RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran
:
Kajian Tempatan
Tahun
:
6 Elit
Bilangan Murid
:
30 Orang
Tarikh
:
11 Mac 2009
Masa
:
9.30pagi – 10.30 pagi (60 minit)
Tema
:
Ekonomi Negara
Tajuk
:
Implikasi kegiatan ekonomi terhadap alam sekitar
Sub topik
:
Cara mengatasi pemeliharaan dan pemuliharaan
Hasil Pembelajaran
:
1) Menyatakan langkah-langkah pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar. 2) Menyatakan langkah-langkah pemeliharaan dan pemuliharaan dalam setiap kegitan ekonomi.
1
Objektif Pembelajaran
:
Pada akhir pengajaran murid dapat: 1) Menyatakan maksud kitar semula. 2) Mengenalpasti 5 bahan yang boleh dikitar semula daripada bahan terbuang. 3) Menghasilkan 3 barang baru daripada bahan-bahan terbuang.
Pengetahuan sedia ada
:
Murid-murid telah melihat pencemaran di sekitar kawasan tempat tinggal mereka.
2
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI GURU
SET INDUKSI (5 MINIT)
Pengenalan kepada tajuk
1. Guru menunjukkan sebotol air
CATATAN
AKTIVITI MURID
1. Murid melihat botol air
mineral kepada murid-murid di
mineral yang dibawa oleh
dalam kelas. ‘Guru menyatakan
guru.
NILAI: Kesedaran
bahawa meminum air mineral
KBKK:
adalah baik untuk kesihatan’.
Menjana Idea
2. Guru menayangkan video tentang
2. Murid melihat tayangan
kisah hidup “Koka si botol
video dengan teliti tentang
minuman”
kisah hidup “Koka si botol minuman”
KBT: Kemahiran berfikir BBM: Video kisah hidup
3. Guru bersoal jawab dengan murid.
3. Beberapa orang murid menjawab soalan guru.
3
“Koka si botol minuman”.
Contoh Soalan
Jangkaan Jawapan:
a) Apakah yang Koka lihat di sepanjang perjalanannya?
a) Pencemaran sungai, sampah sarap, bahan-bahan toksid, penebangan hutan.
b) Apakah perasaan Koka apabila
b) Sedih dan kecewa.
melihat rakan-rakannya mati dibuang? c) Di manakah destinasi yang ingin
c) Tong sampah kitar semula.
ditujui oleh Koka? d) Apakah terjadi pada Koka?
d) Koka mengalami kemalangan jalan raya.
4. Guru mengaitkan soal jawab
4. Murid memaklumi isi
dengan isi pelajaran hari ini iaitu
pelajaran hari ini dan
“Kitar Semula”.
memahami tajuk pembelajaran hari ini.
4
LANGKAH 1
Menyatakan
1. Guru menunjukkan kepada
1. Murid-murid melihat pasu
(10 MINIT)
maksud kitar
murid-murid pasu bunga dan mini
bunga dan akuarium yang
semula
akuarium yang telah dihasilkan
dipamerkan oleh guru.
daripada bahan terbuang.
KBKK: Menjana Idea KBT: Kemahiran berfikir
2. Guru bersoal jawab dengan murid.
Kontekstual 2. Murid menjawab soalan guru.
Soalan:
BBM: Pasu bunga
a) Cuba lihat barang-barang ini,
daripada apakah ia diperbuat?
Jangkaan Jawapan a) Botol plastik, botol kaca
b) Di manakah bahan-bahan terbuang ini mudah didapati?
b) Tong sampah Di rumah Tepi jalan
3. Guru memanggil seorang murid ke hadapan untuk memastikan jawapan yang sebenar. 4. Guru bertanya kepada murid 5
3. Murid tersebut tampil ke hadapan kelas.
Mini Akuarium
tersebut. 4. Murid tersebut menjawab
soalan guru. Soalan a) Apakah bahan-bahan yang diperbuat daripada dua barangan tersebut.
