Uvod V Virtualni Svet Second Life

  • Uploaded by: Artesia
  • 0
  • 0
  • October 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Uvod V Virtualni Svet Second Life as PDF for free.

More details

  • Words: 1,961
  • Pages:
Uvod v virtualni svet Second Life

(c) Artesia, 2008

Second Life Second Life je 3D računalniško ustvarjen virtualni svet, ki ga je obiskalo že več kot 15 milijonov uporabnikov z vsega sveta. Virtualni svet nam omogoča, da na nov način počnemo običajne stvari (npr. spoznavamo prijatelje), ali pa nov medij ustvarjalno izkoristimo zato, da počnemo v fizičnem svetu nemogoče stvari (npr. postavimo hišo sredi oblakov).

Primeri Second Life avatarjev

Vsak uporabnik je v virtualnem svetu predstavljen preko svoje grafične podobe, imenovane avatar. Second Life avatarje lahko oblikujemo po svoji pravi podobi, lahko pa izberemo tudi bolj fantazijsko podobo. Uporabniki med potovanjem po virtualnem svetu srečujemo avatarje drugih uporabnikov, s katerimi lahko komuniciramo preko tekstovnega ali glasovnega klepeta (na javnem ali zasebnem kanalu) ter na različne neverbalne načine (s pomočjo gest, animacij, medosebne razdalje v prostoru, videza,…).

Ker je potovanje v virtualnem svetu brezplačno in zelo enostavno (lahko letimo ali se v trenutku teleportiramo na poljuben del virtualnega sveta), lahko v enem dnevu obiščemo zelo raznolike kraje in počnemo različne stvari. Lahko se recimo sprehajamo po virtualnih pokrajinah, postanemo del multimedijskega umetniškega dela, se preizkusimo v virtualnem športu, si zgradimo sanjsko hišo, v trgovini z virtualnimi oblačili kupimo novo obleko Otok Multimedijskega centra RTV Slovenija za svojega avatarja, obiščemo predavanje znanega strokovnjaka, s prijatelji iz drugega konca sveta klepetamo ob virtualnem ribolovu, se udeležimo baletne predstave, opravljamo virtualno delo, spremenimo videza svojega avatarja glede na trenutno počutje, se na sestanku dobimo s poslovnimi partnerji, … in še bi lahko naštevali.

Baletna predstava

(c) Artesia 2008

V tej študiji boste dobili osnovne napotke in informacije o tem, kako vstopimo v virtualni svet Second Life in kako ga lahko podrobneje spoznamo, na koncu pa objavljamo tudi seznam uporabnih spletnih povezav in orodij.

Artesia whitepaper

Stran 2/8

Kako začeti? Za uporabo virtualnega okolja Second Life potrebujemo: • dovolj zmogljiv računalnik (na uradni strani lahko preverite seznam minimalnih zahtev), • širokopasovno internetno povezavo (xDSL ali kabelsko), • kakšno uro časa za učenje osnov uporabe okolja in raziskovalni duh.

Prvi korak je spletna registracija

Prvi korak v “drugo življenje” je pridobitev brezplačnega uporabniškega računa na uradni spletni strani. Pri prijavi najprej izberemo začetno podobo svojega avatarja, mu določimo ime ter iz seznama izberemo enega izmed ponujenih priimkov. Imena in priimka kasneje ni mogoče spreminjati. Nato vpišemo še svoje rojstne podatke (polnoletnost je pogoj za uporabo virtualnega sveta Second Life) in e-poštni račun, ki ga je v naslednjem koraku potrebno potrditi. Za tem dobimo povezavo za prenos programa Second Life, ki ga je potrebno namestiti na računalnik in s katerim vstopamo v virtualni svet Second Life. Za prijavo v virtualni svet je potrebno v nameščen Second Life program vnesti ime in priimek svojega avatarja ter geslo. Ob prvi prijavi v Second Life se bo vaš avatar prikazal na enem od začetnih otokov, kjer boste dobili osnovna navodila za uporabo. Do dodatne pomoči lahko kadarkoli dostopate s pritiskom na tipko F1 ali menijsko opcijo Help > Second Life Help, zbirka Second Life znanj pa je dostopna na spletu.

