Zadanie_8167-12333.doc

  • Uploaded by: Tomas
  • 0
  • 0
  • November 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Zadanie_8167-12333.doc as PDF for free.

More details

  • Words: 1,205
  • Pages: 6
TEÓRIA GRAFOV

Zadanie: Farbenie vrcholov a hrán

MENO: MÁRIA RICHNAVSKÁ ODBOR : H OSPODÁRSKA INFORMATIKA ŠTUDIJNÁ SKUPINA: DRUHÁ ROK: 2007/2008 OBSAH Základné pojmy Farbenie vrcholov Farbenie hrán Totálne farbenie Použitie v bežnom živote a príklady

1. Základné pojmy GRAFOM G = (V, H) nazývame usporiadanú dvojicu množín V a H, kde V je konečná množina (v našom prípade to bude množina niektorých bodov v rovine) a H je množina dvojprvkových podmnožín množiny V (v našom prípade to bude množina čiar spájajúcich dva body v rovine z množiny V). Prvky množiny V nazývame VRCHOLY grafu a prvky množiny H nazývame HRANY grafu. Vrcholy grafu spojené hranou nazývame SUSEDNÉ VRCHOLY. Nech G= (V,H) je graf alebo digraf, v ∈V, h ∈ H. Vrchol je INCIDENTNÝ s hranou h, ak je

v jedným z vrcholov hrany h. Hrany h, k ∈ H, h≠k sú vrchol.

INCIDENTNÉ,

ak majú spoločný jeden

Veta Problém zafarbiť graf minimálnym počtom farieb je NP-ťažký. 2. Farbenie vrcholov Súvislý graf nazveme N-ZAFARBITEĽNÝM, ak postačuje n farieb na zafarbenie jeho vrcholov tak, že žiadne dva susedné vrcholy nie sú zafarbené rovnakou farbou. CHROMATICKÝM ČÍSLOM grafu G nazveme prirodzené číslo

 (G )

, ktoré udáva minimálny počet farieb

 (G )

potrebných na to aby bol graf G n-zafarbiteľným. Pre chromatické číslo súvislého grafu G je

 (G )

, kde

 (G )  1  s (G )

s (G )

udáva maximálny stupeň vrcholu v grafe G. Veta Nech m je maximum zo všetkých stupňov vrcholov grafu G = (V,H) a nech |V| = n. Potom χ(G) ≤ m+1.

Dôkaz Ak n = 1, potom χ(G) = 1, m = 0. Ak n › 1 a zároveň tvrdenie vety platí pre každý graf s n-1 vrcholmi, potom v grafe G, ktorý má n vrcholov, zvolíme vrchol u minimálneho stupňa a zostrojíme G-u, t.j. vynechávame z grafu G vrchol u a hrany s ním incidentné. Najväčší zo všetkých stupňov vrcholov v grafe G-u je m alebo m-1. Podľa indukčného predpokladu je potom graf G-u (m+1)-chromatický. Nech vrcholy grafu G-u sú zafarbené každý jednou z m+1 farieb. Toto zafarbenie prenesieme na graf G tak, že vrcholu u priradíme tú farbu, ktorú nemá žiadny z jeho susedných vrcholov. Ak súvislý graf G = (V,H) nie je kompletný graf a ani nie je kružnicou nepárnej dĺžky, potom χ(G)≤m. Vety Graf G je 2-ZAFARBITEĽNÝ práve vtedy, keď neobsahuje kružnicu nepárnej dĺžky ako svoj podgraf. Graf je párny = bipartitný, ak je 2-farbiteľný. Každý strom (aspoň s 1 hranou) je 2-zafarbiteľný.

Dôkaz Náš predpoklad je: veta platí pre každý strom, ktorý má n vrcholov. Majme strom S=(V,H), ktorý má n+1 vrcholov. Vyberieme si jeden vrchol (S má minimálne 2 vrcholy stupňa 1). Ak ho z S odoberieme a odoberieme aj hranu s ním incidentnú, tento strom môžeme zafarbiť 2 farbami. Takéto zafarbenie prenesieme na pôvodný strom S, pod podmienkou, že odobratý vrchol zafarbíme inou farbou akou je zafarbený susedný. Veta Nech je najväčší zo stupňov vrcholov grafu G rovný d. • Ak d≠2 graf G neobsahuje kompletný podgraf s d+1 vrcholmi, tak

≤d

 (G ) (inak

=d+1.

 (G ) •

Ak d=2 a graf G neobsahuje kružnicu nepárnej dĺžky, tak

=2, inak

 (G ) =3.

