1670

  • December 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 1670 as PDF for free.

More details

  • Words: 1,669
  • Pages: 9
Druk nr 1670 Warszawa, 23 stycznia 2009 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja

Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. i na podstawie art. 32 ust. 2 regulaminu Sejmu ni"ej podpisani pos!owie wnosz# projekt ustawy:

- o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upowa"niamy pana pos!a Stanis!awa Szweda. (-) Andrzej Adamczyk; (-) Waldemar Andzel; (-) Iwona Arent; (-) Zbigniew Babalski; (-) Barbara Bartu$; (-) Andrzej B%tkowski; (-) Aleksander Ch!opek; (-) Tadeusz Cyma&ski; (-) Witold Czarnecki; (-) Beata Kempa; (-) Izabela Kloc; (-) Henryk Kowalczyk; (-) Marek Kwitek; (-) Marzena Macha!ek; (-) Barbara Marianowska; (-) Gabriela Mas!owska; (-) Jerzy Materna; (-) Beata Mazurek; (-) Kazimierz Moskal; (-) Maria Nowak; (-) Stanis!aw O"óg; (-) Anna Paluch; (-) Jacek Pilch; (-) Marek Polak; (-) Krzysztof Popio!ek; (-) El"bieta Rafalska; (-) Nelli Rokita-Arnold; (-) Jaros!aw Rusiecki; (-) Edward Siarka; (-) Krzysztof So&ta; (-) Andrzej So$nierz; (-) Piotr Stanke; (-) Andrzej Szlachta; (-) Stanis!aw Szwed; (-) Jan Szyszko; (-) Adam 'nie"ek; (-) Robert Telus; (-) Teresa Wargocka; (-) Zbigniew Wassermann; (-) Jadwiga Wi$niewska; (-) Waldemar Wrona; (-) Anna Zalewska; (-) (ukasz Zbonikowski.

projekt Ustawa z dnia ……… 2009 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy

Art. 1. W ustawie z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998r., Nr 21, poz. 94, z pó)n. zm.) wprowadza si% nast%puj#ce zmiany: 1) w art. 209 1 § 1 pkt 2 lit b otrzymuje brzmienie: „b) wykonywania czynno$ci w zakresie ochrony przeciwpo"arowej i ewakuacji pracowników, ”. 2) w art. 209 1 po § 3 dodaje si% § 4 w brzmieniu: „§ 4. Minister w!a$ciwy do spraw wewn%trznych, w porozumieniu z ministrem w!a$ciwym do spraw pracy, okre$li, w drodze rozporz#dzenia, wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spe!nia* pracownicy, o których mowa w § 1 pkt 2.”.

Art. 2. Ustawa wchodzi w "ycie po up!ywie 14 dni od dnia og!oszenia.

UZASADNIENIE

Ustaw# z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy na!o"ono

na

pracodawc% szereg

obowi#zków

zwi#zanych

z

ochron#

przeciwpo"arow#. Wprowadzony i obowi#zuj#cy od dnia 18.01.2009 r. przepis art. 2091 kodeksu pracy zobowi#zuje pracodawc% m.in. do wyznaczenia pracowników do: - udzielania pierwszej pomocy, - wykonywania czynno$ci w zakresie ochrony przeciwpo"arowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpo"arowej. W niniejszej nowelizacji projektodawcy proponuj# zmian% tre$ci art. 2091 § 1 pkt 2 lit b kodeksu pracy poprzez wykre$lenie zwrotu: „zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpo"arowej”. W efekcie tej zmiany norma prawna otrzyma brzmienie nast%puj#ce: „Pracodawca jest obowi#zany wyznaczy* pracowników do wykonywania czynno$ci w zakresie ochrony przeciwpo"arowej i ewakuacji pracowników”. Nowelizacja ta podyktowana jest konieczno$ci# unikni%cia stosowania przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpo"arowej w zakresie wymaga& kwalifikacyjnych oraz szkole& dla stra"aków jednostek ochrony przeciwpo"arowej i osób wykonuj#cych czynno$ci z zakresu ochrony przeciwpo"arowej. Szkolenia te s# kosztowne i - zdaniem wnioskodawców - nie mo"na zobowi#zywa* pracodawców do takich wydatków. W zwi#zku z tym proponuje si%, by nowym rozporz#dzeniem okre$lone zosta!y wymagania wzgl%dem pracowników, z którymi nie b%d# !#czy* si% tak znaczne koszty, jak ma to miejsce w chwili obecnej. Ponadto dyrektywa Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia $rodków w celu poprawy bezpiecze&stwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (Dz. Urz. WE L 183 z 29.06.1989, str. 1; Dz.

Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 1, str. 349), a w szczególno$ci art. 8 dyrektywy w sprawie obowi#zków pracodawcy w zakresie zapewnienia pierwszej pomocy, gaszenia po"aru i ewakuacji pracowników oraz w przypadku powa"nego i nieuniknionego niebezpiecze&stwa, nie precyzuje kwestii uprawnie& pracowników w zakresie ochrony przeciwpo"arowej. A zatem dla prawid!owego jej wdro"enia nie jest wymagane takie uregulowanie tych kwestii, jak w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy. Projekt ustawy nie poci#ga za sob# obci#"enia bud"etu pa&stwa lub bud"etów jednostek samorz#du terytorialnego, w zwi#zku z tym nie ma potrzeby wskazywania )róde! finansowania. Projekt ustawy wywo!uje pozytywne skutki spo!eczne oraz nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej.

Warszawa, 27 stycznia 2009 r. BAS-WAL-184/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna o zgodno!ci poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (przedstawiciel wnioskodawców: pose" Stanis"aw Szwed) z prawem Unii Europejskiej I.

Przedmiot projektu ustawy

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy przewiduje nowelizacj" jednego przepisu – art. 2091. Art. 2091, który wszed! w #ycie 18 stycznia 2009 r., zosta! dodany do Kodeksu pracy ustaw$ z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 223, poz. 1460), która – zgodnie z przypisem 1 – m.in. wdra#a postanowienia dyrektywy Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia %rodków w celu poprawy bezpiecze&stwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (Dz. Urz. WE L 183 z 29.06.1989, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 1, str. 349; dalej: dyrektywa 89/391/EWG). Przepis art. 2091 Kodeksu pracy nak!ada na pracodawców obowi$zki w zakresie zapewnienia %rodków niezb"dnych do udzielania pierwszej pomocy w nag!ych wypadkach, gaszenia po#aru i ewakuacji pracowników oraz wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy, wykonywania czynno%ci w zakresie ochrony przeciwpo#arowej i ewakuacji

pracowników,

wyspecjalizowanymi

w

zapewnienia zakresie

!$czno%ci

udzielania

ze

pierwszej

s!u#bami pomocy,

zewn"trznymi ratownictwa

medycznego oraz ochrony przeciwpo#arowej. Opiniowany projekt zak!ada zniesienie odes!ania do przepisów o ochronie przeciwpo#arowej w przepisie, który okre%la zadania, które pracodawca powierza wyznaczonemu pracownikowi. W obecnym stanie prawnym wykonywanie przez wyznaczonego pracownika zada& z zakresu ochrony przeciwpo#arowej i ewakuacji pracowników ma odbywa' si" zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpo#arowej.

2 Ponadto, proponuje si" dodanie nowego § 4 w nowelizowanym przepisie, który stanowi!by delegacje dla ministra w!a%ciwego do spraw wewn"trznych, dzia!aj$cego w porozumieniu z ministrem w!a%ciwym do spraw pracy, do okre%lenia, w drodze rozporz$dzenia, wymaga& kwalifikacyjnych, jakie powinni spe!nia' pracownicy, którym zostanie powierzone wykonywanie zada& z zakresu pierwszej pomocy, ochrony przeciwpo#arowej i ewakuacji pracowników. Niezale#nie od kwestii zgodno%ci projektu z prawem Unii Europejskiej nale#y zauwa#y', #e proponowany przepis § 4 nie zawiera wytycznych do wydania rozporz$dzenia, co jest niezgodne z art. 92 ust. 1 zdanie drugie Konstytucji RP. Ustawa mia!aby wej%' w #ycie po up!ywie 14 dni od dnia og!oszenia. II.

Stan prawa Unii Europejskiej w materii obj#tej projektem ustawy

Przepis art. 2091 Kodeksu pracy stanowi implementacj" art. 8 ust. 1 i 2 dyrektywy 89/391/EWG. Zgodnie z przywo!anym przepisem dyrektywy 89/391/EWG, pracodawca powinien: !

przedsi"wzi$' odpowiednie %rodki celem zapewnienia pierwszej pomocy w nag!ych

wypadkach,

mo#liwo%ci

zwalczania

po#arów

i

ewakuacji

pracowników, stosownie do rodzaju prowadzonej dzia!alno%ci i wielko%ci przedsi"biorstwa lub firmy, !

zapewni' niezb"dny kontakt z zewn"trznymi zespo!ami %wiadcz$cymi us!ugi, w szczególno%ci w odniesieniu do zagadnie& pierwszej pomocy w nag!ych wypadkach, pogotowia ratunkowego, czynno%ci ratowniczych i zwalczania po#arów. Pracodawca

zabezpieczenia zwalczaniem

powinien

dzia!alno%ci po#arów

i

desygnowa' zwi$zanej

ewakuacj$

z

pracowników udzielaniem

pracowników.

niezb"dnych pierwszej

Liczba

do

pomocy,

desygnowanych

pracowników, ich szkolenie oraz wyposa#enie powinny uwzgl"dnia' wielko%' i rodzaj zagro#e& wyst"puj$cych w przedsi"biorstwie lub zak!adzie. III.