Jangkaan Jawapan: a) Botol plastik dan botol kaca
5. Guru menyatakan maksud kitar semula kepada murid-murid untuk membina konsep.
5. Murid-murid mendengar dengan teliti dan memahami maksud kitar semula.
1. Guru menerangkan kepada murid-
murid tentang bahan yang boleh LANGKAH 2
Mengenalpasti 5
(20 MINIT)
bahan yang boleh dikitar semula
dikitar semula, tidak boleh dikitar semula dan bagaimana proses
1. Murid-murid mendengar dengan teliti.
NILAI: Kerjasama
kitar semula.
daripada bahan
BBM:
terbuang
Gambar botol 2. Guru mengarahkan murid-murid
membentuk 3 kumpulan dan 6
plastik, botol kaca,
setiap kumpulan terdiri daripada
2. Murid bergerak membentuk
seoarang ketua dan enam hingga
3 kumpulan dan melantik
tin susu, surat
tujuh orang ahlinya.
seorang ketua kumpulan.
khabar lama, kotak, gambar
3. Guru mengedarkan beberapa
buah-
keping gambar yang terdiri daripada bahan yang boleh kitar
buahan,,mentol 3. Murid mendapatkan gambar
lampu , lampin
semula dan tidak boleh dikitar
gambar yang terdiri
pakai buang,
semula dan sekeping kad manila
daripada bahan yang boleh
haiwan, tumbuhan,
kepada setiap kumpulan.
kitar semula dan tidak
guntung, gam,
boleh dikitar semula dan
pisau, manila kad.
sekeping kad manila kepada 4. Guru memberitahu kepada
setiap kumpulan.
murid-murid arahan untuk aktiviti seterusnya iaitu:
4. Murid mendengar arahan guru dengan teliti.
a) Murid-murid perlu
menggunting dan menampal gambar yang diberikan mengikut dua kategori iaitu bahan yang boleh dikitar semula dan tidak boleh dikitar 7
semula. b) Wakil setiap kumpulan diminta
membentangkan hasil dapatan kumpulan. 5. Guru dan murid bersoal jawab tentang gambar yang diberikan mengikut dua kategori iaitu bahan yang
5. Murid bersoal jawab dengan guru
boleh dikitar semula dan tidak boleh dikitar semula. Jawapan Betul: Botol plastik, botol kaca, tin susu, surat khabar lama dan kotak.
1. Guru mengarahkan murid-murid
untuk mengeluarkan bahan-bahan yang terpakai yang dibawa 8
1. Murid-murid mengeluarkan
LANGKAH 3 (20 MINIT)
Menghasilkan 3
daripada rumah iaitu botol plastik,
bahan-bahan terpakai yang
tin minuman dan kotak.
dibawa daripada rumah iaitu
NILAI:
botol plastik, tin minuman
Kesedaran
dan kotak.
Kesyukuran
barang baru daripada bahanbahan terbuang
2. Guru memberitahu kepada muridmurid iaitu satu kumpulan mewakili satu bahan terbuang
2. Murid-murid memaklumi
BBM:
iaitu
arahan guru iaitu satu
Botol plastik, tin
a) Kumpulan 1:
kumpulan mewakili satu
minuman dan
bahan terbuang.
kotak.
Botol plastik b) Kumpulan 2: Tin minuman
KBT:
c) Kumpulan 3:
Koperatif
Kotak 3. Guru memaklumkan kepada
murid-murid tentang aktiviti yang akan dijalankan iaitu “aktiviti kitar semula”.
3. Murid-murid memaklumi aktiviti yang akan dijalankan iaitu “aktiviti
4. Guru memberi arahan kepada
kitar semula”.
murid-murid iaitu 4. Murid memaklumi arahan a) Merekacipta barangan 9
guru.
daripada bahan terbuang mengikut kreativiti masingmasing. b) Menamakan projek dan motto
kumpulan. 5. Guru mengarahkan setiap kumpulan membentangkan hasil projek yang telah dihasilkan di
5. Setiap kumpulan membentangkan hasil
hadapan kelas.
projek. 6. Guru membuat rumusan tentang tugasan yang telah dibentangkan oleh murid-murid.
6. Murid-murid mendengar dengan teliti.
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid. 1. Murid mendapatkan lembaran kerja daripada guru. 10
2. Guru merumuskan pelajaran pada PENUTUP
Rumusan
(5 MINIT)
Pengajaran
hari ini.
2. Murid mendengar dengan
NILAI:
teliti rumusan yang dibuat
Kebersihan fizikal
oleh guru.
dan mental
3. Guru mengarahkan murid berdiri. 3. Murid berdiri. 4. Guru memasang video lagu ikan kekek sambil menyuruh muridmurid menyanyi lagu tersebut.
BBM: Lembaran kerja
4. Murid menyanyi lagu ikan kekek mengikut rentak lagu
Video lagu ikan kekek
yang dipasang oleh guru. KECERDASAN PELBAGAI: Muzik
REFLEKSI: ___________________________________________________________________________________________________________ _
11