Vypracovane Otazky Elektro Na Vytisk.

  • November 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Vypracovane Otazky Elektro Na Vytisk. as PDF for free.

More details

  • Words: 1,366
  • Pages: 3
33.Momentová charakteristika 3.fázového indukčního motoru. M= F*r (síla*momentové rameno) M= P / s – moment, již se přenáší ze statoru na rotor přes vzduchovou mezeru.

Náhradní schéma: 1 fáze 3FAM Zjednodušené náhradní schéma: A.závěrný moment 3FAM – Mzab B.maximální moment Odvození momentové charakteristiky se provádí z Klossova vztahu. M= 2/((S/Svzratu)+(Svzratu/S)) a) rozběh s=1 Svzartu/S < S/ Svzratu M*S=2*max*Svzratu - hyperbola + pro motory - pro generátory b)chod S/ Svzratu < Svzratu/S M=S*( (Mmax*Svzratu)/S) – přímka 34. Spouštění 3fázových indukčních strojů 1FAM-mají vinutí hlavní fáze, vinutí pomocné fáze je určeno pro rozběh,-pomocné vinutí-buď čistě odporové nebo s kondenzátorem,který se po rozběhu pomocí odstředivého vypínače oddělí. a)Asinchronní motory s jednoduchou klecí – motory o malých výkonech b)Asinch.m. s odporovou klecí- zatížený odpor lze zvyšovat nebo snižovat c)Asinch.m. s dvojitou klecí – v rotoru 2 klece, rozběhová a pracovní d)Asinch.m. s vírovou klecí – větší záběhový moment, 3FAM 1) s kotvou nakrátko( U3FAM = Un 3sítě) a) 3*380V=3*380V síť, 3*210V ne=3*280Vsíť.b) 3FAM do příkonu 3kW – přímé připojení do sítě. 2)3FAM s P> 3kW I záběrový = Ik M záběrový= j (u ) a) Spouštěcí rezistory ve statoru. Snížíli se proud z hodnoty Ik na Ik/2, potom M zab= Mzab/4. Motor pak nemusí utáhnout co potřebujeme. Po připojení se z rezistoru stávají topidla = zbytečná spotřeba energie.b) spouštění autotransformátorem-neekonomická c)spouštění s rozběhlou spojku- umožňuje aby nemotor rozběhl na prázdno, a pak připojit zátěž, nevýhodné(při dieselovém motoru) d) přepínač a - nejprve motor zapne do a po rozběhu do .Nejdokonalejší, ekonomické, připojení po dosažení 85% asynchroních otáček.

35. Redukce otáček 3fázových indukčních motorů. - po připojení motoru na síť se v motoru indukuje napětí točivým mag.polem a krom toho se do něho zavádí napětí z redukčního transformátoru jehož velikost závisí na poloze kládieěk. Obě napětí ve stejné fázi.Transformátor je však tvrdší zdroj a napětí rotoru se s jeho napětím vyrovná změnou otáček. Jsou-li napětí nestejná, teče mezi rotorem a trans. vyrovnávací proud. Příklad – při připojení je napětí transf. menší než indukované napětí v rotoru, začne téct vyrovnávací proud do transf., ve vodičích rotoru vyvolá urychlující moment, otáčky se zvýší – klesá indukované napětí rotoru a to pokračuje až do vyrovnání obou napětí. -změna kmitočtu f umožňuje měnit otáčky dle rotoru 36. Měření naprázdno a nakrátko 3fázového indukčního motoru - naprázdno 3FAM – takový stav kdy se na hřídeli rotoru není přípoje na zátěž

- nakrátko-důvodem obou měření je nutnost získat údaje pro kontrolu kruhového diagramu 3FAM, v motoru jsou pouze ztráty mechanické a Jouleovy.

38. Mechanické charakteristiky motorů pracovních strojů - el.pohon – je souhrn zařízení, který mění el.energii na mechanickou za účelem provádění technologické operace.Aby byl el.pohon správně dodržen, musí být splněno: a)vlastnosti poháněcího elektromotoru b)vlastnosti poháněného el.stroje. - tyto vlastnosti jsou vystiženy pomocí mech.charakteristik. Tak nazýváme závislost mezi zátěžovým momentem prac.stroje a jeho úhlovou rychlosí.

