RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
: Pendidikan Muzik
Kelas
: 4 Biru
Bilangan Murid
: 40 orang
Tarikh (Hari)
: 4 April 2017 (Selasa)
Masa
: 9.00 a.m. – 9.30 a.m. (30 minit)
Bidang
: Perkusi tidak berpic
Tema
: Modul 1 – Pengalaman Muzik
Tajuk
: Lagu “My Happy Song”
Kemahiran/Fokus
: Ekspresi: tempo cepat dan lambat
Standard Kandungan
: 1.2 Memainkan alat perkusi
Standard Pembelajaran
: 1.1.2 Memainkan alat perkusi dalam pelbagai tempo
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid pernah menyanyi lagu “My Happy Song” dan memainkan alat perkusi mengikut corak irama berdasarkan skor lagu “My Happy Song”.
Objektif Pembelajaran
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Memegang
dan
memainkan
alat
perkusi
kastenet, loceng, tik tok dan kerincing dengan teknik yang betul. 2. Memainkan corak irama dalam meter 4/4 berdasarkan skor lagu “My Happy Song” dengan betul. 3. Memainkan alat perkusi kastenet, loceng, tik tok dan kerincing dalam tempo cepat dan lambat dengan betul.
4. Menyanyi dan memainkan alat perkusi kastenet, loceng, tik tok dan kerincing dalam tempo cepat dan lambat dengan betul. EMK
: Kreativiti – Menyanyi dan memain alat perkusi dengan mengubah tempo secara kreatif
Penerapan Nilai
: Kerjasama, berdisiplin
Sumber/Bahan Bantu Mengajar
: Video, skor lagu “My Happy Song”, kastenet, loceng, tik tok, kerincing, CD track 13 lagu “My Happy Song”, piano.
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS)
: CD track 13, DSKP Tahun 4 ms 16 (Lampiran 1)
Fasa/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan
Catatan
Pembelajaran
Permulaan
Menarik perhatian:
Aktiviti: Permainan lompat
BBM: Video
(3 minit)
Permainan lompat
tingting
Link:
tingting.
1. Guru menayangkan
https://www.youtube.
video sekumpulan
com/watch?v=zBU
murid sedang bermain
qRba74-s
tingting. 2. Guru menanya beberapa soalan kepada murid: a. Murid-murid pernah main tingting sebelum ini? b. Semasa bermain tingting, adakah kamu melompat dengan cepat atau perlahan? Imaginasi
Perbezaan tempo
(3 minit)
semasa bermain lompat
dengan tempo perlahan
tingting mengikut
dan cepat.
muzik.
1. Guru memainkan piano
2. Murid dikehendaki untuk memikirkan kelajuan memain lompat tingting semasa mendengar muzik yang temponya cepat atau lambat. 3. Guru memilih seorang murrid secara rawak untuk membuat demonstrasi di depan kelas mengikut iringan muzik piano.
BBM: Piano
Perkembangan Latihan menyanyi lagu (8 minit)
1. Guru mempamerkan
BBM: skor lirik, skor
“My Happy Song” dan
skor lirik yang
perkusi, kastenet,
teknik memain alat
mempunyai skor
loceng, tik tok,
perkusi
perkusi di bawahnya.
kerincing, CD track
2. Murid –murid dikehendaki untuk membuat latihan memegang dan memain alat perkusi mengikut irama 4/4 lagu “My Happy Song” dengan iringan CD track. 3. Murid –murid dikehendaki untuk menyanyi dua kali lagu “My Happy Song” yang telah mereka belajar sebelum ini.
Tindakan
Memainkan alat perkusi
1. Murid dibahagikan
BBM: skor lirik, skor
(13 minit)
dalam tempo cepat dan
kepada 4 kumpulan
perkusi, kastenet,
lambat.
yang terdiri daripada 10
loceng, tik tok,
orang dalam satu
kerincing, piano
kumpulan. 2. Setiap kumpulan dibekalkan alat perkusi yang berbeza dengan bilangan alat perkusi yang mencukupi. Kumpulan A: Katenet Kumpulan B: Loceng
EMK: Kerjasama, berdisiplin
Kumpulan C: Tik tok Kumpulan D: Kerincing 3. Guru memainkan melodi lagu “My Happy Song” dengan tempo cepat dan lambat dan setiap murid dikehendaki untuk menepuk tangan mengikut tempo berdasarkan skor perkusi. 4. Setiap kumpulan dikehendaki untuk membuat latihan memainkan alat perkusi masing-masing secara bergilir-gilir dengan iringan piano. 5. Guru memainkan lagu “My Happy Song” yang berbeza tempo untuk mengiringi latihan perkusi dengan murid. 6. Murid-murid dikehendaki untuk menyanyi sambil memainkan alat perkusi dengan tempo yang cepat dan lambat. 7. Latihan menyanyi dan memain alat perkusi diteruskan sebanyak 2 kail.
Penutup
Membuat persembahan
(3 minit)
secara keseluruhan
1. Murid-murid dikehendaki untuk membuat satu persembahan secara keseluruhan dengan menyanyi dan memainkan alat perkusi masing-masing berdasarkan iringan piano yang temponya akan bertukar-tukar seperti dari tempo asal ke cepat dan lambat.
ONG SHIN LIN ONG SHIN LIN 2015182340098 PISMP SAINS SEM 4
2015182340098 PISMP SAINS SEM 4