Katedra za Telekomunikacije Predmet: Radio sistemi Predmetni nastavnik: A.Nešković Ispit se radi 4h
septembar '04
1. Izvesti izraze za nivo električnog polja na mestu prijemne antene i propagaciono slabljenje za slučaj propagacije u slobodnom prostoru. Dodatno izvesti vezu između intenziteta električnog polja u kom se antena nalazi i napona na ulazu u prijemnik, kao i opšti izraz za osetljivost prijemnika. Prilikom izvođenja pretpostaviti da antenski kablovi na predajniku i prijemniku nisu idealni, već da oni unose realna slabljenja aTx i aRx, respektivno. 2. Izračunati slabljenje difrakcije na višestrukim preprekama koristeći Bullingon, Epstain-Paterson i ITU-R metod. Snaga predajnika je P=25W, dobitak predajne antene G1=7dBd, dobitak prijemne antene G2=5dBi, a radna učestanost f=700MHz. Ulazna impedansa prijemnika je R=50Ω. Širina kanala je B=25kHz. Komentarisati dobijene razlike.
3. Prijemnik jednog radio-sistema nalazi se na rastojanju od 60km u odnosu na predajnik. Profil terena između predajnika i prijemnika dat je u obliku analitičke formule h = 140 + 60*|cos(π*d[km])| [m]. Odrediti efektivnu visinu predajne antene, parametar talasnosti terena i ugao vidljivosti (u smislu ITU-R definicije) pod pretpostavkom da je visina predajnog antenskog sistema hTx=50m, a prijemnog hRx=6m. Ako bi se na mestu predajnika, odnosno prijemnika koristili primo-predajnici identičnih karakteristika, u kom smeru veze bi se u realnim uslovima mogao očekivati bolji kvalitet? Zašto? Napomena: sin(9°)=0.1564344. 4. UMTS (frekvencijski opseg, modovi rada, servisi, osnovne tehničke karakteristike radio-interferjsa, arhitektura mreže). 5. Tehnike frekvencijskog planiranja u radio-mrežama. 6. Na slici je prikazana opšta ćelijska struktura jednog radio-sistema za prenos govornih poruka. Razmatra se mogućnost implementacije
TETRA ili GSM sistema kod kojih je minimalna dozvoljena vrednost C/I=19dB i C/I=9dB, respektivno. Polazeći od pretpostavke da je da je na raspolaganju kontinualni deo frekvencijskog opsega širine 5.6MHz proceniti koji od ova dva radio-sistema omogućava veći saobraćajni kapacitet. Prilikom proračuna pretpostaviti da nivo električnog polja u zavisnosti od rastojanja opada sa 12dB/oct, kao i da je gustina ponuđenog radio-saobraćaja približno konstantna na čitavoj teritoriji. Konfiguracije svih baznih stanica su identične i pri tome sve imaju omnidirekcione antenske sisteme. Za izabrani sistem, na priloženoj slici označiti sve klastere i označiti sve ćelije u okviru pojedinih klastera. Izvršiti frekvencijsko planiranje polazeći od uslova da u sistemu treba da bude u maksimalnoj mogućoj meri eliminisan problem “blizu-daleko”.
7.
Vežbanke čitko popuniti. Na koricama vežbanke označiti zadatke koji su rađeni. Pisati čitko i uredno.