Druk nr 1192 Warszawa, 18 czerwca 2008 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Pa!stwo” do spraw zwi"zanych z ograniczaniem biurokracji NPP-020-39-2008
Pan Bronis#aw Komorowski Marsza#ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Na podstawie art. 32 ust. 2 regulaminu Sejmu, Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Pa!stwo” do spraw zwi"zanych z ograniczaniem biurokracji wnosi projekt ustawy:
- o zmianie ustawy o podatku od towarów i us!ug. Do reprezentowania stanowiska Komisji w pracach nad projektem ustawy zosta# upowa$niony pose# Miros#aw Seku#a. Przewodnicz"cy Komisji (-) Janusz Palikot
projekt USTAWA z dnia
2008 r.
o zmianie ustawy o podatku od towarów i us!ug Art. 1. W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us#ug ( Dz. U. Nr 54, poz. 535, z pó%n. zm. 1)) wprowadza si& nast&puj"ce zmiany: 1) w art. 87: a) ust. 2 otrzymuje brzmienie: „2. Zwrot ró$nicy podatku nast&puje na rachunek bankowy podatnika w banku maj"cym siedzib& na terytorium kraju wskazanym w zg#oszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odr&bnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia z#o$enia rozliczenia przez podatnika. Je$eli zasadno'( zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urz&du skarbowego mo$e przed#u$y( ten termin do czasu zako!czenia post&powania wyja'niaj"cego. Je$eli przeprowadzone post&powanie wyka$e zasadno'( zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urz"d skarbowy wyp#aca podatnikowi nale$n" kwot& wraz z odsetkami w wysoko'ci odpowiadaj"cej op#acie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia p#atno'ci podatku lub jego roz#o$enia na raty.”, b) uchyla si& ust. 3-5, c) w ust. 6 zdanie wst&pne otrzymuje brzmienie: „Na umotywowany wniosek podatnika z#o$ony wraz z deklaracj" podatkow" urz"d skarbowy jest obowi"zany zwróci( ró$nic& podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni licz"c od dnia z#o$enia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikaj" z:”, d) ust. 7 otrzymuje brzmienie: „7. Ró$nic& podatku lub kwoty podatku naliczonego niezwrócone przez urz"d skarbowy w terminach, o których mowa w ust. 2 w zdaniu pierwszym i w ust. 6, traktuje si& jako nadp#at& podatku podlegaj"c" oprocentowaniu w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.”, e) po ust. 7 dodaje si& ust. 7a w brzmieniu: „7a. Przepisy ust. 1-7 stosuje si& odpowiednio, je$eli w rozliczeniu za dany okres podatnik wykaza# wy#"cznie kwot& podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 2.”, f) uchyla si& ust. 8 i 9, g) ust. 11 otrzymuje brzmienie:
1)
Zmiany wymienionej ustawy zosta#y og#oszone w Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113, Nr 90, poz. 756, Nr 143, poz. 1199 i Nr 179, poz. 1484, z 2006 r. Nr 143, poz. 1028 i 1029, z 2007 r. Nr 168, poz. 1187 i Nr 192, poz. 1382 oraz z 2008 r. Nr 74, poz. 444.
„11. Minister w#a'ciwy do spraw finansów publicznych okre'li, w drodze rozporz"dzenia, przypadki, warunki i terminy zwrotu podatku, o którym mowa w ust. 10.”, h) w ust. 12 zdanie wst&pne otrzymuje brzmienie: „Minister w#a'ciwy do spraw finansów publicznych, wydaj"c rozporz"dzenie, o którym mowa w ust. 11, uwzgl&dnia:”; 2) w art. 88 w ust. 3 pkt 1otrzymuje brzmienie: „1) wydatków zwi"zanych z nabyciem towarów i us#ug, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym s" zaliczane przez podatnika do 'rodków trwa#ych oraz warto'ci niematerialnych i prawnych podlegaj"cych amortyzacji, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego u$ytkowania gruntów;”; 3) w art. 90 ust. 5 otrzymuje brzmienie: „5. Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza si& obrotu uzyskanego z dostawy towarów lub us#ug, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym s" zaliczane przez podatnika do 'rodków trwa#ych oraz warto'ci niematerialnych i prawnych podlegaj"cych amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego u$ytkowania gruntów, je$eli zosta#y one zaliczone do 'rodków trwa#ych nabywcy, u$ywanych przez podatnika na potrzeby jego dzia#alno'ci.”; 4) uchyla si& art. 93-95; 5) w art. 97 ust. 5 i 6 otrzymuj" brzmienie: „5. W przypadku podatników rozpoczynaj"cych wykonywanie czynno'ci, o których mowa w art. 5, oraz podatników, którzy rozpocz&li wykonywanie tych czynno'ci, w okresie krótszym ni$ 12 miesi&cy przed z#o$eniem zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, termin zwrotu ró$nicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 2 i 6, wyd#u$a si& do 180 dni. Zdanie drugie i trzecie art. 87 ust. 2 stosuje si& odpowiednio. 6. W stosunku do podatników, o których mowa w ust. 5, zasady i terminy zwrotu okre'lone w art. 87 ust. 2 i 6 stosuje si& pocz"wszy od rozliczenia za okres rozliczeniowy nast&puj"cy po up#ywie 12 miesi&cy lub po up#ywie 4 kwarta#ów, za które podatnik sk#ada# deklaracje podatkowe, oraz rozlicza# si& terminowo z podatków stanowi"cych dochód bud$etu pa!stwa, w tym równie$ jako p#atnik podatku dochodowego od osób fizycznych.”. Art. 2. Ustawa wchodzi w $ycie z dniem 1 stycznia 2009 r.