Second Life odjemalec

(c) Artesia 2008

Brezplačen uporabniški račun lahko preko uradne spletne strani kadarkoli nadgradite v Premium različico, pri kateri je potrebno plačevati mesečno naročnino. S Premium računom pridobite pravico do nakupa zasebnih otokov in zemlje na celinskem delu sveta ter boljšo uporabniško podporo, vendar je za večino uporabnikov brezplačen račun dovolj. Tudi imetniki brezplačnih računov lahko namreč najemajo zemljo ter ustvarjajo lastne vsebine.

Artesia whitepaper

Stran 3/8

Osnovni nasveti Uporabniški vmesnik Second Life se novim uporabnikom pogosto zdi preveč kompleksen. Na začetku namenite nekaj časa temu, da pregledate gumbe in menije, ki so vam na voljo, ter preizkusite različne možnosti. Veliko uporabnikov ima poleg tega na začetku težave z iskanjem zanimivih krajev ali dejavnosti. Kraje lahko naključno izbiramo preko zemljevida sveta (gumb Map), če nas zanima določena dejavnost ali tema, pa je lažje uporabiti vgrajeni iskalnik (gumb Search). Poleg krajev (zavihek Places) lahko v iskalniku najdemo tudi zanimive uporabnike (zavihek People), interesne skupine (zavihek Groups) in dogodke (zavihek Events). V področju Showcase pa so v iskalniku in na uradni strani predstavljeni najbolj zanimivi kraji po izboru urednikov. Second Life iskalnik

S pomočjo vgrajenega iskalnika lahko najdemo marsikaj zanimivega za početi, vendar je koristno za namige vprašati tudi druge uporabnike ali preprosto pogledati na splet. Na koncu študije lahko najdete nekaj spletnih povezav, ki vam lahko pri tem pomagajo. Ob raziskovanju sveta Second Life boste srečevali druge uporabnike v različnih podobah. Ne pozabite, da so za drugimi avatarji pravi ljudje, ki imajo prava čustva. Določena pravila obnašanja veljajo tudi v virtualnem svetu. Če recimo želimo z drugimi avatarji navezati stik, je npr. vljudno ob prihodu pozdraviti ter ob odhodu odzdraviti. Pri tem ne pozabite tudi na uradna pravila uporabe Terms of Service) in obnašanja (Community Standards), ki prepovedujejo žaljenje, nadlegovanje in nestrpnost do drugih uporabnikov. Poleg tega pa med uporabniki pogosto veljajo tudi nenapisana pravila. Tako recimo uporabnikov, ki jih ne poznamo dobro, ni vljudno spraševati o starosti in podatkih iz pravega življenja. Nekateri želijo ostati anonimni; izdajanje pravih osebnih podatkov drugih oseb brez njihovega dovoljenja pa je v nasprotju tudi z uradnimi pravili obnašanja. V primeru, da se vam kje zatakne, naj vam ne bo nerodno za pomoč prijazno vprašati bolj izkušenih uporabnikov; večina vam bo pripravljena pomagati.

(c) Artesia 2008

Artesia whitepaper

Stran 4/8

Ekonomija in ustvarjanje vsebin

Virtualna trgovina

Kljub temu, da se da veliko stvari v Second Life početi zastonj, praviloma za zahtevnejše izdelke (npr. oblačila za avatarje, pohištvo, programe) in storitve (npr. izgradnja virtualne posesti, udeležbo na nekaterih dogodkih) ponudniki (posamezniki ali podjetja) zaračunajo ceno v virtualni valuti (linden dolarjih), ki ima realno vrednost (270 linden dolarjev ≈ 1 ameriški dolar). Linden dolarje lahko s pomočjo kreditne kartice ali PayPal računa kupimo na uradni spletni menjalnici LindeX™ Exchange z ameriškimi dolarji ali jih za ameriške dolarje prodamo. V primeru, da v virtualnem svetu (katerega površina je julija 2008 že presegla 1700 km2) ne najdete želenega kraja, izdelka ali storitve, lahko sami ustvarite svoje vsebine s pomočjo vgrajenih orodij za 3D gradnjo (gumb Build), programiranje ter preko uvoženih tekstur, animacij in zvokov.