Analiza przepisów projektu pod k$tem ustalonego stanu prawa

Unii Europejskiej Projekt proponuje zast$pienie okre%lonych w przepisach o ochronie przeciwpo#arowej

wymaga&

dotycz$cych

wykonywania

przez

wyznaczonych

pracowników zada& z zakresu ochrony przeciwpo#arowej i ewakuacji pracowników

3 wymaganiami

kwalifikacyjnymi,

które

okre%li

minister

w!a%ciwy

do

spraw

wewn"trznych, w porozumieniu z ministrem w!a%ciwym do spraw pracy. Dyrektywa 89/391/EWG w art. 8 ust. 2 stanowi jedynie, #e szkolenie oraz wyposa#enie takich pracowników powinno uwzgl"dnia' wielko%' i rodzaj zagro#e& wyst"puj$cych w przedsi"biorstwie. Proponowane rozwi$zanie nie jest sprzeczne z dyrektyw$ 89/391/EWG. IV.

Konkluzje

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej, w szczególno%ci z art. 8 ust. 1 i 2 dyrektywy 89/391/EWG.

Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego i Mi"dzynarodowego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski

Deskryptory Bazy REX: Unia Europejska, prawo pracy

Warszawa, 27 stycznia 2009 r. BAS-WAL-185/09 Pan Bronis!aw Komorowski Marsza!ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia prawna dotycz!ca mo"liwo#ci uznania przedstawionego poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (przedstawiciel wnioskodawców: pose$ Stanis$aw Szwed) za projekt ustawy wykonuj!cej prawo Unii Europejskiej w rozumieniu art. 95a ust. 1 Regulaminu Sejmu Stosownie do art. 95a ust. 1 Regulaminu Sejmu, projektem ustawy wykonuj#cej prawo Unii Europejskiej jest projekt ustawy maj#cej na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy przewiduje nowelizacj% jednego przepisu – art. 2091. Art. 2091, który wszed! w "ycie 18 stycznia 2009 r., zosta! dodany do Kodeksu pracy ustaw# z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 223, poz. 1460), która – zgodnie z przypisem 1 – m.in. wdra"a postanowienia dyrektywy Rady 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie wprowadzenia $rodków w celu poprawy bezpiecze&stwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy (Dz. Urz. WE L 183 z 29.06.1989, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 1, str. 349; dalej: dyrektywa 89/391/EWG). Przepis art. 2091 Kodeksu pracy nak!ada na pracodawców obowi#zki w zakresie zapewnienia $rodków niezb%dnych do udzielania pierwszej pomocy w nag!ych wypadkach, gaszenia po"aru i ewakuacji pracowników oraz wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy, wykonywania czynno$ci w zakresie ochrony przeciwpo"arowej i ewakuacji pracowników, zapewnienia !#czno$ci ze s!u"bami zewn%trznymi wyspecjalizowanymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpo"arowej. Opiniowany projekt zak!ada zniesienie odes!ania do przepisów o ochronie przeciwpo"arowej w przepisie, który okre$la zadania, które pracodawca powierza wyznaczonemu pracownikowi. W obecnym stanie prawnym wykonywanie przez wyznaczonego pracownika zada& z zakresu ochrony przeciwpo"arowej i ewakuacji pracowników ma odbywa* si% zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpo"arowej. Ponadto, proponuje si% dodanie nowego § 4 w nowelizowanym przepisie, który stanowi!by delegacj% dla ministra w!a$ciwego do spraw wewn%trznych,

2

dzia!aj#cego w porozumieniu z ministrem w!a$ciwym do spraw pracy, do okre$lenia, w drodze rozporz#dzenia, wymaga& kwalifikacyjnych, jakie powinni spe!nia* pracownicy, którym zostanie powierzone wykonywanie zada& z zakresu pierwszej pomocy, ochrony przeciwpo"arowej i ewakuacji pracowników. Poniewa" poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy ma na celu dokonanie zmian w przepisie art. 2091 Kodeksu pracy w zakresie, w jakim przepis ten wykonuje prawo Unii Europejskiej, mo"na uzna* projekt za projekt ustawy wykonuj#cej prawo Unii Europejskiej w rozumieniu art. 95a ust. 1 Regulaminu Sejmu. Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego i Mi"dzynarodowego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski

Deskryptory Bazy REX: Unia Europejska, prawo pracy

Related Documents