Rozdělení podle exponentů. A)jeřábová x=0, Mz=konstantní, výkon P=Mz*w= k1*w -výkon lineárně roste, zatěžovací moment je nezávislý, (ventilátory,kompresory) B)Kalandrová – x=1, Mz=k2*w, P=Mz*w=k3*w. –zatěžovací moment je lineární fce.úhlové rychlosti, (dynama). C)Ventilátorová x=2, Mz=k4*w, P=Mz*w=k5*w. –stroje na odstředivém principu,(čerpadla, ventilátory) Mechanická charakteristika el.stroje. a)absolutně tvrdé – rychlost motoru nezávislá na zatížení, - synchroní motory. b)tvrdé – vlivem zatížení motoru klesá,-asynchroní motory., c)měkké – rychlost motoru se zatížením značně klesá,-stejnosměrné motory.

39. Dimenzování elektromotorů. -správná a ekonomická činnost elektromotoru závisí na správné volbě jeho výkonu. -elektromotor s nedostatečně dimenzovaným výkonem snižuje výrobní kapacitu pracovního stroje, protože pokud je elektromotor přetěžován, tak se snižuje jeho činnost. -základem jejich oteplování – ohřev je dán třídou rotace. A=105°E=120° B=130° F=155° H=180° -poddimenzovaný motor-motor se ohřívá rychleji -předimenzovaný motor-má větší rozměry i cenu a zvyšuje investiční náklady,-u asynchronních motoru-při snížení zatížení dochází ke zhoršení účinku ->vzrůstá zatížení sítě jednou energií, -elektromotor musí být navržen tak, aby byl co možná nejvíce využit, a jeho oteplení nesmí překročit mez danou mezním oteplením použité třídy izolace vynutí. Výkon elektromotoru: P= C*D *L *n C=konstanta, D=průběh železa kostry, L=délka železa kostry, n=otáčky.

40. Jištění v elektrických obvodech, jistící prvky -jištění – provádí se pojistkou nebo jističi z důvodu zmenšení opotřebení zničení spotřebičů - pojistka – jejím úkolem je jistit vedení a přístroje k tomu vedené, - jištění spočívá v tom, že proudem se, že proudem se zahřívá tavný drátek, který je uložen křemičitém písku. Pokud dojde k překročení protékané velikosti protékaného proudu, tak se drátek přetaví a odpojí spotřebiče od el.produ. - druhy – závitové – jmen.proud 30-60A. – zásuvné – větší proudy -dělení podle tvaru vypínací charakteristiky – normální –přetavení v krátké době,- pomalé delší doba- (1FAM) -oteplení vodičů

-jističe- jsou samočinné, nadproudové vypínače určené k ochraně vedení nebo ochraně motoru při nadproudu a při zkratových proudech. -výhoda-v jističi se při vypnutí nic nezničí, nemusíme dávat nové díly. - jističe jsou vybaveny 2 nadproudovými spouštěči: 1)tepelná-proti přetížení 2) zkratováelektromagnetická. Na štítku- V vedení(rozběh motoru nedovolí), M motorová(větší tepelná sebezřetnost). -chrániče k vypínání el.obvodu 3mi spouštěmi:a)tepelný-chrání proti nadproudu.b)elektromagnetický – hl.proti zkratu asynch.motoru. c) ochranný – kombinace jističe a chrániče. -vypínací charakteristika jistícího přístroje – udává dobu za kterou se jistící přistroj vypne nadproud určité velikosti. -vypínací charakteristika jistícího zařízení – udává dobu po kterou zařízení vydrží nadproud určité velikosti bez poškození.

41. Zásady dimenzování silnoproudého elektrického rozvodu Zkrat je- vodivé napětí různých fází napěťové soustavy, vodivé spojení fáze s nulovým vodičem. Následky zkratu – zvýšení proudu v důsledku poklesu medence obvodu, zvýšení úbytku napětí, zvýšení teploty všech částí obvodu. Kontrola tepleních vodičů zkratovým proudem Ike-ekvivalentní oteplovací zkratovací proud (A), tk – doba trvání zkratu (s), K- konstanta,

