1890

  • April 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 1890 as PDF for free.

More details

  • Words: 1,079
  • Pages: 7
Druk nr 1890 Warszawa, 9 kwietnia 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Prezes Rady Ministrów RM 10-47-09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marsza!ku, Na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. przedstawiam Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy

- o zmianie ustawy o szczególnych warunkach sprzeda!y konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. W za!"czeniu przedstawiam tak#e opini$ proponowanej regulacji z prawem Unii Europejskiej.

dotycz"c"

zgodno%ci

Ponadto uprzejmie informuj$, #e do prezentowania stanowiska Rz"du w tej sprawie w toku prac parlamentarnych zosta! upowa#niony Minister Sprawiedliwo%ci. wz. Wiceprezes Rady Ministrów (-) Grzegorz Schetyna

Projekt

USTAWA

z dnia

o zmianie ustawy o szczególnych warunkach sprzeda#y konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego 1)

Art. 1. W ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzeda#y konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 141, poz. 1176 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) art. 7 otrzymuje brzmienie:

„Art. 7. Sprzedawca nie odpowiada za niezgodno%& towaru konsumpcyjnego z umow", gdy kupuj"cy w chwili zawarcia umowy o tej niezgodno%ci wiedzia! lub, oceniaj"c rozs"dnie, powinien by! wiedzie&. To samo odnosi si$ do niezgodno%ci, która wynik!a z przyczyny tkwi"cej w materiale dostarczonym przez kupuj"cego.”.

Art. 2. Ustawa wchodzi w #ycie po up!ywie 30 dni od dnia og!oszenia.

1)

Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdro#enia dyrektywy 99/44/WE z dnia 25 maja 1999 r. w sprawie niektórych aspektów sprzeda#y towarów konsumpcyjnych i zwi"zanych z tym gwarancji (Dz. Urz. WE L 171 z 07.07.1999).

03/24-kt

UZASADNIENIE

W pi%mie z dnia 18 stycznia 2008 r. Komisja Europejska zwróci!a si$ do Polski o wyja%nienie, dlaczego art. 7 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzeda#y konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 141, poz. 1176, z pó'n. zm.) - zwanej dalej ,,ustaw"”, który transponuje art. 2 ust 3. dyrektywy 99/44/WE w sprawie niektórych aspektów sprzeda#y towarów konsumpcyjnych i zwi"zanych z tym gwarancji (Dz. Urz. WE L 171 z 07.07.1999) - zwanej dalej ,,dyrektyw"”, nie zawiera, w %lad za brzmieniem wskazanego przepisu dyrektywy, jasnego wskazania momentu, w którym konsument powinien wiedzie& o braku zgodno%ci towaru z umow". Dyrektywa bowiem wskazuje jasno, #e powinna by& to chwila zawarcia umowy. Polska zobowi"za!a si$ do usuni$cia istniej"cej niezgodno%ci w transpozycji dyrektywy przez nowelizacj$ ustawy. Nowelizacja polega na okre%leniu w tre%ci art. 7 ustawy

momentu, w którym

konsument wiedzia! lub, oceniaj"c rozs"dnie, powinien by! wiedzie& o niezgodno%ci towaru z umow", co uwalnia sprzedaj"cego od odpowiedzialno%ci za t$ niezgodno%&. Zmiana polega na uzupe!nieniu tre%ci przepisu o okre%lenie „w chwili zawarcia umowy”. Nowe brzmienie przepisu odpowiada tre%ci art. 2 ust. 3 dyrektywy. Nale#y podkre%li&, #e równie# z punktu widzenia funkcjonowania prawa krajowego jest to zmiana wskazana, bowiem likwiduje ona stan niepewno%ci prawnej w odniesieniu do ustalenia momentu, w którym wiedza konsumenta dotycz"ca braku zgodno%ci powoduje wy!"czenie odpowiedzialno%ci sprzedawcy. Ponadto jest to rozwi"zanie zbie#ne z tre%ci" przepisu art. 557 Kodeksu cywilnego, który znajduje zastosowanie w stosunkach pozakonsumenckich. Niniejszy projekt wprowadza jedynie niewielk" zmian$ do ustawy z punktu widzenia systemu odpowiedzialno%ci za jako%& rzeczy sprzedanej. W chwili obecnej trwaj" bowiem intensywne prace dotycz"ce unormowania odpowiedzialno%ci sprzedawcy za rzecz sprzedan" zarówno na p!aszczy'nie wspólnotowej (przygotowuje si$ dyrektyw$ o prawach umownych konsumentów, która obejmie swoim zakresem regulacj$ sprzeda#y konsumenckiej), jak i na p!aszczy'nie krajowej (Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowuje projekt nowego Kodeksu cywilnego). W ramach prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego prowadzony jest przegl"d polskiego prawa konsumenckiego, którego wyniki wykorzystywane

s" w pracach nad dyrektyw" i nowym Kodeksem cywilnym. W zwi"zku z tym wprowadzanie w chwili obecnej jakichkolwiek dalszych zmian legislacyjnych w ustawie by!oby przedwczesne.

