Druk nr 1013 Warszawa, 9 lipca 2008 r. SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ VI kadencja Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Pa!stwo" do spraw zwi"zanych z ograniczaniem biurokracji NPP-020-51-2008
Pan Bronis#aw Komorowski Marsza#ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Na podstawie art. 32 ust. 2 regulaminu Sejmu Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Pa!stwo" do spraw zwi"zanych z ograniczaniem biurokracji wnosi projekt ustawy:
-
o zmianie podatkowa.
ustawy
-
Ordynacja
Do reprezentowania Komisji w pracach nad projektem ustawy zosta# upowa$niony pose# Marek Wiki!ski.
Przewodnicz"cy Komisji (-) Janusz Palikot
projekt USTAWA z dnia ………………2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa Art. 1. W ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z pó%n. zm.1)) w art. 79 § 2 otrzymuje brzmienie: „§ 2. Prawo do z#o$enia wniosku o stwierdzenie nadp#aty wygasa: 1) w przypadkach, o których mowa w art. 75 § 1, po up#ywie 5 lat od ko!ca roku kalendarzowego, w którym: a) p#atnik pobra# podatek nienale$nie lub w wysoko&ci wi'kszej od nale$nej, b) uprawomocni#a si' decyzja o uchyleniu lub zmianie decyzji, na podstawie której p#atnik dokona# obliczenia podatku; 2) w przypadkach, o których mowa w art. 75 § 2 pkt 1 lit. a i b oraz w pkt 2 lit. a i b – po up#ywie 5 lat od ko!ca roku kalendarzowego, w którym z#o$ono zeznanie (deklaracj'); 3) w przypadkach, o których mowa w art. 75 § 2 pkt 1 lit. c oraz w pkt 2 lit. c – po up#ywie 5 lat od ko!ca roku kalendarzowego, w którym dokonano wp#aty podatku.”. Art. 2. Ustawa wchodzi w $ycie po up#ywie 14 dni od dnia og#oszenia.
1)
Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zosta#y og#oszone w Dz.U. z 2005 r. Nr 85, poz. 727, Nr 86, poz. 732 i Nr 143, poz. 1199, z 2006 r. Nr 66, poz. 470, Nr 104, poz. 708, Nr 143, poz. 1031, Nr 217, poz. 1590 i Nr 225, poz. 1635 oraz z 2007 r. Nr 112, poz. 769, Nr 120, poz. 818, Nr 192, poz. 1378 i Nr 225, poz. 1671.
UZASADNIENIE 1. Wyja!nienie celu ustawy Celem ustawy jest wyd#u$enie terminu, w którym podatnik (p#atnik, inkasent) mo$e ubiega( si' o zwrot nadp#aconego przez siebie podatku – tak, by termin ten odpowiada# terminowi przedawnienia zobowi"zania podatkowego (w którym to organ podatkowy mo$e kwestionowa( zadeklarowan" i zap#acon" przez podatnika, odpowiednio p#atnika lub inkasenta, warto&( zobowi"zania). 2. Przedstawienie stanu obecnego Termin, w którym podatnik (p#atnik, inkasent) mo$e domaga( si' zwrotu nadp#aconego podatku jest krótszy od tego, w którym administracja skarbowa mo$e domaga( si' od niego uregulowania zaleg#o&ci podatkowej. Zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, zobowi"zanie podatkowe przedawnia si' z up#ywem 5 lat od ko!ca roku kalendarzowego, w którym up#yn"# termin p#atno&ci podatku. W tym terminie zobowi"zanie podatkowe mo$e zosta( okre&lone w warto&ci wy$szej ni$ zadeklarowana przez podatnika. Odpowiednio, przepis ten dotyczy równie$ nale$no&ci p#atników lub inkasentów. Tymczasem zgodnie z art. 79 § 2 Ordynacji podatkowej moment wyga&ni'cia prawa do z#o$enia wniosku o stwierdzenie wniosku jest okre&lony inaczej – staje si' to z up#ywem 5 lat od momentu z#o$enia zeznania (deklaracji) podatkowej lub zap#aty podatku (w przypadku, gdy z#o$enie deklaracji nie jest wymagane), lub zaj&cia innych zdarze! skutkuj"cych powstaniem nadp#aty. Z zasady moment ten zatem wypada wcze&niej ni$ nast'puje przedawnienie
