1624-a

  • May 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View 1624-a as PDF for free.

More details

  • Words: 627
  • Pages: 4
SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Druk nr 1624-A VI kadencja

DODATKOWE SPRAWOZDANIE KOMISJI SPRAWIEDLIWO!CI I PRAW CZ"OWIEKA

o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze (druk nr 131) oraz o rz#dowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (druk nr 617) Sejm na 46. posiedzeniu w dniu 14 lipca 2009 r. – zgodnie z art. 47 ust. 1 regulaminu Sejmu – skierowa! ponownie projekt ustawy zawarty w druku nr 1624 do Komisji Sprawiedliwo"ci i Praw Cz!owieka w celu rozpatrzenia wniosku i poprawek zg!oszonych w drugim czytaniu. Komisja Sprawiedliwo"ci i Praw Cz!owieka po rozpatrzeniu wniosku i poprawek na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2009 r. wnosi: Wysoki Sejm raczy nast#puj$cy wniosek i poprawki: I. odrzuci% projekt ustawy; - pose$ P. Gosiewski w imieniu KP PiS - odrzuci% II. 1) w art. 1 w pkt 4 w lit. a, dotycz$cym zmiany w art. 8 ustawy o prokuraturze, doda% ust. 3 w brzmieniu: „3. Zarz$dzenia i wytyczne dotycz$ce konkretnie oznaczonej sprawy oraz polecenia s$ w!$czane do akt sprawy.”; - pose$ I. Jaruga-Nowacka w imieniu KP Lewica - przyj#% Uwaga:

konsekwencj! przyj"cia poprawki b"dzie zmiana zdania wst"pnego w lit. a oraz nadanie nast"puj!cego brzmienia lit. b: „uchyla si" ust. 4 i 5;”.

2) art. 9 nada% brzmienie: „Art. 9. W ustawie z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631, z pó&n. zm.) w art. 53 w ust. 2 po wyrazach „Minister Sprawiedliwo"ci,” dodaje si# wyrazy „Prokurator Generalny, Pierwszy Prezes S$du Najwy'szego,”. - pose$ I. Jaruga-Nowacka w imieniu KP Lewica - przyj#% Warszawa, dnia 15 lipca 2009 r.

Sprawozdawca

Zast#pca Przewodnicz$cego Komisji

(-) Jerzy Kozdro(

(-) Wojciech Wilk

KOMITETU INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ SEKRETARZ KOMITETU INTEGRACJIEUROPEJSKIEJ SEKRETARZ STANU Mikolaj Dowgielewicz 7 i t togtoptma Ivlin.MD/,,i Warszawa,dnia,'lf lipca 2009 r.

Pan Wojciech Wilk ZastgpcaPrzewodnicz4cego Komisji SprawiedliwoScii Praw Czlowieka Sejm RzeczypospolitejPolskiej

Opinia o zgodnoSciz prawem Unii Europejskiei dodatkowegosprawozdaniaKomisji Sprnwiedliwoici i Praw Czlowieka o poselskim projekcie ustawy o zmisnie ustctruyo prokuraturze oraz o rzqdowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze orqz niektfrych innych ustaw (druk 1624-4) sporz4dzonana podstawieart. 9 pkt 3 w av. z art. 2 ust. I pkt 2 i ust. 2 pkt 2a ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Komitecie Integracji Europejskiej (Dz. U. Nr 106, poz. 494) w zrviqzku z art.42 ust. 4 Regulaminu Sejmu przez SekretarzaKomitetu Integracji Europejskiej Mikolaja Dowgielewicza SzanotvnyPanie P rzewodniczqcy, W zwiqzku z przedloionym dodatkovr)lmsprawozdaniemKomisji Sprawiedliwoici i Praw Czlowieka o poselskimprojekcie ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze oraz o rzqdowymprojekcie ustawy o zmianie ustaw o prokuraturze oraz niekt6rych innych ustaw (druk 1624-A.pismo z dnia 15.07.2009r., nr SPC-O150-150-09), pozwalamsobie wlrazii nastqpuj4c4opinig: Przedmiot zgloszonychpoprawek ujgtych w dodatkowymsprawozdaniuKomisji nie jest objpty prawem Unii Europejskiej. JednoczeSnie, odnosz4csiE do zgloszonegowniosku dotycz4cegoodrzuceniaprojektu ustawyw caloSci,chcialbym zauwa?y(,,ze co prawdaw zasadniczejczqSciprzedmiotustawy nie jest objqty prawem wsp6lnotowym,jednak2eniekt6re przepisy ustawy umoZliwiaj4 wykonywanieprzez Polskq zobowiEzanwynikaj4cychz prawa wsp6lnotowego.Nalezy w tym miejscu wskazai np. zmianq dotycz4c4 art. 3 ust. 1 pkt 5a ustawy o prokuraturze, dostosowuj4cEprawo krajowe do decyzji Rady z dnia 28 lutego 2002 r. ustanawiajqcej (2002/187/WSiSW) walki z powa2nqprzestQpczoSciE Eurojust rv celu zintensyfikorvania

nakładającej obowiązek także

na przedstawicieli krajowych dostarczania wszelkich informacji,

danych, w zakresie wskazanym w decyzji oraz do decyzji Rady z dnia 20

r. w sprawie wymiany informacji i współpracy nakładającej

na

każde państwo członkowskie obowiązek

związanych

informacji

dotyczącej przestępstw

z

postępowaniami

o

W wniosku

2005

terrorystycznych,

przekazywania do Eurojust danych i

przestępstwa

terrorystyczne. W przedstawionym

zakresie brak jest obecnie jasnych regulacji w prawie krajowym, współpracę

września

zwłaszcza jeżeli

chodzi o

z instytucjami UE (Eurojust).

związku

z

powyższym

będzie skutkowało

pozwalam sobie

zwrócić uwagę, ż eprzyjęcie zgłoszonego

utrzymaniem aktualnego stanu prawnego, w którym w prawie

polskim brakuje odpowiednich przepisów regulujących współpracę z instytucjami UE (w tym przede wszystkim z Eurojust).

Z poważaniem,

Do uprzejmej

wiadomości:

Pan Zbigniew Wrona Podsekretarz Stanu Ministerstwo Sprawiedliwości

2