Druk nr 1890 Warszawa, 9 kwietnia 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Prezes Rady Ministrów RM 10-47-09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marsza!ku, Na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. przedstawiam Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy
- o zmianie ustawy o szczególnych warunkach sprzeda!y konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. W za!"czeniu przedstawiam tak#e opini$ proponowanej regulacji z prawem Unii Europejskiej.
dotycz"c"
zgodno%ci
Ponadto uprzejmie informuj$, #e do prezentowania stanowiska Rz"du w tej sprawie w toku prac parlamentarnych zosta! upowa#niony Minister Sprawiedliwo%ci. wz. Wiceprezes Rady Ministrów (-) Grzegorz Schetyna
Projekt
USTAWA
z dnia
o zmianie ustawy o szczególnych warunkach sprzeda#y konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego 1)
Art. 1. W ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzeda#y konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 141, poz. 1176 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) art. 7 otrzymuje brzmienie:
„Art. 7. Sprzedawca nie odpowiada za niezgodno%& towaru konsumpcyjnego z umow", gdy kupuj"cy w chwili zawarcia umowy o tej niezgodno%ci wiedzia! lub, oceniaj"c rozs"dnie, powinien by! wiedzie&. To samo odnosi si$ do niezgodno%ci, która wynik!a z przyczyny tkwi"cej w materiale dostarczonym przez kupuj"cego.”.
Art. 2. Ustawa wchodzi w #ycie po up!ywie 30 dni od dnia og!oszenia.
1)
Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdro#enia dyrektywy 99/44/WE z dnia 25 maja 1999 r. w sprawie niektórych aspektów sprzeda#y towarów konsumpcyjnych i zwi"zanych z tym gwarancji (Dz. Urz. WE L 171 z 07.07.1999).
03/24-kt
UZASADNIENIE
W pi%mie z dnia 18 stycznia 2008 r. Komisja Europejska zwróci!a si$ do Polski o wyja%nienie, dlaczego art. 7 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzeda#y konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 141, poz. 1176, z pó'n. zm.) - zwanej dalej ,,ustaw"”, który transponuje art. 2 ust 3. dyrektywy 99/44/WE w sprawie niektórych aspektów sprzeda#y towarów konsumpcyjnych i zwi"zanych z tym gwarancji (Dz. Urz. WE L 171 z 07.07.1999) - zwanej dalej ,,dyrektyw"”, nie zawiera, w %lad za brzmieniem wskazanego przepisu dyrektywy, jasnego wskazania momentu, w którym konsument powinien wiedzie& o braku zgodno%ci towaru z umow". Dyrektywa bowiem wskazuje jasno, #e powinna by& to chwila zawarcia umowy. Polska zobowi"za!a si$ do usuni$cia istniej"cej niezgodno%ci w transpozycji dyrektywy przez nowelizacj$ ustawy. Nowelizacja polega na okre%leniu w tre%ci art. 7 ustawy
momentu, w którym
konsument wiedzia! lub, oceniaj"c rozs"dnie, powinien by! wiedzie& o niezgodno%ci towaru z umow", co uwalnia sprzedaj"cego od odpowiedzialno%ci za t$ niezgodno%&. Zmiana polega na uzupe!nieniu tre%ci przepisu o okre%lenie „w chwili zawarcia umowy”. Nowe brzmienie przepisu odpowiada tre%ci art. 2 ust. 3 dyrektywy. Nale#y podkre%li&, #e równie# z punktu widzenia funkcjonowania prawa krajowego jest to zmiana wskazana, bowiem likwiduje ona stan niepewno%ci prawnej w odniesieniu do ustalenia momentu, w którym wiedza konsumenta dotycz"ca braku zgodno%ci powoduje wy!"czenie odpowiedzialno%ci sprzedawcy. Ponadto jest to rozwi"zanie zbie#ne z tre%ci" przepisu art. 557 Kodeksu cywilnego, który znajduje zastosowanie w stosunkach pozakonsumenckich. Niniejszy projekt wprowadza jedynie niewielk" zmian$ do ustawy z punktu widzenia systemu odpowiedzialno%ci za jako%& rzeczy sprzedanej. W chwili obecnej trwaj" bowiem intensywne prace dotycz"ce unormowania odpowiedzialno%ci sprzedawcy za rzecz sprzedan" zarówno na p!aszczy'nie wspólnotowej (przygotowuje si$ dyrektyw$ o prawach umownych konsumentów, która obejmie swoim zakresem regulacj$ sprzeda#y konsumenckiej), jak i na p!aszczy'nie krajowej (Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowuje projekt nowego Kodeksu cywilnego). W ramach prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego prowadzony jest przegl"d polskiego prawa konsumenckiego, którego wyniki wykorzystywane
s" w pracach nad dyrektyw" i nowym Kodeksem cywilnym. W zwi"zku z tym wprowadzanie w chwili obecnej jakichkolwiek dalszych zmian legislacyjnych w ustawie by!oby przedwczesne.