UZASADNIENIE 1.Wyja"nienie celu ustawy. G#ównym celem wprowadzanej zmiany artyku#u 87 ustawy o podatku od towarów i us#ug jest wprowadzenie jednolitego, krótszego terminu zwrotu nadwy$ki podatku naliczonego nad nale$nym. Ma to na celu zmniejszenie kosztów przedsi&biorców, którzy zmuszeni s" oczekiwa( na zwrot podatku nawet 180 dni. Uchylone zostaj" tak$e przepisy dotycz"ce zaliczkowego zwrotu VAT, które w praktyce nie by#y przez podatników stosowane z uwagi na wprowadzenie warunków oderwanych od praktyki obrotu. 2. Przedstawienie stanu obecnego. Obecnie art. 87 stanowi, $e podatnicy mog" uzyska( zwrot VAT w terminie 180 dni. W niektórych przypadkach termin ten jest skrócony do 60 dni. Ponadto, przy spe#nieniu dodatkowych wymogów, powy$sze terminy mog" ulec skróceniu odpowiednio do 60 i 25 dni. 3. Ró#nice mi$dzy dotychczasowym a przewidywanym stanem prawnym. Zmiana art. 87 przewiduje ujednolicenie terminu zwrotu nadwy$ki podatku naliczonego nad nale$nym do 60 dni. Pozostawia si& jednak 25-dniowy przyspieszony termin zwrotu w razie spe#nienia okre'lonych zaostrzonych wymogów. 4. Oczekiwane skutki spo!eczne, gospodarcze, finansowe i prawne. Przedsi&biorcy w Polsce obarczeni s" znaczn" ilo'ci" nieuzasadnionych obowi"zków biurokratycznych. Przyj&cie proponowanych zapisów dostosuje przedmiotowe przepisy do realiów gospodarczych, co prze#o$y si& na polepszenie warunków prowadzenia dzia#alno'ci gospodarczej. Trzeba podkre'li(, $e otoczenie prawne biznesu jest wa$ne z punktu widzenia warunków rozwoju przedsi&biorczo'ci, bez którego nie ma mowy o rozwoju cywilizacyjnym i podnoszeniu jako'ci $ycia. Wprowadzana zmiana art. 87 spowoduje uwolnienie 'rodków finansowych dotychczas zamro$onych poprzez niezgodne z zasad" neutralno'ci brzmienie przepisu. )rodki, które b&d" do dyspozycji przedsi&biorcy b&d" w efekcie mog#y by( przeznaczone na inwestycje lub bie$"c" dzia#alno'(. 5. Ocena zgodno"ci z prawem Unii Europejskiej Projekt ustawy nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej
Warszawa, 21 lipca 2008 r. BAS – WAEM – 1963/08 Pan Bronis#aw Komorowski Marsza#ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Opinia w sprawie zgodno"ci z prawem Unii Europejskiej komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i us!ug (przedstawiciel wnioskodawców: pose! Miros!aw Seku!a) Na podstawie art. 34 ust. 9 uchwa#y Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 roku – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Monitor Polski z 2002 r., Nr 23, poz. 398 ze zmianami) sporz"dza si& nast&puj"c" opini&:
1. Przedmiot projektu ustawy Projekt ustawy przewiduje zmian& ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us#ug (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zmianami). Zmiana dotyczy sposobów przekazywania i rozliczania zwrotu ró$nicy podatku naliczonego. 2. Stan prawa Unii Europejskiej w materii obj$tej projektem Zagadnienia dotycz"ce opodatkowania podatkami po'rednimi s" przedmiotem regulacji prawa Unii Europejskiej jako podlegaj"ce harmonizacji na poziomie unijnym zgodnie z art. 93 Traktatu ustanawiaj"cego Wspólnot& Europejsk". Podstawowe znaczenie ma w tym przypadku dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od warto'ci dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006 r. s. 1, ze zmianami; dalej: dyrektywa 2006/112). 3. Analiza przepisów projektu pod k%tem ustalonego stanu prawa Unii Europejskiej Projekt ustawy nie jest sprzeczny z postanowieniami dyrektywy 2006/112.
4. Konkluzje Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i us#ug nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski
Deskryptory bazy REX: Unia Europejska, podatek VAT
2
Warszawa, 21 lipca 2008 r. BAS – WAEM – 1964/08 Pan Bronis#aw Komorowski Marsza#ek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Opinia w sprawie, czy komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i us!ug (przedstawiciel wnioskodawców: pose! Miros!aw Seku!a) jest projektem wykonuj%cym prawo Unii Europejskiej Projekt ustawy przewiduje zmian& ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i us#ug (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zmianami). Zmiana dotyczy sposobów przekazywania i rozliczania zwrotu ró$nicy podatku naliczonego. Projekt ustawy nie jest projektem wykonuj"cym prawo Unii Europejskiej.
Opracowa!: Zespó! Prawa Europejskiego Akceptowa!: Dyrektor Biura Analiz Sejmowych Micha! Królikowski
Deskryptory bazy REX: Unia Europejska, podatki, VAT