42. Elektrické světlo-zk.veličiny, el.svět zdroje. -svítivost I – bodového zdroje je podíl světelného toku -světelný tok – F- zdroje je výkon, který zdroj vyzařuje v podobě světla. Lumen-světelný tok vycházející jednotku prostorového úhlu a bodového zdroje o svítivosti. - osvětlení – E – je podíl světelného toku a na níž dopadá. - jas – L – plochy v daném směru, je poměr svítivosti v určitém směru k ploše průměru elementu kolmého ne tento směr -množství světla- Q- je součet světelného toku a dobou jeho trvání. -měrný světelný výkon – vyjadřuje s jakou účinností je dodávané elektrické osvětlování proměňováno na světlo. -Zdroj světla – žárovky – zpravidla mají vlákno z wolframového drátu nevinutého do jednoduchého nebo dvojité spirály,6árovky menších výkonu jsou vzduchoprázdné, a větších výkonů jsou plněné plynem. – výbojky – zdrojem světla je elektroluministrace plynů, kterými protéká výboj, (světelné reklamy).- doutnavky – plní se neonem, svítí různými barvami.zářivky – jsou to nízkotlaké výbojky se žhaveními elektrodami ve tvaru trubice.Životnost 3000 hod.

43.Navrhování el. osvětlování Výpočet osvětlení F-světelní tok zdrojů Es-střední osvětlení [lx] S-plocha osvětlované místnosti [m2] -účinnost – žárovky zářivky-výsledná účinnost osvětlení -pro čtení osvětlení , jemná mechanika -osvětlení vnějších prostorů – je potřeba dodržet hodnotu osvětlení En v úrovni vozovky a vertikálního osvětlení Er svislé roviny o výšce 0,8m nad vozovkou.Je nutné kontrolovat poměr rovnoměrnosti osvětlení – rovnoměrnost osvětlení závisí na druhu osvětlovaného prostoru a poměr se pohybuje 1:6 až 1:15. – výpočet venkovního osvětlení můžeme provést bodovým způsobem.Z katalogu pro příslušné svítidlo určíme hodnotu svítivosti I v příslušném směru.Dále změříme vodorovnou vzdálenost od stožáru ke kontrolovanému bodu (je na bod kolmá).

44. Dielektrický ohřev – výkon ohřevu využití Ohřívaný materiál tvoří dielektriku kondenzátoru,

Kmitočet nelze libovolně zvyšovat-pohyby dipolů(relaxační jevy), závisí na kmitočtu el.pole.Při určitém f nestačí dipóly sledovat změny el.pole a ztráty v dielektriku prudce klesají. Hodnoty ztrátového činitele tg při f 1 až 20 MHz. Ve vztahu pro výkon diel.ohřevu P jsou dvě materiálové konstanty: Diel. se zvyšují s rostoucí teplotou exponenciolálně. Růst diel. ztrát s teplotou je nepříznivý. Je-li intenzita el.pole v izdanta vyšší než hodnota el.pevnosti(např.pro vlhké dřevo ) nestačí se teplo z diel. odvádět- tím dále roste teplota – tím déle rostou diel.ztráty – průraz izolantu. Užití diel.ohřevu – 1)dřevařský průmysl-sušení dřeva, klížení vrstev.Výhodou je rovnoměrnost ohřevu,teplo vzniká uvnitř materiálu vysoušení je rychlé a rovnoměrné. 2)sušení chmele,tabáku, zem.plodin.3)pražení kávy, sušení a pasterizace mléka, sterilizace balených potravin apod.potravinářství. Vf energie je investičně náročná. 45.Zásady racionalizace spotřeby el.energie. 1)snížení odběru el.energie v energetických špičkách, provozování spotřebičů, které nezabezpečují technické procesy mimo toto pásmo, dobíjení akumulačních spotřebičů v noci.2)kompenzováním odběru jalového výkonu.3)správným dimenzováním el.pohonů.4)vybavením strojů a zařízení progresivní polovodičovou technikou.5)výrobou spotřebičů pracující s vyšší energetickou účinností.6) využívání moderní světelné techniky.7)racionálnějším opatřením při výrobě tepla. 8)využívání energie z netradičních zdrojů – malé vodní elektrárny, větrné elektrárny, bioplyné stanice,sluneční konektory, využívání tepelných čerpadel,využívání odpadního lepla.

Related Documents

Sappa-vypracovane-otazky
November 2019 3
Otazky Na Skusku
November 2019 3
Otazky Na Skusku
November 2019 3
00 Otazky Na Pisomky
November 2019 3
Tahak Na Elektro
November 2019 22