 (G ) Veta

Každý rovinný graf je 5-zafarbiteľný. Hodnotu chromatického čísla grafu môžeme presne určiť pomocou tzv. chromatického polynómu. Odhad chromatického čísla grafu alebo dokonca znalosť tohto čísla v konkrétnom grafe však ešte nedávanávod, ako vrcholy grafu zafarbiť tak, aby susedné vrcholy neboli zafarbené rovnakou farbou. Preto ukážem aspoň jeden pomerne ľahký algoritmus pre farbenie grafu. Algoritmus je heuristický a je založený na skutočnosti, že je výhodné zafarbiť najskôr vrcholy s veľkým stupňom. Predpoklad: vrcholy grafu G sú označené v1, v2, . . ., vP. Zoraďme vrcholy grafu do neklesajúcej postupnosti P=(vk1, vK2, ... , vKP). Platí: deg vK1 ≥ degK2 ≥ ... ≥ degVkp HEURISTICKÝ ALGORITMUS FARBENIA GRAFOV 1. Položíme j=1 2. Nezafarbený vrchol vK1, ktorý má najmenší index i zafarbíme farbou j. Postupne vyberáme vrcholy z postupnosti P podľa rastúceho indexu i. Ak nie sú zafarbené a nie sú susedné s vrcholmi zafarbenými farbou j, tak ich touto farbou zafarbíme. 3. Ak pri farbení grafu farbou číslo j nezafarbíme všetky vrcholy grafu, ktoré ešte neboli zafarbené, tak j: = j+1 a vrátime sa na krok 2. V opačnom prípade nasleduje postup na krok 4. 4. Posledne určená hodnota j udáva odhad chromatického čísla uvažovaného grafu. Súčasne je graf zafarbený j farbami.

Postupnosť P je P= (v1, v2, v3, v4, v5, v6, v7, v8, v9, v10, v11). Položme j=1. Farbou číslo 1 zafarbíme vrcholy v1, v6, v9, v10, v11. Zvýšme premennú j o jednotku, dostaneme j=2, farbou 2 zafarbíme vrcholy v2, v4, v7. Farbou číslo 3 zafarbíme vrcholy v3, v5, v8. Tým sme zafarbili všetky vrcholy grafu, chromatické číslo grafu nie je väčšie ako 3. K číslam farby nasledovne:

1-červená, 2-zelená, 3-modrá.

3. Farbenie hrán

Hranové zafarbenie je také zafarbenie, kedy hrany, ktoré sú incidentné s rovnakými vrcholmi, musia mať rôzne farby. Shannon položil úlohu: Majme elektrické zariadenia, v ktorom sú určité miesta prepojené drôtmi. Aby sme drôty vychádzajúce z určitého miesta rozlíšili, použijeme drôty rozličných farieb. Problém najmenšieho počtu farieb sa dá riešiť ako problém hranového chromatického čísla. Vizingov teorém Keď G je konečný graf bez slučiek, ktorého najväčší stupeň je r, potom r≤ χ(G) ≤r+1.

4. Totálne farbenie Definujme si totálne chromatické číslo χt(G) grafu G= (V,H). Farbíme hrany aj vrcholy. Podmienky:

➢ 2 rovnako zafarbené vrcholy nesmú byť spojené hranou ➢ Žiadne 2 rovnako zafarbené hrany neincidujú s tým istým vrcholom ➢ Žiadna hrana nesmie byť incidentná s vrcholom tej istej farby, akú má sama V(G) ∪ E(G) = S1 ∪ S2 ∪ . . . ∪ SK (V1 ∪ E1) (V2 ∪ E2). . .(VK ∪ EK) Si bolo nezávislé, neobsahovalo neincidentné prvky Existencia odhadu: χt(G) ≥ m+1, pričom m je najväčší zo všetkých stupňov vrcholov grafu G. Domnienka: G= (H,V) s maximálnym stupňom vrcholov m platí: χt(G) ≤ m+2. Ak platí táto podmienka, tak môžeme napísať m+1≤ χt(G) ≤m+2.

Χt(K5)≥5 5. Použitie v bežnom živote a príklady



Rozvrhovanie skúšok na univerzite tak, aby žiaden zo študentov nemal naplánované 2 skúšky naraz. (Vrcholy sú predmety, hrana spája vrcholy len vtedy, ak existuje študent, ktorý ide na obe skúšky. Časové priradenia skúšok sú reprezentované inými farbami )



Priraďovanie frekvencií (Každý vysielač je vrchol, 2 vrcholy sú spojené, ak sú vzdialené do 100 km. Priradenie kanálov zodpovedá zafarbeniu grafu, a to tak, že každá farba reprezentuje iný kanál)



Uskladňovanie n nebezpečných látok, ktoré nesmú byť skladované v jednom priestore (vrcholy sú látky, 2 vrcholy sú spojené hranou, ak príslušné látky nesmú byť skladované spoločne)



Indexový register (výpočet v cykle je zrýchlený, ak sú v efektívnych kompilátoroch použité premenné, ktoré sú ukladané dočasne v indexových registroch CPU namiesto v regulárnej pamäti. Čiže každý vrchol grafu reprezentuje premennú v slučke. Hrana medzi 2 vrcholmi existuje, keď im odpovedajúce premenné sú uložené v indexovom registri v rovnakom čase výpočtu. Chromatické číslo grafu dáva počet potrebných registrov)



Problém nákupných tašiek 6. Príklady

Medzi príklady prikladám pojem DISKRÉTNY tento graf platí:

GRAF

, čo je množina izolovaných bodov. Pre

Veta

Diskrétny graf má chromatické číslo 1.

Príklad na strom (vysvetlenie uvedené vyššie):

Chromatické číslo grafu:

Χ=2

More Documents from "Tomas"

November 2019 26
Zadanie_8167-12333.doc
November 2019 10
April 2020 13
May 2020 14