Teli Nyari Szemelygepkocsi Abroncsok Oesszehasonlito Vizsgalata Fekmeresekkel

  • Uploaded by: Torma Attila
  • 0
  • 0
  • June 2020
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Teli Nyari Szemelygepkocsi Abroncsok Oesszehasonlito Vizsgalata Fekmeresekkel as PDF for free.

More details

  • Words: 1,074
  • Pages: 8
Téli-nyári személygépkocsi abroncsok összehasonlító vizsgálata fékmérésekkel

Dr.- Ing. Kőfalvi Gyula c. egyetemi docens, igazságügyi gépjármű szakértő IbB-Hungary c/o Széchenyi István Egyetem Győr     Az őszi-téli hónapokban a csökkenő hőmérsékletek kezdetén, illetve ilyen közlekedési viszonyok mellett történt fékezéses vagy pályaelhagyásos balesetek kapcsán rendszeresen felvetődik a téli gumabroncsok használatának szükségessége. Nagy számban jelennek meg az abroncsgyártói, illetve kereskedői hirdetések, illetve bizonyos esetek kapcsán a média is napirendre tűzi ezt a kérdést. A különböző – elsősorban összehasonlítást szolgáló – kerékabroncs-teszteket többnyire havas útfelületen, alacsony külső hőmérsékletek mellett végzik el. Teljesen nyilvánvaló, hogy a téli kerékabroncsok előnyös tulajdonságaikat ezeken a méréseken egyértelműen bizonyítják. Feltehető azonban az a kérdés is, hogy adott régiókban ilyen extrém időjárási körülményekre milyen gyakran és mekkora időtartamban kerül sor.       Az enyhébb időjárási körülmények közötti, száraz útviszonyokra is ajánlják az abroncsgyártók a téli gumik használatát, vagyis nemcsak havas, jeges útviszonyok mellett jobb a téli gumi a nyárinál. Az úgynevezett mágikus 7°C külső hőmérséklethatár elérésekor – az előbbi érvelések szerint – a nyári abroncsok megkeményednek, amely jelentősen kisebb tapadási tényező-értéket eredményez. A téli abroncsok gumikeveréke a keményedési folyamat ellen dolgozik, így nem kell a tapadási tényező drasztikus csökkenésére számítani. Számos európai országban gondolkodnak a hatóságok 7°C hőmérséklethatár elérésekor a téli kerékabroncsok kötelező használatának előírásával. Természetesen nem kétséges, hogy a téli abroncsokkal felszerelt járművek havas, latyakos vagy jeges útviszonyok között jobban viselkednek a fékezési és menetstabilitás szempontjából, mint a nyári gumival ellátott gépkocsik. Felvethető azonban az a kérdés, hogy a 7°C-os hőmérséklethatárt mennyire kell komolyan venni, azaz a tényleges hatások figyelembevétele, vagy inkább az előbbi határ emocionális hatása érvényesül-e. A problémakör szakszerű vizsgálata érdekében az európai gépjármű-szakértőket tömörítő nemzetközi szervezet (Europaeischer Vereinigung für Unfallforschung und Unfallanalyse e. V.) a drezdai műszaki főiskolával közösen összehasonlító vizsgálatokat végzett a téli-nyári kerékabroncsok fékezési jellemzőinek mérésével. Eredmények, következtetések Mint előbbi szervezet hazai képviselete röviden ismertetjük a méréssorozat eredményeit és a megállapítható következtetéseket.

1/8

Téli-nyári személygépkocsi abroncsok összehasonlító vizsgálata fékmérésekkel

A vizsgálat során 15 összehasonlító méréssorozatot végeztek 15 különböző gyártmányú és típusú személygépkocsival. A vizsgálatokat öt neves németországi gépjármű-szakértői iroda munkatársai végezték a drezdai főiskolával közösen. A mérések során közel azonos időben nyári és téli abroncsozásokkal azonos gépkocsikat azonos gépkocsivezetőkkel 50km/h kezdeti sebességekről intenzíven fékeztek. Az egyes mérések közötti időbeni eltérést csak az abroncsok helyszíni cseréjének időszükséglete jelentette. A jármű- és abroncsjellemzők mellett rögzítették a külső hőmérskletet is. Az alkalmazott gumik maximum egy szezont futottak, tehát megkísérelték az új abroncsokkal járó mérési szórásokat kiküszöbölni. Az 1. sz. táblázatban a kísérleti járműveket, az abroncsgyártókat és a méreteket mutatjuk be. A gépkocsik mindegyike ABS-el ellátott jármű volt. A fékezési folyamatot XL-Meter (magyar gyártmányú) segítségével, illetve UDS-mérőműszerekkel rögzítették. A KIA Sorrento gépkocsival 6°C-os külső hőmersékleten, azonos méretű téli-nyári abroncsozás mellett száraz úton az 1. ábrában látható jellegzetes lassulási diagrammot lehetett rögzíteni.   1. ábra . A KIA Sorrento gépkocsi összehasonlító lassulás mérése. 

  1. mérés 2. mérés 3. mérés Átlagérték a nyári abroncs [m/s2] -8,46 -8,40 -

2/8

Téli-nyári személygépkocsi abroncsok összehasonlító vizsgálata fékmérésekkel

-8,43 a téli abroncs [m/s2] -7,57 -7,92 -7,65 -7,71

  Egyértelműen érzékelhető, hogy a téli abroncs esetében 0,7 m/s2 nagysággal kisebb átlagos fékezési lassulást lehetett mérni. A téli gumi esetében tehát a KIA gépkocsi fékútja 50km/h sebességről fékezve mintegy 1 m-el hosszabb volt. A második példában bemutatott Seat Toledo gépkocsi esetében az útfelület hőmérséklete a legalacsonyabb volt a teljes méréssorozatot tekintve (–7°C)   2. ábra. A Seat Toledo gépkocsi összehasonlító lassulás mérése A 3. sz. táblázat a méréssorozat egyes eredményeit és az átlagolt értékeket mutatja.