zobowi"zania
podatkowego
(w
przypadku
podatków
dochodowych
odpowiednia relacja to 31 marca/30 kwietnia wobec 31 grudnia tego samego roku). Rozbie$no&( ta mo$e by( jeszcze powa$niejsza w przypadku, gdy bieg przedawnienia zobowi"zania zostanie przerwany lub zawieszony. Stwarza to sytuacj' nieuzasadnionej nierównowagi praw mi'dzy podatnikiem a administracj" skarbow". 3. Ró"nice mi#dzy dotychczasowym a przewidywanym stanem prawnym Zmiana polega na wyd#u$eniu terminu, w którym podatnicy, p#atnicy i inkasenci mog" ubiega( si' o zwrot nadp#aty – celem jego uzgodnienia z terminem przedawnienia zobowi"zania podatkowego. Dotychczasowe brzmienie art. 79 § 2 Ordynacji podatkowej zmienia si' tak, i$ zast'puje si' termin „5 lat” (od wskazanych w ustawie zdarze!, skutkuj"cych powstaniem nadp#aty) – terminem „5 lat od ko!ca roku kalendarzowego”.
Dzi'ki tej zmianie podatnik (p#atnik, inkasent) zostanie zrównany w prawach z administracj" skarbow". Tak d#ugo, jak organy podatkowe czy organu kontroli skarbowej b'd" mog#y kwestionowa( jego rozliczenia, tak i on sam b'dzie móg# podda( je korekcie i skutecznie odzyska( nadp#at'. Jednocze&nie, wprowadza si' przepisem przej&ciowym zasad' bezpo&redniego dzia#ania ustawy nowej. Poniewa$ zmiana b'dzie zawsze skutkowa#a wyd#u$eniem terminu, w $adnym przypadku nie pogorszy sytuacji zainteresowanych. St"d nie ma potrzeby jednoczesnego
ustanowienia,
i$
je$eli
dotychczasowe
przepisy
okre&laj"
zasady
korzystniejsze dla podatnika, p#atnika lub inkasenta, stosuje si' przepisy obowi"zuj"ce przed dniem wej&cia w $ycie niniejszej ustawy. 4. Oczekiwane skutki spo$eczne, gospodarcze, finansowe i prawne Proponowana regulacja jest s#uszna i korzystna dla podatników. Wyd#u$enie okresu do z#o$enia wniosku mo$e sprawi(, $e w cz'&ci przypadków stwierdzone nadp#aty, dla których 5 letni okres od momentu zap#aty, a przed up#ywem 5 lat od ko!ca roku, w którym dokonano zap#aty, by#yby mo$liwe do odzyskania. Przed#o$ony projekt powodowa( b'dzie pewne, trudne do ustalenia, skutki finansowe dla bud$etu pa!stwa. Wed#ug danych Ministerstwa Finansów wysoko&( nadp#at ze wszystkich podatków wed#ug stanu na koniec wrze&nia 2007 r. wynios#a 5 mld z#, z czego oko#o 4,5 mld stanowi#y nadp#aty z tytu#u VAT. Niestety brak jest odpowiednich informacji, jakie s" odpowiednie wysoko&ci nadp#at w zale$no&ci od okresu, który up#yn"# od momentu z#o$enia deklaracji lub zap#aty nadp#aconego podatku. Wobec powy$szego nie mo$na jednoznacznie stwierdzi(, jaka cz'&( nadp#at dotyczy okresu ostatniego roku przypadaj"cego przed up#ywem terminu z#o$enia wniosku, a tym bardziej brak informacji w uj'ciu miesi'cznym. 5. Ocena zgodno!ci z prawem Unii Europejskiej Przedmiot projektu ustawy nie jest obj'ty prawem Unii Europejskiej.
