienia w gabinecie politycznym nie wymaga wype!niania kryteriów kwalifikacyjnych – w!a'ciwych np. dla cz!onków korpusu s!u"by cywilnej, nie ma cech transparentno'ci i nie podlega "adnej weryfikacji publicznej. Dotychczasowy stan prawny tak"e nie limituje liczebno'ci ka"dego z gabinetów politycznych. To maj#c na uwadze proponuje si&, aby stany etatowe gabinetów politycznych wynosi!y odpowiednio: ! dla prezesa Rady Ministrów
- 5 osób,
! dla wicepremiera
- 3 osoby,
! dla sekretarza stanu i podsekretarza stanu - 2 osoby. Wej'cie w "ycie proponowanych zmian nie spowoduje "adnych dodatkowych wydatków dla bud"etu pa$stwa, natomiast wprost przeciwnie mo"e przynie'( oszcz&dno'ci si&gaj#ce dziesi#tków milionów z!otych w stosunku rocznym.
Projekt nie zosta! poddany konsultacjom, o których mowa w art. 34 ust. 3 Regulaminu Sejmu RP. Przedk!adany zakres nowelizacji nie jest obj&ty prawem Unii Europejskiej.
Warszawa, 20 lutego 2009 r. BAS-WAL-331/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna w sprawie zgodno!ci poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Witold GintowtDziewa"towski) z prawem Unii Europejskiej Na podstawie art. 34 ust. 9 uchwa!y Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 roku – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity: Monitor Polski z 2002 r., Nr 23, poz. 398 z pó%n. zm.) sporz#dza si& nast&puj#c# opini&:
1. Przedmiot projektu ustawy Projekt ma na celu zmian& ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z pó%n. zm.). Zmiany zmierzaj# do ustawowego okre'lenia liczby cz!onków gabinetów politycznych Prezesa Rady Ministrów, Wiceprezesów Rady Ministrów i ministrów oraz podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwach. Zgodnie z art. 2 projektu, ustawa ma wej'( w "ycie po up!ywie 14 dni od dnia og!oszenia. 2. Stan prawa Unii Europejskiej w materii obj#tej projektem Kwestie stanowi#ce przedmiot projektu ustawy nie s# regulowane prawem Unii Europejskiej. 3. Analiza przepisów projektu pod k$tem ustalonego stanu prawa Unii Europejskiej Prawo Unii Europejskiej nie reguluje zagadnie$, o których mowa w projekcie. 4. Konkluzje Przedmiot projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów nie jest obj&ty prawem Unii Europejskiej. Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego i Mi"dzynarodowego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski Deskryptory bazy Rex: Unia Europejska, Rada Ministrów
Warszawa, 20 lutego 2009 r. BAS-WAL-332/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna w sprawie stwierdzenia, czy poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Witold GintowtDziewa"towski) jest projektem ustawy wykonuj$cej prawo Unii Europejskiej Projekt ma na celu zmian& ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z pó%n. zm.). Zmiany zmierzaj# do ustawowego okre'lenia liczby cz!onków gabinetów politycznych Prezesa Rady Ministrów, Wiceprezesów Rady Ministrów i ministrów oraz podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwach. Projekt nie zawiera przepisów maj#cych na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Projekt nie jest projektem ustawy wykonuj#cej prawo Unii Europejskiej.
Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego i Mi"dzynarodowego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski
Deskryptory bazy Rex: Unia Europejska, Rada Ministrów
Warszawa,17 lutego2009r.