  1. mérés 2. mérés 3. mérés Átlagérték a nyári abroncs [m/s2]

3/8

Téli-nyári személygépkocsi abroncsok összehasonlító vizsgálata fékmérésekkel

-7,21 -6,58 -7,11 -6,96 a téli abroncs [m/s2] -8,26 -8,29 -7,45 -8,00

  Ezen mérés a KIA-hoz képest teljesen más jelleget mutat. A téli abronccsal kereken 1 m/s2 lassulással lehetett magasabb átlagos fékezési jellemzőt elérni. Ezen az alacsony hőmérsékleten a téli gumi bizonyította pozitív tulajdonságait a száraz útfelület ellenére. A mérési eredmények összegzését a 4. sz. táblázatban mutatjuk be. Kiemelve szemléltetjük azon mérési eredményeket, amelyeknél a nyári abroncsokkal nagyobb átlagos lassulásokat lehetett elérni. 4. táblázat: Az eredmények áttekintése Jármű Hőmérséklet / Úttest felülete Átl. max.  lassulás nyári gumiabroncs Átl. max.  lassulás téli gumiabroncs Audi A4 Avant 5 °C

/ nedves

4/8

Téli-nyári személygépkocsi abroncsok összehasonlító vizsgálata fékmérésekkel

-8,30 m/s² -6,8 m/s² 4 °C

/ száraz

-7,20 m/s² -6,9 m/s² 2 °C

/ vizes

-7,10 m/s² -6,4 m/s² -2,5 °C /száraz -8,80 m/s² -7,2 m/s² Peugeot 406 4 °C

/ száraz

-8,35 m/s² -6,77 m/s² 4 °C

/ nedves

-5,73 m/s² -6,35 m/s² VW Golf IV 3 °C

/ száraz

5/8

Téli-nyári személygépkocsi abroncsok összehasonlító vizsgálata fékmérésekkel

-9,75 m/s² -7,12 m/s² Kia Sorento 6 °C

/ száraz

-8,43 m/s² -7,71 m/s² Mazda M6 6 °C

/ vizes

-5,22 m/s² -7,54 m/s² MB A-Osztály 6 °C

/ vizes

-6,29 m/s² -6,88 m/s² Skoda Fabia 5 °C

/ száraz

-7,61 m/s² -7,44 m/s² Mitsubishi Space Star 4 °C

/ nedves

6/8

Téli-nyári személygépkocsi abroncsok összehasonlító vizsgálata fékmérésekkel

-6,89 m/s² -7,35 m/s² Ford Fiesta -1 °C

/ száraz

-5,21 m/s² -7,37 m/s² Seat Toledo -7 °C

/ száraz

-6,96 m/s² -8,00 m/s² Opel Astra F-C 6 °C / vizes -6,24 m/s² -6,88 m/s²   A tizenöt összehasonlító kísérlet közül 8 esetben a nyári abroncsok magasabb fékezési lassulás-értékeket szolgáltattak a téli gumikhoz viszonyítva. A hőmérséklet e méréseknél -2,5 és + 6°C tartományban mozgott. A hét téli gumival végzett mérés közül, amelyekben a téli abroncsok szolgáltattak kedvezőbb eredményeket, hat esetben a hőmérsékleti tartomány -1 és +6°C között változott. (Egy esetben -7°C volt.) Mindezekből azt a kövekeztetést lehet levonni, hogy keményebb fagyok esetében a pozitív mérleg a téli gumik javára változik.

7/8

Téli-nyári személygépkocsi abroncsok összehasonlító vizsgálata fékmérésekkel

A kiértékelt 15 kísérletből 8 esetben az út felülete nedves vagy vizes volt. Ezen esetek közül hatnál a téli gumik jobb eredményeket szolgáltattak, tehát az ilyen útviszonyok mellett a téli abroncsok előnyösebben viselkedtek. Összefoglalás A bemutatott kísérletsorozat azt igazolta, hogy az az általános érvényű állítás, miszerint 7°C hőmérséklet alatt a téli abroncsok generálisan jobbak a nyáriaknál, nem lehetett megerősíteni. A nedves, vizes útfelületeken a téli abroncsok fékezési jellemzői kedvezőbbek voltak a nyári abroncsokhoz képest. Az alacsonyabb, -7°C alatti hőmérsékleti tartományokban végzett további mérésekkel lehet tisztázni a téli abroncsok várhatóan előnyös jellemzőinek alakulását és mértékét. Mindenesetre azt lehet mondani, hogy az átlagos autóvezetők számára világosan és egyértelműen  célszerű ismertté tenni, hogy a ,,mágikus“ 7°C–os hőmérséklet határ alatt száraz útfelületeken végzett intenzív fékezések során általánosan nem lehet kisebb hosszúságú fékutakra számítaniuk a nyári abroncsokhoz vszonyítva. A sokat emlegetett szubjektív biztonság szintjének nem szabad ezekben az esetekben sem meghaladniuk a fizikai határok nyújtotta objektív biztonsági szintet.  

8/8

Related Documents


More Documents from ""