2
OCENA SKUTKÓW REGULACJI
Cel projektowanej regulacji Celem projektowanej ustawy jest dostosowanie art. 7 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzeda#y konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 141, poz. 1176, z pó'n. zm.) do art. 2 ust. 3 dyrektywy 99/44/WE w sprawie niektórych warunków sprzeda#y towarów konsumpcyjnych i zwi"zanych z tym gwarancji (Dz. Urz. WE L 171 z 07. 07.1999).
Podmioty, na które oddzia!uje akt normatywny Projektowana regulacja odnosi si$ do osób fizycznych nabywaj"cych towary konsumpcyjne w celu niezwi"zanym z dzia!alno%ci" gospodarcz" lub zawodow" oraz do sprzedawców sprzedaj"cych towary w zakresie dzia!alno%ci swojego przedsi$biorstwa.
Wp!yw na konkurencyjno%& gospodarki i przedsi$biorczo%&, w tym na funkcjonowanie przedsi$biorstw Wej%cie w #ycie projektowanego aktu nie b$dzie mia!o wp!ywu na konkurencyjno%& gospodarki i przedsi$biorczo%&.
Wp!yw na rynek pracy Wej%cie w #ycie projektowanej ustawy nie b$dzie mia!o wp!ywu na rynek pracy.
Wp!yw na sytuacj$ i rozwój regionalny Wej%cie w #ycie projektu nie b$dzie mia!o wp!ywu na sytuacj$ i rozwój regionów.
Wp!yw na finanse publiczne Projektowana ustawa nie spowoduje skutków finansowych dla bud#etu pa(stwa, ani dla bud#etu jednostek samorz"du terytorialnego.
3
Konsultacje spo!eczne Z uwagi na charakter projektowanej regulacji (%cis!e dostosowanie polskiego prawa dotycz"cego sprzeda#y konsumenckiej do wymogów art. 2 ust. 3 dyrektywy 99/44/WE w zakresie sprecyzowania chwili weryfikacji wiedzy konsumenta o niezgodno%ci towaru z umow" b"d' powinno%ci tej wiedzy) projekt nie wymaga konsultacji spo!ecznych.
Projektowana ustawa zosta!a zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej (na stronie
internetowej
Ministerstwa
Sprawiedliwo%ci
(www.ms.gov.pl))
zgodnie
z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o dzia!alno%ci lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414). )aden podmiot nie zg!osi!, w trybie wy#ej wymienionej ustawy, zainteresowania udzia!em w pracach nad przedmiotowym projektem.
Zgodno%& z prawem Unii Europejskiej Przedmiot projektowanej regulacji jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.
03/25-kt
4
3) URZĄD KOMITETU II{TEGRACJI EUROPEJSKIEJ SEKRETARZ KOMITETU INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ SEKRETARZ STANU Mikoł ajDowgielewicz ĄĄ nsnv6, Min.MD/? a, dnia.t)^*"u2009 r. Warszaw
Pani Maciej Berek Sekretarz Radv Ministrow
opinia o zgodnoś ciz prawem Unii Europejskiej prajektu ustawy o zmianie ustawy o szbzeg lnych warunkach sprzedazy konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego w y r a o n a n a p o d s t a w i e a r t . 9 p k t 3 w z w i ą z k u z a r t . 2 u s t1.p k t 2 i u s t . 2 p k t 2 a u s t a w y z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Komitecie IntegracjiEuropejskiej (Dr. U. Nr 106, poa.494,z p6ź n.zm.\ przez Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Mikolaja Dowgielewicza
Szanowny P anie Ministrze,
W zwią zku z przedt'o onym projektem ustawy (pismo nr RM-10-47-09) pozwalam sobie wyr azic następującą opinię : Projekt ustawyjest zgodny z prawem Unii Europejskiej.
Z powazą niem,
Do uprzejmejwiadomoś ci: Sprawiedliwoś ci Stanuw Ministerstwie Pan ZbigniewWrona- Podsekretarz
., ! , i ..'
2[{}g
n ą. l .
-||
t.n nhnlnn
4l ,ią.