2

OCENA SKUTKÓW REGULACJI

Cel projektowanej regulacji Celem projektowanej ustawy jest dostosowanie art. 7 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzeda#y konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 141, poz. 1176, z pó'n. zm.) do art. 2 ust. 3 dyrektywy 99/44/WE w sprawie niektórych warunków sprzeda#y towarów konsumpcyjnych i zwi"zanych z tym gwarancji (Dz. Urz. WE L 171 z 07. 07.1999).

Podmioty, na które oddzia!uje akt normatywny Projektowana regulacja odnosi si$ do osób fizycznych nabywaj"cych towary konsumpcyjne w celu niezwi"zanym z dzia!alno%ci" gospodarcz" lub zawodow" oraz do sprzedawców sprzedaj"cych towary w zakresie dzia!alno%ci swojego przedsi$biorstwa.

Wp!yw na konkurencyjno%& gospodarki i przedsi$biorczo%&, w tym na funkcjonowanie przedsi$biorstw Wej%cie w #ycie projektowanego aktu nie b$dzie mia!o wp!ywu na konkurencyjno%& gospodarki i przedsi$biorczo%&.

Wp!yw na rynek pracy Wej%cie w #ycie projektowanej ustawy nie b$dzie mia!o wp!ywu na rynek pracy.

Wp!yw na sytuacj$ i rozwój regionalny Wej%cie w #ycie projektu nie b$dzie mia!o wp!ywu na sytuacj$ i rozwój regionów.

Wp!yw na finanse publiczne Projektowana ustawa nie spowoduje skutków finansowych dla bud#etu pa(stwa, ani dla bud#etu jednostek samorz"du terytorialnego.

3

Konsultacje spo!eczne Z uwagi na charakter projektowanej regulacji (%cis!e dostosowanie polskiego prawa dotycz"cego sprzeda#y konsumenckiej do wymogów art. 2 ust. 3 dyrektywy 99/44/WE w zakresie sprecyzowania chwili weryfikacji wiedzy konsumenta o niezgodno%ci towaru z umow" b"d' powinno%ci tej wiedzy) projekt nie wymaga konsultacji spo!ecznych.

Projektowana ustawa zosta!a zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej (na stronie

internetowej

Ministerstwa

Sprawiedliwo%ci

(www.ms.gov.pl))

zgodnie

z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o dzia!alno%ci lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414). )aden podmiot nie zg!osi!, w trybie wy#ej wymienionej ustawy, zainteresowania udzia!em w pracach nad przedmiotowym projektem.

Zgodno%& z prawem Unii Europejskiej Przedmiot projektowanej regulacji jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

03/25-kt

4

3) URZĄD KOMITETU II{TEGRACJI EUROPEJSKIEJ SEKRETARZ KOMITETU INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ SEKRETARZ STANU Mikoł ajDowgielewicz ĄĄ nsnv6, Min.MD/? a, dnia.t)^*"u2009 r. Warszaw

Pani Maciej Berek Sekretarz Radv Ministrow

opinia o zgodnoś ciz prawem Unii Europejskiej prajektu ustawy o zmianie ustawy o szbzeg lnych warunkach sprzedazy konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego w y r a o n a n a p o d s t a w i e a r t . 9 p k t 3 w z w i ą z k u z a r t . 2 u s t1.p k t 2 i u s t . 2 p k t 2 a u s t a w y z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Komitecie IntegracjiEuropejskiej (Dr. U. Nr 106, poa.494,z p6ź n.zm.\ przez Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Mikolaja Dowgielewicza

Szanowny P anie Ministrze,

W zwią zku z przedt'o onym projektem ustawy (pismo nr RM-10-47-09) pozwalam sobie wyr azic następującą opinię : Projekt ustawyjest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

Z powazą niem,

Do uprzejmejwiadomoś ci: Sprawiedliwoś ci Stanuw Ministerstwie Pan ZbigniewWrona- Podsekretarz

., ! , i ..'

2[{}g

n ą. l .

-||

t.n nhnlnn

4l ,ią.

Related Documents

1890
April 2020 11
1890-001
May 2020 7
1890-band.de
June 2020 4
Sherman Act 1890
June 2020 7