Gradnja in programiranje objekta

Za učenje lahko uporabite kar javne peskovnike (v iskalnik vpišite besedo “sandbox”), kjer se vsebine po določenem času (ponavadi nekaj ur) vrnejo uporabnikom. Za zahtevnejše projekte pa je koristno najeti ali kupiti virtualno zemljo, na kateri lahko prosto ustvarjate. Virtualno zemljo lahko najamete ali odkupite od drugih uporabnikov ali jo kupite neposredno od podjetja Linden Lab (ustvarjalcev sveta Second Life). Ko imate prostor za ustvarjanje, ga lahko poljubno opremite ter na njem postavite svoj virtualni dom, pisarno ali trgovino, kjer prodajate svoje izdelke ali storitve. Če ostalim uporabnikom virtualnega sveta ponudite dovolj edinstvene izdelke ali storitve, lahko z virtualnim poslom zaslužite linden dolarje, ki jih nato pretvorite v ameriške dolarje in s tem recimo pokrijete stroške internetne povezave.

Anshe Chung na naslovnici Business Week

(c) Artesia 2008

S tem namenom je svoj Second Life nepremičninski posel začela tudi Ailin Graef, bolje znana pod imenom svojega avatarja Anshe Chung, ki je postala prva uradna Second Life milijonarka (v ameriških dolarjih).

Artesia whitepaper

Stran 5/8

Prava podjetja v Second Life Zgodba o milijonskem zaslužku je seveda pritegnila tudi pozornost pravih podjetij, ki si želijo del “virtualnega kolača”. Seznam podjetij, ki so prisotni v Second Life, je že precej dolg - IBM, Intel, Cisco, Adidas, NBA, Vodafone, Reuters, Penguin Books, Sky News in drugi. Podjetja se odločajo za različne načine vstopa v Second Life - denimo postavitve virtualnih trgovin, organizacije dogodkov, izobraževanj in konferenc, tematskih parkov, ki predstavljajo nove izdelke, izvedbe natečajev..

IBM ima v Second Life več otokov

Kljub začetnim navdušenjem nad “velikimi poslovnimi priložnostmi” sveta Second Life se zadnje čase veliko piše o tem, da prava podjetja množično zapuščajo Second Life. To uporabnikov, ki poznajo Second Life, ne preseneča. Virtualni svetovi niso kopije realnega sveta in marsikatero podjetje potenciala in posebnosti sveta Second Life (še) ne zna izkoristiti, kar seveda prinaša razočaranja in prekomerne naložbe, ki ne prinesejo želenega učinka. Virtualni svetovi v resnici niso zgolj marketinško orodje; podjetja z vsega sveta jih s pridom uporabljajo pri iskanju novih poslovnih idej, za optimizacijo poslovnih procesov in gradnjo tesnejših odnosov s svojimi strankami, partnerji in med zaposlenimi.

Nissan predstavlja svoj avtomobil

Zaradi omejenega števila uporabnikov hitri povratki investicije z vstopom v Second Life niso možni; vendar pa virtualne svetove že danes uporablja 300 milijonov ljudi, čez deset let pa jih bo po študiji Strategy Analytics kar milijarda. Tako, kot so napredna podjetja že sredi devetdesetih let začela preizkušati moč takrat novega medija - interneta, se napredna podjetja danes ukvarjajo s potenciali virtualnih svetov. Več o poslovni uporabi virtualnih svetov lahko najdete v naši študiji.

Obrnite se na nas za več informacij o poslovni uporabi virtualnih svetov!

