Rs Nov04 Novo

  • November 2019
  • PDF

This document was uploaded by user and they confirmed that they have the permission to share it. If you are author or own the copyright of this book, please report to us by using this DMCA report form. Report DMCA


Overview

Download & View Rs Nov04 Novo as PDF for free.

More details

  • Words: 386
  • Pages: 2
Katedra za Telekomunikacije Predmet: Radio sistemi Ispit se radi 4h

novembar '04

1. Za situaciju prikazanu na slici izračunati nivo snage signala na ulazu u prijemnik. Pri tome, posebno razmotriti slučajeve kada je tlo u zoni refleksije “glatko” i “hrapavo”. Dodatno, odrediti maksimalnu talasnost terena (varijaciju od najviše do najniže tačke) u zoni refleksije za koju se površina refleksije može smatrati približno glatkom. Radio-veza mobilnog radio-sistema ostvaruje se na učestanosti f=150MHz. Visine centara antenskih sistema predajnika i prijemnka su h1=25m i h2=1.8m, respektivno. Rastojanje predajnika i prijemnika je d=200m. U pogledu električnih svojstava tla, ono je prosečno (σ ≅ 0 i εr = 15). Dobitak predajne antene je g1=7dBd, a prijemne g2=1dBi. Snaga napajanja antene predajnika je 2W. Impedansa sistema je R=75Ω. Aktivna širina radnog kanala je 25kHz, a govorni signal se prenosi uskopojasnom FM modulacijom. Koji se od efekata propagacije mora dodatno uzeti u obzir ako se pretpostavi da je rastojanje između predajnika i prijemnika d=50km?

T

x

R

h1

x

h2 d 2. Diversity. Navesti i opisati sve vrste diversity tehnika. Dodatno, za diversity tehniku kombinovanja po principu maksimalnog odnosa nacrtati opštu blok-šemu i detaljno je opisati. 3. Prilikom planiranja ćelijskog sistema, odlučeno je da se teritorija jednog grada pokriva radio signalom sa tri lokacije A, B, C. Radio kanale treba izabrati iz opsega od 17 uzastopnih kanala pri čemu se kanali 2, 8 i 10 već koriste na lokacijama A,B,C, respektivno, za potrebe drugog radio sistema. a) Izvršiti frekvencijsko planiranje pri čemu treba voditi računa o intermodulaciji trećeg reda. Sistem treba da ima maksimalni mogući kapacitet. b) Izvršiti frekvencijsko planiranje pri čemu treba voditi računa o problemu “blizu-daleko”. 4. Prijemnik jednog radio-sistema nalazi se na rastojanju od 60km u odnosu na predajnik. Profil terena između predajnika i prijemnika dat je u obliku analitičke formule h = 140 + 60*|cos(π*d[km])| [m]. Odrediti efektivnu visinu predajne antene, parametar talasnosti terena i ugao vidljivosti (u smislu ITU-R definicije) pod pretpostavkom da je visina predajnog antenskog sistema hTx=50m, a prijemnog hRx=6m. Ako bi se na mestu predajnika, odnosno prijemnika koristili primopredajnici identičnih karakteristika, u kom smeru veze bi se u realnim uslovima mogao očekivati bolji kvalitet? Zašto? Napomena: sin(9°)=0.1564344.

5. UMTS (frekvencijski opseg, modovi rada, servisi, osnovne tehničke karakteristike radio-interferjsa, arhitektura mreže). 6. Predikcija nivoa električnog polja u mikroćeliji (definicija mikroćelije, karakteristike propagacije u mikroćeliji, modeli predikcije).

Related Documents

Rs Nov04 Novo
November 2019 7
Rs Nov05 Novo
November 2019 4
Rs Sep04 Novo
November 2019 8
Rs April05 Novo
November 2019 8
Rs April06 Novo
November 2019 8
Rs Jan05 Novo
November 2019 7