Katedra za Telekomunikacije Predmet: Radio sistemi Predmetni nastavnik: A.Nešković Ispit se radi 4h
januar '05
1. Frenelove zone. 2. Na rastojanju d=2km od predajnika nivo električnog polja odgovara nivou električnog polja koji bi postojao u uslovima prostiranja u slobodnom prostoru. Za rastojanja veća od 2km intenzitet električnog polja opada sa drugim stepenom u funkciji rastojanja. Odrediti rastojanje od predajnika na kome je nivo snage signala na prijemu 30dB manji od nivoa koji bi postojao u slobodnom prostoru. Za rastojanje koje je dvostruko veće od prethodno određenog rastojanja, izračunati nivo snage signala na prijemu ako je ulazna impedansa prijemnika R=75Ω, frekvencija nosioca f=900MHz, faktor šuma prijemnika F=9dB, a prijemna antena omnidirekciona - dobitka 5dBi. Snaga predajnika je 40W, a dobitak predajne antene u pravcu prijemnika 10dBd. Bolcmanova konstanta k=1.38*10-23J/K. 3. Pronaći opasne intermodulacione produkte 17. i 21. reda ako na jednoj lokaciji dva predajnika rade na učestanostima 899.2MHz i 903.2MHz ?
4. GPRS i EDGE. 5. Na slici 1 data je arhitektura UMTS mreže. Označiti blokove i navesti njihove funkcije u mreži. Uu
Iu Node B
MSC/ RNC
GMSC
VLR
USIM
PLMN,P STN, ISDN ...
Node B Cu
ME
Iub
Node B
HLR
Iur
RNC
SGSN
GGSN
Internet
Node B
Eksterne Ekster UE
UTRAN
CN
ne
mreže mreže
Slika 1 6. Na slici 2 je prikazana opšta ćelijska struktura jednog radio-sistema za prenos govornih poruka. Razmatra se mogućnost implementacije dva različita tipa sistema kod kojih je minimalna dozvoljena vrednost C/I 22dB (TETRA, 4 govorna kanala se prenosi u kanalu širine 25kHz) i 9dB (GSM, 8 govornih kanala se prenosi u kanalu širine 200kHz), respektivno. Polazeći od pretpostavke da je da je na raspolaganju kontinualni deo frekvencijskog opsega širine 9.6MHz proceniti koji od ova dva radio-sistema omogućava veći saobraćajni kapacitet. Prilikom proračuna pretpostaviti da
nivo električnog polja u zavisnosti od rastojanja opada sa 12dB/oct, kao i da je gustina ponuđenog radio-saobraćaja približno konstantna na čitavoj teritoriji. Konfiguracije svih baznih stanica su identične i pri tome sve imaju omnidirekcione antenske sisteme. Za izabrani sistem, na priloženoj slici označiti sve klastere i označiti sve ćelije u okviru pojedinih klastera. Izvršiti frekvencijsko planiranje polazeći od uslova da u sistemu treba da bude u maksimalnoj mogućoj meri eliminisan problem “blizu-daleko”.
Slika 2 7.
Vežbanke čitko popuniti. Na koricama vežbanke označiti zadatke koji su rađeni. Pisati čitko i uredno.