Poseł na Sejm Rze czy pospolitej P olski ej
Witol d GINTOWT - DZIEWAŁTOWSKI KP Lewica Pan
Bronisł awKoMoRowsKI Marszał ekSejmuRP
Szanowny Panie Marszał ku, Na podstawie art. 36 ust. 1a Regulaminu Sejmu RP, wnoszę - w imieniu wnioskodawcÓw - następuj4ceautopoprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie MinistrÓw, ktÓry został wniesiony ' Przez gruPę posł Ów KP Lewica w dniu 12 lutego br.: 1) dodaje się art. 1a w brzmieniu:
1. W dniu wejś ciaw zycie dotychczasowi podsekretarze ",,"* stanu skł adaj4dymisję.",J;:ł dymisji rozstrzyga Prezes Rady o przyjęciu MinistrÓw w ciagu 30 dni licz4c od dnia w zycie niniejszej ustawy. 2. Umowa o Pracę z osob4.zatrudnion4w dniu wejś ciaw zycie niniejszej ustawy na stanowisku doradcy wygasa z rnocy Prawa po upł ywie ]'4 dni licz4c od dnia jej wejś ciaw zycie. Doradcy, z ktoryrni w ci4gu trzech miesięcy po upł ywie terminu, o ktÓrym mowa w zdaniu pierwszYfir, zawarta zostanie nowa umowa o Pracę na stanowisku doradcy nie przysł ugujeodprawa.,,. 2) * art. 2 wyrazy ,,po upł ywie 14 dni od dnia ogł 'oszenia,,ofrzymuj4 brzmienie t, po upł ywie 30 dni od dnia ogł oszenia,,. Uzasadnienie Pierwsza autopoprawka zawiera przepis przejś ciowy/ ktÓry okreŚla jednoznacznie sytuację Prawn4 osÓb, ktÓrych doĘ czy a doĘ chczas zatrudnionych na stanowiskach podsekretatzy stanu i doradcÓw w gabinetach politycznych w Kancelarii Rady MinistrÓw oraz we wł aś ciwychurzędach administracji rz4dowej. Druga autopoprawka powoduje wydł uzenie vacatio legis, co powinno uł atwić wProwadzenie przepisÓw nowelizuj4cych w zycie.
Warszawa, 8 kwietnia 2009 r. BAS-WAL-750/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna w sprawie zgodno!ci poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów, w wersji uwzgl#dniaj$cej autopoprawk# (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Witold Gintowt-Dziewa"towski) z prawem Unii Europejskiej Na podstawie art. 34 ust. 9 uchwa!y Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 roku – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity: Monitor Polski z 2009 r., Nr 5, poz. 47) sporz#dza si& nast&puj#c# opini&:
1. Przedmiot projektu ustawy Projekt ma na celu zmian& ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z pó%n. zm.). Zmiany zmierzaj# do ustawowego okre'lenia liczby cz!onków gabinetów politycznych Prezesa Rady Ministrów, Wiceprezesów Rady Ministrów i ministrów oraz podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwach. Projekt zawiera przepisy przej'ciowe. Zgodnie z art. 2 projektu, ustawa ma wej'( w "ycie po up!ywie 30 dni od dnia og!oszenia. 2. Stan prawa Unii Europejskiej w materii obj#tej projektem Kwestie stanowi#ce przedmiot projektu ustawy nie s# regulowane prawem Unii Europejskiej. 3. Analiza przepisów projektu pod k$tem ustalonego stanu prawa Unii Europejskiej Prawo Unii Europejskiej nie reguluje zagadnie$, o których mowa w projekcie. 4. Konkluzje Przedmiot projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów, w wersji uwzgl&dniaj#cej autopoprawk&, nie jest obj&ty prawem Unii Europejskiej. Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego i Mi"dzynarodowego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski
Warszawa, 8 kwietnia 2009 r. BAS-WAL-751/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna w sprawie stwierdzenia, czy poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ministrów, w wersji uwzgl#dniaj$cej autopoprawk# (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Witold Gintowt-Dziewa"towski) jest projektem ustawy wykonuj$cej prawo Unii Europejskiej Projekt ma na celu zmian& ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z pó%n. zm.). Zmiany zmierzaj# do ustawowego okre'lenia liczby cz!onków gabinetów politycznych Prezesa Rady Ministrów, Wiceprezesów Rady Ministrów i ministrów oraz podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w ministerstwach. Projekt nie zawiera przepisów maj#cych na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Projekt nie jest projektem ustawy wykonuj#cej prawo Unii Europejskiej.
Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego i Mi"dzynarodowego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski
Deskryptory bazy Rex: Unia Europejska, Rada Ministrów