(c) Artesia 2008

Artesia whitepaper

Stran 6/8

Koristne povezave Uradne informacije in orodja Second Life blog z novicami: http://blog.secondlife.com Second Life pomoč: https://support.secondlife.com/ics/support/default.asp?deptID=4417 Second Life Wiki s koristnimi informacijami: http://wiki.secondlife.com/wiki/Main_Page Second Life Grid Status Reports (obvestila o tehničnih težavah): http://status.secondlifegrid.net Second Life Downloads: http://secondlife.com/support/downloads.php Second Life video tutoriali: http://secondlife.com/video Second Life iskalnik na spletu: http://search.secondlife.com/search.php Second Life Events (napovednik dogodkov): http://secondlife.com/events/ Second Life Showcase (seznam zanimivih krajev): http://secondlife.com/showcase/ LindeX™ Exchange (nakup in prodaja linden dolarjev): http://secondlife.com/currency Informacije in orodja za nakup zemlje: http://secondlife.com/land/ LSL Wiki (informacije o SL programskem jeziku): http://wiki.secondlife.com/wiki/LSL_Portal Second Life JIRA (seznam znanih Second Life napak): https://jira.secondlife.com Second Life novice Reuters Second Life novice: http://secondlife.reuters.com Massively - Second Life: http://www.massively.com/category/second-life/ Second Life News Network: http://www.slnn.com New World Notes: http://nwn.blogs.com TheAvastar - Second Life: http://www.the-avastar.com/second-life/ Ostale strani in orodja SLTutorials.net (zbirka Second Life vodičev in nasvetov): http://www.sltutorials.net SLCN (Second Life televizijska mreža): http://slcn.tv OnRez (Second Life spletna trgovina): http://shop.onrez.com SLExchange (Second Life spletna trgovina): http://slexchange.com AjaxLife (tekstovni odjemalec za Second Life, ki deluje v brskalniku): http://ajaxlife.net Seznam bližnjic v Second Life odjemalcu: http://www.kippiefriedkin.com/2008/07/25/secondlife-viewer-cheatsheet/

(c) Artesia 2008

Artesia whitepaper

Stran 7/8

Artesia Artesia je mlado podjetje, ki se ukvarja s poslovnimi koristmi, ki jih prinašajo tehnologije socialnega mreženja, skupnosti uporabnikov in virtualnih svetov. Trdno verjamemo, da bodo v današnjem in jutrišnjem povezanem poslovnem svetu uspešna podjetja tista, ki bodo hitro se uveljajoče tehnologije socialnih medijev in virtualnih svetov uporabilo za večanje dodane vrednosti za svoje stranke, poslovne partnerje in zaposlene. Artesia je v virtualnih svetovih prisotna od začetka leta 2007. Med našimi projekti v virtualnih svetovih so postavitev Second Life podružnice RTV Slovenija in skrb za njihovo SL skupnost, pomoč novim uporabnikom, organizacija ducatov virtualnih dogodkov in skrb za virtualna področja akademskih konferenc. Med našimi strankami so vrhunski ponudniki vsebin, znanja in storitev s področja virtualnih svetov, vključno z Beta Technologies, B2P business park in Metanomics - vodilne oddaje s področja vpliva virtualnih svetov na poslovanje. Določitev strategije in izbor pravih orodij za njeno izvedbo je lahko zelo zahteven. Zato smo v Artesii razvili metodologijo Artesia SocialMatch™, ki našim strankam pomaga postaviti strategijo socialnih medijev, izbrati najbolj primerno kombinacijo tehnologij in izobraziti zaposlene. Ker je vsako rojstvo naporno, vam seveda pomagamo tudi pri prvih korakih. Artesia je bila povabljena, da svojo metodologijo predstavi na konferenci Mindtrek 2008 na Finskem. Pri uporabi socialnih medijev in virtualnih svetov in gradnji skupnosti uporabnikov smo med drugimi pomagali tudi RTV Slovenija in Tehnološkemu parku Ljubljana. Naše storitve so povsem prilagojene vašim potrebam in segajo od predavanj in delavnic prek kratkih projektov z nekaj brainstorming sestanki in dokumentom s priporočili do dolgotrajnih projektov načrtovanja, gradnje in zagona skupnosti. Z veseljem bomo pomagali tudi vašemu podjetju. Jan Isakovič, direktor: [email protected], LinkedIn Profile, Skype: artesia-jan Alja Sulčič, specialistka za platforme: [email protected], LinkedIn profile, Skype: alja-skype Artesia, informacijske tehnologije, d.o.o., Iztokova 16, 1215 Medvode, tel: +386 590 64-063

Obiščite našo pisarno v Second Life: http://slurl.com/secondlife/Beta%20Technologies/213/148/29

Druge študije: Uvod v virtualne svetove Poslovni potenciali skupnosti uporabnikov Gradnja skupnosti uporabnikov Artesia SocialMatch™ je blagovna znamka podjetja Artesia d.o.o. Vse ostale blagovne znamke in imena so last njihovih lastnikov. (c) Artesia 2008

Artesia whitepaper

Stran 8/8

Related Documents

Second Life
June 2020 23
Second Life
May 2020 23
Second Life
May 2020 20
Second Life
June 2020 23
Svet
November 2019 20

More Documents from "Dusan"

October 2019 16