Warszawa, 25 lipca 2008 r. BAS-WAEM-2076/08
Pan Bronis#aw Komorowski Marsza#ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Opinia prawna w sprawie zgodno!ci z prawem Unii Europejskiej komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (przedstawiciel wnioskodawców: pose$ Marek Wiki%ski) Na podstawie art. 34 ust. 9 uchwa#y Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. – Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. z 2002 r. Nr 23, poz. 398, ze zmianami) sporz"dza si' nast'puj"c" opini':
1. Przedmiot projektu ustawy Przedstawiony projekt ustawy przewiduje zmian' art. 79 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zmianami). Zmiana dotyczy wyd#u$enia terminu, w którym wygasa prawo z#o$enia wniosku o stwierdzenie nadp#aty. Zgodnie z obowi"zuj"cym przepisem prawo to wygasa po up#ywie 5 lat od dnia, w którym mia#o miejsce okre&lone w ustawie zdarzenie skutkuj"ce powstaniem nadp#aty: pobranie przez p#atnika podatku nienale$nie lub w wysoko&ci wi'kszej od nale$nej, uprawomocnienie si' decyzji o uchyleniu lub zmianie decyzji stanowi"cej podstaw' obliczenia podatku, z#o$enie zeznania rocznego (deklaracji), dokonanie wp#aty podatku. Projekt zak#ada natomiast, $e terminem tym b'dzie up#yw 5 lat od ko!ca roku kalendarzowego, w którym mia#o miejsce to zdarzenie. Proponowana ustawa ma wej&( po up#ywie 14 dni od dnia og#oszenia. 2. Stan prawa Unii Europejskiej w materii obj#tej projektem ustawy Kwestie stanowi"ce przedmiot projektu ustawy nie s" regulowane prawem Unii Europejskiej. 3. Analiza przepisów projektu pod k&tem ustalonego stanu prawa Unii Europejskiej Prawo Unii Europejskiej nie reguluje kwestii zawartych w przepisach opiniowanego projektu.
2
4. Konkluzja Przedmiot projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa nie jest obj'ty prawem Unii Europejskiej. Sporz!dzi":
Zespó" Prawa Europejskiego
Akceptowa":
Dyrektor Biura Analiz Sejmowych
Micha" Królikowski
Deskryptory Bazy REX: ordynacja podatkowa, podatek, projekt ustawy, Unia Europejska
Warszawa, 25 lipca 2008 r. BAS-WAEM-2077/08 Pan Bronis#aw Komorowski Marsza#ek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Opinia prawna w sprawie stwierdzenia – w trybie art. 95a ust. 3 Regulaminu Sejmu – czy komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (przedstawiciel wnioskodawców: Marek Wiki%ski) jest projektem ustawy wykonuj&cej prawo Unii Europejskiej
Przedstawiony projekt ustawy przewiduje zmian' art. 79 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zmianami). Zmiana dotyczy wyd#u$enia terminu, w którym wygasa prawo z#o$enia wniosku o stwierdzenie nadp#aty. Zgodnie z obowi"zuj"cym przepisem prawo to wygasa po up#ywie 5 lat od dnia, w którym mia#o miejsce okre&lone w ustawie zdarzenie skutkuj"ce powstaniem nadp#aty: pobranie przez p#atnika podatku nienale$nie lub w wysoko&ci wi'kszej od nale$nej, uprawomocnienie si' decyzji o uchyleniu lub zmianie decyzji stanowi"cej podstaw' obliczenia podatku, z#o$enie zeznania rocznego (deklaracji), dokonanie wp#aty podatku. Projekt zak#ada natomiast, $e terminem tym b'dzie up#yw 5 lat od ko!ca roku kalendarzowego, w którym mia#o miejsce to zdarzenie. Przedmiot projektu ustawy nie jest obj'ty prawem Unii Europejskiej. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa nie jest projektem ustawy wykonuj&cej prawo Unii Europejskiej. Sporz!dzi":
Zespó" Prawa Europejskiego
Akceptowa":
Dyrektor Biura Analiz Sejmowych
Micha" Królikowski
Deskryptory Bazy REX: ordynacja podatkowa, projekt ustawy, Unia Europejska